WATERWEG 'Overwinnnen van schaamte staat voorop' SSSWziet bewoners over het hoofd SPORT Strijd om Nieuwsbla d Cup start op 19 april 'Schiedam gedoemd in alles te mislukken' Rotterdams Nieuwsblad Gup 1983 Vervolg politieke vorming vrouwen Start voorverkoop zwemabonnementen #51 Benef ietwedstrij d wordt goed voetbalspektakel Alfabetisering in Vlaardingen Wel vijf nieuwe dames geen bassen en tenoren bij Holy Toekomstbeeld m PvdA-blad Bromfietsen botsen Illegale stortplaatsen blootgelegd Collectanten voor hartweek sim oer mmi Onverwacht verlies van De Ooievaars Tafeltennissers bijna kampioen Excelsior '20 verdedigt wisselbokaal Vlaardingen Eind 1979 werd door het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) in Vlaardingen de eerste alfabetiseringscursus gestart. Eén cursist werd er in dat eerste jaar ingeschreven, maar het jaar daarop volgden al acht personen de lessen. Nu echter zijn er 95 inschrijvers, die voor het merendeel in groepsver band de Nederlandse taal machtig wordt gemaakt. Voor veel mensen nog steeds onvoorstelbaar dat er mede-burgers zijn, die kunnen lezen noch schrijven. Toch kan vijf procent van de Nederlandse volwasse nen niet met schriftelijke boodschappen uit de voe ten. Vaak zijn dat mensen, die om de één of andere reden niet of onvoldoende hebben kunnen profite ren van het onderwijssysteem. Anderen lijden aan een lees- en schrijfangst, die zij zelf vaak ten onrech te verklaren als een ongeneeslijke woordblindheid. Een Turkse gastarbeider die In het ziekenhuis lag, kreeg van zijn vrienden en collega's steeds maar weer flessen met wortel tjessap. De man vond dit ge zonde drankje niet zo lekker en vroeg zich af waar om men hem met zoiets dacht op te vrolijken. De gulle gevers waren echter in de veronderstelling dat zij jus d'orange voor de zieke hadden gekocht. Maar omdat zij geen Nederlandse etiketten kunnen lezen, hadden ze uitsluitend op de kleur van de vloeistof hun keuze bepaald. Een analfabeet moet dagelijks van dat soort dingen meemaken. Onze wereld zit weliswaar vol symbolen en aanwijzingen, tragi-komische vergissingen bijven echter aan de orde van de dag. Een half miljoen hele of halve analfabeten in Nederland. Een verontrus tend groot aantal. De meesten van hen weten hun onkunde op vaak slimme manieren te camoufleren. Bijvoorbeeld: „Ik heb mijn bril niet bij me, lees jij dat even voor," BEj de alfabetiseringscursussen in Vlaardingen staat het overwinnen van de schaamte voorop. De cursis ten zullen zich eerder trots kunnen voelen. Tenslotte zijn zij degenen, die hun schaamte overwonnen heb ben en zich willen inzetten om een tekort in hun ontwikkeling aan te vullen. Opgeven voor zo'n cur sus kan bij de projectgroep alfabetisering van het PEC. Cornelis Houtmanstraat 2A. 3134 LB, telefoon 600859. De wijkvereniging Hoeven- buurt uit Vlaardingen houdt vanavond de ledenvergade ring in wijkcentrum De Deel aan de Baarnhoeve. Voor de pauze worden de verenigings- zaken behandeld als de vast stelling van het jaarverslag, de bestuursverkiezing, en het be palen van het beleid over dc accomodatieproblematiek in Holy Noord. Na de pauze be staat er gelegenheid in discus sie te gaan met de woning bouwverenigingen Samenwer king '77 en Patrimoniums Wo ningen. De vergadering begint om acht uur. Het Schiedamse Lentefeest houdt donderdagavond een grote paasbingo. De zaal gaat open om zeven uur. Een dag later, vrijdag dus, is er in het 'pand aan de Broersvest 101 yan tien tot vier uur weer een 'minimarkt. De opbrengst van ,beide evenementen komt ten goede aan het werk voor de gehandicapten. De Fico geeft zaterdag in twee Vlaardingse zalen voor stellingen van de film 'De dief van Bagdad'. In zaal Middel- huyse aan de Konmginnelaan 403 wordt de film om tien uur en om half een vertoond, in zaal Triangel aan de Fransen- straat om half twee. Wijkvereniging Groenoord uit Schiedam houdt op zater dag het lentebal in boerderij L3ndvreugd aan de Sweel- inkcksingel. Medewerking .verleent de Groenoordband. Aanvang 20.30 uur. Vlaardingen Het ge mengd koor Holy is naar stig op zoek naar mannen stemmen. De bassen en te noren zijn zo goed als uit de de zangvereniging ver dwenen. En voordat men echt in de problemen komt te zitten, heeft het nieuwe bestuur een leden werf-actie ontketend. In de laatste jaren hebben meer en meer mannen verstek laten gaan. Het ongeveer 65 zangers tel lende koor, dat acht maal per seizoen een concertuit voering geeft, heeft op dit ogenblik nog slechts zo'n zes tenoren en acht bassen over. Voor dit kleine groepje wordt het steeds moeilijker tegen de vrou welijke meerderheid in de vorm van alten en so pranen op te zingen. "Ik ben bang", vertelt Cocky van Roon-De Zan ger van het wïjkkoor, „dat we in de toekomst met 2on bezetting moeten gaan uitkijken." Nu is nog niet echt nijpend, 2egt ze. Waar zij voorziet wel dat het repertoire er onder kan gaan leiden; dat som mige zangstukken niet meer ten gehore kunnen Worden gebracht. Dm die reden is een op roep in. de wijkkrant ge plaatst. Cocky van Room "Het klinkt niet aardig, maar ik moet zeggen: he laas hebben zich alleen vijf nieuwe dames gemeld. Noggeen enkele man, nee-" Toch worden heren °og steeds dringend ver zocht eens een repetitie het koor, dat elke dinsdagavond (van acht tot tien uur) in zaal Mid- delhuyse op de Koningin- mdaan haar repertoire ten beste geeft, bij te wonen. „We weten", rekent Cocky tut, „toch wel zo'n tioen tenoren en ook ongeveer hen hassen nodig..." 1 Schiedam Met een ludieke actie heeft het bewoners comité 305SSSW er gistermiddag voor gezorgd dat het niet meer over het hoofd kan worden gezien bij de renovatie van de vooroorlogse woningen in de Watt straat en omgeving in Schiedam-Oost. De bewoners hadden zich er nogal al over opgewonden dat hun huiseigenaar, de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW), op een bord in de Wattstraat, dat melding maakt van de renova tie in de buurt, niet het bewo nerscomité heeft genoemd. Op het bord prijkten tot gister middag wel de naam van de huisbaas, de architect en de bouwer. Maar gistermiddag is daar een eind aan gekomen, toen leden van het comité on der het bord een eigen bord bevestigden. Daarop valt te le zen dat na jaren vechten, knokken, en bomen door het bewoners comité 305—SSSW de renovatie er eindelijk gaat komen. Het renovatieproject in Schie- dam-Oost omvat 305 huizen. Eerst worden vier proefwo- ningen in de Wattstraat onder handen genomen, zodat de be woners enig idee kunnen krij gen wat hun na de renovatie staat te wachten. Bij die vier woningen zit een aangepaste bejaardenwoning en een grote re woning, die moet ontstaan doordat twee huizen worden samengevoegd. Na de voltooi ing van de vier proefwoningen pakt men de verdere renovatie gefaseerd aan. Eerst komen 78 woningen in de Wattstraat aan de beurt, waarna de rest van. de buurt volgt. Volgens de bewoners is de re novatie hard nodig. Zo is voor al het achterstallige onderhoud de bewoners een doorn in het oog. „Sinds jaar en dag heeft de SSSW alleen het allernood zakelijkste onderhoud nog ge daan, omdat de boel toch zou worden gerenoveerd," ver klaart een lid van het bewo nerscomité. „Maar het werd telkens uitgesteld. Ik denk er nu nog niets zou zijn gebeurd, als het comité zich niet zo had ingespannen. Dat ze niet eens op de gedachte zijn gekomen om het bewonerscomité op het bord te noemen, is tekenend voor de SSSW." Leden van het bewonerscomité bevestigden onder het 'offi ciële renovatiebord' in de Wattstraat een eigen bord, waarop melding wordt gemaakt van de inzet van de bewoners. Schiedam „Het lijkt wel of Schiedam gedoemd is in alles te mislukken", schrijft een moedeloze Cees van der Wel in Voorsvaarts, het partijblad van de PvdA-Schiedam, van deze maand, Het hele nummer is gewijd aan de dreiging die Schiedam boven het hoofd hangt, als bij Wilton de grote klap zou aankomen: één op de vijf Schiedammers werkloos. Van der Wel geeft een sarcas tische prognose voor de toe- stand in Schiedam in 1997. De bejaarde Willy van Hemert heeft zijn laatste dramapro ductie gemaakt: 'Schiedam... spookstad', over drie genera ties Schiedammers, die allen door werkloosheid aan de al cohol zijn geraakt. De eerste ontslagen na een lang, arbeid zaam leven in een jeneversto kerij, de tweede bij sluiting van de werf Gusto, de derde werd het slachtoffer van de ontslagen bij Wilton. De stad telt nog slechts 5000 inwoners, het aantal raadsle den is teruggebracht tot 12 en die vliegen elkaar in de haren over de juistheid van de histo rische feiten in de televisiese rie, „En weer", schrijft Van der Wel, „vergeet de raad nieuwe industrie naar Schie dam te lokken. De geschiede nis herhaalt zich." Ook PvdA-raadslid Arie Ver linde schets in de Voorwaarts het schrikbeeld van een spookstad - „winkeliers zul len hun zaken sluiten, want wie heeft er nog geld om wat te kopen?" Het dreigt met de werkgelegenheid in Schiedam, zo schrijft de redactie, de droefheid ten top te worden. „Wat heb je straks aan eon stad vol zonne-energie", vraagt een sombere Van der Wel zich af. „ah het ontslagen blijft regenen." Schiedam Twee bromfiet- sende meisjes van 16 en 17 jaar zijn gisteren op de Anton van Beïnumlaan met elkaar in bot sing gekomen. Ze moesten, alle twee met verwoningen in het Schielandziekenbuis worden opgenomen. Een meisje haalde in en kwam in aanraking met de elleboog van het andere meisje. Beiden kwamen ten val. De één liep een verwonding op aan de knie, de ander aan kin en elle- Hoek van Holland Twee illegale stortplaatsen aan het Nieuwe Oranjekanaal in Hoek van Holland moeten binnen een half jaar zijn ont ruimd en schoon worden op geleverd. Tegen de eigena ren van de terreinen is pro ces-verbaal opgemaakt, evenals tegen het bedrijf dat het vuil heeft gestort. Bij een controle ter plaatse trof de politie een grote hoe veelheid grof huisvuil en puin aan op twee terreinen, die een agrarische bestem ming hebben. Met medewe ten van de grondeigenaren was bij de daar gevestigde firma, op een oppervlakte van 2500 vierkante meter, puin gestort, vermengd met ijzer en bovendien waren vier oude olietanks opgesla gen, Binnen zes maanden zal al het puin moeten zijn ver wijderd. Op het terrein van een aan grenzende firma werd 250 vierkante meter oppervlakte aangetroffen, bedekt met grof huisvuil- Ook deze eige naar is proces-verbaal aange zegd met de mededeling dat het afval binnen drie maan den verwijderd moet zijn. Verantwoordelijk voor de stort is een containerbedrijf uit Honselersdijk, dat even eens een proces-verbaal kreeg. Vlaardingen De Vlaarding se Vrouwenraad (VVR) komt in april met een vervolgcursus politieke vorming. 3n twee maanden tijd zullen onderwer pen als; het Openbaar Li chaam Rijnmond en het mi lieu, het reilen en zeilen van de Tweede Kamer en de Emancipatieraad ter sprake komen. Ook kunnen de 'leer lingen' een eigen onderwerp aandragen. Al drie jaar organiseert de VVR dit soort cursussen, die een vervolg zijn op een inlei dende lessenreeks. Op 12 april start de eerste, waarna nog vijf andere ochtenden (van kwart over negen tot kwart over elf in het stadhuis) volgen. Op één van de dagen zal ook een be zoek worden gebracht aan de Tweede Kamer. Deelname kost twee tientjes en men kan zich opgeven bij Henny Petray (tel. 741777). In dien zich voldoende dames aanmelden, wil de vrouwen raad ook eenzelfde cursus in de avonduren organiseren. tllElltlEltllllllillflIiltiltmilliiiiimUilllitltilli! Vlaardingen De Nederland se Hartstichting doet weer een beroep op Vlaardingers om als collectant op te treden. Van 18 tot en met 24 april wordt de jaarlijkse Hartweek weer ge houden onder het thema 'Hart en Risicofactoren' en moet er geld worden opgehaald. Wie de stichting een warm hart toedraagt, kan zich bij verschillende mensen opge ven; familie Hos tel. 348656; mevrouw Niemantsverdriet te!. 343684; en bij het Holyzie- kenhuis tel. 742222. Collectan ten krijgen weer de speciale 'Van Hartekrant' toegezonden. IlilllllllllllllllIlllllllllillllUIIIIIlUlllflIlilllIIJi Vlaardingen - Omdat de voorverkoop van goedkope zo- merzwemabonnementen vorig jaar een gigantisch succes is gebleken, worden ook dit jaar abonnementen tegen geredu ceerde prijs aangeboden. Vorig jaar werden in de perio de van 2 tot en met 30 april zwemabonnementen voor het Holybad en het Kolpabad aan geboden voor 25 gulden in plaats van 60 gulden. Hierdoor werden 4853 abonnementen 1367 in het Holybad en 3486 in het Kolpabad verkocht. Het jaar daarvoor, in 1981 werden er in Vlaardingen slechts 191 aan de man gebracht. Als extra stimulans heeft de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie besloten de abon- nementesprijs in de voorver koop niet te verhogen. De voorverkoop begint ook dit jaar op 2 april en eindigt op 29 april. Vanaf 1 mei geldt weer het normale tarief van 60 gul den. Het zwemabonnement is gedu rende de zomermaanden (van mei tot september) geldig voor beide baden. Het Holybad is in de periode van 18 juli tot en met 14 augustus gesloten. - fTHSBHSïiW*} n m assini V-.: F K. «rwitflist! r*»-: fcm-riö- kSi-, Leiden De basketballers van invalïdensport- vereniging De Ooievaars hebben het er tegen Sleutels niet best van afgebracht. De Schiedam mers veHoren de wedstrijd met 48-38. Het was vooi De Ooievaars een uiterst belangrijke wed strijd. De eerste plaats was in het geding en daarom ook kwam het verlies hard aan. In het begin van de partij had het Schiedamse team, dat het zonder coach Huub Nelisse moest stellen, nog een voorsprong, maar De Sleutels herstelde zich erg sterk en had bij de rust al af stand genomen: 21-18. In de tweede helft mislukte een half-cord-press van De Ooievaars, waardoor Sleutels uit kon lopen naar een ruime voorsprong. In vier mi nuten tijd keken de spelers uit Schiedam tegen een achterstand aan van tien punten. Die ach terstand kon niet meer worden wegewerkt en zo werd het een 48-38 nederlaag. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 30 maart 19S3 Schiedam In de return wedstrijd tegen RWR~ hebben de tafeltennissers van invalidensport- - vereniging De Ooievaars zich gerevancheerd- voor de eerder deze competitie geleden neder laag. Het werd nu een 6-4 overwinning. De zege was het resultaat van een we! heel erg' spannende wedstrijd. De spanning werd vooral veroorzaakt door het- volledig falen van Ria Zwanenvelt en Wout Peeman. Beiden kwamen slechts tot één over winning. Alleen Mare Chomette bleek tegen de~ grote spanningen opgewassen en gaf geen partij uit handen. Het dubbel PeemanChomette - boekte ook winst en daarmee was de zege voor de Schiedammers veilig gesteld. Door deze krappe overwinning voert het trio nog steeds de ranglijst aan. Komend weekeinde- ontmoet De Ooievaars naaste concurrent Repe-- laer. Aan een gelijkspel hebben de Schiedam-" mers voldoende om zich kampioen te mogen noemen. Vlaardingen Het toernooi om de Nieuwsblad Cup voor de Waterweg gaat op dinsdag 19 april van start. In totaal hebben 32 voetbalverenigin gen voor het toernooi inge schreven. Alleen De Holland i- aan, TSB en VDL zullen tij dens het evenement niet in ac tie komen. Het toernooi, dat vorig jaar geen doorgang kon vinden door de uitloop van de competitie, wordt nu voor de derde maal afgewerkt. De loting van het toernooi zal op maandag II april in de kantine van Excelsior Maas sluis worden gehouden. Hans Kamman, voorzitter van de KNVB afdeling Rotterdam, zal de verschillende clubs aan el kaar koppelen. Omdat 32 teams meedoen, hoeven er geen voorrondewedstrijden worden gespeeld. Er wordt gespeeld volgens het knock-out systeem. De speel- data zijn 19 april, 26 april, 3 mei en 10 mei. De finale wordt op 17 mei gehouden op het ter rein van de Schiedamse twee deklasser DHS, Winnaar De clubs strijden om de wissel - bokaal Nieuwsblad Cup voor de Waterweg, die momenteel nog in handen is van Excelsior '20. Het elftal van Piet Roozen doet ook deze jaargang mee en is zeker van plan de bokaal nog een jaar op Thurlede te houden. Naast de wisselbokaal is er voor de winnaar van het toernooi een kledtngpakket ter waarde van 1000 gulden. Ver der is er voor de spelers een stoffelijke herinnering. De clubs die voor het toernooi hebben ingeschreven zijn Cïon, Demos, DHS, DRZ, DSS '26, DVO '32, Excelsior M. Ex celsior '20, FCN '66, For tun a Vlaardingen, GSS, GTB, HBSS, Hermes DVS, HVO, Martinit, MSV '71. MVV '27, Olympus Schiedam, PPSC, Sa telliet, Schiedam. Schiedamse Boys, SFC, SVDPW, SVV. Ur-. sus, VFC, Vlaaridngen, WK, RKWIK en Zwaluwen. Het wedstrijdreglement heeft slechts enkele kleine wijzigin-, gen ondergaan. Vanaf de kwartfinale wordt er bij een gelijkspel tweemaal 7,5 minuut verlengd. Is er dan nog geen beslissing dan worden er straf schoppen genomen. Tot aan de kwartfinale brengen bij een gelijke stand na 90 minuten di rect strafschoppen de beslis-< sing. De wisselbokaal waar de Waterweg clubs voor de derde maal om strijden. Voetbaltoernooi Vlaardingen Op het terrein van DVO '32 wordt op 28 mei het toernooi om de 'Piet Zee- gers'-trofee gehouden. Aan het inmiddels traditioneel gewor den toernooi doen dit jaar de ploegen mee van Cion, DSS "7, TSB, HVO. Unicum, Ex celsior Pernis, SV '35 en DVO '32. Engelsen op bezoek Schiedam In het kader van de jaarlijkse uitwisseling van elltallen van 11- en ï2-jarigen tussen de Engelse plaats Bea- consfield en Olympus Schie dam, zullen dit jaar 29 jongens met 9 leiders in Schiedam op bezoek komen. Het gezelschap uit Engeland verblijft van tot en met 8 april bij de voetbal vereniging. De Engelsen worden onderge bracht bij gastgezinnen en zul len deelnemen aan een toer nooi voor D- en E-pupillen in het paasweekeinde. De rest van de week zullen de voet ballers spelen tegen tegenstan ders uit de regio en worden er bezoeken gebracht aan onder meer de Keukenhof, Maduro- dam, Delft en een Hollandse klompenmaker. Volgend jaar zal een delegatie uit Schiedam een bezoek van Beaconsfield brengen. Basoski naar Schiedam Ridderkerk Doelman Mar tin Basoski, die zich vorig sei zoen enige lijd eerste keeper van Rijsoord mocht noemen, is tussentijds overschrijving ver leend naar de zondag-derde klasser Schiedam. De 22-jarige oud-doelman van de Haarlem reservisten, die er niet in slaagde routinier Anton van der Steen uit het doel te ver drijven en dit seizoen tobt met een slepende polsblessure, heeft deze stap genomen om dat hij het voetbal op zaterdag niet langer meer met zijn werk als caféhouder zegt te kunnen combineren. Hoek van Holland Veel meer dan de uiteindelijke opbrengst telde vooral het gebaar dat Hoek van Holland wilde maken ten opzichte van de strandexploitanten. die tijdens de winterstormen zo zwaar gedupeerd werden. De benef iet wedstrijd, georgani seerd door Hoek van Holland en Hoekse Boys. werd spontaan gesteund door Feyenoord, dat het sterkste jeugdelftal als legen- stander afvaardigde. Een jeugdteam overigens dat nauwelijks tegenwicht kon bieden aan een voortreffelijk spelende Hoekse combinatie. In de eerste helft bij avond licht en in de tweede helft op een ander veld bij kunstlicht, maakten de Hoekse spelers in feite pure reclame voor één Hoekse vereniging die werke lijk op dit moment een zeer sterk elftal in het veld zou kunnen brengen. De Hoekse selectie won verdiend met 4-1. De geweldige "kromme bal' waarmee de uitblinkende Tom van der Pijl na een half uur doelman Theo Speelmeijer verraste, was een goed voor beeld van het zelfvertrouwen waarmee de combinatie speel- Prestatieloop Vlaardingen Leerlingen van het basisonderwijs in Vlaardingen uit de wijken Holy, Vlaardingen-Ambacht en de Babberspolder kunnen op 12 april meedoen aan een prestatieloop door park 't Nieuwelant. De start is bij de ingang van het complex van voetbalvereniging De Hollan- diaan. Op 3 mei zijn de leerlingen van de vijfde en zesde klas uit Oost, Centrum en de Westwijk aan de beurt. Deze leerlingen lopen de af te leggen twee ki lometer door park 't Hof. De start is op beide dagen om 18.30 uur. Aan het einde van de loop ontvangt iedere deel nemer een fraaie herinnering. de, in adat Hans den Boer de lat had getroffen en Ron Se llers net over had gemikt, leek Feyenoord toch terug te ko men. Dick Bos redde welis waar op een kopbal van Frank Heebert, maar het ontging de voortreffelijk leidende scheidsrechter Meltser (Rijs wijk) dat dit achter de doellijn gebeurde, Met een 1-0 rust stand kwam het Hoekse over wicht maar matig tot zijn recht. '.de tweede helft liep het al lemaal vee! beter. Al na een paar minuten tikte Ron Seliers binnen uit een hoekschop van Piet Boon. Toen Van der Pijl zich vervolgens uitstekend vrijmaakte en daarna Hans den Boer lanceerde, kon deze 3-0 laten aantekenen. Een ver- dedigingsfout stelde Marco Oosterdijk in staat om doel man Dick van Oosten (die de tweede helft voor zijn reke ning nam) te passeren, maar het was opnieuw Van der Pijl die een geweldige solo afrond de met een bekeken lob. Het werd 4-1 en de Feyenoord- jeugd leed de eerste nederlaag van dit seizoen. Namens de strandexploitanten bracht Koos Heijstek dank voor het initiatief en Hoek van Holland-voorzitter Eldert Zwart beloofde dat de recette verder zou worden aangevuld met een deel van de kantine- opbrengst. Grote winnaar whs het publiek, dat in grote getale was opgekomen en dat een uitstekende wedstrijd kreeg voorgeschoteld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3