WATERWEG Vrouwendag slaat aan in Waterweggebied Noordegraaf wijst op 'zwart' verleden oud- burgemeester Plannen Centrum moeten omgegooid SPORT SÉ Staat er nog Piet Roozen concentreert zich volledig op Excelsior '20 Vooral Schiedamse vrouwen massaal in Passage Loten voor plaatsje in emancipatieraad Vlaardingen Van Haaren in Suriname1933 Welkom in Vlaardingen9 De Ooievaars gaan door Basketballers op dreef 'Slikkerveer ken ik slechts van horen zeggen' Tafeltennissers naar NK VDL verrast eersteklasser Toernooi voor A-junioren Wielerronde in Babberspoïder Leen Torn aan de leiding Waterweg Vrou wendag 1983 is voor de vrouwen langs de Nieuwe Waterweg geslaagd te noemen. Over de hele wereld vieren vrouwen al jaren de achtste maart als hun eigen Internationale Vrou wendag. Een dag van bezinning op de nog steeds aanwezi ge ongelijkheid en tegelijk een dag om feest te vieren. Het beangrijkste thema voor deze Vrouwendag was dit jaar het beleid rond vrede en vei ligheid. maar dat kwam in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis niet zo uitdrukkelijk uif de verf. De Schiedamse vrouwen hadden expliciet het discussieonderwerp „Vrou wen, recht op werk en een ei gen inkomen", terwijl Vlaar dingen en Maassluis de ge sprekken niet onder een be paalde noemer hadden gezet. Boven verwachting In Maassluis kwamen d* vrou wen overdag in het vrouwen ontmoetingscentrum Sien om bij koffie wat te praten. In de avonduren verhuisden de vrouwen naar Sursum Corda om daar te luisteren naar de gnancipatorische liedjes en ca baretteksten van Coby Sphreyer. Na afloop was er dansen, muziek en gezelHg- &id. Voor de buitenlandse vrouwen in Maassluis was er in de mid daguren een gezellige middag ih Sursum Corda met muziek, handwerken en een kleding- ibeurs. In Maassluis was, even als in de andere Waterwegste den, de opkomst boven ver wachting, De Vlaardingse vrouwen hiel den de hele dag een inloop in hun Vrouwenhuis aan de PKD-straat. In de avonduren trad de vrouwengroep Gilette- razor Blades op, gevolgd door een Palestijnse dansgroep. Daarna bracht een eigen zang koor enkele vrouwenliedjes ien gehore. Heksen Vrouwendag begon in Schie dam met een toneelstuk in het Passagetheater. „Het volwas sen orgasme ontsnapt uit Ame rikaans circus." In hun eigen [centrum Barrika aan de Lange Kerkstraat kwamen ze in de avonduren bij elkaar om te 'discussieren over de sociaal-fi nanciële situatie van de vrouw. Die discussie werd nu ?h dan onderbroken door en thousiast gezang. Het informe le gedeelte werd vooral be heerst door het damesorkest .'flame Blanche" en door veel gezelligheid. lot een hechte feministische samenwerking tussen de drie gemeenten is het ook dit jaar niet gekomen. De Maassluise vrouwen bleven in Maassluis, de Vlaardingse in Vlaardingen j-t de Schiedamse in Schie dam, afgezien van de vrouwen die elders in het land of in Brussel deelnamen aan andere Manifestaties in het kader van de Vrouwendag. In Schiedam werd vooral gediscussieerd over de sociale en financiële situatie van vrouwen. Vlaardingen Er zal geloot moeten worden welke van de ongeorganiseerde kandidaten een zetel zal krijgen in de bin nenkort te installeren eontac- traad voor emancipatiezaken. In de sector ongeorganiseerde vrouwen, die met twee vaste plaatsen en twee plaatsver vangsters in de emancipatie- raad vertegenwoordigd zal zijn, hebben zich negen kandi daten aangemeld. Die kunnen niet alle negen in de raad wor den opgenomen. De overtekening van het aan tal ter beschikking zijnde ze tels, die alleen bij de ongeorga niseerde vrouwen is opgetre den omdat voor de andere sec toren niet méér kandidaten zijn dan het aantal toegewezen zetels, heeft er voor gezorgd dat de emancipatieraad nog niet op 17 maart geïnstalleerd zal kunnen worden, zoals de bedoeling was. Op de vergade ring op die avond zal de selec tie van de toekomstige leden worden bespraken, terwijl te vens de voorzitter kan worden fekozen en werkafspraken unnen worden gemaakt. Voor de emancipatieraad van start kan gaan moet ook nog het een en ander geregeld worden rond de presentiegel den voor de leden: daar kle ven nog enkele problemen aan. Overigens zullen vrouwen die niet in de raad worden be noemd toch een grote invloed kunnen hebben, aldus een nota van de afdeling algemene zaken over dit onderwerp. De vergaderingen van de raad zijn openbaar, terwijl niet-be- noemde vrouwen wel zitting kunnen nemen in werkgroep jes van de contactraad. Concert Werken van Bach, Kell- ner, Krebs en Mendels sohn Bartholdy worden ten gehore gebracht tij dens het lunchconcert van Aad Zoutendijk op het or gel van de Grote Kerk, op donderdag 10 maart tus sen 12.45 en 13.15 uur. De toegang is vrij. PvdA Tweede-Kamerlid Frans Moor en districtsbestuur der van de AbvaKabo Hendrik de Jong zullen tijdens de ledenvergade ring van de Vlaardingse PvdA op 10 maart in De Lijndraaier spreken over de herverdeling van werk en inkomen. Dat is ook het thema van deze open bare vergadering. Men be gint om 20 uur. Schiedam De Schiedamse oud-burgemeester Van Haaren zal volgens FSP/PPR-raadslid ds Herman Noordegraaf „een steeds meer omstreden figuur" blij ken te zijn, naarmate de publicaties over Suriname als Nederlandse kolonie toenemen. Het raadslid baseert die veronderstelling op historisch onderzoek door hem zelf en door anderen verricht. Van Haaren mocht dan mis schien in Schiedam een geliefd burgemeester zijn, voor Noor degraaf staat vast dat de man een gezagsgetrouwe koloniaal van de bovenste plank was. Onlusten in het Suriname van 1933, waarbij tweeëntwintig zwaargewonden en twee do den vielen, schrijft Noorde graaf toe aan het optreden van Van Haaren, die toen hoofd van de politie was en tevens, sinds 1929, procureur-generaal. Min of meer naar aanleiding van het feit. dat die onlusten een halve eeuw geleden heb ben plaatsgevonden, heeft Noordegraaf daar onlangs aan dacht aan besteed in Scyedam, het tijdschrift van de histori sche vereniging Schiedam. Dat artikel heeft hem veel reacties opgeleverd, en niet allemaal even positief. „Ik kreeg van meerdere kan ten verontwaardigd te horen: moet je dat nu allemaal opra kelen en boven water halen? Dat is toch een belediging van zo'n geliefd burgemeester! Ge lukkig stonden er wat positie ve reacties tegenover, waar van die van verscheidene Su~ rinamers mij het meest deugd deden," aldus Noordegraaf in een nabeschouwing. Zelf heeft hij de indruk dat zijn historisch perspectief over Van Haaren vrij objectief was, „al zal het voor degenen, die mijn politieke overtuiging kennen, wel weinig te raden hebben overgelaten." Noordegraaf verdedigt zijn na vorsingen („geen kruistocht") over het optreden van Van Haaren in Suriname met de stelling, dat het koloniale ver leden terdege bestudeerd moet ivorden, willen de Nederlan ders heden ten dage kunnen begrijpen waarom er hier zo veel Sunnamers wonen. De geschiedenis zal volgens Noor degraaf bovendien verklarend werken voor de actuele situa tie in Suriname. Bij het nauw gezet registreren van dat ver leden hoeven „heilige huisjes", zoals Noordegraaf Van Haaren beschouwt, volgens hem niet te worden ontzien. Ook in een vorig jaar te Nij megen verschenen studie van Ben Scholtens, 'Werklozenon- rust 1931-1933 Suriname, te ken van een latent politiek be wustzijn', komt de naam van de Schiedamse oud-burge meester geregeld voor. Vol gens Noordegraaf rijst ook hier het beeld op van een enge autoriteit, een onderdrukker ten voeten uit. „Binnen het koloniale raamwerk was zijn optreden misschien logisch en begrijpelijk, maar als men dat raamwerk ter discussie stelt, wordt ook Van Haaren een omstreden figuur," conclu deert het gemeenteraadslid. Waardingen „In twee jaar is er niets veranderd", zei eeri bewoonster van het Vlaardingse centrum, die gis- teravond bij de eerste officiële vergadering van de pra atgroep stadsvernieuwing zat. Ze besloot dezelfde ayond uit die groep te stappen. „Het is mij veel te groot geworden." De projectgroep moet inder daad over een groot aantal nieuwbouwplannetjes ?*aten op de verschillende ^slagen in het centrum. „Ik Verkleur er ook een beetje 72T1, zoveel werk...", zei pro- j*°codrdinator Jan Does. bestaan wel plannen voor er met het centrum moet jebeuren maar die borduren, 'Ows Does zei, „allemaal voort 'P het Lïesveldmodel." Dat van een snel groeiende waarin grootschalige T°orzieningen moeten komen is inmiddels achterhaald. „De plannen moeten worden om gegooid." De projectgroep heeft daar waarschijnlijk nog wel een paar jaar de tijd voor, want het aantal gesubsidieerde huizen dat van het rijk gebouwd mag worden is uiterst gering. En als het college inderdaad be sluit dat Holy voorrang moet hebben kan de bouw in stads vernieuwingsgebieden zoals het Centrum weieens jaren vertraging oplopen, zo voor spelden de ambtenaren in de projectgroep. Uit de groep kwam nu al naar voren en dat is in overeen stemming met wat in de noti tie Hoofdlijnen voor de ruim telijke ontwikkeling van het Centrum staat— dat er iets moet gebeuren aan de kale plekken rond het Liesveldvia duct. De kaalslag achter het Liesveld, bij de eindhalte van bus 52, werd door een bewo ner een 'zandverstuiving' ge noemd. „Daar stappen mensen die naar onze stad komen uil de bus. Dat is dan de vlag van de stad; welkom in Vlaardin gen!" Die bewoner vond dat dat gebied vroeg om een snelle oplossing. Het terreintje ügt al bijna tien jaar leeg, en hij vroeg zich af waarom dat 20 lang moet duren. Er zit nog weinig schot in de onbewoonbaar verklaring van het pand Buitenhavenweg 168 in Schiedam. Ais het aan burgemees ter en wethouders lag, was het pand bij wijze van spreken allang tegen de vlakte gegaan, maar een beroepsprocedure bij gedepu teerde staten van Zuid-Holland heeft een flinke vertraging be werkstelligd. De gemeente Schiedam heeft nabij het in niet al te beste staat verkerende pand vorig jaar af een hele rij panden af gebroken, ten behoeve van het parkeerterrein, waar druk ge bruik van wordt gemaakt en dat in de toekomst moet dienen als een alternatief voor het Emmaple/n Rc;lerdams Nieuwsblad woensdag RW 9 maart 1993 Schiedam De tafeltennissers van invaliden- sportvereniging De Ooievaars hebben de over winningenreeks doorgezet. De wedstrijd tegen Klaaswaal leverde een moeiteloze 9-1 overwin ning op. Zowel Ria Zwanenvelt als Wout Pee man scoorden een hattrick, terwijl Mare Cho- metta twee winstpartijen liet noteren. Ook het dubbelspel Peeman/Chomette eindigde in een Schiedamse overwinning. Ondanks de royaal uitgevallen uitslag moest het Schiedamse trio wel tot het uiterste gaan om een positief resultaat uit het vuur te spelen. Liefst zes partijen werden pas beslist na drie games. De enige nederlaag kwam dus op naam van Chomette die niets had in te brengen tegen Van Eeren. In twee games verloor hij kansloos. Piet Roozen... vroeg gestept Schiedam Als 29-jarige zette Piet Roozen, die volgend sei zoen als opvolger van de naar CVV vertrokken Jan Verhoe ven de selectie van zondag tweedeklasser Slikkerveer zal trainen, een punt achter z'n glanzende voetbalcarrière. Z'n afscheid betekende voor hem pesoonlijk een hoogtepunt, want ondanks het feit dat hij met DHS uit de hoofdklasse tuimelde mocht hij zich topscorer van diezelfde hoofdklasse noemen. De sterk grijzende Schiedammer, die in het bezit is van het B-trainersdiploma en bekend stond als een kopspe- cialist, glimlacht wanneer hem de vraag wordt gesteld, waarom hij destijds z'n loopbaan zo abrupt afbrak. „Ja, ik weet het, ik had mak kelijk nog een paar jaartjes mee gekund. Ik was nog topfit en vrijwel nooit geblesseerd". „Maarvervolgt hij, „ik had gewoon geen zin meer om weer in de eerste klasse te gaan voetballen. Bovendien, vond ik de aanbieding van Ex celsior '20 om daar trainer te worden te aantrekkelijk om te laten lopen", stelt de 34-jarige leraar lichamelijke opvoeding vast, die als erkend schutter uiteraard vaak met bikkelhar de tegenstanders geconfron teerd werd. „Toch heb ik opvallend weinig schoppen gehad. Ik kon name lijk nogal hoog springen", merkt hij grijnzend op. In te genstelling tot de meeste spit sen heeft hij zich tot z'n laatste 'snik' in de vuurlinie bewogen. Anders gezegd; hij heeft nooit een plaatsje op het middenveld geambieerd". Het voetbal („al leen als ik DHS zie spelen krijg ik nog wel eens de krie bels") zegt hij echter niet te missen. mes DVS, ook nog een seizoen z'n kunsten in Italië vertoonde omdat hij daar een vriendin had („bij een amateurclub in de buurt van Milaan"), heeft de kans om betaald voetballer te worden indertijd bewust la ten lopen. „Ik kon bij SVV te recht, maar ik had weinig trek om voor een habbekrats te gaan voetballen Bovendien zat ik midden in mijn oplei ding en dat vond ik toch wel even iets belangrijker", meent Roozen, die al enige tijd als do cent bij de trainersopleiding betrokken is. Zelf stak hij het nodige op van Jack Schop, wijlen Cock van der Tuyn en uiteraard Rob Ja cobs. „Van die twee eersten leerde ik vooral veel als voet baller. Het trainen van Jacobs bekeek ik uiteraard met heel andere ogen. Ik zat toen zelf op de cursus en beleefde de trainingen veel bewuster". twee jaar flink verjongd. Daar sla ik mezelf niet voor op de borst hoor", haast hij zich te* verklaren, „want die verjon ging was gewoon noodzakelijk," omdat de groep tamelijk ver-""; gnjsd was". Zijn nieuwe 'werkgever' Slik kerveer, waartegen hij zes jaar geleden speelde, kent htj hoofdzakelijk van horen zeg gen. „M'n broer Nol, die bij DHS zit, heeft dit seizoen te gen ze gespeeld en van hem weet ik dus wel iets. Naai wat ik van het bestuur heb ge hoord liggen er mogelijkheden om een vooraanstaande rol te spelen, met wellicht, indien al les meezit, een kampioen schap". „Maar voorlopig con centreer ik me nog helemaal op Excelsior (na de onver- wachte nederlaag tegen GSV inmiddels op vier punten af stand van koploper RFC), at zal ik de gelegenheid om Slik kerveer aan het werk te zien zeker met voorbij laten gaan" Habbekrats De vlot formulerende Roozen, die behalve een jaar bij Her- Prettig Zijn eerste vier jaar als trainer zegt hij als zeer prettig erva ren te hebben. „Ik heb bij Ex celsior rustig kunnen werken en de selectie vooral de laatste Schiedam Tijdens de zater dag en zondag te houden Ne derlandse tafeltenniskampi oenschappen, zijn NOAD en De Korenbeurs goed vertegen woordigd. In de Utrechtse Cat- harijnehal verschijnen van NOAD zowel het eerste als het tweede team achter de tafel. Hans van den Broek en Jan Simons spelen in de A-groep en Jan Lansbergen, Aad van Opstal en Ron en Peter van Wijk draaien mee in de B- groep. Van De Korenbeurs spelen Ron van der Aa en Jan Vlieg mee in de A-groep, terwijl derde speler Ronald van Kam pen het afgelopen weekeinde al meedeed in de C-groep Nog meer Schiedams aandeel aan het NK is er in de A-groep van Nico van Slobbe (TT Alk maar) en Hans Lingen (Scyl- la). Vlaardingen - Derdeklasser VDL verraste gisterenavond in een oefenwedstrijd het twee klassen hoger uitkomende Westlandia met 1-0. Voor rust ontspon zich een aanvallende partij voetbal, zonder echt uitgespeelde kansen. Vandaar ook dat de rus; met 0-0 aanbrak en ook in de tweede helft bleef die stand lang gehandhaafd. De Naaldwijkse eerste klasser bleef, hoewel het compleet was, zwak spelen. Twintig minuten voor het eindsignaal scoorde Kees de Man de winnende treffer voor de Vlaardingers uit een hoekschop van George Kouwenhoven. Vlaardingen Op het terrein van De Hollandiaan wordt in de maand mei de strijd om de De Hollandiaan-Cup afge werkt. Het is een toernooi voor A-l juntorenteams. Bijna alle Vlaardingse verenigingen doen aan het toernooi mee. Cion heeft geen A-elftal en zal daarom niet meedoen en ook de hooste junioren van Satel liet zullen niet op het toernooi verschijnven, in verband met de sterkte van het elftal, In tegenstelling tot het enkele jaren geleden ter ziele gegane toernooi om hei Vlaardings A- kampioenschap, zal het toer nooi niet worden verspeeld volgens het knock-out sy steem. De organisatie heeft ge kozen voor een toemooivorm met twee poules en op het ein de van het toernooi een finale. Aan de eerste plaats is een wisselbeker verbonden. Vlaardingen De Vlaar dingse wielerclub 'De Cou reur' organiseert op 12 mei een wielerronde in de Rub- berspolder ter gelegenheid van het 19-jarig bestaan van»' wijkcentrum 't Nieuwelant. Het parcours voert de ren ners over het LyeeumpJein, Goudsesingel, Hartman straat en de Rottend am se- weg. Het college van R&W heeft inmiddels als toestem-", ming gegeven voor het hou den van het evenement. In" verband met de te verwach ten geluidsoverlast bena drukt de gemeente echter^ wel dat slechts alleen dit~ jaar ontheffing wordt ver-" leend. De wielervereniging krijgt van de gemeente geen geldelijke steun voor het', plaatsen van afzettingen. 7 Vlaardingen In de strijd om het Vlaardings damkampioen schap is wal meer duidelijk heid gekomen. In de hoofd klasse gaat Leen Torn na vijf partijen alleen op kop met slechts één verhespunt. Op de tweede plaats staat Diek van der Kerkhoff. Derde is Gerrit van Mastrigt, die echter één partij meer heeft gespeeld Het wedslnjdschema in de eerste klasse moest flink wor den gewijzigd, door het onver wachte afzeggen van Van Splunter. Er zijn momenteel drie koplopers. Met vijf pun ten uit vier wedstrijden gaan Auter, Van Oudheusden en Tamboer aan de leiding. De versehillen in de tweede klasse zijn uiterst klein. Theo retisch staat Paul Metzer er het beste voor met één verlies- punt uit drie duels. Koploper,, is momenteel "Weisscher, die uit vijf partijen zevext.ipunten behaalde. Piet Stoike^is g-yfcf.--. de met zes punten uit vijf- par tijen. Schiedam Dc basketballers van invaliden- sportvereniging De Ooievaars blijven het in de' competitie goed doen. De wedstrijd tegen Anti- lope, een zeer sterke tegenstander, werd met 50-32 winnend afgesloten. De vrees voor de tegenstander bleek onge-; grond. Al een paar minuten na het begin vna' de wedstrijd hadden de Schiedammers een voorsprong van 16-4. Antilope kwam in het stuk met meer voor en De Ooievaars liep steeds verder weg van de te genstander. Dc rust werd bereikt met een stand van 25-6. In de tweede helft kwam Antilope nog even te rug. maar de Schiedamse spelers bleven de wedstrijd controleren. Het einde kwam uitein delijk bij de stand van 50-32 i m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3