Ha CONSUMENTEN INFORMATIE Reisverzekering keert minder uit aan iemand met een kwaal Illllll Kijk naar eens heter uw banden bank Veel! 'Vals licht' kan dia's bederven Uw klacht y Drie nieuwe gidsen voor kampeerders .Camping'83 kSxi mirt. Dokier wordt wel vergoed ZO ?/l C PIMPING Prima handleiding om zelf te tegelen Rotterdams Nieuwsblad woensdag 2 maar] 1933 RL/SV/RY/RW/RS onder redactie van L.Bakker, Els Kemper en Guus van den Oudenalder Hebt u als consument iets onaangenaams beleefd dat u to taal heeft verrast'' Meld hel ons gerust Schrijf een bnel aan de Zo-redactie mei alle gegevens die van belang /.tjn ook rekeningen, briefwisseling, on/o voort Wij doen ons best om uw klacht voor u op te lossen Soms echter stuiten svjj daarbij op situaties waatin je als consument wel in de puree moet belanden. Doordal er iets mei deugt, of door dat er iets erg onduidelijk ts Daar waarschuwen Wij dan op deze pagina voor Wam wat de een gisteren overkwam, dat kan een ander morgen gebeuren Mensen met een leeds beslaande kwaal die ir. het buitenland met vakantie gaan. blijken v«.ak /undei dat /ij zich da rea liseren hij een ongeluk slechts bepakt raht te hebben up de overlijd ens- of invMbditeitsuitkering v.m hun icisvei/eke- rmg Er wordt m de eerste plaats op gelet of het ongeluk niet ie wijten was aan hun kwaal. Bijvoorbeeld door een cl ui/el mg. maar ook dooi /.osets als jicht Blijft iemand na een ongeluk invalide, dan wordt ei geke ken of een volledig ge/ond mens in die/elfde mate inva lide zou zijn gebleven fs d.u met /o. dan wordt er op de mvaliduonsuilkei mg gekort Veel mensen die wegens ziekte of ouderdom met be paalde gebreken op slap gaan, zuilen zich dit alles nog n Of11 heb be n gereal i s eerd Want wie leest er ooit de complete pohs van zijn reis verzekering' Zo bleek het ook te zijn ge gaan bij het echtpaar J dat deze kwestie bij ons aan het rollen bracht Hei echtpaar was al op jaren en lichame lijk niet meer 100%. De man had een hartkwaal, zijn vrouw was onder doktersbe handeling voor haar bloedva ten, Maar zolang het nog kon. gingen zij graag at en toe een paar weken met va kantie in het buitenland Vaak duurder Na l uur lijk namen /ij altijd een reisverzekering In het buitenland zijn dokters en ziekenhuizen mimeis vaak nog duurder clan thuis En jc eigen ziekenfonds ol ziekte kosten vcr/ckerani dekt du- hoge kosten lang niet aJtijd helemaal Dus betaalde het echtpaar vóór elke reis die het ging maken, welgemoed de pre mie voor de i eis vet zekering. Vakantiebus van helling gestort. Als de verwondingen van een passagier ernstiger uitval len door zijn eigen kwaal, wordt wel de dokter nu helemaal vergoed, maar op de geld- uitkenngen wordt nog altijd gekort. verzekerde verkeerde op het ogenblik van het ongeval of door verlamming j of verstijving, blindheid, doofheid, krankzinnigheid, vallende ziekte, duizelingen, suikerziekte, jicht of enig andere lichamelijke invaliditeit, tenzij deze dooreen onder de verzekering vallend vroeger ongeval werden j veroorzaakt. Indicndcgcvolgen van een ongeval worden vergroot door eert ziekelijke toestand waarin verzekerde verkeert, of dooreen geestelijke of lichamelijke afwijking, welke bij hem bestaat, wordt nimmer meer Uitgekeerd dan hetgeen krachtens deze verzekering zou zijn uitgekeerd indien hetzelfde ongeval een geheel valide en gezond persoon zou hebben setroffen: Voor de kapitaal-uitkering kunnen velerlei kwalen in het nadeel van de verzekerde mee tellen. zoals blijkt uit de polis van de Europeesche. Zeker was zeker Totdat de man op een dag de pules van de verzekering eens ging '/uien nalezen, en ont dekte dat ik hun geval zeker helemaal nog met zo zeker was Wat er in de pohs stond, be tekende dar als hij of zijn vrouw in het buitenland een ongeluk zouden krijgen, er denkelijk geen volledige uit kering zou worden gedaan ingeval van invaliditeit of dood. Maar ook de vergoeding van de doktersbehandeling en het ziekenhuis in het buitenland waren lang niet zeker. Want in de polis stond dat ook dit kon zijn uitgesloten. ..Op dte manier durven we met meer mei vakantie het land uit te gaan Je weet toch nooit wat er onderweg kan gebeuren? Daar verzekerden we ons nou juist voor", be klaagde het echtpaar zich bij ons. Goed nieuws Onze naviaag bij de retsver- zekeraar de Europeesche, waar dit een pohs van was, leverde goed nieuws op on der de nieuwe reisvoorwaar den voor 1983 -s de dekking van dokters- en ziekenhuis kosten zojuist verruimd De geneeskundige behandeling van iemand met een bestaan de kwaal is nu dus ook na een ongeluk altijd normaal gedekt De Europeesche schnjft ons: „Hel echtpaar dal zich tot u heeft gewend, hoeit zich dus ten aanzien van de kosten van geneeskundige behande ling van door ziekte veroor zaakte of verergerde onge vallen geen zorgen te maken. De daaraan verbonden ge neeskundige kosten zijn ver zekerd Andcis blijft hel echter ge steld met de kapitaal-uitke ring bij ongevallen of overlij den. Die kan voor mensen met een kwaal nog steeds worden verkleind of zelfs he lemaal geschrapt Er zijn nogal wat ziekten en kwalen die door de verzekeraar op gevoerd kunnen worden als oorzaak van een ongeluk. Bij dit artikel drukken wij hier bij af wat daarover staat op gesomd in de polis van de Europeesche. Mensen mei een bestaande ziekte of handicap doen er goed aan, bij het afsluiten van een reisverzekering bij andere maatschappijen ook eerst ie informeren of deze de dokterskosten na een ongeluk wel helemaal ver goeden. Fraaie teakhouten tuinban ken. die een generatie mee gaan. zie je steeds vaker staan in een gemeentelijk plantsoen, of m een speciaal park zoals de Floriade Ze komen uit Engeland, zien et- wat je noemt klassiek uit. en een van de aardige kanten eraan is dat ze geen ondet- koud vergen Je mag ze natuurlijk best wit verven, z. jIs op de foto. maar dat hoeft met E< nnual geverfd moeten ze natuurlijk steeds opnieuw onder handen genomen Lakken is dus uit den boze. Wie een kleurtje wil. kan ze ohen. maar uit een oogpunt van bescher ming is ook dat overbodig Als je mets doet wordt hot te akhout na verloop van tijd grijzig van kleur Als het ai te vuil wordt mag hel wor den schoongemaakt met so dawater Zijn zulke Linken ook voor een gewoon mens te koop"? Ja. maat dan wcl het varken meenemen, w.mt goedkoop ze mot Op de foto het model Menchp, dat onge veer 1470 kost voor een lengte van een-meier-tachtig, en ruim 1800 voor oen leng te van twee-nieter-veertig Een eenvoudiger model, met bijvoorbeeld rechte mpluats van gebogen armleuningen, kost rond 500 Stoeien zijn al nei zo prijzig Ij 65(1 of 430) en vooi een beetje een lafel bent u nog eens zoiets kwijt. Importeur' Van dei Vliet, Heerewanrden. In hei plantsoen staan Voor die Nederianders, die plannen hebben om de ko mende zomervakantie (of op anuere momenten) de cam ping aan te doen. zijn er weer diverse gidsen verschenen Van de bekende gids "Hol land Camping' verscheen de- negen tiende druk met een lijst van zo'n 2 000 adressen m eigen land. waar men voor kortere of langere tijd kan overnachten De titel van de pocket)gid5» is enigszins on duidelijk, want de informatie gaat verder dan alleen over kampeertenemen. Ook over accommodatie rnogcl ij k heden als jeugdherbergen, kam peerboerderijen en bunga low- en waterspot teenira wordt via symbolen de nodi ge informatie gegeven. Handig in deze gids zijn de detailkaarten, waarbij num mers verwijzen naar de plaats waar een bepaalde ac commodatie ligt Maar door dat met iedere camping of ander onderkomen op die kaarten wordt aangegeven, hebben de dcuulknai ten toch hun beperkingen De in de gids gediukte symbolen kun nen wot den 'vertaaldmet hulp van de binnenzijde van de achtei flap Wie tegelijk ook mforniaue wil over campings vn Belgie en Luxemburg duet er ver standiger aan de uitgave 'Camping Benelux' (derde druk) aan te schaffen Daarin /tjn met alleen alle adressen te vinden van de hierboven genoemde gids. maar ook nog zo'n duizend m beide andt-ic Benelux-landen Totaal nieuw is de - du jaar voor het eerst uitgegeven - 'Internationale Campingwij zer' met gegevens van onge veer 2750 campings in heel Europa Ook in deze gids wordt veelvuldig gewerkt met deel kaai ten. terwijl de informatie over de campings, niet met tekens of symbolen, maar via een groot aantal nummeis wordt aangeduid Iedereen heeft waarschijnlijk zijn persoonlijke voorkeur, maar onze ervaring is dat het "vertaalwerk" aan de hand van nummers sneller gebeurt dan wanneer symbolen zijn aangegeven Een extra en in de praktijk bruikbare service van de 'In ternationale Campingwijzer' is dat de lezer over veel van de beschreven campings na dere inlichtingen in óns land kan krijgen. De redactie van de gids heeft hiervoor in de gids een lijst opgenomen van z'n veertig consulenten (mei hun telefoonnummer), die met alleen de betrokken camping hebben bezocht, maar die men zelf ook voor verdere informatie mag bel len. Het boekwerk - niet in de jaszak weg te stoppen, wel SA»'; issip door Guus van den Oudenalder De foto bij dit stukje staat er heslist niet bij omdat hij zo mooi is. Deze zwart-wit afdruk vart een oorspron kelijke kleurendia is na melijk lelijk gesluierd door een gemene lichtvlek. We ontvingen de dia van een lezer die vroeg hoe der gelijke vlekken (op de dia oranje) ontstaan. Het ant woord luidt: er is 'vals licht' bij de film gekomen. Voor dergelijke fouten zijn oen paar oorzaken te noe men Er kan een licht lek m de camera /elf zijn, bijvoor beeld bij de sch armer kant van de ach lerwand of bij een mot goed sluitende iand Ook kan het /ijn dat er licht bin nenkomt door een kierende sluiter In beide gevallen moet het fototoestel naar de reparateur iVooil in volle zon Maat het kan ook heel best totaal met aan het toestel lig gen Wie bijvoorbeeld in vol- Ie zon een filmpje in z'n toe stel zei. loopt grote kans dat er ongewild licht bij de film komt via de gleuf in de cas sette waar de film uit steekt. Die gleuf is weliswaar bevei ligd met een fluweelachtige stof, maar soms is hij toch een tikkeltje te wijd en dan komt er licht bij de eerste paar beelden. Men moet daarom altijd in de schaduw. Een zwart-wit afdruk van de bedorven kleurendia. en nog beter onder een jas of zoiets, een nieuw rolletje ft lm in het toestel zetten. Heel voorzichtig de gleuf een beet je dichtdrukken wil ook wel helpen, maar pas op dat dan de afsluiting van de cassette niet losraakt. Terug in liet kokertje Nog een mogelijkheid voor 'vals licht' is, dat men de cas sette met te ontwikkelen film heeft opgestuurd zonder het plastic of blikken kokertje waarin men de film kocht. Doe dat beslist met. Er zijn namelijk cassettes waarvan de dekseltjes aan de uitein den nogal snel los gaan. als de PTT een beetje ruw met de post omgaat. Bij het ope nen van het ontwik kelen ve- lopje in hel laboratorium kan er dan licht bij komen Daar om altijd altijd uw diafilms insturen in het kokertje bestaande fuhrer 'Adat: Camping- 'Holland Camping' 1983, 360 bladzijden pocketfor maat, prijs ƒ14,75. - "Cam ping Benelux' 1983, 488 bladzijden pocketformaat, prijs F 19,50. - Uitgave: Hol land Post, Arnhem, 'Internationale Camping wijzer' '83. 640 bladzijden dubbel pocketformaat, om in het dashboardkastje te prijs ƒ27,50. Uitgave: A.W. j leggen - lijkt wat betreft Sijthoff, Alphen aan den I vorm enigszins op de al jaren Rijn. door Henk Labots Doordat autorijders steeds minder zin hebben hun ban denspanning op de degelijke ouderweisc manier eens per week te controleren, treedt aan autobanden steeds vaker slijtage op Die slijtage slaat toe volgens het patroon dat u in figuur 1 kunt zien* bet midden van het loopvlak heeft nog een goed profiel, maar aan de kanten is grote re slijtage zichtbaar. Dit is een typisch gevolg van te lage bandenspanning Maar het komt ook voor dat juist het middengedeelte van het loopvlak is weggesleten (fig 2). Iemand heeft dan kenne lijk af en toe maar flink wat lucht in de hand gepompt, zonder op de spanning te let ten andere zijde. Een controle op de wieiuitlijning is dan be slist nodig, want ook de nieu we banden die u laat monte ren zouden andera, binnen kort hetzelfde slijtageheeid vertonen. Wieiuitlijning Er zijn ook iwee shjtagepa- tronen die tonen dat er iets niet in orde ts met de wieiuit lijning, Dit is het geval in fig. 3 waarin langs de groeven een dun opstaand randje waarneembaar is In fig. 4 is één kant van het loopvlak ernstiger versleten dan de Onbalans Als een wiel in onbalans is, merkt men dit meestal aan onrustig sturen of trillingen in het stuurwiel bij een be paalde snelheid. Onder of bo ven deze snelheid merkt men er minder van, maar dan heeft de onbalans toch zijn uitwerking: slijtagepiekken hier en daar over het loop vlak verspreid (ftg. 5), maar dan óf aan de ene of aan de andere zijde. Een teken dat de wielen met hun banden gebalanceerd moeten wor den. Schokdempers Slijtage aan de wielophan ging, de wiellagers of versle ten schokdempers brengen op hun beurt weer slijtage aan het bandenloopvjak te weeg. Ook hier is het slijiage- beeld onregelmatig, maar in tegenstelling tot onbalans- slijtage kunnen de onregel matige vlakken nu over de hele loopvlakbreedte of in het midden optreden (fig. 6). Ten slotte is er ook nog het verschijnsel van een grote en brede slijtageplek op één plaats in hei loopvlak. Dit wordt veroorzaakt door rem men die blokkeren, waarbij steeds hetzelfde gedeelte van het loopvlak over het weg dek wordt gewreven. Een inspectie van de banden kan bijdragen tot het verlen gen van hun levensduur. Een profieldieptemeter van een paar gulden is daarbij een goed hulpmiddel, omdat de groefdtepte op verschillende plaatsen van het loopvlak niet altijd gemakkelijk verge lijkbaar is. Inplaats van een profielmeter kunt u ook een geldstuk nemen en nagaan tot hoever de rand in de groef verdwijnt. In ieder ge val zal wat aandacht voor uw De O-tjes geven aan waar de slijtage zit: 1.Slijtage aan beide kan ten van het loopvlak: te lage spanning. 2.Sifjtage in het midden: te hoge spanning. 3. en 4.Slijtage door een verkeerde wieiuitlijning. 5.Onregelmatige slijtage door onbalans. 6 Onregelmatige banden- slijtage door slijtage in an dere delen. banden - vooral op hun span ning - uw banden kosten ten goede komen. In toenemende mate be ginnen fabrikanten en importeurs van doe-het - zelf prod uk ten en profes sionele bouwmaterialen brochures utt te geven die of gratis of heel goed koop zijn en toch vol doende informatie ver schaffen. We denken aan fabrikanten van rookka nalen, knelfitungeu voor verwarming en waterlei ding. sol deer prod uk ten, gipsplaten, lijmen, tuut- gaas en ga zo maar door. Nu is er weer een uitste kende brochure versche nen over hot zelf aan brengen van tegels en plavuizen. Deze uitgave komt v.m importeur Ex actum uit Nijkerk die tegellijmen. voegmateriaal en derge lijke importeert van het merk Cerestt. Op voor iedereen begrij pelijk manier en heel duidelijk en kleurrijk ge ïllustreerd is in het boek je te lezen waar je alle maal rekening mee moet houden en hoe je tegels op bepaalde ondergron den moet aanbrengen, met wal en vooral waar om dat zo moet gebeuren Tegels in natte ruimten bijvoorbeeld vergen an dere be vestig mgsp rod uk- ten dan plavuizen in de woonkamer. Je leert ook hoe dik je de lijm of kil moet aanbrengen en met welke gereedschappen. Ook gaat het boekje in op het op maat maken van de tegels en ook weer weike gereedschappen je daarvoor moet gebrui ken. Zonder flauwekul geeft deze brochure alle inlich tingen die je nodig hebt. Je koopt de brochure: „Het professioneel en praktisch lijmen en voe gen van tegels" bij veel bouwmarkten voor 4,25. Het drukwerk kan ook thuisgestuurd wor den. Maak dan 6 gulden over op gironummer 54.35.588 van Ceresit, Nijkerk. Zet op het giro biljet wei: 'brochure te gels lijmen'. T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4