9Weekeinde in Hilton psychologische blunder ,1 Gezinsvervangend tehuis over half jaar klaar Politie pakt voor miljoenen aan drugs VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT opïeggér Kapitein Hummelen weer op herhaling Plan mislukt als erfpacht niet omlaag gaat Auto verdwijnt onder Jongetje aangereden Maaslander gewond In Schiedam en Rotterdam Nieuwe commissie voor aankoop kunst Podium blijft het proberen NS haalt witkwast door vuil station Aanvraag sloop- krediet Nieuwelaan geschrapt DONDERDAG 3 MAART 1933 Maassluis Wethouder Han Hummelen ontbrak deze week tijdens de gemeenteraadsver gadering van Maassluis. Na twee weken in de sneeuw en op de skies te hebben vertoefd, lag er zondag bij thuiskomst een onwelkome verrassing op hem te wachten. De wethouder mocht zich maandag in alle vroegte mel den in Venlo. Zijn superieuren van het leger hadden hen maar weer eens voor een her halingsoefening van de ko ninklijke landmacht opgeroe pen. Kapitein Han Hummelen, die ongeveer eens in de twee jaar weer soldaat wordt, amuseert zich dus op dit ogenblik ver van huis op de Westduitse laagvlakte. Nog zo'n dag of tien zal de nu 42-jarige officier van de intendance op de heide ronddolen, alvorens weer het burgerkloffie te mogen aan trekken. Na zijn terugkeer zal hij wel zo goed ais zeker tot reserve-majoor gepromoveerd zijn. Uit aspect van nationaal vei ligheidsbelang liet Hummelen dinsdag dan ook verstek gaan op de Maassluise raadsverga dering. Vlaardingen Het college van burgemeester en wet houders werd gisteravond in de gemeenteraad door alle oppositiepartijen met 'op merkingen van de straat' om de oren geslagen. Al die partijen zeiden veel reacties te hebben gehad op het ver- gaderweekeinde van het col lege in het Rotterdamse Hil- ton-hotel. „Dit is door de be volking volstrekt afgewe zen", zei Re mi Poppe (SP). Mariette Hogendijk van de VVD vond vergaderen in een hotel dat bij de bevolking als luxueus te boek staat, getuigen van een „verkeerde mentali teit." Het college had best een goedkopere plaats kunnen vinden om zich af te zonderen, meende zij. Don Rodrigues van D'66 sprak van „een psy chologische blunder van de eerste orde." Het college ging op voorstel van burgemeester Pred van Lier naar Hilton om de ko mende bezuinigingen te be spreken. „We wilden daar op indringende wijze over pra ten". zei hij. „Dat vereiste af zondering." Van Lier meende dat de bijeenkomst zijn geld zou opbrengen en vond de in terpellatie van Poppe „ordi naire dorpspolitiek." De burgemeester gaf toe dat het college misschien niet ge noeg gedacht heeft aan de „schok" die het buitenshuis vergaderen bij de bevolking teweeg zou brengen. Poppe was en bleef ontevre den met de beantwoording van het college. „Bezuinigin gen zijn er zeker alleen voor het voetvolk", schamperde hij. „De heren lopen voorop in het geweeklaag over de crisis, maar gaan wel in het Hilton vergaderen. Arrogantie van bestuurders. Ze zouden eens in gedachten moeten nemen van welk inkomen bijstandsmoe ders rond moeten komen", vondt de SP'er. Moties van Poppe. waarin bur gemeester en wethouders wordt voorgeschreven om. als ze weer builen het stadhuis willen vergaderen, dat eerst aan de commissie algemene zaken te vragen, haalden het niet. De collegepartijen von den dat niet nodig. Een 38-jari- ge Schiedammer is gis teravond om acht uur bij een inhaalmanoeuvre met zijn auto onder een oplegger gereden. De kap schoof van de wagen af, maar de bestuurder bleef ongedeerd. De man reed door de Nijverheidsstraat in Maassluis, haalde een geparkeerde auto in en merkte de oplegger, die daarachter stond niet op. Vlaardingen raakt dure bouwgrond niet kwij t Vlaardingen De gemeente Vlaardingen dreigt met een strop te komen zitten, al" wordt vastgehouden aan de hoge grondprijzen in Hoi> -Noord. Was er, ondanks haast grenzeloos optimisme, enkele jaren geleden al geen markt te vinden voor de bungalowterreinen niemand wilde het enorme bedrag daarvoor neertel len— ook het plan om 'normale' koopwoningen te ver wezenlijken, lijkt nu gedoemd volkomen te misluk ken. 'Afenécn die so 'n hui* nodig hebben, demonstreren niet* Maassluis Geflankeerd door twee werknemers van het Maassluise bedrijf voor gemeentelijke sociale werkvoorziening sloeg wethouder Eily Coenen gisteren de eerste paal voor een gezinsvervan gend tehuis (gvt) en aan sluitend 24 eensgezinswo ningen op de hoek Cho- pinlaan^Haydnlaan. In het gvt is plaats voor 24 verstandelijk gehandicapten, die om welke reden dan ook niet meer thuis kunnen wo nen. Het gaat niet om psychia trische patiënten, maar om mensen met een èehtergeble- ven verstandelijke ontwikke- l|ng die met hun eigen moge lijkheden in en vanuit het gvt zoveel mogelijk aan het maat schappelijk verkeer zullen deelnemen. De bewoners, die naar urgen tie zullen worden geselecteerd door de sociaal pedagogische dienst in Delft, zijn overdag afwezig. Sommigen van hen rijn werkzaam in een sociale Werkplaats, anderen bezoeken een dagverblijf. Het gvt bevat 24 wooneenhe den, die merendeels op de tweede en derde verdieping ajn gesitueerd. Verder zijn er Vier grote gemeenschappelijke woonkamers op de begane grond, twee hobbyruimtes en sen grote centrale keuken. Het dat er van buiten uitziet j"8 zes aaneengeschakelde 3 eensgezinswoningen, heeft een Jut en wordt geschikt gemaakt f v°pr rolstoelgebruikers. «Er is een enorm tekort aan dergelijke tehuizen," aldus wethouder Coenen. „Veel ou ters moeten hun kinderen daarom thuis blijven verzor gen, terwijl ze daartoe eigen lik niet in staat zijn. De men- die zo'n huis nodig heb- j*n, lopen niet met spandoe- ^n en daarom zouden ze in eze tijd wel eens tussen wal Vanaf de flats aan de Cho- pjnlaan levert het complex dit beeld op. Het gezinsvervan gend tehuis wordt onderge bracht in de huizen op de hoek, met aan beide zijden eensgezinswoningen. en schip terecht kunnen ko men." Opdrachtgeefster voor de bouw van het gvt is de alge mene stichting voor verple ging en verzorging van zwak zinnigen. Voor de 24 eensge zinswoningen in de premie- verhuursector is dat de alge mene woningstichting Maas sluis. De bouwer is Elementum uit Maassluis en het plan is ge tekend door architectenbureau Van Niekerk te Rosmalen. Om de integratie van de bewo ners van het gvt te bevorderen is er voor gekozen het huis zo veel mogelijk op te nemen in de woonbebouwing. Naar ver wachting zal het complex in september worden opgeleverd. Ruim vijf jaar geleden is men begonnen met maken van plannen. Schiedam Een tienjarig Schiedammertje is gistermid dag aangereden toen hij op de Van Harenlaan plotseling het zebrapad oprende. De bestuur ster van de auto, een 27-jarige Schiedamse, kon niet meer tij dig remmen. Het jongetje kwam eraf met lichte verwon dingen. Na behandeling in het Nolettiekenhuis kon hij al weer naar huis. Maassluis Bij het overladen van landbouwmachines van een vrachtauto op een trein wagon is gistermiddag bij het station Maassluis Centrum een 38-jarige Maaslander zwaar ge wond geraakt. Een van de ma chines viel en raakte daarbij de werknemer van het Maas- landse bedrijf Van der Lely. De man liep ernstig rugletsel op en moest naar het zieken huis worden overgebracht Er moest een hijskraan aan te pas komen om de landbouwmachi ne weer op de wagon te plaat sen. i Op de hoek van de Stad houderslaan in Schiedam werd een personenauto klemgereden. De inzittenden, die vermoedelijk bij de drugshandel betrokken zijn, werden ter plekke gearres teerd. Schiedam Zowel de Rotter damse als Schiedamse politie hebben gisteren grote partijen soft drugs in beslag genomen. De handelswaarde loopt in de miljoenen guldens. Op de Doenkade in Rotterdam, nabij vliegveld Zestienhoven, stuitte de politie bij een routinecon trole op een bestelauto met daarin 2076 kilo hasj. Het spul vertegenwoordigt een waarde van 6,2 miljoen gulden. Twee Rotterdammers (22 en 32) zijn aangehouden. De Schiedamse politie kwam gistermiddag samen met de opsporingsdienst van de Rot terdamse douane in actie. In een pand aan de Nieuwe Ha ven in Schiedam werd 450 kilo marihuana in beslaggenomen. De partij vertegenwoordigt een groothandelswaarde van ruim een miljoen gulden. De actie van tevoren uitvoe- rig gepland en waaraan vele politiemensen en douane-amb tenaren meededen, terwijl ook de twee politiehonden werden ingezetbegon met het klem rijden van een personenauto op de Stadhouderslaan in Schiedam. Twee inzittenden van de personenauto, die waarschijnlijk bij de handel in verdovende middelen zijn be trokken, werden gearresteerd. Later op de dag grepen Schie damse agenten nog vijf perso nen in de graag. Na het klemrijden volgde een grootscheepse inval in een be drijfspand aan de Nieuwe Ha ven, in het centrum van Schiedam. De politie was op de hoogte van het feit dat hier een grote partij marihuana was opgeslagen. Hoe groot die partij uiteindelijk was bleek echter pas nadat men het be drijfspand was binnengedron gen. De 450 kilo geestverrui mend middel was verpakt in 32 kartonnen dozen. Er moest een bestelbus aan te pas ko men om de in beslag genomen soft drugs naar het politiebu reau te kunnen afvoeren. Schiedam Wethouder Posthoorn zal de Schiedamse kunstenaars binnenkort be kend maken, hoe de samen stelling is van een nieuw te vormen commissie, die mu seumdirecteur Hans Paal man gaat begeleiden bij de aankoop van kunstwerken. Zo'n commissie is noodzake lijk geworden, nu de mu seumcommissie is opgehe ven. De kunstenaars hebben de mededeling van Posthoorn nogal gelaten over zich heen laten komen. Jaap Zwier vroeg nog of hij zich kandi daat mag stellen voor die aankoopcommissie, maar de kunstenaars kregen de in druk dat al min of meer vaststaat wie erin komen. Posthoorn sprak van „be kenden in de museumwe reld", terwijl de verantwoor delijkheid blijft liggen bij de museumdirecteur. Daan Padmos had er niet zo veel vertrouwen in. Het de mocratisch gehalte (inspraak 'van de kunstenaars) werd niet gegarandeerd. „Dan kan Paalman straks na zo'n ver gadering weer zeggen: Het is gezellig geweest, maar ik doe het toch zo." Over Posthoorns alelierbe- leid merkte tekenaar Harr Wiegman deze week op, dat in zijn ogen dit beleid ach terblijft bij de pogingen, die gedaan worden om muziek groepen en -verenigingen aan ruimte te helpen. Vlaardingen Het culturele maandblad Podi um, dat vorig jaar vier keer verscheen en ver volgens op de lange baan werd gezet, verschijnt in maart weer niet. De redactie was dit aanvan kelijk, na een onderbreking van twee maanden, wel van plan. Het geld en de organisatie van het blad blijven een vooralsnog onoverkomelijk probleem. Po dium wordt helemaal gemaakt door vrijwilli gers, geld is er nauwelijks. Gesprekken met de Vlaardingse' kunststichting, die het blad uit geeft, wethouder Arij Maarleveld en de direc- Een plan van het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal BV, om op een braakliggend terrein in Holy-Noord 46 goed kope premie-A-koopwoningen te bouwen gaat zo goed als ze ker niet door, als de gemeente niet bereid is een groot deel van de erfpacht af te halen. Over het premie-A-plan van Van der Waal zijn de afgelo pen dagen besprekingen op het stadhuis gevoerd. De hui zen, die Van der Waal op ei gen risico wil bouwen, zijn ontworpen door de Rotterdam se architect Henk Kiunder. Het is een aantrekkelijk bouw plan geworden, met woningen die weliswaar niet zo groot zijn (de huizen krijgen bijvoor beeld geen zolder-etage, zoals bij premie-A-woningen door gaans gebruikelijk is), maar die dan ook voor een interes sante prijs worden aangebo den: 117.000 gulden vrij op naam. Kopers komen voor de woningen zelf na het eerste jaar op maandlasten van slechts enkele honderden gul dens te zitten. De gemeente vraagt voor de grond echter een erfpacht van 3434 gulden per jaar. Bij de aanvankelijk lage maandlasten moeten de kopers dus nog ruim 280 gulden per maand aan erfpacht optellen. Welis waar geeft de gemeente de mogelijkheid die erfpacht af te kopen, maar de afkoopsom die daarvoor is vastgesteld is ook niet misselijk: 32,500 gulden. Van der Waal is ervan over tuigd dat de gemeente water bij de wijn zal moeten doen. „Voor deze erfpacht raak je die huizen niet kwijt, dat staat vast. Dat betekent dus ook dat de gemeente die grond niet kwijtraakt, want als een ander er plannen voor ontwikkelt doet hetzelfde probleem zich voor." De aannemer noemt de ge sprekken die hij tot nu toe met de gemeente voerde overigens uiterst positief. Hij verwacht dat het college binnen enkele weken alsnog besluit de erf pacht te verlagen. Wethouder IJsbrand van der Velden (financiën) voelt er in derdaad meer voor de erfpacht te verlagen, dan de grond braak te laten liggen. „In bei de gevallen levert het je ver lies op", zegt hij. „Braakliggen de grond levert veel rentever lies op. Dan is het natuurlijk beter om te bouwen met ver lies," Op het stadhuis is men nog met de berekeningen bezig, maar het verlies loopt al gauw in de miljoenen, weer Van der Velden te vertellen. Rond het premie-A-plan is overigens nog een ander pro bleem dat moet worden opge lost. De gemeente weigert tot nu toe om de afkoopsom voor de erfpacht in de gemeentega rantie mee te nemen. Als de gemeente op dat punt geen water bij de wijn doet is de fi nanciering voor veel kandida ten niët rond te krijgen. teuren van Stadsgehoorzaal en Vrije Academie hebben de afgelopen maanden nog niet vol doende vertrouwen voor de toekomst opgele verd. Vrijdag vindt weer een gesprek plaats tussen de redactie van Podium en de verschillende cultu rele instellingen waar Podium zijn hoop op heeft gevestigd. Daarin hopen de makers af spraken te kunnen maken over geldelijke steun en over gebruik van het materiaal van de Vrije Academie. Schiedam Eindelijk krijgt het station Schiedam/Rotter dam-West eens een netter ui terlijk. Jarenlang was de grauwe, grijze, sombere tun nel, die van de bussen op het Stationsplein naar de kaart verkoop in de hal leidt, de duizenden bezoekers per dag een doorn in het oog. Maar momenteel gaat de witkwast er degelijk overheen. De gang, die onder de Horvath- weg doorloopt, begint er al veel vrolijker uit te zien. Een tijdje geleden kreeg de gang naar de fietsenstalling al een opknapbeurt. Het was er vreselijk vies en vuil. Zo erg was het met de entreehal van het NS-station nog niet, maar de sombere tunnelbuis was een onlogisch vervolg voor mensen, die eerst het fleurige bloemenstalletje aan het begin waren voorbijgelo pen. 7In 1983 wordt het niks Vlaardingen Na pressie van de bewoners en poli tieke partijen heeft het Vlaardingse college beslo ten de gemeenteraad niet te vragen om een sloop- krediet voor de Nieuwe laan. Die straatnaam werd kort voor de raadsverga dering van gisteravond geschrapt van het lijstje van panden die in 1983 gesloopt worden. Dat zou de gemeente toch niet redden, zei wethouder Bas Goudriaan. Het college wilde de gemeen teraad ruim twee ton vragen om de huizen aan de Nieu welaan nog dit jaar te slopen. Over aankoop van die hui zen moet echter nog onder handeld worden met de be woners. Die spraken van een voorbarige aanvraag van het college. Burgemeester en wethouders zijn nu zelf ook tot dat inzicht gekomen. Voor een brief van de ge meente aan de bewoners om de zaken wat duidelijker te maken, waar Remi Poppe van de Socialistiese Partij om vroeg, voelde de wethouder niet veel. Poppe vond dat het college met de tegengestelde berichten over de Nieuwela- ners heenwalst. „Eerst wordt er een sloopkrediet aange vraagd, en nu wordt dat weer geschrapt. Wat moeten die mensen nu weer den ken", vroeg de SP'er zich af.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1