14 ROTTERDAM Booy lean loosde 59 keer illegaal Hoofd kunstzaken pakt uit tegen bezuiniger GRAAG üEAAN. BELVOOR 010-144 i44 Reumastiehting kiest voor Zestienhoven Voorlopige opslag Belgisch' fosfaat P NAAM BLIJFT BEHOUDEN IN NIEUWE BV Gemeenteraad beslist morgen over RDM FWZ wil oplossing tegen piraterij Hans Berg krijgt de wind van voren sv; Chauffeur verongelukt Na acties van schippers: ml ïör fe Rotterdams Nieuwsblad •woensdag 6 apnl 19B3 K2/RV/RY/RW Directie RDM Rotterdam De gemeente raad neemt morgen een be slissing over de steun van tien miljoen aan de Rotte r- damsche Droogdok Maat schappij. Volgens directeur W. van Schaick van de af deling economische zaken gaat het om een principe besluit. Van Schaick: „In het raads voorstel komen een aantal mitsen voor, waaraan moet worden voldaan". Het gaat daarbij onder meer om de steun van de bedrijfsvere niging, banken en de Na tionale Investeringsbank. Volgens is de directeur eco nomisch zaken is het niet uitgesloten dat in het geval de gemeenteraad akkoord gaat met de reddingsactie ook de andere betrokkenen alsnog zullen instemmen. „Rotterdam steekt de nek uit, in de hoop dat de ande re partijen zullen volgen", aldus Van Schaick. Vandaag komt het raads voorstel in een besloten vergadering aan de orde in de raadscommissie haven en bedrijven. Pas van avond komt het hele raads voorstel voor de RDM in de openbaarheid. ziet af van overdracht Justitieel ingrijpen bleef telkens uit Rotterdam Het Rotter damse tank-schoonmaakbe drijf Booy Clean is de afge lopen tien jaar 59 keer be keurd wegens illegale lozin gen van vooral oliehouden de stoffen. Het ging hierbij om overtredingen van de Havenverordening en de Wet Verontreiniging Op pervlaktewater (WVO). In geen der gevallen is door het Openbaar Ministerie tot strafvervolging overgegaan. Dit schrijven de Rotterdam se wethouders voor milieu zaken en voor haven in een notitie aan de betreffende commissies van de gemeen teraad. De wethouders base ren zich daarbij op informa tie van het Havenbedrijf en de Dienst Gemeentewer ken. Daaruit blijkt dat de overtredingen van Booy Clean door de ambtelijke diensten nooit aan het ge meentebestuur zijn gemeld, omdat de bewijslast uiter mate moeilijk is. Het Havenbedrijf heeft niettemin vanaf 1973 een groot aantal jaren getracht vooraf Booy een rekening van 35.000 gulden te laten betalen voor extra bagger- kosten, die moeten worden gemaakt voor het schoon maken van de Geulhaven. Na bezwaren van het be drijf concludeerde het Ha venbedrijf in 197S, na een grondig onderzoek van Ge meentewerken, dat de ver ontreiniging in de Geulha ven slechts van Booy af komstig kon zijn. Niettemin adviseerde de gemeentelijke jurist in 1982 geen verdere pogingen in het werk te stellen het bedrag van het bedrijf te vorderen, omdat ''nooit is bewezen dat Booy aansprakelijk is voor deze vervuiling*. De vervuiling van de Geul haven is vooral in de afge lopen twee jaar schrikba rend toegenomen. In no vember 1982 werden in slibmonsters gehalten aan getroffen van 203 gram olie per kilo. Normaal is dat twee tot vier gram. Ook werden hoge gehalten to lueen. xyleen, benzeen en phenol rond de steiger en het ponton van Booy aange troffen. Het enige bedrijf in de Geulhaven wijt dit aan verontreinigingen van bui tenaf, In de monding van de Geulhaven zijn echter geen verhogingen aange troffen. llit de notitie blijkt ook dat Booy afspraken over aan passing van de lozingsver gunning en sanering van de afvalwaterstromen niet tij dig is nagekomen. De tijde lijke lozingsvergunning ge doogde bepaalde lozingen gedurende 1980 en 1981, maar stelde als voorwaarde dat begin 1981 een sane ringsplan en een nieuwe vergunningaanvrage inge diend moesten worden. Het bedrijf deed dat pas eind april 1982. De overtredingen van Booy zijn, hangende deze proce dure, door het bevoegd ge zag blijkbaar gedoogd. De wethouders voegen eraan toe dat sluiting van het be drijf uit milieuhygiënisch oogpunt onaanvaardbaar is, omdat daarmee een noodza kelijke activiteit in een grootschalig haven- en in dustriegebied zou wegval len. Aan bedrijven als Booy Clean bestaat nog steeds grote behoefte, aldus de wethouders, die tenslotte concluderen dat er in de operationele sfeer geen aan leiding is tot belangrijke kritiek op de gemeentelijke diensten. Hoewel het wen selijk is dat alle betrokken overheden het bedrijf zo kritisch mogelijk volgen, is het volgens de wethouders met het oog op het lopende justitiële onderzoek onwen selijk en ongebruikelijk dat de overheid acties onder neemt. In de Geulhaven is sinds de aanleg in 1970, na geconsta teerde verontreiniging in 1973, amper gebaggerd. Vol gens het havenbedrijf zou er nu eigenlijk 125.000 ku bieke meter uitgebaggerd moeten worden. Daarvan is circa 10.000 tot 20.000 ku bieke meter ernstig veront reinigd. Vervolg van voorpagina Rotterdam De direc tie van de Rotterdam- sche Droogdok Maat schappij heeft gisteren afgezien van de over dracht van de vaste ac tiva van 'oud'-RDM naar de nieuwe defen- sie-bv. De RDM-top vond het ongepast om een negatief advies van de ondernemingsraad naast zich neer te leg gen. De nieuwe defensie-bv van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij blijft de oude naam RDM houden. Volgens directeur A. Woerlee is dat gebeurd met oog op de nationale en internationale markt. „De naam RDM is wereld wijds bekend. Daar wil den we niet vanaf", aldus Woerlee. Om de oude naam te behou den zijn de bewindvoerders vorige week naar de notaris geweest om het bedrijf zijn nadagen een naamver andering mee te geven RDM-Heijplaat. „Van een dubbele bodem is echter geen spraken. Alles wat in oud-RDM zat is erin geble ven", aldus Woerlee. Voorzitter Rinus Vischschra- per van de ondernemings raad verwacht dat de over dracht van dokken en lood sen aan de nieuwe bv on danks het uiblijven van de handtekeningen niet lang op zich laten wachten. „Nu het faillissement is uitgesproken kan de curator zonder be moeienis van wie dan ook de overdracht gewoon doorzet ten", aldus de ondernemings raad-voorzitter. Een juridische procedure, die de ondernemingsraad in pet to had, is met het faillisse ment van de baan. „We staan nu volkomen buitenspel", al dus Vischschraper. Bij de Industriebond FNV bezint men zich nog over de vraag of een kort geding soe laas biedt voor de vijfhon derd werknemers, die ontsla gen worden bij de offshore afdeling en marine-bv. Dis trictsbestuurder Dik Nas: „Volgens de wet moet bij een overdracht van de vaste acti va het voltallige personeel worden meegenomen naar de nieuwe onderneming. In de huidige opzet worden er echter vijfhonderd achterge laten. We onderzoeken nu of het iest uithaalt als deze mensen hun rechten doen gelden op de nieuwe onder neming." Rotterdam De 27-jarige vorkheftruckbestuurder V. A. Oliviera is dinsdag middag op zijn werk bij een stukgoedbedrijf aan de Steinweg in Rotterdam om het leven gekomen, toen hij bij het laden van een container, die op een 1.20 meter hoge oplegger stond, met zijn vorkheftruck bij het achteruitrijden naar beneden viel. Hij kwam onder het 1.500 kilo we gende apparaat terecht en was op slag dood. Dr. Steiner krijgt uit handen van Max Tailleur de onder scheiding. Met een vorkheftruck worden de vakantiegangers naar het toestel gebracht. Brief aan Lubbers Rotterdam De Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart (FWZ) heeft premier Lubbers per brief ge vraagd eindelijk eens met maatregelen te komen die een oplossing bieden tegen de pira terij waar Nederlandse sche pen voor de Nigeriaanse kust van te lijden hebben. De FWZ denkt in dat verband aan het inzetten van de Ko ninklijke Marine d.w.z. sta tionering van een wachtschip en aan diplomatiek overleg. Tot nu toe heeft de vakbond alleen via ambtelijk overleg gehoord dat minister Smit- Kroes van verkeer en water staat niets voelt voor inschake ling van de marine. „We wil len nu wel eens een officiële reactie", aldus de FWZ, De opvarenden van grote han delsvaart-schepen krijgen tij- dens een maximaal 21 dagen durend verblijf een 'gevaren- toeslag' van dertig gulden per dag als men in Nigeriaanse wateren verblijft. Rotterdam Zeventig reumapatiënten zijn gisteren dankzij de Max Tailleurstichting vanaf Zestien hoven naar het Oostenrijkse kuuroord Badgastein vertrokken. Het was Rotterdam De gemeentelijke bezuinigings-organisa- tor Hans Berg krijgt na het veelvuldige 'foei' uit ande re sectoren nu ook de wind van voren uit de kunst- hoek. Het hoofd kunstzaken Frans Hengeveld pakt in een schrijven aan de wethouder kunstzaken Joop Lin thorst venijnig uit tegen de bezuiniger. •Hengeveld in zijn brief: „De omvang van de bezuinigings- opdracht wordt door Berg niet gemotiveerd. Evenmin heb ïk argumenten aangetroffen voor zijn keuze van voorstellen bin nen de sector. Hier zit een bui tengewoon onaangename kant aan. In. strikt technische zin kan het gehele kunstbudget, binnen een redelijke termijn althans, worden geëlimineerd uit de gemeentebegroting. De stelling dat de voorstellen slechts technische besparings mogelijkheden behelzen is dus aantoonbaar niet juist. Er zijn inhoudelijke, politieke keuzes gemaakt. Dat is op zichzelf niet verwer pelijk. Wel echter, wanneer zulks zonder een begin van motivering gebeurt: wie op dergelijke impliciete oordelen van een ambtenaar moet rea geren staat met lege handen". aldus Hengeveld. En: „Bezuinigingsvoorstellen als nu gedaan door de project leider B en O-beleid, zonder enige bestuurlijke dekking, roepen eerder cynisme en agressie op dan constructieve, creatieve daden." „Ambtelijke loyaliteit heeft zijn grenzen. Een eventueel bestuurlijk besluit om in deze omvang te bezuinigen circa 35 miljoen in 6 jaar zal door verzet van directies, besturen en medenzeggenschaps-orga- nen niet resulteren in 'concre te operationele bezuinigings voorstellen'. Alleen al op grond van deze constatering zij opgemerkt dat de bezuini gingsvoorstellen in tegen stelling tot wat Berg beweert niet reeel zijn." Het hoofd kunstzaken deelt tenslotte mee dat het niet mee valt de juiste toon te treffen bij een procedure ais nu is ge volgd. „Ik verzoek de hierbo ven geschreven regels serieus te nemen en over de af en toe doorklinkende bitterheid heen te lezen." De commissie voor kunstzaken komt op donderdag 14 april bijeen om uitsluitend te discus sieeren over de ambtelijke aanwijzingen voor de bezuini- gings- en ombuigingsoperatie II, het commentaar hierop van de kunstinstellingen, het di recteuren-overleg en hoofd kunstzaken. de eerste keer dat de Rotterdamse luchtha ven was uitverkoren als vertrekpunt. De voorgaande elf jaar verkoos de stichting Schiphol. Volgens Max Tailleur is Zestienhoven een stuk ge zelliger, omdat het kleiner is. Hierdoor is de ont vangst menselijker. „Je bent tenminste geen num mer, zoals op Schiphol", aldus Tailleur. „Bovendien zijn de vliegtuigen voor de mensen makkelijker te be reiken, Alles is gelijk vloers en de afstanden zijn veel korter." Tailleur overhandigde een onderscheiding aan een van 2ijn medewerkers, de reumatoloog dr. Steiner. Deze onderscheiding, de 'Gouden Doofpot', is ge noemd naar het vroegere cabaret van Max Tailleur. De reumapatiönten krij gen in Badgastein een kuur van drie weken. Na deze kuur is de pijn onge veer zeven maanden ver dwenen, Reumapatiënt K. van de Visch: „Het is voor gewone mensen niet voor te stellen wat het betekent om een half jaar zonder pijn te kunnen leven." De kosten zijn ongeveer 2500 gulden per persoon. Veel reumapatiënten heb ben dat geld echter niet en dan springt de stichting bij. Het geld hiervoor komt van de opbrengsten van de kledïnginzamelin- gen, die de stichting het hele jaar door organiseert. Rotterdam Expediteur Gans Transport heeft het vervoer van zesduizend ton Marok kaans fosfaat van Rotterdam naar Ruysbroek in België bui ten de schippersbeurs om ge annuleerd- Het bedrijf wil daarmee hernieuwde onrust onder schippers voorkomen. De partij, die morgen per bulkcarrier bij Frans Swart- touw in de Botlek aankomt, wordt daar voorlopig opgesla gen, om later aan andere afne mers dan aan Ruysbroek te worden verkocht. In direct verbana met de an nulering staat de gewelddadige actie van schippers, die maan dagnacht bij het kantoor van de Rijnvaartrederij De Beijer in Arnhem de ruiten hebben ingegooid met flessen die wa ren gevuld met teer. De Beijer verhuurt duwbakken aan de rederij Interrijn, die enkele weken geleden het eerste om streden fosfaattransport naar België buiten de schippers beurs om heeft uitgevoerd. In terrijn zou ook het tweede transport verzorgen. Gans Transport heeft de aan voer van Marokkaans fosfaat (1,3 miljoen ton per jaar) naar Rotterdam voor bestemmingen in Nederland, België en West- Duïtsland slechts kunnen con tracteren op voorwaarde dat het transport naar Ruysbroek (350.000 ton) even veel kost als het vervoer via het drie keer zo korte traject vanaf Antwer pen. Op de beurs ziet het expeditie bedrijf geen kans om de lading onder deze voorwaarde te be vrachten door de bodemtarie ven, die daar gelden. Het ver schil bedraagt ongeveer ander halve gulden per ton. Het ziet er nu naar uit dat het fosfaat voor Ruysbroek via Antwerpen wordt aangevoerd. Bij het eerste fosfaattransport pakte de mobiele eenheid veertig protesterende schip pers op, die duwbakken had' den bezet. Na verhoor werden ze weer, vrijgelaten. ;bon Ex zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. a Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst pQ en goed beloond! Want voor die kleinej- 0c*e; moeite krijgt u een kruidenwijzer. n"ae'°>:.v O kl°™a>'°ch 'hVing. 'f Wo°apiaafs. t Adres; I P°stcode, f Woo„plaab; Moor «n t M.G. Paddj Lo va de. Pi evj. Dode een d kfw fl Kkw *nhK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4