26 Brandwondencentrum struikelt over werkwoede provincie I Prostitutie Keileweg gaat gewoon door BEL VOOR 010-144144 9Inspraak van ouders een lachertje9 Dambusters9 op Zestienhoven 'Spanning is eigenlijk niet over te brengen' Meer geld voor dagelijks bestuur zuiveringschap teSSii'if' Bedrijven willen wel verhuizen Betrapte inbreker valt negen meter B en W willen sluiting van drinkwater- bedrijf Rotterdams Nieuwsblad vnjdag IS maart 1983 RV/RY/RW John/F. Kennedyschool: z© geen ^medezeggenschapsraad Rotterdam De voorlopige medezeggenschapsraad (VMR) van de John F. Kennedyschool/de Basseroet heeft alie werk zaamheden neergelegd uit protest tegen de bezuinigingen in het onderwijs. De ouders van de school in Reyeroord noemen de inspraak die in de VMR wordt gegeven 'een lachertje' „Door die bezuinigingen gaan we weer terug naar vroeger: de leerlingen in een rijtje en helemaal klassikaal lesgeven. In de medezeggenschapsraad zou je mogen meepraten over de inhoud van het onderwijs: als alle klassen groter worden valt daar helemaal niet over te praten!", vindt men in de VMR. De actie in Reyeroord richt zich niet tegen de gemeente, maar tegen het rijk, omdat daar de bezuinigingen van daan komen die de medezeg genschap op losse schroeven zetten. Wel is de gemeente, in een brief, op de hoogte gesteld. Hoe lang de VMR op de John F. Kennedyschool haar werk zal laten liggen is nog onbe kend. „Dat hangt er van af", zegt Jan Luyten. die als hoofd der school ook in de raad is vertegenwoordigd, „Als deze actie op meer scholen wordt gevoerd kan hij zinvol zijn Zijn andere raden niet bereid het werk neer te leggen, dan moeten wij opnieuw overwe gen of we door zullen gaan." „Wij willen wel proberen meer scholen mee te krijgen. Alleen dan kun je je protest hard maken." Die verbreding van de actie moet gebeuren via de ouders. Als op 21 april de verontruste ouders van Rotterdam vergaderen in lage re school 't Landje zullen zij worden gevraagd mee te doen met de medezeggenschapsraad van de John F. Kennedy school. Oudercommissie Voor wie dat niet weet: de me dezeggenschapsraad is er voor Werkloosheid wederom gestegen Rotterdam De werkloosheid in de regio Rotterdam is vori ge maand met 370 personen gestegen tot 45.330. De stijging van de werkloosheid kwam geheel voor rekening van de ptannen, meldt het gewestelijk Arbeidsbureau. In percentages komt de werkloosheid neer in februari op 19,3 procent. Dat is ruim 2,5 procent meer dan het landelijke gemiddelde van 16,7 procent. De vacatures zijn toe genomen met dertig tot een to taal van 460. De grootste vraag paar personeel ligt voorname lijk in de huishoudelijke sfeer. ^Dordrecht Zes leden van het dagelijks bestuur van het zuiveringschap Hollandse Ei landen en Waarden krijgen sa larisverhoging. Gisteravond besloot de verenigde vergade ring unaniem de salarissen voor de zes parttlme-funcues te verhogen van 20.000 gulden naar 25.000 gulden. De leden van het dagelijks be stuur verrichten volgens het zuiveringschap aanzienlijk meer werk dan twee jaar gele den werd aangenomen bij de start van het zuiveringschap. Haaks hierop staat de korting op de ambtenarensalarissen bij het zuiveringschap, die een kleine vijfhonderdduizend gulden oplevert. Van dit geld wil men vijftien jonge werklo zen een half jaar in dienst ne men. de inspraak van de ouders. Ei genlijk is het de opvolger van de oudercommissie, maar de bevoegdheden van de raad zijn nauwkeuriger omschreven. Dat is gebeurd in de wet op de medezeggenschap met voor schriften voor alle scholen en m het reglement medezeggen schap. dat per school kan ver schillen De voorlopige mede zeggenschapsraad is er om het reglement vast te stellen èn om een definitieve medezeg genschapsraad te kiezen De ouders van de John F. Kenne dyschool hebben nu besloten daar niet aan mee te werken Rotterdam De vernieuwing van hel brand wondencentrum in het Zuiderziekenhuis dreigt te stagneren door overdreven 'werklust' van de provinciale raad. Tot die conclusie komen ge meente en de directie van het ziekenhuis, nu de provinciale raad heeft besloten om de aanvraag voor vernieuwing en uitbreiding opnieuw uit gebreid te bekijken. Die mededeling is door de gemeente Rotterdam met verbijstering ontvan gen, omdat nauwelijks een maand geleden met de minister was afgesproken dat de toekomst van het brandwondencentrum losgekoppeld zou worden van het onderzoek naar de bedden situatie in de regio èn de plannen rond het zie kenhuis zelf. omdat het centrum gezien wordt als een voorziening voor meer dan deze regio alleen. Met andere woorden, de kwestie was op het hoogste niveau al m kannen en kruiken. Alleen de provinciale raad zou formeel nog om advies worden gevraagd. Nu blijkt dat dit adviesor gaan van de provincie opnieuw de hele proce dure in gang wil zetten en de kwestie niet ios ziet van andere onderzoeken. Dat zou een ver traging van minstens een half jaar kunnen be tekenen, Volgens ziekenhuis-directeur mr. M.H.G. Mulder haalt deze verkeerd uitgelegde adviesaanvraag, die slechts puur formeel be doeld was, omdat er al eerder een positief ad vies was gegeven, een streep door de rekening. Hoge risico's Volgens Mulder is het brandwondencentrum in Rotterdam het meest slecht geoutilleerd van de drie centra die Nederland op dit gebied telt. „En dat, terwijl we in een gebied zitten waar de kans op brandwonden relatief erg groot is. Rot terdam heeft te maken met brandgevaarlijke industrieën en vormt tevens een knooppunt van verkeer." Per jaar worden er meer dan 150 patiënten op genomen waarvoor niet meer dan tien bedden zijn. Dat moeten er minstens twintig worden. Nu moeten patiënten bovendien voor de nazorg vaak verwezen worden naar andere ziekenhui zen. Volgens directeur Mulder ontstaat daar door vertraging in de behandeling, is het voor de patiënten niet prettig omdat ze opnieuw aan een ander behandelend team moeten wennen en is dat bovendien niet bevorderend voor de gemotiveerdheid van het ziekenhuispersoneel, da' op die manier nooit de uiteindelijke resulta ten ziet van het werk. Hard nodig Bouwkundige aanpassingen zijn ook hard no dig, omdat de strikte isolatie, die nodig is om infecties te voorkomen, in de huidige situatie niet of nauwelijks mogelijk is. De brandwon denkamers worden weliswaar constant voor zien. van bacterie-vrije lucht, maar doordat de verbindingen tussen die kamers niet steriel zijn en de artsen en verpleegkundigen zich steeds moeten verkleden en desinfecteren is het ge vaar van infecties groter dan nodig zou 2ijn. Het liefs' wil het brandwondencentrum dan ook ondergebracht worden in een apart ge bouwtje tussen het Zuiderziekenhuis en de Da- ivel den Hoedkliniek. Nu ontbreken ook ande re voorzieningen zoals een verband wisselkamer en een ruimte voor reactivatie en bezoekers. 1 Bespoedigen Uitstel van de verbeteringen, dat nu dreigt door de overijverige bemoeienis van de provin ciale raad komt dus zeer ongelegen. Directeur Mulder zou gisteren alsnog proberen om de zaak te bespoedigen. In de raadscommissie voor volksgezondheid klaagde hij gisteren al eerder over de vele dubbel-op regels waartussen zijn ziekenhuis moet laveren en die onevenredig veel tijd in beslag nemen. Oude vrienden op Zestienhoven herenigd. V.l.n.r. Basel Feneron, Tony iveson en Jan van den Driesschen. Rotterdam Twee passagiers van het NLM-toestel dat gistermiddag op Zestienhoven landde, wisten met wat hun overkwam, toen de deur werd geopend en dc trap omlaag gleed: op het platform stond een ontvangstcomité met bloemen rondom een donkerblauwe Austin uit 1934. te hunner eer naar weldra bleek. De man die voor die begroeiing had gezorgd, was de Rot ierdammer Jan van den Driesschen (51). bekend door het historische onderzoek dat hij heeft verricht naar het bombardement van de RAF op de Mohnedamm in 1943 en door het boek ('de Dammen brekers') dat hij er in 1979 over heeft gepubliceerd. Voor het huwelijksfeest (vandaag) van zijn 27-jarige dochter Manja met Peter Diepstraten had hij twee vete ranen van het beroemde 617 Squadron (de 'Dambusters') naar Rotterdam uitgenodigd. Eén van hen. de 62-jange Basil Feneron. heeft als boordwerktuigkundige aan het beruchte bombardement van de dam deelgenomen De andere Engelsman. Tony Iveson (62). heeft in 1944 in een fjord bij de Noorse havenstad Trondheim het Duitse vestzakslagschip Tirpiu met een voltreffer tot zinken ge bracht Daarvoor had hij al tweeduizend(!) vlieguren m een Spitfire op zijn naam gebracht tijdens de 'Battle of Britain'. ..We zijn goede vrienden geworden sinds het squadron m 1976 voor een reünie in ons land was. En daarom horen ze erbij op de trouwdag van mijn dochter", vertelde Van der Driesschen In de bar van de Rotterdamsche Aero Club (RAC) her nieuwden beide Engelsen informeel de kennismaking met ons nationale gedestilleerd, nadat ze formeel waren welkom geheten door voorzitter Fred Zandvliet en ha venmeester R J. Zuidema Rotterdam De prostitutie vanuit caravans aan de Keileweg gaat gewoon door, ondanks de uitspraak van de Rotterdamse rechtbankpresident mr. F.J.M. Nivard, dat seksbaas Henk Smol een dwangsom van 25.000 gul den per etmaal moet betalen indien hij de sekscaravans niet verwijdert De gehuurde caravans zijn af gelopen nacht even naar de verhuurder teruggebracht en daarna officieel op een andere naam weer verhuurd. Enkele uren later stonden ze weer in een andere volgorde op de Keileweg. De seksbazen den ken dat zij de dwangsom kun nen ontlopen, omdat Henk Smol nu formeel geen bemoei enis meer heeft met de seksca ravans. Enkele bedrijven aan de Kei leweg hebben inmiddels via hun advocaat de gemeente la ten weten, dat zij genegen zijn om te pralen over verhuizen naar een ander industriege bied, indien zij in ruil daar voor een subsidie krijgen. Niet alle directies aan de Keileweg hebben dezelfde mening over deze kwestie. Probleem De gemeente is bereid met de bedrijven een gesprek te heb ben, maar wil eerst intern be raad over de politieke en juri dische gevolgen voordat een beslissing wordt genomen. Burgemeester en wethouders staan voor het probleem, dat zij geen enkele medewerking mogen verlenen aan het tot stand komen van een eroscen- trum, omdat zoiets strafbaar is. Met hersenletesel naar ziekenhuis Dordrecht Een 25-jarige in woner van Zwijndreeht is in zorgwekkende toestand opge nomen in het Dijkzigtzieken- huis door een val van negen meter bij een inbraak in Dor drecht. De man werd door ge waarschuwde politiemensen liggend op straat aangetroffen., De Zwijndrechtenaar was bij een woning in de Pelserstraat, langs een regenpijp omhoog geklommen. Door een raam kwam hij in de slaapkamer van de dertienjarige dochter van de bewoners. Het meisje werd wakker en begon te gil len, waarop de inbreker zich meteen uit de voeten maakte. Hij sprong op het balkon van de slaapkamer, waarvan hij vervolgens afviel. Terwijl de politiemensen met de inbraak bezig waren, wer den uit hun auto twee uni formjassen gestolen. De daders hiervan werden later aange houden. Rotterdam Bij de ondernemingsraad van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij heerst optimisme over het slagen van het reddingsplan voor de scheepsre- paratie. Volgens voorzitter Rinus Vischschraper zijn er goede kansen dat de steun van tien miljoen gulden die de gemeente Rotter dam in de werf wil steken, doorgaan „Een afrondend gesprek met Rotterdam is na bij", zegt hij. Een concreet gegeven is dat de namen voor een nieuwe directie van de eventuele nieuw op te richten reperatiewerf zijn in gevuld. Dat is één van de voorwaarden die Rotterdam heeft gesteld, In de nieuwe top wordt De Jong inxerim- directeur. Hij is momenteel werkzaam bij de huidige reparatiewerf in een functie direct onder de huidige directie. Voor de andere managementposien zijn de namen genoemd van de huidige staffunctionaris sen Stok, Eiker en Narrenbout. Verder zou het de goede kant op gaan met de vijf miljoen gulden dje een tot nu toe onbekend bedrijf voor de RDM over heeft. „Dat is een hard verhaal", aldus Vischschraper Ook met dc banken zijn er vooruitzichten op een overeenkomst, zo heeft de voorzit ter van de ondernemingsraad opgemaakt uit gesprekken met de directie van de RDM. Voor het overeind houden van de scheepsreparatie is 30,2 miljoen gulden nodig. Minister Van Aardenne van Economische Zaken hééft in een telex laten weten niets in het plan te zien. Hij zal dan ook niet hc-t boedelkrediet beschikbaar stellen, waar de Tweede Kamer hem om heeft verzocht. Bestuurder Dik Nas van de Industriebond FNV zegt dat 'er iets blinkt aan mogelijk heden'. Hij betreurt het overigens dat de directie van de RDM nog steeds niet met een afgeronde onderbouwing op tafel is gekomen voor de toekomst van de werf op de Heyplaat. „We hebben nog veertien dagen te gaan. Want het schijnt dat vóór 1 april de oplos sing op tafel moet liggen", aldus Nas. Dit zou de directie zijn meegedeeld. Op dit moment vindt er in Den Haag overleg plaats tussen de raad van bestuur van RSV en de ministeries van defensie en economische zaken. De directie van de RDM heeft de vakbond en ondernemingsraad gisteren toegezegd dat volgende week donderdag opening van zaken wordt gegeven. Den Haag „De spanning waaronder we elke dag le ven, de zorgen, het ongeloof, de onzekerheid; het is eigen lijk allemaal niet over te brengen. Je krijgt het niet over tafel. Je zit hier van je haar tot je tenen gespannen. Maar toch moet je. Je kunt niet thuis op je achterste blij ven zitten. Als we kapot moeten gaan, dan wel vech tend." Drie kwartier lang hebben de vrouwen van het actieco mité „Redt de RDM" gisteren geprobeerd zes leden van de Tweede-Kamercommissie voor economische zaken te overtuigen van de maat schappelijke ellende, die een forse inkrimping van de Rot terdamse Droogdok Maat schappij zal opleveren. Stuk voor stuk gewone huis vrouwen. Van de één werkt de man al 34 jaar bij de werf; de ander ziet zowel voor haar man als haar zoon ontslag op doemen. Tijdens dc hoorzit ting waarom ze zelf ge vraagd hebben houden ze door David van der Houwen zich duidelijk in. Ze obser veren de politici en vragen zich ongetwijfeld af, hoe zij tegen de RDM aankijken. Woordvoerster Bep Wiele- man legt een korte verkla ring af. Ze vertelt dat ze hier niet gekomen zijn om met dure woorden van gedachten te wisselen over techniek, cij fers en kennis. Het gaat hen vooral om hun wijk, de Hey plaat. Waar in 512 van de 815 gezinnen dag in dag uit ge tobd wordt over de mogelijk heid dat straks één of meer van de gezinsleden op straat staat. Geïsoleerd van de rest van de dorpsgemeenschap, die zo nauw met de „Droog dok" verbonden is. Haar verhaal is voor Rotter dam niet nieuw. Maar wat weten de Kamerleden van de Heyplaat? Waar het vereni gingsleven is afgestemd op de ploegendiensten. Waar de werf zo bepalend was en is voor het dagelijks leven. Waar nu vier procent van de beroepsbevolking werkloos is maar als de afdelingen off shore en reparatie dicht moe ten straks in één klap 35 pro cent. Nu het laagste percen- liDM- vro u wen in de Tweede Kamer tage van Rotterdam; straks het hoogste van heel Neder land. „Geef onze mannen een stuk offshore en reparatie. Mis schien niet vanuit uw wel denkende hoofden maar in godsnaam vanuit uw hart", beëindigt Bep Wieleman haar verhaal. Een fantas tisch mens", vertelt één van de andere leden van het ac tiecomité na afloop. Dag en nacht bezig. Het ene moment 2iet ze het ook niet meer zit ten. Maar een dag later gaat ze er weer tegenaan." Vragen De Kamerleden komen met vragen. Over hoeveel inwo ners van Heyplaat niet bij de RDM werken en waar dan wel. Over concrete cijfers van ontslagen en hoeveel jongeren daarbij zijn. Toch weer krijgt het zakelijke de overhand. Weet u mis schien iets meer van de hui dige stand van zaken rond de werf", probeert D'66'er Maarten Engwirda. De vrouwen lijken wat over donderd door de vragen. Het beantwoorden laten ze over aan Henk Spoor, voorzitter van de wijkraad, en Evert van der Schee, voorzitter van de afdeling Heyplaat van de PvdA, die met hen meegeko men zijn. Er rollen toch weer cijfers over tafel. Er werken ook mensen van Heyplaat bij de elektriciteitscentrale aan de Waalhaven, bij de roeiersver- enigtng De Eendracht. Maar hoeveel is niet bekend. Wel weet Van der Schee dat in 200 huizen op Heyplaat oude re mensen wonen, die niet meer werken maar wel bijna allemaal een RDM-verleden hebben. Nu zijn ze gepensio neerd of lopen ze in de WAO. Er komen in juli 80 jongens van de leerschool. Voor 70 is geen werk. Er zijn mensen van sociale zaken Rotterdam op bezoek geweest om over een sociaal plan te praten als straks de ontslagen zijn gevallen. Er zijn vage plannen voor nog even vage projecten in de wijk. Ook de drie kerken op Heyplaat doen mee. De wijk raad draagt zijn steentje bij, Goed op de hoogte Van der Schee is goed op de hoogte. Hij vertelt van een buitenlands bedrijf, dat twee miljoen dollar wil bijdragen voor het behoud van de repa- ratiesector. Ook wil dat be drijf garanties geven voor re paratie-opdrachten. Later op de dag bevestigt districtsbe stuurder Dik Nas van de In dustriebond FNV die infor matie. De politici veren op. Dat zijn ze meer gewend. Daar weten ze ook meer raad mee dan met de dreigende sluiting van de apotheek op Heyplaat, het mogelijke ver trek van de huisarts en het opheffen van winkels. Toch leven die problemen juist heel sterk bij het actie comité. Commissievoorzitter Arie van der Hek voelt het goed aan. Hij kiest zijn afslui tende woorden heel zorgvul dig. Ik wens u veel sterkte. Wij zullen de zaak zo nauw gezet en zorgvuldig mogelijk verder volgen. En u kunt ons natuurlijk ook altijd indivi dueel benaderen." De hoorzitting is voorbij, de mensen van Heyplaat praten nog wat na. „Eigenlijk is het deprimerend", zo'n gesprek", zegt één van hen. „Maar we moeten alles proberen om zo veel mogelijk werk voor de RDM te behouden. De man nen doen dat binnen de poort en wij erbuiten." Er worden nieuwe plannen beraamd. Een gesprek met André van der Louw, die straks Rijnmondvoorzitter wordt. Henk Smol heeft al meerdere malen gezegd, dat er seksbay zen zijn die genoeg willen be talen voor de bedrijfsgebou1 wen. Hoewel de bedrijven met de gemeente willen praten, blijven ze ook procederen. Bij de volgende rechtszaak voor de Raad van State eisen ze, dat de gemeente de caravans ver wijdert, van wie ze ook mogen zijn. De procederende bedrij ven zijn: H. Kloek's Zout- en Commissie Handel bv. Van Berkel's Patent-Holland bv:, Ferro Holland bv, Binneveld &t Schellen bv, Chefaro Neder land BV, Launcher Properties BV. Tippeltent De seksbazen hebben de cara-' vans nu op andere namen ge huurd, omdat zij dan weer minstens enkele dagen langer kunnen doorgaan, Omdat de caravans voorheen alleen op naam van Henk Smol stonden, heeft de rechter hem een dwangsom opgelegd. „Dat wil niet zeggen, dat wij hier geen caravans mogen neerzetten", zegt een van dc andere seksba zen. Er zijn al vergevorderde plan nen om een tent op de rijbaan van de Keileweg neer te zet ten, die als overdekte Uppel- plaats dienst kan doen. Zodra ze een geschikte 'tippeltent' hebben kunnen huren, wordt ze opgezet. Op last van de gemeente is het bordeel aan de Vierhaven-' straat, naast café De Sport, ge sloten. Burgemeester en wet-' houders hebben dit gedaan ortv aan het wijkcomité van Deifs- haven te tonen, dat zij zullen waken voor uitwaaiering. Rotterdam Om zeven mil-5 joen gulden per jaar te bezui-J nigen, wil het Rotterdams; college het drin kwalerlei-» dingbedrijf Kralingen slui-; ten. Sluiting van dit zeven jaar oude en hypermoderne^ waterbedrijf aan de voet vant; de Van Brienenoordbrug^ kost zeker zestig tot honderdj banen. Gisteren heeft het personeel^ van de DWL een protestver-1 gadering gehouden. In een^ brief aan B en W wijst het; personeel erop, dat sluiting* van 'Kralïngen' verregaande^ gevolgen heeft voor het per-C soneel, de waterkwaliteit in* Rotterdam en mogelijk zelfs;, voor de volksgezondheid. Het college gaat ervan uit,£ dat het tweede productiebe-», drijf van Rotterdam, de Be- renplaat, in staat is heel Rot-j> terdam van drinkwater te.; voorzien. Het personeel^ meent, dat zonder 'Kralin-;. gen' levering van goed!; drinkwater niet verzekerd is.£ Bovendien is het water van* 'Kralingen' van betere kwa-* lïteit dan dat van de Beren-1 plaat b Zeven jaar geleden is het]; productiebedrijf Kralingen, 'in gebruik genomen. De* bouw kostte 160 miljoen gul-» den. 4 i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4