Toch geld voor 'dure renovatieplannen mm Directeur volkshuisvesting trekt omstreden brief in GRAAG .GEDAAN. BEL VOOR 010-144144 Onderwijscommissie: deze ombuigingen kunnen niet 'Wij zijn een stuk verder gekomen' Wijkbewoners meer bij drugsproh li em betrekken' 'Bezuinigingsrace ten koste van gehandicapte kinderen' Misverstand Protest tegen korten op schooltuinen en kinder boerderij Ouders maken tuintje voor wethouder Morgen koopavond I Wo™PfaaJ rw°°"p,aal*- ISÏÏ Bowie in de Kuip Overplaatsingen bij Slavenburg f Rotterdams Nieuwsblad woensdag 30 maart 1983 RZ/RV/RY/RW Vakbonden na gesprek RDM- directie: Vervolg van voorpagina Rotterdam Vanmiddag om drie uur worden de onderhandelingen tussen RDM-directie en bonden voortgezet. Volgens direc teur Sluis is het de bedoe ling om vanavond nog tot een uitspraak te komen. „Ons rest niet veel tijd meer", aldus de RDM-top- man. Directeur Sluis verwacht dat vrijdag het faillissement over heel RDM wordt uitgesproken. Direct daarna worden er nieu we BV's opgericht. Eén voor de marinepoot van de werf en mogelijk een tweede voor de reparatie - afdeli ng. Volgens districtshoofd Henk Krul van de Industriebond FNV heeft het twaalf uur du rende gesprek van gisteren als resultaat gehad dat 'er einde lijk inhoudelijk' is gesproken over het massale ontslag bij de RDM. „We zijn vannacht een stuk verder gekomen, maar we hebben nog niks in han den", aldus Krul. De onderhandelingen waren de directie van de RDM opge legd door de bewindvoerders van RSV, nadat de vakbonden afgelopen donderdag werden geconfronteerd met de ont slaggolf en direct daarop het noofdka.ttoor van de werf he- zetten. Als belangrijkste eis stelden de bezetters dat er tjver alternatieven moest wor den gesproken. 'Van de kant van de vakbon den zijn gisteren voorstellen op tafel gelegd, waarmee en kele honderden arbeidsplaat sen kunnen worden gered. Be langrijkste inbreng is een ver vroegde invoering van ar beidstijdverkorting op I juli, zoals die is geregeld in de nieuwe metaal-cao. Voor de scheepsreparatie-afdeling moet volgens de bonden worden ge sproken over een flexibele ar beidstijdverkorting, waarbij op piekdagen langer wordt ge werkt dan op dagen waarbij er een minder aantal schepen aan de kant ligt. Verder stellen de bonden een stringente toepasssing voor van de regelingen voor ver vroegde uittreding, die gelden voor oudere werknemers. Voor 5T'/j-jarigen willen de bonden een uitzondering ma ken voor die werknemers van wie de arbeidsplaats in de be staande plannen van de direc tie niet vervalt. Volgens districtshoofd Henk Krul reageerde de directie aanvankelijk vrij positief op de plannen van de bonden. „Maar toen het één en ander op papier werd gesteld, lieten ze het afweten", aldus Krul. Ondernemingsraad-voorzitter Rinus Visch schraper veron derstelde dat de RDM-directie tijdens één van de veelvuldige schorsingen was teruggefloten door de achterban. Volgens directeur Sluis is dat niet gebeurd. De RDM-top man: ,.We hebben overleg ge had met de nieuwe directie van de marine-BV en met de mensen die straks de repara- tiewerf gaan leiden. Maar van enig terugfluiten is geen spra ke geweest." Rotterdam De onderwijscommissie heeft gistermiddag in een extra vergadering de vloer aangeveegd met de bezuinigingen op de onderwijsbegeleiding, zoals die door Rot terdamse ambtenaren zijn voorgesteld. Ie dereen was het erover eens dat zowel de schooladviesdienst (SAD) als pedologisch instituut (PI) op een onaanvaardbare ma nier worden uitgekleed (beiden worden on geveer gehalveerd). De commissie schoof gisteren dan ook het eïjferwerk van de bezuinigingsambtenaren terzijde en besloot tot het instellen van een projectgroep die moet uitzoeken waar wel kan worden ingeleverd. Simons wil die projectgroep, met daarin de directeuren van de bestaande instellingen, gaan voorzit ten. De wethouder is een sterke voorzitter van integratie van de verschillende bege leidingsdiensten en zal zich daar in de pro jectgroep ongetwijfeld sterk voor maken. Hoewel Simons voortdurend probeerde het belang van de ambtelijke bezuinigingsvoor stellen af te zwakken, werd bijzonder fel op die voorstellen gereageerd. „Het wordt een bezuinigingsrace ten koste van gehandicap te kinderen", constateerde Pi-directeur dr.G.de Lange. Zijn SAD-eollega drs.JJH. Slavenburg sprak van ..vreselijk domme Asociaal beleid voorstellen: er is met de botte bijl op losge slagen." Schoolhoofd Richard Menk. van het crisisteam buitengewoon onderwijs had het over „een volslagen onverwachte nek slag. een doodvonnis in eigen stad. Terwijl wij in Den Haag vochten tegen de bezuini gingen van het rijk, werden wij ïn eigen stad gepakt. Van je familie moet je het maar hebben." Ook CPN-raadslïd Arthur Boelsma had geen goed woord voor de voorstellen over. Hij sprak van „een asociaal beleid en schandalige bestuursaanwijzingen: Ambte naren hebben met oogkleppen op het rode potlood gehanteerd, zonder ook maar enige inschatting te maken van het effect van de bezuinigingen." Wethouder Hans Simons bevestigde dat de voorstellen te ingrijpend waren voor de on derwijsbegeleidingsdiensten. Ook Simons meent dat de begeleiding van het onderwijs er te sterk door wordt aangetast. „Uiteinde lijk zullen de bedragen dan ook lager moe ten uitkomen. We zullen in de projectgroep moeten uitzoeken wat wèi aanvaardbaar Rotterdam Rotter dam zal geen last krij gen met de verlaging van de budgetten voor renovatie van 66.000 gulden naar 55.000 gulden. Dat komt doordat het geld dat de provincie van de minister krijgt voor renovatieplan nen opnieuw ver deeld is. Daardoor kan Rotterdam on danks de bezuinigin gen dit jaar toch nog de oorspronkelijke plannen uitvoeren. Een deel van de rekening voor Rotterdam wordt nu 'betaald" door andere kleine kleine ste den en dorpen in Zuid-Hol land. Het totaal beschikbaar geld voor renovatie in Neder land blijft namelijk 680 mil joen gulden. Staatssecretaris Brokx (CDA, volkshuisvesting) heeft dit in een brief aan de Tweede Ka mer geschreven. Brokx stemt ermee in voor het opknappen van goedkope huurwoningen van voor de oorlog in een aan tal steden in Groningen, Over ijssel, Gelderland, Zuid-Hol land en Limburg de plannen van vorig jaar ie gebruiken. Het PSP-kamerlid Van Es had de bewindsman in februari in een motie gevraagd stadsver nieuwingsplannen uit 1982 dit jaar te laten uitvoeren volgens de goedgekeurde bestekken. Door dc budgetten van de pro vincies opnieuw te verdelen kunnen thans plannen in de stad Groningen, in Almelo. Deventer, Enschede. Arnhem, en in Heerlen op basis van de oorspronkelijke bestekken worden uitgevoerd. Dat gaat wel ten koste van stads- en dorpsvernieuwing in de rest van die provincies. Rotterdam Door een mis verstand meldden wij gisteren, dat gemeenteraadsleden deel namen aan de eerste rit van de sneltram naar Ommoord. De ril werd echter, op uitnodiging van de directie van de RET, alleen meegemaakt door ver tegenwoordigers van bedrijven en instellingen, die op eniger lei wijze aan de totstandko- ming van de lijn hebben mee gewerkt. Voor de deur van de weihouder legden de verontruste ouders een tuintje aan Rotterdam Een groep ou ders uit Rotterdam-West heeft gisteren de stoep voor het huis van wethouder ir.P.O. Ver meulen aan de Heemraadssin gel opgebroken. In het zo ont stane gat legden zij proviso risch met bloemen een school tuintje aan. Tenslotte gaven zij de echtgenote van de afwezige wethouder een bloemkool met daarop gedichten van kinde ren, en een lijst handtekenin- gen- Zo protesteerde deze groep ou ders bij de wethouder van stadsvernieuwing en volks huisvesting tegen de bezuini gingen, waardoor de onder- wijs-activiteiten op school tui- Mevrouw Vermeulen krijgt een bloemkool met gedichten van kinderen nen en Kinderboerderij de Bokkesprong worden getrof fen. Ontneem de kinderen uit de (kale) arbeiderswijken, niet dat schaarse stukje groen, zo stelten de ouders. „Onze kinderen in de grote stad weten toch al weinig af van planten en dieren. Mogen ze dan helemaal niets anders meer leren dan lezen, schrij ven en rekenen? Wie zwijgt stemt toe. Wij pikken het niet langer", stond op een poster, die de ouders aan de voordeur van het huis hadden geplakt. Wethouder Vermeulen was verhinderd, omdat op dat tijd stip het college van B en W vergaderde. De ouders waren nogal verontwaardigd dat hij geen gehoor aan hun uitnodi ging gaf. „Wij vroegen om een uurtje van zijn tijd", zo zei één van hen, „Nu blijkt wel dat er geen interesse is voor de kin deren op scholen in Rotter dam." „We hebben ons doel bereikt", zo sprak hun woordvoerder Piet Kooiman tenslotte. „We hebben de krant gehaald en nu kunnen we ook in andere delen van de stad beginnen." Daarna gingen de ouders weg. Rotterdam De directeur van de Rotter damse dienst voor volkshuisvesting, ir.W- ,van Es, heeft zijn open brief over de be zuinigingsoperatie van het Rotterdamse stadsbestuur ingetrokken. In een gesprek met enkele leden van het college van B.en W. verklaarde de directeur dat hij de om streden brief ais niet geschreven wenst te beschouwen. Van Es betuigde tevens zijn spijt over de 'persoonlijk-emotionele' kwa lificaties in de door hem geschreven brief. Burgemeester en wethouders van Rotter dam reageerden vorige week woedend op de in de kranten gepubliceerde brief. Zo noemde Van Es de uitlatingen van wet houder Linthorst van fin ancien, dat er bij volkshuisvesting ondanks aangekondigde bezuinigingen van vijfendertig miljoen geen gedwongen ontslagen hoeven te val len, 'leugenachtig'. „De blinde idioot die op basis van slecht begrepen informatie een derde a een vier de van een dienst naar huis stuurt, moet zelf maar worden omgebogen", zo schreef Van Es aan het adres van Linthorst. In de brief gaf de directeur ook een tech nische uiteenzetting over de gevolgen die de bezuinigingen zullen hebben voor het stadsvernieuwingsproces in Rotterdam. Deze kritiek wordt gesteund door het per soneel van de dienst. In hei gesprek met burgemeester en wethouders is verder overeengekomen, dat de zakelijke discus sie over de bezuinigingen voortaan via de gebruikelijke kanalen zullen plaatsvin den. OarfrtvBpkors naar horojfiie>f «loting m Rotterdam Een speciale onderzoeksgroep, die een buurtonderzoek heeft verricht naar heroïnegebruik in het Oude Noorden van Rotterdam, is tot de conclusie gekomen, dat binnen, de wijk weinig of geen kennis bestaat over het drugsprobleem. Volgens de drie on derzoekers komt dit vooral, omdat de drugshulpverle ning in Rotterdam plaatsvindt op een aantal centrale punten en niet in de wijken zelf. De resultaten van het onder zoek werden gisteren gepre senteerd op een symposium over jongeren en drugspreven tie op de Rotterdamse sociale academie. De keuze is op het Oude Noorden gevallen, om dat door het strengere politie beleid in het Oude Westen, een groep gebruikers is uitge waaierd naar deze andere oude wijk, al willen de onder zoekers niet stellen, dat het Oude Noorden een concentra tiegebied is van heroïnever- slaafden. Het onderzoek is sa mengevat in een duidelijk poc ketboek, dat bij dc sociale aca demie is te bestellen. Na gesprekken met huisartsen, wijkagenten, jongerenwerkers, ouders van heroïnegebruikers en verslaafden concludeert het onderzoeksteam, dat er onge veer 250 heroïneverslaafden in het Oude Noorden wonen, van wie het merendeel Neder landers, die al in de wijk woonden. Daarnaast is er een aantal, dat in kraakpanden is komen wonen. Onder deze laatste groep bevindt zich een behoorlijk aantal tweede gene ratie buitenlanders. De onderzoekers pleitten er voor, dat de hulpverlening meer ivijkgerieht wordt, waar door de buurtbewoners en de ouders van verslaafden zelf meer bij het probleem worden betrokken. De bestaande soci ale instellingen in de wijk en de huisartsen zouden meer op het probleem moeten inspelen, zodat de kennis in de buurt over drugs groter wordt en de vooroordelen minder. Uit het onderzoek blijkt ook. dat de huisartsen, wijkagenten en jongerenwerkers zich meer zorgen maken over het aleo- lolmisbruik, waarmee zij in hun praktijk meer worden ge confronteerd, al zien zij het heroïnegebruik wel toenemen. De ervaringen met de bestaan de hulpverlening is nogal ne gatief. Eén van de klachten is dat artsen weinig of geen me dedelingen krijgen over de be handeling van hun patiënten, die zij hebben doorverwezen naar de gespecialiseerde hulp verlening. Rotterdam De koop avond in Rotterdam is deze week donderdag avond. De raad van filiaal- en grootwinkelbedrijven Rotterdam-centrum heeft daartoe besloten omdat de 'normale' koopavond an ders op Goede Vrijdag zou vallen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. °siC0d De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een leuk setje miniatuurf i ets en AdreS; 'osfeode; *eiefoon- I ®'U|Ir del,. Rnit Rotterdam De Engelse popster David Bowie zal op 25 juni een concert geven in het Feijenoord-stadion in Rotterdam. Het optreden zal deel uitmaken van een grote tournee door Europa. David Bowie, die zijn muzi kale activiteiten de laatste jaren had verruild voor het spelen in films en toneel stukken, staat op het ogen blik in de hitparade met 'Let's Dance'. De toegangsprijzen voor het concert de de Kuip zullen 32,50 en 40 gulden bedragen. De kaarten zullen vanaf 16 april te koop zijn. Rotterdam Slavenburg's Bank heeft op haar bijkantoor Rotterdam een onderdirecteur en een werknemer van de in terne controle overgeplaatst wegens de aanhouding van twee chefs van de afdeling be talingsverkeer buitenland, die voor 170 miljoen zouden heb ben gefraudeerd. De onderdirecteur was verant woordelijk voorde administra tie, waarmee de verdachten zouden hebben geknoeid. De intern controleur werkte op de afdeling betalingsverkeer bui tenland. Woordvoerder drs.P. Pex ont kent, dat er sprake is van 'strafoverplaatsingen'. „De overplaatsing houdt wel ver band met de arrestaties van de twee werknemers. Wij willen eventuele nieuwe interne pro cedures laten uitvoeren door nieuwe mensen. Wij verwach ten daarvan een beter effect dan met de mensen, die er tot nu toe hebben gezeten, De mensen, die zijn overgeplaatst, hebben echter geen fouten ge maakt."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4