RBTTEI9AM 11 NIET VERGETEN: MORGEN UW FOTO'S Ï0$ BEL VOOR 010144144 'Ik weet geen betere manier om meningen te peilen' kernwapew 'Rotterdam tegen kruisraketten' nel y KW j£ D£ WEC vtRtjEre/v PfB ter meulen 111811111188 Nieuwe sport in Energiehal Inbrekers op heterdaad betrapt GEMEENTE LEGT VI1F MILJOEN TOE Ontbijtloop met veel eieren Brede Maatschappelijke Discussie: AlVIK K VEKsÊ KOU I Kj Woning uitgebrand Kluis opengebroken WAO-vrouwen hebben andere ruimte Drie supporters van Feyenoord aangehouden Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/RY/RW 5 apn! 1983 Afgelopen zaterdag is in Rot terdam een nieuwe sport geïn troduceerd: lacrosse. Ter gefe- genhetd van het honderdjarig beslaan van de Britse Lacros- sehond zijn beoefenaren van die voor Nederland onbekende sport overgekomen voor een aantal demonstralies. Zo konden bezoekers van de Energiehal zaterdag twee teams met netjes en een har- drub beren een soort ijshockey zonder ijs zien spelen. De speelwijze van lacrosse blijkt namelijk veeI overeenkomsten ie vertonen met ijshockey. In Engeland, de Verenigde Sta ten, Canada en Australië wordt lacrosse in competitieverband gespeeld. Rotterdam De politie heeft een 25-jarige Rotterdammer aangehouden die op heterdaad werd betrapt bij een inbraak in het restaurant Old Dutch. Twee agenten zagen de dader zondagmiddag via een raam naar buiten klimmen. De man had voor 8000 gulden aan kunstvoorwerpen bij zich. Ook in een ander restaurant ont dekte de politie dit weekeinde een inbraak op heterdaad. Maandagmorgen in alle vroeg te troffen agenten een 20-jari- ge man en een 37-jarige vrouw in Chalet Suisse. Rotterdam Een kleine vijfhonderd deelnemers hebben op Tweede Paas dag een ontbijtloop van vijf kilometer door de stad gelopen. Wethouder RJes Janssen gaf hiervoor het startschot. In het kader van de 'Stad Rotterdam Marathondie zaterdag wordt gelopen had het Trefcentrum al een miniloopje georgani seerd. Maar wat Is een ont bijtloop op tweede Paasdag zonder eierenHel Tref centrum had er hefsi zes honderd klaar die na de Joop gretig werden veror berd. Steeds meer klussen voor onwillige huiseigenaren Rotterdam „Ik weet niet waarom de opkomst zo slecht is," zo zege Hans Schroder, regionaal contactpersoon van de stuurgroep Brede Maat schappelijke Discussie. „De publiciteit is in ieder geval uitstekend geweest. Voorlich tingsdiensten en kranten werkten goed mee." Aan de moeilijke discussiestof kan het volgens hem niet liggen. omos Kort is de tweede fase in de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) van start ge gaan. In Rotterdam en omge ving wordt daarbij op een honderdtal plaatsen door kleine groepjes belangstellen den gediscussieerd. Deze bij eenkomsten worden, enkele uitzonderingen daargelaten, vrij slecht bezocht. De basis voor de discussie is het tussenrapport dal de stuurgroep BMD naar aanlei ding van de hoorzittingen in de vorige ronde maakte. Op de discussieavonden van de tweede ronde kunnen de be zoekers vragenlijsten invul len, en zo eveneens hun me ning kenbaar maken. Slechte opkomst Hans Schroder, ex-journalist, 20rgi voor de organisatie, ad ministratie en voorlichting in de regio Rijnmond, Hoekse- waard en Alblasserwaard. „Ik probeer ook dominees te bewegen vanaf de kansel op de BMD te wijzen," vertelt hij. „De hervormde synode is tenslotte mede verantwoor delijk voor de instelling van deze discussie. Datzelfde geldt voor de plaatselijke af delingen van politieke partij en." „De opkomst valt tegen. In bijvoorbeeld Afrikaander- wijk kwamen zeven mensen, waarvan na de pauze drie weggingen. Maar inhoudelijk zijn de avonden vrij geslaagd. De bezoekers hebben de avond goed voorbereid en hun tijd besteed aan het le zen van rapporten en derge lijke." Volgens Schroder is het niet de bedoeling een overweldi gend aantal bezoekers te trekken: „Als op een avond honderd mensen komen, in Nijmegen waren er een keer negentig, wordt de avond ge splitst, met het oog op de kwaliteit van de discussie. In Rhoon kwamen 28 mensen, wat in de geest van de BMD een geslaagde avond is." Over het effect van de iage opkomst op de discussie zelf zegt hij: „Twaalf mensen kunnen heel goed met elkaar van gedachten wisselen. Na verloop van tijd ontstaat er dan een sfeer van gemoede lijkheid." Kritiek Van veel kanten kwam de kritiek, dat het tussenrapport te moeilijk voor de gemiddel de Nederlander is. Alleen mensen die redelijk deskun dig op energiegebied zijn, zouden over het toekomstige beleid mee kunnen praten. Eén van de discussieleiders, Kees van Helvert: „Het eist vooraf enige bekendheid met de materie, om hel rapport le kunnen lezen. Hel is moeilijk leesbaar en wordt meer aJs studieonderwerp, of naslag werk gebruikt" Scbröder bestrijdt dat: „Ik vind het niet te moeilijk en geloof niet dat het nog een voudiger kan. Voor iemand op een MAVQ-2-niveau moet het goed te lezen zijn. Je hoeft ook niet het hele rap port door te nemen om mee te kunnen praten: je kan vol staan met de drie belangrijk ste hoofdstukken." Volgens Schroder zijn de be zoekers geen energie-hobby- ïsten;„Het publiek varieert van ingenieurs tot niet-des- kundigën. Zij komen vanuit een maatschappelijke be zorgdheid, of uit interesse. Sommige mensen komen al leen om te zeggen dat de energietarieven omlaag moe ten." Ook de veelgehoorde kritiek dat de discussie geldverslin dend is, wordt door Schroder bestreden: „Ik weet geen be tere directe methode om de mening van de bevolking e peilen. Een referendum is te beperkt. Dan krijg je de vraag of er wel of geen kern energie gebruikt moet wor den en de werkelijkheid ligt, denk ik, iets genuanceerder." Gecompliceerd „Bij de samenstelling van hel rapport is naar eenvoud ge streefd, maar het is nu een maal een complexe materie," vervolgt hij. De discussie over het energiebeleid heeft veel raakvlakken met andere terreinen. Al die raakvlak ken tonen volgens Hans Schroder aan, hoe belangrijk de B M D is. Schroder: „Je kunt het zo gek niet noemen, of het heeft met energie te maken." Hier onder valt bijvoorbeeld de veiligheidspolitiek, en de so ciale en financiële kanten van de economie. Daarom is hetgeen uiteindelijk gebeurt met het eindrapport, dat in november uit zal komen, ge beurt, een politieke beslis sing. „Mensen, die er nogal wat tijd in hebben gestoken, heb ben ook het recht te weten wat er mee gaal gebeuren," zegt Hans Schroder. „Het is de vraag of de B M D nog wel strookt met de oorspronkelij ke wens van regeringen par lement. Zij kunnen niet van het advies van een door hen ingesteld orgaan afwijken. Gebeurt dat wel, dan zou dat bijzonder goed gemotiveerd moeten zijn." Rotterdam De Rotterdamse vredesgroepen hebben zaterdag massaal geprotesteerd tegen de mogelijke plaatsing van kruisraketten in ons land. In de binnen stad liepen de betogers voor vrede met muziekinstru menten en deelden pamfletten uit. De actie is een van de vele die de komende maanden nog gevoerd zullen worden. Met alle mogelijke onder steuning willen de Rotterdamse vredesgroepen berei ken dat de regering afziet van de voorgenomen plaat sing van 48 kruisraketten. Rotterdam De gemeente Rotterdam heeft het afgelopen jaar een enorme groei gekend van het aantal reparatie- en onderhoudsklussen, dat zij op eigen kosten heeft moeten uitvoeren in slechte wo ningen van onwillige huiseigenaren. In totaal heeft de dienst bouw en woningtoezicht (BWT) nu ruim tien miljoen gulden ge stopt in het opknappen van gebrekkige huizen, waarvan de eigenaren -veelal onroe rend goed-exploitanten -wei gerden dat zelf te doen. Welis waar heeft BWT geprobeerd hen via een aanschrijving te dwingen tot het plegen van het nodige onderhoud, Maar deze aanschrijvingen werden door de handelaren voortdu rend genegeerd, In dergelijke gevallen is de ge meente wettelijk verplicht het onderhoudswerk met eigen fi nanciële middelen uil le (la ten) voeren. Als dat eenmaal gebeurd is, stuurt BWT de kostenrekening -verhoogd met tien procent plus 400 gulden administratiekosten- naar de huisbazen, die ook dan vrijwel altijd nog weigeren te betalen. Begin vorig jaar bedroeg de stapel oninbare vorderingen, die in de daaraan voorafgaan de jaren was ontstaan, zo'n vijf miljoen gulden. In één jaar tijd is dat bedrag dus verdubbeld. De gemeente zit met de han den in het haar: enerzijds ver plicht de wet haar bij onwel willendheid van de huisbazen zelf het onderhoud te bekosti gen, anderzijds zijn die kosten 2eer moeilijk te verhaten. Dat laatste komt, omdat de ge meente als schuldeiser een zwakke positie inneemt. Op de ranglijst van schuldeisers staan de hypotheeknemer(s) en de belastingdienst boven de ge meente, aldus artikel 92 uit het Burgerlijk Wetboek. Dat betekent, dat de gemeente vaak geen enkel nut heeft aan het laten veilen van de opge knapte woning, opdat de schuld met de huisbaas kan worden vereffend. Veilen heeft nauwelijks zin, omdat de opbrengst daarvan in eerste instantie gebruikt zal worden om de schulden aan de prefe rente schuldeisers -banken en belastingen- af te lossen. Voor de gemeente zelf blijft er dan vaak niks over. Met andere woorden: de oninbare vorde ringen blijven oninbaar. Record Bovenstaande situatie zou ver anderd kunnen worden bij een wijziging van artikel 92. Maar dat ligt politiek niet zo een voudig. Reeds in 1899{!) is er vanuit het parlement op aangedron gen gemeenten een hogere schuldpreferentie te geven, wanneer zij aangeschreven panden uit eigen zak moesten opknappen. Zonder succes overigens. Ook in deze eeuw is bij de mi nisteries voor volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer en justitie ver schillende malen henadrukt, dat de verplichting tot aan schrijvingen (artikel 25 utt de woningwet) kan leiden tot een niet te remmen groei van schulden van malafide huisba zen. De laatste keer -in *81- trok de Amsterdamse wethou der Schaefer bij het ministerie aan de bel met het verzoek ar tikel 92 te wijzigen. Amster dam heeft *s lands record aan oninbare vorderingen: 17 mil joen gulden. Maar Schaefer boekte evenmin het door hem verlangde resultaat. Anti-speculatie De gemeente Rotterdam is thans druk bezig zich te wape nen tegen de voor haar kwalij ke consequenties van genoem de wetsartikelen. Binnen de gemeentelijke diensten voor bouw- en woningtoezicht, woonruimtezaken en volks huisvesting wordt hard ge werkt aan een heel pakket van an ti-specula tiemaatrege- len. Men wil alle wettelijke midde len aangrijpen om huizenhan- deiaren aan te pakken. Die noodzaak is met name ont staan doordat de gemeente zich wil gaan werpen op de aanpak van de stadsvernieu wing in de tweede ringsgebie- den. In deze gebieden zijn - in tegenstelling tot de eerste ge bieden, die in '75 werden aan gewezen - de handelaren zeer actief geweest. Dat heeft gere sulteerd in een zeer versnip perd woningbezit, waardoor hei de gemeente zowat onmo gelijk wordt gemaakt om grote won ingver be ter i n gsprocesse n in die gebieden voor tc berei den. Op korte termijn zal wethou der voor stadsvernieuwing, Pim Vermeulen, bekend ma ken op welke manieren hij denkt de speculatieve huizen handel te kunnen inperken. ADveRTENTiE Als u vandaag uw fotofilmpje naar een SUPER FOTO'S EXPRESS shop had gebracht, dan had u uw foto's morgen in handen gehad, Zo snel dus' Zorgvuldig afgedrukt op 10 x 15 cm. super formaat Voor sle chts 95 cent per stuk. Maar da's nog met alles: - wij adviseren u bij nabestellingen en vergrotingen - Wij werken met 'n eigen kwaliteitslaboratonum - Op maandagmiddag zijn wij voor u open - Onze filialen Hoog Cathanjne en Bijenkorf (Amsterdam) bieden zelfs een 1 uurs ontwikkel-/ afdrukservice' "otterdam Groene HiÜedijk 253A Middeilandtfraat U9 Oude Dijk £49 Rododendronplein 16 Sctoedamseweg 36» Stadhuisplein 41 Zwart Jansstraat 63 Schiedam Passage 4 Rotterdam Een felle uit slaande brand heeft zondag nacht een woning op de eerste etage in de Beukelaarstraat verwoest. De bewoners waren afwezig op het moment dat de brand uitbrak. De oorzaak is onbekend. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen al door de ramen naar buiten. De omliggende woningen liepen ook aanzien lijke rook- en waterschade op. Rotterdam Bij een inbraak in een winkel aan de Bergse Dorpstraat is een kluis openge broken waarin 10.000 gulden lag, Daarnaast zijn verschillen de dure parfums en een video recorder weggenomen. Rotterdam De groep 'Vrou wen in de WAO' die onlangs ruimte vonden in clubhuis Ri- cardo. moeten weer een ander plekje zoeken. Voorlopig zijn ze gehuisvest in het gebouw Rotterdams Vormingswerk aan de Pieier de Hoochweg 120. Op maandag van 10 tot 12.30 uur is daar spreekuur, dinsdagmiddag is er een infor matiemiddag en vrijdag een koffie-ochtend. De WAO-vrouwen zijn telefo nisch te bereiken op maandag, dinsdag en vrijdag van 10 tot 15 uur en op woensdag van 10 tot 12 uur, telefoonnummer 464373/464022. Groningen De politie van Groningen heeft tijdens de wedstrijd FC Groningen-Feyenoord gistermiddag drie Rot terdamse supporters, van 22, 25 en 16 jaar, aangehouden. Het drie tal zal vandaag worden gehoord in verband met openlijke geweldpleging en vernielingen. De wedstrijd werd door ongeveer zeshonderd Rotterdamse supporters bijgewoond. Zij waren voor het merendeel met een speciale trein geko men en werden direct in bussen naar het Oos terpark-stadion gere den. Er deden zich geen ernstige problemen voor. De politie was met honderdzestig man op de been. Drie Hagenaars zijn in de nacht van zondag op maandag in de directe nabijheid van het voet balterrein van DS'79 in Dordrecht wegens ver nielingen door de poli tie gearresteerd. Partij tnoüesjaals... Prachtige sjaals m uni of des sms en m talloze kleuren Kwa iiteit polyester of wol/nylon Afm 70 x 70. 90 x 90 cm of 100 x 100 cm Nu geen 14,95, 19,95 Of 32,95 maar..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3