ROTTERDAMS NliilWSBlAP GRAAG .GEDAAN. WÊË /BON f 'Mensen werden behandeld als bij nöodslachting' Roller-skaters in alternatieve Fame Ondernemingsraad van Smit Internationale Havendienst na conflict afgetreden Verwarring stijgt ten top in benzine oorlog Verolme IJsselmonde over reorganisatie: Ondernemingsraad negatief over overdracht activa Booy Clean klaagt ambtenaren aan mmm m I»!»»»! SS1M I tei-M 'WSBlAD I CFO-protest tegen bezuinigings plannen Jongens arresteren dader autokraak Gerrit Lekkerkerker adjunct directeur DSR ZATERDAG 2 APRIL 1983 Botterdam Ook in Rotter dam doen zich momenteel bijzonder verwarrende situa ties voor in de benzine-oor- log. De vele automobilisten, die donderdag lange tijd in de rij hebben gestaan met hun voertuig om nog benzine tegen de 'oude' prijs te tan ken, hadden dat eigenlijk niet behoeven niet te doen. Althans niet bij onder meer pompen van Shell en Esso, want deze grote maatschap pijen nemen tot en met Tweede Paasdag de accijns verhoging van 4,2 cent voor hun rekening. BP, die tot voor kort inplaats van extra korting per keer, dat men tankte, een sherry glas cadeau gaf, is de zaken nóg drastischer gaan aanpak ken. Bij diverse B.P.-stations kan men 'alle soorten cou pons' inleveren en het daar op vermelde bedrag aan kor- Glaswerk én korting ting terugontvangen. Dat be tekent voor de Shell-coupons vier cent per liter. Maar het sherryglas krijgt men ook en bovendien een kaart met stempels, waarvan een be paald aantal recht geeft op een ovenvaste glazen schaal. Al met is de olie-oorlog nog lang niet uitgewoed; integen deel, het ziet er naar uit, dat die nog wel eens zou kunnen worden verhevigd. Shell zegt er zijn marktaandeel reeas van 23 tot 27 procent mee te hebben verhoogd. Uiteraard moet dat ten koste van ande re bedrijven gaan. Naar wordt aangenomen van de kleinere, die zich niet zo sterk kunnen weren in deze oorlog. En dan staat de automobilist per 3 juli nog de drastische accijnsverhoging van ruim tien cent te wachten. Onge twijfeld zullen diverse olie maatschappijen ook daarop wel weer op eigen wijze rea geren. Al met al is er een enorme beweging aan het front van de autobrandstof. Rotterdam De reorganisatie bij het RSV-onder- deel Verolme IJsselmonde is een 'a-sociale* opera tie geworden, aldus secretaris Arie van der Veer van de ondernemingsraad. Bij VMIJ zijn afgelo pen dagen 250 van de achthonderd werknemers de wacht aangezegd. Van der Veer; „Het waren bijna Poolse toestan den. Mensen werden ten overstaan van hun colle ga's eruit gepikt en naar de afdeling personeelsza ken gestuurd. De spanning was om te snijden". De ondernemingsraad heeft zich gisteren gedis- tantiërd van de ontslagprocedure. In een brief aan bewindvoerders, de vaste kamercommissie van economische zaken en de Raad van Bestuur van RSV spreekt de raad van een 'noodslachting' en een 'beschermingspolitiek, die hoogtij viert'. „De meeste ontslagen zijn gevallen op de werk vloer. Hoger personeel is gewoon gebleven. Op één staffunctionaris na. Die man is ontslagen, maar dat was voor de schijn. Hij stond toch op de nominatie te vertrekken", aldus Van der Veer. Volgens de secretaris van de ondernemingsraad zijn op één afdeling drie chefs overgebleven en twee produktie-medewerkers. De ondernemingsraad is er bang voor dat met de overgebleven bezetting het bedrijf binnen niet ai te lange tijd diep in de problemen komt „Mensen die het geld echt verdienen, 2ijn er nagenoeg niet meer. Hoe kan je een bedrijf waar meer witte boorden werken dan mannen in een ketelpak recht overeind houden", aldus Van der Veer. In de brief aan de bewindvoerders heeft de on dernemingsraad laten weten niet akkoord te kun nen gaan met het reddingsplan. „Er is geen enkel perpectief geboden", wordt in dat schrijve gesteld. De raad dringt erop aan om opnieuw te bekijken naar wat er werkelijk moet gebeuren om Verolme IJsselmonde bestaan recht te geven. Onder meer wordt gezegd dat de onderhandelin gen met de vakbonden heropend moeten worden. Arbeidstijdverkorting zou dan enige soelaas kun nen bieden, zo stelt de raad. Kwaad maakt de ondernemingsraad zich over de selectie die aan de ontslagen vooraf is gegaan. „Ons was toegzegd dat er zorgvuïding gehandeld zou worden, Dat blijken vrome woorden te zijn geweest Het tegendeel is waar", zegt Van der Veer. Hij wijst er op dat uit één gezin vader en twee zonen zijn ontslagen en dat ook de vader van een gezin met acht kinderen pardoes op straat komt te staan. „Wat er is gebeurd is voor Nederland uniek. Maar dan wel in negatieve zin", concludeert Van der Veer. 'RDM nog niet failliet' Rotterdam Het om streden afvalverwer kingsbedrijf Booy Cle an heeft bij de officier van justitie een klacht ingediend tegen amb tenaren, die zijn be trokken bij het onder zoek naar de criminele activiteiten binnen het bedrijf. Booy Clean wordt ervan beschul digd op verschillende manieren chemisch af val illegaal te hebben geloosd. Booy Clean is boos omdat de milieu-organisatie Werkgroep Noordzee deze week bekend maakte dat het bedrijf 28.000 ton che misch afval illegaal heeft geloosd. Booy Clean zou hiervoor 25- tot 40 miljoen gulden hebben gekregen. De werkgroep Noordzee zegt dat zij deze informatie heeft gekregen van 'ie mand, die bij de overheid werkt.' Het afvalverwerkingsbe drijf meent dat er sprake is van schending <van de geheimhoudingsplicht, omdat het vertrouwelijk informatie zou betreffen. De werkgroep Noordzee zegt dat het inderdaad een vertrouwelijke mededeling betrof en dat zij de identi teit van de betrokken ambtenaar niet bekend zal maken. De raadsman van Booy Clean, de Haagse advocaat G. Spong, zei gisteren niet precies te weten om welke ambtenaren het gaat. Hij heeft in zijn klacht bij de officier van justitie, mr. J. Schoonaard, geen namen genoemd en ook geen aan tallen. Spong zegt vrijwel zeker te weten dat ambte naren van Rijkswaterstaat loslippig zijn geweest te genover de Werkghroep Noordzee. Mogelijk hebben ook amb tenaren van de Rotter damse rivierpolitie en technische controleurs van de Rijkspolitie hun mond voorbij gepraat, aldus •Spong. „De officier moet nu uitzoeken van wie pre cies de Werkgroep Noord zee de informatie heeft ge kregen", zo zegt de Haagse advocaat. De raadsman van Booy Clean heeft enkele weken geleden ook al geklaagd Over het optreden van de officier van justitie zelf. In een brief aan mr. Schoon aard schreef Spong niet 2*8 ingenomen te zijn met de manier waarop de offi cier van justitie medede lingen aan de pers ver strekte over het onderzoek naar de activiteiten van met Rotterdamse afvalver werkingsbedrijf. „Ik heb ,°P de grootst mogelijke te rughoudendheid aange drongen. Tot mijn genoe gen heb ik gemerkt dat de officier aan mijn verzoek heeft voldaan", aldus Spong. X-iCTé lr*V- Zo vierde Rotterdam Sport Import en aan hang gistermiddag 1 april. Met een geluids wagen en een grote groep roller-skaters uit Crooswijk ging het richting Witte de With- straat: een symbolische verhuizing, want de inhoud van de sportzaak stond al in de nieu we winkel. De route ging vanaf de oude zaak aan de Goudse Rijweg over het Hofplein en de Cool- singel. Voor het vertrek ontstond er een soort Fame-op-roller-skates: de geluidswagen zette muziek hard aan en de aanwezige schaatsers swingden er op los. Op het Hofplein en de Ccolsingel wurmden zij zich door het drukke verkeer, voor, naast, achter en op de geluidswagen. Zeer tot woe de van een automobilist, die uit zijn wagen stapte en in een vruchteloze poging probeer de de stoet tot stoppen te brengen, Rotterdam De on dernemingsraad van Smit Internationale Havendienst is afge treden., Dat is ge beurd omdat de le den niet langer het vertrouwen hadden van de Vervoersbond FNV, waarvan ze al lemaal lid zijn. Op korte termijn zullen er verkiezingen voor een nieuwe onderne mingsraad worden gehouden. Het conflict tussen de ondernemingsraad en de Vervoersbond FNV draait om een verschil van mening over wel of niet sa mengaan van de twee havensleep diensten van Smit Internationale met de in het Europoort- gebied werkende Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst <NRS), die tot hetzelfde con cern Behoort. Smit Internationale wil beide havensleep- dienstdl Smit In ternationale Haven- sleepdienst en Smit Vos, die nu reeds ge ïntegreerd varen en. samen 600 man in dienst hebbensa menvoegen, maar de ondernemingsraad wilde daar ook de NRS bij betrekke n. De directie van Smit Internationale en de bond willen dat ech ter niet, omda* de werkterreinen van de bedrijven tè ver schillend zijn. Beide wijzen een fusie af; over een bepaalde vorm van samenwer king valt volgens hen wel te praten. Verder zijn de leden van de onderne mingsraad het er ook niet mee eens dat Smit Internationale twee havensleepbo ten in het Midden- Oosten aan het werk heeft: de Smit Duits land van S*rnit Vos en de Smit Frankrijk van Smit Internatio nale Havendienst. De directie van het con cern zegt echter geen keus te hebben, om dat de twee boten an ders wegens gebrek aan werk in de Rot terdamse haven stil gelegd hadden moe ten worden. Smit In ternationale heeft wat dat betreft de steun van de vak bond. Botterdam De ondernemingsraad van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij heeft een stokje gestoken voor het voorge nomen faillissement van de werf, dat dins dag wordt verwacht. De raad adviseerde gisteren negatief over het pan van de direc tie om eveneens dinsdag de vaste activa van een deel van 'oud'-RDM (loodsen en dokken) over te dragen aan de nieuwe ma- rine-bv. „Als de directie om ons advies heen gaat, stappen we naar de ondernemingskamer of de kantonrechter", aldus voorzit ter Rinus Vischschraper. Juri dische stappen levert zeker vertraging op van enkele we ken. Om tijdig uit de impasse te ko men, heeft de raad van be stuur van Rijn-Schelde-Verol- me de RDM'ers voor dinsdag morgen vroeg uitgenodigd aan de onderhandelingstafel. „We zullen luisteren naar wat ze te vertellen hebben. Maar als ook de raad van bestuur voorne mens is de wet niet na te le ven, ondernemen we aok in dat geval de juridische stap pen", aldus voorzitter Rinus Vischschraper. De ondernemingsraad kwam tot het negatieve besluit, om dat in het advies wel de dok ken en loodsen van de offsho re-afdeling overgaan naar de nieuwe tnarine-bv, maar niet het personeel. „Dat blijft ach ter in het failliete deelaldus Vischschraper. Volgens hem is dat in tegenspraak met het geen het burgerlijk wetboek voorschrijft. Bi] de offshore-af deling werken 350 man. Verder heeft de onderne mingsraad gezegd dat de hui dige raad niet gemachtigd is te oordelen over de voorgestelde reorganisatie bij de marme-bv en die aan 169 man het werk gaat kosten. Vischschraper: „Dat is geen zaak van ons, maar van de nieuwe directie en de nieuwe ondernemings raad die nog gekozen moet worden". De RDM-marine komt volgens de adviesaanvraag van de di rectie te bestaan uit een zestal afdelingen: de marine-nieuw- bouw, de reparatie onderzee boten, de afdeling werktuig bouw, de zware apparaten bouw, de dekkoepelwerkplaats en de afdeling stoomturbines. Er is werk voor 1530 man. Voor de start van de marine- bv is 135 miljoen gulden nodig. Het aandelenpakket komt in een stichting die donderdag is opgericht en waarin de over heid een grote zeggenschap heeft. i Ndatn: Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. - Adres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst P< en goed beloond! Want voor die kleine moeite krijgt u deze, twee zwaar verzilverde mini-poesjes thuisbezorgd. 00"Plaats reJeioon Rotterdam De Christelijke Federatie voor Overheidsper soneel (CFO) heeft geprotes teerd tegen de bezuinigingen van de gemeente Rotterdam. De bond richt haar kritiek met name op de manier, waarop de gemeente omspringt met de belangen van het personeel. De CFO dringt er met klem op aan dat het gemeentebestuur zich sterk maakt in haar werkgeversrol en juist in haar prioriteitenstelling rekening houdt met dit feit. De bond heeft inmiddels een eisenpak ket ingediend, waarin onder meer wordt gevraagd of te zien van gedwongen ontsla gen, alternatieven met aan vaardbare sociale gevolgen over te nemen en af te blijven van de arbeidsvoorwaarden van de werknemers. De CFO beraadt zich nog over eventueel te nemen acues te gen de bezuinigingsplannen van de gemeente. Rotterdam Drie jongens, in de leeftijd van 15 tot 17 jaar, hebben gistermiddag een 32- jarige Rotterdammer aan de politie overgedragen, die even tevoren een auto had openge broken in de Kruisstraat. De jongens zagen de man op het Doelenplein een diplomaten- koffer ieegkïepen in een afval bak. Dit wekte hun bevreem ding. Toen zij op de man toe liepen vluchtte hij. De knapen, zetten de achtervolging in. In de Aert van Nesstraat konden zij de dader overdragen aan een passerende motoragent. De diplomatenkoffer, waarin nog een fototoestel zat, was af komstig uit de opengebroken auto. Rotterdam Gerrit Lekker kerker, plaatsvervangend hoofd van de secretarie Coort en Recreatie, is door het colle ge van b en w van Rotterdam benoemd tot adjunct-directeur van de Dienst Sport en Recre atie. Hij volgt daarmee Sjaak Spelier op, die onlangs werd benoemd tot directeur van de Dienst Midden- en Kleinbe drijf, Marktwezen en Vrij-En- trepot Lekkerkerker, die waarschijn lijk op 1 juni zijn nieuwe fuctie aanvaardt, was voorheen hoofd onderafdeling Jeugdza ken en Vormingswerk van de secretarie-afdeling Onderwijs, Jeugdzaken en Vormings- werK.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1