'Gemeente veroorzaakt zelf tekorten bij OJC Richtlijnen club- en buurthuizen van tafel Oud-wethouder cultuur vreest elitair museum EZH zet Schiedamse windmolens op spel Hoogstraat start nieuwe vereniging VLAARDINGS DAGBLAD SCMEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT i1'ftoofhoun vanRSV- holding9 Stenengooiers nog spoorloos Summerstreet zet tegenaanval in met accountantsrapport Verdeelde PvdA, VVD en D'66 fluiten wethouder terug Scheeres roept provincie te hulp Te hoog waterverbruik 'Dokter' valt vrouwen nog steeds lastig 'Bouwen in oude wijken goedkoper dan in Holy' SSSN wacht gespannen op Hafkamp 111 Nflo immffi DINSDAG IS MAART 1983 Schiedam De politie heeft nog geen spoor van de jongelui, die vanaf het spoorviaduct over rijksweg 20 bij de afslag Schiedam- centrum een steen tegen de voorruit van een personenauto gooi den. De ruit raakte verbrijzeld. De 23-jarige bestuurder uit Den Haag slaagde erin zijn wagen zonder ongelukken op de vluchtstrook te parkeren. De man reed in de richting van Rotterdam onder het viaduct, waarop hij enkele jongelui zag staan. Hei volgende moment vloog er een fikse steen, tegen de voorruit. Ondergang dreigt voor Vlaardingen De financiële tekorten bij het O JC zijn ver oorzaakt door de opstelling van de gemeente Vlaardin gen. Tot die conclusie komt de Nederlandse Accountants Maatschap in Rotterdam, die op verzoek van het bestuur van OJC Summerstreet een onderzoek heeft gehouden naar het financiële reilen en zeilen van het open jongeren centrum. Volgens de accountant is het tekort van 76.000 gulden ver oorzaakt doordat de gemeen te aan het eind van het boek jaar telkens minder aan sub sidie uitbetaalt dan er in de begroting is opgenomen. „De jaarlijks door het OJC- bestuur ingediende begrotin gen zijn behalve op het door de gemeente opgegeven be grote subsidiebedrag geba seerd op de normen van het rijk. Eerst bij de vaststelling van de definitieve subsidie bedragen is gebleken dat door Vlaardingen van deze normen is afgeweken. Voorts is door het ujl op ue inge diende begrotingen geen re actie van gemeentewegen ontvangen. Het vermogenste kort is geheel ais gevolg van de vorenstaande problema tiek ontstaan", luidt de con clusie in het accountantsrap port. De accountant wijst er tevens op dat. wanneer er niets wordt ondernomen, hel voortbestaan van het het OJC ernstig gevaar loopt. Met de conclusies van het rapport wil het OJC bewerk stelligen dat de gemeente raad zich positiever opstelt tegenover het jongerencen trum. „Ik heb de indruk dat het OJC constant wordt ge pakt," hield een woordvoer ster van het bestuur gister avond de raadscommissie voor sociaal-culturele aange legenheden voor. „De ene keer is er kritiek op de fi nancien. de volgende keer is het weer wat anders." Nel van der Linden (CDA) noemde het van zeer veel be lang dat het OJC blijft be staan. „Opheffen vind ik te rigoreus. Ondanks dat er in het verleden fouten zijn ge maakt, bereikt het een grote be volki ngsgroep. Over de baropbrengst die volgens B en W te laag zou den zijn en waardoor de te korten zouden zijn opgelo pen, stelt het OJC dat die in vergelijking met de buurt huizen helemaal niet slecht is. In een toelichting laat net OJC zien dat alleen buurt huis de Pijpelaar in de Vette- noordsepolder meer winst maakt op de bar dan het jon gerencentrum. Na vragen vanuit de commis sie zegde verantwoordelijk wethouder Cees Bot morrend toe dat de raadsleden de be schikking zouden krijgen over meer financiële gege vens, zodat zij zelf een oor deel kunnen vellen. machinefabriek De Neeff Vlaardingen Het voltallige personeel van machinefabriek De Neeff BV uit Vlaardingen heeft het RSV-concem er van beschuldigd roofbouw te heb ben gepleegd op de pijpleidingenfabriek. Het tachtig man sterke personeel heeft de klacht hierover verwoord in een telex, die gisteren rond het middag uur is verstuurd aan de bewindvoerders, de raad van bestuur van het RSV- concern, de directie van Wilton Fijenoord en de voorzitter van de Tweede Kamer. Vlaardingen Het college van burgemeester en wet houders van Vlaardingen is genoodzaakt do nota 'Taak en functie club- en buurt huiswerk'. waarvoor de in stemming van de gemeente raad wordt gevraagd, terug te nemen. Zoals de kaarten er nu voor liggen lijkt het uitgesloten dat een meer derheid in de raad akkoord zal gaan met de nota, waar in richtlijnen worden gege ven voor hel functioneren van de club- en buurthui- Zowel de club- en buurthui zen als de gemeenteraad vragen het college al jaren om zo'n nota. Is die er, dan weten de club- en buurthui zen tenminste wal er van ze wordt verwacht, zo luidt het standpunt. In de raadscommissie voor sociaal-culturele aangele genheden bleek gisteravond dat de PvdA er nu verdeeld over is. D'66 en de VVD 'staan op het door Leo ten Have (PvdA) geformuleer de standpunt dat het in plaats van een door de ge meenteraad bekrachtigde nota maar moet blijven bij een notitie van hel college. Ten Have: „Instemmen met die nota is jezelf iets wijs maken. Over enkele maan den, ais er weer moet wor den bezuinigd, zijn de .om standigheden veranderd. Wanneer er bijvoorbeeld wordt besloten arbeidsplaat sen in het club- en buurt huiswerk te schrappen om het werk te kunnen hand haven, dan staat de nota in nog geen vier maanden weer ter discussie. Om dan wéér te gaan pralen vind ik teveel van het goede. Laten we eerst de bezuinigingen afhandelen," aldus Ten Have. VVD en D'66 konden zich daarin vinden. Zij zijn met Ten Have van mening dat eerst onontkoombare zaken als bezuinigingen aangepakt dienen te worden. Wethou der Bot (CDA) vond dat de raad in de huidige omstan digheden best mag worden gevraagd om een uitspraak. Hij werd daarin gesteund door zijn eigen partij, Hen- ny Goedknegt (PvdA) en Wint van der Velden (SGP/GPV). Het bedrijf, een dochteronder neming van Wilton Fijenoord, wordt op korte termijn met sluiting bedreigd, „We worden langzaam maar zeker hel slachtoffer van de surseance van betaling", zegt de heer E. Meijer, algemeen bedrijfsleider. „Het bedrijfsle ven verliest het vertrouwen in ons en opdrachtgevers blijven weg." .In 1980 en 1981 heeft het be drijf in totaal 805.000 gulden afgestaan aan de holding van RSV bij wijze van 'interne vennootschapsbelasting*. Be drijfsleider Meijer: „RSV maakte in die jaren in z'n tota liteit geen winst en hoefde daarom geen vennootschaps belasting te betalen. Omdat de machinefabriek wel winst maakte, heeft de holding ons aangeslagen." In het telegram, dat gisteren is verstuurd, stelt het personeel dat men een slecht jaar mak kelijk uit eigen vermogen had kunnen overbruggen, als de holding de reserves van het bedrijf niet had opgeëist. Vol gens bedrijfsleider Meijer wordt het nu steeds moeilijker voor het bedrijf om zich staan de te houden. „Als er niet bin nen zeer korte tijd iets wordt ondernomen kunnen wjj de deuren definitief sluiten en gaat er weer een gezond be drijf ten gronde." Meijer zegt, dat het bedrijf nu niet meer voldoende werk heeft door het wegblijven van opdrachtge vers. De directie van het bedrijf heeft onlangs een onderhoud gehad met het gemeentebe stuur van Vlaardingen. Tij dens deze bijeenkomst heeft de gemeente Vlaardingen hel personeel en de bedrijfsleiding alleen morele steun kunnen toezeggen. „De gemeente Vlaardingen zit ook zonder fi nanciële middelen", zegt Meij er. „Als het in Vlaardingen woonachtige personeel van RSV wordt ontslagen kost dat de gemeente twee miljoen gul den aan eigen bijdrage voor de werkloosheidsuitkeringen. Vlaardingen heeft dat bedrag niet." i Oud-wethouder Truus Verweij-de Graaft en haar echtgenoot Goos Verweij hebben beiden sinds jaar en dag veel belangstelling voor het Schiedamse museum. Dat leidde nu tot een verontruste briet. Schiedam Oud-wet houder voor cultuur Truus Verweij-de Graaff spreekt in een brief aan de Schie damse gemeenteraad de vrees uit, dat het stedelijk museum op een eilandje terecht komt. Nu de beleid- sadviserende museum- Schiedam Met een Naaldwijks voorbeeld voor ogen is de economische commissie van de gemeente Schie dam uitermate ongerust over de haalbaarheid van het eigen energiebeleid. Een strafmaatregel van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol land (EZH) dreigt volgens wet houder Reinier Scheeres het plan te doorkruisen om in Schiedam nog meer windmo- Maasland Het energiebedrijf Delfland heeft in Maasland een verhoging van de waterafname door tuinders geconstateerd, De oorzaak is het gebruik van drinkwater ten behoeve van de 'sub* straatteelt'. De huidige capaciteit van het Maaslandse waterleidingnet is niei berekend op een grote gelijktijdige waterafname. Als deze ont wikkeling zich voortzet, komt een veilige en ongestoorde water voorziening in gevaar, lens te gaan bouwen. „Als hel EZH die maatregel bij ons uit voert, is dat de dood in de pot," liet Scheeres gistermid dag weten aan het verontruste PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf. Het gaat volgens de politici in de economische commissie om „een soort boete", waarmee het Elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland de gemeente Naald wijk confronteerde. Doordat er energie werd uitgespaard, kwam er minder geld in het laadje en dat bezorgde het EZH een strop. Scheeres: „Stel je voor dat wij ook een strafta- rief krijgen opgelegd, omdat wij zelf met een windmolen energie opwekken, Dan kun nen we die andere windmo lens. die wij wilden gaan bou wen, wel vergeten. Ik begrijp hier niets van. Dit staat toch haaks op het beleid om alter natieve energie te stimuleren." Scheeres hoopt dan ook minis ter Van Aardenne ervan te overtuigen, dat het belang van het EZH niet belangrijker moet worden geacht dan het landsbelang. De wethouder heeft hierover het ministerie van economische zaken reeds ingelicht. Hij dringt ook aan op een landelijk plan, want in Overijsel bestaat een volstrekt omgekeerde situatie. Daar zet de IJselcentrale juist een pre mie op het opwekken van ei gen energie. commissie door B en W is opgeheven, is me vrouw Verweij bang dat het met de in spraak in Hans Paal- mans museumbeleid verkeerd gaat. Om het contact tussen mu seum en burgerij te bevor deren, pleit het PvdA-lid er krachtig voor om mu seumactiviteiten aan te kondigen op de gemeente lijke informatiepagina in Het Nieuwe Stadsblad. Wordt dat contact niet verbeterd, dan kan het eli taire karakter van het mu seum alleen maar sterker worden, spreekt uit de brief van Truus Verweij. wier echtgenoot jarenlang lid was van de museum- commissie. Zelf kent zij het Schiedamse museum goed via haar activiteiten als weihouder voor onder meer cultuur, in welke functie zij werkzaam was tot 1974. Hoewel de gemeenteraad er maandag over spreekt, geven B en W er in een concept-antwoord aan me vrouw Verweij ai blijk van, dat de inspraak niet zozeer op het spel staat. Tenslotte is inspraak al leen al mogelijk door de gemeente of de museumdi recteur een briefje te schrijven, in de visie van het college. Haar verzoek om museuminformatie via de gemeen te voor lichting mee te nemen zal bestu deerd worden door chef voorlichting Theo Rey- man, die zich toch al buigt over een bundeling van alle gemeentelijke 'info'. 's-Gravcnzandc V rot, wen in het Westland en omgeving worden regelma tig telefonisch lastig geval len door een man. die zich uitgeeft voor 'doktor Steen kamp'. De pseudo-arts is al ongeveer een half jaar ac tief in het Westland. Hij be gon in 's-Gravenzande, waarna hij z'n 'werkterrein' snel uitbreidde tol Maassluis en onlangs zelfs lot Bouc- graven. Gisteren kreeg de politie in 's-Gravenzande weer klach ten over de onbekende man binnen. In een geval betrof het een meisje van acht jaar, die 's morgens vroeg al telefonisch was lastig geval len. Dc- man, die zeer be schaafd spreekt, vertelt de vrouwen meestal dat hij na mens het academisch zie kenhuis in Leiden een en quête houdt. Hij begint met algemene vragen Als hij de indruk heeft het vertrou wen van z'n slachtoffer te hebben gewonnen verlegt hij op indringende wijze z'n interesse naar de sexuele gewoonten van de vrouw. Vlaardingen Na de project groepen van de Oostwijk en het Centrum heeft ook die uit de Vettenoordsepolder (VOP) zich uitgesproken voor voor rang voor de nieuwbouw in de stadsvernieuwingsgebieden. De stadsvernieuwing heeft in het beleidsprogramma van het college prioriteit nummer één, maar B en W wil daar dit jaar van afwijken en Holy voor rang geven. De VOP is, net als de andere oude wijken, bang dal het bou wen in de stadsvernieuwing danig in de knel komt als B en W zijn voornemen doorzet. Dat dreigde toch al te gebeu ren doordat het aantal wonin gen dat Vlaardingen mag bou wen elk jaar kleiner wordt. De projectgroep dringt er in een brief bij het college op aan zijn voornemen te laten val len. Dezelfde huizen zouden in de oude wijken zeventig gul den minder huur per maand hoeven op te brengen als in Holy. „Uit het oogpunt van woonlastenverdeling ligt der halve de keuze voor de hand", schrijft de projectgroep. De Oostwijk zou door het plan van het college het eerst ge troffen worden, maar ook nieuwbouw in de VOP aan de Stationsstraat en op kleinere locaties kan erdoor in hel ge drang komen. De projectgroep adviseert burgemeester en wethouders om in 1983 in de Oostwijk te bouwen en ook in de komende jaren de stadsver nieuwing voorrang te geven. Schiedam Het financieel onderzoek naar dc stichting samenlevingsopbouw Sehie- dam-Noord (SSSN) is afge rond, maar B en W doen nog geen enkele mededeling over dc resultaten. Pas morgenoch tend zullen de SSSN-werkne mers van wethouder Hafkamp te horen krijgen, wat de conse quenties zullen zijn. Het draait hierbij onder meer om het ont slag van opbouwwerker Jos van der Lugt, dat het SSSN- bestuur hem enkele maanden geleden op staande voet gaf, en om de verdere activiteiten rond de SSSN. De spanning in Schiedam-Noord, en dan met name in wijkcentrum Blauwe Brug, is te snijden. Hafkamp praat morgenoch tend met dc medewerkers, maar wil het zwijgen bewaard zien, totdat hij ook op donder dagavond met het bestuur rond de tafel heeft gezeten. „Elke mededeling, die ik er nu over doe, geeft al een richting aan waarin wij denken, en dat wil ik nu juist niet op voor hand bekendmaken, want de afspraken zijn al gemaakt," 2ei Hafkamp vanochtend. Schiedam Er bestaat grote behoefte aan een winkeliers vereniging voor het eerste deel van de Schiedamse Hoog straat, speciaal bedoeld voor do middenstanders die zitten op het gedeelte tussen de Broers vest en het museum. Dat is gebleken uit de terugge kregen enquêteformulieren die een initiatiefgroep, waarin Chris Coppens een van do sti mulerende krachten is, heeft rondgestuurd. In totaal heeft 75 tot 80 procent van de aan geschreven winkeliers positief gereageerd, en nog niet alle formulieren zijn terug. Voor het eerste deel van de Hoogstraat is al jaren geen winkeliersvereniging meer. Sinds het ter ziele gaan van de vereniging City Centrum ge- beun er in dit deel van de straat niets meer gezamenlijk. Het achterste deel van de Hoogstraat heeft al enkele ja ren wél een eigen winkeliersv. vereniging: 'Van museum tot' Stadhuis'. Coppens vindt het op dit mo ment nog te vroeg om te spre ken over samenwerking tus sen de beide winkeliersvereni gingen. maar hij acht het ze ker niet uitgesloten dat dat in de toekomst zou kunnen ge beuren. De nieuwe vereniging, die over enige tijd officieel zal worden opgericht, heeft in middels een eerste activiteit gepland. Op 23 april zal een braderie worden gehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1