'Geen belemmering van vrijheid van onderwij s' Opknapplan gemeente blijft overeind Minder banen weg bij VE Wilton- vrouwen en OR rond de tafel S VLAARDINGS 0A0B1AQ SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Saneringsplan RSV-bedrijf bijna rond 'Wanbeleid van cultuur barbaren' Demonstratieve fakkeloptocht door Schiedam Wieuwe politiepost it wezenlijke verbetering9 Ruisaard: bezoek inspectie was alleen onderzoekje Brand in moskee Diamanten bruiloft... Stoffelijk overschot opgedregd Maassluis gaat op auto matisch WOENSDAG 2 MAAKT i983 I erngroep b uwi gaat knarsend loor de bocht yiaardingen De gemeente Vlaardingen en de kerngroep IViuwi 1 zijn gisteravond tot overeen stemming gekomen over het opknappen van de 694 huizen in de Babberspolder. De tevredenheid daar over is bij de gemeente groter dan bij de kerngroep. „Wij vinden het plan nog steeds erg duur", zegt Adri Smit. „Maar meer konden we er niet uitsle pen." De wijk mag zich nu, als het plan gepresenteerd is. weer via een cnquette uitspreken. Bij de vorige enqueue stemden de bewoners massaal tegen het gemeenteplan. Dat plan is na de onderhandelingen alleen op een paar ondergeschikte pun ten veranderd. De huurverho ging komt gemiddeld neer op zo'n negentig gulden per huis. Dat is gelijk aan het bedrag dat bij het inhalen van achter stallige huurrondes zou wor den betaald. Maassluis Vakbonden, actiecomité en onderne mingsraad van Verolme Elektra (VE) in Maas sluis waren gisteravond en vanmorgen nog bezig met het uitwerken en goedkeuren van het sane ringsplan van het bedrijf. Het verschilt in slechts enkele details van het overlevingsplan, waaro ver enkele weken geleden werd gesproken. Het meest belangrijke is vol gens Jan van Boerum, voorzitter van de onderne mingsraad van VE, dat er waarschijnlijk minder ontslagen vallen. „We gaan de goede kant op", constateerde hij gister avond. Het plan was vorig jaar al opgesteld, toen bleek dat VE niet aan afslan king kon ontkomen. De uitvoering ervan is vol gens Jan van Boerum, door de dreigende be drijfssluiting alleen maar versneld. Volgens van Boerum wordt nog ge sproken over het exacte aantal ontslagen, dat er gaat vallen. Het sane ringsplan wordt vandaag voorgelegd aan de onder nemingsraad en aan de bewindvoerders van het RSV-concern. ikA1s zij niet akkoord gaan met het plan en geen overlevingskansen zien voor VE, gaat het hele plan niet door, omdat het weinig zinvol is in een maand tijd twee maal en kele honderden mensen te ontslaan", meent Van Boerum, die verder ver klaard niet pessimistisch ïs over het loskoppelen van VE van RSV. De be slissing- daarover ver wacht hij morgen, donder dag 3 maart. Dan nemen ook de banken een beslis sing over het verstrekken van een krediet van tien miljoen gulden aan VE. De gemeente Maassluis heeft zich tot op heden niet garant willen stellen voor VE. zoals de provin cie vorige week deed. Van Boerum, verwacht, dat de gemeente eerst vrijdag, in afwachting van de beslis sing van de bewindvoer ders en de banken gaat beslissen. Popoverleg schrijft zwartboek Schiedam Het popoverleg Schiedam, dat de vorige maand zijn vietjarig bestaan beleefde, is bezig met een zwartboek over de manier waarop de gemeente de ma kers van populaire muziek be handelt. „Wanbeleid van cul turele barbaren, dal zijn weer ga niet kent", zo noemt het po poverleg het beleid van de ge meente. De moedeloosheid bij de Sehiedamse bands heeft toege slagen, schrijft het popoverleg. Er moet zoveel overlegd, ver gaderd en geschreven worden dat de musici haast niet meer aan muziek toekomen. De voornaamste grief van het overleg is, dat er nog steeds geen geschikte oefenruimte voor populaire bands is gevon den. Overal in het land gebeuren leuke dingen met popmuziek, klagen_de musici in een brief aan heT college. „En wat ge beurt er in Schiedam... niets!", schrijft Jolie Hakkert namens het popoverleg. De musici zijn bang dat zij, al nota's en brie ven schrijvend en gesprekken met politici voerend, oud wor den ïonder al te veel muziek gemaakt te hebben. „Ais het zo doorgaat hebben wellicht de toekomstige bejaardentehuizen eigen ruimtes waar muziek ge maakt kan worden." In het zwartboek, dat nog wel een tijdje op zich kan laten wachten, zal de houding van de gemeente Schiedam over de hekel gehaald worden. „We hebben het gevoel dat we be wust aan het lijntje gehouden worden." De kerngroep is niet onver deeld gelukkig met de uit komst van het overleg, dat na het door de bewoners verloren kort geding op gang kwam. Er zijn in de kerngroep nog steeds tegenstanders van het plan. Maar de kansen om in hoger beroep een gunstiger uitspraak voor de bewoners uit het vuur te slepen, zijn volgens Smit miniem. „Wij zeggen nu ja, omdat er voor ons geen andere moge lijkheid is", zegt het kern- groeplid. Volgens stadhui sambtenaar Emma Forsten zou de kerngroep nu een brief de wijk in sturen, waarin dé be woners wordt aangeraden voor het plan te stemmen. Maar dat ontkent Smit. „Wij schrijven de mensen dat wij nu hebben ingestemd met het plan. De bewoners moeten zelf maar zien wat ze doen." Als wethouder Bas Goudriaan toestemming krijgt van het rijk, wil hij het werk aan de huizen al na de bouwvakva kantie laten beginnen. De op knapbeurt zou in drie jaar moeten worden uitgevoerd. Op donderdag 10 en woensdag 16 maart worden de plannen gepresenteerd in het wijkcen trum 't NieuWeland. Verder houdt de gemeente 9 tot 15 maart op verschillende tijden spreekuur in een huis aan de Goudenregenstraat 4 voor mensen die iets over het plan willen vragen. Schiedam De onderne mingsraad (OR) bij Wil- ton-Fijenoord heeft het actiecomité Vrouwen van werknemers bij Wilton uitgenodigd voor een ge sprek. De Wiltonvrouwen hadden daar enige tijd ge leden om gevraagd, omdat zij vinden dat het schort aan de informatiestroom vanuit de OR naar de werknemers toe. De nieuwe post geeft binding met wijk Schiedam Schiedam-Noord heeft sinds maandag een nieu we politiepost. Burgemeester John te Loo opende het pand officieel door een voor deze gelegenheid opgehangen bord je 'Politie' te onthullen. Te Loo noemde de politiepost „een wezenlijke verbetering, waar door de binding met de wijk weer ontstaat. Hierdoor wordt de herkenbaarheid van de po litie bevorderd." Schiedams eerste burger zei te twijfelen aan het nut en de haalbaarheid van het samen voegen van rijks- en gemeen tepolitie. „Hoe kan een derge lijk politieapparaat nu dicht, bij de bevolking staan", vroeg hij zich af. In het voormalige gebouw van de SSSW aan de Laan van Bo- l'es krijgen twaalf agenten hun standplaats.Het gebouwtje is enige weken geledendoor de SSSWverlaten.Een aannemer plaatste in de kale ruimteop de gewenste plaatsen muurtjes- waarna de leden van het korps in enkele weken tijdsin de vrije uren de wanden van een nieuwe kalklaag voorza gen en hei interieur schilder den. Vlaardingen Er is geen sprake van dat mensen die hun kinderen naar een andere school willen hebben op de een of andere manier worden tegengewerkt of tot andere ge dachten gebracht. De suggestie* van een bewoner van de We teringstraat in die richting, de heer C.R. Leijendekkers, is volstrekt onjuist, aldus onder- wijs-ambtenaar Ruisaard. De heer Leijendekkers heeft onlangs in een brief aan de ge meenteraad 'iets merkwaar digs' gesignaleerd, waarover hij opheldering wilde hebben. Van een Turkse familie uit de Eykmanstraat had hij verno- .t?a.t een gemeentelijk on- aerwijsinspecteur- op bezoek was geweest, nadat het doch tertje van het gezin, dat aan vankelijk op de Theo Thijssen- school zat, was overgeschreven naar de Taimaschool. Tegen over die inspecteur had de fa milie verantwoording moeten afleggen waarom die over schrijving was gebeurd. Volgens Ruisaard is die versie van het verhaal niet juist. De ambtenaar is zelf wel bij drie Turkse gezinnen langsgeweest nadat er van school veranderd was, maar dat was in het ka der van een onderzoek, waar de afdeling mee bezig is. Er gingen namelijk de laatste tijd hardnekkige verhalen, dat sommige scholen moeite zou den doen leerlingen van ande re scholen vandaan te krijgen, om zo het eigen leerlingen aantal op te kunnen voeren. Om die indianenverhalen uit de wereld te helpen is de afde ling onderwijs op onderzoek uitgegaan. Ruisaard: „Er is gebleken dat van die verhalen niets klopt. Dat wisten we ook wel, maar we wilden gewoon zekerheid. Vandaar die bezoekjes aan mensen, die hun kinderen naar een andere school had den gestuurd. Het is volstrekt niet waar dat men verant woording moest afleggen waarom men een andere school wilde kiezen." Er is inmiddels een concept antwoordbrief voor de heer Leijendekkers opgesteld. Die wordt binnenkort ook in de commissie onderwijs bespro ken. Groot feest was het maan dag ten huize van het Maas- sluise echtpaar Van den Berg. Want precies zestig jaar is het geleden, dat zij ei kaar het ja-woord gaven. Zij zijn nu dus op hun diaman ten-trouwdag aanbeland. Bas van den Berg, geboren op oudejaars avond 1901, en zijn vrouw Maartje van den Berg-Tuit een echte Maas- sluise en met haar tachtig ja ren net iets jonger dan haar ega werden niet vergeten en kregen ruimschoots be zoek van familie en beken den. Onder de aanwezigen bevond zich ook burgemees- ter Hans van Es en zijn vrouw. Daaruit blijkt al hoe bijzonder een diamanten bruiloft is. Normaal overhandigt of de burgemeester of mevrouw Van Es-Hamoen de gebruike lijke attenties. Het behoort tot de uitzonderingen, dat zij samen een feest met hun aanwezigheid vereren iiiitiiiiiiiitiiiiijniiitiiiiiijtiiiiiiiniiifuiiiiiiiniiiififiiiiifiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiiituiiiitiiniiiiiuiitnit Schiedam In de Turkse moskee aan de Mariastraat is gisteren op een bovenverdie ping brand uitgebroken. Het vuur ontstond door kortslui ting. De brandweer kon de brand snel onder bedwang krijgen. Over de omvang van de schade wist de politie nog niets te zeggen. De Turken zijn overigens al een paar maanden op zoek naar een andere ruimte voor een moskee, omdat zij aan de Mariastraat moeten wijken voor de nieuwbouw. Maassluis De politie heeft maandag in de Maassluise Zuidvlïet het lijkje opgedregd van de vierjarige Anjum 'Bob by' Khan. Dat jongetje werd al sinds 12 februari vermist. Op die dag raakte hij onder het ijs en werd alleen zijn mutsje ge vonden. Sinds 12 februari is voortdu rend gezocht naar het lijkje van het kind. waarbij duikers en een helicopter werden in gezet. Die zoekacties werden echter ernstig belemmerd door het ijs en leverden eerder niets op. Maassluis Bij de gemeente lijke diensten en bedrijven van Maassluis zal in de ko mende jaren een verregaande automatisering worden door gevoerd. Een computer (huur- som 50.000 gulden per jaar) en beeldschermen zuilen onder andere bij de sociale dienst en de nutsbedrijven hun intrede doen. De consequenties voor de werkgelegenheid zijn nog niet helemaal te overzien, maar wethouder Elly Coenen met personeelszaken in haar portefeuille verwacht de eerst komende jaren geen nadelige gevolgen. Waar de meeste raadsleden niet gehinderd werden door specialistische kennis op het gebied van 'chips', liet chris ten-democraat Jan Kuiken de computer-deskundige van de raad-zich lovend uit over de keuze van het college van B en W. Ingaande op de input, output, efficienty. know how, soft-ware en privacy wist hij dat door de automatisering een slagvaardiger beleid kan wor den gevoerd met meer geactu aliseerde gegevens. De raad verwacht, dat door de compu ter bijvoorbeeld uitkeringen bij de GSD sneller kunnen worden uitbetaald. Wel maakt Maassluis zich zor gen over de privacy. „Het eer ste de beste personeelslid", verwoordde Cas van der Pol (VVD) de mening van velen, ..mag geen toegang krijgen tot zomaar alle gegevens van ie mand." Wethouder Isaac van der Knaap zei hier voor te wa ken door een nota over de ver ordening privacy te laten ver vaardigen. Pieter Hoogenraad van de PvdA merkte nog op, dat de nota automatisering 1983 slechts de technische pro blemen heeft geconstateerd, maar amper oog heeft voor de sociale. En Herman van der Hoeven (RPF) werd beang stigd door de relatie mens-ma chine. „1$ het wel verstandig de machine boven de kroon der Mensen te spannen", vroeg hij zich af. OR-secretaris Jaap Eijken- boom verklaarde deze week nogmaals dat de OR streeft naar optimale openheid en duidelijkheid, maar dat de OR zelf ook met onbeantwoorde vragen zit. Jeanne Kalee van de Wiltonvrouwen is positief gestemd over de uitnodiging. „Door met de OR te praten kunnen we misschien meer bereiken met onze acties voor behoud van de werkgelegen heid bij Wilton." De vrouwen hebben ook een verzoek aan de directie gestuurd voor een gesprek, maar daarvan is nog niets vernomen. Een verzoek van het Rijn mond Alarm RSV voor een gesprek, heeft de OR van Wil ton afgewezen. Ook de kader leden van de FNV bij de scheepswerf voelen daar niets voor. „Onze activiteit richt zich in de eerste plaats op Wil ton," verklaart Eijkenboom. „Maar dat betekent natuurlijk niet dat we voorbij gaan aan de belangen van anderen." De Wil ton vrouwen hebben voor morgenavond een de monstratieve fakkeloptocht door Schiedam georganiseerd Ook daarvoor zijn uitnodigin gen verstuurd aan de Wilton- directie. Verder zijn de bestu ren van de in de Sehiedamse gemeenteraad vertegenwoor digde partijen, alsmede burge meester John te Loo, gevraagd om mee te lopen. De fakkeloptocht vertrekt morgen om kwart over zeven vanaf de hoek Lange Kerk straat/Broersvest en eindigt op de Markt bij het oude stadhuis Daar zal ondermeer worden gesproken door een FNV-bo- stuurder en enkele Wilton vrouwen. De Wilton vrouwen hopen ook dat een van de di recteuren het woord wil voe ren. Jaap Eijkenboom zet de nodige vraagtekens bij de fakkelop tocht. „Ik kan wei met een fakkel door Schiedam gaan lo pen en dan zegt iedereen: wat een toffe vent is die Eijken boom. Maar je moet je wel af vragen of je daarmee iets be reikt. Ik loop in ieder geval niet mee." Lonen De lonen over de maand fe bruari komen inmiddels bin nen bij de Wiltonwerknemers Sommigen vonden gisteren al een giro- of bankafschrift Op de deurmat en verwacht wordt dat iedereen vandaag of morgen het geld op 2ijn reke ning binnen heeft. Daarmee zijn de salarissen bijna veer tien dagen later dan gewoon lijk. „Veel mensen hebben noodgedwongen in het rood moeten staan", zegt Jeanne Kalee. „Ik hoop dat we het geld voor maart op tijd krij- i gen", meent Jaap Eijkenboom. „Maar daarover is nu nog geen enkele zekerheid." mi»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1