BOTTERDAM 15 w RDM'ers: 'We zijn verkochten verraden' Rijnmond en de bank denken met u mee HUIS ■Simons doet net als Deetman9 In wat voor lamp draai je eigenlijk een Argenta7 Super Lux? Rijnmond huldigt drie jubila rissen Scanmarin e: 'Bewindvoerders boden RDM aan' Philips heeft voor elke lamp de juiste gloeilamp. PHILIPS Rotterdams Nieuwsblad cLnsdag RZ/RV/KY/RW 29 maar! 1933 Bezuinigingen leiden tot geweld' Rotterdam „Over vijf jaar zullen in Rotterdam dezelfde gewelddadige uitbarstingen plaatsvinden als nu in Chicago en Detroit, wanneer de bezuini gingen van de gemeente op de onderwijsbegeleiding doorgaan. Door de plannen van Rotterdam worden de meest kansarme kinderen van de onderste tree van de maatschappelijke ladder afgeschopt. Maar het gaat om kinderen die dat niet zullen pikken. Zij zul len terugkomen met agressie en uitbarstingen van geweld. Daardoor zullen deze bezuini gingen op de lange termijn geld kosten, in plaats van geld opleveren." Dat is de reactie van medewerkers van het Pe dologisch Instituut op de jong ste bezuinigingsvoorstellen van de gemeente Rotterdam. In die bezuinigingsvoorstellen wordt het onderwijs fors 'ge pakt' zoals dat tegenwoordig zo mooi heet. En het zijn met name de begeleidingsinstituten die veel moeten inleveren. De schooladviesdienst (SAD) wordt gehalveerd (4,8 miljoen mieveren, oftewel 63 arbeids plaatsen) en hetzelfde geldt voor het al genoemde Pedolo gisch Instituut (het PI moet 3,5 miljoen inleveren oftewel 38 arbeidsplaatsen). En dat ter wijl de beide diensten ook in de vorige bezuinigingsronde al stevig waren afgeslankt. Ferme woorden Hel is nog niet eens een maand geleden dat wethouder Hans Simons ferme woorden sprak in een met onderwijzers en spandoeken gevulde Doe len. Doelwit van zijn gloedvol le betoog was het rechtse kabi- net-Lubbers en vooral het be leid van onderwijsminister Wim Deetman. Daar deugde weinig van, vond Simons: „Hetkabinet is beleidsarm aan tussen een steeds grotere hekel krijgend aan het onderwijs. Die tijd dreigt een beetje terug te komen, zegt men in het on derwijs en dat komt onder meer doordat op testen wordt bezuinigd. De schooladvies dienst moet ermee stoppen en de scholen moeten in het ver volg maar gebruik maken van dure particuliere testbureau's. Vooral kansarme kinderen zullen dan niet meer worden getest, zo voorspelt men bit SAD en PI. Onaanvaardbaar Ook bij hel Pedoliseh Instituut wordt het testwerk terugge drongen in de bezuinigings voorstellen. Dat levert een be sparing op van 1.9 miljoen gul den, vooral doordat het maat schappelijk werk helemaal wordt afgestoten. De medewerkers van het PI noemen dat „op zijn zachtst gezegd onaanvaardbaar. De kinderen zijn niet alleen op school vastgelopen, ook thuis zijn er vaak grote problemen. Wij denken dat de situatie thuis bij tachtig procent van 'onze kinderen* een rol speelt. Als je het maatschappelijk Protesten tegen het beleid van Deetman gelden nu ook voor dat van Simons werk afstoot, verlies je alle greep daarop," Het is niet zonder trots dat de mensen bij het PI erop wijzen dat in Rotterdam maar weinig tot uithuisplaatsing van kinde ren wordt overgegaan. „Dat komt omdat bij ons een team van deskundigen samenwerkt aan de problemen van de kin deren. Psychologen, artsen, pedagogen en maatschappelijk werkers overleggen samen wat het beste is voor het kind. Daardoor krijgen wij een beeld van het hele kind; kunnen we vroeg ingrijpen als er iets mis gaat en kunnen we het kind ook blijven volgen. Als de be zuinigingen in deze vorm doorgaan valt dat weg. Je zult dan zien dat het aantal uit huisplaatsingen van kinderen toeneemt (Eén uithuisplaatsing kos: de gemeente 40 000 gul den)." „Kinderen worden aan hun lot overgelaten, komen verkeerd terecht en vervallen uiteinde lijk tot geweld, drugs en prosi- tutie. Vergeet niet dat het bij ons om kinderen gaat die el ders al verschillende malen uit de boot zijn gevallen En op vallend is dat de problemen waarmee wij te maken krijgen steeds zwaarder worden Nu komt 60 procent uit sociaal- zwakke buurten, heeft 40 pro cent werkloze ouders en komt een derde uit een-ouder-gezm- nen." Bij de SAD en bij het PI steekt het dat in de bezuinigingsvoor stellen wordt gesuggereerd dal het om niet meer gaat dan hel wegkappen van overbodige franje. „Dat is ab-so-)uut niet het geval", zeggen medewer kers van beide instellingen. „Voor zover er franje was is die in de eerste ombuigtngso- peratie al verdwenen. Het gaat nu niet om franje, maar om af braak!" Wie een blik werpt achter de papieren voorstellen moet een onthutsend gebrek aan beleid constateren, zeggen de onder- wijsbegeleiders. Er is alleen uitgegaan van bedragen, en zelfs als men dat als alieszahg- makend zou aanvaarden, dan nog deugen de conclusies met. Op lange termijn kosten deze bezuinigingen immers alleen maar geld, benadrukt men. Een alternatief voor deze voorstellen, willen de mede werkers met 2oekcn, althans niet in de onderwijssector. Je zou dan het geval kunnen krij gen dat wat je voor de SAD te rugwint wordt weggehaald bij het PI. „De werkelijke keuzes moeten worden gemaakt door de politiek. En dan niet alleen maar cijfermatig binnen de verschillende sectoren, maar ook een bewuste afweging tus sen de verschillende sectoren Wat nu opvalt is dat verschil lende andere gemeentelijke diensten worden ontzien De secretarie, de Roteb, het GEB en de GSD komen bijvoor beeld zeer genadig uit deze tweede bezuinigingsronde, maar er is geen beleid dat zulks onderbouwd." door Richard Stomp het bezuinigen, is volstrekt ideeenloos bezig. De aard van de bezuinigingen is ondoor dacht", sprak hij. Nu is de Doelen drie weken achter de rug. En de gespierde woorden van Simons klinken nog na, als onderwijzend Rot terdam hardop roept dat Si mons geen haar beter is dan Deetman. De verwijten die hem worden aangewreven? Si mons is beleidsarm aan het be zuinigen, volstrekt ideeenloos bezig en de aard van zijn be zuinigingen ss ondoordacht. Men zegt het bijna letterlijk hetzelfde als eens de wethou der tn de richting van het ka- bmet-Lubbers. Kansarmen Het zijn, zo zegt men tn het onderwijs, vooral de kansarme kinderen die het slachtoffer zullen worden van de bezuini gingen op het Rotterdamse on derwijs. Dat komt vooral door dat hel testen van leerlingen moet worden afgestoten bij de SAD en moet worden terugge bracht bij het PI. Een funeste omwikkeling, zegt men bij de beide diensten. Die tests zijn heel belangrijk zegt men in het onderwijs. Immers: men kan erdoor vaststellen wat er niet een kind aan de hand is en bovendien wordt duidelijk op welke school een kind wel op zijn plaats zou zijn. Vroeger, en dan spreken we over de tijd dat Deelman en Simons zelf schoolgingen, wa ren die testen er nauwelijks. Dat was de tijd dat de achter blijvers gewoon 'dom' waren, op de achterste bank werden gezet en de gehele schooltijd roaar wat aanmodderden, in- Uitspraak Tweede Kamer roept irritatie op Rotterdam De Rijnmond- raad heeft gisteren drie jubila rissen gehuldigd Het waren, de Rijnmond raadsleden A.P. Van der Jagt en A.J, Tigges van de PvdA en bet CDA- Rijnmondraadsl id ds.A.J. Janssens, die alle drie 12 1/2 jaar lid van de Rijnmondraad zijn. In hei bijzijn van hun vrou wen en kinderen sprak waar nemend voorzitter Joh. de Jong namens de Rijnmond- raad zijn gelukwensen uit. Na de raadsvergadering volgde een informeel samenzijn van de leden van de Rijnmond- raad, waarbij de jubilarissen oen geschenk uit handen van do heer De Jong mochten ont vangen. Vervolg van voorpagina Rotterdam De uit spraak van de Tweede Kamer om de RDM geen boedelkrediet te geven, heeft op de werf op Heij- plaat voor de nodige irria- tie gezorgd. „De VVD en CDA hebben ons laten zakken. In eerste termijn doen ze voor komen alsof ze de RDM tijd gunnen, maar als het erop aankomt en het blijkt geld te kosten dan laten ze het afwe ten", concludeerde districts hoofd Henk Krul van de In dustriebond FNV gisteravond op een kadervergadering in 'het nog steeds bezette hoofd kantoor van de werf. Een verhitte werknemer ging een stapje verder „We zijn verkocht en verraden. Ze hel pen de RDM bewust naar de verdoemenis", riep hij geëmo tioneerd uit. Voorzitter Rinus Visehschra- per van de ondernemingsraad die met Henk Krul de 'uitge breide* vaste kamercommissie voor economische zaken had bijgewoond, zei het wat om zichtiger: „Mijn geloof in de democratie heeft vandaag een flinke klap gekregen. Het is ongelooflijk wat de regerings partijen flikte. Veel beloven, maar niets waarmaken, Het laat zich het best omschrijven De RDM'ers reageerden teleurgesteld en geïrriteerd ADVERTENTIE speciaalzaak L voor romantische p"* T3jl.\ BRUIDSMODE en -\ LANGE AVOND- W JAPONNEN /II leder bruidje NU een leuke verrassing Acn van Nesstrant46 Rotterdam- C iel 010-121236 met een judasstreek." Uit de vijf uur durende woor denstroom had Vischschraper de conclusie getrokken dat ook VVD en CDA vonden dal er tijd en geld nodig was voor de RDM. Dat die partijen uitein delijk 'nee' zeiden tegen een boedelkrediet en kozen voor een sluipweggetje door te wij zen op de onderhandelingen in Rotterdam over de 'miljoenen steun', had hem verrast. Bij districtshoofd Henk Krul was vooral minister Ruding van financien die de in Japan vertoevende minister Van Aardenne verving, de grote boosdoener. Krul: „Het was dat je wist dat hij het over de RDM had en nog begreep je geen snars van wat Ruding zei. Alleen wanneer het over de centen ging, gaf hij thuis. Maar zodra cr over mensen of zaken werd gesproken, be greep hij er niets van." 'Kwalijk** Als voorbeeld haalde Krul de verhandeling aan die Ruding hield over de overcapaciteit in de scheepsreparatie. „Terecht zei PvdA'er Arte van der Hek dat Ruding een verkeerde weerspiegeling gaf van de stand van zaken in de Rotter damse regio. Dat de RDM van invloed is op de capaciteit van Wdton-Fijenoord of Verolme- Botlek is maar zeer ten dele waar. Het gaat om werven met een verschillende dokcapaci- teit. Maar dat wist Ruding kennelijk niet. Een kwalijke zaak als je over een zo belang rijke zaak als de RDM Schiedam Volgens een woordvoeder van Scandi navian Marine Services valt nog deze week de be slissing of het Zweedse be drijf een deel van de repa- ratiewerf van de RDM overneemt. „We zijn gisteren een eind verder gekomen. Maar we weten nog steeds niet wat er precies gebeurt bij de RDM." Hij zegt dat het initiatief voor de overna me niet van zijn bedrijf is gekomen, maar uit de ko ker van de bewindvoer ders. Scandinavian Marine Ser vice is privébezit van een Zweed, waarvan de woord voerder de naam nog niet wil prijsgeven. Het hoofd kantoor van het bedrijf is gevestigd in Lissabon. Verder zijn er agentschap pen in GÖteborg, Kopenha gen, Oslo, Schiedam en New York. Over die zes vestigingen biedt Scanma rine. zoals het vaak wordt aangeduid, werk aan cirea vierhonderd mensen. Bij de hoofdvestiging in het Portugeese Lissabon beschikt Scanmarine over een scheepsreparatiewerf met uitsluitend pierfacili- teiten. „Daarom zijn we geïnteresseerd in de droog dokken bij RDM," verze kert de woordvoeder. Als positieve punten van de RDM noemt hij de kwali teit van het afgeleverde werk bij de scheepswerf en de belangrijkheid van Rotterdam ais havenstad. „Als het aan ons ligt zal de scheepsreparatie bij de RDM blijven functioneren als vroeger en verder is het zaak om zoveel moge lijk schepen binnen te ha len." spreekt", aldus Krul Nijdig maakte Krul zich over de opsomming die Ruding had gegeven en waaruit moest blij ken, dat er veelvuldig overleg was geweest over de RDM „Al zegt hij dat de vakbonden negen keer bij hei overleg wa ren betrokken, de onderne mingsraad vijfentwintig maal en de gemeente Rotterdam elf maal dan nog kan hij niet het simpele feit heen dat we pas afgelopen donderdag de plan nen kregen om duizend man te ontslaan bij de RDM Maar dat zegt Ruding niet Hij past wel mooi op", aldus Krul. die de minister ervan beschuldig de dat hij tijdens het gesprek 'veelvuldig beweringen deed die op gespannen voet stonden met de waarheid'. Krul: „Of kortom Hij loog allemachtig veel." Direct na het bekend worden van de kamerbeshssing. was de stemming in het bezette hoofdkantoor beneden het nulpunt. Boze gezichten, maar veelal teleurstelling die op de vermoeide gezicht waren af te lezen. „In één klap heeft de Tweede Kamer onze hoop om zeep geholpen", zei één van de bezetters. En een andere be zetier verzuchtte. „Als Stikker een miljoen krijgt, staat heel Nederland op zijn kop. Als ze een paar miljoen moeten uit gegeven voor vijfhonderd man bij de EDM hoor je er nie mand over." Zou Rijnmond ooit vol wassen worden? Als je als regionale overheid al jubilerende raadsleden kunt huldigen, schiet je een heel eind op, zou men zo zeggen. Het gaat dan wel om koperen jubilea, maar men mag voorzich tig beginnen te spreken over enige bestuurstradi- tie. Het probleem met het openbaar lichaam Rijn mond blijft, dat alle goe de wil en alle energie ten spijt elke keer net de boot wordt gemist. Het ont breekt uitgerekend aan die volwassenheid. Ter illustratie twee feiten uit de Rijnmondraadsver gadering van gisteren: de splitsing van de provincie Zuid-Holland en de op richting van een start fonds voor beginnende on dernemingen in het Rijn mondgebied. Eerlijk gezegd was de splitsing het onderwerp, dat op de raadsagenda ontbrak. De promotie van Rijnmond tot provincie is een hete zaak op dit mo ment. Volgende week gaat het dagelijks bestuur van Rijnmond op bezoek bij minister Rietkerk om er op te boksen tegen Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, die vier kant tegen de splitsing van de provincie zijn. Hoe kun je nu sterker pa ir de minister van Bin1 u i-'uid- se Zaken dan i •("Zï breed aangenomen ,ie op zak, waarin de Rijn mondraad uitspreekt Sta ten van Zuid-Holland te willen worden? (Voor wie het wat ver warrend vindt: het huidi ge Zuid-Holland zou dus moeten worden gesplitst in een zuidelijke provin cie een vergroot Rijn monddie Zuid-Holland gaat heten en een noorde lijk deel met Den Haag als kern, dat de naam Midden-Holland krijgt). Er is bij de minister wel het één cn ander recht te trekken. Zuid-Holland en Rijnmond werken al en kele jaren aan die split sing en er van uitgaande, dat de deling gepaard zou gaan met een reorganisa tie van het binnenslands bestuur (meer bevoegdhe den voor lagere overhe den) geschiedde dat met grote eendracht. Het ziet er nu echter naar uit, dat de minister de splitsing wil doorzetten zonder aan de nieuwe pro vincies een andere status te geven. Daarmee vol doet hij niet aan de eis, die Zuid-Holland inder tijd aan zijn medewer king heeft gesteld en nu liggen Gedeputeerde Sta ten dwars. Het ligt er nu maar aan wat Rietkerk zich daar van aantrekt. Het ontbre ken van eenstemmigheid tussen betrokkenen is voor ministers een geliefd alibi om beslissingen voor lange tijd uit te stellen, en dat zou voor het func tioneren van Rijnmond funest zijn. De Rijnmondraad had zich dat dienen te realise ren door nog voordat het dagelijks bestuur naar Rietkerk gaat, steun uit te spreken aan de nota, waarmee de argumenten van Zuid-Holland worden bestreden. Dat had giste ren gekund door een in terpellatie te houden. Maar dan is Rijnmond echt Rijnmond: zoiets ge beurt niet, doordat men het niet eens kon worden over de vraag wie zou mo gen interpelleren. Aan vankelijk zou VVD-frae- tieleider De Monchy het initiatief voor het debat nemen. Een VVD-motie aan een WD-minister moet indruk maken. In de kring van het CDA voelde men daarvoor niet veel. Logisch: het CDA heeft er echt geen behoefte aan de PvdA/VVD-coalitie ter wille te zijn. Intussen moet PvdA'er Ruud Suurendonk ge dacht hebben, dat hij toch als fractieleider van de gTootste partij in de Rijn mondraad de interpellatie zou moeten houden. Re sultaat: geen interpellatie. Dat is triest en treurig, want het kan naar Bin nenlandse Zaken toe de indruk wekken, dat de Rijnmondraad zich over zijn toekomst niet al te bezorgd maakt. Wat in dit stadium noodzakelijk was, is een tegenwicht te gen de nota van Gedepu teerde Staten, waarin de splitsing van de provincie wordt afgewezen. Een uit spraak van de hele raad is daarbij een sterker druk middel dan een nota van het dagelijks bestuur van Rijnmond, dat verder geen enkele officiële dek king uit de raad blijkt te hebben. Tweede voorbeeld van de kneuterigheid is het start fonds voor beginnende on dernemers in het Rijn mondgebied. Samen met door Koos de Gast de bank, die met u mee denkt, heeft Rijnmond een fonds gevormd, waar uit startende onderne mers het risicodragende bedrag kunnen lenen dat zij tekortkomen om met enige kans op succes voor zichzelf te kunnen begin nen. In negen van de tien gevallen blijkt namelijk het startkapitaal net on toereikend te zijn om vol doende bankgarantie te krijgen en in die leemte gaat dit startfonds nu voorzien. Een uitstekend initiatief, laten we het daarover eens zijn. De beperking zit in het beschikbare be drag: één miljoen voor het gehele Rijnmondgebied, liet is net genoeg om een man of vijftig een extra kapitaaltje van twintig mille te verschaffen en dat geeft aan, dat het wel om heel kleine onderne minkjes gaat. Verwacht wordt, dat het initiatief rond 250 arbeidsplaatsen kan opleveren. D'66-raads lid Dick Tegelaar vond dat terecht maar een druppel op een gloeiend hete plaat. Rijnmondgecommitteerde Theo Bakkers (VVD), die hard aan de totstandko ming van het fonds heeft gewerkt, is optimisti scher. Hij spreekt van 'een druppel olie op de juiste plaats'. Maar hoe goed bedoeld en waardevol het experiment ook is» het fonds is krui melwerk in vergelijking met wat er zou moeten ge beuren. Het is het zoveel ste initiatief bij de vele plannetjes, die er in dit gebied worden ontwik keld. Juist Rijnmond had het platform moeten zijn. waarop al die verschillen de initiatieven worden ge bundeld tot de groot scheepse aanpak, waarop iedereen tot zit te wach ten. Maar Rijnmond on derscheidt zich nauwe lijks van een middelgrote gemeente. ADVERTENTIE De gloeilamp met A het lichtvensler. 30% meer licht, voor dezelfde stroom- kosten, op tafel of in de leeshoek De "Argenta" Super Lux is er speciaal voor die plaatsen, waar je vaak bezig bent.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5