18 ROTTERDAM Maritiem museum mag toch Bewindvoerders: RDM en De Schelde samen BEL VOOR OIO-144144 RSV-holding: Geen ontslag, voordat wet is nagekomen Scheepshelling in Oude Haven Verenigde Glas stelt kortere werkweek voor Brand in Botlek RET: Openbaar vervoer avonds halveren Brand in de Biesbosch Illllllllillüllllüiülll Rotterdams Nieuwsblad vrijdag II maart 1933 KZ/RV/RY/BW Rotterdam De ondernemings raad van RSV-holding waar negen tig van 125 personeelsleden worden ontslagen, wil dat de wettelijke af vloeiingsregelingen worden nage komen. Onder meer houdt dat in dat tot maxi maal zes maanden na het ontslag het vol ledige salaris wordt uitbetaald. Zo lang dit niet is geregeld zal de ondernemings raad geen advies uitbrengen over de ont slagaanvraag. Dit heeft de ondernemings raad het personeel gisteren op een verga dering meegedeeld. De bewindvoerders van RSV hebben bij de ondernemingsraad aangedrongen op spoed, omdat het ministerie van economi sche zaken een beperkt boedelkrediet be schikbaar stelt voor de holding. Volgens directeur W.Bos van de RSV Holding is het onmogelijk om garanties zwart op wit te geven. „Er kan altijd een kink in de kabel komen. Maar iedere verwachting is dat we aan onze verplichtingen aan de mensen kunnen voldoen," ..Tijdens een gesprek heeft één van de bewindvoerders opgemerkt dat de hol ding bij de rijksoverheid niet erg gezien is. Aanvankelijk was er niet eens een boedelkrediet, maar de bewindvoerders hebben duidelijk gemaakt dat zij man kracht nodig hebben voor de afwikkeling van de surcéance", aldus voorzitter Wim Groeneveld van de ondernemingsraad. De vijfendertig personeelsleden die blij ven worden uitsluitend ingezet om de ontvlechting van RSV te begeleiden. Het gaat hoofdzakelijk om financiële mede werkers en functionarissen van sociale zaken. Verder wil de ondernemingsraad dat er een begeleidingscommissie komt die zich daadwerkelijk bezig houdt roet de opvang van de werknemers die naar huis worden gestuurd, aldus Groeneweg. In een brief aan de raad hebben directeur W. Bos van RSV-hoJding en bewindvoerder mr.Van Wessem inmiddels toegestemd in een dergelijke commissie, die bestaat uit twee vertegenwoordigers van de raad van be stuur en twee leden van de onderne mingsraad. Volgens directeur Bos zal er alles aan ge daan worden om het personeel op de juis te wijze te begeleiden. „Ontslag is niet langer meer te voorkomen. Er zit niets anders op. Maar bovenal zullen we pro beren om zoveel mogelijk mensen binnen of buiten RSV te herplaatsen. Hier op de bolding werken immers mensen die de nodige deskundigheid in huis hebben." Rotte appel Het personeel van de RSV-holding is te leurgesteld in de houding van politiek- Den Haag. „In wezen zijn we voor Den Haag de rotte appel die het eerst moet vallen", aldus Groeneweg. Een verkeerde mening volgens hem, omdat 'de meeste mensen zich altijd voor de volle honderd procent hebben ingezet* voor RSV. „Dat de raad van bestuur fouten heeft ge maakt, kun je de mensen hier niet aan wrijven. Ook wij hebben destijds gezegd dat de holding een kleine, slagvaardige unit moest zijn. Maar de raad van bestuur wenste daar niet naar te luisteren. Met de vakbonden stonden wij toen buitenspel." De inzet van de vier vakbonden voor het personeel van de RSV-holding heeft Groeneweg verbaasd. „Ik had nooit ge dacht dat ze met vier man sterk het over leg zouden ingaan." De organisatiegraad bij de holding is zeer gering. Raad wijst schorsing museuxnplannen af: Rotterdam De eerste paal voor het maritiem mu seum Prins Hendrik kan de grond in. Met 23 stemmen voor en 21 tegen heeft de gemeenteraad donderdag avond beslist, dat de schorsing door het college onge daan moet worden gemaakt en onverwijld met de nieuwbouw moet worden gestart. Al in december stond de bouw op het punt te begin nen, maar op het laatste mo ment floot wethouder dr.J.M. Linthorst van kunstzaken en financien de bouw af. Hij schorste alle museumplan nen voor vijf weken om te kijken of de plannen niet veel' zuiniger kunnen. Nu kwam het college naar de ge meenteraad met het voorstel de plannen tot eind mei op te schorten, wanneer de raad over alle bezuinigingen, to taal 180 miljoen gulden, gaat praten. Tot op het laatste moment was in de gemeenteraad niet duidelijk of de schorsing er door zou komen. CDA en VVD waren in meerderheid tegen de schorsing en voor in ieder geval nu bouwen van het maritiem museum. De PvdA was intern verdeeld en ook klein links kon moei lijk standpunt bepalen. Waarde Mevrouw mr.A.G. Verbeek- Ohr van de VVD zei. dat het maritiem museum buiten ei gen schuld al jaren een eigen gebouw mist, omdat immers het oude museum voor de metro was gesloopt. Verder uitstel van de bouw vond 2ij naar onbehoorlijk bestuur rieken, vooral omdat tijdens het ontwerp al vele malen op de uitvoering van de bouw was bezuinigd. Zij wees erop, dat een maritiem museum meer waarde heeft voor de stad dan alleen als museum. Ook toeristisch en educatief is het van grote waarde. Namens het CDA zei mevr- .tnr.E. Buijs-van Riet, dat Rotterdam twaalf jaar bezig is geweest om een museum beleid uit te stippelen. „Een schorsing gaat dwars legen dal beleid en de daartoe ge nomen raadsbesluiten in", stelde zij. Ze was bang, dal als nu zou blijken, dat de plannen versoberd moeten worden, er een nieuw ont werp moet komen, zodat het zeker vier jaar duurt, voor dal er gebouwd kan worden. Mevrouw Buijs stelde voor om in ieder geval met de bouw van het maritiem mu seum door te gaan. Nadat G.Ch. Faasen namens D'66 had verklaard altijd ai fegen de bouw van het mu seum te zijn geweest, maakte C. Oosterwijk namens PSPPR duidelijk, dat zijn fractie teruggekomen was op het plan de schorsing te steu- nen.Hij vond het een ver keerde weg om bouwplan nen te veranderen om zo op personeel te kunnen bezuini gen. Bovendien vond hij het onjuist om alvast een voor schotje op de komende bezui nigingen te nemen met de musea. Het CPN-raadslid A.P. Boelsma voegde eraan toe, dat de voorbereidingen voor de bouw al zo ver zijn, dat opschorting niets meer helpt. Doorgaan E.Bakema van de PvdA vroeg zich af, waar het college aan bezig was. Hij meende, dat nu niet meer met de museum plannen gestopt mag worden, vooral omdat het college daar voor geen argumenten heeft. Fractiegenoot A.C. Zevenber gen vertolkte de mening voor de meerderheid van de PvdA, dat de komende bezuinigingen dwingen lot een heroverwe ging van de plannen. Volgens hem heeft het geen nut een museum te bouwen als er straks geen geld meer is voor een goed gebruik ervan. Wel vroeg hij zich af of het college nu met de bestaande plannen wil doorgaan of dat er een nieuw museumbeleid voor in de plaats komt De heer Zevenbergen vond uitstel van de bouw wel aan vaardbaar, maar stelde tevens, dat snel onderdak voor het maritiem museum moet wor den gevonden. Hij gaf de voor keur aan wat meer zorgvuldig heid over zo'n besluit dan aan het daardoor ontstane tijdver lies. Hij deed het voorstel om tot eind mei af te wachten, hoe de museumdirekteuren kun nen bezuinigen om daarna met de bouw van het museum te beginnen Wethouder Linthorst verde digde de schorsing met verve. Hij wees erop, daler grote rampen dreigen te gebeuren op alle kunstgebieden door de noodzakelijke bezuinigingen. Als de musea teveel beslag op het beschikbare geld leggen, worden andere kunsttakken, zoals zang, dans, theaters er de dupe van. Daarom wilde hij in mei goed met de raad praten over al die bezuinigingen, al kon hij niet zeggen, hoe het dan zal moeten. Onbevredigend Het VVD-raadslid mr.H.C.G.L. Polak had erg veel aarzeling om de bouw van het museum te laten door gaan en het leek erop, dat zijn stem doorslaggevend zou wor den in de sterk verdeelde raad. Hij vroeg de wethouder daarom, wat er op 26 mei aan gegevens en voorstellen op ta fel kon komen te liggen, dat er nu nog niet was. Het antwoord van wethouder Linthorst op die vraag, dat men de direk- teuren van de musea nu niet moet vragen, hoe het dan an ders moet, bevredigde hem niet. Daarmee was het doek over het collegevoorstel voor schorsing gevallen. CDA, VVD, SGP, PSP/PPR, CPN en PvdA-raadslid Bakema stemden voor liet voorstel van mevrouw Buijs om door te gaan met de bouw van het ma ritiem museum. Voorzitter H. van der Pols trok daaruit de conclusie, dat het collegevoor stel was verworpen. Rotterdam Bij de Chemi sche Industrie Rijnmond heeft vannacht gedurende ongeveer een uur een ver- dampingsinstallatie in brand gestaan. Oorzaak was een lekkage in combinatie met broei van isolatiemateriaal. Na een uur gaf de brand weer, die middelalarm had gemaakt, het sein brand meester. Geheim: Nog eens 100 man weg Schiedam De directie van de Verenigde Glas heeft voorgesteld de werkweek ge middeld met 3,8 uur terug te brengen- Bij de vier vestigin gen (Schiedam, Etten-Leur, Leerdam en Maastricht) moet dat in de volcontinu in twee jaar gebeuren en bij de semi-eontinu in één jaar. Voor de volcontinudienst wordt in 1985 een vijfploe gendienst ingesteld met een werktijd van 33,6 uur. Voor de overige diensten in dag-, twee- en drie-ploegendienst gaat de werkweek van 40 naar 38 uur. Er werken in totaal 1800 mensen bij de Verenigde Glas. Om de kor tere werkweek te financie ren moet het personeel de prijscompensatie van 1 janu ari 1983 tot 1 januari 1985 in leveren. De Industriebond FNV heeft het plan positief beoordeeld. Deze week zijn in de Oude Haven de hefllngba- nen en de lieren voor de scheepshelling 'Konings poort' gelegd. De helling, die moet dienen voor on derhoud, reparatie en res tauratie van historische schepenwordt een onder deel van het openlucht binnen vaartm useum. Het is de bedoeling van de stichting Openlucht Bin- nenvaartmuseum dat in de Oude Haven 25 oude, zei lende bedrijfsvaartuigen komen te liggen. Het mu seum moet medio dit jaar worden geopend. De orga nisatoren zeggen nu af dat ze Binnenstadsdag (zater dag 28 mei) als openings dag niet halen. Op het ogenblik is men nog bezig de heliingbanen te stellen. De 'Konings poort' wordt een dwarshel- fing. waarop met behulp van vijf hellingwagens en Heren een schip van ruim 25 meter getrokken kan worden. Naast de helling komt bovendien nog een smederij. De hellingwagens en Heren zijn geschonken door de Centrale Suikermaat schappij. die destijds de terreinen van scheepswerf Barkmeijer in Vierverlaten heeft overgenomen. Ook ai is de officiële ope ningsdag nog niet vastge steld, wel hebben de leden van de stichting al allerlei activiteiten in voorberei dingZo zuilen op 30 juli van dit jaar veel schepen van de Vereniging tot Be houd van het Zeilend Be- drijfsvaartuig naar Rotter dam komen. Rotterdam Het overblijvende deel van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij (marinewerf en algemene werktuigbouw en de Vlissingse werf De Schelde) worden samengevoegd. Voor 1 april of enkele dagen daarna moet de juridische con structie gereed zijn. Mogelijk worden ook andere onderdelen van Rijn-Schelde-Verolme aan het nieuwe bedrijf toegevoegd. Bewindvoerder mr.Meeter heeft dit gisteren meege deeld aan de onderne mingsraad van De Schel de en de vakbonden. Een woordvoerder van het personeel van De Schelde spreekt van een absurde situatie. „Dit wordt op nieuw een onverantwoor de fusie. Bij de Vlissingse werf stelt men zich op het standpunt dat het bedrijf zelfstandig verder moet. Bewindvoerder Meeter heeft de ondernemingsraad en de vakbonden gezegd in op dracht te handelen van de overheid. „Alleen door deze condities is de regering be reid De Schelde en RDM te steunen", zei hij. Bij De Schelde moeten bo vendien 700 werknemers worden ontslagen. Dit is 20 procent van het totale perso neelsbestand. Voor 1 april moeten de namen bekend zijn en zijn aangemeld bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, zo heeft de bewindvoerder de directie van De Schelde opgedragen. Een eerder overlevingsplan van de werfdirectie sprak van een inkrimping van 400 man. Over inkrimping bij de RDM door Nico de Vries is niet gesproken. Op protes ten van de personeelsverte- genwoordigers tegen de dras tische inkrimping bij De Schelde zei bewindvoerder Meeter, dit is niet zo erg als bij de RDM. Daar 'gaan 1600 werknemers de straat op, al dus de woordvoerder van De Schelde. De bewindvoerder doelde daarmee op de repa ratie en offshore-afdeling die in de huidige plannen wor den gesloten. Over afslanking bij de mari- nebouw van de RDM is giste ren niet gesproken. Ook in eerdere plannen is men niet uitgegaan van ontslagen bij deze afdeling. Maar een ge heim blaadje dat bij de RDM circuleert wil, dat er alsnog 100 man wordt ontslagen op de marinewerf. Voor de personeels verte genwoordigers van de RDM was de mededeling van mr.Meeter gister avond nog onbekend. Dordrecht Gisteravond is een buitendijks gelegen plaat met riet en kreupelhout van de Dordtse Biesbosch door vuur verwoest. Bewoners van de Dordtse wijk Sterrenburg merkten de brand gisteravond op. De brandweer had veel moeite het vuur te blussen, omdat zij de brandhaarden niet kon bereiken in verband met de kreken. Hoewel de brandweer nog een bootje in zette, moest zij toezien dat een deel van de plaat geheel af brandde. Het vuur is ontstaan doordat twee mannen 's mid dags afval hadden verbrand. Rotterdam De RET is van plan de frequenties van bus, tram en metro op sommige lij nen in de avonduren te hal veren, Dit alternatieve avond- net zou een totale besparing opleveren van 6,5 miljoen; 2,8 door Karin Kuijpers miljoen op de besparing van wagenkilometers en 3,7 mil joen op besparing van het per soneel. Dit is te lezen in een nog ge heim rapport van het Rotter damse vervoersbedrijf. De RET constateert de laatste ja ren een daling van het aantal reizigers in de avonduren en wil het openbaarvervoersnel hierop aanpassen, echter zon der een verdere daling m de hand te werken. Het alterna tieve avondnet 2ou moeten in gaan vanaf 18 uur, de zogehe ten ziekenhuisltjnen vanaf 20 uur. Een gedeeltelijke uitwer king van het alternatieve avondnet zou 4,2 miljoen gul den uitsparen. Het plan, dat eerst intern wordt besproken en vervol gens twee besloten raadcom- missies moet passeren, komt neer op een 15-minutendienst. Bij enkele buslijnen, waaron der 52, 54 en 65, zal de wacht tijd een half uur bedragen. Voor buslijn 40 wordt dit ne gentig minuten. De maximale Joopafstand van 400 meter zal in het plan worden gehand haafd. Met dit voorlopig plan denkt het Rotterdamse vervoersbe drijf op zijn minst 50 procent op de personele inzet te bespa ren. Dit komt neer op mini maal 39 personeelsleden. Aan passing van het huidige dien stencentrum zou de besparing nog hoger kunnen maken. Op het matexr-c1 zou iels minder dan de helft kunnen worden bezuinigd. Als de raadcommissie akkoord gaat, zal het alternatieve avondnet fase-gewijs worden ingevoerd, te beginnen bij het gebied ten westen van de Waalhaven, inclusief de aan; passing van de frequentie van de metrolijn noord-zuid. Het gaat hier om de RET-lijnen 65, 68, 69/74 en 78. Vervolgens komen Ommoord en Alexan derpolder en moge: lijk Schiedam/Vlaardingen aan de beurt. Een grote publi citeitscampagne moet het pu bliek het nieuwe systeem duir delijk maken. Ron

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4