I Meester Jeene somber op zilveren jubileum MILJOENEN NODIG VOOR BINNENSTAD EN VOP Nu al klachten over woningen in binnenstad 'Nieuwbouw zwaar in de verdrukking' Vlaardingen: meer betrokkenheid bij vluchtelingenhulp VIAARDINGS DAG1 SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewonersgroepen willen praten met politici Betrapte dief springt door balkonraam Érnstig gewond na voorrangsfout Fietsers krijgen klappen Tuindeur open: dieven binnen Melody haalt burgemeester op in landauer 1 Origami- kunst wekt verbijstering Collé loopt Bellenea open Eén gestolen fiets terug □WATERWEG MAANDAG 7 MAART 2983 Vlaardingen De bewo- nersgroepen uit Oostwijk, Centrum en Vettenoorrispol- der 2ijn be2orgd over het plan van het Vlaardingse col lege om de nieuwbouw in de wrjk Holy voorrang te geven. Ze hebben alle raadsleden uitgenodigd donderdagavond naar buurthuis Oost te ko men en daar hun standpunt over deze zaak naar voren te brengen. De bewoners van de stads vernieuwingsgebieden zijn bang dat de bouw in hun wij ken zwaar in de verdrukking komt als Holy Inderdaad voorrang krijgt. De Oostwijk zou hierdoor het zwaarst ge troffen worden. De bewoners hebben ook op de laatste vergadering van de raadscommissie stadsvernieu wing al geprobeerd de poli tieke partijen een discussie te ontlokken. Wethouder Bas Goudriaan kapte dat gesprek echter af, omdat nog niet alle informatie op tafel lag. Hij zegde toe dat er in de volgen de^ vergadering wel over ge sproken zou worden. Voor' die vergadering willen de bewonersgroepen meer informatie geven en hun standpunt aan de politieke partijen duidelijk maken. B en W akkoord met stadsvernieuwingsplan Schiedam Een betrapte in breker heeft zaterdagnacht kans gezien via een sprong door een raam te ontkomen uit een woning aan de Nieuwe Haven. De indringer werd in de slaap kamer betrapt door de heer des huizes, die onmiddellijk de slaapkamerdeur dichtsmeet en zijn vrouw opdroeg de politie te-waarschuwen. De man had er' echter geen rekening mee gehouden dat de dief via een venster op het balkon kon ko men en zo zijn vrijheid kon herkrijgen. Vlaardingen Een 22-jarige automobilist uit Oostvoome is zaterdagavond met ernstig hoofdletsel en een gebroken arm in het Holy-ziekenhuis opgenomen na een botsing op de kruising Burgemeester Pruissxngel/Westlandseweg, De man wilde vanaf de West- landseweg de Burgemeester Pruissingel oversteken, maar vergat voorrang te geven aan een naderende auto. De be stuurder van de andere wagen kwam met de schrik vrij. Bei de auto's raakten zwaar be schadigd. Schiedam De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier Schiedammers aangehouden, die op de Hoog straat vier fietsers» tegen de grond smeten en klappen ga ven. Een van de fietsers liep verwondingen aan een oog en een kapotte bril op. Bij de arrestatie van het agres sieve viertal, variërend in leeftijd van 21 tot 26 jaar, zette de politie een hond in. Daarbij liep een van de arrestanten een beet in het rechterbeen op. Maassluis De bewoners van een woning aan de Nobeldreef zullen niet gauw vergeten dat zij nalieten de tuindeur af te sluiten. Bij thuiskomst konden zij slechts constateren dat die ven daar gebruik van hadden gemaakt om foto- en filmappa ratuur, een radiocassetterecor der, sieraden en wat los geld mee te nemen. De buit verte genwoordigt een waarde van 2400 gulden. Bij een inbraak in een plezier jacht in de Noordvliet hebben onbekenden gereedschap en apparaten met een waarde van tweeduizend gulden gestolen. Vlaardingen Het Vlaar dingse college van B en W is akkoord gegaan met het stadsvernieuwingsplan, dat de projectgroep voor de VOP heeft opgesteld. In dit plan staat precies aangege ven welke huizenblokken in het oude deel van de wijk nog gerenoveerd kun nen worden, welke voorlo pig kunnen worden ge handhaafd en welke moe ten worden gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Het enige onderdeel van het plan, dat door B en W niet is goedgekeurd, is de toekomsti ge bestemming van de meu belfabriek van Muylaert. De projectgroep had dit bedrijfs pand willen handhaven om het te gebruiken voor kleine bedrijfjes in de VOP, wellicht zelfs voor een werklozenpro- ject, maar dat ziet het college niet zitten. B en W willen dit pand liever slopen, al zal het nog wel twee of drie jaar du ren voor het zover is. De stadsvernieuwing in de VOP levert, zoals al eerder werd gemeld, ook de komende jaren nog een flink verlies op de grond kosten op. Voor dat verlies, dat voor de VOP op negen miljoen gulden wordt becijferd, moet een dekking gevonden worden. Daarnaast levert de stadsvernieuwing in de binnenstad nog veel grotere verliezen op: zo'n 23 miljoen. De bedoeling is, om die verlie zen over 25 jaar weg te wer ken. Dat zou betekenen, dat uit de algemene middelen van de gemeente 25 jaar lang zes honderdduizend gulden per jaar naar het grondbedrijf moet worden overgemaakt, waartegenover voor hetzelfde bedrag aan nieuwe bezuinigin gen zullen moeten staan. „Zo'n periode is erg lang; normaal doe je zoiets ook niet, maar het is nu de enige manier om te voorkomen dat er nóg meer bezuinigd moet worden", aldus een woordvoerder op het stad huis. De financiële oplossing moet op de een of andere ma nier nog in de meerjarenbe groting, die in mei wordt vast gesteld, worden verwerkt. Maassluis In een open landauer werden burge meester Hans van Els en zijn vrouw zaterdagmid dag opgehaald om die opening te verrichten van het nieuwe vereni gingsgebouw van de drum- en twirlgroep Me lody, op de hoek van de Nijverheidstraat en de A.E. Maasstraat in Maassluis. Na twee maanden van verbouwen was het dan eindelijk zover dat Melody zijn intrek kon nemen in het voormalige gebouw van de schietvereniging Prins Hendrik. Die ver bouwing is door zo'n twin tig ouders van de jeugdle den van Melody gedaan. Burgemeester Van Es roemde de voortvarend heid, waarmee Melody te werk was gegaan en sprak zijn waardering uit voor de aandacht, die was be steed om het pand brand veilig te maken. Met het nieuwe clubgebouw is voor Melody een eind ge komen aan het gezwerf door Maassluis van school lokalen naar gymnastiek zalen. Nadat Van Es met een rof fel op de trom het gebouw voor geopend had ver klaard, klonk uit de fanfa re die de drumband daar na speelde de blijdschap van Melody met het nieu we onderkomen. CDA 'er De Koning ergert zich aan nieuwbouw Schiedam De nestor van de gemeenteraad, CDA'er Jan de Koning, ergert zich aan de nieuwe woningen in de binnenstad. Hoewel hij geen lid is van de vrouwenad viescommissie voor de woningbouw, de VAC, heeft De Koning een rij klachten opgesomd, die heel goed in die commissie thuishoren. De Koning windt zich voorname lijk op over praktische dingetjes. Hij begon er al over in de laat ste raadsvergadering, maar de klachten zijn nadien bevestigd door betrokkenen. In het alge meen noemt men het een ont- werptechnische blunder, dat de wasmachines ingetekend staan in een nis in de gang. De Koning noemt de installatie van de verwarmingsradiatoren 'lachwekkend' en, om nog eens een ander puntje te noe men, hij hekelt de slechte af werking van de kozijnen. „Die zijn in veel te ruwe staat ach tergelaten." Het was voor De Koning bijna een tweede re den geweest om niet zonder i Bovenmeester B.P. Jeene, samen met zijn vrouw, in de klas. Schiedam „Toen ik bij het onderwijs kwam, was eigenlijk alles nog in opbouw. Alle ver beteringen ziin in de loop van die vijfentwintig jaar aange- 4P Met verbazing en zelfs met verbijstering hebben zaterdag vele Vlaardingers in de bovenzaal van Triangel op de demon stratiemiddag over de Japanse vouwkunst Origami gekeken naar de resultaten, die met een simpel vouwblaadje te berei ken zijn. Allerlei kunstzinnige figuren, dieren, bloemen en an dere voorwerpen ontstonden met het grootste gemak, ge maakt uit papier, alleen maar door het op bepaalde manieren te vouwen. De Belgisch-Nederlandse Origami Sociëteit, die de demonstratie had georganiseerd, oogstte dan ook heel wat bewondering. De middag werd een succes: het was knap druk in de bovenzaal. bracht. Nu zie ik precies het omgekeerde: alles staat weer op het punt om afgebroken te worden. Alles waar wij in de afgelopen jaren voor gewerkt hebben..." Geen feestelijke woorden, hoewel het doel van onze komst in het teken stond van een jubileum. Schoolhoofd B. P. Jeene (55) van de Jan Ligthartschool vierde vrijdag zijn vijfentwin tigjarig onderwijsjubileum. Voor het Schiedamse gemeen tebestuur, de collega's, de leer lingen en hun ouders reden tot feestvreugde en hoewel Jeene alie eerbetoon in dank over zich heen liet gaan, waren er toch de zwarte wolken van de naderende onderwijsbezüini- gingen die hun schaduw wier pen over het feest. „De gevolgen van wat er nu in het basisonderwijs gaat gebeu ren zullen pas in de negentiger jaren merkbaar worden voor de samenleving. En dan is het natuurlijk wel te laat." Het is duidelijk dat Jeene in de voor genomen bezuinigingsmaatre gelen een regelrechte aantas ting vindt van de kwaliteit van het onderwijs. Op 2ijn ei gen Jan Ligthartschool aan het Frans Halsplein betekent het bijvoorbeeld dat er één tweederde leerkracht moet gaan verdwijnen plus nog de nodige faciliteiten. „Er wordt gesnoeid in dingen waarin echt niet gesnoeid kan wor den. Tenminste niet zonder aantasting van het niveau." Ondanks de onheilspellende toekomst werd het vrijdag een leuke dag voor meester Jeene, die ooit spoorwegman was en in de avonduren leerde voor onderwijzer. Hij begon in Schiedam bij de Kohnstamm- school. Zaterdag kwamen er veel bekenden Jeene de hand Jeene al op het stadhuis in de drukken. De dag daarvoor was bloemetjes gezet. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen wil zichzelf meer inschakelen bij de opvang van vluchtelingen. Tot nu toe stond de Vlaardingse afdeling van de Vereniging Vluchte lingenhulp Nederland (WN) vrij alleen in haar taak, hoe wel het college van B en W vaak welwillend reageerde. Op zeer korte termijn dient liet college echter een aanvraag hij het lijk in voor 75.000 gulden subsidie als 'afkoopsom' voor vijftien vluchtelingen. ook een plan uit voor nauwere samenwerking met de VVN. Vlaardingen wil de coördina tie in handen nemen en de op vang meer gaan structureren. Van de VVN heeft het college begrepen dat de vijftien vluch telingen, waar het nu om gaat, nog steeds werkloos zijn. Daar zal meer aandacht aan worden besteed. Ook bestaat het idee om het Plaatselijk Educatief Centrum meer in te schakelen. Voor vluchtelingen zonder sta tus blijft de situatie alles be halve rooskleurig. Eritreërs worden bijvoorbeeld niet als politieke asielzoekers erkend en Vlaardingen wenst hel be leid van justitie niet te door kruisen. De vijftien, waar 75 mille voor wordt aangevraagd, zijn dan ook al zeker twee jaar in de gemeente. Daarnaast zijn er nog tientallen vluchtelingen in Vlaardingen, die slechts aanspraak mogen maken op een uitkering van de sociale dienst en verder slechts zo goed mogelijk terzijde worden gestaan door de VVN. Het gaat om dertien Eritreérs en twee Iraniérs, die in 1982 hun officiële status als vluch teling hebben gekregen. Sinds 1 januari van het vorig jaar is de faciliteitenregeling van kracht geworden. Gemeenten, die asielzoekers opnemen, kunnen nu een rijksbijdrage voor de opvang en begeleiding aanvragen. Het gaat vooral om de kosten voor huisvesting en het volgen van cursussen, on der andere het leren van de Nederlandse taal. De Vlaardingse VVN heeft om die reden twee gesprekken op het stadhuis gevoerd en het aanvragen van deze subsidie bij B en W aangezwengeld. De activiteiten van de vluchtelin genhulp zijn altijd door vrij willigers gerealiseerd, terwijl zij afhankelijk waren van gif ten. Door de rijksregeling kan het college echter een eenma lige uitkering van 5000 gulden per erkende vluchteling van gen. Momenteel werkt de gemeente meer in te stemmen met de tweede fase van de woning bouw in de binnenstad. De eerste reden was er geweest, als wethouder Zijdeveld zou hebben gezegd dat er géén oos telijke toegang voor auto's tot de binnenstad zou komen. Bij de gemeente hoort men niet van de klachten op en overigens is het ook bij de SSSW een bekend gegeven dat over nieuwbouwwoningen 'al tijd' geklaagd wordt. De mees te klachten zijn van korte duur, leert de ervaring, want alles went. Bij de gemeente vindt men de klachten ook enigszins van ondergeschikt belang. Men heeft, vóór de bouw vorig jaar begon, al zo veel te stellen gehad met fout jes in de tekeningen van archi tect Kuipers, dat men al lang blij is dat de huizen er nu toch staan. Schiedam Eef Collé, CPN- raadslid in Schiedam, heeft za terdagmiddag met het kapotlo- pen van een vel papier, dat de deuropening versperde, het boetiekje Bellenea geopend. Het alternatieve kledingwin- keltje aan de Lange Nieuw- straat 56 is een werkeenheid van de stichting voor alterna.- tief werk Sjop. Twee werkloze meisjes, Nel den Held en Bea Wilson, hou den de zaak met behoud van hun sociale uitkering draaiende. Ook volgen zij een opleiding voor een vakdiplo ma. Een groot deel van de kle ding, die wordt verkocht, wordt door de mensen achter Bellenea zelf vervaardigd. Het is de bedoeling om met de op brengst van de boetiek een zeefdrukkerij en een atelier in het pand te beginnen. Werklo ze jongeren kunnen daar dan aan de slag en ervaring op doen. Ook het bureau alterna tieve hulpverlening (BAH) zou ruimte in het pand aan de IJange Kerkstraat kunnen krijgen. In een korte toespraak zei Col lé te hopen dat Bellenea en Sjop meer medewerking van de gemeente krijgen. „Het zijn enthousiaste jonge mensen en de gemeente dient ze die steun te geven, die ze nodig heb ben," aldus Collé, die daarmee de gemeente hekelde vanwege het kort geding dat Schiedam onlangs wilde aanspannen om Sjop te dwingen het gekraakte gemeentepand te verlaten. Op het allerlaatste moment zegde de gemeente het geding voor de Rotterdamse rechtbank na felle kritiek van onder meer Collé echter af. Maar ook zaterdag moest Collé constateren dat het schort aan medewerking van de gemeen te. Zo was de elektriciteit in het pand nog steeds niet aan gesloten. De formatie Honey Hush, die de opening opluis terde, moest dientengevolge stroom voor de geluidsinstall- latie met een verlengsnoer be trekken van de buren. Collé was voor de opening uit genodigd omdat hij bij de jon geren geldt als één van de schaarse politici, die eerlijk zijn. Vlaardingen Slechts één van de 140 mensen, die zater dag op de fietsen-kijkdag van de Vlaardingse politie afkwa men, kon met zijn eigen rij wiel naar huis terugkeren. Op de kijkdag stonden tientallen gestolen fietsen uitgestald, die bij de politie terecht waren ge komen. De meeste overgebleven fiet sen verkoopt de politie aan een handelaar. Alleen nieuwe fietsen blijven nog een tijd op het bureau in afwachting van de komst van de rechtmatige eigenaar. De Vlaardingse politie houdt zo'n vier fietsen-kijkdagen per iaar. Op de vorige kijkdag konden zes eigenaars hun ge stolen fiets weer mee naar huis nemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1