Meevaller van halt miljoen 'Nog dit jaar beginnen met nieuwbouw Nieuwelaan Scherm langs Horvathweg tegen verkeerslawaai V ervallen MTS uitvalsbasis voor inbraken VLAARDINGS OftGBMD SCH1EDAM5CRE COOR«II NIEUWE WATERWEG COURANT smSmmmit Veelte weinig ambtenaren Wilton-directie wil ontslagaan vragen met o Boomplantdag in Waterweg Noord a,,:. j* Twee miljoen voor bibliotheek Holy Goudriaan verwacht extra contingent Betaald parkeren per 1 januari Bewoners Prins Frederik Hendrikstraat verontrust Wethouder krijgt zwartboek □WATERWEG DONDERDAG 24 MAART 1983 W? Vlaardingen Bij alle donke re wolken die de Vlaardingse meegaren begroting voor 1985 tot 1989 zal laten zien is er één klein lichtpuntje: voor het bi- bhotheekfiliaal in Holy heef! de gemeente twee miljoen we ten te reserveren. „Een wijk van 30.000 inwoners moet een goede bibliotheek hebben", vindt wethouder Anj Maarle- veld (cultuur). „Het is verheu gend dat het college dat ook vindt." In de begroting, die volgende week donderdag wordt gepre senteerd, is zowel voor '85 als voor '86 een miljoen opgeno men voor het filiaal. Daarvan kunnen grofweg duizend vier kante meters bibliotheek wor den ingericht. In het investe ringsprogramma van de afge lopen vier jaar stond slechts anderhalf miljoen en bibho- theekdirecteur Jan Lamens becijferde dat dat veel te wei nig was. Het geld mag dan uitgetrok ken zijn, Maarleveld legt er de nadruk op dat de bibliotheek er nog lang niet staat. „Dat is afhankelijk van de hele verde re inrichting van het centrum gebied in Holy. Bovendien, het is nog lang geen 1986." Toch is hij gelukkig met dc re servering. „Een klein, wit randje aan een donker ge heel", noemt Maarleveld het Lamens dringt al lang aan op vervanging van het huidige fi liaal in de Loper. Duizend vierkante meter bibliotheek- ruimte zou een vervijfvoudi- ging zijn vergeleken bij wat Holy nu heeft. Het werk aan de kademuren zal de komende jaren kunnen doorgaan Vlaardingen Een meevaller van een half miljoen stek de gemeente Vlaardingen in staat, een fonds te vormen van minstens 455.000 gulden voor toekomstig onderhoud van de havens. Na veel touwtrekken met de belastingen is de ge meente erin geslaagd dat be drag, dat de afgelopen jaren aan BTW was afgedragen, te rug te krijgen. Het havenbedrijf heeft, zo heeft de gemeente bij de belas tingen voor elkaar weten te krijgen, de afgelopen jaren be drijfsmatig investeringen ge daan en op grond van die be drijfsmatigheid komt de ge meente in aanmerking voor vooraftrek van de BTW. Ook de komende jaren zal dit BTW-voordeel blijven optre den. Het college heft besloten, de onverwachte 'winst' niet in de algemene middelen te storten, maar te blijven gebruiken voor toekomstig onderhoud. Een deel van de kademuren wordt momenteel vernieuwd, maar er moet de komende ja ren nog meer werk verricht worden. Zo vergt hel jaarlijkse uitbaggeren van de Koningin Wilhelminahaven behoorlijk wat geld, terwijl ook de rest van de kademuren in de toe komst zou moeten worden verbeterd. Volgens wethouder Cees Bot (economische aangelegenhe den) wordt de exploitatie van de gemeentelijke havens iets gunstiger. De afgelopen tijd is er aanmerkelijk meer aan ha vengeld binnengekomen dan voorheen het geval was: de in komsten hieruit zijn van 350.000 gulden per jaar geste gen naar 600.000 gulden. GSD Maassluis kan werk niet meer aan Maassluis De directeur van de Maassluise GSD, J.A.P. van Overbeek, heeft gisteravond in de raadscommissie voor soci ale zaken een noodkreet laten horen over het te kort aan personeel waar de dienst mee te kampen heeft. Door dat tekort volgens Van Overbeek moeten er acht mensen bijis het werk voor de ambtenaren niet meer bij te houden. Meer dan tweehon derd klanten van de GSD wachten nog op een beslissing over hun uitkering en die lijst wordt alleen maar langer. Die situatie heeft zijn uitwer king op de uitkeringsambtena ren niet gemist: door ziekte en overspannenheid zitten vier van de acht mensen van de so ciale dienst thuis. „Mijn halve onderzoeksteam ligt in de puin", zo schetste Van Over beek het drama. Najaar vorig jaar klaagde de sociale dienst al over perso- neelgebrek. Sindsdien zijn er twee ambtenaren bijgekomen, maar ook ruim driehonderd cliënten. De problemen zijn ondanks de personeelsuitbrei ding alleen maar groter ge worden. „De manometers staan op rood", zei Van Over beek. Klanten moeten tot vier maanden wachten voor ze uit sluitsel krijgen over hun uit kering. Dat behoort een maand te zijn. In de tussentijd geeft de GSD voorschotten, maar ook dat moet later alle maal weer verrekend worden. Resultaat: nog meer achter stand. De raadsleden vonden dat er acuut iets aan gedaan moest worden en daar was wethou der Elly Coenen het mee eens. „We doen wat we kunnen. We hebben juist in het college weer toestemming gegeven voor het aannemen van twee nieuwe mensen." Een directe oplossing biedt dat volgens Van Overbeek niet. Er moeten volgens hem nog eens zes ambtenaren bij. Schiedam De directie van Wilton-Fijenoord gaat niet in op het verzoek van de onder nemingsraad (OR) om de ont slagaanvraag voor 260 perso neelsleden van de Schiedamse scheepswerf op te schorten, totdat er een overlevingsplan op tafel ligt. De directie heeft vanmorgen laten weten deze week geen tijd meer te hebben om met de OR over de ont slagaanvraag te praten. OR-scretaris Jaap Eijkenboom is woedend op de directie. „Vandaag konden we niet bij de directie terecht, omdat ze bij de RDM zitten. We hebben maar één lichaam, zo werd me medegedeeld. Nu krijgen we pas maandag een gesprek," verklaart Eijkenboom. De OR bij Wilton heeft altijd al kri tiek gehad op het feit dat de twee bedrijven Wilton-Fije noord en de RDM worden ge leid door dezelfde directie. De OR is van mening dat er eerst een overlevingsplan op tafel moet liggen, alvorens kan worden gepraat over ontsla gen. De directie stelt zich ech ter op het standpunt dat de ontslagaanvraag voor 260 man in opdracht van de bewind- 1 voerders eerst de deur uit moet. Op de vraag of de gesprekken tussen directie en OR over het overlevingsplan dan niet eerst afgerond moeten worden, kreeg Eijkenboom te horen dat de OR maandag een overle vingsplan van de directie krijgt. „Dat is toch te gek om los te lopen," aldus Eijken boom. „We zijn bezig om sa men met de directie een over levingsplan te maken en nu gebeurt dit. Het laatste woord is hierover nog niet gespro ken." Vlaardingen De wethouder voor stadsontwikkeling, Bas Goudriaan, heeft de verwach ting uitgesproken nog dit jaar te kunnen starten met nieuw bouw op de Nieuwelaan, in het centrum van "Vlaardingen. Het gaat hierbij om een op dit mo ment al braakliggend stuk grond. Voor de gehele Nieu welaan bebouwd kan worden zal er nog wel enige tijd ver strijken, omdat er dan eerst nog een aantal oude woningen moet worden gesloopt. De be woners van die huizen verzet- Vlaardingen Het college van B en W van Vlaardingen gaat er van uit, dat per 1 janu ari volgend jaar betaald parke ren in de binnenstad kan wor den ingevoerd. Dat staat ook aangegeven in het stadsver nieuwingsplan voor het cen trum, dat nu is afgerond. Er wordt in eerste instantie ge dacht aan het plaatsen van een of twee betaalautomaten in het centrum. In elk geval zal het Veerplein voor betaald parke^ ren worden ingericht. Binnen twee maanden denkt wethouder Goudriaan een voorstel over het betaald par keren te hebben afgerond. De Schiedam se wethouder van onderwijs, Herman Post hoorn gaf glste- w ren in het park Kethel met het planten van een fruitboom het sein voor de start voor de nationale boomplantdag. In Maasland deed burge meester Mieke Bloemdaal dat. Scholieren van de vier Maas- landse basis scholen planten bomen de di verse wijken. In de Vlaardingse Broekpolder hebben naar schatting ze venhonderd leerlingen van de hoogste klassen van ne gentien basis scholen 3500 jonge eiken ge plant. ten zich tegen die sloop. Goudriaan wil op het gedeelte van de laan waar geen proble men over zijn versneld van start gaan. Binnen vier weken hoopt hij dat de architecten keuze is afgerond. Hij ver wacht dat het ontwerpen van een nieuwbouwplan zo snel kan gebeuren, dat nog dit jaar zou kunnen worden gestart met de bouw. Een probleem is dat de ge meente Vlaardingen voor dit jaar niet voldoende woning- bouwcontingent meer heeft voor een dergelijk plan. Gou driaan rekent er echter vast op, dat Vlaardingen in oktober een extra contingent toegewe zen krijgt. „Hel is te verwach ten dat de woningbouw aan het eind van het jaar een extra impuls krijgt, Daar kunnen we dan van profiteren. Dan kan ogenblikkelijk gestart worden met de nieuwbouw in de Oost- wijk, en ik denk dat er dan nog wel wat overblijft om ook van start te gaan op de Nieu welaan." Mocht dat extra con tingent er niet komen, dan zou de nieuwbouw tot begin vol gend jaar moeten worden uit gesteld, aldus Goudriaan, Op het betreffende deel van de Nieuwelaan kunnen 60 hui zen worden gebouwd. Schiedam Er komt in de nabije toekomst een geluids scherm langs ae Horvathweg. Een onderzoek naar het la waai, afkomstig van die druk ke weg tussen Schiedam en Rotterdam, heeft uitgewezen dat de huidige bewoners van dit deel van Schiedam-Qost geconfronteerd worden met een voortdurend te hoog aan tal decibel. En hoewel dat reeds nu een ongezonde situa tie wordt geacht, wil de ge meente in ieder geval van die overlast af, als in 1985 de nieuwbouw aan de Stations straat wordt opgeleverd. Eerder zal er vermoedelijk geen scherm langs de Hor vathweg komen. De bedoeling is om in april 1984 te beginnen met de nieuwbouw en het zal dus niet lang meer duren, voordat de buurtbewoners herhuisvesting wordt aangebo den. Het toekomstige geluids scherm zal ook enig soelaas bieden tegen de geluiden, die de treinen bij station Schie- dam/Rotterdam-West maken. De te bouwen woningwetwo ningen aan de Stationsstraat en omgeving zullen zo gepro jecteerd worden, dat de slaap kamers en de woonkamers aan het zuiden komen te liggen, dus in elk geval niet aan de kant van de Horvathweg. Aan die noordelijke kant komen bijvoorbeeld de keukens. Het plan voor de Stationsstraat en omgeving gaat uit van globaal 190 woningen met een flink trapveldje, openbaar groen en een speelterrein ertussen en met ongeveer honderd par keerplaatsen. waarvan zeven tig overdekt. Maar verwacht moet worden, dat ook veel mensen die bij het station moeten zijn van die parkeer ruimte gebruik zullen maken. Schiedam „Het is al donderen zolang de school leegstaat," verklaart mevrouw Jos Haverkamp uit de Prins Frederik Hendrikstraat in Schiedam. Zij wijst verontrust naar de achter haar huis staande, leegge- sloopte gebouwen van de vroegere Rijnmond-MTS saan de Prins Mauritsstraat. Het verlaten schoolgebouw tungeert volgens haar nu a|s uitvalsbasis van inbrekers, die vanaf de twee ver diepingen de Prins Frederik Henderikstraat obser veren en huizen waar de bewoners niet thuis, zijn binnendringen. Zelf heeft zij regelmatig gezien dat er mensen stonden. „Ik zag dan de gloeiende punt van de sigaret opgloeien", vertelt mevrouw Haver kamp. „In zo'n geval liet ik de jalouzieen maar neer om te voorkomen, dat ze nog langer bij mij naar bin nen keken," Zowel zij ais haar buren hebben in het verleden al ongenode gasten binnen gehad. „Er is bij mij al eens le«nand binnengeweest, maar toert mijn dochter riep 'wie is daar?' is die man er weer vandoor gegaan. We misten gelukkig niets, maar de schrik zit wel in je lichaam." De politie van Schiedam doet er volgens haar niets aan. Enigszins verbitterd voegt ze daaraan toe: „Je durft op die manier je huis niet meer alleen te laten. Ik ga in elk geval niet met een gerust hart op vakan tie." Hoofdinspecteur Piet van den Hengel reageert hier op: „Het gebouw heeft de speciale aandacht van de surveillance. Wij kunnen niet meer doen dan regel matig langsrijden. De toestand van het gebouw is een zaak van de eigenaar of de huurder." Het schoolgebouw is aan de zijde van Prins Maurits straat dichtgetimmerd. Aan de achterzijde niet. Vol gens mevrouw Haverkamp is dichttimmeren geen oplossing. De bewoners hebben in het verleden een oude toegangspoort naar de school meedere malen dichtgetimmerd, maar effect had het niet. Een 84-ja- rige bewoner van de straat, die er wat van zei toen onbekenden de poort probeerden te openen, werd bedreigd. Het liefst zag Jos Haverkamp dat de school gesloopt zou worden. „Zo kan het moeilijk vérder", meent zij. De restanten van de school bezorgen haar en de ove rige bewoners van de straat een voortdurend gevoel van onbehagen. Omdat de situatie niet verbetert, overweegt mevrouw Haverkamp contact op te ne men met burgemeester Te Loo. Eerdere gesprekken met de gemeente hebben haar niet verder geholpen. Ambtenaar Haasbroek van de afdeling onderwijs meent dat de rijksoverheid een absurd hoog bedrag vraagt voor het gebouw. „Er wordt nog steeds tussen gemeente en het rijk onderhandeld, maar de vraag prijs Is niet op te brengen." Hij meent dat de ge meente niets aan de toestand van het vervallen pand kan doen. „Het is van een ander. Daar kan de ge meente moeilijk wat aan doen, maar volgens mij heeft het gebouw zijn langste tijd gehad." Maassluis Wethouder Elly Coenen heeft gisteravond van het Maassluise actiecomité Vrouwen in de Bijstand een zwartboek gekregen met de woorden: „Leest u het goed, morgen kan het u of uw kinderen overkomen." De bijstand vrouwen vroegen van het gemeentebestuur druk uit te oefenen op de rijksoverheid en zelf iets te doen aan de tarieven van voorzieningen in Maassluis, De vrouwen waren met een spandoek naar de commissie sociale zaken gekomen. Ze hadden ook een skelet bij zich, een wrange kariktuur van de toekomst. „Als het zo doorgaat", zei Marion Vonk. „staan we over een tijdje bij de gaarkeukens." Bijstands vro u wen in Maassluis slaan alarm Volgens de vrouwen was de tijd gekomen om alarm te slaan. „Wij zaten op, nu zitten we önder het bestaansminimum", zei Vonk. „We leven in een museum: we zien allerlei mooie dingen, maar we mogen er niet aankomen. Het is zo verdrietig om altijd nee te moeten verkopen aan je kinderen." PPR en PvdA waren voor het afschieten van een signaal naar 'Den Haag', CDA en VVD hielden zich volledig afzijdig. Wet houder Elly Coenen beloofde in een volgende vergadering met informatie over de bijstandstrekkers in Maassluis op tafel te ko men. Die gegeven moeten echter bij de sociale dienst vandaan komen, en die kampt met onderbezetting. Het kan dus nog wel even duren voor de vrouwen in de bijstand antwoord krijgen op hun vragen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1