SPORT 1 'Als ik wil scoren. lukt dat toch wel' MM Maaskant distantieert zich van aankopen Jongbloed en Schneider Jolande van der Meer toont klasse Mandekking nutteloos bij topschutter 'Sepp' Wunderlich SIJTHOFF PERS Piet de Visser; 'We moeten op de barricadenThijs Ria Visser in grote vorm Afgang dames Voorburg Engelse spits voor Willem II Bessems zwak ACHT-DAAGSE PAASEI EIS COTE D'AZUR Schoekemöhle breekt sleutelbeen NEC wil Thij ssen APPIE HAPPIE HOUDT VAN EEN LEKKER TOETJE Rotterdams NjsuwMed zaierdag 5 maart i9S3 Inzeil Het seizoen van de Nederlandse damesrijdsters f is magnifiek besloten. Tij- dens de tweede dag- van de wedstrijden om de Gouden Schaats in Inzeil werd tot ie- ders verbazing op de slotafs- tand, de vijf kilometer, een nieuw Nederlands record ge- reden van 7.51.73. Daarvoor was de in grote vorm verke rende Nederlands kampioe ne Ria Visser verantwoorde lijk, die met die tijd uiter aard ook een persoonlijk re- cord bereikte en tevens een nieuw baanrecord. Haar oude record, 7.57.62, vo rig jaar tijdens Nederland—- Noorwegen in Groningen ge reden, werd overigens later ook nog overtroffen door Ine ke Kooiman, die 7.57.00 op de klokken bracht. Ria Visser, door drie afstandszeges en ook met een nieuw Nederlands puntenrecDrd van 1BÖ.375, bij na vier punten onder het oude, dus winnares van de gouden schaats. Zij haalde net niet een nationale recordtijd op de 1500 meter. Eerder gisteren bleef zij 0,8 sec. boven de scherpe pres tatie van Joke van Rijssel, die vorig jaar tijdens het WK in Inzeil 2.09,76 haalde. Maar niet alleen Ria Visser en Ineke Kooiman mochten in Inzeil blij zijn. de Haagse Monique Kauffman bracht haar per soonlijke toptijd op zowel 1500 als 500 meter naar beneden. Marieke Stam was beter dan ooit op de 1500 meter en de sprintsters Yvonne van Gen- nïp en Alie Boorsma op de 5000 meter. De Westduitse Si- grid Smuda werd tweede in het eindklassement. Reggio Genadeloos ging de damesvolleybalploeg van Star- lift/ Voorburg met 3U onder uit in het eerste duel voor de Europacup voor bekerwin naars tegen het Italiaanse Pal- lavolio Nelsen. Het beginvwas veelbelovend: 02 voor in de eerste set. Het antwoord van Nelsen was: tien punten op rij. Nelsen maakte de set daarna af: 15-4. In de tweede set be gon coach De Haan met de zelfde opstelling, met als spel- verdeelsters Noor Sandberg en Aafke Verbruggen. Zij brach ten geen lijn in het spel. Voor burg leidde in de tweede set met 107, vooral dankzij Mo nique Remmen. Do thuisploeg liep evenwel in één keer naar 15—10. Ook in de derde set was Voorburg kansloos, 15-5. Tilburg - Chris Guthrie is de i nieuwe spits van Willem II. I De Tilburgse club coniracteer- de gisteren de 29-jarige spits 1 van Mill wall. i St. Maur - Jean Bessems blijft 1 het zwak doen bij het WK kunststoten in St. Maur. Hij is halverwege de tittelstrijd ne gende. Deventer Go Ahead Eagles, hek- den vanavond al tegen NEC meedoen, kesluiter in de eredivisie, is gisteren Manager Bob Maaskant, die door het tot twee paniekaankopen gekomen. bestuur als trainer buitenspel is gezet: „Met deze aankopen heb ik niets te Het contracteerde de veteranen Jan Jongbloed, die weer onder de lat moet, en Dick Schneider (34), die bij Jongbloed, 42 jaar: nieuwe de Eagles als laatste man zal gaan Eagle. fungeren. Het is de bedoeling dat bei maken. Sterker, van deze transfers heb ik me volledig gedistantieerd". Bob Maaskant heeft met de trainin gen van Go Ahead ook niets meer te maken. Hij: „De laatste twee dagen staat Henk Wullems voor de troep. Ach, ze doen maar. Zelf verwacht ik maandag met Heracles rond te ko men. Daar word ik dan manager. Maar vanavond zit ïk nog gewoon bij Go Ahead-NEC op de tribune. Ik ben in Deventer wat je noemt aan het af bouwen". Zeist Voor de sportieve tv-kijker is het inmiddels een vertrouwd beeld. De Westduitse tophandballer Erhard Wunderlich, die weer eens doeltreffend uithaalt en daar na vanaf de bank zijn ploeggenoten in de defensie gaat bekijken. Maar liefst 34 keer scoorde de 26-jarige schut ter in de eerste vijf wedstrijden van het B-WK. Bondscoach Simon Schobel koestert zijn 2.04 meter lan ge vedette. Slaat Wunderlich na elke treffer enthousiast op de schouders, zorgt dat hij geen metertje hoeft mee te verdedigen en beschermt 'm zeer nauwlettend voor de buitenwereld. „Praten? Nein, nein", wimpelt Erhard Wunderlich dan ook een ver zoek om een gesprek af. „Vraag dat eerst maar aan Schobel". De trainer legt het. later, zelf allemaal keurig uit. ..Tijdens het vorige WK werden de spe lers nog drie uur voor een wedstrijd in het hotel onder vraagd", aldus de ex-Roemeen. „En geen normale interviews, nee, rare vragen waren erbij. Ach, de journalisten uit West- Duitsland, althans een gedeel te ervan, maken veel kapot voor ons. Als we ons hier dan ook voor de Olympische Spe len plaatsen, dan zal ik per soonlijk op tv komen vertellen dat er bepaalde mensen mij in Nederland hebben tegenge werkt". Dan, na een niet bepaald vriendelijk onderhoud met de 'eigen' pers, lijkt Simon Scho bel inmiddels verre van een boeman. Toestemming voor een interview met Erhard Wunderlich is geen probleem. Ook tijdens het gesprek met de topper van het vermaarde door Hans Kiippus Vfl Gummersbaeb wordt de verpeste sfeer overduidelijk. Een rondhangende journalist, die,het onderhoud probeert te volgen, wordt door Wunder lich aangesproken. „Als ie lan ger was gebleven, had ik 'm eruit geslagen", zegt hij na het vertrek van de man. „Hij weet dat ik niet met 'm praat, dus probeert hij het zo. Bepaalde- figuren sta ik gewoon niet te woord". Voor een buitenlander heeft Wunderlich, vanwege zijn Bei erse afkomst binnen de ploeg Erhard Wunderlich op weg naar één van zijn doelpunten. steevast 'Sepp' genoemd, best tijd. Slaat er op het KNVB- sportcentrum in Zeist zelfs een maaltijd voor over, „Hel pu bliek in Nederland benadert ons zeer onsympatiek", zegt hij ongevraagd. „Kan ik niet be grijpen. Ook niet als ik aan de gebeurtenissen van de jaren veertig denk. Ik kan me niet herinneren dat ik dit ooit er gens heb meegemaakt. En ik ben toch bijna overal geweest. In Kopenhagen, toen West- Duitsland in 1978 wereldkam pioen werd, vierden de Deense fans zelfs feest met ons". Verfhandelaar Wunderlich, wiens keiharde schoten, vol gens eigen zeggen, een snel heid van 145 kilometer per uur benaderen ('Heb ik nooit iets speciaals voor gedaan'), is zeer populair in zijn vader land. Iets minder dan voetbal lers als Rummenigge en Kaltz, denkt hij zelf, maar de stapels post van zijn fans mogen er zijn. Telefoon heeft Wunder lich, ten behoeve van de rust, een jaar geleden zelfs afge schaft. Ook op het veld worden zijn acties nauwlettend in de gaten gehouden. Tegenstanders offe ren maar al te vaak een man netje op om Wunderlich het leven zuur te maken. De top schutter trekt een grimas: „Ik heb er al anderhalf jaar mee te maken. In de Bundesltga, de Europa Cup en het nationale team, overal. Ik begrijp de mandekking echter niet. Als ik wil scoren, lukt dat toch wel. Er zijn in het handbal zo veel variaties mogelijk". De aardige 'reus'flk kan zeker niet van het handbal leven. Wel kan ik nu door mijn naam een solide basis leggen voor la ter') zegt straks dubbel te zul len gaan trainen voor de Olympische Spelen. Twee keer eerder liep Wunderlich al een plaatsje bij du grootse sporte venement mis, in 1976 was hij nog te jong, vier jaar later ver stoorde de boycot de deelna me. „Tot 1984 zai ik de sport nog de voorrang geven. Daar na komt het handbal op het tweede plan, dan. komen mijn privéleven en beroep als eer ste". Eerst moet West-Dui island zich dit weekeinde, met nog duels tegen Spanje (vanavond om 19.00 uur in sportpaleis Ahoy') en Hongarije (morgen in Amsterdam) voor de boeg. ook daadwerkelijk voor Los Angeles plaatsen. Op de eerste of tweede plek bij het WK ein digen dus Met de huidige kop positie een haalbare zaak. Toch is men in het Duitse kamp nog heel voorzichtig. „Het verschil tussen de ploe gen is klein. Is. bij wijze van sprake, niet met het blote oog waar te nemen", zegt bonds coach Schobel. En Erhard Wunderlich: „Toch heb ik Simon Schobel afgelo pen week al verteld dat ik, on geacht het resultaat, optimaal doorga. Want er is mets mak kelijkers dan na een nederlaag te zeggen: ik stop...". Een extra reis met uw krant: NAAR DE Gezien de grote belangstelling voor onze acht daagse touringcarreïzen naar de Franse Rivièra heb ben wij in de week vóór Pasen (van maandag 28 maart t/m maandag 4 april 1983 2-de Paasdag) een extra tour ingelast. Wie in het voorjaar van het ple zierige klimaat aan de Cote d'Azur wil genieten heeft daartoe thans een directe mogelijkheid. Tussen Toulon en Saint Tropez ligt, in de nabijheid van Le Lavandpu, aan het goudgele strand het hotel Résidence Soleïl. Alle kamers met bad/douche, toi let, telefoon en balkon, sommige met uitzicht op de blauwe Middellandse Zee. Maandagochtend verlrekt de bus om acht uur uit Den Haag en om half negen uit Rotterdam. Zowel op de heen- als op de terugreis wordt overnacht in Ho tel Le Ruliy nabij Dijon. De volgende dag wordt via het fraaie Rhöne-dal naar het hotel bij Le Lavandou gereden. Tijdens uw verblijf worden enkele ex cursies gemaakt o.m. naar Saint Tropez, Porte Gri- maud, Fréjus en Toulon, alsmede een dagtour naar Grasse (bezoek parfumfabriek), Vence, St. Paul, Cannes en Nice. De prijs van deze bijzondere aantrekkelijke Cöte d'Azurtour is 495 p.p. op basis van 2 pers. kamer. Toeslag één-persoonskamer 75 (beperkt beschik baar). Inbegrepen: vol pension (behoudens de lunches op de heen- en terugreis) alle excursies als genoemd en afscheidsdiner in Nederland. Ook voor deze reis is tijdig boeken dringend ge wenst. Inlichtingen en boekingen telefonisch (van maandag t/m vrijdag tussen 9 en 5 uur) onder no. 070-190696 en 190698 of persoonlijk bij onze stadsvestiging in Den Haag, Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui). Postbus 16050 2500 AA sGravenhage Tel 070190696-1906SS (maandag t/m vnidaalussen 9en 5 uur] Hengelo Emoties bleven uit na haar geslaagde re cordpoging. Jolande van der Meer keek na de supersnelle 800 meter eerder wat verle gen naar haar begeleiders. Wie moest ze nu bedanken: Dries Peute, die haar vanaf de kleutertijd al traint, maar in december door een hartinfarct werd getroffen, of Bram Moelker, die sinds dien het trainerschap over nam en haar klaarstoomde voor de winterkampioen schappen. Het werd in eerste instantie niet duidelijk wie in de hulde moet worden be trokken, nadat hekend werd dat haar tijd (8.29.75) een vierde plaats in het Europe se klassement opleverde. „Wat geeft het ook", zei de 18- jarige Delftse, „belangrijk is dat ik na de ziekte van Dries Peute uitstekend ben opgevan gen bij de zwemvereniging Raket. Ik ben met de trai ningsschema's van vorig jaar naar Dries Peute toegegaan in het ziekenhuis en heb ge vraagd. of die moesten worden aangepast. Dat is inderdaad gebeurd, met als gevolg dat ik door Bas van den Berg de tijd van vorig jaar met zo'n zeven seconden kon verbete ren". De Delftse zwom een constan te race met een gemiddelde van 1.04 over elke 100 meter. Volgens bondscoach Bert Sit ters komt Jolande op de 800 meter het meest tot haar recht. „Vorig jaar", aldus Sitters, „werd ze nog vijfde bij de WK en zoals ik haar nu zie. ver wacht ik bij de EK in Rome van de zomer zeker een me daille". Dries Peute kon, hoewel hij 2ich nog erg rustig moet hou den en deze week weer een uur training per dag geeft, zijn geluk niet op bij het zien van de scherpe Ujd, die zijn pupil 0.45 sec. onder het nationaal record van Annelies Maas bracht. Om tijdens de win terperiode Annelies Maas al te verslaan, gaf Jolande veel zelfvertrouwen", aldus de Rot terdammer. In Hengelo sneuvelden nog meer records. Edwin Kooij- man nam op de de 1500 meter vrije slag met 15.37.70 min. het record over van Gerard Smit, Op de 1500 meter verscherpte Arthur de Rouw het jeugdre- cord tot 15.45.34. Het kwartet van HPC, Leon Stcenbrink. Edwin Kooijman, Gerard de Kort en Hans Kroes, bracht het nationale record op de es tafette viermaal 200 meter vrije slag heren met een kleine vijf seconden omlaag tot 7.30.57. Den Bosch - Europees kam pioen Paul Schockemohle brak op de eerste dag van In- door Brabant tn Den Bosch het linker sleutelbeen. De 37-jari- ge Westduitser kwam met hei paard Pico zwaar ten val m de twee-fasen wedstrijd. Hij reisde gisteravond naar Duitsland af. Nijmegen -- NEC wil Frans Thijssen (31) naar Nijmegen terughalen. De middenvelder van Ipswich Town is door het bestuur van NEC gepolst of hij voelt voor een terugkeer naar Nijmegen. Thijssen is aan het einde van dit seizoen transfer vrij HAALT 'T IN UW BOLlB ~MVLAK VOOR'T ver trek MO& fPFEKGwS Rap 'n Pcyro-vEiascD TiMöSKe TE LATEN MAKEN EN LXVT VtoRDEN ER NÖ6 MEEP: smpr^r on £wr ï&roöK/z OMDAT zn zo MOOI m De trainers in de voetballerij, de lieden van de V VON, zij vormen een wereldje waarin de madeliefjes bepaald niet rijkelijk bloeien. Afgelopen week in Eindhoven merkte ik het weer. Ik begon de dag bij PSVwaar Jan Beker vanaf het moment dat hij vernam dat bij volgend seizoen hoofdtrainer zal zijn, géén Adidas-jack en geite wollen sokken meer draagt, doch een keurig kostuum met stropdas. In de perskamer van het Philips-stadion was woensdag een regionale bijeenkomst van trainers uit het betaalde voetbal in Brabant en Limburg. Thijs Libregts, Frans Körver, Jo JansenPiet de Visser, Rinus Goscns, Jan Notermans, ze waren er allemaal. Met hun assistenten. Tussen haakjes, hulptrainers vormen een speciaal soort mensen. Bij Sparta vind ik bijvoorbeeld Jan Nijman veel weghebben van een waakzame terrier, die opge wekt zit te wachten tot baas Barry een stok weggooit. Maar terug naar de trai ners onder de grote rivie ren. Bij het VVON-samcn- zijn viel Piet de Visser even weinig op als een ra telslang op een plakje cakeIk mag die lawaaipa- pegaai van Rod a JC wel. Hij is in staat om een en gel de vleugels van bet lijf te praten; kan een gehoor van mummies tot enthou siasme brengen. Goed, hij lijkt soms wel op een nieuwslezer op de televisie die te bard aanstaat, maar bij zégt tenminste wat. Vooral na de bijeenkomst. Vissers Ju tijn van kwali teit kun je dan noteren. door Rob Vente Na de discussie op VVON-niveau en de uitleg van Zeis ter Siem Plooyer waarom Italië wereldkampioen is ge-, worden en niet Koeweit, drink ik in een bruin, heerlijk schemerig café in Eindhoven nog een glas met Piet de Visser en Thijs Libregts. Net ais op de vakbondsdag blijft Roda's trainer strijdlustig. Zijn stem doorklieft de schemering van het ca fé als een bijl. Het beroep van oefenmeester is ontzettend moeilijk. Iedereen ramt op de trainer in. Het bestuur, de spelersde pers. En als wij, de trainers, dan geen eenheid vormen, zijn we ner gens. Maar helaas zijn sommigen bij ons eenmanszaak jes aan het behartigen. En de VVOV treedt daar niet te gen op". Thijs, op nadenkende toon: „De WON is net een begra fenisonderneming. Die komt pas in actie als je begraven moet worden. Als je ontslagen bent. bedoel ik natuur lijk. Van onze vakbond gaat geen visie uit. Als overkoe pelend orgaan worden geen impulsen gegeven. Op puur voetbalgebied doet men te weinig". Bij de woorden van de toekomstige Feyenoord-trainer knikt De Visser he vig instemmend, Als ik de oefenmeester die ooit Sparta en FC Den Haag diende, met een schijnheilig gezicht zeg dat ik het me niet kan indenken dat trainers zich oncollegiaal gedra gen, werpt hij me eerst een blik toe of ik ketchup in zijn" whiskey heb gedaan. En dan, of er een kraan wordt opengedraaid, zo stromen de woorden er bij de felle De Visser uit: „Wat denk je van meneer Ilughes. Aan dié man erger ik me. Hij zegt dat hij zich niet meer op trai nersbijeenkomsten in Zeist laat zien, omdat er geen col legialiteit heerst Maar hij beweert wel in de krant dat hij zichzelf als de ideale trainer voor PSV beschouwt als Libregts daar nog een jaar te gaan beeft. En dat bedoel ik nou met eenmanszaken behartigen enzo". Met een fikse scheut azijn in de stem: „Afgelopen zon dag, na de 1-1 tegen Ajax moest Hughes ook weer zo no- dig lollig doen ten koste van een colega. Zegt hij voor" de radio dat Ajax net zo mat voetbalde als Aad de Mos - praat. Gelukkig was De Mos daarop zo verstandig om geen revanche te nemen. Door bijvoorbeeld niet uit te roepen dat Sparta precies eender voetbalde als zijn trai ner zich voordoet, als een kikker". Piet de Visser valt nu niet meer te stappen. Wiel Coer- ver is ook oncollegiaal. Kijk, nu hij geen club meer heeft, kan hij niet meer verliezen. Prompt wordt nu ook zijn kappen en draaien tot tn het Walhalla verheven. Mij best Ik zal ook nog wel wat van hem kunnen leren Maar waarom Coerver altijd collega's moet afbreken, werkelijk, daar kan ik niet over uit". Met een nieuwe stemverheffing: „Tegen dat soort trai ners moeten wij optreden. We moeten op de barricaden, Thijs". Maar in plaats van op de barricaden gaat Thijs naar het toilet. Als bij bij 'Heren' binnenstapt, mompelt De Vis- ser: „Gehoord wat Hans Kraay heeft gezegd? Beweert- dat zijn opvolger bij Feyenoord nóóit zoveel punten zal pakken als hij heeft veroverd. Maur met die woorden haait Hans die man dan omlaag. Moet hij niet zeggen; doet hij het beroep van oefenmeester geen goed mee",'t aldus de trainer die zondag in de Kuip in de dug out zit. i Piet de Vissers woorden sissen als stoom uit een ketel", ais de naam trainer Arie Steehouwer van Heracles valt. „Die koekebakker beeft het helemaal bont gemaakt Roept doodleuk in Voetbal International uit dat hijzelf] intelligent is en dat de andere trainers maar leeghoof den zijn. Zo'n vent moet toch aangepakt worden". Thijs Libregts keert terug van de 'Heren' aan de bar." Een PSV-supporter informeert of de Koreaan Jung Moo", Huh zondag in het Olympisch stadion weer op Johan Cruijff speelt. Thijs, met een wrange grijns: „Nou nee, J want dan loopt Cruijff er weer uit en gaat-ie roepen dat ik de wedstrijd verziekt heb". Gelach. Als ik Libregts - vraag of bij niet een tikje opziet tegen de volière bij', Feyenoord (Kraay, Valke) klinkt het: "Zodra ik in de] Kuip werk, praat ik over Feyenoord honderduit. Nu, houd ik mijn mond". Met een hoofd waarin de teksten van Piet de Visser nog1 aardig nadreunen, verlaat ik lang na voorgenomen tijd] het bruine etablissement. Buiten knipoogt het oranje» licht bij het kruispunt me geruststellend toe. m Op Piet de Visser kun je toch niet kwaad worden? j Vraag het maar aan de Haagse manager Eddy Hartman, hier links. £1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 15