18 ROTTERDAM BEL VOOR 010-144144 V ervoersbond vr eest voor 400 banen in fruitsector 'Onderzoek zal positieve bijdrage duidelijk maken' - Offshore-afdeling opgegeven 'Meer vrije dagen voor behoud van werk bij Shell' 'Nog maar het begin7 Moeder Blesje werpt tweeling Willemsbrug bijna rechtop Als nieuwe fruitpier niet snel komt Man aangehouden na dood vriendin Rij Booy Clean BV: Commissie gaat getuigen verhoren Rotterdams Nieuwsblad donderdag 10 raaürt 1983 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De directie van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij moet binnen anderhalve week rond zijn met ban ken en de gemeente Rot terdam over de financie ring van de scheepsrepa- ratie-afdeling. Lukt dat niet dan is faillissement van de reparatiewerf on vermijdelijk. Dit hebben de bewindvoer ders van Rijn-Schelde-Verol- me de directie en onderne mingsraad van RDM en de vakbonden gisteren meege deeld. Om de werf op Heyplaat te redden is 30,2 miljoen gulden nodig, zo heeft de directie be cijferd. In de toekomstige op zet is werk voor 511 werkne mers. Nu werken er op de re- peratiewerf een zevenhon derd man. Over de offshore-afdeling Laatste kans voor RDM ontwikkeling. „Het zou me verbazen als er nog een kink in de kabel komt", aldus de vakbondsbestuurder. De brief van de bewindvoer ders betekent dat de ontslag aanvraag de deur uitgaat voor tweehonderd werkne mers van Verolme-Elektra. van de RDM (200 werkne mers) wordt niet meer ge sproken. ,.Er is geen enkele kans meer voor dit onder deel. Geld voor de offshore zal er niet komen. Er is geen enkel perspectief', aldus voorzitter Rinus Visehschra- per van de ondernemings raad bij RDM. In het gesprek met de RDM noemden bewindvoerders mr.Van Wessem en Van der Panne de periode van ander halve week waarin oplossing moet worden gevonden, het maximum. „Letterlijk zeiden ze dat Den Haag over vier dagen het teken kan geven voor sluiting van de repara tiewerf", aldus Vischschra- per. Financiële ondersteuning van de rijksoverheid voor re- paratietak is uitgesloten. Vol gens Vischschraper heeft de RDM niets van de overheid te verwachten. De bewindvoerders hebben het reddingsplan van de RDM-directïe positief ont vangen. Het rapport heeft de instemming van het perso neel. Pas gisterochtend laat werd die overeenstemming gevonden, nadat de directie zei bereid te zijn om een op lossing te vinden zonder de werf eerst failliet te laten gaan. Volgens Rinus VIsschraper is er nog een kleine kans om de reparatiewerf open te hou den. „Maar zal het op zijn kantje zijn. Ierders inzet is hard nodig. Ook die van de directie. Het blijft de moeite van het knokken waard." De komende dagen zal de onder nemingsraad er alles aan doen om het reddingsplan een financiële onderbouwing mee te geven, vervolgt hij. Onvoldoende De vakbonden distantiëren zich vooralsnog van het plan. „De onderbouwing is vol strekt onvoldoende", aldus districtsbestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV. Het steekt hem dat de direc tie onderhandelingen met mogelijke financiers steeds achterwege heeft gelaten. Nas: „De raad van bestuur van RSV zal met een zweepje achter de directie moeten staan om een oplossing voor het benodigde geld te vin den." Van interesse van binnen- en buitenlandse bedrijven die eventueel willen deelnemen in de reparatiewerf van RDM, is nog niets gebleken. VVD'er Jacobse zei gisteren in deze krant dat die moge lijkheid bestaat. „Maar over belangstelling van andere be drijven hebben bewindvoer ders en direetïe gisteren met geen woord gerept", aldus Rinus Vischschraper. Verolme Elektra Verolme-Elektra is nagenoeg gered. De bewindvoerders hebben het bedrijf gisteren laten weten dat zij een goede kans zien om de kruisver banden met Rijn-Schelde- Verolme te slaken. Dat bete kent dat er een oplossing is gevonden voor de schulden die het bedrijf nog heeft aan het noodlijdende concern. Verder zeggen de bewind voerders in hun brief dat zij optimistisch zijn over de voortgang van het bedrijf. Districtsbestuurder Dik Nas spreekt van een verheugende VeroIme-IJsselmonde VeroIme-IJsselmonde heeft een begin gemaakt met een eigen reddingsplan, nu een fusie met RVSM, een onder deel van de Vlissingse werf De Schelde, wederom dreigt af te ketsen. De werf pro beert het Zeeuwse montage bedrijf te behouden. Daar voor is geld beschikbaar ge steld door de provincie Zee land. Mislukt de Zeeuwse red dingsoperatie dan komt fusie met VeroIme-IJsselmonde weer in beeld. Voor RSVM betekent dat overplaatsing naar IJsselmonde. Industriebond FNV in rapport; Rotterdam De Industrie bond FNV heeft berekend dat werktijdverkorting in de vorm van vrije dagen bij Shell het behoud van achttienhonderd arbeidsplaatsen garandeert. Nieuwe investeringen en ver dere vermindering van de ar beidstijd leveren bij de instal laties in Pernis en Moerdijk, de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en het la boratorium in Amsterdam ruim dertienhonderd nieuwe banen op. Tegenover die optimistische verwachtingen, neergelegd in een vanmiddag gepubliceerd rapport, staat het plan van de directie van Shell Nederland om de werkgelegenheid in de periode 1982-1984 met twee duizend banen in te krimpen tot zestienduizend. Grote zorgen maakt de vak bond zich over het Shell-be- leid om steeds meer in de Ver enigde- Staten te investeren. Hierdoor is het Europese aan deel in de investeringen in de verwerkingssector (raffinage en chemie) de afgelopen jaren al met bijna de helft afgeno men. Schattingen van de Industrie bond FNV over de 'kapitaal- export' van Shell naar het bui tenland in de jaren 1982 tot 1986 spreken over meer dan zeven miljard gulden. Dat be drag is ongeveer even hoog als de voorgenomen bruto-inves teringen in ons land geduren de dezelfde periode. De werkgelegenheid bij Shell is volgens de vakbond alleen gewaarborgd, als de oliemaat schappij de investeringen in Nederland opvoert. Daartoe moet, aldus het rapport, het huidige Investeringsbeleid worden omgebogen. In dit verband noemt de In dustriebond FNV de 'herenaf spraak' met Shell en Esso over de bestedingen van de gast- winsten in ons land 'boter zacht*. Beide olieconcern heb ben zich nergens toe verplicht. Het 'akkoord' is in 1980 afge sloten op basis van een winst ontwikkeling van 7,7 miljard gulden voor Shell en Esso elk in de jaren 1980-1984. Sinds dien zijn de winslprognoses onder invloed van de dalende olieprijzen herhaaldelijk bijge steld. Begin deze week heeft minis ter Van Aardenne (economi sche zaken) nieuw overleg met de twee oliemaatschappijen aangekondigd. Aanleiding daarvoor zijn de dalende wins ten op het aardgas door het verdwijnen van het 'Khomei- ny'-effect op de olieprijzén. De personeelsinkrimping die de Shell-direetie voor ogen staat, kost onder meer in Per nis (raffinage en chemie) acht honderd banen, bij het labora torium in Amsterdam even eens vierhonderd, bij de ver koopmaatschappij 150 en bij Shell Tankers vijftig arbeids plaatsen. Vooral de sanering op het research-laboratorium wijst er volgens de vakbond op de investeringen op langere termijn afnemen. Het gevolg van de afslanking bij Shell heeft ook ingrijpende effecten bij aannemers en toe leveringsbedrijven. Het verlies aan werkgelegenheid wordt daar begroot op twintigdui zend banen. Eroscentrum gaat door in caravans I I Rotterdam De initiatiefnemer van het eroscen trum aan de Keileweg legt zich niet neer bij de ju ridische overwinning die de omliggende bedrijven hebben gehaald. Gisteravond is welliswaar het eroscentrum gesloten, maar seksbaas Henk Smol heeft aangekondigd dat er vanavond drie of vier caravans voor hetzelfde pand aan de Keileweg zullen staan. In die caravans zullen prostituees werken. Moeder Blesje, de ge moedelijke huiskoe van de kinderboerderij De Blijde Wei heeft een prestatie van formaat geleverd. Vorige week al beviel zij van een twee ling, iets dat in de we reld van de melkleve- ranclers vrijwel niet voorkomt. Blesje heeft haar stierkalfjes Astrix en Obelix genoemd. Echt uniek is de presta tie overigens niet. Drie weken geleden nog was in deze krant te lezen dat een collega van Blesje, Buffy van de kin derboerderij De Kool, hetzelfde had gedaan. Rotterdam De financiering voor het overeind zetten van een deel van de oude Willems brug is bijna rond. De Stich ting Willemstoren heeft in de vorm van aandelen van dui zend en honderd gulden zo goed als 1,5 miljoen gulden bij elkaar. Rotterdam Grote fruitimporteurs, goed voor enkele hon derdduizenden tonnen lading, dreigen Rotterdam de rug toe te keren als er niet op redelijke termijn een besluit wordt genomen over een speciale fruitpier aan de Merwehaven op het terrein van Müller-Thomsen. Volgens de Vervoersbond FNV staat de werkgelegenheid van 400 havenwerkers op het spel. De onderhandelingen over een nieuwe fruitpier met de ge meente Rotterdam zijn ruim 2'A jaar geleden al gestart. Maar er is, ondanKs de aan drang van vele kanten, nog steeds geen beslissing geno men. Dat komt volgens dis trictsbestuurder Kees Voor melden van de Vervoersbond vooral door de weifelende houding van Seaport Termi nals en Müller-Thomsen. Deze twee stukgoedbedrijven, die zich bezighouden met de af handeling van fruit aan de Merwehaven, zouden geza menlijk een plaatsje moeten krijgen aan de nieuwe fruit pier. De fruitimporteurs klagen, zo als bekend, al jaren over de slechte outillage voor het af handelen van fruit in de Rot terdamse haven. Zo zijn er geen klimaatloodsen waar fruit kan worden opgeslagen. De importeurs moeten het fruit nu snel afvoeren, voordat het gaat rotten. „Rotterdam is zo ongeveer de enige haven ter wereld die niet beschikt over een fruitpier met koel huizen", aldus Voormeulen. In vakbondskringen wordt ge vreesd dat importeurs zullen uitwijken naar havens als Ant werpen en Hamburg als de be slissing over de nieuwe fruit pier niet snel wordt genomen. Omdat de dwangsom alleen op het pand slaat, kunnen de bedrijven niets uitrichten te gen de caravans. Of de ge meente deze handelswijze zal accepteren is nog niet be kend. Wel heeft de gemeente laten weten, dat zij de Keile weg een goede plek vindt voor prostitutie. „Waar moeten die vrouwen anders werken? In heel Rot terdams is nu prostitutie ver boden, terwijl dit toch geen slechte plek is", reageerde een van de oude seksbazen van Katendrecht, die ook bij het eroscentrum van Smol is betrokken. Als het aan Smol ligt zijn de drie caravans nog maar het begin. Hij heeft plannen om in de toekomst nog meer ca ravans aan de Keileweg neer te zetten en denkt ook aan mobiele containers. Druk Het pand aan de Keileweg blijft voorlopig leeg staan, in afwachting van de verdere ontwikkelingen. De vrou wen, die gisteravond vanuit het pand zouden werken, toonden zich teleurgesteld, omdat het volgens hen de laatste nachten redelijk druk was geweest. Zij kregen gis teravond om zeven uur te horen dat de zaak dicht ging, maar dat zij morgen in de ca ravans mogen werken. Henk Smol kreeg gisteren een bevel uitgereikt, waarin staat dat hij moet sluiten op straffe van een dwangsom van 25.000 gulden voor iede re nacht dat het pand als .bordeel dienst doet. Ook de verhuurder, het airconditio ning-bedrijf All Air, kreeg aangezegd, dat hij dezelfde dwangsom zal moeten beta len, indien hij het pand als bordeel blijft verhuren aan Smol. Deze dwangsom gaat over twee weken in. De president van de Rotter damse rechtbank, mr. F.J.M. Nivard is mede tot dit vonnis gekomen, omdat hij ervan overtuigd is dat Smol de Fla- za Rossa zal uitbreiden, zodra het officieel wordt toege staan. De rechter vindt dat de omliggende bedrijven dan terecht voor overlast vrezen en ook de kans lopen, dat de ondernemingen minder waard worden. Het maandagavond geopende bordeel aan de Vierhaven- straat naast het café De Sport was gisteravond ge woon open. Dit bordeel is open gegaan, omdat de Vier- havenstraat de voornaamse route is naar de Keileweg. Rotterdam De Rotterdamse recherche heeft gisteravond een 22-jarige man aangehou den, omdat hij ervan wordt verdacht zijn 24-jarige vrien din, Ruth C. Castillo, in hun woning aan de Rosestraat om het leven te hebben gebracht. Volgens een politiewoordvoer der heeft de man geen beken tenis afgelegd, maar zijn er tij dens de verhoren sterke ver moedens gerezen dat hij iets met de dood van de vrouw te maken heeft gehad. De politie wist nog niet wat precies de doodsoorzaak is ge weest. Sectie zal dat moeten uitwijzen. Volgens de politie woordvoerder waren er geen duidelijke sporen van geweld die wijzen op het gebruik van steek- of vuurwapens. Volgens hem staat echter wel vast dat er sprake is geweest van een geweldsmisdrijf. De gearresteerde man had de GG en GD gistermorgen ge waarschuwd dat er iets met zijn vriendin was gebeurd. De politie nam hem vervolgens mee naar het bureau om nem daar als belangrijke getuige te verhoren. Rotterdam Het industriële schoonmaakbedrijf Booy Clean BV heeft zich gedistantieerd van bekendmakingen in de pers naar mogelijk illegale lozingen van dit bedrijf. In een advertentie, gericht aan de relaties, in twee ochtend bladen zegt Booy alle vertrou wen te hebben in het justitiële onderzoek, waaruit zal blijken 'hoe positief onze bijdrage aan het af val verwerkingsvraag stuk is'. Het bedrijf stelt tevens dat de voorbereidingen met het rijk over één groot afvalverwer kingsbedrijf voor de hele ha ven gewoon kunnen doorgaan. De directie van het bedrijf werd afgelopen maandag gear resteerd op verdenking van oplichting en valsheid in ge schriften. Booy Clean zou in het verleden stoffen als fenol, benzeen, tolueen en xyleen veelvuldig hebben geloosd in de Geul haven. Rijkswaterstaat vermoedt dat de concentratie van deze koolwaterstoffen mo gelijk meermalen hoger is dan het bekende Uniserschandaal in Moerdijk. Justitie en politie trachten bewijzen te vinden voor de illegale lozingen van Booy Clean bij het afvalver werkingsbedrijf Rijnmond. Overigens is er tussen de ge meente Rotterdam, Rijnmond en de provincie Zuid-Holland een meningsverschil gerezen over de nieuwbouwplannen van het in opspraak geraakte industriële schoonmaakbedrijf Booy Clean. In een rapport dat december vorig jaar verscheen, conclu deert een projectgroep met vertegenwoordigers van vier verschillende ministeries dat een gemeenschappelijk water- zuivenngsbedrijt op het ter rein van Booy Clean de voor keur verdient boven de plan nen van de gemeente "Haven bedrijf, die een dergelijk bej drijf wil oprichten bij Verolme Botlek. Volgens een woordvoerder van Rijnmond zijn het Open baar Lichaam, Rotterdam en Zuid-Holland het erover eens dat de plannen van Booy ten onrechte hoger gewaardeerd worden dan die van het ha venbedrijf. Begin april over leggen de lagere overheden met de departementen over het rapport. De plannen die Booy Clean gezamelijk met Paktank, Ma- tex en DOW heeft ingediend, moeten volgens de ministerië le projectgroep technisch wel worden aangepast, maar zijn in opzet en uit kostenoogpunt (lage investeringen) aantrek kelijk. De plannen die het gemeente lijk havenbedrijf samen beeft met Verolme Tankreiniging en het Schïedamse Tankercle- aning voor een geïntegreerd verwerkingsbedrijf voor slops (afvalwaterrestanten) uit tanks van zee- en binnenvaartsche pen op het terrein van Verol- me-Botlek worden in het rap port als te duur en technisch onvoldoende betrouwbaar van de hand gewezen. Volgens de projectgroep gaat het havenbedrijf ten onrechte uit van onbewezen technieken en is het project te kleinschalig om renderend te kunnen zijn. In Dordtse gifaffaire: Dordrecht Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft er in toegestemd een commis sie te benoemen, die gaat on derzoeken in hoeverre getui genverklaringen over het stor ten van chemisch afval in de wijk 'De Staart' juist zijn. De commissie zal bestaan uit drie leden: een ambtenaar van de provincie, een lid van de Ver eniging Actiecomitee Vervui ling Merwedepolder (WAM) en een door beiden aangewe zen lid. Het VVAM-lia zal echter niet binnen de gifwijk mogen wonen. De commissie zal middels ge sprekken met getuigen en in formanten van de WAM pro beren achter de ware toe dracht te komen omtrent het storten van chemisch afval op de voormalige stortplaats. In middels is aangetoond dat er gifvaten in een deel van de wijk liggen. GS besloot al eer der, in samenspraak met het ministerie van milieuhygiëne, om 206 woningen te laten slo pen omdat er een te hoge con centratie gevaarlijke stoffen in de grond zitten. De nog te benoemen commis sie zal werken onder geheim houdingsplicht. Bovendien moet men de volledige anoni miteit van de ondervraagden waarborgen. Het voorstel tot het oprichten van een derge lijk onderzoeksteam is afkom stig van de WAM,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4