ROTTERDAM 15 Geld, ervaring en papieren vaak probleem 'Ik mag niet klagen' m AGENDA [ffef eigen bedrijf: moeizame weg om uit werkloosheid te komen Planoloog Jos Bouman nu fietsen maker: deBONNETERIE Rotterdams Nieuwsblad woensdag RL/RZ/RV/RY/RW/RS 6 apnl 1983 Rotterdam Een eigen bedrijf starten is niet een van de gemakkelijkste dingen, vooral om ér op den duur een salaris uit te kunnen ha len. Toch wordt het kleinschalige bedrijf door de overheden gezien als bij uitstek het terrein, waar nog banen te creëren zijn. De afgelopen jaren zijn er in Rotterdam allerlei werk-, sub- én steungroepen in het leven geroepen om zich bezig te houden met de kleine onderne mer. De weg naar een eigen onderneming is een ingewikkelde en ook niet voor iedereen weggelegd, zo blijkt uit de praktijk. De Werkgroep Initiatieven Loonvormende Bedrijven Rot terdam (WILBRO) is de be langrijkste op het gebied van de start van een eigen bedrijl in Rotterdam, In deze werk groep zitten de sociale dienst, de Kamer van Koophandel, de dienst midden- en kleinbe drijf, het regionaal dienstver leningscentrum kleinbedrijf, het arbeidsbureau en het Mens- en Milieuvriendelijke consulentschap (de zogeheten MeMobedrijfjes) en daarmee staan alle belangrijkste organi saties in Rotterdam die zich bezig houden met de start van het eigen bedrijf, op een rijtje. 'Brood op de plank' Er wordt over het algemeen zeer tweeslachtig gepraat over het ondernemerschap. Ener zijds lanceert de gemeente 'hoopvolle' nota's (Brood op de •plank 1 en 2), waarin gepleit wordt voor de stimulering van kleine bedrijven en een ver soepeling van de regels, ander zijds kwam onlangs de mid denstand nog massaal in pro test tegen de fors gedaalde in komsten als gevolg van de economische malaise. Ook de Nederlandse Middenstands- bank lanceerde in haar jaar verslag van 1981 deze sombere gegevens al. De onderneming met minder dan tien mensen heeft de laatste jaren slechts verlies gekend. Bedrijven met meer dan tien en minder dan vijftig werknemers in dienst, behoren tot de ondernemingen die een positieve bijdrage aan de werkgelegenheidsontwik keling leveren. Eén ding staat vast. De moge lijkheden om als starter finan ciële hulp te krijgen zijn, nog minimaal. Op een rijtje: Het openbaar lichaam Rijn mond heeft in samenwerking met de Nederlandse Midden stands Bank een garantiefonds ingesteld van 200.000 gulden voor beginnende ondernemers. Deze regel stimuleert in feite alleen maar de banken om krediet te verstrekken aan kleine ondernemers, omdat Rijnmond dan voor een ge deelte garant staat. Niettemin heeft dit een gunstig effect voor de starter, zij het dat er met tweehonderdduizend gul den weinig te doen valt De gemeente Rotterdam heeft een indirecte vorm van financiële hulpverlening aan starters gecreërd in de vorm van een Startfonds. Doordat de gemeente niet de rol mag overnemen van de banken in de zin van geld lenen, subsi dieert het Startfonds begin nende ondernemers tot maxi maal tienduizend gulden in huisvestingskosten. Dit Start fonds heeft slechts honderd vijftigduizend gulden tot zijn beschikking. Bij de sociale dienst kunnen starters terecht die bij een aan tal banken bakzeil hebben ge haald door het ontbreken van eigen geld. De meeste banken eisen namelijk vijf procent ei gen geld bij een aanvraag voor een lening. Dus als iemand tienduizend gulden wil lenen, zal hij reeds vijfhonderd gul den in zijn portemonnaie moe ten hebben. Als dit geld er niet is en de werkloze heeft een haalbaar idee, dan kan men tot een be perkt bedrag, geld lenen bij de sociale dienst. Tevens kan men bij de sociale dienst aan vragen of er met voorlopig be houd van uitkering een onder neming kan worden opgezet. Dan is er het garantiekrediet van de rijksoverheid die op een soortgelijke manier fun geert als het garantiefonds van Rijnmond. Die van de rijkso verheid kan men aanvragen via de banken. Verder is het in sommige ge vallen (heel erg beperkt) mo gelijk om belastingvoordelen te krijgen voor starters en kleine ondernemingen. Het bedrijf zal dan op een natuur lijke naam moeten staan en nie?. in een rechtsvorm als een besloten vennootschap (bv) of een stichting. Een bank die afwijkt van de traditionele handelswijze is de Triodosbank in Zeist. De Trio- dosbank laat klanten borg staan. Zo gaat een ondernemer alvorens hij zijn product op de markt brengt zijn toekomstige klantenkring af en vraagt of een ieder borg wil staan voor een bepaald bedrag. Op basis van de ingekomen borgbedra gen, krijgt de starter krediet. In juli gaat 'de Broedplaats' van start, een leerschool voor jonge werklozen. Dit bedrijfs verzamelgebouw in Delfsha- ven begeleidt de startende on dernemer bij de vorming van het product, de afzet en de fi nanciële verwikkelingen. Geen concrete financiële steun dus, wel een intensieve bege leiding, De starters komen in dienst van de stichting tot hun zaakje redelijk draait en zij op eigen vleugels verder kunnen. Wirwar van regels Weinig financiële steun dus. Wel komt er langzamerhand meer lijn in de begeleiding en ondersteuning van de starten de onderneming. „Het grootste probleem waar de starter mee te maken krijgt, is de wirwar van regeltjes, vergunningen en wetten", zegt Pieter Parmen- Jos Bouman....'je moet consessies doen. Ik ben anti-auto maar op de broodbakfiets naar de groothandel is niet erg handig' Jos Bouman (28) is een werkloze afgestudeerde planoloog, die na een vruchteloze reeks sollici taties op dit werkterrein, vorig jaar een eigen fiet senwinkel is begonnen. Drie jaar geleden had hij er geen flauwe notie van dat hij ooit nog eens trots bezitter van een fietsenzaak zou zijn. Het begon allemaal in het vrijwilli gerswerk, waar hij met de fiet senmakerij in aanraking kwam. Via de werkgelegenheïdsver- ruimende maatregel kwam hij terecht bij een fietsenmaker- sprojeet van het bureau alter natief werk. Deze maatregel duurt echter maar tien maan den, waarna men niet op de- ze^e plaats door mag gaan als vrijwilliger. Dus stond Jos Bouman vorig jaar voor de keus of ander vrijwilligers werk of een eigen bedrijf. Hij koos voor het laatste maar die weg blijkt moeizamer dan ge dacht. Met een 'Ik mag niet klagen', ontvangt hij ons in echte on- dernemerstaai in 2ijn winkel 'Fietsieklus' aan de Noordsin gel. Een spontane lekkage in zijn reparatiehok, dat onder het straatniveau ligt, betekent voor Jos weer een zware slag in de portemonnaie. „Het valt niet mee", zegt hij, zijn woor den bedachtzaam formule rend. „In het alternatieve pro ject dacht ik vaak dat het pro ject aardig wat weg had van een bedrijf. Maar als je er een maal alleen voor staat, kom je jezelf wel eens tegen. Zo'n lek kage is een onvoorziene post en dat kan ik nu nog niet neb ben. Alles wat het bedrijf bin nenkomt, gaat de zaak in". De mogelijkheid om met be houd van uitkering zijn zaak op te bouwen, greep Jos dan ook met beide handen aan, Hij heeft zijn bedenkingen. Zegt: „Andere mensen hebben het vroeger gedaan zonder de mo gelijkheden die er nu zijn. Dat zet wel eens kwaad bloed. Maar ik voer een legale zaak met dezelfde prijzen als de an dere ondernemers. Als je kijkt naar de slokken geld die de overheid in grote bedrijven steekt, dan voel ik me niet schuldig". Niettemin heeft hij ticn-h wel wat negatieve reacties gehad van andere fietsenmakers in de buurt en de tweewieleraf- deling van de Bovag. Nuchter betoogt hij dat het uïtkerings- geld dat hij nu gebruikt, straks weer terug komt in de vorm van belastingen. „Ik kan begrijpen dat andere fietsenmakers in de buurt zo min mogelijk concurrentie willen, maar er is een enorme vergrijzing in de fietsen we reld. Ik ben erkend en hou me aan de regels, net als alle an dere fietsenmakers". Voor het standpunt van de Bo vag heeft hij minder begrip. „De Bovag ziet het als een vorm van oneerlijke concur rentie, ook alle werklozenpro- jecten in deze sector. Maar de reparaties is lang een stief kindje geweest van de fiets handelaren. In de werklozen- projecten is de productie altijd heel laag omdat we de erva ring missen, maar het is bo vendien werk waar fietsenma kers fantasieprijzen voor vra gen". Voor Jos is het zo verse onder nemerschap een eenzame en minder ideeële weg dari hij had gedacht. „Het is hard pe zen, want je komt overal al leen voor te staan. Daar wordt je op school nooit op voorbe reid Veertig uren werken per week is voor Jos een lachertje. Ver gunningen, de boekhouding, de voorraad bijhouden, afspra- door Karin Kuijpers foto Jaap Rozema ken nakomen, zijn rijbewijs halen en de winkel draaiende houden, maken dat hij zo'n ruim zestig uur per week werkt „Je moet consessies doen", verhaalt hij. „Eigenlijk ben ik anti-auto maar naar de groot handel op de broodbakfiets is niet al te handig. Ik moest dus mijn rijbewijs balen. Om mijn kost te verdienen ben ik be laas genoodzaakt ook een min der kwaliteit fiets te verkopen omdat anders de prijs te hoog wordt voor mijn klanten. En zo moet je ook al die franje als kilometertellers, gekleurde ka bels en versieringen verkopen en brommers repareren". Liefst zou de fietsenmaker zich in het alternatieve circuit profileren. Jos voelt zich aan getrokken tot de Mens-en Mi lieuvriendelijk bedrijfjes, on dergebracht in federatie 't Buskruit. Jos Bouman is zijn zaakje ge start met 25,000 gulden, deels een leverancierskrediet en deels een lening bij het Wal- lerfonds. Hij kocht een be staande fietsenwinkel op en betaalde goodwill. „Ik nam een zaak over die erkend is door het Centraal Bureau Rij wielhandel, waarmee je toe gang krijgt tot de groothandel. Dat kan eigenlijk pas weer als je bent ingeschreven bij de Kamer van Koophandel en dan moet je weer hebben vol daan aan de vestigingseisen, 't Is een hele wirwar van regels en vergunningen". Pro-stalling In zijn winkel heeft hij ook een buuitstalling, een voor waarde van de vorige eige naar. „Ik ben ook pro-stalling. Het slokt wel veel ruimte op, maar ik vind het een noodza kelijke voorziening voor 'de buurt, Daardoor krijg ik ook weer de nodige reparaties.". En juist die reparaties nemen een groot gedeelte van zijn tijd in beslag. „Zo'n razendsnelle handvaardigheid heb ik nog niet. Ik weet ook nog niet goed wat er in deze buurt rond fietst. Aan publiciteitverzor- ging ben ik nog niet toegeko men. Ik hoop ooit die uren die ik nu werk terug te brengen. Je merkt dat je sociale contact afneemt. Op zaterdagavond heb ik vaak geen zin om uit te gaan, wil ik vroeg naar bed. Vakantie is er helemaal nog niet bij. Maar ja, je begint net en dan moet je dat alles incal culeren. Het is hard pezen, vooral de eerste tijd, maar ik heb geen hekel aan mijn werk. Het is erg spannend en er komt een hoop denkwerk bij te pas. Je hebt tijd nodig". Jos is, hoe kan het ook anders, een fervent voorstander van de fiets en raadt alle autoge bruikers aan uit te rekenen wat een auto per kilometer kost en een fiets. tier van het bureau Nieuwe Werkgelegenheid bij de dienst Midden-en Kleinbedrijf. Be doeling is om dit jaar één cen traal informatie-adres te reali seren, zodat de cliënten niet van het kastje naar de muur worden gestuurd. De grootste problemen voor een starter zijn geld, huisves ting en opleiding. Maar er zijn meer punten waar de beginner rekening mee moet houden. In het starters boek van de Kamer van Koophandel zijn er 54 op geschreven, de Mens- en Mi- hevriendelijke bedrijven (MeMo) hebben er zelfs 256. Er komt dus heel wat voor kij ken. Het rijk heeft zich wat soepe ler willen opstellen voor de beginnende ondernemer en te genwoordig mag men een half jaar met behoud van uitkering een zaak starten. Volgens ad junct-directeur Thijs Schip horst van het midden- en kleinbedrijf is dit echter veel en veel te kort. „Na een half jaar kan men nog nauwelijks op eigen inkomsten draaien. Dergelijke dingen moet je als gemeente zelf kunnen bepa len." Schiphorst heeft overigens een uitgesproken mening over de start van een eigen bedrijf. „Je moet weten wat je wilt en de behoefte kennen. Er leven ideëen zat. Werklozen voelen zich vaak nutteloos. Nou, dan vind ik ga na watje zou willen doen en voor wie. Dan garan deer ik dat ik kan helpen. Di ploma's en geld komen dan op de tweede plaats. Mensen moe ten zelf initiatieven hebben en aan de hand daarvan hun markt bepalen." Een handzaam voorheeld is de Gele Gids volgens Schiphorst. „Blader die eens door, daar staan allemaal werkzaamhe den in waar werk achter zit. Dat heeft positieve effecten. Iemand die een idee uitvoert kan er toch gauw v eer twee aan werk helpen, dal heeft zijn effecten De adjunct-directeur onder kent overigens de problemen van een starter en prijst zich derhalve ook gelukkig met de mogelijke komst van Job Cre ation naar Rotterdam. „Dat bedrijf kan een kameraad zijn bij de realisering van de on dernemingen. Ze helpen je sneller door de startfase heen. Belangrijk is ook om je idee zo simpel mogelijk uit te voeren. Geen poespas en franjes, begin in een kantoortje van twee bij twee vierkante meter." Het verhaal van de concurren tievervalsing vindt Schiphorst heel betrekkelijk. „Daartege nover staan immers weer in komsten in de vorm van belas tingcenten en arbeidsplaatsen. Ik vind het vaak een onzin verhaal hoor, wat wij gewoon in de praktijk oplossen." Concurrentievervalsing De taak om nauwlettend op die concurrentievervalsing toe te zien, heeft de Kamer van Koophandel op zich genomen. Roelant Lawerman heeft na mens de Kamer zitting in de Wilbro-groep en bekijkt elk project op mogelijke concur rentievervalsing, „Wij hebben eind 1980 onder zocht of de klussenprojecten al dan niet concurrentieverval send werkten en kwamen tot de conclusie dat er veel meer positieve elementen in zaten dan negatieve", vertelt Roe lant Lawerman, zeer enthou siast betrokkene bij het alter natieve werk en de werkpro jecten. „Het is natuurlijk ge makkelijk genoeg om als ka mer te zeggen dat concurren tievervalsing niet mag, maar wij vinden dat ieder geval be keken moet worden. Daarom zitten we ook overal in. In 1981 is de Kamer in de be geleidingscommissie gaan zit ten als controlerende factor op de concurrentie. „Tenslotte heeft de Kamer van Koophan del alles met werk te maken en hebben wij de taak om voorlichting te geven en mee te denken en te werken aan het ordelijk economisch ver keer." Ook de Kamer is realistisch genoeg om in te zien dat de werkloosheid zich niet snel zal oplossen. „Daar zullen wij onze maatschappij naar moe ten inrichten", betoogt Lawer man. „Hoewei wij niet de illu sie hebben dat het starten van kleine bedrijven, de werkloos heid zal oplossen, want het blijft een druppel op een gloei ende plaat. Wij zijn ook extra voorzichtig geworden om mensen aan het idee van een eigen bedrijf te helpen, mede om ze tegen zichzelf te be schermen. Kijk, het eigen be drijf heeft de laatste tijd een lagere drempel gekregen door alle kreten die hierover in de politiek en economie worden geslaakt. Helaas weten wij maar al te goed dat een eigen bedrijf in lang niet alle geval len slaagt." De Kamer van Koophandel in Rotterdam geeft zelf geen fi nanciële ondersteuning. Wel is de Rotterdamse Kamer een van de meest voortvarende in ons land door de wil om mee te denken. „Langzamerhand wordt de starre houding, die andere Kamers kenmerken losgelaten", vindt Roelant La werman. „Elke Kamer ziet nu wel dat er alternatief werk gaat en moet komen." Een definitie van concurren tievervalsing kan Lawerman niet geven, simpelweg omdat dit per geval bekeken moet worden. Juist daarom pleit hij ook voor een sociaal-econo misch beleid op lokaal niveau. „De vier grote gemeenten zijn er klaar voor", meent Lawer man. 't Buskruit Niet dat ze het buskruit op nieuw hebben uitgevonden, maar de naam symboliseert wel de actie. Federatie 't Bus kruit, onderdeel van de Mens en Milieuvriendelijke bedrijf jes MeMo, en zeer actief in Ne derland, waar de laatste jaren liefst vijftienhonderd bedrijfjes zijn gestart waarin vijf zesdui zend mensen werken. Onder zoek maakte duidelijk dat zes tig procent van die bedrijfjes loonvormend is, de rest werkt kostendekkend. 't Buskruit neemt een speciale plaats in onder het dak van de eigen bedrijven. Is werken be langrijk of iets maken dat zin vol is, vragen mensen zich bij Buskruit zich af. Het accent ligt dan ook op zelfbestuur en het maken van zinvolle pro ducten. Bedrijfjes, aangesloten bij de MeMo-beweging en Buskruit, hebben bepaalde idealen. Kees van Alfen van het advieseol- lectief, somt ze op. „Tegen winst en voor kleine bedrij ven, voor arbeiderszelfbestuur, ruimte voor persoonlijke ont plooiing, openheid naar de consument qua prijsopbouw, een nuttig product maken, zui nig met grondstoffen en ener gie en hergebruik stimuleren." „Hoge eisen", geeft hij toe, „het is ook een hele stap om je aan te sluiten bij de federatie. Je moet actief meedoen en dat is voor sommigen een te zware belasting. De voorliggende voorzieningen om een eigen bedrijf te beginnen zijn zo be perkt, dat wij meer vernieu wend willen werken," Op 30 april wordt er in de Doelen een kleïnschaligheids- festival gehouden, bedoeld om geïnteresseerden meer over Buskruit te vertellen en het kleine bedrijf. £«a*Ug 6 april «ofplcintheater: 20.15: 'Leugens', w Het alziend oog* met Ton van utiinhoven, Qanci Geraedts, Sjoerd geys'en Huub Stapel en Tom van 5*1- Th titer Zuidpleio: 20.15: De "*agse Comedie met 'Goed' met Lies 'ranken, Trins Snijders, Guido de poor, en Francine Dreessen. 20.30: jVKceninozaal) Theater '80/Stichting oneeJraad Rotterdam; 'Omgeving' «n toneelvoorstelling over ïndenti- {rj Femke Boersma, Celia v.d. Rika Groszkopf, Mies de en Anke van het Hof. Luxor- 20.15: 'De dader heeft het gojan nieuwe musical van Annie Schmidt, Hary Bannink en ywdy stone, met o.a. Conny Stuart, if Hensbergen, Hans v.d. Wou- Ferd Hugas, Caroiien v.d. Berg Orkest ©J,v.Dick v.d. Stoep, De roeien: Rotterdam, 12.45: Koffiecon- door Ensemble Rott, Pbilh. Or- ke u?et ^errit Oldeman, viool, Har- Wierema, contrabas, Jan Jansen, Trinet, John Mostard, fagot, Arto 2?°.rnWeS. cornet a piston. Wouter trombone, Wim Vos. slag- Wk. Dirigent Henk Heunen. Con- ■fratoriuin; 10.00 en 14.00: Interna- ■"jnaal Gaudeamus Vertolkers Con- eerste ronde muziek van onze Jw_pt Lantaren: 20.30: Performan- festival. De Doelen: 14.30: Pop- F«heater 82/83; Poppentheater 'De rotwagen met 'Meneertje Fimpele- (4-10 jaar). Musi ca: Overschie, Kindertheater in de wijk; Kin dertheater Wiedus met 'Charlie' (6-12 jaar). Komcynshol; Ommoord. 14.00; Kindertheater in de wijk; Jeugdthea ter Wiedus met 'Doe normaal joh!" <8- 12 jaar). Poppentheater Belle Psss: Waterloostraat 137b, 14.30: Het pop pentheater Belle Psss. speelt 'Timpe en de torenbouwertjes' (vanaf 6 jaar). De Zevensprong: Hoogvliet, 14.00: Kindertheater in de wijk; Jacobus Wieman speelt 'Circus Pom Pierke' (4-10 jaar). Donderdag 7 april Hof- plelntheaten 20.15: 'Leugens', en "Het alziend oog' met Ton van Duin hoven. £anri Geraedts. Sjoerd Pley- sier, Huub Stapel en Tom van Beek- Theater Zuidplein: 20.30: (arlecchi- nozaal) Theater '80/Sttchung Toneel- raad Rotterdam, 'Omgeving' een to neelvoorstelling over indentiteit. met Femke Boersma, Celia v.d. Boogert, Rika Gros2kopf, Mies de Heer en Anke van het Hof. Piccolotheater 20.30: Prothealer met 'De drie zus ters' van Anton P. Tsjechov, met Mieke Visseher en Albert Zweep. Chris Koolmees (video). De Doelen; 13.00: Orgelconcert door Arie Xeïjzer, verzoeken van luisteraars en impro visatie. De Doelen: 19.00: Internatio naal Gaudeamus Vertolkers Con cours, tweede ronde muziek van onze tijd. De Doelen: 20.15: Brahmscyclus; (De Doelen i.s.m. TROS-klassiek pre senteert) Amsterdams Pianotrio, m.m.v, Vicente Zarzo. hoorn. Luxor- theater. 20.15: 'De dader heeft het gedaan' nieuwe musical van Annie M.G. Schmidt, Hary Bannink en Paddy Stone, met o.a. Conny Stuart, Lo van Hensbergen. Hans v.d. Wou- de, Ferd Hugas, Caroiien v.d. Berg e.v.a. Orkest oJ.v.Diek v.d. Stoep. Conservatorium: 14.00: Workshop jury Internationaal Gaudeamus Ver tolkers Concours (zie 5 apr.). De Schouwburg: 20.00; De Ned. Opera stichting met "Madame Butterfly1 van Puccini, met o.a. Sung Sook Lee, An- nett Audriesen, Rico Serbo. Frede rick Burchinal, Rudolf Ruivenkamp, Nico Schaap. Wim Huysman, Het Omroeporkest. Het Ned. Operakoor e.v-a. Het Berend: 22.00: Willem Snijders Kwintet (jazz-funk). Thea ter Zuidplein: 20.15; Jan Blaaser met zijn nieuwe programma Muzikale begeleiding Erïc Lamslag. De Lanta ren: 20.30; Performance Festival- Hofplein theater. 14.00: Bram Bies- terveld Kindertheater met 'Boem is hol' met Marja Wouters, Flip Heene man, Paul van Oord en Bram Bies- terveld. J.C. Chlllup: 20.30; Film The Chain Reaction'. De Kande laar: 20,00: Film 'De Mantel'. Sport paleis Ahoy': 19.00: Minivoetbal- show. Bioscopen Alhambra 1: 'Als je begrijpt wat ik bedoel' (al) zond. t/m woe. 1.30-4.00- 7.00 en 9.30 u. Alhambra 2: "The dark crystal' (al) zond. t/m woe. 1.30- 4.00-7,00 en 9.30 u. Calypso L Toot- sie' (al) dag. 1.15-4.00-7.00 en 9.45 u. Calypso 2: 'An officer and the gen tleman' 12) dag. 1.00-3.45-6,45 en 9.30 u. Calypso 3: 'Firefox' (12) dag. 1.45- 4.00-7.00 en 9.45 u. Centraal: 'Zachte plekjes* (18) dag. 12.30- 2.15-4.00-5.45- 7.30 en 9.15 u. Cineac (Beurs): 'As der azen' (al) zond. t/m woe. 1.30- 4.00-7.00 en 9.30 u. Cineac (Bijen korf): '£vij dead' (16) ma. en woe. 2.00 u, di, 7.00 en 9.3-', j Cinerama 1: 'Candhi' (ai) dag. 2.00 en 8.00 u. Ci nerama 2: Toolsie' (al) dag. 1.30- 4.00-0.45 en 9.15 u. Cinerama 3: 'Fame' (al) dag. 1.00-3.45-6.45 en 9.30 u. Cinerama 4: 'Annie' (al) dag. 1.00 en 3.45 u, De wereld volgens Garp' (12) dag. 6-45 en 9.30 u. Cinerama 5: 'E.T-' (al) dag. 1.15-4.00-7.00 en 9.30 u. Corso: 'De gendarme in paniek' (al) zond. t/m woe. 2,00-4.30-100 en 9,30 u. Kriterion: The deer Hunter' (12) dag. 8.00 u. Lumiere 1: 'First Blood' (II) dag. 2.00-7.00 en 9.3Ö u. Lumiere 2: Tron' (al) dag. 4.30-7.00 en 9.30 u. Lumiere 3: Puberty blues' (al) dag, 1.45-6.45 en 9.15 u. Lumiere 4: 'Fan ny en Alexander' (16) dag. 2.00 en 8.00 u. Metro 1; 'De Boezemvriend' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Metro 2: 'Het kleinste bordeel in Texas' (16) dag. 7,00 en 9.30 u. Rex: 'Er zijn nog drie smachtenden voor u' (18) dag. van 10.00 u. s'morgens tot 24.00 s'nachts. Thalia: De vierde man" (16) zond. t/m woe. 2.00-4.30-7.00 en 9.30 u. 't Venster-I: Tell me a riddle' (16) dag. 19.30 en 22.00 u, nu, gesloten, 't Venster-2: 'II Bidone' (16) dag. 20.00 en 22,00 u, ma. gesloten, 't Venstcr-3: The state of things' (16) dag. 19.30 en 22.CO u, ma. gesloten. De Lantaren: 'Caste Diva' (16) dag, 20.00 u, ma, ge sloten. Kindervoorstellingen Cinerama-4: 'Annie' dag. 1.00 en 3.45 u. Lumlere-2: "Frank en Frey' dag 2.00 u. Metro 2: 'E.T.' dag. 2.00 u. Passage: 'De Boezemvriend' dag. 2.00 u. Spljkenisse Euro 1; '101 Dalmaners' (ai) dag, 1.30 u. 'De vierde man' (16) dag. 6.45 en 9.15 u. Euro 2: 'First Blood' (16) dag, 1.30-6.45 en 9.15 u. Euro 3; 'Amve' (al) dag. 1.30-6.45 en 9.15 u. Hellevoetsluls TivoIMheater. 'Annie' (al) do. 20.00 u, di. en woe. 14.30 en 20,00 u Brlelle Apollo-theater: 'Annie' (al) di. 20.00 U, zat zond. en ma. 14.00-17.00 en 20.00 u. woe. 14.00 en 20,00 u, Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: 'Als je begrijpt w-at ik bedoel' (al) dag. 1.45. 'Dorp der ontucht' (16) dag. 6.45 en 9.30 u. Zaal-2: 'Summer Lovers' (16) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. beide paasdagen 1.45-4.15-6.45 en 9.30 u. ZaaI-3: 'First Blood' (16) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u, beide paasdagen 1.45-4.15-6.45 en 9.30 u. Euro Cinema-4: (Voorstraat 294): 'De vierde man' (16) dag. 6.45 en 9.30 u. C In ode: The black stallion' (al) dag. 8.00 u, vrij. 2.00 en 8.00 u, zat, 7.00 en 9,30 u. Kindervoorstellin gen (al) Euro Cinema: (Voorstraat) '101 Dalmatiërs' dag. 1.45. Cinode: 'Asterix en Cleopatra' zat. t/m woe, 2.00 u. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe- ken zijn dagelijks geopend van 8 30- 17.30 u. Buiten deze tijd, dus ook in de weekeinden is voor spoedgevallen een waarnemingsregehng. Men kan via het antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te weten komen welke apo theek waarneemt. Betreft hel een spoedrecepi, dan kunt u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt. Taxi Tele fooncentrale, Tel: 010-361222. Art- senboodse happen dienst: Tel: 206611 (ook voor Vlaardingen en Schiedam). Integraal Kankercentrum Rotter dam: „Telefoonbaken voor vragen over kanker" I.K.R. Tel: 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkel, Bei^jschenhoek en Bleiswijk Tel: 010- Diversen Telefonische Hulpdienst Rijn mond. Rotterdam 010-362244. Schie dam 010-731161, Voor hulp bij maat schappelijke en gees lelijke noden. Telefonische hulpdienst voor jon geren: Tel: 010-552539. dag. van 17.00-24.00 u. Telefonische Hulp dienst Spijkenisst: (van 19.00 tot 03.30 u): Tel: 01880-25952. H.I.C.t Hulp- en informatiecentrum Post kantoor Coolsingel Tel: 172929. socia le en culturele informatie, rechts hulp, studie en onderwijszaken, vaca turebank, loontechnische dienst enz. Geopend maand. 11.00-17,00 u, dinsd. t/m vrij. 830-1700 u. Crisiscentrum Rotterdam: Mathenesserlaan 270, lel: 763944. Voor mensen met accute problemen op elk gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. A.A. werkgroep Rotterdam: Berg weg 307a, te); 673815, voor mensen met alcoholproblemen. Stichting Rechtswinkel: tel: 525577 en 525690 (op werkdagen van 10.00-14.00 uur): Kralingen; Goudsenjweg 21. di. 17.00-19.00 u. Bloemhof: Violierstraai 1, di 17.00-19.00 u. Spangen: Pctgie- terstraat 8, do. 17.00-20.00 u. Bureaus voor rechtshulp: Zuid: Pleinweg 218-220, di t/m vrij. 10.00-12.30 u. Noord: Tcilingerstraat 59, ma 13.00- 16.00 u, dl. t/m vrij. 10.00-16.00 u. do. 19.00-21.00 u, vnjdag van 14.00-16.00 u. notaris aanwezig. West: Mathenes- serlaan 173: do. 13.00-15.00 uur, af spraken ma. en di. van 13.00-16.30 uur. ADVERTENTIE V WV BONNETERIE-SCHOEN 198,-. Van soeix-1 leer (che- vreau), mee bewerkt voor blad cn goudkleurig bit. Mt. 55 t/m 42» ook hal ve maten. In uni kleuren: zwart, navy, rood en zwart lak. Tweekleurig in navy/wit en grijs/wit. Ook in gauloiseblauw met 3 tinten blauw en in bruin met 3 tinten beige. Voor f 198.-. Bij de Bonneterie. Amuerdom: KahmtraoL, 020-262162 Den Haag: Buitenhof, 070-6S 6S 44 Rotterdam: f.tfefedflg. 0/0-136)25

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5