Geen honden meer in park 't Hof Wereldwinkel na zeven jaar weer onder de pannen Braderie valt in het water Toestand van jongen nog steeds kritiek Hoekse havenlichten: alternatieve energie COMMISSIE-LEMS VELT SALOMONSOORDEEL VLAARDINGS BAOBIAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hondewei nu permanent Wil den Hartogh van VCW: 'Samenwerking buurthuizen levensbelang' Lucifer in benzine: kelderbox uitgebrand Schiedam De onderzoekscommissie van het PvdA-gewest Zuid-Holland, voorgezeten door de Schiedamse oud-burgemeester Aric Lems, heeft eind vo rige week een rapport uitgebracht, waarin de beschuldigingen van het afde lingsbestuur van de PvdA-Schiedam jegens het ex-bestuur 'lichtvaardig' worden genoemd. De commissie-Lems zal voor een eventuele toelichting op het rapport zelf aanwezig zijn op de ledenvergadering op woensdag 6 april in de Blauwe Brug. Passagiers op de vuist met politie na botsing Na klap van helicopterwiek Man veroorzaakt drie aanrijdingen ïaarl isse- itler- Imus Rol' ilaan isse- noe- hner is en lot i Ar- ik te laart nent tter- hert- tiek. toe» MAANDAG 28 MAART 1933 gaardingen Het park 't Hof in het centrum voor Vlaardin- 'gen wordt verboden terrein voor honden dus ook voor hon den aan de lijn. Elke eigenaar van een viervoeter die zijn hond in 'l Hof laat rondlopen, overtreedt binnenkort de algemene po litieverordening. De maatregel geldt ook voor het Heempark in de Westwijk, waar het bordje 'Liever geen honden' binnen af zienbare tijd wordt vervangen door een streng verbodsbord. De maatregel in het stadspark vloeit voort uit de proef, die is gehouden met de speciale hon- denwei »n het Oranjepark. waar honden onaangelijnd mogen rondspringen. Die proef vond plaats op verzoek van enkele Vlaardingers, die het jammer vonden dat de bei de aan elkaar grenzende par ken al sinds jaar en dag verbo den gebied zijn voor honden die niet zijn aangelijnd. De proef met de hond en wei, die in de wintermaanden is ge houden, heeft aangetoond dat 'de aanvankelijke angst van de plantsoenendienst dat zo'n spe ciale wei ernstig vervuild zou worden met honde-uitwerpse- len, niet gegrond is geweest. In de praktijk valt die vervuiling erg mee, omdat de meeste honden de omliggende bosjes opzoeken om hun behoefte te doen. Het betreffende stuk gras wordt nu permanent aangewe zen als terrein, waar honden los mogen lopen. In de rest van het Oranjepark moeten de huisdieren wei zijn aangelijnd. De beslissing om met het defi nitief in gebruiknemen van de hondenwei het aangrenzende Hof geheel 'hondvrij' te ma ken is vooral genomen omdat de schapen, de bokken en de rest van de menagerie op de dierenwei in dat park nogal eens worden opgejaard door al dan niet aangelijnde honden. Verder wij het college van B gedeelte van het I stadspark wat rustiger maken. Overigens wordt op het stad huis gevreesd, dat tegen het hondenverbod nogal wat weerstand in de omgeving zak ontstaan. Wie bijvoorbeeld vanaf de Hofsingel met zijn hondje in het Oranjepark wil gaan wandelen, moet eerst he lemaal om 't Hof heenlopen, voor hij of zij het park in mag. ïdfl Vlaardingen Volgens Wil den Hartogh, medewerker van het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning, kan het op richten van een stedelijk over legorgaan voor alle Vlaarding- se club- en buurthuizen wel eens van levensbelang zijn. Op die manier kunnen de instel lingen, als ze de zaak goed aanpakken, veel beter tegen spel bieden aan de gemeente in de bezuinigingsdiscussie, zo is zijn overtuiging. De commissie voor de deerno- cratische planning is vorige week akkoord gegaan met een brief aan B en W waarin op het oprichten van zo'n samen werkingsverband wordt aan gedrongen. In het verleden hebben de ge zamenlijke buurthuizen al wel gesproken over een samen werkingsverband. in de vorm van een federatie. Die bespre kingen zijn uiteindelijk op niets uitgelopen. Volgens Den Hartogh is dat het gevolg van het probleem, dat toch al heerst onder de instellingen. .Het lijkt wel alsof men veel gezamenlijk doet, maar het is 'och maar al te vaak ieder voor zich en God voor ons al len, Maar nu kan men zich nauwelijks meer veroorloven om de totstandkoming van zo'n samenwerkingsverband te laten mislukken. Het is vooral ook nodig in verband met de uitspraken in de nota over taak en functie van het club- en buurthuiswerk, waarin is vastgelegd dat een belangrijk «oei van de tijd van de instel lingen aan het educatieve ^erk besteed moet worden, Als zo'n stedelijke structuur er met komt, wordt dat een zeer moeilijke zaak." Vlaardingen Twee jongens van vijftien en zestien jaar hebben zatermiddag brand veroorzaakt in een kelderbox van een flat aan de Sperwer laan, door een brandende luci fer in een fles benzine te gooi en. De twee waren een brom mer aan het slopen en hadden de benzine afgetapt in een plastic fles. Eén kelderbox brandde geheel uit, een andere werd zwaar beschadigd. De onachtzaamheid van de jongens, die onder het werken een sigaretje wilden roken, le verde een schade op van onge veer vijfduizend gulden. Ze probeerden eerst nog zelf de brand ie blussen met een stuk vloerbedekking, maar dat luk te niet. De brandweer moest eraan te pas komen. Tegen de twee jongens is proces-verbaal opgemaakt. 'PvdA-bestuur was lichtvaardig met beschuldigingen' Herman Noordegraaf verwijdert het papier van de etalageruiten. Schiedam - Een handjevol bibberende mensen op de Schiedamse Hoogstraat, met de kraag van de jas dicht en de armen tegen het lijf gedrukt vanwege de gestaag neervallende regen. De bibberende en drijfnatte belangstellen eden wachtten zaterdagmiddag gelaten tot raadslid Herman Noordegraaf (PPR/PSP) het pakpapier voor de ramen van het nieuwe onderkomen van de wereld winkel Schiedam vrijmaakte. Onder het motto 'een stap vooruit* liep hij door het brui ne pakpapier het nog naar verf ruikende pand binnen. Een heugelijke gebeurtenis volgens Herman Noordegraaf. Hij blikte even terug naar de opening van de toen nog 'der de wereldwinkel' geheten ver koopruimte in Schiedam. Dat gebeurde twaalf jaar geleden Schiedam De braderie van winkeliersvereni ging 'Van museum tot stadhuis', die zaterdag Op Schiedamse Hoogstraat werd gehouden, is door de regen en natte sneeuw letterlijk in het water gevallen. Van enige activiteit was zater dagmiddag rond twee uur nauwelijks sprake. Pat kon ook moeilijk anders, want de natte sneeuw vloog de winkelenden in flink» hoe veelheden om de oren. Zelfs de koopwaar, die hij betere weersomstandigheden voor de win-' kels uitgestald staan waren in de winkels ge- Plaatst. De weinige verkopers en verkoopsters die het uithielden in de natte en tochtige kra tten zaten wat verkleumd te wachten op ko pers. Hoewel het weer later op de middag verbeterde en de winkelstraat door een waterig zonnetje beschenen een levendiger aanblik bood, werd het niet echt gezellig in de winkelstraat. Geen van de aangekondigde activiteiten moest door de weersomstandigheden worden afgelast. Deze kwamen volgens John van Duuren, secretaris van de winkeliersvereniging, echter minder uit de verf dan was verwacht. De paardentram reed door Schiedam-centrum, de aangekondig de modeshows werden gehouden en ook de am bachtslieden lieten zich niet uit het veld slaan. Alleen de spinster liet het afweten, maar die lag met een verkoudheid op bed. in het Proveniershuis. Noorde graaf meende, dat er tussen de opening toen en nu duidelijke verschillen waren. Niet alleen is de opzet en werkwijze van de winkel anders, ook de pro blematiek van de landen, waarvan produkten in de we reldwinkel worden verkocht is veranderd. „Het verschil is. groter geworden, al wordt al leen al naar de schuldenlast van de landen gekeken", meende hij. De opening werd muzikaal opgeluisterd door de Chileense zanger Louis Arave- na. De wereldwinkel heeft met haar vijftien vrijwilligers, na zeven jaar te zijn onderge bracht bij het Kerkelijke bu reau van de Hervormde Kerk in de Lange Kerkstraat, in het pand aan de Hoogstraat een nieuw onderkomen gevonden. Hiervoor sloot men- een ge bruikersovereenkomst (ook wel kraakcontract genoemd) met de gemeente Schiedam. In de wereldwinkel zijn soli- dariteitsprodukten uit ontwik kelingslanden te koop, als kof fie en kunstnijverheid en is op donderdag van 19.00 tot 21.00 uur geopend en op vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Ruurd van der Veer en Ben Stuivenberg: „Lichtvaardig", oordeelt de commissie-Lems. Verbazing bestaat er echter over het feit, dat een finan cieel overzicht in het PvdA- orgaan Voorwaarts volstrekt afwijkt van een advies, dat de onderzoekscommissie hierover heeft gedaan. Dat zou erop kunnen duiden, dat het huidi ge bestuur zich niet kan vin den in de resultaten van hel gewestelijk onderzoek. Ook hier geeft Van der Veer geen uitsluitsel over. „Een balans is een balans", is het enige dal hij hierover kwijt wil. Zijn uit spraak van enkele maanden geleden, dat de PvdA-Schie- dam failliet zou zijn door wan beheer, wordt door de com missie-Lems weerlegd. Een klein nadelig saldo zou met ge mak weg te werken zijn; de si tuatie wordt zelfs rooskleurig genoemd. Als het aan PvdA-afdelings voorzitter Ruurd van der Veer ligt zal die vergadering in be slotenheid plaatsvinden. Hij zei dat vrijdagmiddag. Van der Veer is van plan meteen na aanvang van de vergadering het voorstel te doen om achter gesloten deuren het rapport van de commissie-Lems te be spreken. Op de inhoud van het rapport wil Van der Veer niet ingaan. „Wij hebben besloten deze zaak intern te houden," zei de voorzitter vrijdag. Op de agenda staan punten, die eigenlijk al in de jaarver gadering in december aan de orde hadden moeten komen, zoals het verslag van de pen ningmeester, de kascontrole commissie en de verkiezing van een nieuw bestuur. Maar omdat het PvdA-bestuur, met name penningmeester Ben Stuivenberg, beschuldigingen uitte aan het adres van het vo rige afdelingsbestuur, werd deze kwestie zo pikant dat eerst het gewestelijk bestuur eraan te pas moest komen. Lems, - tegenwoordig burge meester'van Zaanstad, werd gevraagd als onafhankelijk voorzitter van de in te stellen on derzoekscom m issie. De samenstelling van het rap port heeft drie volle maanden gevergd. Het is een uitgebreid dossier geworden, waarin de commissie-Lems eerst een in druk verwoordt van de sfeer in de PvdA-Schiedam. Vol gens de analyse is die sfeer da nig verstoord'door de verwik kelingen rond de kandidaten lijst. zoals die een jaar geleden voor de gemeenteraad werd gemaakt. Het vorige bestuur wenste prominenten als wet houder Zijdeveld, fractieleider Brouwer en senator Simons aan de zijlijn te plaatsen, maar dat maakte enorm veel verzet los. Op een zeer drukke en ui terst rumoerige vergadering werden Zijdeveld c.s. in ere hersteld, ten koste van de lin kervleugel. Sindsdien is de PvdA-Schiedam een ver scheurde partij. De laatstge houden ledenvergaderingen werden slecht bezocht, er kwamen slechts wat algemene onderwerpen aan de orde en over gemeentepolitiek spreekt men zich op de ledenvergade ringen nauwelijks uit. Het valt andere politieke partijen op, hoe terughoudend de PvdA- fractie zich in raadsvergade ringen opstelt. De commissie-Lems wijt het aan de slechte sfeer in de par tij, dat het huidige bestuur 'lichtvaardig' overging tot ern stige beschuldigingen over het beheer van de financien door het vorige bestuur. Penning meester Stuivenberg eiste zelfs geld terug uit de eigen porte monnee van oud-voorzitter Hans Bakker en oud-penning- meester Henk de Veld. Hoe wel de onderzoekscommissie constateert dat niet op alle punten even zorgvuldig ge handeld is, waardoor verwar ring kon ontstaan, vindt de commissie ook dat de te snelle beschuldigingen de partij geen goed hebben gedaan. Dit alles zou nu binnenskamers moeten blijven. De commissie-Lems doet de aanbeveling om conflicten zo veel mogelijk te vermijden, teneinde een PvdA-afdeling met meer rust en saamhorig heid te kweken. De partij zou er niet bij gebaat zijn, als de conflicten zich opnieuw aan scherpen. Een compromis wordt nu gezocht, waarbij het huidige afdelingsbestuur on danks de lichtvaardige be schuldigingen niet hoeft af te treden. Het zal op 6 april blij ken, of de partij hier unaniem over is. Schiedam Twee jonge mannen uit Schiedam zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag op de vuist ge gaan met twee politie mannen, die de bestuur der van de auto waarin zij meereden, hadden gear resteerd wegens het door rijden na een botsing. De schermutseling, die ein digde in het voordeel van de politie, vond plaats op het Broersveld, enige tijd nadat de 22-jarige bestuurder bij het achteruit rijden op de Grote Markt fikse schade had toegebracht aan een ge parkeerde auto. Toen de doorrijder op het Broersveld werd klemgereden, en ver volgens in de politiewagen werd gezet, vlogen de inzit^ lenden op de agenten af. Schiedam Een circa tien meter hoge bouwstelling is in de vroege zaterdagmorgen op de Lange Nieuwstraat door de krachtige wind omgewaaid. De stelling van een Schiedams schüderbedrijf beschadige drie auto's, een bromfiets en een fiets. Vlaardingen De toe stand van de 16-jarige Ruud van der Hoek, die dit weekeinde op het ter rein van de watersport vereniging Bommeer een klap tegen zijn hoofd kreeg van een nog lang zaam draaiend rotorblad van een zojuist gelande helicopter, is nog steeds kritiek. Hij ligt in het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam, waar zijn toestand als zorgwek kend wordt omschreven. De jongeman is volgens de politie waarschijnlijk te dicht naar de helicop ter gelopen. Hij kreeg daarbij een van de rotor bladen tegen zijn hoofd. Hij werd meteen na het ongeval met spoed en on der politiebegeleiding door de GGD naar het ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Automobielbedrijf P.A. van der Kooij had de he licopter ingehuurd ter gelegenheid van een au toshow. Kopers van een nieuwe auto mochten een gratis rondvlucht bo ven Vlaardingen maken. De gemeente had toe stemming gegeven om met de helicopter op tc stijgen en te landen aan de Watersportweg. De politie van Vlaardin gen stelt samen met de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie een onder zoek in naar de precieze toedracht van het ernsti ge ongeluk. Hoek van Holland Niet alleen grote projecten ko men in aanmerking voor experimenten met alternatie ve energiebronnen. In vele gevallen blijken ook kleine objecten zich in de praktijk uitstekend te lenen voor proeven met andere bronnen van energie. Zo ook bij de haven- en scheepvaartlichten. Tot voor kort werden de lichten voor het merendeel gevoed met gas. In een aantal gevallen bete kende het, dat regelmatig gas tanks moesten worden gewis seld. zoals bijvoorbeeld op het hoofd van de Berghaven. Aan de zeezijde van de haven, dus aan bakboord voor de bin- Vlaardingen Een Vlaardingse automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie geparkeerd staande auto's in Holy-Zuid aangereden. Hij vend daarin geen aanleiding om te stoppen en kon pas later op de zondag door de politie worden opgespoord. Eerst botste hij op een geparkeerd staande auto aan de Fa- zantstraat. Hij reed door en raakte later nog twee stilstaande auto's aan de Adriaan Pauwstraat. De materiële schade is groot. Tegen de bestuurder werd een proces-verbaal opge maakt. nen komende schepen, heeft men nu een licht geplaatst dat wordt gevoed met wind-ener gie. Boven op het licht bevindt zich een windmolen die een binnenin geplaatste batterij yoedt, Het aantal winddagen in Hoek van Holland is ruim voldoende om ervoor te zorge dat de batterij altijd voldoende energie levert. In de Nieuwe Waterweg, ter hoogte van de semafoor, staat één van de scheepvaartlichten, de 'rode nul'. Ook voor de voe ding van dit licht wordt ge bruik gemaakt van een nieu we energiebron. Aan de west zijde, waar de meeste zonuren zijn, is op de liehtopstand een zonne-collector geplaatst, die moet zorgen dat de batterij Jn het licht regelmatig wordt op geladen. Ook hier is men verlost van voeding op basis van gas, waarvan de tank regelmatig verwisseld moest worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1