IB RDMS demonstreert tegen bezuiniging '1 GRAAG .GEDAAN. BEL VOOR 010144144 Gezinsverzorging levert meeste in VLIEG ER EENS UIT MET DE PAASDAGEN Kaderleden Vervoersbond FNV: Wilton onderhandelt in Taiwan over 'duikboten' i Chileense dichters in Rotterdam IllillUlillllllillllilIl Nederlandse en Japanse beeldhouwers werken samen Sociale zaken en volksgezondheid zijn het eens Raadslid overweegt opheffing RO Theater Bij standsmoeder krijgt boete JE BLUFT JE VERBAZEN IN BUJD0RPZ00 Jaar geëist na gooien steen Russen zoeken het hogerop met klacht tegen Slavenburg Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 1 apnl 1933 RZ/KV/RY/RW Rotterdam De afrondende onderhandelingen met de Taiwanese overheid over de tekorten op de twee duikbo ten, die voor dat land bij Wilton-Fijenoord worden ge bouwd, beginnen rond 10 apriL Dit heeft directeur ir.B. Sluis van de Schiedamse werf gisteren bekend ge maakt Er zijn volgens Sluis goede kansen om tot een op lossing te komen. „We gaan er vanuit dat die onderzeeers bij ons worden afgebouwd." Drie weken geleden zijn de gesprekken met de Taiwane se overheid al gestart. Vol gens de WF-directeur ging het toen om verkennende besprekingen. Het bezoek van de WF-delegatie aan Taiwan heeft volgens vak bondsbestuurder Dirk Nas tot gevolg dat de ontslagaan vraag voor 320 personeelsle den van de Schiedamse werf voor volgende week vrijdag de deur uit zijn. Bij Wilton gaan 162 werkne mers gedwongen de poort uit. Nog eens 168 werkne mers die ouder zijn dan 60 jaar vloeien verplicht af via de zogenoemde sum-regeling. In een gesprek gisteren met de directie hebben de vak bonden nog geen oordeel ge geven over de voorstellen. „We misten elke onderbou wing", aldus Nas, die meer informatie wü over de nood zaak tot de reorganisatie. Rotterdam Het Salva dor Alïende Centrum heeft een diehterscongres georganiseerd in haar vestiging aan de Wijnha ven. dat vandaag begint en zondag afloopt. Onge veer zestig in balling schap levende Chileense dichters uit Europa en Noord-Amerika zullen deelnemen. Het doel van het congres is enerzijds om de ver spreid wonende dichters de gelegenheid te geven om kennis te nemen van eikaars ervaringen en an derzijds om gezamenlijk een analyse te maken van tien jaar literair werken in ballingschap. Gedurende deze drie da gen zullen inleidingen worden verzorgd door Waldo Rojas, Omar Lara, Carlos Droguett, Federico Schop f, Soledad Blanch i en Antonio Skarmeta. Het congres wordt op 1 april om 20.00 uur geo pend door Marin Mooij (Rotterdamse Kunststich- i ting), Luis Ihigo Madrigal i (universiteit Leiden) en i Hugo Bascufian (Salvador Allende Centrum). I Op zaterdag beginnen de discussies om 9 uur, om 20 uur is er een koffiecon- eert. Zondag wordt vanaf 9 uur gediscussieerd met en over jongeren. Om 20 uur wordt het programma j afgesloten. I Dordrecht De Nederland se Kring van Beeldhouwers houdt van 1 juni tot en met 15 juli in Dordrecht een sym posium voor beeldende kuns tenaars onder de naam 'Oost West Forum'. De bedoeling is een confrontatie tot stand te brengen tussen met name Nederlandse en Japanse beeldhou wkunst. 'Het symposium wordt ge- houden in het kader van het Holland Festival, dat dit jaar in het teken van Japan staat Het thema van het forum is de integratie van beeld-pro jecten in stad en landschap. Een braakliggend terrein aan de Dordtse Havenstraat bleek daarvoor de meest ge schikte plaats De beeldhouwers uit beide landen zullen, gedurende de zes weken, in teamverband aan het project werken. Dat is voor Nederland uitzonder lijk, maar in Japan werken beeldhouwers uit eeuwenou de traditie vaak in groeps verband. Er wordt in de open lucht gewerkt, zodat het publiek het wordings- proces op de voet ïan vol-' gen. Na afloop werdt een' verslag in boekvorm uitgege- Hardere opstelling tegen havenwerkgevers ^!IIIIIIIIIIII!llllll!!l!llllll!IIIIMI)llll!igilllllllllllllllllli:illlll!linillillllllHII!l!IIIIIIIMHillllllll!i7 Rotterdam Eensgezind heeft de gezamenlijke vergadering van de commissies voor sociale zaken en voor de volksge zondheid min of meer ingestemd mei de bezuinigingsmaatre gel, die wethouder van financiën dr.J.M. Linthorst in beide sectoren voor ogen heeft. Het komt er op neer dat bij sociale zaken drie miljoen gulden bezuinigd moet worden en bij volksgezondheid het dubbele: zes miljoen gulden. Een klein probleem vormde in feite alleen de teruggang bij sociale zaken, zoals de project groep die zich met de bezuini gingen bezighoudt, die in haar voorstel voor ogen had. Die wilde namelijk zes ton meer in laten leveren. Wethouder van sociale zaken W.J.van der Have: „Het verschil van me ning zit hem in die zes tot ze ven ton. Dat bedrag namelijk hebben wij door een fout in de berekeningen indertijd al te veel betaald bij de eerste om buigingsoperatie. We moeten hier nog over praten." Veel problemen zal dat echter niet opleveren, zo meende de wethouder. De bezuinigings maatregelen zullen met name de ondersteunende onderdelen en het midden- en hoger ka der in de sector sociale zaken treffen. In vergelijking is de sector volksgezondheid zwaar der getroffen. „Maar dat is volkomen verantwoord", meende Van der Have. „Voor al omdat de druk op sociale za ken steeds zwaarder wordt en volksgezondheid relatief veel meer geld heeft opgeslokt in de loop der jaren." Van der Have zal op korte ter mijn gaan praten met verte genwoordigers van de gezins verzorging,^ de 'tak' die in het voorstel één miljoen gulden moet inleveren. „De organisa tie in die afdeling is voor ver betering vatbaar. Zeven instel lingen in één stad is teveel. Ik zal bekijken of dat niet cen traal geregeld kan worden en er mogelijk gesaneerd kan worden." Slechts van de kant van de PPR/PSP kwam hierover enig protest. „Want straks bij de herverdeling loopt men de kans andermaal in te moeten leveren. Ik zou eerst wel eens willen zien hoe die herverde ling uitvalt", aldus mevrouw Boxhoorn. Zij noemde ook de bezuinigingsmaatregelen ten opzichte van de bijzondere groepen onaanvaardbaar, „Dan pakken we weer de min derheidsgroepen zoals gehan dicapten en bejaarden", meen de zij. Van der Have: „Ik heb daar over al met de wethouder van financien gesproken en ook hij kan zich hierin verenigen." Hij stipte nog wel aan dat het hem aan het hart ging, die ge hele bezuinigingsmaatregel. „We moeten er voor waken dat bepaalde voorzieningen niet op de tocht komen te staan. Maar aan de andere kant is het hittere noodzaak om het met wat minder te doen. Doen we dat niet, dan is het voor Rotterdam onmoge lijk om het hoofd boven water te houden." VS Ot PVANlSj BOVEN: Met openlucht- voorstellingen toonden leer lingen van de RMDS aan de leden van de commissie kunstzaken waarom het al lemaal ging. RECHTS: Massaal protes teerden docenten en leerlin gen van de Rotterdamse muziek- en dansschool gis teren voor de deur van het stadhuiB Den Haag De Rotterdamse bijstandsmoeder Tinky Wes- sels is door de rechtbank in Den Haag wegens zwartrij den tot een boete van zeven tig gulden veroordeeld. Zij was tegen een vonnis van de kantonrechter, in september vorig jaar, in hoger beroep gegaan. bijstandvrouw is be stuurslid van het comité Be taalbaar Openbaar Vervoer (Betover), dat onder andere door zwartrijden actie voert. Haar advocate mr. G. Schneider bepleitte twee weken geleden vrij spraak. Rechtban kpresidente mr. P. Koningsveld-Beets stelde bij herhaling, dat de rechtbank niets kan veran deren aan de sociale achter gronden, die bij deïe zaak meespeelden. Tinky Wessels zei dat ze de boete niet kan betalen, en liever een paar dagen gaat zitten. Rotterdam Een half uur nadat de Rotterdamse Mu ziek- en Dansschool (RMDS) vóór het stadhuis massaal had geprotesteerd tegen de bezuinigingsrage, overwoog het gemeenteraadslid A.C- .Zevenberg in de commissie kunstzaken opheffing van het RO Theater. Het argu ment van Zevenberg was, dat door deze maatregel een grote verscheidenheid van ADVERTENTIE In de kassen van Blijdorp is het volop voorjaar. Met pril groen hier en nieuw teven daar. Kom ervan genieten. En neem meteen de kans waar om de sukses- tentoonsteliing "Evolutie, 100 jaar na Darwin" te zien. 'n Extra evenement voor het zelfde geld. andere gezelschappen onge moeid gelaten kan worden. Toneelraad-directeur C.Bot- schuyver repliceerde dat een stad als Rotterdam een gezel schap als het RO Theater niet kan missen. Tegen vijf uur, de commissie vergadering was een uur be zig, ging wethouder voor kunstzaken dr.J.M. Linthorst naar buiten om daar 43.000 handtekeningen in ontvangst te nemen van demonstranten die vinden dat de RMDS moet blijven. Dat vond de wethou der ook. Hij zei: „U doet het voorkomen alsof de RSDM in zijn bestaan wordt bedreigd, het enige wat gebeurt is dat er wordt onderzocht hoe er ook in deze sector kan worden be zuinigd." Onder het motto: 'RMDS weg? Ben je betoeterd' voerden de voorbarige demonstranten spandoeken en borden, mas saal werd op de wijze van 'Waarom zullen wij treuren' gezongen: „Wij willen protes teren, behoud muziek en dans. Wij willen musiceren, geef ons daartoe de kans." Wiedus weg Over het subsidie van de in twee groepen uiteengevallen kindertheatergroep Wiedus wordt in juni beslist, waar- schijnijk is, dat de 350 000 gul den in twee helften zal wor den gesplitst. Met juridische bemiddeling zijn de twee groepen akkoord gegaan met liquidatie van de stichting en boedelscheiding. Beide gezelschappen richten een eigen rechtsvorm op en benoemen die anders dan 'Wiedus', ze mogen wel gedu rende drie jaar aan hun nieu we naam toevoegen: Voorheen deel uitmakend van Stichting Kindertheater Wiedus'. Aan subsidie-toekenning aan het Penta-theater was door het Hoofd Kunstzaken Frans Hen- geveld in zijn voorstel aan de wethouder ae voorwaarde ver bonden dat het gezelschap jaarlijks minimaal 75 voor- stellngen dient te geven, waar van minimaal 40 procent in Rotterdam. Dit bleek een on haalbare kaart: Penta bespeelt in Rotterdam alleen de Lanta ren, terwijl bij voorbeeld in Amsterdam zowel de Stads schouwburg als de Melkweg worden bespeeld. Bovendien: „Feyenoord speelt ook niet al leen in Rotterdam", zei één van de Penta-woordvoerders. Gezocht wordt naar een moge lijkheid de behuizing in Rot terdam voor Penta uit te brei den. Commissielid Bakema vroeg nog eens de aandacht voor de Schouwburg: „Dil probleem staat nog steeds recht over eind" zo zei hij, waaraan Ze venberg toevoegde: „Nog wel." Wethouder Linthorst deed een onverplichte toezegging: „Het is een lijdensweg" zei hij, „maar een wethouder voor kunstzaken moet in zijn zit tingsperiode tenminste één keer een poging doen de Schouwburg te verbeteren." Rotterdam Officier van justitie mr.W. Hendriks heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank tegen een spoorlo ze man één jaar gevangenis straf geëist. De 41-jarige ver dachte gooide een steen van een viaduct aan de 's Gra- vendijkwal en veroorzaakte zo een ongeluk, waarbij een automobilist ernstige ver wondingen opliep. De officier legde de man op zettelijk toebrengen van li chamelijk letsel ten laste. Uitspraak 13 april. Rotterdam De Zwit- serse professor Max Kei ler zegt namens de Rus sische staatsoliemaat schappij Sojuznefte-ex- port bij de procureur-ge neraal in Den Haag op nieuw een aanklacht te hebben ingediend tegen Slavenburg's Bank en oliehandelaar John Deuss. Keiler, hoogle raar internationaal pri vaatrecht, is hiermee in beroep gegaan tegen de beslissing van de Rotter damse officier van justi tie mr. J. Schoonaard, die deze klacht onlangs van de hand wees. Schoonaard noemde de affaire een civielrechte lijke zaak. De Russen menen, dat zij ongeveer 200 miljoen dollar tegoed hebben voor in 1976 geleverde, maar nooit betaalde olie aan de oliehandel Jocoil in Berg en Dal, waarvan John Deuss directeur was. Sojuznefte-export, dat in 1978 ook al een aanklacht bij justitie af gewezen zag, zegt, dat Slavenburg zich destijds voor deze hele transactie garant heeft gesteld. De bank heeft dit altijd ont kend. Een woordvoerder van het gerechtshof zei ove rigens gisteravond, dat de aanklacht nog niet binnen was, maar dat men deze wel verwacht, gezien de aandacht, die de Russen aan deze zaak besteden. Rotterdam Er komt een hardere op stelling tegen de werkgevers van de kaderleden van de Vervoersbond FNV in de havenbedrijven. Een voorstel van die strekking vanat een aantal Rottercamse stukgoedbedrijven is gisteren met een krappe meerderheid aangenomen tjdens de algemene vergade ring van de Bedrijfs groep Havens, on danks een eerder uit gesproken negatief advies van het be- drijfsgroepbestuur. Volgens het voorstel moet bewustmaking en active ring van de iedei in de bedrijven een eerste prio riteit hebben omdat werk gevers in toenemende mate hun zin pioberen door te drukken buiten de Vervoersbond FNV" om. De werkgevers motten nu de macht van de vakbond niet in commissie verga de-; ringen maar in het bedrijf ervaren, aldus het voor stel. Het bedrijfsgroepbestuur i bleef ook gisteren afwijzend tegen het voorstel stam. Een ander voorstel vanuit dezelf de stukgoedbedrijven dat de^ bond meer dan viorheen*1 moet steunen op de vuist die de leden in de b*d rijven kunnen maken, werd echter verworpen, De vergadering gisg wel-- unaniem akkoord net een voorstel uit de contanersec- tor, waarin elke verm van discriminatie in de havens wordt veroordeeld. Uit een recente enquête order ha- venwerkers van em zich 'volksreferendum' ruemende groepering zou 2ijn gebleken dal volgens ondervraagden buitenlanders een fcelangrij- ke oorzaak zijn van de huidi ge economische pnblcmen in ons land. De Vervoersbond FNV wil zich tegen deze vorm van discriminatie met land eri tand verzetten. .-3 Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naam verandering in. Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p0sf en goed beloond! Want voor die kleinej" moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. eLaur©jjsj f iVaara Adtes: I Pos*code beloon; I gourde4)0 „De heeJ maa allei doei en v met enoi steei Dit z Joel Icga prak 'seks Den Hel hulp is da stant Ruig team deel Nede hulp; maar Vorig de R zend tot d het jj lefon NVS1 gers laatst gestes per jg „De pas o Crisis leu. voord dan aan la. spraal hulp, gen, l van h dam". Gra] SWfe worde omdal moeüj haar j hoort jdtkei oen m J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4