ROTTERDAM Rot ,ercw"s 13 'Waardige' monumenten voor Wilhelmina Poortgebouw meer dan zomaar een verbouwing GRAAG üEPAAN. -ïïïsi-ïi.; BEL VOOR 010-144144 Stichting leveranciers wil duidelijk heid over afwikkeling vorderingen Boxhoorn vraagt naar optreden politie Diaconie geeft bijdrage aan 'echte minima' Wethouder aan stoot ter meuten Esso-fabriek gebouwd zonder ongelukken Hengstmengel: Drie Rotterdamse ontwerpen Gehandicapte mist spreektoestel Piraat uit de lucht gehaald "°onpJaa(s. i Scheepswerf Damen krijgt order van 75 miljoen WW 1MB—WW RZ/RV/RY/RW 14 nwart 1963 EU Rotterdam De nieuwe alcohol fabriek van Essochem in Rozenburg is als eerste door het regionale kantoor in Brussel onderscheiden voor de voltooiing van een bouwproject zonder verzuimongevallen. Aan de bouw werd in totaal 1,2 miljoen manu ren besteed waarvan 870.0QC manuren door aannemers. president D.R. Clair van Essochem Europe heeft de onderscheiding uitgereikt aan de heer A. Richter die met de uitvoering van het pro ject was belast- De alcoholfabriek die een produktieeapaeiieit heeft van 115.000 ton per jaar, werd eind vorig jaar in bedrijf genomen. Rotterdam De diaconie van de hervormde gemeente Rotterdam-Centrum geeft aan le den, die moeten leven van een minimale uit kering een extra bijdrage van 65 gulden. Dit bedrag kan niet hoger, anders zou de sociale dienst dit op de uitkeringen korten en de be lastingdienst het bij het inkomen tellen. Voor de gift komen echte minima in aan merking, die lid zijn van de hervormde ge meente en die wonen op het grondgebied van de gemeente Centrum. Dat omvat de stadsdriehoek, een klein gedeelte van het Oude Westen, verder Centrum-Noord, het Oude Noorden, Crooswijk, Jaffa, een deel van de Vlinderbuurt en ook Buizengat en het DWL-terrein. Wethouder Wim van der Have kan meer dan een stad besturen. Zaterdag opende hij het nieuwe biljart in diensten centrum Vreewijk met een prachtige carambole. Vreewijk is er erg blij mee. Rotterdam Via een spe ciaal daarvoor opgerichte stichting wijlen de leveran ciers en onderaannemers van Rïjn-Sehelde-Verolme zo snel mogelijk met minister Van Aardenne een gesprek over de afwikkeling van de vorderingen die ze op het concern hebben. Het gaat om veie tientallen miljoenen guldens, wellicht zelfs enkele honderden miljoenen. Met de bundeling van krach ten willen de leveranciers en onderaannemers zien te voorkomen dat er vanwege het KSV-debacle nog meer slachtoffers vallen, bijvoor beeld doordat er voor de di verse RSV-bed rijven con- 'Met kolen gravers gaat het mis' De presentatie van de ontwerpen voor een 'waardig' Wilhelmina-monument in een zaal van Hotel Des tndes. Rotterdam Het comité "Waardig monument voor koningin Wilhelmina' uit Den Haag heeft zes ontwer pen gepresenteerd voor het Koningin Wilhelmina-monu ment. Drie ervan 2ijn van Rotterdamse makelij. Het comité, bestaande uit le den van de vereniging Oran je-Hofstad, toonde de zes, uit brons vervaardigde, ontwer- 4DVERTENTIE Dit Is geweldig! Zweedse dekoratiestoffen van 100% krimpvrje katoen of van 100% draion in ver schillende dessins en diverse moderne kleuren, oa beige en bruin Zowel 120 als 150 cm breed Uit de prijsklasse van 10 tot 15 gulden Per meter voor fabrïekspartU 3 zweedse deKorat stoffen pen op een bijenkomst in Hotel Des Indes. Volgens comitélid mevrouw M.H. gravin Van Limburg Stirum zijn het er 'maximaal zes omdat je anders door de bomen het bos niet meer ziet'. De ontwerpen zijn ge maakt door vijf beeldhou wers en een architect. Agnes Berck uit Schevenin- gen stelde twee beelden van koningin Wilhelmina als 10- jarige en als 68-jarige tegen over elkaar op met de tus senliggende meters - haar re geringsperiode - opgevuld met keien en vuurdoorns. P.W. Zwart uit Laren ziet een koningin, links en rechts geflankeerd met een liggen de leeuw op een zuil. E. ba ron Speyart van Woerden uit Den Haag ontwierp een in goudkleurig bronzen bontjas gehulde koningin met haar voorgangers in donkerbrons relief op de achtergrond. Zittend op een troon met achter zich een natuurstenen wand, waarin hel zesde vers van het volkslied gebeiteld, zo ziet de Rotterdammer Willem A. Verbon bet monu ment. De Rotterdamse beeldhouw ster Loekie Metz toonde haar ontwerp voor twee halfeïr- kelcormige wanden die te genover elkaar staan, met aan de binnenzijden reliëf werk en aan de buitenkant de kroningsscènes van koni- gin Wilhelmina en Juliana. Bronzen beelden bij de in- en uitgangen. Het zesde ontwerp is van de Rotterdamse architect Ed van Doorn, die temidden van twee fonteinen en bloem perkjes een bronzen wand uitdacht met daarin uitge sneden het silhouet van ko ningin Wilhelma. Het comité tracht met de presentatie van de zes ont werpen een keuze te bieden als alternatief voor het ont werp van Aldo van Eyek (de 'koepel' op het Voorhout) waartegen het fel gekant is. Rotterdam Met het kolengraafproject van Rijn-Schelde-Verolme in Amerika gaat het vol strekt de verkeerde kant op. „Het staat er heel slecht voor. Alle mensen van enige importantie zijn verdwenen", aldus Ries Hengstmengel, ini tiatiefnemer van het project en met RSV de belangrijkste belangheb bende. Volgens Hengstmengel heeft de omstreden Amerikaanse zakenman Stacy en diens rechterhand Garry Meade de touwtjes strak in handen. De invloed van RSV'ers Van Driel en Vermeer is volgens dc Nootdorpse zakenman ni hil. „Niemand van RSV die iets doet. Ook de advocaten laten het afweten. Zij pak ken Stacy met aan. Terwijl dat de man is die ten onrech te geld verdient aan het pro ject." Stacy, die los van RSV met de kolengravers heeft gea- vonturierd, raakt volgens Hengstmengel binnen niet al te lange tijd zijn privébezit- tingen kwijt. „De Ameri kaanse rechtbank heeft de eis tot schadevergoeding, die twee van zijn compagnons hebben ingediend, toege kend. Dat betekent dat het naasten van zijn spullen kan beginnen." Reddingsplan Een reddingsplan dat Hengs tmengel heeft ingediend bij minister Van Aardenne van economische zaken om het kolengraafproject overeind te houden, ligt nog steeds in de kast, In dat plan wil Hengstmengel dat de Rott- terdamsche Droogdok Maat schappij, het bedrijf waar de kolengravers worden ge bouwd, het geld opeist van RSV Mining Equipment, de opdrachtgever voor de bouw van de tachtig machines. Daarna moet dat RSV-onder- deel failliet worden ver klaard, waarmee het belang van Stacy in het project met het faillissement in rook op gaat. Het kolengraafproject zou daarna ondergebracht kunnen worden in een ande re BV, aldus Hengstmengel. Inmiddels zijn de Ameri kaanse advocaten van RSV, medewerkers van de holding en een jurist van de bewind voerders in het Adriaan Vol kerhuis nog steeds druk doende om een juridische op lossing te vinden voor het project. Verkoop van de be langen staat daarbij voorop. Over de mogelijkheid daar toe wordt niets naar buiten gebracht. structies worden bedacht waarbij de crediteuren niet aan bod komen. De stichting wil dat de minister en de be windvoerders de hoogste prioriteit geven aan de beta ling van goederen en dien sten die sinds de surséance van betaling zijn geleverd. Ze willen met de overheid" praten over een achtergestel de lening die de continuïteit moet waarborgen van de bij de stichting aangesloten be drijven. Heusden 7 De Industriebond FNV gaaC er vanuit dat de Verolme- werf in Heusden deze week, uit de surséance kan worden:* gehaald en zelfstandig ver-, der kan gaan. De bewind-.» voerders zijn bereid alle fi nanciële banden tussen RSV en de werf te verbreken, Voor zelfstandigheid van de werf is twintig miljoen gul-' den nodig, waarvan de helft van commerciële banken en andere financiers moet ko men. De rest kan de werf zelf opbrengen. De directie meent dat het personeel van 600 tot 500 moet worden te ruggebracht, maar de vak bond stelt dat er in de nabije toekomst zelfs meer mensen aan de slag kunnen. De werf' heeft enkele orders met een, waarde van 90 miljoen gul den in portefeuille. Zaterdag Is in het Poortgebouw het eerste verbouwingsfeest gevierd. Rotterdam Het PSP/PPR-gemeenteraads- lid Els Boxhoorn wil van het college weten of de politie gemachtigd is hardhandig, deni grerend en gewelddadig op te treden. Aanlei ding voor deze vraag is een gebeurtenis na de bijeenkomst op de internationale vrou wendag in het stadskantoor. Boxhoorn zag bij het politiebureau Haagse- veer dat iemand op hardhandige wijze uit een een politiebusje werd gehaald. De ver dachte, die bij Boxhoorn volkomen overstuur overkwam, bleef na verzoek om op te staan liggen en ontving twee trappen, één tegen zijn benen en één tegen zijn hoofd. Vervol gens werd hij opgeraapt en naar binnen ge bracht. Het PSP/PPR-raadslid vraagt zich af of een dergelijke manier van handelen vaker voorkomt. Rotterdam De 56-jarige A.M. Munné uit Rotterdam is vrijdagmiddag op de markt aan het Rododendronplein zijn spreektoestel kwijt geraakt. Het aluminium-kleurig appa raat heeft een blauw-grijze kop en is tien centimeter lang en vier centimeter breed. De genen die het spreektoestel vinden, worden verzocht zich zo snel mogelijk in verbinding te stellen met de politie. Rotterdam De politie heeft zaterdag in een woning aan de Zuidhoek de illegale FM-zen- der Radio Jorico m beslag ge nomen. De 17-jarige eigenaar kreeg een proces-verbaal. Rotterdam 2e zijn pas vier maanden bezig maar er zijn al zes kamers verbouwd. Een aannemer komt af en toe eens kijken of het goed gaat en legt hun uit hoe een vloertje ge stort moet worden. De bewo ners van het Poortgebouw gaan er hard tegen aan. Zater dag vierden ze hun eerste ver bouwingsfeest. Eind dit jaar moeten de ach tentwintig kamers klaar zijn. Verbouwen doen ze zelf, alles doen ze zelf. Alle prachtige plannen van de gemeente, die de tweeenhalf miljoen gulden beliepen, ten spijt, hun plan is het beste. Waarom? „We zijn voor alles ervan uit gegaan dat de huren niet ho ger mogen zijn dan honderd gulden per maand", vertelt be woner José. „Bij de Van Dam- eenheid, het plan dat de ge meente in het Poortgebouw wilde realiseren, kwam de huur op zo'n driehonderd gul den. Wij zijn uitgegaan van tussen de tachtig en de hon derd gulden huur en kwamen op verbouwïngskosten van één miljoen gulden als we alles zelf deden." Een dergelijk voorstel heeft de gemeente heel wat hoofdbre kens gekost. Het Poortgebouw, lange tijd gezien als lokatie voor prostituees, werd in 1980 gekraakt. „We wilden er lijde lijk in wonen", vertelt be woonster Inge. „De kraakaetie was eigenlijk een onderdeel van een stedelijke actie. Toen we hier een tijdje zaten kregen onze ideeen omtrent het Poortgebouw steeds meer vorm en zijn we naar de ge meente gestapt. Die ging dure plannen maken en alles was gedoemd te mislukken toen minister Marcel van Dam hier was, het zag en zei 'dit moet gebeuren'." Doordat de Rotterdammers het pand zelf verbouwen kon den er goede gereedschappen worden gekocht en bleef er geld over om het gebouw tq voorzien van isolatie. Ook denken de jongeren aan een/, goede energievoorziening^ Voorlopig echter moeten de kamers klaar. De achtentwm- tig eenheden zijn met voorzien. van keuken, douche en toilet., „Dat hebben we niet in elk© kamer nodig", zegt José. „We leven toch met z'n allen tn één gebouw." Het valt de Rotterdammers mee. „Ik sta heus niet elke morgen vroeg op om te wer-* ken, maar we gaan er met zijn allen wel tegenaan. In novem ber moet het klaar", zegt José/' Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. TJw beste vriend ol vriendin misschien. Breng daar even g tiadrri verandering in. - Ad, Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst m p, en goed beloond! Want voor die kleine. re$; r°s*COcJ( moeite krijgt u een kruidenwijzer, ele/ooii: v°or d e Moeite Sfuurdeho Gorinchem De scheepswerf Damen, met vestigingen in Gorinchem en Hardinxveld- Giessendam, heeft van Saoedi- Arabic een order ontvangen' voor de bouw van twee brand- bestrijdingsvaartuigen, Met dé order is 75 miljoen gulden ge- moeid. De opdracht werd gegeven* vanwege de grote internatio-' nale reputatie van Damen op* het gebied van gespecialiseer- de scheepsbouw. Een belang rijk deel van de opdrachten* komt uit landen buiten Euro pa, Bij Scheepswerf Damen wer ken zeshonderd mensen. Naast de vestigingen in de Alblasser- waard, beschikt Damen nog over twee bedrijven in Frics^ land en Groningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3