De Visbank voortaan Verspeek volgt Blaauw op als voorzitter SSSN k'ïjgivoorkeur 'koffie- en bierbank' College niet naar conferentie over kernbewapening VIAARDIN6S DAGBLAD SCHIERAMSGHE GODRANT NIEUWE WATERWEG CDURANT Amnesty Schiedam zet India centraal Vlaardingen is niet afkerig van proefboeren Stoplichten platgereden Politie pakt kwartet op Uitverkoop oude boeken Rotterdamse horeca- Helft capaciteit nog onbenut Schemering over Waterweg Romans in beeld Extra personeel GSD Schravelant krijgt medezeggen schapsraad □WRIffiWfG WOENSDAG 6 APRIL 1983 Jn Broekpolder; Viaardingen Het Vlaardingse college van B en W staat niet afkerig tegenover proefboringen naar olie en gas in de noordwesthoek van de Broekpolder. Na ver schillende meningen te hebben gepeild heeft het gemeentebestuur in principe ingestemd met het verzoek van de NAM, de Nederlandse Aardolie Maatschappij, Wanneer er daadwerke lijk naar olie kan worden geboord, blijft evenwel onzeker. Daarvoor zal onder andere eerst het bestemmingsplan nog moeten worden aange past. De eventuele locatie zou ter hoogte van de Eommeer, zuidelijk van het proefbos van Rotter dam, moeten komen te liggen; de plek die de NAM heeft aangewezen. Die plek zou het minst schade toebrengen aan de beplanting in dit re creatiegebied. De recon- structiecommissie Mid den-Delfland adviseerde de proefboringen dichter bij de Watersportweg te laten uitvoeren, maar daar wordt vanaf gezien. Als tegemoetkoming aan Midden-Delfland zou er een aparte ontsluiting moeten komen. Schiedam Een grote vracht wagen heeft gisteravond rond kwart voor negen twee ver keerslichten in Schiedam on derste boven gereden. De chauffeur draaide van de Van Haarenlaan de Nieuwe Dam- laan op. Doordat de vrachtauto ook nog een aanhangwagen met een hijskraan rijk was, moest de bocht ruim worden genomen. De kraan ramde evenwel de twee stoplichten, die vandaag weer zijn ver nieuwd. Maassluis De Maassluise po litie heeft gisteren vier jongens opgepakt wegens diefstal in een woning aan de Mozart- laan. Op 800 gulden na, dat aan heroine is opgegaan, is de totale buit teruggevonden. Op tweede paasdag hadden twee van hen daar ingebroken en naast de contanten een radio van achtduizend gul den plus voor negen müle aan vakantiezegels weggenomen. Het andere duo, 23 en 24 jaar, zijn opgepakt voor heling van de goederen. Het kwartet komt uit Maassluis. y.^ardingen De gemeente bibliotheek van Vlaardingen houdt deze en volgende week weer uitverkoop van oude en afgeschreven boeken. Het filiaal in de Babberspol- i der/Vlaardingenambacht is donderdag het eerst aan de beurt. Een dag later vindt de verkoop van streek-, liefdes- of misdaadromans in het hoofdgebouw (aan de Fransen straat) plaats. Wie er het eerst bij wil zijn en dus de meeste "eus heeft moet al om tien Uur aanwezig zijn. volgende week donderdag 14 1 april doet filiaal De Loper af- geschreven leesvoer van de hand. Dat gebeurt tussen half zeven en half negen. De Groote Lucht, toendertijd in aanbouw, wordt volgende week officieel geopend door mi nister Smit-Kroes. Luchtfoto Sijfhoff Pers/Henk van Westering Vlaardingen De Vlaarding se bevolking kan zich deze zo mer zo goed als zeker met een pilsje in de hand op een terras je aan de rand van de Oude Haven in het zonnetje neste len. Het nu nog leegstaande, monumentale pandje De Vis bank is voorbestemd een kof fie- en bierhuis te worden. Uit zestien gegadigden is de Rotterdamse horeca-onderne- mer J.R. Sïmoskïe als de meest geschikte naar voren geko men. Wel moet de huurder het college van B en W nog over tuigen, dat hij de de strikte brandveiligheidsvoorschriften kan waarborgen. De VW móest uit bezuini gingsoverwegingen van de ge meente Vlaardingen op 28 ja nuari van dit jaar De Visbank ontruimen. Sindsdien heeft een onderzoekscommissie, on der leiding van wethouder Bas Goudriaan, verscheidene ge sprekken met mogelijke nieu we bewoners van De Visbank gevoerd. Onder de kandidaten bevonden zich meerdere hore- ca-exploitanten. Omdat Simoskie financieel geziener echter het gun stigst uitsprong, heeft hij de voorkeur van het Vlaardingse gemeentebestuur gekregen. Voor 1500 gulden huur in de maand mag hij de komende vijf jaar (met een optie op de volgende vijf) dit monumenta le gebouwtje tot een restaurant omtoveren. Het ligt in de lijn de verwachtingen, dat er aan de kant van de Oude Haven een terras zal wordfen geïn stalleerd. Kan de Rotterdammer even wel niet aannemelijk maken aan de brandveiligehidsvoor- schriften te kunnen voldoen zonder iets aan de bouw van De Visbank te veranderen dan zal nummer twee op de lijst der gegadigden in aan merking komen. Wie dat is, wil men op het stadhuis voor alsnog niet kenbaar maken. Overigens zal het Vlaardingse gemeentebestuur nog wel een verzoek moeten doen aan het Haagse recreatiepark Maduro- dam, om de beschrijving van de Visbank bij een volgende druk van het Madurodam- boekje aan te passen. In de gids die toeristen in de minia tuurstad kunnen krijgen staat bij de uitleg over de verklein de uitgave van de Visbank die een aantal jaren geleden door Vlaardingen aan Maduro- dam is aangeboden toen de ha ring stad 700 jaar bestond— nog vermeld dat de WV in de Visbank is gevestigd. De Groote Lucht wacht op Schiedam Vlaardingen/Schiedam De rioolwaterzuiveringsin stallatie De Groote Lucht in Vlaardingen, die volgen de week wordt geopend door minister Neel Smit- Kroes van verkeer en waterstaat, gebruikt op dit mo ment nog niet de helft van haar capaciteit, omdat de gemeente Schiedam nog niet is aangesloten op de in stallatie. Dat duurt nog tot volgend jaar. Dit levert het Hoogheemraadschap Delfland een strop op van drie tot vier miljoen gulden. moet betalen. „Dat Schiedam nog niet is aangesloten drukt ook nog eens op de exploitatie van de installatie. Aansluiting is in het belang van het milieu en de financiële positie van Dat heeft dijkgraaf mr.A.P, Van den Berge verklaard. In eerste instantie wilde Schie dam het aansluiten van wo ningen spreiden tot 1987. Dan zou de schade voor het schap zijn opgelopen tot zeven a acht miljoen, Voor het hoogheem raadschap een onaanvaardbare zaak. Dat verlies moet door de aangesloten gemeenten wor den opgebracht. Momenteel wordt in Schie- dam-Bijdorp nog gebouwd aan het persgemaal, dat het riool water naar De Groote Lucht moet afvoeren. zuiveringsinstallatie, waar aan sinds half 1981 is gewerkt door de aannemingseombinatte Kobor, draait al enige maan den en zuivert op dit moment alleen het afvalwater van de gemeenten Vlaardingen, Maassluis, Maasland en De Lier. De installatie heeft een capaciteit van 315.000 inwo ner-equivalenten (i.e.). Dat is de gemiddelde hoeveelheid af valwater, die per persoon op een dag wordt geproduceerd. Hiervan wordt momenteel slechts 120.000 eenheden be nut. „Schiedam is goed voor 180.000 i.e. Doordat deze ge meente nog niet is aangesloten blijft meer dan de helft van de capaciteit van de installatie onbenut", aldus dijkgraaf Van den Berghe. Schiedam loost nu nog op open water, waardoor het Hoogheemraadschap aan de rijksoverheid een bijdrage het Hoogheemraadschap", zei hij. Volgens dijkgraaf Van den Berge is het te betreuren dat het zo lang duurt, omdat het Hoogheemraadschap zich keurig aan de afgesproken ter mijnen heeft gehouden en de installatie op tijd gereed was. De Groote Lucht is een mooie, aantrekkelijke installatie met een hoog rendement. Dijk graaf Van den Berge zei dit gisteren na afloop van de ont hulling van een plastiek in de hal van het kantoorpand van de zuiveringsinstallatie. De wandplastiek was aangeboden door de aannemerscombinatie Kobor, die de installatie heeft gebouwd. Van de zijde van de aannemer werd de installatie een 'maatkostuum' genoemd, gebouwd naar de wensen van het hoogheemraadschap. In de installatie is in totaal 30.000 kubieke meter beton verwerkt. Tijdens de bouw hebben 150 medewerkers van de aannemerscombinatie aan de zuivering gewerkt. De helft ervan heeft Kobor na afloop, wegens gebrek aan werk, moeten ontslaan. De investe ringskosten bedroegen onge veer 110 miljoen gulden, waar op een rijkssubsidie is verkre gen van ongeveer 58 miljoen gulden. Schiedam De afdeling Schiedam van Amnesty In ternational zal politieke partijen, kunstenaars, juris ten, kerken en scholen vra gen om door het schrijven van brieven een actie te on dersteunen, die zaterdag start voor het museum aan de Hoogstraat. Onder het motto 'om niet te zwijgen' wil Amnesty Schie dam zich richten op de poli tieke moorden in India. Am nesty hoopt met haar docu mentatie en de uit te oefe nen druk een aantal moor den opgelost te krijgen. Het maakt deel uit van een lan delijke actie tegen 'doodses kaders' overal in de wereld; in Schiedam staat India cen traal. De schemering valt over de Nieuwe Waterweg in Hoek van Holland; de lichten gaan aan. Ter hoogte van de semafoor, brandt de 'rode nul', één van de scheepvaartlichten. Voor de voeding hiervan wordt thans gebruik gemaakt van een nieu we energiebron. Aan de west zijde, waar de meeste zonuren zijn, is op de tichtopstand een zonne-collector geplaatst, die moet zorgen dat de batterij re gelmatig wordt opgeladen. Aan de zeezijde van de haven, dus aan bakboord voor de bin nenkomende schepen, is te vens een licht geplaatst dat wordt gevoed met wind-ener gie. Boven op het licht bevindt zich een windmolen die een binnenin geplaatste batterij voedt. Het aantal wïnddagen in Hoek van Holland is ruim vol doende om ervoor te zorgen dat de batterij altijd voldoende energie levert. Tot voor kort werden de lich ten voor het merendeel gevoed met gas. In een aantal gevallen betekende het, dat regelmatig gastanks moesten worden ge wisseld, zoals bijvoorbeeld op het hoofd van de Berghaven. Vlaardingen In de biblio theek en bij boekhuis Den Draak zijn de komende dagen perspex kastjes te zien waarin scènes te zien zijn uit romans van Nederlandse schrijvers van nu en vroeger: 't Hart, Biesheuvel, Nescio, Hermans. Het is de tentoonstelling Ta bleaux Littéraires, die gister middag door wethouder Arij Maarleveld werd geopend. De voorstellingen op poppefor- maat zijn gemaakt door kuns tenaars van de Enschedese school. De opening van de tentoon stelling liep een beetje in het water. De makers van de scè nes stonden met autopech op de rijksweg, terwijl Maarle veld de opening verrichtte. Bij de kastjes horen geluidsband jes, waarop het fragment van het boek staat waar het beeld op gebaseerd is. Van de twin tig kastjes staan er tien in de bibliotheek aan de Fransen straat en tien in de winkel van Den Draak. De tentoonstelling is tot vol gende week vrijdag te bezich tigen. Maassluis De gemeenteraad van Maassluis heeft een motie van PvdA en PPR/PSP verworpen, waarin het college van B en W werd gevraagd op 9 juni een bijeenkomst bij te wonen over het vraagstuk over kernbewapening. Het dagelijks bestuur van de gemeente wilde niet als college van B en W deelnemen aan een dergelijke bijeenkomst, „Als er een lid van het college gaat, dan is dat op persoonlijke titel", aldus burgemeester Hans van Es, die meende dat het col lege met deze weigering zich niet uitsprak voor kernbewape ning. „Als het om plaatsing ging, dan zouden wij ons met alle wettige middelen hiertegen verzetten." Van Es vond dat er niet op gemeentelijk niveau over deze zaken moest worden gediscussieerd. De PvdA'er Pieter Hoogenraad vond het antwoord van het college teleurstellend en diende na mens zijn partij en de PPR/PSP als reactie hierop een motie in, waarin het college werd gevraagd nogmaals te overwegen naar de vergadering te gaan. CDA en VVD zeiden het standpunt van het college te delen en stemden tegen. De motie werd met alleen de stemmen van de PPR/PSP en de PvdA voor verworpen. Wethouder Han Hummelen stemde voor de motie. Maassluis De Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) van Maassluis krijgt vier man ex tra personeel. De gemeente raad van Maassluis heeft gis teravond in een speciale ver gadering van de raadscommis sie voor financiën en. economi sche aangelegenheden, die voorafging aan de raadsverga dering, voor dit doel een be drag van 120.000 gulden be schikbaar gesteld. Van dit geld kunnen twee formatieplaatsen worden gecreëerd. Binnen de 'eigen begroting' van de dienst is een dergelijk bedrag voor handen voor nog twee nieuwe collega's. Het werk van de GSD is in de afgelopen maanden bijzonder sterk gestegen. De omstandig heden -waaronder moet wor den gewerkt zijn dermate slecht en de hoeveelheid is dusdanig groot dat de ambte naren niet meer in staat zijn hun werk naar behoren uit te voeren. Volgens de GSD zou er in totaal zeven man perso neel nodig zijn om het werk goed uit te voeren. Door de gemeenteraad werd er bij het college op aange drongen zo snel mogelijk meer inzicht te geven in de persone le problemen bij de dienst. Wethouder Izaak van der Knaap (CDA) zegde de raad toe, dat vier weken na het in dienst treden van de vier nieuwe werknemers er wordt bekeken wat het effect is. „Ik ben blij, dat we de perso nele problemen bij de dienst zo te lijf kunnen gaan", verklaar de wethouder Van der Knaap. „Misschien zijn deze vier niet voldoende, maar dat merken we gauw genoeg". Schiedam De Rijksscholen gemeenschap 'Schravelant in Schiedam wordt de eerste RSG in Nederland met een medezeggenschapsraad (MR). De installatie van dit orgaan, waarin leerlingen en onder wijzend personeel van de school zitting hebben, is dins dag 26 april in het schoolge bouw aan de Hugo de Groot straat tegenover het stedelijk gymnasium. De raad wordt ge ïnstalleerd door drs. J. Masük, plaatsvervangend directeur van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. De raad wordt een gespreksfo rum, dat bevoegd is tot het voeren van allerlei besprekin gen over aangelegenheden die de school aangaan. Ook mag de MR voorstellen doen en standpunten bekend maken. „Het is een illusie te denken dat 2o'n nieuw college direct al de bedrevenheid heeft op deze wijze te functioneren", schrijft voorlopige voorzitter J. Ribbe. „De leden van de raad moeten eerst leren eikaars taal te be grijpen. Daarvoor is veel oefe ning en geduld nodig". Met name aan het schoolwerkplan krijgt in de toekomst veel aan dacht. Schiedam Paul Ver- speek is de nieuwe voor zitter van de stichting sa menlevingsopbouw Schie- aam-Noord (SSSN). Hij is door het bestuur gekozen ah opvolger van Eiso Blaauw, die aftrad wegens de gang van zaken bij de stichting in 1982. Volgens secretaris Henk Eavens- oergen heeft Blaauw zich als eerste verantwoorde lijk gevoeld voor de „fi nanciële puinhoop", zoals deze naar voren komt in een rapport van het veri ficatiebureau van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Ravensbergen zei vanochtend dat niet alleen Blaauw verant woordelijk was. „Dat was na tuurlijk het hele vorige* be stuur en dan met name de agendacommissie," zei hij. Deze commissie fungeert bh de SSSN als een dagelijks be stuur. In het verleden maakte ook Henny van Geloven hier van deel uit. Bij de SSSN ver wacht men „op termijn" haar aftreden. Ook het vertrek van SSSN-be- stuurslid Cor van der Toorn wordt voorspeld, maar hij wil hier eerst contact over opne men met de bewonersvereni ging Woudhoek-Zuid, waar van hij afgevaardigde is. Ove rigens zou Van der Toorn om geheel andere redenen willen vertrekken dan Blaauw. Dat geldt eveneens voor Marcel Houtkamp, vertegenwoordiger van de Boten buurt in de SSSN, die er nog niet zolang ïn zit en zwaar teleurgesteld raakte door alle rompslomp in de club, waarin hij met plezier en niet met ruzie had willen werken. Houtkamp is dan ook inmiddels weer vertrokken. „Wij zitten nu nog met ons ne genen, dat is een vrij breed be stuur, hoor," zegt Ravensber gen. Hij is degene, die met Paul Verspeek en penning meester Piet Penning eind vo rig jaar initiatieven nam om de incomplete boekhouding nader te bekijken, hetgeen leidde tot het ontslag van op bouwwerker Jos van der Lugt. Diens advocaat is bezig een proces tegen het ontslag aan te spannen bij de kantonrechter. Deze maand dient dat voor te komen, want anders is de be roepstermijn van zes maanden na de ontslagdatum verlopen. Ravensbergen heeft hier offi cieel nog niets van vernomen, „Er wordt al maandenlang be weerd dat hij naar de rechter stapt, maar ik vraag het mij af." „Nou, dat zal hij dan wei merken," zo reageerde Van der Lugt vanochtend. Ravensbergen bevestigt het gerucht, dat „waarschijnlijk" een ontslagprocedure gestart gaat worden voor jongeren werker Jaap van der Graaf. „Alleen, hij is ziek. Wij moe ten even wachten tot hij terug is, want hij zal toch als eerste te horen moeten krijgen waar het om gaat. Nu zeg ik er niets over." Uit notulen van de SSSN blijkt dat het gaat om de kri tiek, die Van der Graaf open lijk heeft gespuid over de gang van zaken bij de SSSN. Het ar- beidsbureau zal terzijnertijd uit de ontslagaanvraag verne men, dat Van der Graaf weg moet wegens „onverenigbaar heid van humeuren". Be stuursleden van de stichting open jongerencentrum Schie- dara-Noord hebben het ver trouwen in hem opgezegd. Nog steeds blijft ondertussen van kracht, dat de stafkrach ten van de SSSN, onder wie Van der Graaf, het vertrou wen in het SSSN-bestx^r heb ben opgezegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1