BINNENLAND HOE ZIJN UW TOEKOMST MOGELIJKHEDEN? DE ONZE GOED! ROGAM B.V. r Onderwij s verliest ruim 16000 banen Zwembaden hebben grote tekorten SSflis Stfii Nederlandse artsen bij geselingen Premier Lubbers: AFTREKBAARHEID GROOT ONDERHOUD KOST 65 MILJOEN Allround onderhouds- monteurs Allround bedrijfswagen- electriciën Werkplaats administrateur Ovef ht iel belaall archil eet te laat Amsterdamse caféhouder in Duitsland veroordeeld PvdA wil óverleg over wapenexport aan Indonesië Kamer leden getrouwd g Jongeren bestormen kantoor huiseigenaar Minder ambtenaren in Tweede Kamer 'Zoemfiets' helpt mee Nog geen besluit over uitkering aan Barjamoovs t Nieuwe ambassadeur van Indonesië PTT klaagt over namaken telefoonboek i Rotterdams Nieuwsblad zaterdag S maart 1983 *i m te Büsseldorf Een in Amster dam wonende Duitser is giste- i^n door de rechtbank in Düs- seldorf veroordeeld tot drie r en drie maanden gevange- De rechtbank achtte vezen dat de Duitser (50) i 1974 informatie over mi- en chemische ontwik ken in de Verenigde Sta ten heeft doorgespeeld aan de geheime dienst van de DDR. De man is chemicus van be roep, maar heeft in Amster dam een café. De caféhouder ■Verklaarde voor de rechthank niet te hebben geweten dat hij ^ken deed met de Oostduitse geheime dienst. De man kreeg £75.000 gulden voor de inlich tingen die hij verstrekte. Hij werd vorig jaar door de politie in de Bondsrepubliek aange houden. De rechtbank hield in het vonnis rekening met het feit dat de caféhouder geen gehei me informatie heeft verkocht. De gegevens waren afkomstig uit vrij toegankelijke bronnen. Hiermee heeft de man volgens de rechtbank geen meetbare schade aan de veiligheid van de Bondsrepubliek toege bracht. Den Haag Het PvdA-ka- fnerlid Van den Bergh wil dat de regering de Tweede Kamer Raadpleegt, als zij van plan is een exportvergunning te ge- yen voor verouderd pantser en tankgeschut van het Neder lands leger aan Indonesië. Van den Bergh dringt aan op dit overleg in schriftelijke vra gen aan staatssecretaris Van Hou welingen (defensie) en mi- fiister Van den Broek (buiten landse zaken). Van den Bergh wijst op de hriogelijkheid dat de wapens worden gebruikt bij de 'voort gaande onderdrukking' van de Indonesische bevolking. Hij wij weten of het wapentuig voor het transport naar Indo nesië voor ongeveer 140 mil joen gulden wordt gemoderni seerd bij de bedreigde RSV- werven Wilton Feyenoord en RDM. 'Twijfels over deelname CDA aan lilC V-demonstratie' Den Haag Premier Lubbers betwijfelt of het geloofwaardig is, als CDA'ers eind ok tober meelopen in de demonstratie tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa. Deze wordt door het IKV en ande re vredesorganisaties georganiseerd. Lubbers plaatste gisteren na afloop van het kabinets beraad kanttekeningen bij de deelneming van het CDA aan de vredesdemonstratie. Hij wees erop, dat het standpunt van het CDA over kernwapens uitgaat van onderhandelingen tussen Oost en West over tweezijdi ge ontwapening. De uitkomst daarvan moet 'tenminste een belangrijke rol spelen bij de besluitvorming over nieuwe kernwapens in Nederland'. Lubbers zei het doel van de demonstratie op 2ich sympa thiek te vinden. „Maar als straks een volstrekte atoompa cifist loopt naast degene die zich opstelt volgens het CDA- standpunt, dan vraag ik me wel af of zoiets geloofwaardig is", aldus de premier. Hij wees op de verschillende interpretaties van IKV-secre- taris Mient-Jan Faber en CDA-voorzitter Piet Bukman, die beide beweren dat de an dere partij naar hun standpunt is opgeschoven. „De heren moet de zaken eerst maar eens goed uitpraten", zei Lubbers. ICTO Het bestuur van het Interker kelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (ICTO), heeft gisteren verklaard er verbijs terd over te zijn dat het CDA wil meedoen aan de landelijke demonstratie tegen kernwa pens van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Die de- Den Haag Het aftrekbaar maken van groot onderhoud shan de eigen woning kost de schatkist 65 miljoen gulden. ""Dit blijkt uit het wetsontwerp, dat minister Ruding (finan ciën) naar de Tweede Kamer -Heeft gestuurd. De nieuwe regeling kost in to taal 150 miljoen gulden. De 'verhoging met 0,2 procent van 'hfet huurwaardeforfaït (het be drag dat de eigenaar op zijn ■belastingformulier voor de "Woning moet opvoeren) levert slechts 8b miljoen gulden op. Dat is niet genoeg om het be lastingvoordeel voor huiseige naren te dekken. De regeling, die vanaf 1 janua ri 1983 drie jaar duurt, was al eerder bekend gemaakt. Het gaat om allerlei onderhouds werkzaamheden aan het huis, alsmede de thermische isolatie en het schilderwerk, voorzo ver dat direct samenhangt met het groot onderhoud. De rege ring hoopt dat er een stimu lans van uitgaat voor de bouw. Minister Ruding schrijft de Kamer niet meer geld te heb ben voor een ruimere regeling. monstratie zal op 29 oktober worden gehouden. Het ICTO wijst er op dat de intentiever klaring van het CDA in strijd is met het standpunt van de vele CDA'ers in het ICTO. Deze menen dat er met de de monstratie aan wordt voorbij gegaan dat de NAVO al streeft naar wapenvermindering en dat het wachten is op de reac tie vanuit de Warsehau-Pact- landen „Het is uiterst merkwaardig, dat het CDA nu de suggestie oproept, dat het defensiebeleid dat bet zelf steunt, onvoldoen de is", aldus het ICTO. De or ganisatie heeft het CDA-partij- bestuur opgeroepen het voor stel van de vertegenwoordi gers van het CDA in het zoge heten 'Overlegorgaan tegen de Kernbewapening' alsnog af te wijzen. Het ICTO is in 1979 opgericht uit protest tegen de IKV-eam- pagne: 'Help de kernwapens de wereld uit. om te beginnen in Nederland'. De organisatie heeft ongeveer 5000 leden. Actiefront Gisteren reageerde ook de stichting Vredespolitiek nega tief op de houding van het CDA. ïn die stichting zitten vele VVD'ers, met als voor man het Tweede-Kamerlid Voorhoeve. Oud-premier Van Agt (CDA) zit in de raad van advies van de stichting, „Politieke partijen moeten we ten dat over de kruisraketten met het IK V-actiefront geen enkele concessie mogelijk is en dat niet gewacht wordt op de uitkomst van de besprekingen in Genève", aldus de stichting. Zij wijst er op dat in het ver kiezingsprogramma van het CDA staat: eerst onderhande len over vermindering van kernwapens en dan mede aan de hand van het resultaat be sluiten over het wel of niet plaatsen van nieuwe wapens, aldus de stichting vredespoli tiek. ADVERTENTIE Ondanks de slechte omstandigheden op de arbeidsmarkt, heeft ons bedrijf nog plaats voor jonge, gemotiveerde mensen, die samen met ons verder willen bouwen aan de toekomst. Op korte termijn hebben wij plaats voor voor 6edrï]lswagens en een Funtdie-eisen: - in Bezii van het diploma te onder- 1 houdsmonteur bedrijfswagens. - hel diploma 2e onderhoudsmonteur bedrijfswagens en praktijkervan ng - leeftijd omstreeks 30 jaar. Verder zoeken wij met spoed een (sollicitatie alléén schriftelijk) Fun ktie-eisen: -auto-technisch inzicht. - kennis van automobielen. - goede omgangsvormen - leidinggevende capaciteiten. - teeltijd 20-25 jaar. Uw sollicitaties kunt u richten aan R06AM B.V.. postbus 20. 2650 AA Bergschenhoek. t,a.v Hans van Ruiten. Tel. 010-180400. Rogam Automobielbedrijf b.v.. gelegen aan de Noordelijke randweg van Rotterdam, is een dynamische. goed geoutilleerde Mercedes-Bsnz bedrijfswagen-dealer met een werkplaats, een uitgebreid onderdelenmagazijn en een verkoopafdeling Onze werkplaats is onder meer uitgerust met een remmen- test bank en er worden periodieke auto- en tachograatkeurmgen verricht. Amsterdam De Bond van Nederlandse Architecten (BNA) klaagt er over dat rijk en gemeenten de reke ningen van architecten veel al te laat betalen. De BNA concludeert dit uit een en quête onder de leden. Van alle facturen van parti culiere architectenbureaus aan ministeries was na twee maanden pas een derde be taald. terwijl het regel is dat een rekening uiterlijk na twee maanden wordt vol daan. Gemeenten voldoen de no ta's wel iets sneller, maar ook zij maken zich volgens de BNA vaak schuldig aan wanbetaling. Bovendien be talen volgens de bond ook projectontwikkelaars niet vlot. De architectenbond zegt dat dit betalingsgedrag de bu reaus in problemen brengt. Sommige architectenbureaus brengen daarom de op drachtgever voor een te late betaling rente in rekening. Niet dat dit veel helpt: 41 procent van zulke boetes wordt nooit betaald. Soms dreigt de opdrachtgever de architect in het vervolg geen orders meer te geven als de boete wordt gehandhaafd. IJlllllllillilKtlllUlflIllllllllIl De PvdA- kamerleden Ed van Thijn (49) en Eveline H erf kens (31) zijn gistermiddag in Oen Haag getrouwd. Om publiciteit te voorkomen had het paar zich in vijf gemeenten laten inschrijven om pas op het allerlaatste moment een definitieve keuze te maken. Die viel dus op Den Haag, waar PvdA-wethouder Piet Vink als ambtenaar van de burgerlijke stand optrad. In het stadhuis waren onder anderen Joop en Liesbeth den Uyl aanwezig. Gisteravond vond In het Haagse kunstcentrum Pulchri aan het Lange Voorhout een receptie plaats, waarvoor 600 uitnodigingen waren verzonden. imimummmuiHifiiuiiiii tëj&jttf kt t/ Onderzoek ministerie: Den Haag Het ministerie van ontwikkelings samenwerking stelt een onderzoek in naar de betrokkenheid van Nederlandse artsen in ont wikkelingslanden bij de uitvoering van lijf- straffen. Teruggekeerde artsen zeggen dat de plaatselijke overheid hen soms verplicht om gevangenen vooraf te keuren en tijdens de uitvoering van de straf aanwezig te zijn. Met name wordt Ni geria genoemd, waar het uitdelen van stoksla gen heel gewoon is. Het ministerie haakt in op een onderzoek dal twee artsen houden onder collega's die hun tijd in een ontwikkelingsland er op hebben zitten. Erg veel klachten zouden er overigens niet zijn, omdat men zich realiseert dat in veel Afrikaan se culturen lijfstraffen heel normaal zijn. De artsen werken doorgaans op basis van een contract dat hen door de regering van een ont wikkelingsland wordt aangeboden. Voor ze vertrekken volgen ze een voorbereidingscursus aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Amsterdam Dertig actievoerders hebben gis termiddag in het kantoor van een Amsterdam se projectontwikkelaar voor duizenden guldens schade aangericht. De vernielingen werden aangericht nadat de Amsterdamse rechtbank enkele krakers had veroordeeld tot ontruiming van de gekraakte nieuwbouwwoningen op het Realeneiland. De projectontwikkelaar is eigenaar van deze hui zen. De jongeren stormden gistermiddag het make laarskantoor binnen en gooiden een aantal brandbommen. Ook werd schade toegebracht aan de kantoorinventaris. Er ontstond een klei ne brand. De actievoerders vertrokken na de ruiten van hel kantoor te hebben ingegooid. Den Haag Minister-presi dent Lubbers vindt dat het af gelopen moet zijn met de aan wezigheid van grote groepen ambtenaren van departemen ten in de Tweede Kamer. Lubbers is het roerend eens met het voorstel van kamer voorzitter Dolman het aantal ambtenaren dat met een mi nister meekomt voor overleg met de kamer, drastisch te be perken. De ambtenaren, die soms in groepen van enkele tientallen komen, nemen te veel plaatsen in die zijn be stemd voor pers en publiek, vindt Dolman. Het kabinet heeft gisteren over de brief van Dolman ge sproken, deelde Lubbers op zijn persconferentie mee. De premier heeft zijn ministers de boodschap meegegeven min der ambtenaren mee te nemen naar de Kamer. Den Haag In het onder wijs gaan tot 1986 16.315 ba nen verloren. Dit is het ge volg van de bezuinigingen, die minister Deetman (on derwijs en wetenschappen) de komende jaren wil door voeren. Deetman stelt met nadruk bij deze berekening, die hij aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, dat niet al deze banen via ge dwongen ontslag worden op geheven. Voor het komende schooljaar worden in het kleu ter- en lager en voortgezet on derwijs de leerkrachten aan het werk gehouden, doordat Deetman de wachtgeld-uitke ringen inzet die hij bij ontslag zou moeten betalen. De minister geeft in antwoord op vragen van kamerleden toe, dat vooral vrouwen de dupe zullen zijn van de ver minderde werkgelegenheid in het onderwijs. „Meer mannen zijn te vinden in functies die niet snel door bezuinigingen worden getroffen, zoals hoof den- en directiefunties", schrijft Deetman. Er zijn geen gegevens beschik baar over het verzuim bij de lessen lichamelijke oefening in de hoogste klassen, die Deet man vanwege de bezuinigin gen als verplicht vak wil schrappen. Wel constateert de minister dat door voorberei ding op het examen veel les sen uitvallen of niet door alle leerlingen worden gevolgd. Doetinehem Een 70-jarige Drentse uitvinder heeft een 'zoem fiets' ontworpen. De fiets is voorzien van een geruisloze elektro motor die vooral heuvel-op en bij tegenwind meehelpt. Het apparaat heeft drie versnellingen en kan fietsend worden ingeschakeld. De accu van het apparaat moet thuis worden op geladen. De 'economy-naaf' gaat 250 kilometer mee op één kilo wattuur stroom van dertig cent. Het apparaat kan op elke fiets worden aangebracht. Wileo Bongers (foto) uit Doetinehem heeft de produktierechten van de zoemfiets verworven. De zoemfiets is nog niet te koop. Den Haag De meeste zwembaden in Nederland kampen met grote tekor ten. Dat blijkt uit een on derzoek van het Neder lands Economisch Insti tuut. De studie is in op dracht van het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur (WVC) verricht Er moet volgens het instituut drastisch op de personeelskos ten worden bezuinigd. Ook Is Lelystad De sinds zondag in Lelystad verblijvende zigeuner familie Baijamoov krijgt maandag van de gemeente Lelystad te horen of ze een uitkering kan krijgen van de gemeentelijke soci ale dienst. Volgens het Lau Mazirelfonds, een belangengroep voor zigeu ners, heeft de familie dat recht al op grond van het internationa le verdrag voor de behandeling van statenlozen. Gisteren bleek dat er geen ziekenfonds is dat de familieleden wil inschrijven. De Barjamoovs, die een vergeefse poging heb ben gedaan naar de Verenigde Staten te emigreren, zijn ook nog niet genoteerd als woningzoekenden. De familie heeft voor het vertrek naar de VS vier jaar in Lely stad gewoond. het mogelijk de tarieven te verhogen en de openingstijden aan te passen. Het instituut vindt dat zwembaden zich aantrekkelijker voor zwem mers moeten maken. Het instituut heeft 38 zwemba den op de doelmatigheid van de bedrijfsvoering onderzocht, nog geen tien procent van het totale aantal zwembaden. De zwembaden hebben het advies gekregen efficiënter te gaan werken. Zo zou de bedrijfsvoe ring minder bureaucratisch moeten zijn. Door de financiële problemen wordt een aantal baden met sluiting bedreigd. Op enkele plaatsen gebeurt dat al. onder meer in Amsterdam en Utrecht. Ook Is er sprake van ontslagen bij de zwembaden, maar die vallen in verband met de stopzetting van het schoolzwemmen. Den Haag De Indonesische admiraal Waluyo Sugito wordt genoemd als de nieuwe ambas sadeur van zijn land in Den Haag. Naar verluidt zal hij spoedig luitenant-generaal Ah mad Kosasih opvolgen. De In donesische ambassade wil dit overigens niet bevestigen. Ko sasih heeft bijna drie jaar dienst gedaan in Den Haag, de gebruikelijke ambtstermijn voor een Indonesische diplo maat. Utrecht De PTT heeft bij de officier van justitie in Haarlem geklaagd over de uitgeverij Holland-Re- com in Badhoevedorp, om dat die volgens het staats bedrijf zonder toestem ming telefoonboeken heeft nagemaakt. Het gaat om boeken die in enkele grote steden zijn verspreid en die naast advertenties complete overdrukken be vatten van telefoonboe ken. De klacht van de PTT is gebaseerd op artikel 17 bis van de Telegraaf- en tele- foonwet, waarin staat dat het vervaardigen van een telefoonlijst is verboden, tenzij door de staat voor zulk drukwerk toestem ming is verleend. De PTT geeft die toestem ming slechts bij hoge uit zondering, bijvoorbeeld aan Publimedia bv die de Gouden Gids uitgeeft. Met dit beleid wil de PTT be reiken dat er geen fouten worden gemaakt bij het vermelden van telefoona bonnees. Holland-Recom deelde gis teren mee de verspreiding van de boeken te hebben stopgezet. „Wij zijn be hoorlijk geschrokken van de klacht", aldus een woordvoerder. Hij gaf top dat de boeken 600 pagina's bevatten die zijn overge drukt uit een oud telefoon boek. Zwarte Markt wel open., maar geen handel j Beverwijk Bart van Kam pen heeft van het gemeentebe stuur van Beverwijk toestem ming gekregen, de omstreden zwarte markt ook morgen nog te openen, als hij er maar voor zorgt, dat- er geen handel wordt gedreven. De markt zou volgens de gemeente alleen een 'demonstratief' karakter mogen hebben. Bart van Kampen ïs van plan die mogelijkheid te benutten om te protesteren tegen de uit; spraak van de economische raadkamer van de rechtbank in Haarlem. Die vindt dat ope* nïng van de markt waarop particulieren een plaatsje kun nen huren in strijd is met de winkelsluitingswet Be markt zal zondag van twaali tot drie uur 's middags toegan kelijk zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 12