ROTTERDAM 19 Een op de twintig Rotterdammers probleemdrinker Zesbaks duwvaart nodig om Duitsers te houden' BEL VOOR OIO-I44I44 LICHTPUNTJE VOOR RDM Toenemende onrust onder werknemers bij holding RS V 9Daar snap ik geen bal van Poolse kleuter naar Sophia Kinderziekenhuis Grote steden willen taak groeikernen uvernemen ZN T: 1- mr* x- H Oen Dunnen wil proef Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RZ/RV/RY/RW A maart 1983 Vee K -bedrijven fai liet Botterdam Twee bedrijven van Rijn-Schel- de-Verolme worden failliet verklaard: Ship- known en SCS Shipconstruct Services in Schiedam. Door het faillissement komen er 65 werknemers op straat te staan. pe bewindvoerders hebben dit gisteren meegedeeld aan de directies van de twee ondernemingen die ju ridisch direct rijn gekoppeld aan de holding van BSV. Verwacht wordt dat het faillissement van daag of dinsdag door de rechtbank in Rotterdam wordt uitgesproken. Voor het Zaandamse Bancor, waar negentig man werken, staat de zaak er weinig roos kleurig voor, aldus directeur trB- Sluis van de WF/RDM- groep, waartoe Bancor be hoort. Shipknown en SCS zijn vol gens personeelsvertegenwoor- diger Jillis Hofman van SCS eerste kruimels die van ta- worden geveegd'. Nog meer bedrijven zullen volgens hem volgen. Directeur Ter Does van SCS en Shipknown ontkent noch bevestigt het bericht: „Het is 'aan de bewindvoerders om deze mededelingen te doen." iVakbonden en centrale onder nemingsraad van RSV zouden vanochtend door de bewind voerders worden ingelicht. De twee Schiedamse bedrijven draaiden vorig jaar met een verlies. De resultaten over dit jaar werden opeens somber, nadat Brazilië de exportvoor waarden verscherpte. Veertig procent van de omzet gaat daarheen. RDM Voor de RDM, waar faillisse ment dreigt voor de reparatie- en offshore-afdeling, is er een klein lichtpuntje. De Tweede Kamer ging gisteren akkoord met een aangepaste motie van de PvdA, waarin minister Van Aardenne wordt verzocht om boedelkrediet beschikbaar e stellen. De minister, die zich lergisteren niet enthousiast oonde voor een dergelijke notie, is nu aan zet. Andere voorstellen van PvdA en D'66 om op ruimere schaal boedelkredieten aan de RSV- bedrijven te geven dan tot nu toe is gedaan, leden gisteren schipbreuk. Grolere kans Direct na de uitslag van de stemming in de Kamer over de 'RDM-motie' hebben het personeel van de RDM en de ondernemingsraad erop aange drongen dat de minister aan het verzoek voldoet. „Dan is de kans op het slagen van ons reddingsplan nog groter", zo reageerde ondernemingsraad- voorzitter Rinus Vischschra- per op de ontwikkeling. Gisteren en vandaag is er op de RDM overleg gevoerd met directie en vakbonden. „De bedoeling is dat alle partijen op één lijn komen, waardoor het reddingsplan van het per soneel beter getrokken kan worden", zegt bestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV. Rotterdam De spanning onder de 130 personeelsleden van de holding van Rijn-Schelde-Verolme neemt met de dag toe, nu de gang naar een collectief ontslag bij dit onderdeel is ingezet. Bij de holding vervallen ongeveer negentig arbeidsplaatsen. Er blijft een staf van vijfendertig werknemers over om de surse ance van betaling waarin het bedrijf verkeert, af te wikkelen. Volgens Dik Nas van de Industriebond FNV lopen de ontslagen dwars door alle geledingen heen: „Van hoog tot laag zullen er mensen uit moeten". Er zijn weinig of geen mogelijkheden om oplossingen te vinden voor dit deel van RSV, aldus de vak- bondsbestuuder. Hij verwacht dat een aantal personeelsleden overgeplaatst kan worden naar andere RSV-bed rijven die verle gen zitten om de kennis van enkele functionarissen. Veertig werknemers van de holding hebben gisteren bij de on- dememimngsraad aangedrongen op een spoedvergadering. Het personeel wil meer informatie over de huidige situatie. De on dernemingsraad heeft inmiddels een onderhoud gehad met de directeur W. Bos van de holding. De in dat gesprek verstrekte gegevens zijn nog vertrouwelijk. „Wel is toegezegd dat alles in het werk wordt gesteld om de mensen zo goed mogelijk te begeleiden", aldus voorzitter W. Groeneweg van de ondernemingsraad. Begin volgende week beslist de ondernemingsraad over de ont slagaanvraag. In welke richting dat besluit gaat, is nog onduide lijk. Wanneer de ondernemingsraad negatief adviseert, zullen de bewindvoerders ingrijpen. Rotterdam De vier grote iteden, Rotterdam. Den Haag, Amsterdam en Utrecht willen meer aandacht van het rijk :oor hun problemen. Zij kie len voor een compacte stad met voldoende inwoners om het hoge voorzieningenniveau kunnen handhaven. In de vervolgnota 'Perspectief voor de grote Steden' vragen - ie grote vier om een herbezin ning op het rijksbeleid waarbij Ie bevolkingsgroei buiten de grote steden wordt opgevan gen. De vier grote steden vin- en dat de tijd voorbij moet lp, dat groeikernen, zoals Keilevoetsluis en Capelle aan len IJsset, en gebieden buiten de randstad de bevolking uit' Ie stad weg mogen trekken. Reddingsplan De directie van de RDM vindt dat er in de Rotterdamse ha ven plaats is voor de werf. Maar het prijskaartje dat de ondernemingsraad aan het reddingsplan heeft gehangen 35 miljoen gulden is vol gens ir. Sluis te laag. Vandaag zal geprobeerd worden om de financiële onderbouwing van het totale plan af te ronden. Vanmiddag om drie uur is in het Rotterdamse stadhuis een overleg gestart tussen de RDM'ers en havenwethouder drs. Roel den Dunnen. In dat onderhoud wordt bekeken op welke wijze Rotterdam hei reddingsplan van de RDM fi nancieel kan ondersteunen. Bewindvoerders Gisteren is de situatie rond de RDM en die van Wllton-Fije- noord in Schiedam uitvoerig besproken met de raad van be stuur van RSV. Over het on derhoud doet ir. Sluis van de WF/RDM-groep geen mede delingen. „Je moet een kip die aan het broeden is nooit vroegtijdig storen", aldusde directeur, die daarmee aan geeft dat de beide werven in de belangstelling van de be windvoerders staan. De scheepswerf Piet Smit jr. in Rotterdam-Zuid is nog steeds niet aan de orde ge weest. Rond de kleinere be drijven van de WF/RDM- groep, Manotherm, Machinefa briek De Neeff en Turbo Blo wer, is het volgens ir. Sluis de laatste dagen stil geweest. Binnenvaartschippers die enige tijd niet in Rotterdam zijn geweest, moeten toch wet wat verbaasd opkijken als ze bij het passeren van de Nieuwe Maas voor 't eerst tussen spoorbrug en de Willemsbrug iets opvallends zien hangen: een enorme metalen draad, met allerlei kunstzinnige zaken eraan bevestigd. Een kunstwerk, dat populair de wasiijnwordt genoemd en waarover menige schipper misschien we! zal zeggen: „Daar snap ik goen bal van". Rotterdam Een op de twintig Rotterdammers Is een 'probleemdrinker'. Dit stelt de socioloog drs. H. Garretsen, die vandaag aan de universiteit van Nijmegen promoveert op een onderzoek onder ruim tweeduizend Rotterdammers. Garretsen is medewerker van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst (GG en GD) en heeft het onderzoek ook voor die dienst gedaan. Naar zijn oordeel is het Rotter damse onderzoek illustratief voor gebieden waar betrekke lijk veel industrie is. Hij con stateert dat in industriële be roepsgroepen vrij veel proble men voorkomen met alcohol, althans meer dan in admini stratieve, medische en sociale beroepen. 'Probleemdrinkers' zijn vol gens hem mensen bij wie een zeer groot alcoholgebruik ge paard gaat met lichamelijke, geestelijke of sociale moeilijk heden voor de man of vrouw zelf, of voor anderen. „Ik heb het dan over mensen die met hun gezondheid tobben, die ongelukken veroorzaken, ru zie krijgen met buren, blac kouts hebben of plotseling het ge voel, krijgen niet meer met drinken te kunnen stoppen." Iemand die vrij veel drinkt, maar daarvan geen last heeft en er bovendien anderen geen last bezorgt, rekent hij niet tot de 'probleemdrinkers'. Prijs Uit statistische gegevens blijkt volgens Garretsen dat het lan delijk gemiddelde aan 'pro bleemdrinkers' in Nederland sneller stijgt dan elders. Om die tendens een halt toe te roe pen stelt de socioloog voor, de alcoholprijs te verhogen en te gelijkertijd met-alcoholische dranken goedkoper te maken. Hij zegt die koppeling onder meer te willen omdat anders werkgelegenheid verloren dreigt te gaan en arme mensen meer getroffen worden dan rijke. „Bovendien moet je voorkomen dat er illegaal wordt gestookt of alcohol wordt gesmokkeld." Loekie Hij acht voorts onderzoek ge wenst naar de vraag of zelfbe dieningswinkels de verkoop van alcoholhoudende dranken Rotterdam Een acht maanden oude Poolse kleuter, Alexandra, zal een dezer dagen worden geopereerd in het Sophia Kinderziekenhuis. De moeder van het kind, een vrouw uit het Poolse Poz- nan, brengt de kleuter vandaag. Volgens medisch directeurH. van Giffen, lijdt het kind aan waterzucht in de hersenen, een afwijking die in Polen niet kan worden behandeld. Dat de keuze voor dc plaats van operatie is gevallen op Nederland komt door een kennis van hei Poolse gezin, loodgieter J. Lipowski uit Vlissingen. Lipowski is de laatste maanden nauw be trekken bij de hulpacties voor zijn vaderland. Gere geld brengt hij medicamen ten naar Polen. Het is volgens Van Giffen nog niet duidelijk hoe lang het kind in het ziekenhuis zal moeten verblijven. Gere kend wordt op zeker tien da gen. De kosten zullen niet door een Nederlands zieken fonds of een Nederlandse verzekering kunnen worden betaald, Lipowski is daarom een inzamelingsactie begon nen. Hij heeft zich daarbij verzekerd van de steun van de rooms-katholieke missie organisatie, waarmee hij bij zijn acties voor Poten samen werkt. De organisatie staat voor een bedrag van krap 10.000 gulden borg voor de ziekenhuiskosten Criterium De woordvoerster van het ziekenhuis beklemtoont ove rigens, dat van daaruit niet rechtstreeks zal worden mee gedaan aan de actie. „Wij zijn er voor de medische hulp. Voor ons maakt het niet uit of het om een Pools of een Nederlands kind gaat. Het enige criterium is of het om een ingreep gaat waarvoor de keus dient te vallen op een academische inrichting als de onze. Dat is bij deze operatie, waarbij een pompje onder de schedel zal moeten worden geplaatst, het geval." Het is niet zeker of met de ingreep het leven van het kind kan worden gered. Bo vendien staat tevoren niet vast of de hersens van Alexandra onbeschadigd blij- sti muieren. Ook bepleit hij sterke vermindering of af schaffing van reclame voor al cohol. „De overheid zou er eens op moeten letten hoeveel er in sommige populaire tv-se- ries wordt gedronken. Dat wekt de drank!ust op. Als men daar eerder acht op had gesla gen zou men zich zeker niet druk hebben gemaakt om die pul bier die bij Loekie de Leeuw op de piano stond en die daar zo nodig af moest". Sneller opsporen Iets meer dan een kwart van de ondervraagden bleek de Rotterdamse instellingen te kennen die oplossing kunnen bieden voor alcoholproblemen. Toch stelt Garretsen dat het zaak is dat de overheid de pro bleemgevallen sneller op spoort. Van alle ondervraagden had den er 150 min of meer pro blemen. Slechts drie bezochten een hulpinstelling. Naar het oordeel van de socio loog zijn de problemen het grootst bij mannen en vrou wen in de leeftijd van 20 tot 24 jaar, bij de mannen in de daar boven liggende leeftijdsgroep en bij vrouwen tussen de 40 en 44 jaar. Werklozen Eén op de drie werkloze man nen is een 'probleemdrinker'. Eén op de drie gescheiden mannen eveneens. Alles bij el kaar genomen is ruim 7 pro cent van de bevolking tussen de 16 en 69 jaar te beschouwen als 'probleemdrinker': 12 pro cent bij de mannen en bijna 3 procent bij dc vrouwen. I Rotterdam Wethouder ars. R. den Dunnen (haven ta economische ontwikke- ling) gelooft niet dat 'de Duitse staalbedrijven met- Ki an morgen al Rotterdam flan mijden als aanvoerha- ren voor hun ijzererts, Maar i »èl overmorgen'. Hij gaf dat als commentaar op ie brief die de Duitse bedrij- ren hebben geschreven aan minister Smit-Kroes van Ver- keer en Waterstaat, waarin zij bigden Rotterdarri te passe- ren als er geen zesbaksduw- vaart wordt toegestaan. 1 Wethouder Den Dunnen gaat i >p 13 april bij de vaste Kamer- 1 ^missie voor Verkeer en 'Yaierstaat nog eens nadruk kelijk pleiten voor een proef iet de zesbaksduwvaart. jS*3 veertien dagen zesbaks- 'uwvaart toe, zet aan boord de duwschepen en de üeme vaart deskundigen die 'recies kunnen vaststellen wat gebeurt. Ga na wat de in- op de oeverbescherming blijkt wel of de zes- ®ksduwvaart mogelijk Is of [jet. Natuurlijk dringt Rotter- 15,11 er niet langer op aan als «t te gevaarlijk zou zijn of te ^tbaar. Maar dat staat niet Als onze Duitse klanten *agen waarom het niet kan., "*bben we geen antwoord. En dat gemis aan een duidelijke reden is erger dan de botte uit spraak dat het gewoon niet mag. Onze Duitse klanten zijn best voor rede vatbaar. Als het niet kan, zullen zij daar best vrede mee willen hebben. Maar dat moet dan wel eerst uitgezocht zijn." Duwvaart met zes bakken op de Rijn is van Lobith af wel toegestaan. Een Franse rederij heeft tussen het Rubrgebied en Koblenz al zo'n vijfhonderd vaarten met zes duwbakken gemaakt. Con tracieu De Duitse staalconcerns zullen niet ineens hun erts via ande re havens gaan aanvoeren. Praktisch kan dat niet, omdat er eerst allerlei maatregelen genomen moeten worden en contracten moeten worden af gewerkt. Maar bij de vernieu wing van contracten zullen ze in versterkte mate naar ande re havens gaan kijken, die voordeliger aanvoer mogelijk maken. Transport met zes duwbakken in plaats van met vier geeft een voordeel van rond een gulden per ton. In totaal gaat het om zo'n 25 miljoen ton, die> voor transport met konvooien van zes duwbakken in aan merking komt en nu dus kan- worden verspeeld. In totaal behandelde de Rotterdamse haven vorig jaar 45 miljoen ton aan erts en kolen, waar mee aan havengeld 45 miljoen gemoeid is. Werkgelegenheid Tijdens een excursie van de raadscommissie voor de haven aan het erts- en kolenoverslag- bedrijf EMO op de Maasvjakte vertelde een van de directeu ren, dat als de Duitsers hun PoSIlief aanvoer via Rotterdam met éénderde zouden verminde ren, het bedrijf zodanig moet inkrimpen dat het de vraag wordt of het overblijvende deel kan overleven. Een der gelijke om zet vermindering zou alleen bij dit bedrijf al de werkgelegenheid voor een man of zestig in gevaar bren gen. Wie daarbij de andere massagoed bed rij ven in de ha ven betrekt, komt al gauw uit op een bedreiging van de werkgelegenheid voor een paar honderd man. Ook het havenbedrijfsleven dringt daarom sterk aan op een proef met zes bakken. Directeur ir. H. Molenaar van het gemeentelijk havenbedrijf zegt dat Rijkswaterstaat nog nooit heeft aangetoond dat zes baksduwvaart onmogelijk is. Een proef op het Hartelkanaal had een positief resultaat. Rijkswaterstaat heeft bere kend dat het aanpassen van de vaarroute meer dan 200 mil joen gulden moet kosten. Het gemeentelijk havenbedrijf vraagt zich af of dit bedrag reeel is. Zo gaat Rijkswater staat uit van kapitale werken aan de bocht van Heerjans- dam. Het gemeentelijk haven bedrijf meent dat met een scheepsbegeieidingssysteem en een goede communicatie tus sen op- en dalvaart ingrij pende aanpassingen helemaal niet nodig zijn. Dat blijkt ook uit de opvattingen van de duw vaartreders, die er op wij zen dat er nu ook al door een goede onderlinge communica tie geen problemen bestaan. Vier bakken voor de duwboot zijn een normaal verschijnsel. Met zes bakken zouden de transportkosten nog voordeliger uitvallen. De vraag is, of dat wel veilig is en of de oevers daar tegen bestand zijn. Een proef in het Hartelkanaal met zes bakken leverde destijds geen problemen op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5