15 Rodeo in Ahoy' en Prechtstedenhal Samenwerking in fruitoversïag Piet Smit: 'Geen kopers voor werf GRAAG .GEDAAN. IBon BEL VOOR 010-144144 Loonoffer RDM loopt op tot vier miljoen Volgende maand Seaport Terminals en Müller Thomsen moderniseren fruit-pier Directie spreekt bewindvoerders tegen Prinses Juliana heeft griep Minder vracht via Noord-Zuid Bloemen voor Marx Oplossing voor gifschip bij EMK Yang Ming begint container- dienst Spoortunnel is scheepsbouwers bijdrage waard Actievoerders Onkruit vrij I i-s.i V m if r'lf Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/RY/RW 15 maart 1983 Bull Riding, De flnala van elke rodeo: het levensgevaarlijke bullriding op brahmastieren. 'Rotterdam Stuivend >and. bokkende paarden, aanstormende stieren, vermetele cowboys en cowgirls.- Het Wilde Wes ten strijkt volgende maand drie dagen neer in sportpaleis Ahoy'. Om het een weekend later alle maal nog eens dunnetjes over te doen in de Dordtse Drechtstedenhal. Rodeo USA. Zo heet dit spektakel, dat al eerder Ne derland aandeed, maar dan voornamelijk voor sensatie •zorgde in Den Haag. ;Vooral ïn de zuidelijke sta ten van Noord-Amerika is He rodeo een soort nationale sport. Volksvermaak bij uit stek. En dat al heel Jang. Geen wonder dus dat cow boys die ook maar gewo nen mensen zijn en normaal hun militaire dienstplicht moeten vervullen in het ver van.het vaderland ver wijderde West-Duitsland de zwetende paardelljven en de spanning van de rodeo misten. Films Het was in de tijd van de '.Italiaanse spaghetti-wes- •terns", dat daarvoor een op lossing werd gevonden. In •Italië namelijk zorgde een 'slimme Amerikaan, Alan Jacobs, voor de levende have, die de filmproducen ten nodig hadden en boven dien leverde Jacobs de zeer bedreven figuranten: de cowboys-van-origine uit het Amerikaanse leger in West- Duitsland. Het duurde dus niet lang, voordat er in Italië een ech te rodeo op stapel werd ge zet. Dat was het begin van een stukje Amerikaans Wil de Westen, dat zich nu Saddle Bronc Riding. De cowboy voert een acht seconden durende strijd met het wilde paard. Blijft hij in het zadel, of bijt de berijder in het stof? heeft genesteld m het Duit se dorpje Otterberg, vlakbij de Amerikaanse bases. Bij na elk weekend Is het daar feest in de rodeo-arena. Het is een complete farm met stallen, quater horses, en uitgestrekte weiden voor wild vee. Andere landen De cowboys in het Ameri kaanse leger hadden zich toen al georganiseerd. Een club, die groeide en groeide. En inmiddels vinden per jaar twintiog rodeo-week ends plaats, ook in omrin gende landen als Frankrijk, Belgié, Oostenrijk en Ne derland. Van vrijdag 8 tot en met zondag 10 april staat de are na van 30 bij 60 meter opge bouwd in Ahoy'. Daarom heen stalen hekken van 180 cm. hoog. Er zijn voorstel lingen op vrijdagavond 20.00 uur, zaterdag 15.00 en 20.00 uur, en op zondag om 13.00 en 16,00 uur. Van vrij dag 15 tot en met zondag 17 april (zelfde aanvangstijden) strijkt het rodeocircus neer in de Dordtse Drechtsteden hal. Rotterdam Geen enkele koper heeft zich bij de bewindvoerders van Rijn-Schelde-Verolme gemeld voor een gehele of gedeeltelijke overname van de scheepswerf Pïet Smit in Rotterdam-Zuid. „De enige die inlichtingen heeft ge vraagd is een bedrijf dat als een soort makelaar optreedt. Dit soort bedrij ven reagereert altijd. Op zich zegt dat niets", aldus directeur ing. W.J. Las- schuit van Piet Smit. Volgens KSV-bewindvoerder mr. F. Meeter zouden er meer kopers voor de werf zijn. Hij zei dit afgelopen vrijdag tegen centrale ondernemings raad en vakbonden. Ing. Lasschuit: „Vrijdagmiddag hoorde ik voor het eerst over kopers. Ik ben direct in de telefoon geklommen om meer duide lijkheid te krijgen. Dat kwam er, maar niet in de zin van overname." Volgens de werf-directeur moet Piet Smit vooralsnog op eigen gelegenheid uit het RSV-verband zien te komen. Samenwerking met andere Rotter damse bedrijven is daarbij niet uitge sloten. Boos Boos heeft de directie van de Rotter damse werf zich gemaakt over uitla tingen van het Tweede-Kamerlid Huub Jacobse van de VVD in deze krant. Daarin zei het kamerlid dat steunverlening aan Piet Smit uiterst voorzichtig diende te gebeuren om concurrentievervalsing te voorko men. In een brief aan Jacobse zegt de di rectie: „Wij hebben een tijdelijk boe delkrediet gekregen. Met nog geen drie miljoen gulden zijn wij gered. Verder behoort ons bedrijf niet tot onrendabele onderdelen, zo hebben verschillende rapporten uitgewezen. Tegen deze achtergrond vragen wij ons af hoe hier sprake kan zijn van concurrentie-vervalsing. Alhoewel wij ons kunnen voorstellen dat onze cuncurrenten Piet Smit liever zien verdwijnen." Rotterdam Het personeel van de RDM denkt dat de eigen steunopera tie voor behoud van de reparatiewerf van de RDM hoger kan uitpakken dan de één miljoen gulden die tot nu is vrijgekomen. „Deze week raadplegen we ook het personeel van de marinewerf en van de afdeling algemene werktuigbouw. Wellicht zijn ook zij bereid om de eindejaarsbonus te laten schieten", al dus voorzitter Rinus Vischschraper van de ondernemingsraad bij RDM. Wanneer dat deel van de werkne mers positief reageert kan de bijdrage van het personeel oplopen tot vier miljoen gulden, aldus Vischschraper. De onderhandelingen over de steun die Rotterdam aan de reparatiewerf Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij denkt te geven, zijn gisteren her vat. Volgens een woordvoerder van de gemeente ging het om 'een uitwis seling van informatie. Het gesprek wordt deze week nog voortgezet. Zeer waarschijnlijk zal een definitief besluit vallen over de mogelijke steunverlening. Bewind voerders van RSV hebben vorig weeK gesteld dat eind deze weeK een definitief besluit wordt genomen over het voortbestaan van de repara tiewerf. Duidelijk is geworden dat Rotterdam niet bereid is de 25 miljoen gulden m de RDM te steken die eerder was toe gezegd. Belangrijkste reden is dat de marine-afdeling en afdeling algeme ne werktuigbouw wordt afgesplitst van de rest van de RDM. Rotterdam kan zodoende uitsluitend de dokken, grond en opstallen van de reparatie werf overnemen. Daarmee zou een bedrag gemoeid zijn van rond de tien miljoen gulden. Verder heeft Rotterdam exacte voor waarden gesteld aan een mogelijke steunverlening. Het betreft onder meer zaken rond management en be heer. Ondernemingsraad-voorzitter Visch schraper zegt over de kansen dat de toegezegde steun van Rotterdam er komt 'minder pessimistich' te zijn dan voorheen. Inmiddels zijn volgens Vischschraper de gesprekken met de banken begon nen. Rotterdam De Rijksvoor lichtingsdienst heeft van morgen meegedeeld dat prinses Juliana lijdt aan een lichte griep. De prinses was derhalve verhinderd naar Rotterdam te komen. Ze zou daar vandaag het nieuwe complex van de Wolfcrt van Borselen Scholengemeen schap aan de Bentincklaan openen. Daling van 15 procent Rotterdam Het aantal ver voerde tonnen via de Toer beurt Noord-Zuid is in 1982 met vijftien procent gedaald ten opzichte van 1981. Het Economisch Bureau voor hel Weg- en Watervervoer (EBW) constateert dat een groot aan tal binnenschippers vorig jaar in ernstige financiële moeilijk heden is gekomen. De teruggang heeft zich ook in het vierde kwartaal doorgezet. Het EBW, dat de kwartaalon derzoeken verricht in op dracht van de Europese Com missie, verwacht voor het eer ste kwartaal van 1983 weinig verandering. Het was gisteren precies een eeuw geleden dat Karl Marx overleed. En hoewel de straat met die naam in Lombardijen beduidend jonger is, was dat voor onbekenden aanleiding om," pa! onder het straatnaambordje, bloemen op te hangen om de overleden filosoof te eren. Rotterdam Rijkswater staat wil het grootste deel betalen van de opruiming van het wrakke gifschip Delta XIII, dat al jarenlang met 170 ton chemisch afval vcor de steiger van EMK in Krimpen ligt. Daarmee komt een eind aan het touwtrekken tussen Rijn mond en Rijkswaterstaat over de opruimingskosten. Volgens de nieuwe oplossing betaalt Rijkswaterstaat tweederde deel van de kosten en Rijn mond de rest. Het dagelijks be stuur van Rijnmond moet nog akkoord gaan. In het schip bevinden, zich oliehoudende vloeistoffen, vermengd met benzeen, feno len en aromatische koolwater stoffen. Als het wrak zou zin ken zou dat een ernstige ver ontreiniging van het opper vlaktewater tot gevolg hebben. Rijkswaterstaat wilde aanvan kelijk niets bijdragen aan de opruiming van het gifschip en dreigde zelfs met gerechtelijke stappen tegen Rijnmond als het niet voor verwijdering van het schip zou zorgdragen. Rotterdam De stuwadoorsbedrijven Seaport Terminals en Müller-Thomsen zijn het eens over samenwerking bij de overslag van fruit. Er wordt een nieuwe maatschappij gevormd ('joint-venture'), die de Fruitpier aan de Merwehaven gaat uitbreiden en moderniseren. Beide partijen krijgen er op basis van hun hui dige belang in de fruitoversïag een over eenkomstig aandeel in. De eerste fase van het project kan volgend jaar reeds gereed zijn. De concern-directies van Furness en Interna- tio-MUller hebben namens hun bedrijven Sea port Terminals en Muller-Thomsen gisteren meegedeeld dat er geen problemen meer zijn die een samenwerking in de weg staan. Men verwacht binnen drie maanden een definitief akkoord te hebben. Ze lieten dit weten tijdens een bijeenkomst die op verzoek van de onder nemingsraden van Seaport Terminals en Mul ler-Thomsen was belegd, nadat de Vervoers- bond FNV vorige week bekend had gemaakt dat men vanwege het uitblijven van beslissin gen zorgen had over de werkgelegenheid in de fruitoversïag in de Rotterdamse haven. Seaport Terminals en Muller-Thomsen zijn al enkele jaren bezig over samenwerking in de fruitoversïag. Muller-Thomsen beschikt aan de Merwehaven over een kade met terrein die grenst aan de huidige Fruitpier, een organisatie van een aantal Rotterdamse fruitimporteurs. Seaport Terminals doet het stuwadoorswerk voor die Fruitpier. Twee koelhuizen Rotterdam dreigt echter steeds nadrukkelijker fruit aan Antwerpen en Hamburg kwijt te ra ken, omdat de ruimte van de Fruitpier te klein is en de faciliteiten niet zo modern meer zijn. Het is bijvoorbeeld hard nodig dat er twee koel huizen worden gebouwd: een investering die Seaport Terminals en Muller-Thomsen geza menlijk zullen opbrengen. In het kader van een vergrote Fruitpier zal verder de nabij liggende Viiethaven worden gedempt en zal ook een deel van het oude GEB-terrein aan de Galileïstraal bij de nieuwe pier worden betrokken. De kosten daarvan ko men voor rekening van de gemeente Rotter dam. MUller-Thomsen zal zijn Merwehaven-terrein aan de gemeente verkopen, waarna die dat dan weer aan de nieuwe maatschappij zal verhuren. De oude terrein-loodsen moeten worden ge sloopt, om plaats te maken voor de nieuwe koelhuizen. Müller-Thomsen is al geruime tijd met de gemeente in overleg over de overname prijs, maar een akkoord is er tot nu toe niet be reikt. Het bedrijf heeft gisteren gezegd binnen tien dagen met een nieuwe vraagprijs te zullen komen. Aan de Merwehaven d.w.z, bij de Fruitpier en bij het eigen stuwadcorsbedrijf dat Seaport Terminals daar ook heeft wordt momenteel zo'n 350.000 ton fruit per jaar aangevoerd. Mul ler-Thomsen verzorgt daar ongeveer vijftien procent van. Met de 'nieuwe' Fruitpier kan en jaar-totaal van 500.000 ton worden bereikt. Bestuurder Kees Voormeulen van de Vervoers- bond FNV is verheugd over de ontwikkeling. Volgens hem betekent het akkoord niet alleen dat de werkgelegenheid van zo'n 400 haven werkers zeker gesteld is, maar tevens dat er in de toekomst mogelijk uitbreiding van werkge legenheid volgt. Rotterdam Over zes weken arriveert het eerste container schip ïn de dienst die de Tai wanese rederij Yang Mtng tus sen het Verre Oosten en West- Europa heeft geopend. Het is de Mmg Energy, een van de vier schepen capaciteit 1.846 containers van 20 voet die de rederij op deze route in zet. Voorlopig vaart men een veertiendaagse dienst, maar over twee jaar wil Yang Ming naar een wekelijkse dienst toe. De Yang MIng-schepen, die in Rotterdam bij de ECT zullen worden geladen en gelost, lo pen in Europa de havens van Genua, Hamburg. Rotterdam, Felixstowe, Le Havre en Ant werpen aan. Volgens rederij-agent F A. Voigt en Co durft Yang Ming de felle concurrentie op het traject naar en van het Verre Oosten aan. Yang Ming, waar in de staat Taiwan een flink aandeel heeft, verwacht dat de handel tussen Taiwan en de EEG-landen flink zal groeien. Rotterdam De Nederlandse scheepsbouwers zijn in princi pe bereid mee te betalen aan de bouw van een nieuwe spoortunnel in Rotterdam. Di recteur drs. PJ. Hupkes van de Vereniging van Scheeps bouwers Cebosme noemde een dergelijke bijdrage gisteren weliswaar ongewoon, maar met uilgesloten. Minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat had de Ce bosme in een gesprek ge vraagd aan te geven, wat een spoortunnel haar waard was. Capelle aan den IJssel De Capelse politie heeft elf van de 45 ac tievoerders van de anti-militaristische ac tiegroep Onkruit, die zondag in Capelle wer den gearresteerd weer vrijgelaten. Nadat zij hun namen bekend hadden gemaakt kon den zij gisteren in de loop van de avond ver trekken. Tegen hen is proces-verbaai opge maakt. Na overleg met de offi cier van justitie zijn de overige Onkrmc-leden, die hun identiteit niet willen prijsgeven, van middag vrijgelaten. De actievoerders die zondagmiddag de bouw van het nieuwe kan toorgebouw van het Amerikaanse leger in Capelle probeerden tc vertragen waren ver spreid ondergebracht in diverse politiebu reaus in de regio. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een sierlijk olielampje. P°stcod, Adres-^ I p°stcode:^ Woo"Plaa^ Te!efOOJi,^ m StuUr j mOGjje

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5