ROTTERDAM 19 I t'jlag mmsmmm 'Zwarte kappers kapen steeds meer klanten weg Westduitse staalindustrie zoekt andere haven ;so« S?J?ïu. BEL VOOR 010-144144 [CM] Advocaat haalde bekentenis F risol -boekhouder in Frankrijk 'RSV: honderden miljoenen staan uit bij klanten Regering: Poortugaal en Rhoon opheffen Sleepboot voor Aruba ggtba Port Authorii ANKO zit met handen in het haar over wildgroei scholen I I i;-« pw* Rotterdams Nieuwsblad woensdcsg EZ/KV; RY/RW 2 fliêari 1983 T ersoneel RDM: 'Red dingsopera tie kost 45 miljoen' Vervolg van dc voorpagina Rotterdam In het derde en laatste reddingsplan voor de RDM, dat vanmiddag in Den Haag werd aangeboden, zegt het personeel dat het overeind houden van de scheepsreparatie en een kern van de offshore-afdeling vijfenveertig miljoen gulden gaat kosten: vijfendertig miljoen voor de reparatie-afde ling, tien miljoen voor de offshore. Rotterdam De verschil lende RSV-bedrijven hebben bij elkaar nog voor 'vele honderden miljoenen gul dens' uitstaan bij klanten. De bewindvoerders van RSV hebben de directies daar op gewezen. Volgens hen is er sinds het moment waarop RSV de sur séance van betaling aan vroeg vrijwel geen cent meer ontvangen. In een brief aan alle bedrijven ra den zij de directies aan over te gaan tot versnelde incas sering, omdat eind deze maand de salarissen uit de eigen inkomsten zullen moe ten warden betaald. Wanneer die inkomsten on toereikend zijn dan zal er faillissement voor het be treffende bedrijf worden aangevraagd, aldus de be windvoerders, die tussen de regels door opmerken dat zij aan de leiband lopen van vertegenwoordigers van de Nationale Investeringsbank (NIB). Zij wijzen de direc ties erop dat de overheids bank controle uitoefent op het financiële handelen van het totale RSV-eoncern en dat de hank elke betaling wenst te fiatteren. Het NIB voert het beleid uit yan minister Van Aardenne van economische zaken, die steeds zegt dat niet hij, maar de bewindvoerders het voor het zeggen hebben. Fantastisch De gemeente Rotterdam is be reid een deel van die kosten te dragen, twintig tot vijfentwin tig miljoen gulden. Het overige deel moet bijeengebracht wor den door banken, crediteuren en afnemers. Niet uitgesloten is dat de rijksoverheid met en kele miljoenen zal moeten bij springen, aldus de werkne mers. In hoofdlijnen komt het plan erop neer dat zevenhonderd RDM'ers werkzaam blijven op de repera tie werf. Bij dit on derdeel werken nu zo'n der tienhonderd man. Voor enkele tientallen personeelsleden van de totaal tweehonderd is plaats bij de offshore-afdeling. Vanochtend heeft een delega tie van het werf personeel ge sproken met de economische specialisten van de PvdA, CDA en VVD. Vanmiddag om één uur is de problematiek .van de RDM aan de orde ge komen in een spoeddebat in de Tweede Kamer. Het debat was aangevraagd door de PvdA. Volgens de socialistische woordvoerder Van der Hek is minister Van Aardenne bij zijn plannen om de RDM tc split sen totaal voorbij gegaan aan het overleg met vakbonden en ondernemingsraden. Verder wijst Van der Hek erop dat de Tweede Kamer een motie heeft aangenomen waarin de minister wordt verzocht om geld beschikbaar te stellen voor het overeind houden van heel RDM. De bewindvoerders zijn giste ren begonnen met hei zoeken naar oplossingen voor de drie kleinere bedrijven die behoren tot de WF7 RDM-groep; Mano- therm in VJaardingen en de Botlek, de machinefabriek De Neeff in Vlaardingen en Tur bo Blower in Schiedam. Volgens een woordvoerder van de directie ligt het in de bedoeling om de drie bedrij ven zo snel mogelijk uit de surséance te halen. „Maar zon der meer zal dat niet gebeu ren. Er zal hulp nodig zijn. Alle drie hebben te maken met de kruisverbanden van RSV en dat zal het nodige geld kosten om daar vanaf te ko men." De vooruitzichten voor Mano- therm, De Neeff en Turbo Blo wer zijn redelijk. Rotterdam Minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat voorziet in de opheffing van de gemeenten Poortugaal en Rhoon. Het deel van Poortugaal ten wensten van de A4 (Benelux- weg) wordt volgens het voor stel toegevoegd aan Rotter dam. Het resterende deel plus de gemeente Rhoon en het deel van Rotterdam ten zuiden van de Zuidelijke Randweg zou een nieuwe gemeente met de naam Albrandswaard moe ten worden. Met dit voorstel doorbreekt Rietkerk de patstelling die in 1975 tussen Rotterdam en Poortugaal over de wijk Meeu wenplaat is ontstaan. De grens tussen beide gemeenten loopt dwars door deze door Rotter dam gebouwde wijk heen. De minister neemt in feite een voorstel over van Rotterdam uit 1959. Behalve de door Rot terdam gebouwde wijken Zalm- en Meeuwenplaat gaat ook de door Poortugaal al ge deeltelijk bebouwde woonwijk Boomgaardshoek over naar Rotterdam. Gisteren is in Rotter dam een door de scheepswerf Jonker en Stans in Hendrik-ldo- Ambacht gebouwde havensleepboot afgele verd aan de Aruba Ports Authority. Het schip gaat in en om het eiland Aruba tankers assisteren bij het aan- en afmeren. De sleep boot, die een vermo gen heeft van 3,500 pk, is ook geschikt voor hel assisteren bij brandblussingen. - 'w&V&A rR'W5iCV*<4£<R /vi'Vf v Rotterdam De kappers raken met de dag verontrus- ;er over het toenemend aantal 'wilde' kappersscholen. Volgens de Algemene Nederlandse Kappersorganisatie ;ANKO) is er een wildgroei aan kappersscholen, waar door „een gezonde bedrijfstak de nek om wordt ge draaid". Voorzitter P, Kalle van de overkoepelende kappersorga nisatie, waarbij 5500 kappers zaken zijn aangesloten, wijst erop dat door de economische recessie en het toenemend aantal 'kappers tussen de schuifdeuren' de werkgelegen heid in de bedrijfstak al een flinke veer heeft moeten laten. Ruim twee jaar gelden waren er nog 16.000 personeelsleden in het kappersvak, terwijl aan het begin van dit jaar dat aan tal was teruggelopen tot 14.000. Doordat nog steeds nieuwe kappersscholen worden geo pend, komen er steeds meer mensen die in het kappersvak verder willen. Omdat daar geen werk voor is, neemt het aantal thuiswerkers onrustba rend toe. Gevolg daarvan is dat meer en meer kappers het financieel niet langer kunnen bolwerken. Zwart geld „Wanneer men in Nederland praat over het zwart-geldeir- cuit bedoelt men veelal de gra ten. Wij hebben berekend dat alleen al in het kappersvak voor 120 miljoen door de klei ne beunhaas wordt omgezet. De ANKO ergert er zich dan ook aan dat de overheid hier niets aan doet. Want zwarte kappers kapen steeds meer klanten weg van onze leden," zegt Kalle. De ANKO-voorzitter beweert dat vooral in het gebied tussen Rotterdam, Schiedam en Dor drecht de werkgelegenheid in de kappersbranche met spron gen achteruit gaat. „De geza menlijke kappersbedrijven hebben een vrij stabiele perso neelsbehoefte van zo'n drie duizend werknemers per jaar. Bijna 2700 daarvan worden aangeleverd door de door het kapperswezen gesteunde vak opleiding en daarbij komt dan nog de gemeentelijke kappers- school in Rotterdam, waarvan jaarlijks zo'n 125 cursisten ko men, Er is gewoon geen ruim te voor nog meer scholen en dus meer kappers. En juist in dit gebied zijn er veel scholen bijgekomen." Directeur Uffels van de stich ting vakopleiding in het kap- persbedrijf vindt dat de over heid er zelfs nog een schepje bovenop doet door in het mid delbaar dienstverlenend- en gezondheidsonderwijs en het kort middelbaar beroepsonder wijs cursussen uiterlijke ver zorging, waaronder haar ver zorging, op te nemen. Ook wijst hij op kapperscursussen, die de laatste tijd in sommige buurthuizen worden gegeven. De adjunct-secretaris van de ANKO, Gérard Verhoeven, meent dat het vooral in Schie dam en Dordrecht, waar on langs respectievelijk een en twee scholen zijn geopend, de spuigaten uitloopt. „Cursisten weten ook niet waar ze aan toe zijn. Die denken dat het om een goede opleiding gaat, maar achteraf blijkt dat ze een waardeloos papiertje hebben, waarmee ze niet aan de slag kunnen. Want het merendeel van de kappers neemt alleen mensen van de eigen beroeps opleiding. Die scholen durven trouwens ook forse eusrsusgel- den te berekenen." Verhoeven zegt dat er zijn die meer dan vijfduizend gulden per school jaar vragen. „En dat terwijl de schoolleider vaak geen eens gediplomeerd is en het praktijklokaa) in een garage zit.' „Tja", verzucht ANKO-voor zitter Kalle. „Wat kunnen wij doen om aan dergelijke prak tijken een eind te maken. Als actie kunnen we toch moeilijk een week lang onze klanten kaal knippen..." Dordrecht Do Tilburgse advocaat mr. J. van de Keu vel heeft gisteren tijdens het Trisol-proces' toegege ven dat hij een bekentenis van de verdachte hoofd boekhouder heeft doorgege ven. Hij deed die bekente nis toen hij door de huidige advocaat van de boekhou der. mr. M. Moszkowicz. als getuige onder ede werd ge hoord op de vijfde zittings dag van het Frisol-proces. De ongebruikelijke handels wijze van de advocaat kwam aan het licht, toen F risol -directeur J.C. van de Ma a re) onverwacht een brief te voorschijn toverde, waaruit zou blijken dat de boekhouder in z'n eentje had gefraudeerd. Recht bankpresident mr L. Frijda wilde eerst onderzoeken hoe de brief in het bezi t was gekomen van Van de Maar- el, voordat hij hem mocht voorlezen. Uit dit onderzoek bleek dat de Am robank na de ver dwijning van do hoofdboek houder in januari 1982. het aan F risol verstrekte kre diet wilde intrekken, omdat bij de bank sterk hel ver moeden leefde, dat de hele Frisoliop fout zat. Bij Frisol brak toen pa mek uit, omdat een dergelijke maatregel het einde van hei concern zou betekenen. De huisadvocaat van Fnsol, mr. Kernkamp, vroeg daar op aan mr. Van de Heuvel, die destijds de boekhouder vertegenwoordigde, of hei niet mogelijk was, dat er een verklaring van de boekhouder kwam, waarin deze alle schuld op zich nam en waarin de Am ro bank van medewerking aan de speculaties werd be schuldigd. Een dergc-iijke verklaring zou de bank on der druk zetten. Kernkamp wilde ook een gerechtelijke procedure tegen de Am ro bank op gang brengen, als de verklaring hard genoeg zou zijn. Mr. Van de Heuvel bezocht op 6 janauri 1982 zijn ge vluchte client in Zuid- Frankrijk. Hij kreeg van de boekhouder de gewenste verklaring, die hij doorgaf aan mr. Kernkamp. „Dat hij alle schuld op zich nam. kwam mij vreemd voor. ge zien de aard van de frau de", verklaarde Van de Heuvel in de getuigenbank. Mr. Moszkowicz kon maar weinig waardering voor de handelswijze van zijn colle ga opbrengen. ,,U heeft een brief van uw client afgege ven, waarmee Frisol een procedure wilde beginnen, terwijl u wist dat de gege vens niet juist waren", voegde Moszkowicz hem toe. De boekhouder ver klaarde dat hij de brief m het belang van Frisol had geschreven. Mr. Frijda zei tenslotte dat hot proces niet door inhoud van de brief zal worden beïnvloed. Tijdens zijn verhoor schoof de boekhouder, zoals hij het hele proces heeft gedaan, alle schuld van zich af. ue specuiaues op de inter nationale valutamarkt zou den in m opdracht zijn ge weest van wijlen directeur Nico de Vries. Frisol kreeg hierdoor een belasting schuld van 30 miljoen gul den. De boekhouder kon geen verklaring geven, waarom hij de winst van de speculaties, 3.1 miljoen gul den, overmaakte naar de rekening van zijn vriendin Povéda en het verlies van 8,6 miljoen naar de Frisol- rekening. Het verdwenen miljoen, dat op de bankrekeningen van de sport tak ken van Frisol stond, zou volgens hem door de Vries zwart aan topspor ters zijn uitgekeerd. Waar om hii een leninp van 3.5 door Dirk Mellema miljoen gulden niet had te rugbetaald, kon hij ook niet duidelijk maken. Tijdens de ondervraging van officier van justitie mr. A.C.M. Wel- schen. waarbij hij nogal in het nauw kwam, werd de boekhouder onwel. Na be handeling door een arts kon het proces een half uur la ter worden voorgezet. Liechtenstein Na de onderbreking ver klaarde de boekhouder uit voerig wat hem allemaal zou zijn overkomen na zijn vlucht eind 1981. Hij nam ruim een miljoen gulden mee en zou eerst in Brazilö een operatie hebben onder gaan. Eenmaal terug in Frankrijk zou hij door vrienden van Povéda zijn afgeperst. Uiteindelijk is hij in Zwitserland beland, waar hij een nieuwe vriendin ontmoette, die nu het hele proces bijwoont. Uit het re cherche-onderzoek is geble ken, dat de verdachte na zijn vlucht negen ton had gezet op een bankrekening in Liechtenstein. Speciaal daarvoor had hij twee stich tingen opgericht. De zaak wordt dinsdag 8 maart voortgezet- Rotterdam De Westduitse staalbedrijven onderzoeken de mogelijkheid ijzererts niet lan ger via Rotterdam aan te voe ren als de vaart met zes duw bakken niet zou worden toege staan. Deze gezamenlijke bedrijven schrijven dat in een telex aan de Tweede Kamer, omdat de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat binnenkort een uitspraak doet over de wense lijkheid van dergelijke trans porten. Als de staalbedrijven vanwege het kostenaspect gedwongen worden via een andere haven hun grondstof te betrekken, dan gaat dit zowel ten koste van de Rijnvaart als van de haven van Rotterdam, zo zeg gen ze. De staalindustrie wijst de Ka mer erop dat ze aangewezen is op een zo goedkoop mogelijke aanvoer van erts en dat Rot terdam daarbij een belangrijke rol speelt. De zesbaksduwvaart levert aanzienlijk besparingen op en in het kader van de in ternationale concurrentie is dat voor haar van groot be lang. Individuele staalbedrijven uit West-Duitsland en Oostenrijk hebben de Kamer eveneens ingelicht over deze kwestie. Zo heeft Thyssen geschreven dat tot nu toe, op het Duitse deel van de Rijn uitgevoerde on derzoeken hebben aangetoond dat zesbaksduwvaart de meest effectieve en meest economi sche ration al iseringsmogeli jkl- heid voor het transport van massagoed lijkt te zijn. Dillin- ger Hüttenwerke heeft de Ka mer laten weten dat voor de staalbedrijven in het Saarland de transportweg via Rotter dam en Duisburg in concur rentie staat met de weg over Duinkerken, waar binnenkort massagoedschepen kunnen worden gelost in dezelfde orde van grootte als in Rotterdam. Ook andere buitenlandse be drijven hebben de zaak van de zesbaksduwvaart bij de Kamer bepleit, Ruhrkohle volgt de zaak nauwlettend met het oog op haar plannen voor do bouw van een kolenterminal in Duisburg, die geheel op de verbinding met de havens aan de monding van de Rijn en dan vooral Rotterdam afge stemd zijn. De Duitse Commissie voor de Beneden-Rijn heeft nog eens nadrukkelijk gesteld dat een spoedige en positieve Neder landse beslissing voor hot ach terland van buil enge woon be lang is. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. ^aai; kdros: P«fcodeP" f W°°»Pl*al~p - ^aandak" - rx>vmg; 'Si De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een leuk setje miniatuur! ietsen Teleio0n. ?u"rdej,. BHo"*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5