Vandaag besluit over benoeming Te Loo Leden VAD dwingen vergadering af ra Strikte geheimhouding over boekhouding SSSN OR Wilton blij met parlementaire enquête VlAftRDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE GSDBANÏ NIEUWE WATERWEG COURANT 'Gemeente machteloos in woonlasten kwestie' Stilte rond bibliotheek Onderzoek naar gif in kat Geen nieuwbouw* maar uitbreiding zaal de Deel Nummer één op voordracht voor Leeuwarden 'We zijn het schoon zat' Doorgereden na aanrij ding 34 H0E WERKT HETASTRA FILTER EN WAT IS HET CYCLOON EFFECT? STMORITZ SPECIAL FILTER VRIJDAG IS MAART 1983 Vlaardingen „Het komt uit Den Haag, De gemeenten èn de bewoners zitten samen in 'de tang bij hel rijk." Dat wa ren de geluiden die de meeste plaatselijke politici gisteravond op de vergadering van de commissies stadsvernieuwing en financiën in Vlaardingen lieten horen over de woonlas ten. ..D'r gebeurt niks", con stateerde Bart van der Gein, namens de FNV vertegen woordigd in het breed overleg woonlasten (BOW), moedeloos. Politici van bijna alle partijen waren het grootste deel van de tijd bezig te vertellen dat de gemeente aan de problematiek ,van de woonlasten bitter wei nig kan doen. Vijf procent van de woonlasten kan Vlaardin gen beheersen. De andere vijf ennegentig procent komen .voor rekening van de rijkso verheid. „Wij dreigen uitvoer der te worden van het cre peer beleid van deze CDA/VVD-regering", zei PvdA'er Gerard Boender. Bart van der Gein van het BOW vond dat de gemeente alles moet doen wat in haar vermogen ligt. „Zoekt u oplos singen. Ik vraag u dat drin gend. Doe iets, al is het maar iets kleins." Hij kondigde aan dat het breed overleg actie gaat voeren, met name over de gasprijzen. „Het enige resultaat van onze bemoeienissen tot nu toe zijn loze kreten van de politieke partijen geweest. Er is niet de bereidheid om de pijn bij an deren dan de minst draag- krachtïgen te leggen", zei een bewogen Van der Gein. „Pra ten helpt niet en wij hebben haast om de ellende van vele mensen op te lossen." Jo Schriel van het CDA pro beerde nadrukkelijk om het probleem veel breder te bekij ken. „Het gaat over alle lasten, niet alleen over woonlasten. Als we de lasten omlaag willen hebben moet het voorzienin genniveau in Vlaardingen om laag." Schriel wilde nog een touwtrekspelletje beginnen met Bart van der Gein over de vraag waar het geld-yoor de verlaging van de woonlasten volgens het BOW vandaan moest komen, maar daar ging Van der Gein niet op in. „U moet oplossingen zoeken. Daar bent u voor ingehuurd." Schiedam De vergade ring van de bibliotheek commissie in Schiedam is deze week uitgesteld tot een nader te bepalen da tum. Er zouden nadere mededelingen gedaan worden over de enige kandidaat-directeur Jac ques Hoefsloot, maar de voortgang rond de sollici tatieprocedure en even tuele benoeming laat aan snelheid te wensen over. Jo Schriel: 'Het alle lasten'. Schiedam Het onderzoek van de Schiedamse politie naar de vergiftiging van twin tig dieren in Woudhoek-Zuid heeft nog geen aanwijzingen opgeleverd, die naar de daders kunnen leiden. Het onderzoek wordt bemoeilijkt omdat van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk nog geen gegevens binnenkwamen. Er is hier een dode kat gebracht, waarvan men de doodsoorzaak tracht vast te stellen, maar het dier heeft zo'n kli ine maaginhoud dat men er ni-?tachter kan ko men om welk gif het ging. Schiedam /Den. Haag Zo goed als zeker neemt de mi nisterraad vandaag een be slissing over de benoeming van een nieuwe burgemees ter voor Leeuwarden. Die nieuwe burgemeester wordt de Schiedamse burgemeester John te Loo, zo is door Haag se kringen bevestigd. Te Loo zou de voorkeur krijgen bo ven zijn partijgenoot drs. Hessel Rincks (eveneens PvdA, nu Tweede Kamerlid), die op de tweede plaats op het lijstje staat van de Friese commissaris der koningin, Hans Wiegel. Dat Te Loo de belangrijkste kandidaat is voor deze burge meesterspost staat dus wel vast. Hij krijgt ook de voor keur boven burgemeester Molendijk van Velzen. Of de benoeming inderdaad van daag aan de orde zal komen, moet nog even worden afge wacht; het is niet onmogelijk dat de ministerraad, wanneer andere agendapunten tijdens de wekelijkse vergadering uitlopen, de beslissing tot vol gende week moet uitstellen. Overigens veronderstelde PvdA-kamerlid Schel to Pa- tijn, bruegemeester-specialist, vanmorgen dat het besluit wellicht over één of twee weken pas zal vallen. Te Loo wilde begin deze week, toen deze krant hem met zijn zo goed ais zeker zijnde overplaatsing naar Leeuwarden confronteerde, zijn sollicitatie niet ontken nen, maar met zoveel woor den bevestigen deed hij het evenmin. „Verrek, is het toch waar?" reageerde van ochtend VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk. die er aan toevoegde dat het ko mende vertrek van Te Loo hem zeer spijt. ,,Ik heb het altijd een aardige vent ge vonden. maar ik hoop dat hij in Leeuwarden levenslang krijgt. Daar is een mooie ge vangenis. Ik bedoel ermee: het is een mooi eindstation voor hem." Verhulsdonk filosofeerde al over Te Loo's opvolger. „Lems was een bourgondiër. Te Loo een calvinist: we wil len nu een bevruchting van die twee karakters en dat moet dus een VVD'er zijn." Ook CDA-fractieleider Aad van Lingen noemde het van morgen gewoon jammer' voor Schiedam. „Hij staat bo ven de partijen: ik heb hem nooit als PvdA'er gezien. Het is wel jammer dat hij zo snei weer weggaat. Als we dat van tevoren hadden geweten, dan was ik niet zo juichend geweest om hem te aanvaar den." PvdA-leider Gé Brou wer wilde nog geen commen taar geven. Leeuwarden betekent voor Te Loo oen promotie: de Friese hoofdstad telt 85.000 inwoners, Schiedam 72.000. Te Loo is een geboren Fries, evenals nummer twee op de voordracht. PvdA-parlemen tariër Rincks. die in Zwolle woont. De huidige burge meester van Leeuwarden, Johannes S. Brandsma, gaat op 30 april met pensioen. De situatie rond die benoe ming is onduidelijk, te meer omdat het personeel wel zeer nadrukkelijk is meegedeeld dat er geen woord over naar buiten mag komen. Volgens wethouder Herman Post hoorn is hierbij geen sprake van een zwijgplicht. Post hoorn noemde dat gistermid dag de gebruikelijke formele vertrouwensrelatie, waarbij geen mededelingen gedaan worden over een sollicitant. Het feit, dat de naam Hoef sloot voortijdig bekend ge worden is, zou belemmerend werken op de procedure, of schoon de bibliotheek al twee jaar zonder directeur draait en Hoefsloot na zorg vuldige selectie gekozen is. Alternatief Holy-Noord spaart gemeente mi i j oen n Jos van der Lugt: geen partij meer voor Hafkamp. Schiedam De door de SSSN op staande voet ontsla gen opbouwwerker Jos van der Lugt wordt door wet houder Hafkamp niet meer beschouwd als 'partij' in het conflict over de boekhouding bij deze stichting voor samenlevingsopbouw. Hafkamp heeft dat gister avond laten weten tijdens een strikt besloten zitting in het stadhuis, die tot kwart over twaalf duurde. Alle bestuur ders van de stichting uit Schiedam-Noord deden er na afloop streng het zwijgen toe, omdat dat beter zou zijn voor de verhoudingen en de afloop van de schermutselingen. Het gesprek tussen SSSN en Haf kamp is nog niet afgerond en krijgt binnen drie weken een vervolg. Maar intussen staat vast dat Van der Lugt niet meer ge hoord zal worden en dat wil zoveel zeggen als dat het ont slag nu definitief lijkt. Hel verificatiebureau van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten heelt zich strikt ge houden aan de boekhouding, zoals deze voor handen was, en hieruit blijkt dat er nu en dan wat aangerommeld werd. Het is nu echter nog de vraag, hoe men die feiten wil inter preteren, want volgens een stafkracht van de SSSN komt het improviseren met begro tingen vrijwel overal voor in het sociaal-cultureel werk. De praktijk zou dat vereisen, om dat een bestuur niet dagelijks vergadert en er wel elke dag beslissingen moeten worden genomen. Het SSSN-bestuur interpre teerde echter in meerderheid die feiten keihard: in oktober moest Van der Lugt op slaan de voet weg. Nu gisteravond- wethouder Hafkamp medede ling deed van het VNG-onder- zoek en niemand na afloop iets wilde zeggen, frustreerde dat de ^beroepskrachten van de SSSN bijzonder. Jongerenwer ker Jaap van der Graaf liet desgevraagd weten, dat voor hem de SSSN niet meer be staat. Hij toonde zich teleurge steld in de gang van zaken tot nu toe, te rneer omdat het ver- ificatiebureau alleen het dage lijks bestuur van de SSSN ge hoord heeft en niet de be roepskrachten, de ontslagen opbouwwerker en de bestuurs leden die in een vorige periode verantwoordelijk waren. Dit zou de interpretatie sterk be ïnvloed hebben. Hafkamp heeft met de SSSN afgesproken, dat hij als enige mededelingen zal doen aan de pers. Maar vanochtend was hij voor commentaar onbereik baar, evenals zijn plaatsver vanger Posthoorn. Vlaardingen De twee wijkverenigingen in Holy-Noord hebben een alternatief uitgewerkt voor de dure centrale accomodatie voor buurthuiswerk, die de gemeente in de meerja renbegroting heeft staan. Het plan van de gemeente wordt ge raamd op twee miljoen, het alternatief van Hoe ven- en Hoofdsteden- buurt op minder dan een miljoen. De twee verenigingen willen geen nieuwbouw in het cen trumgebied, zoals de gemeen te. Uitbreiding van zaal de Deel zou volgens hen al vol doende zijn. Hoeven- en Hoofdstedenbuurt zijn nooit gecharmeerd ge weest van het plan van de ge meente, dat de verenigingen wil onderbrengen in een groot multi-functioneel gebouw in het centrum van Holy. De af stand voor de bewoners naar het gebouw zou veel te groot worden. De Hoevenbuurt weet uit er varing dat de bezoekers niet van verder dan zo'n zeshon derd meter komen. „De men sen moeten naar het buurthuis kunnen lopen", vindt de vere niging. Bij een centrale acco- nodatie in het centrumgebied van Holy zou de afstand naar het buurthuis voor veel men sen meer dan een kilometer worden. „Wij hebben dit niet allemaal opgebouwd", hebben de beide voorzitters van vere nigingen, Jos Sloot en Ton van der Vlies al eens gezegd, „om het op die manier weer te ia- ten afbreken. Als de afstand te groot wordt, voelen bezoekers en vrijwilligers zich niet meer bij het buurthuis betrokken, vrezen zij. Voor iets meer dan acht ton kan zaal De Deel aan de Baarnhoeve geschikt gemaakt worden om Hoeven- en Hoofdstedenbuurt uit de ruim teproblemen te helpen. De twee maken al gebruik van die zaal, maar kunnen daar niet al hun activiteiten onder brengen. De tekeningen van de uitbreiding liggen al klaar. „Een zeer goedkoop plan", schrijven de verenigingen. Zij verwachten dat de gemeente daar, in deze kommervolle tij den, wel oren naar heeft. Vlaardingen De gemeente politie van Vlaardingen heeft op verzoek van de Rotterdam se politie een inwoner aange houden. omdat hij na een aan rijding was doorgereden. De Vlaardinger reed in Rotter dam een kind aan, ging er vandoor met zijn auto en reed naar een sloopbedrijf om zijn voertuig voor een andere om te ruilen. Desondanks kon hij later die dag worden aange houden. "I \oor de toekfvimt* Vlaardingen - De gezamenlijke club- en buurthuizen hebben in een brief op poten het bestuur van de Vereniging voor Admini stratieve Dienstverlening (VAD) gedwongen op korte termijn een algemene ledenvergadering uit te schrijven, Jn die vergadering willen de buurthuizen van gedachten wisselen met het VAD-be- stuur, omdat zij het volstrekt niet eens zijn met de gang van zaken bij deze vereniging. Het VAD-bestuur kon aan de hand van de statuten niets anders doen dan de geëiste ledenver gadering uitschrijven. De bij eenkomst is gepland voor 14 april. Er is onder de gebruikers van het VAD, die 'bij de vereniging hun financiële administraties hebben ondergebracht, al ge ruime tijd wrevel over het functioneren van de vereni ging. Zo blijven de maandafre- keningen, die de aangesloten instellingen horen te krijgen, vaak erg lang weg. Daarnaast zijn er wat recente ontwikke lingen, waar de deelnemers zich zeer kwaad over hebben gemaakt. Een van die ontwikkelingen is het feit,-dat het VAD onlangs alle financiële gegevens aan het VJaardings Centrum voor Welzijnsplanning (VCW) heeft overgedragen in het seho- ningsonderzoek naar de begro tingen van de buurthuizen. Jan Hooghiemstra, bestuurslid van de wijkvereniging in de Vettenaordsepolder: „Het VCW bleek op een vergade ring die daarna plaatsvond plotseling zelfs te beschikken over de eindafrekeningen over 1982 van alle buurthuizen. De huurthuizen zelf hadden die gegevens nog niet eens in hun bezit. Daar zijn we woedend over." Ook de voor de buurthuizen vrij negatieve uitlatingen, die een VAD-medewerker on langs in deze krant deed over het financiële beleid van de buurthuizen zijn bij die instel lingen volledig in het verkeer de keelgat geschoten. Een aan getekende brief, die buurthuis De Haven hierover half vorige maand aan het VAD heeft ge zonden om opheldering te vra gen, is nog steeds niet beant woord. Jan Hooghiemstra: „Dat was de druppel die de emmer deed overlopen: we zijn er nu wel een beetje spuugzat van." Het VAD heeft al anderhalf jaar geen ledenvergadering ge houden, en dat is ook iets dat de deelnemers steekt. Vorig jaar had het bestuur een ver gadering in de zomerperiode gepland, op een moment dat veel mensen met vakantie wa ren, Die vergadering moest worden afgelast. Een nieuwe vergaderdatum is echter nooit vastgesteld. Tijdens de vergadering in april komt ook die zaak aan dé orde. De bedoeling is. dat de drie nieuwe leden ook in het bestuur vertegenwoordigd worden. Ook de Vetienoordse- polder zal een bestuurslid voordragen. Hoewel de VOP al langer VAD-Iid is, heeft men op dit moment geen ver tegenwoordiger in het bestuur. Schiedam De ondernemingsraad bij Wilton- Fïjenoord is blij met de parlementaire enquête naar de gang van zaken bij het RSV-concern. Hoewel ondernemingsraadsecretaris Jaap Eij- kenboom het een aanfluiting noemt dat zo'n 1 zwaar middel moet worden aangewend, vindt hij het toch een goede zaak dat het gebeurt. „De noodzaak van die parlementaire enquête is het gevolg van een onzorgvuldig regeringsbe leid. De regering heeft gewoon nagelaten om-te controleren wat er met de bijna twee miljard gulden is gebeurd die in RSV zijn gepompt. Als alles boven water wordt gehaald, heeft de be volking tenminste enig idee in wat voor een bo demloze put hun geld is verdwenen. De men sen hebben blindelings een offer gebracht. Twee miljard is niet niks. Omgerekend bete kent hei zo'n vijfhonderd gulden per gezin." Bovendien wijst Eijkcnboom er op dal ér dan een antwoord komt op de vraag of RSV-top- man Stikker inderdaad een gouden handdruk krijgt van een miljoen gulden. „Het is toch ver schrikkelijk als die geruchten waar zouden zijn. Ik noem dat buiten alle proporties." De gesprekken tussen directie en onderne mingsraad over het reddingsplan voor de Schiedamse werf vlotten overigens niet erg. Van de week liet de directie weten geen gele genheid te hebben voor overleg, omdat zij met de delegatie uit Taiwan moest praten. De uit komsten van de onderhandelingen met Taiwan het al dan niet afbouwen van de twee duik boten zijn bepalend voor de toekomstige ca paciteit van Wilton. ADVERTENTIE DE TRUC ZIT IN HET FILTER ledereen weet dat een sigaret met weinig teer en nicotine niet overloopt van smaak. Kortom je rookt wel heel licht, maar je hebt geen smaakvoldoening. Gelukkig is die tijd voorbij want nu is er ST. MORITZ SPECIAL. De enige lichte sigaret met dat prettige gevoel van een echte sigaret. En de truc zit in het filter. Het revolutionaire Astra filter laat .het aroma perfekt door en in 4\ kombinatie met het cycloon effekt krijg je daardoor een uitstekende smaak De smaak van ST. MORITZ SPECIAL, de enige sigaret met het Astra filter. Het Astra filter is het enige filter dat gebruik maakt van aërodynamische principes fet filtert de rook, iaat het aroma door, en zuigt lucht aan via aparte kanaaltjes. Doordat de lucht meteen grotere snelheid in de mond komt dan het aroma, ontstaat er een werveling... het cycloon effekt! En dat cycloon effekt zorgt ervoor dat alle smaakpapillen in uw mond kunnen genieten van ST. MORITZ SPECIAL. Een revolutionaire vinding waaraan drie jaar onderzoek is voorafgegaan... En die u beslist moet proberen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1