0 COMMENTAAR Mogelijk alleen gevolgen voor bouw in Zwijndrecht asijwÉi De Sint Pieter in het midden Zijpe akkoord met opslag stralingsafval Anti-huurlingenmars verliep rustig GEDEPUTEERDE HEKKELMAN: w/j Vast en zeker voor elk kunstgebit ■Tl DENTOFIX vooriaarsbeuts voorjaarsbeursplus ie I Hoog gooien bij de Trevi Graanoogst volgt Horb op Spit nieuwe voorzitter Arbo-raad Pakistaan vroeg asiel met heroïne in zijn koffers 6 t/m 10 maart 1983 Beatrixgebouw, Jaarbeurs, Utrecht id IN DE TOESPRAKEN van paus Joannes Paulus l! in Midden- Amerika klinkt een bekend geluid door, vooral in de rede voeringen, waarmee hij zich rechtstreeks tot de priesters wendt. Nadrukkelijk waarschuwt hi] hen 'namelijk, zich niet met de politiek in te laten. Dat geluid is daarom zo bekend, omdat de paus dat in het verleden eveneens herhaaldelijk heeft betoogd, ook tijdens zijn vorige reizen. Hij spreekt als een man, die is opgegroeid en heeft gewerkt onder een links-totalitair systeem en daarin als priester heeft ge tracht de zielszorg zo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Nu heeft hij in Midden-Amerika met systemen van rechts te maken en daarom heeft hij zich als opperherder tegen extreme vormen van zowel kapitalisme als van com munisme geuit. Zij tasten, naar zijn mening, de menselijke waardigheid aan. Dé LIJN VAN de huidige paus is duidelijk: hij weigert zich te conformeren aan welk politiek systeem dan ook. De indruk bestaat, dat zijn voorgangers zich eens anders hebben ge dragen, Pius XII bij voorbeeld, de paus, die de stoel van Petrus tijdens de Tweede Wereldoorlog bezette, was te gen het communisme, omdat hij dat als atheïstisch be schouwde. Bovendien was hij een diplomaat van de oude stempel, die nog ais kardinaal-staatssecretaris concorda- ten had voorbereid met die landen, waar rechts-dictatori- ale systemen het voor het zeggen hadden. Bij hem was er sprake van een machtsuitoefening oude stijl: de Vatikaan- se diplomatie gebruikte hij als een belangrijk middel om de positie van de r.-k. kerk te verstevigen en uit te bou wen. paus Pius XII was een kerkvorst met het accent op - het tweede deel van het woord. EEN KENTERING KWAM met Joannes XXIII, een figuur, die de kilte van de Romeinse paleizen deed vergeten, omdat hij bij wijze van spreken de sfeer meebracht van een vrien delijke dorpspastorie. Hij zag kans oude, onaantastbaar geachte grenzen te doorbreken en bij voorbeeld met de andere kerken tot betere verhoudingen te komen. In zeke re zin zet de huidige Poolse Joannes Paulus II deze lijn voort, zij het, dat hij zeker niet minder rechtzinnig is dan zijn voorgangers. De autoriteit van het pausschap is bij hem in goede handen: geen miHmeterzal hij er van afdoen. In de verhouding van kerk en staat lijkt hij echter de gren zen wat nauwer te trekken dan in de afgelopen eeuwen is gedaan: de kerk conformeert zich niet bij voorbaat aan heersende politieke systemen. Dat wil zeggen dat links en rechts nu gelijkelijk worden behandeld. DE PRIESTERS, DIE in deze geest worden toegesproken, zullen het echter daar zeker moeilijk mee hebben, vooral in Midden en Zuid-Amerika. Zij immers verzetten zich te gen het schrijnende onrecht, dat zij onder heersende rechtse stelsels ontmoeten en velen komen daardoor te gen de gevestigde orde in verzet. Dat brengt sommigen hunner In het kamp van de revolutionairen, want ze voelen zich solidair met de onderdrukten. En wat roept de paus hun nu toe? Hij draagt hun op, zich niet rechtstreeks met de politiek te bemoeien: 'Laat u niet verleiden door bedrieglijke ideologieën'. Daarmee zinspeelt hij op de marxistische levensbeschouwing, waartoe ook katholieke priesters zich hebben bekeerd. Zullen zij de paus gehoor- zamen? MOCHT HIJ DIT jaar zijn vaderland bezoeken en hij zou met dezelfde oproep komen, dan zou dat daar kunnen slaan op de opstandige bewegingen, die in dit communistisch geregeerde land nog aan de orde van de dag zijn. Daar zijn priesters de zaak van Solidariteit van harte toegedaan: is dat nu naar het inzicht van deze paus een 'bedrieglijke ideologie' of niet? Vindt hij, dat het daar niet de taak is van een priester, de beweging van Walesa te steunen? Indien dat zo zou zijn, zou hij dan niet vele Poolse priesters de steun van hun opperherder ontzeggen, waarop zij zeker menen recht te hebben? Zou hij daarmee niet het beleid van Jaruzelski steunen, zoals zijn oproep in Midden-Ame- rika in feite hulp kan betekenen voor de gevestigde regi- mes daar? ,HET ZIJN VRAGEN, waarop moeilijk een sluitend antwoord is te vinden. Zij duiden op de uiterst moeilijke positie van de paus: voorzichtig moet hij zijn weg zoeken tussen de gevestigde orde en de revolutie, tussen volksbeweging en totalitaire staat. Vele christenen eisen tegenwoordig met hun bijbel in de hand, dat hun voorgangers radikaal optre den. Als het aan hen lag, zou de paus handelen als destijds de stichter van de kerk, die met harde hand de wisselaars uit de tempel in Jeruzalem verjoeg. Johannes Paulus II zal hen wel teleurstellen: hij houdt het bij voorzichtige opmer- kingen. De felste verklaring tot nu toe kwam over de exe cuties in Guatemala. Vermoedelijk zal hij nu zijn bezoek daar terugbrengen tot één dag in plaats van drie. VAN ENIGE AFSTAND gezien, is het de vraag, of er eigenlijk wel zo heel veel is veranderd vergeleken bij de tijden van Pius XII. Rome heeft altijd verontwaardigd gereageerd, als het verwijt werd gehoord, dat deze paus niet in het open baar de jodenvernieliging in nazi-Duitsland aan de kaak heeft gesteld. Het verweer is dan meestal, dat de paus langs verborgen wegen veel voor de vervolgde joden heeft gedaan, maar wel rekening moest houden met de grote gevolgen, die een openbare veroordeling van Hitler moge lijk voor de Duitse katholieken had kunnen hebben. Is die moeilijkheid niet eigenlijk gebleven, zij het nu onder ande re omstandigheden? In MIDDEN-AMERIKA moet de paus immers oppassen, dat de gevestigde orde zich niet tegen de kerk keert en in Po- len bij een totaal ander bewind is het precies zo. Men kan het deze r.-k. opperherder eigenlijk niet kwalijk ne- men: zijn plaats dwingt hem in de regel af te zien van stelli- ge politieke uitspraken, want zij zouden wellicht schade kunnen berokkenen. Het Nederlands heeft een oud spreekwoord, dat exact aangeeft, waar het om gaat: de I kerk in het midden houden. De Sint Pieter in Rome is in de I loop van vele eeuwen keurig in het midden terecht geko men en geen paus kan daar veel aan veranderen. I DEKOK Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 5 maart 1983 Den Haag Het kabinet heeft alle toezeggingen voor de nieuwbouw van algemene ziekenhuizen ingetrokken. De bezuini gingen op de gezond heidszorg maken het vol gens het kabinet nodig, voorlopig een 'bouwstop' voor de ziekenhuizen af te kondigen. Staatssecretaris Van der Heijden (welzijn, volksge zondheid en cultuur) gaat elk nieuwbouwplan op nieuw beoordelen. Hij 2al vooral bekijken, of elk nieuw ziekenhuis, ondanks de toezeggingen uit het ver leden, nog wel nodig is. Het bedrag aan uitgestelde bouwkosten is daardoor dit jaar 250 miljoen gulden. „We hebben hiermee een streep door het verleden gezet", zei minister-presi dent Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsbe raad. De premier wees erop, dat de grote bezuini gingen op de gezondheids zorg, zes miljard in drie jaar, een terughoudende be oordeling van nieuwbouw- plannen noodzakelijk maakt. Beloofd is niet beloofd Volgens Lubbers wordt staatssecretaris Van der Reijden in gesprekken met ziekenhuisbesturen steeds weer geconfronteerd met toezeggingen voor nieuw bouw, die bewindslieden in het verleden hebben ge daan. „Er wordt te veel ge zegd: het is ons beloofd", al dus de premier. Lubbers verklaarde, dat daarom alle ziekenhuisbe sturen worden onderwor pen aan de bouwstop. De staatssecretaris toetst de nieuwbouwplannen aan een aantal voorwaarden, voor dat hij een nieuwe vergun ning afgeeft. Lubbers wees er in dit ver band op dat de geraamde verpleegkosten per bed per nieuwbouwplan nogal ver schillen. Bij de nieuwe be oordeling wordt per regio uitgegaan van de norm van 37 ziekenhuisbedden per 10.000 inwoners. M 3* p De Trevi-fontein, een van de grote I toeristische trekpleisters van Rome, is grotendeels aan het oog onttrokken I door een aluminium schutting. Er zijn |1 scheuren ontdekt in het bassin van het I achttiende eeuwse kunstwerk'. De I miljoenen toeristen, die tijdens het I Heilig Jaar in Rome worden verwacht, 1 moeten nu hoog gooien, willen ze aan 1 het gebruik voldoen, een muntstuk I over de schouder in de fontein te gooien. Zijpe De gemeenteraad van Zijpe is gisteravond met acht tegen vier stemmen ak- Paramaribo 2oTn vijf tienhonderd Surinaamse scholieren hebben giste ren een 'anti-huurlingen- mars' gehouden in Para maribo. Kennelijk hebben de meesten van de onge veer 20.000 scholieren in Paramaribo niet meegelo pen, maar zij waren even min op school. De mars eindigde bij de Ne derlandse ambassade, waar een nota werd aanboden aan de tijdelijk zaakgelastige mr. A. Heldring. Daarin wor den maatregelen van Neder land geëist tegen activiteiten met betrekking tot huurlin gen. De mars was georganiseerd door de afdeling Volksmobi lisatie van het ministerie van Jeugd, Cultuur, Sport en Volksmobilïsatie. De hele week hebben vertegenwoor digers van deze afdeling scholen bezocht om leerlin gen op te roepen met de mars mee te doen, die aan vankelijk 25 februari zou worden gehouden, maar toen was uitgesteld wegens ge brek aan belangstelling. De betogers, onder wie ook volwassenen, droegen span doeken mee met teksten als: 'geef ons ontwikkelingshulp; geen huurlingen en kogels' en riepen leuzen als 'huur lingen blijf in Holland'. Een delegatie van drie leer lingen werd tot de ambassa de toegelaten. Volgens mr. Heldring verleende de Surinaamse politie 'adequate bescherming' aan de ambas sade en waren er geen inci denten. De betogers vertrok ken na een half uur. Paramaribo Kapitein Iwan Graanoogst Is be noemd tot stafchef van het Surinaamse leger en tot garnizoenscomman dant, de functie van wij len Roy Horb. Graanoogst was enige tijd minister en voorzitter van de nationale militaire raad. Hij is nu de tweede man in het leger na Bou- terse. Tot bataljonscomman dant is benoemd Paul Bhagwandas, die volgens ingewijden een hoofdrol heeft gespeeld bij de exe cuties van vijftien voor aanstaande Surinamers 8 december. Hij behoorde tot de groep van zestien militairen, die 25 februari 1980 de coup pleegden. koord gegaan met de opslag van radio-actief afval op het ECN-terrein in Petten. Pet ten behoort tot de gemeente Zijpe. Minister Winsemius (milieu beheer) had gedreigd, de op slag van het stralingsafval uit ziekenhuizen en kerncen trales dwingend op te leggen. „Wij moeten kiezen tussen opgelegd krijgen of meewer ken onder voorwaarden", zo stelde burgemeester J. Gut- ker gisteravond in de raads vergadering. Burgemeester en wethouders van Zijpe hadden de raad voorgesteld onder een aantal voor waarden medewerking te verlenen aan de opslag. Een van die voorwaarden is. dat het aantal militaire schietoe feningen bij Zijpe met de helft wordt teruggebracht. Bovendien hadden B en W bedongen, dat de opslagpe riode niet langer dan tien jaar zou zijn. Deze termijn is gisteravond door de gemeen teraad van Zijpe terugge bracht tot vijf jaar. Een eis van de PvdA-fractie, afval uit de kerncentrales in Dode waard en Borsele te weigeren, werd door een meerderheid van de raad af gewezen. Dit afval maakt 60 tot 80% uit van het in Petten onder te brengen stralingsaf val. De vtermansfractie van de PvdA stelde zich op hei standpunt, dat dit afval bij de kerncentrales zelf moet wor den opgeslagen. Rotterdam Dr. J. W. Hekkelman, die in het col lege van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de portefeuille volksgezondheid beheert, ver wacht, dat de bouwstop voor ziekenhuizen in de Rotterdamse regio alleen gevolgen zou kunnen hebben voor hut rooms-katholieke ziekenhuis in Zwijndrecht. Het kabinet wil alle toezeg gingen voor de bouw van ziekenhuizen intrekken. Hekkelman denkt, dat daar onder die plannen moeten worden, verstaan, waarvoor reeds 'verklaringen van geen bezwaar zijn afgegeven'. Be halve voor Zwijndrecht Ls dat ook het geval voor een nieuw ziekenhuis in Alphen aan de Rijn. Tegen die achtergrond ko men de nïeuwbouwplannen voor het Eudokia-ziekenhuis (Rotterdam-oost/CapeUe), het psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo in Capelle aan den IJssel, het Van Dam-Bethes- daziekenhuis in Spijkenisse en het Dordtse gemeentezie kenhuis (nog) niet in gevaar. Beddenreductie Volgens dr. Hekkelman heeft de bouwstop geen enkele in vloed op de discussie binnen de provincie over het inleve ren van ziekenhuisbedden, waarin de plannen voor slui ting van oude en de bouw van nieuwe ziekenhuizen overi gens een grote rol spelen. De provincie heeft voor de beddenreductie zes modellen gemaakt, waaruit moet wor den gekozen. Met haar advies aan staatssecretaris Van der Reijden moet de provincie de komende zomer klaar zijn. Hekkelman: „Het besluit van de ministerraad verbaast me trouwens niet zo erg. Het zat, door het beperkte bouwvolu me, dat er is en de plannen voor beddenreductie, wel in de lucht. Ik kan me ook wel voorstellen, dat de staatssecre taris wil voorkomen, dat met de bouw van nieuwe zieken huizen toch weer wordt voor uitgelopen op de reductieplan- fn gevaar De voorzitter van de Nationale Ziekenhuisraad, drs. F. A. Vis sers, voorspelde gisteravond, dat een bouwstop voor de zie kenhuizen miljoenen zal gaan kosten. „De overheid schijnt nog steeds te denken dat er in de gezondheidszorg van alles te halen valt. Op deze manier komt de kwaliteit van de pa tiëntenzorg ernstig in gevaar", aldus Vissers. Den Haag Voormalig vice- voorzitter W. J. L. Spit van de FNV is benoemd tot voorzitter van de Arbo-raad, die tot taak heeft de minister van sociale zaken te adviseren over het arbeidsomstandighedenbeleid. Hij volgt W, A, Fibbe op, In de Arbo-raad hebben verte gen woordigers van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers en van de overheid zitting. Op het ogenblik is Spit nog verbonden aan de Novib als beleidsadvïseur voor Indone sië. Schiphol Een 28-jarige Pa kistaan, die gisteren op Schip hol politiek asiel aanvroeg, is kort daarna bij doorzoeking van zijn koffers gearresteerd voor heroïnesmokkel. Hij had drie kilo heroïne in de dubbele bodems van zijn bagage. De man arriveerde met, na la^ ter bleek, valse papieren uit New York en had een ticket voor Pakistan. Volgens zijn verklaring had hij in New York vergeefs politiek asiel gevraagd. De Pakistaan werd door de Amerikanen via Am sterdam teruggestuurd. De man verklaarde gisteren; niet naar Pakistan terug te willen, omdat hij lid is van een daar verboden politieke partij: De marechaussee heeft de man een inreisvisum geweigerd en hem overgedragen aan dé Rijkspolitie Dienst Luchtvaart! Pas als wordt besloten niet tot vervolging over te gaan, zal de aanvraag voor politiek asiel worden behandeld. 's ADVERTENTIE EXTRA FORTE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kteefkracht zonder dat liet irriteert. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist 1 verkrijgbaar. ADVERTENTIE dagelijks van 9-18 uur zondag 6/3 van 10-18 uur ZONDAG I MAANDAG MAART I MAART

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 11