Eensigaret j e van zeven meter Bibliotheek Hellevoet in de problemen VLAARDINGS DAOBIAO SGHIE1AMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Rijnmond moet ingrijpen in Rotterdamse plannen* Gemeente werkt belastingontduiking in de hand Energiebeleid ter discussie in Capelle Weer tuinhuisje in brand gestoken un Van de Linde slaat paal Hoogtepunt vsn een studentenlustrum Vlaardingers vliegen uit de bocht Bandjes gestolen Biologisch centrum bromfietsm useum en kinderboerderij Politie pakt acht jongens voor diefstal DINSDAG MAART 1983 a Burgemeester C.H. van de Linde slaat vrijdag 4 maart tie eerste paal voor de bouw van 22 woningen aan het Lo vermos en Riviermos in Nïeu- werkerk aan den IJssel. Het gaat om premie-b-wonin- gen en twee vrije-sectorwo- ningen met garages. De woningen worden ge- oouwd in opdracht van Pro ject- en Bouwburo Kooistra BV in Krimpen aan den IJs sel- Van de Linde begint zijn heiwerkzaamheden om half vier. Capelle aan den IJssel Het dagelijks bestuur van Rijnmond moet ingrijpen in de Rotter damse plannen om de Krahngseweg en 's-Gra- venweg af le sluiten. Dit is de mening van het VVD-Rijnmondsraadshd ir. J.C. Goudriaan, die hierover vragen heeft gesteld aan het dage lijks bestuur. Beide wegen hebben in het RoCa-gebied meer dan een lokale betekenis doordat zij voor een redelijke afwikkeling van het Oost-West ver keer zorgen, vindt Goudriaan. Afsluiting van deze wegen betekent het dichtslibben van de Abram van Rijckevorselweg en Nesserdijk. „Bewoners van Nieuwerkerk, Capelle, en Krimpen zullen een langere tijd nodig hebben om hun werk in Rotterdam te bereiken", aldus het VVD-Rijnmondsraadshd. „Bovendien bete kent afsluiting voor de vele bedrijven langs deze wegen (o.a. tuincentra) een daling van omzet. Hetzelfde geldt voor winkeliers in Kra- lingen en Capelle-Schenkel. De voordelen voor de verkeersveiligheid vindt Goudriaan zeer twijfelachtig. „Deze wegen in elk geval niet op tegen de nadelen van de af sluiting." Mei Rotterdam wil zijn plannen tol afsluiting reali seren wanneer de metro/sneltramlijn naar Ommoord m mei in gebruik wordt genomen. Het Rijnmond raadslid vindt dat er eerst een jaar ervaring moeten worden opgedaan voor dat de sluiting van de wegen actueel wordt en Rotterdam, de vele protesten ten spijt, toch zijn zin doorzet. Wanneer de sneltram naar Capelle-Oostgaarde wordt doorgetrokken zou de afsluiting van Kralingseweg en s-Gravenweg helemaal niet meer nodig zijn. Goudriaan wil in dn verband van het dagelijks bestuur van Rijnmond weten of de geruchten dat deze doortrekking door het ministerie van Verkeer en Waterstaat ge schrapt is, juist zijn Tevens wil hij van het da gelijks bestuur horen of het bereid is samen met het Capelse college bij de minister een goedkope (gelijkvloerse) variant als urgent voor te dragen. Rieke-1 an Zon dreigt met Capelle aan den IJssel De maatschappelijke discussie over energiebeleid wordt in de eerste helft van maart in Ca pelle aan den IJssel gevoerd. Daartoe zijn vier bijeenkom sten belegd in de wijkcentra van Schollevaar en Oostgaar- de. De discussie is in tweeen ge splitst. De eerste avonden, 7 maart om acht uur in buurt centrum Schollevaar en 9 maart om half aeht in De Trefterp, dragen een informa tief karakter. Er is een diapre sentatie, informatiemateriaal is verkrijgbaar en er is gelegen heid vragen te stellen. Op twee nieuwe bijéénkom - sten, 15 maart om acht uur in Schollevaar en 16 maart om nali acni m uk neiterp, heelt de daadwerkelijke discussie plaats. Deelnemers daaraan kunnen hun meningen en voorkeur over het energiebe leid aan de stuurgroep ken baar maken, Dat gebeurt on der meer aan de hand van een vragenformulier. Hierop staan vragen als welke energiebronnen rond het jaar 2000 aangewend moeten wor den, wat men vindt van het gebruik van steenkool, kern energie, aardgas en andere energiebronnen en hoe tarie ven zouden moeten zijn opge bouwd. Ook is er ruimte om eigen ideeen te omschrijven. De vragenlijsten worden ver werkt in een eindrapport dat eind dit jaar wordt aangebo den aan de regering. Een grote haal aan het super-shaggie en dan een gevoel van misselijkheid onderdrukken... Kellevoetsluis De nieuwe bibliotheek in winkelcentrum De Struytse Hoeck in Hellevoetsluis heeft in haar prille bestaan al heel wat problemen te vprwerken gehad. Aan de balies wordt gemord, tijdschriften verdwijnen op onnaspeurbare wijze of worden volkomen vernield teruggevonden, en ondanks het rookverbod dat In de bibliotheken geldt, vindt het personeel nog steeds uitgetrapte peuken, Ook de verhuizing naar de nieuwe bibliotheek, de statuswijziging van de bibliotheek aan de Karei de Stoutestraat (deze bibliotheek is een filiaal geworden) en het omschakelen op een ander geautomatiseerd uitleensysteem hebben de nodige moeilijkheden opgeleverd. De rijen wachtenden voor de bibliotheek waren erg lang, vooral ais er ook nog een computerstoring optrad. Op dit moment wordt er door het bestuur, het personeel en de Dienst Automatisering van de Provinciale Bibliotheekcentrale gewerkt aan het oplossen van de laatste problemen. Spijkenisse Wederom is een tuinhuisje aan de Eikenlaan in Spijkenisse in brand gestoken en geheel uitgebrand. De brand werd afgelopen nacht, omstreeks half twee, ontdekt. De politie heeft geprobeerd bet vuur met een brandblusap- paraat te blussen, hetgeen niet lukte. De brandweer heeft een eind gemaakt aan hel vuur. Het nuisje is, met moegrip van de boedel, geheel uitgebrand. De brand is de zoveelste in een lange reeks. De dader beperk te zich tot dusver tot het weekeinde. Maar verscherpt toezicht van eigenaars en politie tijdens het weekeinde heeft hem kenne lijk naar de maandag doen uit wijken. De schade is nog niet vastgesteld. Gaardingen Twee Vlaardingers zijn gistermiddag tegen uur of half vier bij Plein 1940 uit de bocht gevlogen. De jwee werden met ernstige verwoningen overgebracht naar jtët Holyziekenhuis. net vaartje van hun Opel lag bij het ronden van het plein op "J'eg naar de Julïanasingel veel te hoog. De 20-jarige bestuur der kon de auto niet meer in bedwang houden en ramde "Ontaal een stevige boom. De zwaar beschadigde auto werd laar het politiebureau gesleept. Schiedam Bij een inbraak een winkel woning aan de jfoenelaan hebben onbeken- dens de afwezigheid van de oen 2800 gulden kasgeld, vijf- bewoners twee kinderfietsen, londerd cassettebandjes met foto-apparatuur en sieraden een w-aarde van 3000 gulden, weggenomen. een radioeasetterecorder en enkele kleine spulletjes buitge maakt. Men kwam binnen door de ruit van de voordeur er uil ie nemen. Uit een huis aan de Van Bu- renstraat zijn gistermiddag tij- Rotterdam Je bent jong, je wilt opvallen en koppelt daar een lustrum aan vast. Opvallen, dat is belang rijk, en dan geeft het niet of je iemand ontgroent, je mensen voor gek zet met ^vrijwel onuitvoerbare op drachten, het maakt alle maal niet uit, als je maar opvalt. Desnoods wacht je nog even op 'die jongens van de pers' als het gaat om een lustrum-stunt. De SSRR (Soeietas Studioso- rum Reformatorum Roteroda- mensis), een club gereformeer de studenten, verenigd in een sociëteit, bedacht bij haar 65- jarig bestaan een stunt die de krant zou moeten halen. Het rollen van een shaggie van zeven meter lang, een re cord dat het magische Gumess Book of Records zal halen, en welke wat minder realistische Nederlander droomt er met van het grote recordboek te halen. Voor de goede orde* het record stond tot voor gister avond op 4.83 meter precies en de jubilerende club bereikte een exacte lengte van 6,68 me ter. Even de papieren formali teiten afhandelen en de naam van initiatiefnemer Frits Brin kerhof staat in de boeken ge noteerd. Makkelijker Oorspronkelijk was het de be doeling om maar enkele centi meters meer te rollen. Frits, vierdejaars economie-student en lid van de lustrumcommis sie; „Maar vijf meter, wat in principe genoeg was, was wat moeilijk omdat we dan niet uitkwamen met het vloeipa pier. Daarom is zeven meter wat makkelijker." Uiteraard was het idee om zo'n onmogelijk sigaretje te fa briceren onder een borrel ont staan. Zoals studenten wel meer in dat soort omstandig heden tot de meest creatieve ideeen komen. Frits: „We wis ten dat de langste 4.83 meter ivas. Het was overigens een joint. Het leek ons aardig om een wat betere sigaret te ver vaardigen en zodoende is dit plan omstaan." Training Zoals iedere strever naar de top betaamt ging een selecte ploeg in training. Er werd een 'shaggie' gedraaid van onge veer vier meter om enige er varing op te doen. Want het moet duidelijk zijn. het gaat niet alleen om het draaien van zo'n sigaret, er moet ook uit gerookt kunnen worden. Fnts* „We probeerden toen de shag via een spiraal door het vloei te trekken maar dat lukte niet zo best De shag bleef halver wege steken." Nu was dat anders. In de 'turn zaal' van de sociëteit verza melden zich nog tien studen ten, die bereid waren het bier tje even te laten staan. Men ging serieus aan de slag om zo doende trots aan vrienden, ou ders en andere bekenden te kunnen vertellen dat ook zij een dragende rol hadden ver vuld in het eigenlijk onzinnige gebeuren. Perfect volgens schema wer den eerst de vloeitjes aan el kaar geplakt, zeven meter lengte en zes rijen dik. Daarna werd de reeds voorgevormde shag op het vloei geschoven, waarop toen ai een pvc-buis was gelegd. Op die manier zou voldoende lucht verkregen worden om ook echt rook uit het super-shaggie te krijgen. Alleen, van echt rollen zoals het in den lande gebeurt was geen sprake. Met bakjes water en een spons werd de vloei aan elkaar geplakt en dc altijd hinderlijke uitsteeksels wer den met een scherp mesje ver wijderd. De werkelijkheid werd dus eigenlijk niet bena derd en bovendien waagde 'leider Fnts' zich niet aan een haaltje. „Dat komt omdat ik met rook", wist hij le vertellen. ••Eind vorig jaar ben ik gestopt en dat wil ik eigenlijk nog wel even volhouden." Fnts was dus puur en alleen gekozen als leider omdat hij in de lustrum- commissie zit en bovendien or ganisatietalent blijkt te heb ben. Boven in de societeitsbar be seft eigenlijk niemand wat er beneden gaande is. Het bier vloeit rij kei ij Het is vrijwel nooit zo druk als op die avond, maar dat heeft mede te maken met het feit dat de radio opna men komt maken. Aanleiding voor velen om weer eens even flink het glas te heffen. Klappen Gemoedelijk gaat het er niet jian toe overigens. Twee wat gevorderde studenten staan cl- iar plotseling naar het leven om een kleinigheid Er wor den met de vlakke hand klap pen uitgedeeld en enkele mi nuten later gaan beide kemp hanen met elkaar m discussie over het hoe en waarom De dassen worden rechtgetrok ken, de wazige blikken emg- zins verscherpi en de algehele verzoening wordt beklonken met een koel glas bier van ne gentig cent per stuk. Even later, op net moment dat de ploeterende Fr lts bijna aan zijn eindpunt is. staan ze ge broederlijk naast elkaar af le wachten tot de eerste haal aan het super-shaggie genomen kan worden. Even na twaalf uur is het een feil. Met veel gejuich en onduidelijk gebrab bel begroet de groep de eerste rookpluimen Frits staal op de achtergrond toe te kijken, hoe studiegeno ten hun haaltjes nemen en kort daarna een misselijk ge voel knap onderdrukken. Op een afstand staat een werkne mer van de meest bekende weduwe van Nederland toe te kijken. Hij js dan nog een van de weinigen die beseft dat er 80 pakjes shag en enkele tien tallen meters vloei doorheen zijn gejaagd, alleen maar om op te vallen. Hoe kom je op het idee... rech ;er Schiedam De makelaar Rieke-Van Zon BV heeft per brief gedreigd naar de rechter te stappen, als Schiedam niet op tenminste drie punten verbeterin gen aanbrengt in haar politiek met gemeentegaran ties. De gemeente frustreert door die politiek de handel in onroe rend goed. Dat vinden de Schiedamse makelaars, die zeggen al ettelijke malen geconfronteerd te zijn met transacties, die op het allerlaatste moment niet doorgingen, omdat de ko- pers-in-spé geen gemeentegarantie kregen. Het Schiedamse college van B en W houdt er namelijk de ge woonte op na geen garantie te verlenen, indien de koopsom meer dan tien procent ligt bo ven de executie waar de. Dat gebeurt verder nergens in de onroe re nd -goedhandel De protesten van de Schie damse vastgoedbureaus en ma kelaars liggen nu op tafel bij de gemeenteraad. PvdA-raads- lid Aad Wiegman is er als eer ste op ingesprongen naar aan leiding van de buef van Rie- ke-Van Zon. Gisteren verklaarde directielid Wim Rieke, dat hij van de ge meente nog geen antwoord heeft gekregen. Hij vindt het hard nodig, dat de politici eens actie ondernemen. „Er zijn nogal wat verkopen niet door gegaan. De hel breekt los, als dat allemaal uitkomt." aldus Rieke Hij herinnert de ge meente aan de zaak-Stlvestri, die vorig jaar tol voor de raad van state werd uitgevochten Schiedam had hierbij een ga rantie afgewezen, nadat ie mand een pand al had ge kocht. Het verschil tussen on derhandse verkoopwaarde en ex ecu tie waarde bleek meer te zijn dan tien procent „Die re geling, dat dat met kan. is ner gens op gebaseerd, Schiedam is daar volslagen uniek mee. Dat leidt ertoe dat er wordt gesjoe meld. Ik weet honderd pro cent zeker, dat mensen door die houding van de gemeente overgaan tot belastingontdui king en andere kunstgrepen." Rieke weet van een recent ge val, waarbij 3000 gulden zwart betaald werd en de rest van de koopsom wit. Daarmee kwam althans op papier een bedrag naar voren, waarop gemeente garantie kon worden verkre gen. Was die 3000 gulden ook wit betaald, dan had de koper die garantie verspeeld. Volgens Rieke-Van z.on ko men niet alleen kopers, maar ook verkopers van onroerend goed hierdoor in de problemen terecht Bovendien lijkt het erop, dal veel. mensen, voor wie de garantieregeling juist bedoeld is, er nu naast grijpen. In zijn brief aan de gemeente raadsleden dringt J j. van Zon erop aan, dat de garantierege ling wordt gewijzigd in die zin dat de gemeente oen maxi mum stelt onafhankelijk van de koopsom. Ook zouden bee- digde taxateurs volgens duide lijke richtlijnen moeten kun nen werken, nu wil de ge meente daar nogal eens ondui delijk m zijn En ook zouden aanvragen wat eerder behan deld moeten worden. Vlaardingen De afde ling recreatie van de ge meente Vlaardingen heeft een serie aardige sugges ties aangedragen voor boerderijen in het Licke- haertgebied, die op dit mo ment niet meer als boerde rij worden gebruikt of die in de toekomst leeg zullen komen. Er wordt aan gedacht in die boerderijen een biologisch cen trum, een bromfietsmuseum, een kinderboerderij of een werkplaats voor gehandicap ten te vestigen, hoewel de ge bouwen ook gebruikt zouden kunnen worden als bezoekers centrum of manege, voor ho reca of. in het laatste geval, als woonruimte. De Viaardmgse suggesties worden doorgegeven aan de Gronlrnij en het bureau van uitvorenng voor de recon structie van Midden-Delfland, Die laatste twee instanties hadden de gemeente om idee en gevraagd voor de boerderij en in de omgeving van de Zuidbuurtseweg, tussen Vlaar dingen en Maassluis, die straks na de reconstructie van dit deel van Midden-Delfland aan de agrarische bestemming worden onttrokken. In totaal gaat het in Vlaardings grond gebied om zes of zeven boerde rijen, hoewel dat aantal door onderlinge verschuivingen eventueel nog wel groter of kleiner kan worden. Op dit moment zijn enkele van die boerderijen al niet meer voor hun oorspronkelijke bestem ming in gebruik. Die zijn tijde lijk verhuurd om te voorno men dat zij gekraakt of ver meld worden Voorlopig hebben de sugges ties, die door de afdeling re creatie zijn gedaan, een vrij blijvend karakter Een kosten raming gaat er nog niet aan gepaard Vlaardingen De Viaar- dingse politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag in totaal acht jeugdige Vlaardingers gearresteerd. Een drietal tieners van 14, 16 en 17 jaar werd bij station Vlaardingen-Oost in de klad den gegrepen, toen zij zich ieder een fiets onrechtmatig toeëigenden. Later in de nacht stuitte de surveillancedienst in Holy op vijf knapen, die hun agressie op een Lelijk Eendje botvier den. De jongens, in leeftijd variërend van 13 tot 18 jaar, hadden het wagentje in de Westwijk opengebroken en waren er toen mee gaan rondtoeren. Ergens in Holv liet de 2CV het echter afwe ten, waarna het vijftal tot de politie arriveerde hun ongenoegen schoppend en slaand kenbaar maakte.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1