Buurt achter Singelkerk wil van sloop niet weten Vlaardingen bezegelt lot V isser i jmuseum Vrieshektrawlergroeit 7,5 meter Nieuwbouw Holy krijgt voorkeur van college VLAARDIN6S DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Deze week beslissing over voortbestaan VE Commissie akkoord met uitbreiding kazerne Auto's te snel Jachten het doelwit Hoogendijk rekent dit jaar op maatjesharing Van der Eist- straat vrij van bouwverkeer Fietsers gevallen Meisje aangereden KALFSLEREN BONNETERIE-TAS 198,-. deBONNETERIE WOENSDAG 9 MAART 1983 Schiedam Er zijn in Schiedam zoveel woning zoekenden en braaklig gende terreinen, dat de bewoners van de Lange Singelstraat het onbegrij pelijk vinden dat de ge meente hun huizen wil slopen. Al sinds juni vorig jaar ïs er veel onrust en onvrede in de straat, trou wens in het hele gebiedje achter de Singelkerk, en de dreiging der sloopplan- nen neemt sinds die tijd maar niet af. Ook in de Laurens Coster straat en het hofje daarachter zijn veei bewoners het met eens met sloop. De gemeente heeft er een bouwtechnisch onderzoek gehouden en kwam tot de conclusie, dat de wonin gen sterk verouderd zijn. De bewoners zijn blij, dat zsj zich verzekerd weten van de steun van opbouwwerker An- toon van Bijnen en de bewo nersdeskundigen van Sehie- dam-Oost. Van hen. merkte Patrick Boel onlangs in de commissie stadsvernieuwing nog op, hoe onwezenlijk het is, dat de gemeente Schiedam enerzijds klaagt over een te gering aantal nieuwbouwwo ningen dat het rijk over 1983 wil subsidiëren, terwijl de ge meente anderzijds maar rede lijke bebouwing blijft slopen. Boel vindt de rekensom nogal simpel. Als je nu al te weinig woningen mag bouwen, is dat helemaal het geval als je er sloopterreinen bij creeert. Het zal tenslotte toch de bedoeling zijn om die terreinen straks opnieuw te bebouwen, zo rede neerde Boel. Namens de bewoners van de Lange Singelstraat zegt J.W. van der Knaap, dat zij met veel plezier in hun buurt wo nen. Dat is geen wonder, dit deel van Schiedam-Oost zit het dichtst bij de binnenstad en heeft de beschikking over vrij veel ruimte en net meeste groen in de wijk. Volgens Van der Knaap zal het moeilijk zijn om voor alle bewoners een ge lijkwaardige woning terug te vinden. Hij verwacht daar trouwens niets van, gelet op de terreinen zoals in Schienoko, die al meer dan vijftien jaar braak liggen. Van der Knaap heeft niet zo'n hoge pet op van het gemeente lijke beleid. Hij deelt die erva ring met zijn zoons, van wie .Ben van der Knaap in 1974 één der initiatiefnemers was van de grote kraakacties m de Laan en van wie Peter voor zitter is van de stichting bin nenstad Schiedam (SBS), die al Het kan gezellig wonen zijn in de buurt achter de Singel kerk. Zo kijken de bewoners van het Laurens Costerhofje nu afweer uit naar de zomer, als zij vrij van voorbijgangers in hun tuintje kunnen zitten. menig bezwaarscnrut indien-* de Van der Knaap schrijft na mens zijn buren, dat de ge meente toch op zijn minst eerst een goed alternatief zal moeten presenteren, alvorens eventueel verder over sloop gepraat kan worden. In plaats daarvan is hun indruk, dat de gemeente eerst een akkoord over de sloop wil bereiken, om vervolgens pas te onderhande len over herhuisvesting en eventuele koopsommen. Maassluis Deze week wordt door de bewindvoerders van het RSV-concern beslissingen genomen over het los maken van Verolme Elektra (VE) in Maassluis en de werf Verolme Botlek van RSV. De bewindvoerders gaan daarmee deze week proberen een beslissing te forceren over het lot van de twee bedrijven. Centraal hierbij staat het doorsnijden van de kruisverbanden van de bedrijven met RSV. Bij VE zijn de verwachtingen hoog gespannen. Het be drijf heeft nog voldoende werk voorhanden. Men heeft enkele kleine opdrachten gehad en het ziet er volgens Geert de Vries van het actiecomité van VE naar uit, dat ook grotere opdrachten kunnen worden verkregen, als de bewindvoerders hiervoor toestemming geven. Er zijn met bedrijven contacten gelegd. „We krijgen van verschillende kanten steun", aldus De Vries. „Niet alleen van het bedrijfleven, maar ook van de vakbonden." Twee vakverenigingen ondersteunen fi nancieel het werk van het actiecomité. Gisteren is het doek gevallen voor een tweetal in Schie dam gevestigde bedrijven van het RSV-concern; Shipk- now BV en Shipping Construct Services BV aan de 's Gravelandseweg. Daarmee komen 65 werknemers op straat te staan. Het zijn de eerste twee bedrijven in Schiedam die door RSV over boord gezet worden Schiedam De commissie voor algemene en bestuurlijke zaken is gisteravond voorlopig akkoord gegaan met de uit breiding van de brandweerka zerne aan de Breedstraat, niozr de raadsleden drongen er wel bij het college van B en W op aan te proberen, de ka zerne in Schiedam-Noord op de een of andere manier toch een beetje op te knappen. Het aanvankelijke plan om een nieuwe brandweerpost in Ke- thel te bouwen is daarmee de finitief van de baan: dal was financieel niet rond te krijgen. Daarnaast zijn er nog steeds onderhandelingen met Vlaar- dingen aan de gang om een ge- zamelijke uitrukpost voor de noordelijke stadsdelen van Schiedam en Vlaardingen te realiseren. Als de uitbreiding van de ka zerne aan de Breedstraat ook financieel mogelijk kan wor den gemaakt, dan zullen de huidige garages aan het Frans Halsplein en de Villastraat duur de brandweer worden verlaten. Het materieel dal hier staat zal dan naar de Breedstraat worden overge bracht. De uitbreiding van die kazer ne gaat nog aardig wat geld kosten, omdat er in verband met de zware voertuigen een behoorlijk zware constructie moet worden gebruikt. Tevens moet meteen rekening worden gehouden met de derde fase: er zijn nog plannen om boven op de nieuwe garage een per soneelsvoorziening te maken „Kan dat dan niet meteen in één keer worden gedaan?' wilde de PvdA'er Brouwei weten. Daar zijn op korte ter mijn echter zeker geen finan cièle middelen voor te vinden Vlaardingen Een wegopbre- king op rijksweg 20 waar men sen aan het werk waren bleek gisteren voor veel automobilis ten geen reden om hun snel heid te temperen. Vanwege de werkzaamheden was de maxi maal toegestane snelheid ge steld op zeventig kilometer per uur. Bij radarcontrole van de poli tie bleek dat één automolist er zelfs geen been in zag om de opbreking met 125 kilometer per uur te passeren. Capelle aan den IJssel Twee motorjachten, die afge meerd lagen in de Capelse jachthaven 't Zandrak, zijn het doehvit geweest van inbrekers. Buitgemaakt werden hengels, een radio-cassetterecorder en een vetspuit. Door een raam te forceren, kwamen onbekenden in een flat aan de Akkerwinde. Hier werden zilveren rijksdaalders en gebaksvorkjes gestolen. Uit een woning aan het Ken- nedyplantsoen in Nieu wer ker* aan den IJssel is voor 8000 gulden aan sieraden en geld ontvreemd. De daders kwamen binnen door de ter rasdeuren te forceren. 1iniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiifiuiimmuun Vlaardingen De vrieshektrawler Voor- waarts, de Vlaardin gen 142, is gisteren een stuk gegroeid. Op de IJsselwerf in Capelle aan de IJssel is het schip, eigendom van de Doggermaatschappij in Vlaardingen, gister morgen doormidden gezaagd, waarna er een nieuwe sectie van 7,5 meter werd tussen- gelast. Die sectie was vantevoren op de werf al helemaal klaarge maakt. Het tussenvoegen van de nieuwe sectie was een pre- cisieus karwei. Met een drijvende bok werd het nieuwe stuk op de Capelse werf tussen de losgesne den en uit eikaar getrok ken delen vari het schip geplaatst. Daarna kon men het vastlassen worden be gonnen. Door de verlenging is met alleen de opslagcapaciteit van het schip vergroot, zo dat over een jaar gerekend minder heen en weer ge varen hoeft te worden en heel wat brandstof wordt bespaard, maar ook is de invnescapaciteit verdub beld. Directeur Hoogen dijk van de Doggermaat schappij: „De vriesïnstalla- tie was te klein, en daar lijdt de kwaliteit van de vis op den duur onder. Op het ogenblik wordt met de Voorwaarts vooral ma kreel gevangen, en daar is inmiddels een behoorlijk exportgebied voor gevon den. Vooral Japan stelt hoge eisen aan de kwali teit." De bedoeling is dat de Vlaardingen 142, die of ficieel nog steeds Vlaar dingen als thuishaven heeft maar in de praktijk vanuit ÏJmuiden werkt, in april weer in de vaart kan worden genomen. Hoogendijk rekent er op, dat de Nederlandse visserij dit jaar weer een klein contingent echte maatjes haring mag gaan vangen in het centrale deel van de Noordzee. „De biologen zijn het er over eens dat de haringstand momenteel zo goed is dat dat zonder problemen kan. Er zijn na tuurlijk méér bedrijven die van dat contingent willen meeprofiteren, maar veel moderne traw lers zijn er niet meer op ingericht. Die van ons ge lukkig wel, Ook zijn veel matrozen hun ervaring met het kaken van haring een beetje kwijt, maar wij hebben ze nog wel, die dat kunnen." Vlaardingen Een werk groep van de gemeente Vlaardingen moet binnen zes weken uitzoeken hoe snel de bouwplannen, die klaarliggen voor Holy- Noord, kunnen worden uit gevoerd. Het college geeft, "lijkens een pas verschenen notitie, bouwen in Holy dit Jaar de voorkeur boven bou ten in stadsvernieuwings gebieden. Daarmee lijkt het vermoeden van bewoners- poepen uit de oude wijken, nat hun nieuwbouwplannen tijdje moeten wachten, bewaarheid te worden. Die keuze voor Holy zou voor- *1 de nieuwbouw in de Oost- Jijk in de wielen rijden, om dat er in 1983 maar een zeer beperkt aantal huizen ge bouwd mag worden. Maar om dat alle plannen m stadsver nieuwingsgebieden door die beslissing zouden opschuiven. zouden ook Vettenoordspolder en Centrum worden gedu peerd. De bewonersgroepen van die wijken gaan donder dagavond een gesprek aan met de plaatselijke politici, om voor hun wijk te redden wat er te redden valt. Stadsvernieuwing heeft in het beleidsprogramma van het col lege de hoogste prioriteit ge kregen. Maar voor dit jaar me nen burgemeester en wethou ders voldoende argumenten te hebben om aan de nieuwbouw in Holy een uitzonderingsposi tie toe te kennen. 'De plannen voor nieuwbouw in Holy zijn al bij de Provinci ale Directie voor de Volks huisvesting (PDV) ingediend en dus kan er snel met de bouw worden begonnen. Het gemeentebestuur is bang dat, als Holy geen voorrang krijgt, er de komende acht maanden in Vlaardingen helemaal niet gebouwd kan worden. Goed keuring voor de nieuwbouw plannen in de Oo5twijk zou weteens lang op zich kunnen laten wachten, vrezen B en W. Volgens het college zou de nieuwbouw in de Oostwijk hierdoor weinig vertraging op lopen. De plannen kunnen dit jaar worden ingediend en vol gend jaar kan dan de eerste paal voor de stadsvernieuwing de giond in. Voor de bewoners van de Oostwijk, die de aan- vangshuur zo laag mogelijk willen houden, is echter elke vertraging' een domper. Zij hadden voor dit jaar op het contingent gerekend. Elk jaar vertraging betekent dat er weer een kwart procent op de huren komt. Volgens Koos van der Hout van de afdeling bouwkunde van gemeentewerken is het niet onwaarschijnlijk, dat de keuze voor Holy een langere vertraging oplevert voor de stadsvernieuwing. „Het zou me niet verbazen als ze dan gelijk de hele Holy volbouwen en dan duurt het nog wel een paar jaar." Het hoofd van de afdeling volkshuisvesting, M. Ou wens, spreekt dat echter nadrukkelijk tegen, „Als Holy dit jaar voorrang krijgt dan is dat een incident." De bewonersgroepen van de oude wijken gaan donderdag avond tn buurthuis Oost een poging doen om het onheil dat hen boven het hoofd hangt af te wenden. Zij willen dat bur gemeester en wethouders vast houden aan hun beleidspro gramma, en stadsvernieuwing de eerste prioriteit blijven ge ven. Vlaardingen De toekomst van het Visserijmuseum aan de Westhavenkade in Vlaardin gen hangt nu helemaal af van de houding, die de gemeente Vlaardingen aanneemt. Het is voorzitter dr.ir.Lucas de Ruiter in Den Haag duidelijk gewor den, dat er van provincie en rijk geen cent subsidie te ver wachten valt, ondanks allerlei eerdere toezeggingen, zoals van oud-staatssecretaris Wallis de Vries. Daarmee leunt het voor Nederland unieke museum nu voor honderd procent aan tegen de gemeente Vlaardingen, die echter ook druk aan het bezuinigingen is. En er gaan al stemmen op om cultuur goed van aanzien, zoals het Visse rijmuseum, de Stadsgehoorzaal en de Vrije Academie ofwel Centrum voor kunstzinnige vorming Nieu we Waterweg-Noord, alle eens kri tisch op hun functioneren te be schouwen. Wat het Visserijmuseum betreft, is het in dit verband maar zeer de vraag, hoe de po litieke partijen staan tegenover de uit spraak van museumdirecteur Joop van Dorp, gisteravond, dat er van alle bezoe kers van het Visserijmuseum twee derde deel van buiten Vlaardingen komt. Van Dorp noemde dat van belang voor de repu tatie van Vlaardingen; hij wees er ook op dat het bezoek aan zijn museum niet afhan kelijk is van mooi weer of slecht weer, zo als in zoveel andere musea het geval ts. „De mensen komen speciaal hiervoor naar Vlaardingen en dat zegt toch wel iets." meende Van Dorp in een gloedvol betoog. Hij gaf een rondleiding voor de raadscom missie cultuur, emancipatie en vorming, waarvan weihouder Maarieveld voorzitter is. De nog jonge commissie gaat pas een vol gende keer, en dan vermoedelijk in het Hollandiagebouw, in op de toekomst van het Vissenjmuseum. Gisteravond bleef het bij een kennismaking met Van Dorp en het stichtingsbestuur. Museum voorzitter De Ruiter sprak na afloop de hoop uit, dat het Visserij museum tenminste 1985 zonder kleerscheuren kan halen. Daarna zal het wel wat beter gaan met de economie, hoop te hij. Bezuinigingen op dit moment echter zullen het Vissenjmuseum wezenlijk raken. Of er moeten bepaalde activiteiten worden afgestoten, óf het museum moet één of meer dagen in de week dicht en mensen ontslaan: daar was directeur Van Dorp zelfs zonder het met zoveel woorden te zeggen vrij duideliik in. Bewonersactie heeft succes Schiedam Een actie van de bewoners van de Van der Elst- straai, om het bouwverkeer naar de Mariastraat van hun woonerf te weren, heeft succes gehad. Maandag moest de poli tie eraan te pas komen om le bemiddelen tussen bewoners en vrachtwagenchauffeur, om dat een laag hangend span doek de wagen de doortocht belemmerde. Dat was aanlei ding om goede afspraken te maken, en daarna was de Van der Elsstraal vrij van bouw verkeer. De afspraken over de route van de vrachtwagens waren a! eind vorig jaar gemaakt in het projectteam dat de nieuwbouw in de Mariastraat begeleidt. In die route kwam de Van der Elststraat niet voor. De chauf feurs bleken zich daar weinig van aan te trekken. Een bewo ner telde op een ochtend in een paar uur veertien vracht wagens die door zijn straat gingen. De Van der Elststraat is daar helemaal niet op bere kend en de bewoners waren bang dat de riolering kapotge- reden zou worden. Ook na een brief naar de ver antwoordelijke wethouder veranderde er niets aan de fei telijke situatie. De actie van maandagmiddag en de tussen komst van de politie hadder echter wel resultaat. Maassluis Verschillende wielrijders zijn gisteren in- Maassluis ongetukkig ten val gekomen en daardoor gewond geraakt. Op de P.C. Hooft weg gingen twee bromfietsers on deruit vanwege een plas olie op de weg. Een van hen. een 18-jarige Maassluizer, brak daarbij een sleutelbeen. Later op de dag raakten de sturen van twee fietsen op dë Euidbuurt in elkaar verward" Bij de valpartij die daarop volgde liep een 17-jarige jon gen uit Maasland een lichte hersenschudding, een gebro ken bovenarm en schaafwon den op. H13 moest voor behan deling naar het ziekenhuis worden gebracht. Schiedam Een elfjarig Schiedams meisje is gistermid dag op de Alemastraat aange reden. Zij stak tussen twee ge parkeerde auto's door de straat over. waardoor een 43-jarige automobilist haar niet tijdig in de gaten kreeg. De verwon dingen waren zo ernstig dat het meisje naar het Schieland* ziekenhuis moest worden overgebracht. ADVERTENTIE hen soepel leren luli.unse schoudert,is niet drie vakken, w.urvan middenvak en extra hin- nenv.ik afgesloten met ritsen. Den >ra ticvem-rslagsf uiting In 8 uni kleuren w.o. wit, beige, grijs en rood en in zwart Lik, Ook 111 de combmatiekleu ren wit met marine en n.iturcl ol \vn mer zwart LikVoor t' 108.- I:xc lusiet" bij de Bonne ter te. Amsterdam; KaircrUraal, U20- 262162 cn liiethovavuraaty 020- 76 tl tl Den Haag- Butlcnhef, 070-656574 Kot/crJum- f.nnbaan. OIO -13 6125

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1