ROTTERDAM 'De vrouw met parelketting I vervangen door werkloze' PARKEERGARAGE BOUWCENTRUM AGENDA STAD HUIS PtEiM Sport-o-theken gaan weer open WERKEN AAN WERK V oorlichtingsboek j e voor 65-plussers Rijk liet RDM vallen Rotterdam redt de RDM Vrijwilligerswerk goede tijdsbesteding Een week van 569 schepen Parkeertijd verstreken, 't Rode vlak op de meter. Bon Zonde van 't geld. Jammer en niet nodig. Bittere tranen in Dordrecht lilllif Klachtenlijst voor sociale dienst Rotterdams Nieuwsblad woensdag RL/£Z/RV/E"i7RW,'RS 33 mart 1983 Botterdam De vrijwilliger en het vrijwilligerswerk hebben de afge lopen jaren veel veranderingen ondergaan. Nog niet zo lang geleden bestond het beeld van de vrijwilliger immers uit een parelketting en een lorgnetje: De vrouwen van notabelen die zich inzetten voor goede doelen. Vrijwilligerswerk was een status. De vrijwilliger van déze tijd is werkloos. Geen kans op be taalde arbeid en evenmin zin tot aan zijn pensioen thuis te zitten, zoekt de werkloze een passend alternatief. „Dat is het vrijwilligerswerk niet", beken nen Anneke de Wit en Leo Geenen van de vrijwilligers vacaturebank. „Wat mensen zoeken blijft betaalde arbeid. Vrijwilligerswerk kan echter wel nét dat stukje zijn, dat werklozen uit hun isolement haalt. Want werkloosheid grijpt wanstaltig diep in en dat is iets dat werkenden zich ab soluut niet realiseren. Huwe lijksproblemen, psychische problemen, noem maar op." Anneke de Wit en Leo Gee nen bemannen de vrij will i- gersvacaturebank in het Hulp en Informatiecentrum aan de Coolsingel. Dit informatiecen trum heeft voor veel mensen een lage drempel. Ze zijn drie jaar geleden als WVM-er be gonnen en konden daarna in vast dienstverband treden. Steeds meer instellingen gin gen een beroep doen op de vrijwilliger, waardoor het aan bod moest worden uitgebreid. Men kan nu vrijwilligerswerk vinden in de hulpverlening, administratie en organisatie, actiegroepen en belangenvere nigingen, huiswerkbegeleiding en onderwijs, wijk- en op bouwwerk, werken met bui tenlandse werknemers, vrou wenwerk, zieken en gehandi capten en ouderen en bejaar den. Jaarlijks genoeg voor zo'n vijftienhonderd plaatsen. Naast dit aanbod 2ijn er nog de vrijwilligersprojecten, als 'op pas noppes', de kinderkampen, burenhulp, de gezondheids- winkel, het bezoeken van ge detineerden in het huis van bewaring en het bureau Alter natief Werk. Dit jaar nog zal er in de stad een aantal wij- kwerkwinkels komen, die de meer projectmatige dingen aanpakken waar de vacature bank niet meer aan toekomt Vrijwilligers inzeilen in bedrijfsleven Anneke de Wit en Leo Gee nen vinden vrijwilligerswerk een goede tijdsbesteding voor een werkloze, die het thuis niet meer uithoudt. Toch stel len zij dat het vrijwilligers werk nog veel verder kan worden uitgebreid. „De plaat sen die wij kunnen aanbieden, liggen veelal in het welzijns werk. Eigenlijk zou je binnen bedrijven iets moeten zoeken, want dat is toch waar de mees te mensen naar zoeken. Je zou bijvoorbeeld de arheidsleer- Rotterdam De proef die de Rotterdamse dienst voor sport en recreatie vorig sei zoen nam met het instellen van sport-o-theken blijkt een groot succes te zijn ge weest. Dit betekent dat de dienst ook dit zomerseizoen weer een aantal advies- en uitleenbureaus voor recrea tiesportmaterialen zal open stellen. Deze zijn gevestigd in de sporthal Prins Alexander, de sporthal Hoogvliet, het zwembad De Plompert en in de secretarie 'van de deelgemeente Cen trum-Noord. In deze sport- o-theken zijn sportopbouw werkers aanwezig, die met een voorraad sport- en spel materialen de organisatie van activiteiten kunnen on dersteunen. De sport-o-theek prins Alexander is geopend op maandag en donderdag van 15-17 uur (telefoon 217040), Hoogvliet op dezelfde dagen eveneens van 15-19 uur (te lefoon 167255), De Plompert op dinsdag en vrijdag van 15-19 uur (telefoon 812495) en Centrum-Noord op de zelfde dagen eveneens van 15-19 uur (telefoon 659111). Rotterdam In de afgelopen week zijn in de Nieuwe Waterweg binnengekomen 569 schepen metende 4.256.632 brt. Hiervan wa ren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip van Pernis. Botlek en Europoort) 488 schepen, Schiedam 4, Viaardingen 26, Dor drecht 17, Hoek van Holland 20. Zwijndrecht 1. Capelle a/d IJs- sel 1 en overige havens 12. In hetzelfde tijdvak van 1982 kwamen binnen 752 schepen me lende 6.417.106 brt. waarvan 627 schepen bestemd waren voor Rotterdam. Sinds 1 januari zijn binnengekomen 7.591 schepen metende 61.963.138 brt. tegen 8,401 schepen metende 68.773.755 brt. in de zelfde periode van het vorig jaar. ADVtHTENTtE 24 uur per dag gastvrij geopend in hartje stad. Kruisplein (tegenover Centraal Station) Rotterdam plaatsen kunnen uitbreiden. In dat bedrijfsleven bevind je je wel op een hellend vlak en er zullen veel garanties moeten komen. De betaalde kracht mag geen plaats maken voor de vrijwilliger. Maar het be drijfsleven kan voor de vrij williger een belangrijk aandeel hebben in het opdoen van er varingen." Bij het invullen van de vrij- willigersplaatsen wordt nauw lettend in de gaten gehouden, of de vrijwilliger geen werk verricht dat betaalde krachten door Karin Kuijpers Foto: Henk Speksnijder ook doen. De normen van de arbeidsleerplaatsen liggen an ders. Daar wordt meer met een contract gewerkt „Er moet duidelijk een gat in de markt of aanvullend werk zijn", aldus Anneke. Maar ook de vrijwilliger zelf zal 2ijn be klag doen als er 'betaald' werk wordt verricht. „Zo'n instantie krijgt dan een waarschuwing. Gebeurt het nog een keer, dan worden ze uit de bak gehaald." 1 Lucht-je-hartcursus' De vrijwilligersvacaturebank geeft ook oriëntatiecursussen. Deze 'lucht-je-hart'cursus geeft werklozen inzicht in de moge lijkheden van vrije tijdsbeste ding. „Veel werklozen weten niet wat ze willen en weten evenmin wat voor mogelijkhe den er zijn", zegt Anneke de Wit, „De oriëntatiecursus wijst de werklozen op een aantal punten in het vrijwilligers werk en leert ook hoe je moet solliciteren. Het is opmerkelijk dat na de eerste oriëntatiecur sus negen van de tien mensen betaald werk hebben gevon den. Je bent gemotiveerder en opmerkzaam gemaakt. Het blijft natuurlijk een druppel op de gloeiend plaat, maar 'alles helpt." Voor Kees Bazen (41) heeft de oriëntatiecursus geen betaald werk opgeleverd. „Zo'n cursus is nuttig voor jezelf. Je leert de rechten en plichten kennen van de vrijwilliger en je wordt wat wegwijs gemaakt in dat oerwoud van mogelijkheden en onmogelijkheden." Kees is voor de tweede keer werkloos geworden en zal dat 'waarschijnlijk nu wel tot mijn VUT blijven'. Graag zou hij in de Provenierswijk, waar hij woont, vrijwilligerswerk wil len doen. De oudere mensen opzoeken en ontlasten. De eer- Leo van Geenen en Anneke de Wit van de vrijwilligersvacaturebank. Dordrecht De stichting Nova Zembla houdt morgen en vrijdag 1 april in café De Bombardon aan de Korte Kalk haven-3 in Dordrecht het 'Bittere Tranen Festival', een festival der valse sentimenten. Aan bod komen tijdens de eer ste dag een zestien milimeter speelfilm en een performance met valse sentimenten als on derwerp. De tweede dag volgt een lezing, waarin de 'Boeke treeks' wordt behandeld. Het levenslied wordt gezongen door de Nono's. Het interieur van De Bombar don is aangepast aan het festi val, dus geheel in de sfeer van kitsch en bittere tranen. ste keer dat hij werkloos was, heeft hij niets ondernomen: „Dat was niet goed", zegt hij hierover. „Het kwam gewoon niet in me op dat er vrijwilli gerswerk was en dat ik het nog leuk zou vinden ook. Deze keer, nu weer een jaar werk loos, ben ik eens naar de vrij willigersvacaturebank gegaan. Nou, daar staan zo ontzettend veel dingen in die bakken, dat dat me een beetje afschrok." Kees haalde ook het Doe-boek van de sociale dienst meldde zich aan voor de oriëntatiecur sus van zes avonden." Na twee mislukte pogingen om vrijwilligerswerk te verrich ten. vindt Kees dat je als vrij williger zwak staat. „Het is soms net of je aan het sollicite ren bent. Twee keer heb ik een afspraak gemaakt voor een gesprek en beide keren hebben ze me gewoon laten zitten. Woest ben ik naar het Hulp- en Informatiecentrum teruggegaan. Ik ben geen uit zonderingsgeval. Het gebeurt veel." Toch heeft hij de moed niet opgegeven en is nu een hobbyclub begonnen voor amateurfotografen in het Ge rard Goossenhuis. Sollicitatieplicht Het verloop van de vrijwilli gers is groot. Sommigen stro men door naar betaald werk, anderen gaan naar bijvoor beeld alternatieve projecten of vervolgopleidingen. Volgens Anneke de Wit en Leo Gee nen maakt vrijwilligerswerk de kansen op betaald werk groter. „Door het werken als vrijwilliger krijg je een groter zelfvertrouwen, je worui ge waardeerd om wat je doet. en je kunt je daardoor ook beter verkopen." Het is van de organisatie af hankelijk of de vrijwilliger een onkostenvergoeding ont vangt. In het alternatieve werk krijgt de vrijwilliger vijf gulden per dag onkostenver goeding. De vrijwilliger blijft te allen tijde verplicht te solli citeren. Een maatregel, die de vacaturebank belachelijk vindt. „Met veertigduizend werklozen en zeshonderd va catures is het een krankzinni ge zaak om nog te moeten sol liciteren", zegt Leo Geenen. „Dat was nuttig in de tijd dat er nog werk was. Rotterdam is gelukkig een soepele gemeen te, maar loopt vaak vast op het rijk. Ook zijn de bedrijfsvere nigingen over het algemeen nog star ten aanzien van die solliciiatiepl ich t." De vacaturebank is onderdeel van het centrum voor dienst verlening, waarin ook het cen trum voor vrijwilligers en het crisiscentrum is onderge bracht. Anneke de Wit en Leo Geenen zijn dagelijks te berei ken in het Hulp- en Informa tiecentrum aan de Coolsingel, telefoonnummer 173164. De vacaturebank is maandag open om 11.00 uur. de rest van de werkweek van 8.30 uur tot 17.00 uur. Servicebureau Knop Op twee punten in de stad, in Charlois en Het Oude Noor den, worden binnenkort twee servicebureaus Knelpunten Opvang (KNOP) gestart. Deze experimentele werkprojecten zijn bedoeld als dienstverle ning in de wijk, waar andere instanties niet aan toekomen. De servicebureaus willen met een vast bestand vrijwilligers klussen verrichten voor be jaarden die sommige dingen niet meer kunnen doen en an dere mensen die hulp nodig hebben. Gedacht wordt aan werkzaamheden als gordijnen ophangen, tuintje spitten, op zieke kinderen passen als de moeder werkt en maaltijd- voorzieningen voor bejaarden in de weekeinden. Momenteel wordt nog naar een geschikt pand gezocht. Voor informatie over deze projecten kan men Mich iel Broekman bellen, Centrum voor Vrijwilligers, telefoon 652722. Rotterdam Alle 65-plussers krijgen een dezer dagen een voorlichlingsboekje 'Informa tie voor ouderen in Rotterdam' in de brievenbus. Het boekje, dat is uitgegeven door het Rot terdams Dienstencentrum- werk, bevat informatie over een aantal zaken dat voor ou deren van belang kan zijn. De gemeente Rotterdam ver telt de ouderen onder meer dat de oudere mens nog te weinig tot zijn recht komt in de sa menleving, doordat de wereld 'alleen lijkt te bestaan uit jon ge. genietende mensen'. Rot terdam wil ook de ouderen aansporen hun bijdrage te le veren aan die samenleving. In het voorlichlingsboekje wordt onder meer geschreven over geldzaken (aow, bijstand, ouderdomsrente, testament) en over wonen (in bejaardente huizen, verzorgingstehuizen en serviceflats). Bovendien vertellen de dienstencentra wat hun taken zijn en worden de instellingen opgenoemd waar men met vragen en klachten terecht kan. Het boekje is in beperkte opla ge te verkrijgen bij het Hulp en Informatiecentrum in het postkantoor aan de Coolsingel. De 65-plussers krijgen het voorlichtingsboekje automa tisch thuis. Rotterdam De Landelijke Organisatie Bijstand (LOB) vindt dal de sociale dienst te weinig voorlichting en bege leiding geeft. In een klachten lijst, die vorige week is over handigd, pleit de LOB voor meer hulp bij schulden, korte re wachttijden van aanvragen en bezwaarschriften, meer in spraak en meer inzage in het eigen dossier. Woensdag 30 maart Hof pleintheater 20.15: Blijspel 'Drie in de pan" met Piet Bambergen, René van Vooren. Joke Bruys en Arni Breeveld. Luxortheater: 20.15: 'De dader heeft het gedaan" nieuwe musi cal van Annie M,G. Schmidt, Hary Bannink en Paddy Stone, met o.a. Conny Stuart, Lo van Hensbergen, Hans v.d. Woudc, Ferd Hugas. Caro- lien v.d. Berg e.v.a. Orkest oJ.v.Dick v.d. Stoep. Piccolotheater 20.30: Nieuwe Komedie mei 'Sugar and spi- ce' met Adriaan Adriaanse, Edda Ba- rends, Ine Kuhr, Heieen van Meurs. Bart Scheepens. Cees Wijn, Edo van Dijken en Marie Christine de Both. De Lantaren; 20.30: Het Werkthea ter; Joop Admiraal met 'U bent mijn moederDe Doelen: 12.45; Koffie concert door Cees var» As, piano. Klaas Trapman, piano. Programma Poulene-sonate. De Doelen: 20.15; Herman van Veen. De Schouwburg; 20.15: Nederlands Danstheater m.m.v. het Nederlands Balletorkest o.l-v, David Porcelijn met 'Shoes' Warren, 'Village Song' Bruee/Bartók, en 'Nomaden' Kylian/Stravinsky. De Doelen; 14.30: Poppentheater 82/83; Poppentheater Joris Jozef met 'De Snuiters' (5-10 jaar). Castagnet Schiebroek, 14.00: Kindertheater in de wijk; De Soepgroep speelt 'Valse wimpere' <7-13 jaar]. Goethe Insti tuut: 20.00: Film 'Die Brilcke* regie Bernhard Wicki. Poppentheater Belle Psss: Water loostraat !37b. 14.30; Het poppentheater Belle Psss. speelt Timpe en de toren bouwer tjes' (vanaf 6 jaar). Donderdag 31 maart Hofpleintheater: 20.15: Blijspel 'Drie in de pan' met Piet Bamberger», René van Vooren, Joke Bruys en Ami Breeveld. Luxortheater 20.15: 'De dader heeft het gedaan' nieuwe musi cal van Annie M.G. Schmidt, Hary Bannink en Paddy Stone, met o.a. Conny Stuan, Lo van Hensbergen, Hans v.d. Woude. Ferd Hugas, Caro- lien v.d. Berg e.v.a. Orkest oJ.v.Dick v.d. Stoep. Piccolotheater: 20.30: Nieuwe Komedie met 'Sugar and spi- ce' met Adriaan Adriaanse, Edda Ba- rends, Ine Kuhr. Heieen van Meurs. Bart Scheepens, Cees Wijn. Edo van Dijken en Marie Christine de Both. De Lantaren: 20.30: Ilt-t Werkthea ter; Joop Admiraal met 'U bent mijn moeder". Theater Zuidplein: 20.30: Zuidelijk Toneel Globe speelt "Spoor loos* een improvisatieprojekt met Theu Boermans, Monique Kramer, Diane Lensink, Babette Mulder, Theo de Groot en 4 musici. Passage- theater: Schiedam. 20.15: Toneel groep Sater met 'De Hordenloopster'. Kunstmin: Dordrecht. 20.15: Toneel groep Theater speelt 'Nicht fisch, nicht fleisch'. De Doelen: 20.15: Her man van Veen. J.C. Arena: 21.30: The Cosmat Angels Visitor. De Schouwburg: 20.15: Nederlands Danstheater m.m.v. het Nederlands Balletorkest o.l.v. David Porcelijn met 'Shoes' Warren, 'Village Song* Bruce/Bartók. en 'Nomaden' Kylian- /Slravinsky. De Kandelaar 20.00; Film 'Jezus van Nazareth deel-2'. Zaal Harmonie: Viaardingen, 20.30: Film 'In hel jaar '36'. )pen Al ha mora I: 'Als je begrijpt wat ik bedoel' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Alhambra 2: "The dark crystal" (a!) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Calypso 1; 'An officer and the gentleman' (12) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Calypso 2: Tooteie' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.45 u. Calypso 3: 'De wereld volgens Carp' (12) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Cen traal: "Enkele reis zevende hemel" (18) dag. 12.30- 2.15-4.00-5.45-7.30 en 9.15 u. Cineac (Beurs): 'Fame' (al) dag. 2.00-6.45 en 9.30 u. Cineac (Bij enkorf); 'Evil dead' (16) nu». 2.00 u. di. 7.00 en 9.30 u Cinerama 1: 'Gandhi' (al) dag. 2.00 en 8.00 u. Ci nerama "Tootsie" (al) dag. 2.00-6.45 en 9.15 u. Cinerama 3: 'E.T.' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Cinerama 4: 'Fi- refox' (12) dag. 1.45-7.00 en 9 30 u Ci nerama 5: 'Annie' (al) dag. 1.45-6.45 en 9,30 u. Corso: 'Aas der azen' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Krïterion: The deer Hunter' (121 dag. 8.00 u. Lumiere 1: 'Tron' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Lumiere 2: 'Fanny en Alexander* (161 dag. 2.00 en 8.00 u. Lumiere 3: 'Puberty blues' (al) dag 1.45-6.45 en 9.15 u. Lumiere 4: 'Die Freundin' (16) dag 1.45-6 45 en 9.15 u, woe 6.45 en 9.15 u. Metro 1: 'E.T.' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Metro 2: 'Het kleinste bordeel in Texas' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. woe. 7.00 en 9.30 u. Rex: 'Zweedse meisjes aai» de Franse Rtvi&ra* (18) dag. van 10.00 u. s'morgens tot 24.00 s'nachts. Thalia: "De vierde man' (16) dag. 2.00-6.45 en 9,30 u. 't Venster-1: Teil me a riddle' (16) dag. 19.30 en 22.00 u. ma geslo ten. 'l Venstcr-Z: 'Yojimbo' (16) d3g. 20.00 en 22.30 u, ma. gesloten, 't Ven- ster-3; 'The state of things' (16) dag. 19.30 en 22.00 u, ma. gesloten. De Lantaren: "Het gebeurde aan de Ti ber' (16) dag. 20.00 u, en 'Vier stóp pen in de wolken' (16) dag. 22.30 u, rna. gesloten. Kindervoorstellingen Lumiere-4: 'Lekker lui genieten' woe. 1 45 u. Metro 2: 'Knokken voor twee' ww. 2.00 u. Passage: 'De vier clowns' woe. 2 00 u. Spijkenisse Euro 1: 'Annie' (al) ma. en di. 8.00 u. vrij. 6.45 en 9.15 u. zat. en zond. 1.30- 6.45 en 9.15 u. woe. 1.30 en 8.00 u Euro 2: "De vierde man' (16) ma. en di. 8.00 u. vrij. 6.45 en 9.J5 u. zal. en zond. 1.30-6.45 en 9,15 u. woe 1.30 en 8,00 u. Euro 3: 'Lc schoc' ma. di. en woe. 8.00 u, vrij. zat. er» zond. 6.45 en 9.15 u. Kindervoorstellingen Euro: 'Als je begrijpt wat ik bedoel' woe. 1.30 u. Hellevoetsluis Tivoli-theater: 'Vrijdag de 13e deel- 2* (26) do. zond. ma. ei» woe 20.00 u, 'De Bermuda driehoek' (16) vrij 21.15 u. zat. 20.00 u, 'Als je begrijpt wat ik bedoel' (al) vrjj. 19.00 u. zat. zond. en woe. 14.30 en 17.00 u. Kindervoorstellingen (al) Tivoll-lheater: 'Als je begrijpt wat ik bedoel' woe. 14.30 en 17.00 u Brielle A poll»-theater: Poltergeist' (16) do. vrij. en woe. 20.00 u, zat. 19.00 en 21.30 u, zond, 19.00 u. The happy hooker' (18) ma. en di. 20.00 u. Kindervoorstellingen (al) Apollo-theaten 'Als je begrijpt wat ik bedoel' woe. 14.00 u. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: The thing' (16) do. ma. en di. 8.00 u. vrij. 6.45 en 9.30 u, zat. 2.00-6.45 en 9.30 u. zond. Rinus Vischschraper, de voorzitter van de onderne mingsraad bij de RDM, moet het eerst nog zien. Ze zijn er de laatste tijd vaker blij gemaakt met een dode mus. Roel den Dunnen, wet houder voor de haven en economische ontwikke ling, is ook heel voorzich tig in zijn mededelingen over de reddingsoperatie voor de scheepsreparatïe bij de RDM. Er is optimis me over de kans van sla gen, maar er kan nog te veel misgaan. De RDM redden is zo iets als het opzetten van een kaarten huis. Eén onverhoedse be weging en het bouwwerk stort in elkaar. Bij dit soort nieuws wil je graag concreet zijn, bedra gen weten en resultaten kennen. Maar men is nog volop aan het onderhan delen: met de bewindvoer ders, met de bedrijfsvere niging, met het personeel, met de banken, met be stuurders van bedrijf en bonden. Eén verkeerd woord en de zaak klapt. Er zijn drie elementen, die in het reddingsplan opvallen. Om te beginnen is dat de wilskracht van het personeel van de RDM om aan het werk te kunnen blijven. Alleen al het feit, dat het doorzet tingsvermogen gebaseerd is op het vertrouwen dat het zal lukken, is een sig naal dat de RDM sterker moet staan dan uit de kil le en ongeïnspireerde de batten in het parlement blijkt. Tot en met 1981 heeft de scheepsreparatieafdeling van de RDM nog een be hoorlijke winst gemaakt. Op zoek naar opdrachtge vers om het bestaansrecht van een nieuwe RDM- werf aan te tonen, is er uitzicht op anderhalf jaar werk van de oude klan ten. Dat het in die tussen tijd is misgegaan wijt één van de initiatiefnemers tot de nieuwe RDM, de heer F. Naerebout, aan het feit, dat de RDM bin nen RSV aan boeien ge kluisterd lag, waardoor maatregelen om te kun nen overleven, bewust werden afgewezen. De RDM'ers gelóven in hun werf en ze durven als per soneel het risico te nemen er zelf geld in te steken. Tweede feit is de inzet van de gemeente Rotter dam. Wethouder Den Dunnen en zijn ambtena ren van Economische Za ken zijn dag en nacht be zig geweest de overle vingskansen te onderzoe ken. Ze wendden alle fan tasie aan om constructies te bedenken, waarin de gemeente kan deelnemen en ze benutten alle over tuigingskracht om men sen die kunnen helpen, bij elkaar te brengen. Waar politiek Den Haag het laat afweten geeft poli tiek Rotterdam de strijd niet op. Dat is een moeilijk kar wei. De vraag is of je als gemeente gemeenschaps geld mag gebruiken om in de scheepsbouwwereld een concurrent op de been te houden. Wat minister Van Aardenne tot nu toe geweigerd heeft, zette Den Dunnen door; een onder zoek door McKinsey naar de capaciteit van de repa ratiesector, waaraan alle zeven werven hebben wil len meewerken. Daaruit blijkt, dat een nieuwe RDM de kleinere werven niet in de weg zit en al leen met Wilton Fije* noord een stuk overlap ping heeft. Het aandeel van de werven aan de Wa terweg in de totale we- reldscbeepsreparatie is re latief te laag. Door een potige aquisitie is een gro ter aandeel te veroveren. Het zou een goede zaak zijn als werven tot onder linge afspraken zouden kunnen komen en het werk naar scheepsgrootte zouden kunnen verdelen. In elk geval menen de RDM'ers, dat ze zelfstan dig stukken beter kunnen gaan draaien dan In het knellende RSV-verband- Dat rechtvaardigt het voor Den Dunnen met een voorstel naar de raad te gaan om vijf miljoen te steken in aandelen van de nieuw op te richten BV. De gemeente zelf kan moeilijk risicodragend in een bedrijf deelnemen. Het risico wordt verme den door de aandelen bin nen een afgesproken pe riode aan een door het personeel opgericht 'rechtspersoon' over te doen. Daarmee wordt het bijna 500 man sterke per soneel van de nieuwe RDM zelf voor bijna de helft mede-eigenaar van de werf. De derde factor is Scan- marine, een internatio naal opererend schcepsre- paratieconcern, dat tot nu toe van Schiedam uit wei nig aan de werf timmert. Dat klopt ook wel, want het vierhonderd man ster ke personeel is altijd on derweg om varend aan boord se heepsreparaties uit te voeren. Het belang van Scanmari ne is zijn werkpakket te kunnen verbreden door door Koos de Gast dokcapaciteit te kunnen aanbieden. Daarbij komt, dat Scanmarine en RDM elkaar goed aanvullen: het Zweedse concern ope reert met name op de Amerikaanse en Afri kaanse markt, de RDM is sterk in Europa en het Midden en Verre Oosten. Het lijkt een redelijk ster ke conestruetie, die ge meente, RDM-person eel en Scanmarine in elkaar hebben getimmerd. Waar in zit dan toch nog de twijfel? Om te beginnen moet met bewindvoerders nog over eenstemming worden be reikt over de ter beschik kingstelling van een deel van de oude werf, waar van Rotterdam eigenaar wil worden. De bedrijfs vereniging moet willen meewerken door een pe riode van enkele weken te overbruggen tussen fail lissement en de start van het nieuwe bedrijf. De banken, die door de erva ringen met RSV wijs ge worden bikkelhard opere ren, moeten wat toeschie telijker worden (de deel neming van Rotterdam schept ook in die richting enig vertrouwen). De bon den moeten hun geloof in deze redding nog bevesti gen. Er moet nog een rob bertje geknokt worden met de fiscus. De raad van bestuur van Scanma rine moet nog 'ja' zeggen. En wethouder Roel den Dunnen moet uiteindelijk voor zijn ploeteren de ruggesteun van de ge meenteraad nog krijgen. Dat zal overigens het ge ringste probleem zijn: in wezen ligt de redding van dit RDM-dccl in handen van Rotterdam. Toen iedereen de RDM liet vallen, hield Rotter dam de RDM'ers vast. Het kan niet meer losla ten. 1.45-4.15 en Ü.OO u. wue. 2 00 t-n 8.01) u. Zaai-2: 'Het kleinste bordeel t>: Texas' (16) do. ma. en di. ft.00 u. vr:j. 6.45 en 9.30 u. zat 2 00-6.45 en 9.3(1 u. zond. 1.-15-4.15 en B.00 u. woe. 2.00 en 8.00 u. Zoal-3: 'Als je begrijpt wat ik bedoel' (al) zat. en wov. 2 00 u. zond. 1.45 en 4.15 u. Euro Cinema-!: (Voorstraat 294) 'De vierde man' (16) do. ma. en di. B.OO u. vrij. 6.45 en 9.30 u. zat. 2.00-6,45 en 9.30 u. zond. 1.45- 4.15 en 8.00 u. woe. 2.00 en 8.00 u. Cl- node: 'Montenegro' (16) dag. 8 00 u. vrij. 2.00 er» 8.00 u. zat, alleen 7.00 u. Kindervoorstellingen (al> Cl node: 'Knokken voor twee' woe 2.00 u. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8.30- 17.30 u. Buiten deze tijd. dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een waarnemingsregeltng. Men kan via hot antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt. Betreft het een spoed recept, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt. Taxi Tele fooncentrale, Tel: 010-361222. Art- senboodschappendïenst; Tel: 206611 (ook voor Viaardingen en Schiedam). In te «raai Kankercentrum Rotter-- dam: Telefoonbaken voor vragen over kanker' Ï.K.R. Tel: 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkcl, Sergschenhoek en Bleiswijk Tel: 010- 333300. Diversen Telefonische Hulpdienst Rijn mond: Rotterdam 0KJ-362244. Schie dam 010-73! 161. Voor hulp hsj m;,-,il- schappeiijke en geestelijke noden. Telefonische Hulpdienst voor jon geren; Tel: 010-55253!). dag van 17.00-24.00 u Telefonische Hulp dienst Spijkenisse: (van 19.00 tor 03.30 u): Tel 01380-25952. H.I.C.: Hulp- cn informatiecentrum Post kantoor Coolsingel Tel: 172929. socia le en culturele informatie, rechts hulp. studie en onderwijszaken, vaca turebank, loon technische dienst enz. Geopend maand. 13.00-17.00 u. dinsd. t-'in vrij. 8.30-1700 u. Crisiscentrum Rotterdam; Mail ïenesxerl aan 270. tel: 763944. Voor mensen met acrutf problemen op elk gebied. Geopend 21 uur per dag ook zaterdag en zondag A.A. werkgroep Rotterdam: Berg weg 307a. tel: 673815, voor mensen met alcoholproblemen. Stichting Rechtswinkel: tel: 525577 en 525690 (op werkdagen van 10.00-14 00 uur): Kralingen; Goudserijweg 21, tb. 17.OÖ-19.0Ö u. Bloemhof: Violierstraat 1, di 17.00-19.00 u. Spangen: Potgie- terstraat 8. do. 17.00-20.00 u. Bureaus voor rechtshulp: Zuid: Plein weg 218-220, di t/ni vrij. 10.00-12.30 u. Noord: Teilingerstraat 59, ma 1300- 16.00 u. di. t/m vrij 10.00-16.00 u. do. 19.00-21.0O u, vrijdag van 14.00-1601) u. notaris aanwezig. West.: Mathencs- serlaan 173: do. 13.00-15.00 uur, af spraken ma. en di. van 13.00-1630

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5