20 BOTTERDAM Taiwanezen blijven nog thuis m GRAAG .GEDAAN. ■■'Sss.'S»?; BEL VOOR 010-144144 /«ON 9Invloed op onderwijsbeleid9 anders komen er actiesV Personeel eens over sanering V erolme-Elektra WBS^ÊÊBÊSi Ouders gaan M'holcit bezetten VA VM wil opheldering over lekkend gif 7Vuil' water duurder 'Extra geld voor onderwijs in grote steden' Vanessa neemt de maat Q tv.ZJ s Rotterdams Nieuwsblad donderdag 3 maart 1983 RZ/RV/RY/RW Peper en Simons in gesprek mei Van Leijenhorst: Rotterdam „Het onder wijs heeft het in de grote steden moeilijker dan el ders. Daarom moeten die grote steden extra facili teiten hebben." Dat hebben Rotterdams bur gemeester Bram Peper en onderwijswethouder Hans Simons gisteren naar voren gebracht in een gesprek met staatssecretaris Van Leijen horst. Volgens wethouder Si mons kon de staatssecretaris een heel eind in deze Rotter damse redenatie meegaan. De bewindsman zou zelfs hebben toegezegd in zijn nota onderwijsvoorrangsbe leid de bijzondere positie van de grote steden te erkennen én" te honoreren. Simons noemde het gesprek na afloop „een uitermate nuttig beraad". „We hebben anderhalf uur intensief over legd. Die tijd is voornamelijk gebruikt om onze zorgen over de onderwijsbezuinigin- gen aan de bewindsman ken baar te maken. Wij hebben ervoor gepleit de grote ge meenten in de bezuinigingen verhoudingsgewijs meer te ontzien. De echte problema tiek in het onderwijs doet zich immers vooral in de grote steden voor." Werklozen inzeilen Simons en Peper bepleitten bij de minister ook het op- door Ricliard Stomp nxeuw inzetten van werKioze leerkrachten in het onder wijs, een zaak die met name door de bonden fel wordt be streden. Vooral de Algemene bond van onderwijzend per soneel (ABOP) trekt fel van leer tegen deze plannen. Men wijst daarbij op de gebrekki ge rechtspositie die daardoor dreigt te ontstaan. Je wordt als onderwijzer een soort kwekeling met acte. Het is bovendien nogal gek dat on derwijzers de voordeur van de school worden uitgeschopt om dan via de achterdeur weer te worden binnenge haald. Simons zegt zich dit bezwaar te realiseren. „Maar als je door een dergelijke maatre gel onderwijzers aan het werk kunt houden die an ders niets meer te doen zou den hebben, moet je dat in ieder geval overwegen." Tenslotte hebben Peper en Simons gewezen op de be roerde regeling die bestaat voor het onderwijs aan bui tenlandse kinderen. Daarbij •wordt er van uit gegaan dat de buitenlandertjes na twee jaar helemaal kunnen mee draaien in het Nederlandse onderwijs en dat na die twee jaar dus nauwelijks meer ex tra leerkrachten nodig zijn. In de praktijk blijkt oie ver onderstelling niet op te gaan, maar de regeling is nog im mer dezelfde. Van Leijen horst heeft gisteren toegege ven dat de regeling niet he lemaal goed in elkaar zit. Rotterdam De delegatie van de Taiwanese marine, die komt onderhandelen over de tekorten op de twee onderzeeboten die bij de Schïedamse werf WiJton-Fijenoord voor dat land worden gebouwd, is thuis gebleven. Aanvankelijk zouden de Tai wanezen maandag komen, daarna eind deze week. maar ook die afspraak is uitgesteld, aldus een woordvoerder van Rijn-Schelde-Verolme. Ondui delijk is wanneer de Taiwane zen wèl komen. Maar volgens hun belangenbehartiger in ons land, de Rotterdamse advocaat mr, W.L.M. Nouwen, zal het binnen enkele weken tot over leg komen. „De Taiwanese au toriteiten zijn ontevreden, maar willen vooral duidelijk heid". Op de bouw van de twee on derzeeërs is een tekort van ruim tweehonderd miljoen gulden, waarvan Wilton ne gentig miljoen uit eigen mid delen zal dekken. Het geld dat voor een deel al door Taiwan is betaald, is verdwenen in de 'bodemloze' RSV-put. De rege ring heeft inmiddels laten we ten geen enkele trek te heb ben om het ontstane tekort met belastinggeld te dichten. De opstelling van het kabinet is volgens de Rotterdamse ad vocaat in Taiwan ingeslagen, als een bom: „Het is daar voor pagina-nieuws. De duikboten zyn van nationaal belang en de Taiwanezen zouden Neder land een onbetrouwbaar land vinden als de zaak niet af doende wordt geregeld. Dat kan straks gevolgen hebben voor de civiele opdrachten die de Taiwanezen mogelijk hier willen plaatsen." In de optiek van de Taiwanezen is de Ne- •derlandse overheid verant woordelijk voor de voortgang van de bouw van de schepen, aldus mr. Nouwen. In de hoofdstad Taipeh wacht men op aanvullende informa tie, zegt hij. RSV en de be windvoerders zijn er volgens hem nog niet ingeslaagd dui delijk te maken welke toe komst er is weggelegd voor Wilton: „De onderzeeboten vormen niet het enige pro bleem van Wilton. Er is meer. En Taiwan is geenszins van plan om de werf overeind te houden. Ze willen alleen dat hun boten afkomen. Daar heb ben ze inmiddels 375 miljoen gulden voor betaald. Voor hen is het een doodnormale zaak dat een opdracht wordt vol tooid." Ook RSV staat op het stand punt dat de order gehandhaafd moet blijven. Zowei het con cern als mr. Nouwen hebben met de bewindvoerders regel matig overleg. Volgens mr. Nouwen gaat het om een we derzijdse informatie-uitwisse lingen als voorbode van de be sprekingen. „Maar welke rich ting de bewindvoerders op willen, zou ik op dit moment echt niet weten." Een roestkleurige vloeistof loopt in de gifwijk in Dordrecht via het fietspad het Wantij In. Niet korter werken in de héle haven Rotterdam De havenwerkgevers voelen niets voor het plan van de vakbonden om voor de héle haven een arbeids tijdverkorting van tien procent in te voeren. Zij willen er alleen voor de afzonderlijke sectoren in de haven over pra ten, omdat de behoefte eraan per sector verschillend is. Onder het toeziend oog van een deskundige jury, beslaande uit Feyenoord-voetbaliers Bennie Wijnstekers, Sjaak Troost en Ruud Guilit, legt zangeres Vanessa het meet/int rond de legendarische benen van Willem van Hanegem. Een wat ongebruikelijke com petitie, gisteravond tijdens een modegala in de Puttershoekse discotheek Alcazar Vanessa, voor het eerst weer op de planken na drie maanden ziekbed. Het zich de kans niet ontnemen, hoogstpersoonlijk vast te steüen of Spartaan Geert Meyer zich een opvolger mag noe men van 'De Kromme', die zaterdag 4 juni in De Kuip zijn af- scheidswedstrijd speelt. Zorgvuldig rolde de populaire zangeres een geïmproviseerd meetlintje rond de dijen van Van Hanegem, om vervolgens bij Meyer vast te stellen dat deze toch heel wat minder kromme benen heeft. „Geef mij Willem maar", Het Van essa dan ook luid lachend weten. Rotterdam Tachtig Rotterdamse schoolhoofden wil len door wethouder Hans Simons erkend worden als gesprekspartner voor het onderwijsbeleid. Als de wet houder niet akkoord gaat zullen acties volgen. Dat hebben de schoolhoofden gisteren afgesproken tijdens een bijeenkomst in lagere school Dubbelspoor. scholen een inventarisatie ge start van de problemen waar mee men te kampen heeft. Het is de bedoeling dat de enquête voor 27 maart wordt verwerkt en wordt ingebracht in het maandelijkse overleg met de De schoolhoofden willen elke maand overleg met de wet houder en bovendien twee keer per jaar een bijeenkomst voor het hele onderwijsveld. Vrijdag gaan zij daarover met de, wethouder praten. „En het -is'nu niet meer zo dat wij het beleefd vragen. Wij eisen dat de wethouder ons serieus neemt Te lang hebben wij als onderwijzers afzijdig gezeten op momenten dal over ons be- Islist werd", aldus Jan de Vos, die gisteren de vergadering -voorzat Daarnaast wordt zo spoedig mogelijk op alle openbare Rot- jterdamse kleuter- en laeere door Richard Stomp wethouder dat men dan hoopt te hebben afgedwongen. Na een vluchtige inventarisa tie kwam men gistermiddag al tot veertig zaken die, hetzij niet deugen, hetzij onduidelijk geregeld zijn. Moeilijkheden die variëren van de immense bezuinigingen tot de overstel pende hoeveelheid nota's die de scholen binnenkomen. Van het schoonmaken van de ge bouwen tot de taakbelasting van de hoofden. Reactie Simons Overigens heeft wethouder Hans Simons inmiddels op de kritiek van de schoolleiders gereageerd. In een brief wijst de wethouder erop dat de ge meente al anderhalf jaar actie voert om Den Haag te overtui gen van het schadelijke karak ter van de bezuinigingen. Si- mons somt in zijn brief een rij tje bijeenkomsten op (onder meer met leden van de Eerste en Tweede Kamer) en ver schillende acties die door Rot terdam zijn ondernomen. In het slot van de brief belooft Simons de schoolhoofden ook van verdere acties op de hoog te te zullen houden. Rotterdam Ouders in het Rotterdamse basis onderwijs willen in de actieweek die maandag begint verschillende scholen gaan bezetten. Zij doen dat uit protest tegen de bezuinigingen in het onderwijs. Hoe veel scholen er uitein delijk worden bezet valt nog niet te zeggen. De acties van de ouders staan formeel los van het geen komende week door de bonden en de Vereni ging voor Openbaar On derwijs (VOO) op touw wordt gezet. Deze organi saties (die overigens wel sympathiek tegenover de bezettingsacties staan) wil len volgende week alle normale lessen laten ver- door Richard Stomp vallen en de hele weeit les geven in bezuinigingen. In projectvorm krijgen kin deren ouders en andere belangstellenden te horen en te zien wat de conse quenties van de bezuini gingen zullen zijn. Zo zal men op scholen in het ene lokaal een ideale les geven en in het andere lokaal een les nadat de be zuinigingen hebben toege slagen. Ouders en andere belangstellenden worden op die manier direct ge confronteerd met de drei- fende achteruitgang van et onderwijs. Van de bonden is alleen de deel name van de Algemene bond van onderwijzend personeel nog zeker. De confessionelen laten hun deelname afhangen van toestemming van de eigen schoolbesturen. Sympathiek De gemeente Rotterdam (het schoolbestuur van het openbaar onderwijs) staat sympathiek tegenover de alternatieve acties. Wet houder Hans Simons heeft aan de vakbonden toege zegd ze in ieder geval te zullen gedogen. Mogelijk zal de Rotterdamse wet houder zich zelfs achter de acties scharen, maar hij wil nog met een beslissing wachten tot er meer over de inhoudelijke kant be kend is. Rotterdam gaat nu bedui dend verder dan tijdens de vorige actieweek, toen de gemeente formeel afwij zend stond tegenover de stakingen van het onder wijzend personeel. Maar toen zag Rotterdam zich ook gedwongen tot een af wijzende houding. Had men die niet aangenomen, dan zou het rijk de finan ciële gevolgen op Rotter dam hebben verhaald, was de redenering binnen de gemeente toen. Nu ligt de zaak heel anders omdat de leerlingen geen les hoeven te missen. De werkgeversorganisaties in de Rotterdamse en Amster damse haven hebben de bon den gisteravond tijdens een langdurige CAO-vergadering gezegd dat ze de verkorting van de werktijd onbetaalbaar vinden, tenzij de werknemers daar evenredig voor willen in leveren. De Vervcersbonden FNV en CNV willen met hun plan ba nen scheppen om vooral het overcompleet aan personeel in de stukgoedsector (2.000 tot 3.000 werknemers) te kunnen opvangen. Tien procent werk tijdverkorting zou volgens hen al 500 banen opleveren. De Vervoersbond CNV wil de prijscompensatie voor dit en volgend jaar daarvoor beschik baar stellen, de Vervoersbond FNV is wat terughoudender, Ger Ros, voorzitter van de be drijfsgroep havens van de Vervoersbond FNV, zei na af loop dat het gesprek teleurstel lend was en dat hij denkt de gemeente Rotterdam een over bruggingskrediet te vragen voor een snelle financiering van de werktijdverkorting. Dit krediet kan dan later met de in te houden prijscompensatie en mogelijk uit andere bron nen worden afgelost. De werk gevers, die geen commentaar gaven, maar volgens Ros wei nig in dit plan zien, maken nu voorstellen voor overleg in de diverse sectoren. Volgens Ros zouden alleen bedrijven waar van de dienstverlening door werktijdverkorting zal toene men, eventueel bereid zijn mee te betalen aan het vak bondsplan. De Vervoersbond FNV gaat er vanuit dat het traag verlopen de CAO-overïeg nadelig zal werken op de herstructurering van de stukgoed sector. De eind *81 ingestelde commissie die een oplossing moet leveren voor het overcompleet aan mensen in het stukgoed heeft een en ander afhankelijk ge steld van het CAO-overleg. Nu dit gesprek niet vlot, blijft het ook onduidelijk wat er met het overcompleet aan havenwer kers moet gebeuren. Van ge dwongen ontslag wil het Ge westelijk Arbeidsbureau niets weten. In Dordrecht: Dordrecht De Vereni ging Actiecomité Vervui ling Merwedepolder (VAVM) gaat zich schrif telijk wenden tot B W van Dordrecht om ophel dering te krijgen over een nog onbekende afvalstof, die vanuit het grondwater het Wantij in stroomt. Volgens het bestuur van de vereniging gaat het hier om stoffen uit de waarschijnlijk verrotte gifvaten, die op de voor malige stortplaatsen lig gen. In de brief attendeert de VAVM de gemeente erop dat eventueel uitlekken van het gif in het Wantij gevaarlijk kan zijn voor de volksge zondheid. De 'lekkage' heeft plaats in het gebied, waars 106 woningen binnenkort ge sloopt moeten worden, omdat aangetoond is dat die op gif tige grond staan. Overigens heeft de VAVM naast het onderzoek van de Grontmij ook een onafhan kelijk bodemonderzoek laten verrichten door de TH in Delft. Volgens de vereniging is het rapport van de Gront mij onvolledig en zouden er wel degelijk ook in. andere delen van de wijk giftige af valstoffen liggen. Waar schijnlijk nog deze week zal de uitslag van dat onderzoek bekend worden gemaakt. Maassluis De werknemers van Veroïme-Elektra zijn het eens geworden over een saneringsplan, waarmee één van de laatste stappen is gezet voor de overleving van het bedrijf. Gistermor gen hebben vakbonden, actiecomité en ondernemingsraad het plan aan de bewindvoerders van RSV aangeboden. Daarbij gaat het om het ontslag van 206 werknemers. In eerdere plannen werd gesproken van 210 man. Voorzitter Van Boerum is optimistsich voor de overlevingskan sen van zijn bedrijf. „We gaan de goede kant op", constateerde hij gisteravond. Hij hoopt nog te kunnen praten over een even tuele vermindering van het aantal ontslagen. De reddingspoging houdt volgens hem op als de bewindvoerders het plan afwijzen: „Als zij niet akkoord gaan met het plan en geen overlevingskansen zien voor VE, gaat het hele plan niet door", meent Van Boerum. De beslissing daarover verwacht hij vandaag. Ook de banken zullen vandaag definitief besluiten over het verstrekken van een krediet van tien miljoen gulden aan VE. De gemeente Maassluis heeft zich tot op heden niet garant wil len stellen voor het bedrijf. Van Boerum verwacht, dat de ge meente eerst de beslissing van bewindvoerders en de banken af wacht. Rotterdam Rotterdam weigert Rijkswaterstaat extra te beta len voor overstortingen van oppervlaktewater op rivieren, als in 1986 de ombouw van het rioolstelsel is gerealiseerd. Dit omdat in de hele ombouwoperatie van het rioolstelsel de lei dingen geen hogere bergingscapaciteit zullen krijgen. Het niet inbouwen van die berging bespaart gemeentewerken 180 mil joen gulden. Het zuiveren en transporteren van oppervlaktewater via het ri oolstelsel is de taak van de gemeente. De inwoners zullen via het rioolrecht 140 miljoen gulden moeten bijdragen in de opera tie. Dat komt neer op een verhoging van tien gulden als straks, in 1986, het systeem klaar is. Het rioolrecht bedraagt nu 140gul den. Daarnaast zuiien ook de kosten voorde waterzuiveringsin stallaties worden doorberekend aan de Rotterdammer. Ver wacht wordt dat het huidige tarief van '61,84 in 1986 zal stijgen met f40 per vervuilingseenheid. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daar even f ■Naam verandering in. m Adres; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f PostCo!T~ en goed beloond! Want voor die kleines Q: moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. Voo"Pla*ts: Adres:_^ I -Postcode- m.i 'iVing; vaa het stadh Tt?Iefoon._ ^fuur dehr, - I naa'flo^/ave'op, Je,n

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4