Gemeentewerken en archiefdienst kunnen personeel inleveren 'Niet rigoreus bezuinigen op sportieve recreatie Duizenden guldens tekort op SS SN» begroting iiuiili 'Roelants verdwijnt niet uit Schiedam' EBSp.. - - Nijgh Van Ditmar wil complex verkopen Evatoom stampvol bij veiling VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente neemt eigen instanties onder de loep Vlaardings college: De Hoek krijgt geld terug -Lf;'iiit li^ Voor 1,5 ton aan perzen gestolen Bejaarde fietsendief |K9 Eerste onderzoek wijst uit: Dodelijke politiescholen verbrijzelden eerst been Vlaardingen duikt onder de 77.000 Afgebrand hout vat vlam 'Profiteer van voordeelkoopjes' □WATERWEG DINSDAG 29 MAART 1983 Vlaardingen Het colle ge van burgemeester en wethouders zal bezien of de gemeentelijke archief dienst haar 'verplichte werkzaamheden' ook met 5,5 medewerkers kan ver richten in plaats van 6,5. Bij gemeentewerken moeten onder andere de afdelingen "bouw- en woningtoezicht en de financiële administratie (waarbij een uitroepteken achter het aantal van vier ambtenaren wordt geplaatst) onder de loep worden geno- Het gemeentebestuur stelt momenteel een onderzoek in naar de efficiëntcy van ge meentelijke bedrijven. Het overzicht van de taken en de omvang van het aanwezige personeelsbestand van deze instanties is inmiddels gereed gekomen. Aan de hand van dit overzicht gaat het ge meentebestuur kijken, in het kader van haar bezuinigings- politiek, of inkrimping van het aantal werknemers tot de mogelijkheden behoort. Hoewel het in het overzicht voornamelijk om een inven tarisatie gaat, wordt toch al zij het summier aange geven waar men het met minder personeel kan doen. Naast de archiefdienst en ge meentewerken. zou ook het aantal personeelsleden bij de centrale personeelsdienst op de afdeling opleiding en vor ming kunnen worden be perkt. Het college van B en W overweegt eveneens het woningbedrijf in de bezuini gingen te betrekken. Vlaardingen Het zou een slechte zaak zijn, om rigoreus te bezuinigen op de sportieve recreatie. Dat zou drempelverho- gend werken, terwijl juist deze vorm van wel zijnsbeleid zeer belang rijk is en een toenemend aantal deelnemers trekt. Dat wordt geconstateerd in de ontwerp sport en recreatienota, die op het stadhuis gereed is geko men. Volgens de nota zou het de gemeenschap aanzienlijk méér geld kosten, wanneer er geen mogelijkheden voor sportieve recreatie zouden zijn. Dat geldt trouwens in zijn algemeenheid voor het gehele welzijnsbeleid. „De vrije tijd zal op een ver keerde wijze besteed, o.a. doelloos rondhangen aan- leiding kunnen geven tol on tevredenheid en crimineel gedrag. De daaruit voort vloeiende kosten zullen aan zienlijk hoger zijn dan het van onder andere overheids wege stimuleren van deelna me aan welzijnsactivitciten." Volgens de nota vormt juist de sportieve recreatie een 'niet onaanzienlijk* onderdeel van het totale welzijnster rein. In de beleidsvisie van het college wordt daarom gecon stateerd, dat weliswaar ge tracht zal moeten worden de kosten te beperken, maar dat ook kans- en keuze-arme groepen de mogelijkheid om iets aan recreatiesport te doen met mag worden ont zegd. ,.Wij zullen moeten proberen vele nuttige activi teiten te blijven organiseren, dit ondanks de krappe finan ciële middelen In 1981 werd door 15.000 Vlaardingers deelgenomen aan allerlei activiteiten in de sportieve recreatie. Dat aan tal zou nog groter kunnen zijn, als de mogelijkheden die er in Vlaardingen op dit ter rein zijn wat nog wat beter bekend zouden worden. In de ontwerpnota wordt gecon stateerd, dot veel mensen slecht zijn geïnformeerd over de activiteiten die op dit ter rem ontwikkeld worden. Ei wordt zeker op dit terrein dan ook aan een actief voor lichtingsbeleid gedacht. Werknemers van fraude beschuldigd Hoek van Holland Een groot aantal inwo ners van Hoek van Hol land krijgt deze maand een lagere nota van het Rotterdamse Gemeente lijk Energiebedrijf. Het GEB is er een jaar gele den ten onrechte van uitgegaan dat de be trokkenen op de centra le antenne-inrichting waren aangesloten. Het bedrijf bracht de mensen toen een abon nementsbedrag van achttien gulden in reke ning. Dat bedrag was over twee maanden be rekend. De misser kwam aan het licht op hel moment dat veel in woners en woning bouwvereniging 'Rot terdam aan Zee' bij het GEB aan de bel trok ken. f i f Schiedam Bij een winkel in Perzische tapijten aan de Rot- terdamsedijk zijn in de nacht van zondag op maandag 75 ta pijten gestolen met een geza menlijke inkoopwaarde van 150.000 gutden. De diefstal moet enige tijd in beslag geno men hebben, maar de politie heeft nog geen enkele aanwij zing over de daders. Vlaardingen De politie heeft een 64-jarige Vlaardin- ger gepakt, die er zijn bijver dienste van had gemaakt om fietsen te stelen en die vervol gens na een opknapbeurt te gen een geringe vergoeding weer te verkopen. Hoeveel ge stolen rijwielen de 'klusjes man op deze manier aan de man heeft gebracht, weet de politie niet' precies. Het ver moeden bestaat echter dat het om enkele tientallen gaat. Zijn aandacht richtte zich in ieder geval op zowel heren- als damesfietsen. et? smmsmm Drukkerij Roelants op de hoek van Korte Haven en Lange Haven (op de foto net om de hoek) vei huist, zodra de financiën het toelaten en de huidige bebouwing is verkocht. Schiedam Een beleggingsmaatschappij onderzoekt mogelijkheden om op de huidige plaats van drukkerij Roelants over te gaan tot nieuwbouw. „Over verkoop van het complex valt met ons te praten", beaamt direc teur Bruins van het uitgeversconcern Nijgh Van Dit mar, waarvan Roelants een dochteronderneming is. Bruins legt er echter de na- in gevaar is. Mocht Roelants druk op, dat hei voortbe- gaan verhuizen en gezien staan van de drukkerij niet de financiële situatie bij het Maassluis De 33-jarige Maassluizer, die in de nacht van vrijdag op zaterdag voor zijn huis aan de Willem Ma nsstraat door een agent werd neergeschoten, had vóór het dodelijke schot ge lost werd al zijn been gebro ken door het eerste schot op de benen. Daardoor kwam hij ten val op het moment, dat de agent waarschijnlijk voor de tweede maal op de benen wilde schieten. Die kogel drong in zijn schouder en ging dwars door zijn li chaam. Een en ander is in middels gebleken uit het on derzoek, dat de rijksrecher che naar de toedracht in stelt. De agenten probeerden de opgewonden man, die het interieur van zijn huis kort en klein had geslagen en de agenten met een mes be dreigde, te kalmeren. Eerst met woorden, later met waarschuwingsschoten in de lucht. Maar zelfs na het schol op de benen, waarbij de man naar later is geble ken zijn been al gebroken had, bleef het slachtoffer nog een paar stappen doorlo pen. „Als in een trance", al dus officier van justitie mr. De Wit. „Dat komt wel va ker voor," Maar na die paar passen zakte de man toch in elkaar. De juist afgevuurde kogel kwam daarbij in zijn schou der terecht. Of dat schot in derdaad op de benen was ge richt moet nog blijken uit het onderzoek, dat de re cherche al zaterdagnacht is begonnen. uitgeversconcern kan dati nog wel een tijd duren dan zal in Schiedam de nieu we vestiging worden gezocht. Er werken bij de drukkerij, die landelijk bekend is om zijn buskaartjes en andere toegangsbewijzen, dertig mensen. „Roelants verdwijnt niet uit Schiedam", aldus Bruins. De uitgever weet dat er ge- interesseerden zijn voor het complex op de hoek van Lange Haven en Korte Ha ven. Er zijn echter nog geen onderhandelingen gaande. „Wij onderzoeken inderdaad of iemand er belangstelling voor heeft, maar wij hebben nog niemand gevonden", al dus Bruins, die verklaart dat het complex voor de grafi sche sector van Nijgh Van Ditmar niet bepaald de meest ideale vestiging is. Hij zou er graag gaan restaureren, maar de financiële mogelijkheden zijn volgens hem niet aanwe zig. De bebouwing van "drukkerij Roelants, die zich uitstrekt tot aan de Ekensteeg, dateert van de zeventiende en acht tiende eeuw en de panden aan de zijde van de Lange Haven staan op de monu mentenlijst. Drukkerij Roe lants zelf is 137 jaar oud. Vo rige week ging directeur Van de Hoek, die bij het honderd jarig bestaan in dienst kwam, met pensioen. Er is nog geen opvolger voor hem gevon den, zegt men bij Nijgh Van Ditmar, die de Schie- damse drukkerij in 1972 op nam in het concern. Bewoners van de Lange Ha ven hebben de historische vereniging Schiedam en ook de rijksdienst voor monu mentenzorg reeds ingeseind over de geruchten, zoals zij die over drukkerij Roelants vernamen, Men vreest dat de historische bebouwing gaat plaatsmaken voor moderne nieuwbouw, vergelijkbaar met de zeshoogflat, die aan de Korte Haven zal worden gebouwd op de plaats waar vroeger de haarwaterfabnek van Dokter Dralle stond. „Dat zou ae doodssteek zijn voor oud Schiedam", aldus een woordvoerder. Schieaam Een gat van vele duizenden guldens in de begroting van de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord (SSSN), een grote achter stand in de administratie en 'werknemers, die handelingen hebben verricht, die naar fraude nei gen en valsheid in geschrifte'. Dat ts een greep uit de conclu sies van het onderzoek, die bet Verihcatieburcau van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten heeft getrokken na het doorlichten van de boek houding van de SSSN en die gisteren door wethouder Haf kamp en burgemeester Te Loo gedeeltelijk zijn openbaar ge maakt. Bij het onderzoek.» is niet alleen gekeken naar de rechtmatigheid van de uitga ven, maar ook naar de doel matigheid. De gemeente Schiedam steunt de SSSN jaar lijks met ongeveer 330.000 gul den. Aanleiding voor het onder zoek zijn schermutselingen tussen het stichtingsbestuur en enkele werknemers. Volgens de Schiedam se wethouder Luub Hafkamp is cr na half vorig jaar zo weinig aan de ad ministratie van de stichting gedaan, dat nauwelijks meer sprake is van een administra tie. Verder zou een scheiding tussen het kasbeheer en het fi nancieel beheer van de stich ting uiterst vaag zijn. Het vorig jaar zijn verschillen de malen inbraken gepleegd bij de SSSN, waarvan in som- mige gevallen wel aangifte is gedaan en in sommige geval len niet. Verschillende evene menten staan te boek met veel grotere tekorten dan redelij kerwijs te becijferen is Bij het doen van grote uitgaven of in vesteringen door medewerkers werd geen toestemming ge vraagd aan hei bestuur Ook is er gerommeld met onkosten vergoedingen Medewerkers die eon hoge vergoeding kregen, ontvingen er nóg een Verder hebben medewerkers van de stichting pnvé-uitgaven gedaan 'met een ongebruikelijk karakter, die niet in de boekhouding thuishoten'. Ook zouden werknemers zich hebben uit gegeven als bestuurslid, om bij banken betahngsmachtigingen te krijgen. Onaanvaardhaar Al deze beschuldigingen zijn voornamelijk ge rich i aan het adres van het opbouwwerk van de SSSN en in mindere mate aan het jeugd- en jonge renwerk van de stichting. Vol- gens burgemeester Te Loo en wethouder Hafkamp komen deze onthullingen met als een verrassing en overweegt het bestuur van de SSSN de pohuc in de schakelen „Het is alle- mee! flink uit de hand gelo pen". aldus Te Loo „Uit het rapport van de VNG komt een beeld van de SSSN naar vo ren, dat voor de gemeente vol strekt onaanvaardbaar is Volgens hem wordt van de/e gang van zaken veroorzaakt door slechte afspraken en een slechte afbakening van terrei nen tussen bestuur en mede werkers. Het college van B en W heeft het stichtingsbestuur tot uiterlijk 14 april de tijd ge geven zich te beraden over de uitslag van het onderzoek en hieruit voor zichzelf en de me dewerkers conclusies te trek ken. Volgens ex-SSSN medewerker Jos van der Lugt is het rap port van de VNG erg eenzij dig. „De gemeente Schiedam is duidelijk met alleen op de stukken algegaan. maar heett ook andere informatie bij het onderzoek betrokken". Vol gens Van der Lugt heeft men hem nooit om commentaar ge vraagd. De ontslagen werknemer meent dat de gemeente ook schuld heeft aan de slechte ad ministratie van de stichting. „Nadat in 1981 het subsidiebe drag was overschreden, is met de gemeente overeengekomen dat elke drie maanden de ad ministratie zou worden over legd. Dat is na 1 juh 1982 niet meer gebeurd". Hij noemt de afwikkeling van de affaire 'onplezierig en onzorgvuldig' Vlaardingen Vlaar dingen is onder de 77.000 inwoners gedo ken. In de maand fe bruari trokken 76 men sen meer weg dan er voor terugkwamen. Het resultaat is, dat de stad zich nu slechts mag be roepen op een inwoner tal van 76.969. Maand na maand blijft het hetzelfde verhaal. Meer gezinnen 35 in februari verkiezen goedkopere groeige- meenten rond Rotter dam boven de haring- stad. Het geboorte-over schot (ditmaal 2) en het aantal huwelijken (23 tegen 14 echtscheidin gen) geeft altijd een po sitief cijfer te zien, maar dat kan de balans bij lange na niet in even wicht houden. Toch blijkt de burgerij in de eerste twee maan den van 1983 minder hard te zijn gekrompen. Ligt het gemiddelde zo rond de tachtig perso nen in de maand en duizend per jaar; in ja nuari en februari is Vlaardingen 103 inwo- ners kwijtgeraakt Schiedam Schilders, die gis termiddag Lerugkwamen van een lunchpauze om hun werk aan een pand in de Lange Nieuwstraat af te maken, ke ken vreemd op toen ze zagen dat de brandweer voor de deur stond. De schilders hadden voor dc lunch houtwerk afgebrand en daarbij was het hout gaan gloeien. Een gordijn vatte vlam. De brandweer was snel ter plaatse, maar kun niet voorkomen dat ook het pla fond deels verbrandde. Op de kijkdagen was het ai druk bij Evatoom: vanochtend stond de winkel helemaal stampvol. Vlaardingen Van de tien mensen die vanochtend op de kop van de Schiedam se weg Hepen gingen er negen naar de veiling bij Evatoom. De inboedel van de door Boogaard opgedoekte wmkel in eleetrische apparatuur werd bij opbod geveild en daar wilde iedereen wel een graantje van meepikken. Het parkeerterrein aan de Emmastraat stond vol, net ais de winkel, waar honderden mensen met lijsten en ball points »n de hand aandachtig naar veilingmeester G.J. Ver sluijs luisterden Niet alleen kopers, ook mensen die „ge woon even kwamen kijken." „En wie hoor ik voor dit schit terende kastje, tweehonderd gulden, honderd gulden''" Eerst moest de winkelmventa- rrs de deur uit en daar werd niet erg driftig op geboden Pas bij de eleetrische appara tuur kwam het circus echt op gang. Een klein mannetje, die met zijn arm niet boven de men senmassa uit kon komen, had daar zijn paraplu voor meege nomen en stak die voortdu rend driEtig in de lucht. Op de muren en de balken hingen nog de reclames tickers met teksten als; „Profiteer van deze voordeel koopjes" en dat deed het pubhek. De meeste mensen moesten staan. Sommigen waren vroeg gekomen en hadden een stoel kunnen bemachtigen. Daar waren mensen die zich goed installeerden voor een lange zit; er ging zelfs een thermos- kan met koffie in beperkte kring rond. Om half elf, toen veilingmeester Versluijs aan nummer twintig van de cata logus toe was, druppelden er nog steeds mensen binnen. „Wie hoor ik voor deze schrijf- en telmachine? Een beetje knutselaar maakt daar zo een echte computer van." En toen er wat schamper gelach volgde zei Versluijs. „Nou ja, als je het allemaal bij elkaar zet ziet het er toch best ingewikkeld uit."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1