[ROTTERDAM 19 WAM: Het gif eruit of wij, maar bij voorkeur het gif - Hl GRAAG GiEDAAN. Br .UunflBi Sophia heeft nieuwe polikliniek oncologie Biti 111 11 1 -I s De coalitie kraakt en kreunt in zijn voegen. KRONIEK EN KRITIEK mSÊÊSmm WÊÊÊÊSÊÊÊÊm, I Mishandeling: Acht maanden Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RL/RZ/RV/RY/RW/RS 11 maar! 1983 lis Dordrecht - „Een onmenselijk rapport waarin totaal niet wordt stilgestaan bij de sociale aspecten bij de be woners." Dit is het commentaar van de Vereniging Ac tiecomité Vervuiling Merwedepolder (WAM), de be wonersvereniging die zich bezighoudt met de gif-affai re in de Dordtse wijk De Staart, op het onlangs ver schenen bodemrapport van de Grontmij. De Grontmij concludeerde in iemand die bij de vuilstort- haar rapport, dat van bodem verontreiniging sprake is in deelplan 1 (waar 106 huizen op korte termijn gesloopt moeten worden), maar niet in de overige delen van de wijk. Door het slaan van een damwand, die loopt door de hele wijk en het verlagen van het grondwaterpeil zou den afdoende maatregelen genomen worden, zo meent de Grontmij. Het bestuur van de WAM richt haar kritiek op de totale visie van de Grontmij. Voor zitter Han Vermeer: „Het is een aardig theoretisch rapport. Men heeft echter alleen geke ken naar de contructie van de gebouwen en is er van uitge gaan dat het bouwen exact volgens de bestektekeningen is verlopen. Zelfs wist men te vertellen dat vele heipalen dieper de grond in zijn gegaan dan nodig is. Alsof er één bouwbedrijf in Nederland is die voor Sinterklaas speelt.'" „Bovendien zetten wij zo onze vraagtekens bij het analyseren van bodemmonsters. Die zijn gewoon hee! vluchtig onder zocht, even met de neus erbo ven en daaruit zijn dan de conclusies getrokken. Boven dien heeft men verschillende monsters gewoon een paar da gen laten staan en waren die stoffen dus ai verdampt." Bovendien verwijst het be stuur van de WAM ook naar een eerder opgesteld rapport. Bert Gros. coordinator van de werkgroep huurdersbelangen van de WAM: „In dal eerste rapport werd gesteld dat ook andere delen van de wijk sterk vervuild waren. Later komt men dus met dc medede ling dat de concentratie sterk verminderd is. Kijk, in dat soort gevallen is het logisch datje óf de zwaarste conclusie neemt óf een gemiddelde van die twee. Maar niet dat men gaat kiezen uit de meest gun stige uitslag en die voor waar aanneem L" Eigen onderzoek De WAM zelf heeft niet afge wacht, tot de Grontmij haar ondervindingen wereldkundig zou maken. In samenwerking met de TH Delft heeft men ook zelf bodemonderzoeken gedaan. Han Vermeer: „Als .we voornamelijk kijken naar deelgebied 3 (ook een voorma lige vuilstortplaats) dan blijkt dat dat net zo vervuild is als deelgebied I, dat tegen dc vlakte gaat. Bijna alle stoffen die gevaarlijk zijn zijn daar ook gevonden evenals alle zware metalen." Bovendien beroept de vereni ging zich op de verklaring van getuigen. „Wij hebben in de loop der tijd wat informanten verzameld die veel meer kun nen zeggen over de tijd dat het hier nog een stortplaats was", zegt Vermeer. „Zo hebben we plaats werkte en beaamt dat daar vaten gestort zijn. Boven dien hebben we verklaringen van omwonenden, wiens kin deren op de stortplaats speel den waar die vaten openlijk lagen. Ons verhaal is dus vol doende onderbouwd." En juist omdat het bestuur ab soluut zeker is van de aanwe zigheid van verontreinigde stoffen zal men zich met hand en tand verzetten tegen het sa- door Martijn Verwaaijen neringsplan van de Grontmij. „Het is nu het gif eruit of wij, waarbij de voorkeur uitgaat naar het gif", zegt Vermeer. „Maar dat zal technisch onmo gelijk zijn omdat het zaakje af gegraven moet worden en ver werkt moet worden bij AVR. En daar is men nog steeds be zig met het verwerken van het gif uit Lekkerkerk," „Bovendien", vervolgt hij, „is het ook onmogelijk vanwege de diepte. Er liggen vaten net aan de onderkant van de hei palen. Zou je gaan afgraven dan gaan de huizen onherroe pelijk verzakken. Nou, dus omdat het vrijwel onmogelijk is om het gif er uil te halen moeten wij er dan maar uit. Dat is de meest goedkope en reeële oplossing." Het saneringsplan van de Grontmij richt zich ook op het laten liggen van de vaten met chemische afvalstoffen. Ener zijds door verlaging van het grondwaterpeil, anderzijds door dc 'sloopwijk' (deelplan 1) volledig van de rest af te slui ten door middel van een stalen damwand. „Daarnaast gaat men dan speciale drainage toe passen". zegt Ab Wielaard, eveneens bestuurslid en belast met de meer technische zaken. „Het ligt in de bedoeling het waterpeil zodanig te verlagen dat de leidingen droog komen te liggen. Daarvoor worden ook her en der pompen ge plaatst en waterputten. Maar nu al is duidelijk dat als het grondwaterpeil verlaagd wordt dat gevolgen zal heb ben. De heipalen bij het me rendeel van de huizen blijken namelijk niet diep genoeg te liggen. Maar de druk op die palen wordt steeds groter waardoor verzakking onver mijdelijk is." De vereniging heeft tevens be zwaar tegen het aanleggen van een stalen damwand, een ope ratie die te vergelijken is met het aanleggen van de metro in Rotterdam. Nog afgezien van het feit dat het de bewoners erg veel overlast oplevert vreest men ook dat het een zinloze operatie is. „Die wand is bedoeld als afscheiding waardoor het gif niet naar de andere delen zou kunnen sij pelen", zegt Wielaard. „Maar er zit zo'n enorme hoeveelheid puin in de grond die ongetwij feld beschadiging zal opleve- fWiWv -h5 Cu - v sa»*»», Een overzicht van de gifwijk. Links het te slopen deelplan 1, bovenin deelplan 3 waar volgens de WAM net zo'n grote hoeveelheid gif in de grond zit 1, -■ Verontruste bestuursleden van de WAM. V.l.n.r. Bert Gros, Han Vermeer en Ab, Wielaard. ren, Het is met het heien al ge beurd dat er palen gebroken zijn doordat men op het puin stuitte. Het zal ongetwijfeld zo zijn dat die toch vrij dunne damwanden gaan scheuren op het moment dat men op steen stuit." Ingrijpend Daarbij komt dan nog het as pect dat het voor de bewoners bijzonder ingrijpend zal wor den. Wielaard: „De mensen hier leven toch al op de toppen van hun zenuwen. Dan komen ze binnenkort met van die im mens grote kranen en moeten ze dwars door sommige ach tertuinen. Maar ja, daar heb ben ze in het rapport geen re kening mee gehouden. De so ciale aspecten worden gewoon terzijde geschoven." Naast het aanleggen van een damwand zullen nog meer maatregelen genomen worden, met name in de bejaardenwo ningen, die grenzen aan deel gebied 1. Vermeer: „Zo zullen de kruipruimten van die wo ningen worden geïsoleerd met een. bepaald materiaal. Alleen, de leverancier geeft vijf jaar garantie. Dus om de vijf jaar moet dat weer gebeuren. Ver der zal de grond in de tuin an derhalve meter worden afge graven en daaronder komt licht afdekkingsmateriaal. Iets van 'piepschuim' of zo. Dus als die mensen in hun tuintje staan te spitten dan stuiten ze in de kortst mogelijke tijd op een stuk plastic. En dan is het nog de vraag of het doeltref fend is." Twijfels bestaan er bij het be stuur ook over de manier waarop alles na de sanering moet verlopen. Vermeer: „Wie gaat die damwanden geregeld controleren, evenals de pom pen, voor hoe lang blijven de maatregelen van kracht en wat belangrijker is, wie gaat het onderhoud betalen? Dat zijn allemaal aspecten die niet in het rapport voorkomen." „We komen nu echt in een stadium dat bepaalde knopen moeten worden doorgehakt", zegt voorzitter Vermeer. „Want de provincie kan niet om de hete brij heen blijven draaien. Er zal nu eindelijk eens een beslissing genomen moet worden waar de bewo ners vrede mee hebben. 'Want het is wel duidelijk dat er mensen rondlopen die het haast niet meer aan kunnen. Die straks tot de gekste dingen in staat zijn." Rotterdam „De gege vens van een vijf jaar ge leden uitgevoerd Delphi- onderzoek liegen er niet om. Op grond van dat on derzoek zal in 1990 het wezen van kanker zijn doorgrond en zal de weg open zijn voor het berei ken gerichte behandelin gen en van preventie." Bit zei dr.G.E.van Zanen, hoofd van de sub-afdeling haematologie/oncologie, afde ling kindergeneeskunde van het Sophia-kinderzïekenhuis bij de opening van de nieuwe polikliniek oncologie. Oncolo gie is de specialistische genees kunde van de gezwellen (tu moren), dus in vele gevallen van kanker. „Bekend is dat circa 150 nieu we patiënten per jaar onder een miljoen kinderen tot de leeftijd van vijftien jaar voor komen", aldus Van Zanen. „Voor Nederland betekent dit 450 tot 500 nieuwe patiënten per jaar. De aanpak van het probleem kinderkanker kan pas zin krijgen indien de mid delen tot zinvolle behandeling aanwezig zijn." De nieuwe polikliniek is voor het grootste deel bekostigd door de actie 'Geven voor Le ven' van het Koningin Wilhel- mina Fonds. Met de directie van het kinderziekenhuis werd overeengekomen, de be schikbare 18,2 miljoen gulden te verdelen in drie onderde len; 6,5 miljoen naar de directe patiëntenzorg, 5,7 miljoen naar wetenschappelijke projecten en 6 miljoen naar bouwkundi ge voorzieningen. Overigens heeft het vrij lang geduurd voordat 2eker was dat geld beschikbaar zou worden gesteld door 'Geven voor Le ven'. Medisch directeur H. van Giffen: „Met name de bezet ting van het personeel vormde een onderdeel van de discus sie. Dat is alsnog opgelost, waarbij het hoofddoel was de continuïteit te waarborgen. Gelukkig is het uiteindelijk al lemaal in volle tevredenheid opgelost," Op de polikliniek komen twintig mensen te werken. Uniek in het nieuwe gebouw zijn de twintig behandelstoe- len, waar kinderen ruim een half uur behandeld moeten worden. In die stoelen is radio en televisie ingebouwd om voor enige afleiding te zorgen. Rond kijken in de nieuwe polikliniek Er zijn mensen die onze krant nog niet O «aand' lezen. Uw beste vriend of vriendin am0#] —-<3 misschien. Breng daar even f Naam* ^w^da^/S^ed'solu-jiv verandering in. - Adres]^~~iabo"cee. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I P0s{c w" en goed beloond! Want voor die kleine* jy e; moeite krijgt u een verzilverd °°nPlaafs; miniatuur van de I ^<UUraisdo„| Te'efoon; De coalitie kraakt in zijn voegen. Twee nederlagen voor het college in één ver gadering: de samenwer king tussen PvdA en 'klein links' taant ziende rogen. Als het zo moet doorgaan, ïs er voor het college van B en W geen aardigheid meer aan. VVD en CDA hebben lang op deze kans moeten wachten, maar het is nu, weliswaar nog op het nip pertje, toch gelukt: het col lege werd onderuit ge haald. De opschorting van het raadsbesluit tot de bouw van het maritiem museum Prins Hendrik op de kop van de Leuvchaven is van de baan. Dankzij het feit, dat PPR/PSP en CPN de zijde van de oppo sitie koos en bij de PvdA Erik Bakema uit de boot viel. Maar de vraag is wat ern stiger is voor de instand houding van de coalitie: deze nederlaag, óf het feit dat het voorstel tot het houden van een onderzoek naar het maatschappelijk draagvlak onder de deelge meente Centrum Noord moest worden aangehou den, omdat 'politiek voor overleg' teveel vragen had opengelaten over de haal baarheid van het plan. Uiteraard wilden VVD en PvdA het naadje van de kous weten. Het CDA waagde er zelfs een motie aan om te proberen het hele voorstel defintief van tafel te vegen, gelet op het fenomeen, 'dat het blijk baar nodig was eerst bin nen de coalitie een draag vlakonderzoek in te stel len naar het draagvlak voor het voorstel tot het instellen van een draag vlakonderzoek'. Dat lukte uiteraard niet, omdat er binnen de coali tie nog koortsachtig wordt gezocht naar alternatie ven, die voor alle linkse partijen acceptabel zijn. Dat zal wel lukken, maar vraag niet wat er dan van de intenties van het draag vlakonderzoek nog over blijft. Het moet er trouwens deze week al knap om hebben gespannen. Johan Hender son (PvdA) nam nog heel charmant de verantwoor delijkheid voor het uitstel voor zijn rekening door mee te delen, dat zijn frac tie er nog niet helemaal was uitgekomen. Dat zal best wel zo zijn, maar de vraag is dan wel, waarmee zijn fractie nog zit. Niet met dit voorstel van het college om het onderzoek voor drie ton op te dragen aan een onderzoeksafde ling van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Wél met het feit. dat het voorstel voor Roel van Veldhuizen (CPN) vol strekt onaanvaardbaar was, een ander onder zoeksbureau wilde en ken nelijk een tijdbom onder de coalitie had gelegd voor het geval dat dit voorstel gisteren toch in behande ling zou zijn genomen. Van dit ogenblik af wis selden de voorstellen per vier uur van inhoud, zo valt te vernemen. Er is zelfs sprake van geweest, dat BenW helemaal geen draagvlakonderzoek meer wilden: de kandidaat-on derzoekers waren over en weer al zo verdacht ge maakt met suggesties, dat de uitkomst op voorhand voorspelbaar zou zijn, dat te verwachten was, dat elk resultaat bestreden zou worden. Houdt dan die drie ton maar in je zak, zo moet het college hebben geredeneerd. Grote paniek. Want hoe houd je nu het programak koord op de been op basis waarvan de PvdA en 'klein links' elkaar hebben gevonden. De discussie over de deelgemeenten maakt daarvan een wezen lijk onderdeel uit. Met name de CPN wil van de deelgemeenten af, de PvdA zeker niet. Om de CPN tegemoet te komen zou in Centrum Noord dat draagvlakonderzoek wor den gehouden. Daar kun je ongestraft niet onder uit. Zo kreeg Roel van Veld huizen (CPN) de PvdA volledig in de tang. zo erg dat er nu koortsachtig wordt gebroed op een com promis: wèl een onder zoek, maar hoe en door wie? Elk alternatief is in feite nu al ongeloofwaar dig geworden door de doorzichtigheid waarmee de coalitie gered moet worden. Het debat over de mu seumplannen neeft niet minder dan vijf uren ge duurd. Het was een bijzon der boeiende en in de eer ste ronde zeker op hoog ni veau staande discussie met weer een heel andere inzet. Het ging hier minder om de instandhouding van de coalitie als wel om de ge loofwaardigheid van wet houder Joop Linthorst. De PvdA-fraetie had het er bar moeilijk mee: stem men vóf het museum bete kende Linthorst laten val len. Dat mocht natuurlijk niet en daarom kwam Aad Zevenbergen met een te doorzichtig compromis op de proppen: wachten met het besluit tot eind mei, opdat men wat meer te we ten zou kunnen komen over de bezuinigingsplan nen bij de Rotterdamse musea. Naarmate de dis cussie vorderde werd meer en meer duidelijk, dat een aantal PvdA-ers niets lie ver wilde dan de WD/CD A-motie steunen, waarin werd uitgesproken dat de bouw van het mari- tiem museum onverwijld diende te starten. 't 46-ste heeft het gevoel, dat Linthorst zichzelf knap in de nesten heeft ge werkt met zijn alternatie ve aanpak van de proble men. Op zichzelf was zijn idee niet eens zo onrede lijk: wacht tot eind mei, dan kunnen we met wat meer zorgvuldigheid over de consequenties van de exploitatielasten praten, redeneerde hij. Had hij het zó gespeeld, dan had hij een vlotte kans gelopen zonder slag of stoot zijn voorstel er door te halen. Maar Linthorst gaf de di recteuren van de musea opdracht plannen uit te broeden voor de integratie van verschillende musea, ontwikkelde min of meer een 'museumplan 3* in ver volg op 'museumplan 2', waaraan tien jaar was ge werkt en dat net in 1981 met veel gesteun was aan genomen. Dat maakte een groot aantal raadsleden kopschuw, dat bracht een actie in de stad op gang 'tot behoud van het inge zette museumbeleid* en die actie dreef 'klein links' op nieuw in de richting van de oppositie. Het werd een uitermate spannende affaire toen bleek, dat Erik Bakema zich in de PvdA-fractie met een uitstekend en zeer bij de zaak betrokken be toog onafhankelijk van de rest opstelde. Het werd nog spannender, toen te gen het einde van de twee de ronde VVD-er Minus Polak liet blijken het ei genlijk met Linthorst wel eens te zijn als deze op een aantal vragen een bevredi gend antwoord zou kun nen geven. Polak is Polak en van hem weet je, dat hij zich terwille van het voeren van oppositie niet tot een ander stemgedrag laat dwingen dan hij meent. Zou de oppositie zo voor open doel toch naastschie- cen? Het antwoord van Lin thorst was hoogst onbevre digend, kon bij gebrek aan argumenten ook nauwe lijks overtuigen. Polaks aarzeling was voorbij: het college werd met 23-21 ge maand onverwijld met de nieuwbouw voor 'Prins Hendrik' te starten. Het toonde opnieuw aan hoe wankel het draagvlak van de coalitie is. In dit geval was een aantal PvdA-ers er niet rouwig om en dat zal voor de PvdA dan wel de aanlei ding zijn om het zoveelste incident tussen de coalitie partners als onbelangrijk weg te wuiven. Maar onbe langrijk is het natuurlijk niet: de situatie is sympo- matisch voor de kwaliteit van de samenwerking. Ze is broos en houdt in, dat de partners voortduren spits roeden moeten lopen om de linkse familie bijeen te houden. Geloofwaardig is ze sinds gisteren helemaal niet meer. 't 46-ste. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 33-jarige timmerman tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, veroordeeld. Hij heeft in no vember vorige jaar twee jon gens. die bij hem woonden, ernstig mishandeld met een heet strijkijzer en een hakbijl. Tijdens de rechtszaak bleek dat de man geestelijk erg la biel was en al eerder in een psychiatrische inrichting was verpleegd. Deze veroorde ling is conform aan de eis van de officier van justiti^.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5