10 WATQtWi Vertrouwd met het verstrekken van leningen. Hoe dat zo?" bondsspaarbank Alcantara en zomer mantels 'We zijn nu bij de hele problematiek betrokken' IÉ i Hoeveel u ook wilt lenen en om welke reden dan ook - uw Bondsspaarbank heeft het alle maal al heel wat keren meege maakt. Als gezinsbank van oudsher kunnen we u beter dan wie ook verantwoord adviseren. In rustig overleg maken we de zaak snel en op discrete wijze voor u in orde. En de voorwaarden zullen u bijzonder meevallen zeer gunstige tarieven snelle afhandeling Persoonlijke Lening of Doorlopend Krediet deskundig advies van de gezinsbank bij uitstek vraag voor meer informatie de folder bij uw kantoor in de buurt Doe meer met de spaarbank die meer doet Schiedam Roller-dams Nieuwsblad dinsdag 5 april 1983 RW De sterke arm en de Rotterdam Vrijwel onopgemerkt is de in vloed van de politie de laatste tien jaar op het gemeentelijk beleid erg toegenomen. Veel beslui ten worden tegenwoor dig in Rotterdam geno men nadat het advies van de politie zwaar heeft meegeteld in de be sluitvorming. In een aantal commissies zitten vertegenwoordigers van de politie. Een decennium geleden was dat ondenkbaar. Hermandad en democratisch gekozen stadsbestuurders stonden ver van elkaar. Dat hoorde ook zo in beider ogen. Ze hebben elkaar ook bepaald niet di rect liefdevol omarmd. Poli tici wantrouwden die 'recht se rakkers' en stonden al snel klaar mei het woord politiestaat, als er een geüni formeerde politieman door de gangen van het stadhuis liep. Politie-ambtenaren op hun beurt meenden dat politici zich niet met hun werk moesten bemoeien, want daar hadden buitenstaanders toch geen ver stand van. Daarnaast was er de voortdurende vrees voor betutteling vanuit de gemeen te en de traditionele angst bij de politie om naar buiten te treden. De2e vooringenomen stand punten zijn geleidelijk aan het verdwijnen. Rotterdam heeft de meest ervaren hoofdcom missaris van Nederland, die deze ontwikkeling vanaf het prille begin heeft meege maakt. Superbromsnor -„Het is zeker zo", zegt hoofd commissaris A. Vermeij „dat de politiek nu veel beter naar de politie luistert. Volgens mij is de rol van de politie de afge lopen tien jaar veranderd. Er is misschien wel enige arg waan geweest legen die politie, een soort superbromsnor, die altijd met kritische opmerkin gen kwam. Nu is het toch ei- gen!ijk zo, dat wij bij het hele gemeentelijk beleid zijn be trokken- Of je nu praat over verkeer, minderheden, de ha ven, het milieu, vandalisme, 'hoererij, drugs of noem maar op, er zit altijd wel een deelne mer van de politie tussen." Na deze constatering stelt de korpschef zichzelf een vraag. „Hoe vaak gebeurde het nou vroeger, dat een hoofdcommis saris contact had met zijn bur gemeester?" Hij kijkt even vragend om zich heen, dan: „De burgemeester zei dan meestal; 'Als je me nodig hebt. hoor ik het wel, ik sta achter je' en daar hield hei mee op." HOOFDCOMMISSARIS VERMEIJ: En tegenwoordig „Nu ben je bij de hele proble matiek betrokken. Ik geloof dat de maatschappij ons daar toe heeft gedwongen." De politie heeft haar invloed 'voor een groot deel verwor ven, omdat zij vaak dreigende problemen als eerste signa leert. Er is nou eenmaal geen enkele andere gemeentelijke instantie, die 24 uur per dag een groot aantal mensen conti nu op straat heeft en noodge dwongen allerlei contacten legt met de bevolking. Daar komen nog andere diensten zoals recherche, inlichtingen dienst en wijkagenten bij. De politie kan de gemeente dus af en toe waardevolle informatie verschaffen. Nieuwe wijken Soms blijft het niet alleen bij een advies aan de stadsbe stuurders, maar spreekt de po litieleiding nu in het openbaar haar zorg uit over bepaalde maatschappelijke kwesties. Zo waarschuwde de hoofdcom missaris in zijn nieuwjaarsrede voor spanningen tussen bevol kingsgroepen m de nieuwe wijken Zevenhuizen, Ooster flank en Beverwaard. De wij- korgamsatïes vonden deze waarschuwing overdreven en waren boos om de uitlatingen van de politiechef. Ondanks de kritiek blijft Vermeij bij zijn waarschuwing. „Je moet niet vergeten", zegt hij „dat die wijken zijn opge bouwd uit mensen, die elkaar niet kenden. Er heerst geen traditie, zoals in oude stadsge bieden. Er zijn mensen met een verschillende achtergrond wat betreft ras, geloof en af komst bij elkaar gezet. Er zijn bewoners die met eigen geld m eenzelfde huis zitten als an deren met huursubsidie. Wij hebben de indruk dat degene, die de woonruimte verdeelt, zich met heeft gerealiseerd, dat sommige groepen beter niet bij elkaar gezet konden worden." Vermeij wil hierop beslist niet kwijt wélke bevolkingsgroe pen elkaar niet zouden verdra gen. „Dan krijg ik weer ieder een over me heen. Kijk. het plaatsingsbeleid in de nieuwe wijken vereist zorg. Je moet kijken wie je plaatst en waar. Zo'n nieuwe wijk is een sa menraapsel van allemaal nieu we mensen. Er zijn veel bewo ners, die het er om wat voor reden dan ook niet naar hun zin hebben. Mensen, die uit de -vr* Hoofdcommissaris Vermeil over jonge agenten: 'Er zijn twee grote handicaps. Het gebrek aan vaktechnische handigheid en daarnaast ontbreekt het ze aan ervaring in het maatschappelijk leven.' stad zijn verplant naar die wij ken en zich daar niet thuisvoe- len. Vaak hebben ze ook fi nanciële zorgen." U waar schuwde ook voor vandalisme in die wijken, maar dat is toch ook in de oude stadsgebieden een probleem? „De nieuwe wijken hebben geen voorzieningen voor de jeugd en die zijn wel nodig. Ik bedoel hiermee geen speeltuin of zo, maar een onderkomen waar ze muziek kunnen ma ken, waar ze zich kunnen uit leven. Nu krijg je de explosie op straat in de vorm van van dalisme, diefstallen, noem maar op. Als politie worden we met een geheel nieuwe problematiek geconfronteerd. We moeten proberen als een soort praat paal tussen die verschillende groepen te fungeren. Het is ge woon een fenomeen, dat er in zo'n wijk allerlei spanningen optreden." Prostituliebeleid Zoals Vermeij al zei, heeft de maatschappij politie en stads bestuur bijna gedwongen om meer met elkaar in contact te treden. Vaak gebeurde dit on der druk van actiegroepen, die bij de politici met bepaalde ei sen aanklopten, die recht streeks te maken hadden met het politiebeleid in de desbe treffende wijk. Een gevolg is dat de sterke arm regelmatiger wordt ingezet om het beleid van burgemeester en wethou ders uit te voeren. De uitvoe ring van de overiastverorde- ning. het drugs- en het prosti- tutiebeleid zijn daar voorbeel den van. Agenten moeten junkies en prostituées arresteren, bepaal de cafe's en hotels sluiten, de ME moet bordelen dichtspijke ren enzovoorts. Dat massale door Dirk Mellema foto: Ben Blumers optreden leidt nogal eens tot klachten over de politie. Vermeij: „De overheid kan niets doen of de politie moet als instituut ter beschikking staan van die overheid. Dat wilde ik nu eens graag zeggen. Een democratie is niet te handhaven, als zij niet een in strument heeft om de beslui ten uit te voeren. Omdat je een handlanger van het gezag bent, krijg je als politie nogal eens de zwartepiet toege speeld." Ergert u zich wel eens aan de besluiten, die u moet uitvoe ren De hoofdcommissaris kijkt even naar de punten van z'n schoenen en zegt dan zachtjes: „Nee". Dus ook niet aan het prostitu- tiebeleid? „Nee, eh nee. Als ik me daar aan zou ergeren, zou ik tekort zijn geschoten in de communi catie daarvoor. Ik vond, zon der dat ik het achterste van mijn tong laat zien, dat ik vol doende de gelegenheid kreeg het standpunt van de politie te laten horen. De uitvoering van het beleid gebeurt overeen komstig de afspraken en dan erger ik me daar niet aan." Het blijft weer even stil en dan praat Vermeij verder. „Maar ik ben wel een normaal mens, die normaal reageert. Ik zeg wel: toch is het jammer, dat we met het enorme prostï- tutieprobleem zitten opge scheept. Door allerlei omstan digheden, zoals juridische pro blemen, is het beleid niet rea liseerbaar. Ik kan daarnaast nog heel stout zeggen: dat heb ben we toch voorspeld? Dat hebben we toen toch gezegd? Maar dat heeft nu geen zin. Die discussie is geweest" U doelt nu op het verwijderen van de prostitutie van Ka ten- drecht? Een besluit waar de politieleiding tegen was. Grinnikend:,,Zo zou je het kunnen uitleggen." Politiecommissie De plaatselijke politici inclu sief de burgemeester vergade ren sinds enkele jaren regel matig met de hoofdcommissa ris en andere kaderleden van het Rotterdamse korps in de zogenaamde politiecommissie. Met de fractieleiders van de politieke partijen wordt dan het politiebeleid besproken. Mede omdat de linkse partijen allemaal nieuwe fractieleiders hebben en CDA,VVD en SGP zoals bekend ontbreken, zijn alle politici, inclusief de burge meester, nieuw in de politie commissie. Alleen de hoofdcommissaris en zijn 'gevolg' zitten vanaf het begin in de commissie en hebben op dit gebied dus meer politieke ervaring, dan de 'echte' politici. Dat is goed te merken. Vermeij, die eerst wantrouwend tegenover de politiek stond, domineert de vergaderingen meer dan vroe ger. Hij kan dit ook doen, om dat de anderen weinig of niets van de politie afweten. U heeft de taal van de politiek leren spreken. In de politie commissie praat soms, alsof u al jaren in de Tweede Ka mer zit. „Ik ben er in geïnteresseerd, ook al hebben ze andere poli tieke kleuren dan ik. Ik vind het wel een gemis, dat niet alle politieke partijen meer zijn vertegenwoordigd. Je hoort nu alles maar van één zijde. Daar door mis je toch een stuk in formatie. De waarde van zo'n commissie is, dat de partijen elkaar tot vragen aanzetten en kritiek op elkaar hebben." Heeft u buiten de commissie om. toch nog contact met VVD, CDA en SGP? „Dat is nou precies het moeilij ke. Het is ingewikkeld om nu de andere partijen te informe ren. Je moet bijzonder omzich tig te werk gaan, omdat je die partijen niet meer informatie moet geven, dan ze in de poli tiecommissie zouden hebben gekregen en daar rijn we dus erg voorzichtig mee. Ik heb de drie fractievoorzit ters bij herhaling gezegd, dat ik het gewoon een gemis vind, dat zij er niet bij zijn en dal heeft niets met mijn politieke aanhankelijkheid te maken. Ik zou graag zien, dat ze onmid dellijk weer terug kwamen." Klachten Commissaris Tamboer, die Vermeij ook altijd in de poli tiecommissie vergezelt, mengt zich even in het gesprek. „Nu er allemaal nieuwe politici in de commissie zitten, krijgen we weer dezelfde vragen als een paar jaar geleden. Dat bleek de laatste vergadering, toen er vragen over de klach ten kwamen. De eivaren poli tici zijn weggevallen." Vermeij: „Het is geen verwijt, dat we weer dezelfde vragen krijgen als een paar jaar gele den. Dat is gewoon een consta tering." De klachtenprocedure bij de politie staat momenteel ter dis cussie. Ieder kwartaal worden de klachten tegen de politie in de politiecommissie doorgeno men. De politici krijgen de re sultaten van de onderzoeken onder ogen. Die onderzoeken worden verricht door een hoofdinspecteur uit het Rotter damse korps, die daarvoor spe ciaal is vrijgemaakt. Deze re geling is ongeveer vier jaar ge leden door politie en gemeente ontworpen en functioneert re delijk, al blijft het een nadeel, dat een politieman uit hetzelf de korps, onderzoeken tegen spaarbank zijn collega's verricht, in plaats van een onafhankelijke in stantie. Anderhalf jaar geleden kwam er een kink in de kabel. Het instituut de nationale ombuds man kwam op gang en wat zei de kersverse ombudsman drJ.F. Rang: „Wij gaan de klachten tegen de politie be handelen, want dat moet vol gens de voorschriften." Zo ge. zegd, zo gedaan. Met het ge- volg dat nu zowel de klachten inspecteur van de Rotterdamse politie als de nationale om budsman dezelfde klachten onderzoeken. Voor de politie man op straat betekent dit, dat hij aan twee onderzoeken moet meewerken, Vermeij: „Mijn bezwaar tegen de afhandeling van de om- budsman is, dat ze zo ver schrikkelijk lang duurt. Er is door hem nog geen enkel on derzoek afgerond, terwijl de rechtszekerheid om een snelle afhandeling vraagt. Sommige klachten heeft de ombudsman al anderhalf jaar in behandeling. Waarom duurt dat zo lang „Naar mijn mening heeft hij onvoldoende middelen, Wij hebben er bezwaar tegen dat hij alles schriftelijk afhandelt. Hij praat niet persoonlijk met de agenten. Als je elkaar brie ven schrijft over zulke zaken, blijf je steeds nieuwe proble men opwerpen. Het ligt aan de werkwijze." Dit is toch je reinste geldver spilling. Twee duur betaalde ambtenaren, die hetzelfde feit onafhankelijk van elkaar on derzoeken? De hoofdcommissaris: „Dit zijn vragen, die je aan de ombuds- man moet stellen. Het verraste ons, toen hij zich met de klachten ging bemoeien. Het was eerst onze bedoeling een Onderzoek stil te zetten, zodra de ombudsman dezelfde klacht ging behandelen. In de prak tijk kan dat niet, omdat zijn afhandeling te lang duurt." Lopen veel klachten niet vast, omdat agenten elkaar toch al tijd dekken? Ze vormen nu eenmaal een gesloten, solidaire groep. '„Ik kan hoogstens gevoelsma tig zeggen: dat lijkt me zo, maar ik kan het niet bewijzen. De kans dat men elkaar dekt is natuurlijk altijd aanwezig. Als je mensen uit een geslote?? cultuur tegen elkaar in stellin| brengt, zullen die snel geneigi zijn om begrip te tonen voor de omstandigheden. Ontstaan er niet veel klachten, door gebrek aan levenserva ring bij de jonge agenten? „Ja..., ik zeg altijd dat er twee grote handicaps zijn. Het ge brek aan vaktechnische han digheid en daarnaast ont; breekt het ze aan ervaring in het maatschappelijk leven. Hei begrip hebben voor de om standigheden." Mensen uit uw naaste omge ving zeggen, dat u zich wel eens zorgen maakt over de mentaliteit van de jonge poli tieman De hoofdcommissaris kijkt nu verbaasd op. Uit zijn toon ei) antwoord blijkt, dat hij deze constatering te ver vindt gaan. „Ik zou niet weten waaraan men dat gegeven ontleent. Ik zeg wel vaak bij een beëdiging tegen zo'n knul van 21 jaar: weet wat je zegt jongen, want je zal het moeten waarmaken. Maar ik heb geen speciale zorg over de jonge politieman. Inte gendeel, je zult mij er nooit iets van horen zeggen." De korpschef zet vervolgens alle goede eigenschappen van zijn jonge personeel op een rij- tje. Een aantal jongeren vindt, dat een politieman een bepaalde opdracht moet kunnen weige ren. Afwachtend: „In beginsel sta ik daar nou niet zo positief te genover. Ik vind wel dat ik naar de argumenten moet luis teren." Een agent, die niet tegen een sehippersblokkade wil optre den, omdat zijn vader ook schipper is? „Dat ts de humane kant, waar je als chef rekening mee moet houden. Veronderstel nou, dat iemand getrouwd is met ie mand uit een heel andere be volkingsgroep en hij zou juist tegen diezelfde bevolkings groep moeten optreden. Zo'n man moet je het niet te moei lijk maken," Een agent weigert naar de kroning te gaan, omdat hij hel koningshuis niet ziet zitten. „Ik zal een dergelijk argument zeker niet als gewetensbe zwaar accepteren. Het is zijn goed recht om dat te zeggen, maar dan moet hij ook de con sequenties eraan verbinden.", Grote keuze m Ie*fOOn0l0-26 7A 16 Coroef Ooq koopovooö

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2