Pinkse wil van TV- schakelaar af Muziek voelt zich achtergesteld Maassluis doet niet mee aan BKB otest VlAARfliNGS DAGBLAD SCHIf PANISCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT w Galjoot niet snel te vinden Raadsleden gaan naar kerncentrale Slibberging in Nieuwlandse Buitenpolder Maassluis betaalt niet mee AANPASSING CAI-NET KOST 180 MILLE Na conflicten eensgezind verder PvdA wil rapport niet ver spreiden ■lp;. §M In sociaal-cultureel werk: Vlaardinger tweede bij kaas raden Volière vernield Westwi jk- markt ingekrompen Nieuwe dakbedekking voor Stadsgehoorzaal Gepoetst en geschoren Ook PEC eist waarborgen voor volwassen educatie DONDERDAG 7 APRIL 1983 Schiedam Het valt nog niet iedereen mee een straat in de Botenbuurt te vinden, als je Schiedam niet kent. Gisteravond: iemand uit Delft had een afspraak met de voorzitter van de vereni ging van huiseigenaren in Woudhoek en die woont aan de Galjoot. De Galjoot: dat js een boot, vandaar dat die buurt de Botenbuurt heet. Maar dat wist de Delftcnaar niet* Hij vroeg een flink aantal Schiedammers: „Weet u de Galjoot?" En er waren zelfs mensen, die kwaad rea geerden. Zo belandde de man in de Galjootstraat In Rotterdam-West. Mis. Op nieuw geprobeerd, bij de po litie nagevraagd, maar daar werd de man uit Delft niet veel meer wijzer dan dat 'het wel ergens in die nieuw bouw in Schicdam-Noord zal zijn'. Veel te laat voor die af spraak kwam hij aan. Bewoners van de Boten buurt kennen dergelijke er varingen wel. Volgens een aantal hunner zou er vee! aan de onduidelijkheid ver holpen zijn, als de gemeente achter hun straatnaam ook inderdaad 'straat' had gezet. Men noemt het een positief gegeven, dat de gemeente in de meest recente nieuwbouw van Woudhoek, die waar schijnlijk de Beroepenbuurt al gaan heten, wel het be grip 'straat' wil toevoegen aan namen zoals Schrijn werker, Glazenwasser en Leerlooier. Schiedam De leden van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden en per soneelszaken in Schiedam gaan naar Borssele. Zij brengen op 20 mei een werkbezoek aan de kerncen trale van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij. Aan de excursie is tevens een bezoek aan de Ooster- scheldewerken nabij Haamste de gekoppeld. Binnen de commissie bestaat de behoefte zich wat meer te oriënteren op het gebruik van kernenergie en de problema tiek die dat met zich mee brengt, Tevens hoopt men door zo'n uitstapje de eontac ten tussen de raadsleden t< verbeteren. Hoek van Holland Burge meester en wethouders van Rotterdam willen om do Nieuwlandse Buitenpolder in Hoek van Holland bestemmen voor slibberging. Voorlopig zou er in vijf fasen gestort moeten worden. Eerder al liet de Hoekse dcel- gemeenteraad een protest ho- ren tegen de slibberging. Eén van de aangevoerde argumen ten was toen dat de aanleg van de geplande rijksweg 20 er door vertraagd zou kunnen worden. In het rijkswegenplan wordt echter die rijksweg op zijn vroegst in 1992 verwacht. De Rotterdamse dienst voor gemeentewerken, die de ber ging moet voorbereiden, is van ^ening dat het hier gaat om slib dat weinig tot matig ver ontreinigd is en dat nauwelijks gevaar of hinder voor de om geving zal geven. Ook het kwelwater is niet sterk ver ontreinigd. Hoewel er vijf opspuitingen met havenslib worden voorge steld verwacht men dat er niet 'heer dan twee zullen worden JJ'tgevoerd, in totaal 750.000 kubieke meter. Dat gebeurt in de periode tot 1987. Maassluis De gemeente Maassluis is niet van zins bij te dragen aan de verplaatsing J-an de munitie-opslagplaats in het Staelduinse bos. Het ge meentebestuur van 's-Graven- j&nde, op wiens grondgebied het bos ligt, heeft de omliggen- dejplaatsen om een bijdrage in de kosten gevraagd. Het bos is een regional^ voor ziening en dus moet de pro vincie de verplaatsing van de Opslagplaats tnaar betalen, vindt Maassluis. Burgemeester £n wethouders van Maassluis hebben dit meegedeeld aan hun collega's in 's-Gravenzan- de. Vlaardingen Directeur J. Pinkse van de gemeen telijke energiebedrijven, die ook de exploitatie van het Vlaardingse radio- en tv-kabelnet onder zijn hoede heeft, heeft in een nota aan het college van B en W toegegeven, dat de keuzeschakelaar die moet worden gebruikt om alle tv-programma's, die via de CAI worden doorgege ven, te kunnen zien zeer storingsgevoelig en in de praktijk erg hinderlijk is. Hij heeft het voorstel gedaan om het meegroeinet, waar Vlaardingen destijds voor ge- kozen heeft, dusdanig aan te passen, dat alle tv-program ma's vla sleehts één van de twee toegepaste signaal ka bels kunnen worden bekeken, zo dat de gewraakte schakelaar kan komen te vervallen. De B- kabel zou dan kunnen worden gebruikt voor de levering van de radio-signalen en voor eventuele andere toekomstige toepassingen van het kabelnet. Met het op die manier aanpas sen van het kabelnet zou een bedrag van ruim 255.000 gul den gemoeid zijn. Omdat er na de aanpassing minder storin gen zullen optreden, doordat er niet meer zoals nu het geval is regelmatig keuze schakelaars moeten worden vervangen, kunnen de onder houdskosten voor het CAl-net dan. omlaag. Voor de abonnees zou dat betekenen dat de ver hoging van het tarief beperkt zou blijven tot 67 cent per maand. In de nota noemt Pinkse als belangrijkste nadeel van de keuzeschakelaar, dat gebrui kers van video-apparatuur hoge kosten moeten maken om hun apparatuur op het CAI-net te kunnen aansluiten. Volgens Pinkse wordt de toe name van het aantal video-re corders in Vlaardingen ongun stig door het toegepaste sy steem beïnvloed. Ook het aan sluiten van een tweede toestel is veel duurder dan wanneer de gemeenteraad destijds voor een ander kabelsysteem, zoals het door het college voorge stelde mini-sternet, zou heb ben gekozen. Ook voor zo'n tweede toestel wordt de situa tie na het aanpassen van het net verbeterd, zo blijkt uit de nota. CDA-fractieleider Jo Schriel, die in 1977 een van de belang rijkste voorstanders was van het gekozen systeem, slaat hoewel hij het stuk van Pinkse nog niet heeft bestudeerd nog steeds achter de keuze die- de gemeenteraad destijds ge maakt heeft. Volgens hem is het probleem dat de keuze- schakelaars zo storingsgevoelig zijn te ondervangen; er is vol gens hem een electronische schakelaar in de handel, die heel wat beter werkt. Verzoening in PvdA Schiedam De PvdA zal het rap port van de on- derzoekscommis- sie-Lems niet in de openbaarheid brengen. Het wordt niet onder dc leden ver spreid. Ook wordt het niet wenselijk geacht als de re dactie van het PvdA -orgaan Voorwaarts er melding van maakt. Dat zou volgens wethou der Chris Zijde veld 'haaks staan op de gisteravond uitgesproken in tentie tot verzoe ning. Want, zo sprak Zijdeveld, „wij hebben nu besloten niet meer in de stront ie roeren. Dan moe ten wij dat ande ren ook niet laten doen. Wel zullen exem plaren van het rapport o verhan - digd worden aan partijleden, die daar nadrukkelijk om vragen. Maar ook de pers, hoe wei deze het al heeft, krijgt geen exemplaren. Ver spreiding van het rapport wordt te duur geacht, zo luidt de officiële verklaring. Op pagina 22 van het rapport doet de commissie- Lems enkele aan- be velingendie blijvend een goe de verstandhou ding in de afde ling moeien ga randeren. Tez ij lt ertijd komen deze aan de orde. Zo zal de icancfj- daatstelling voor de gemeenteraad in 1986 door een onafhankelijke commissie gedaan moeten worden en niet door het zittende bestuur, om herhalingen van vorig jaar te voorkomen. Schiedam In opvallende harmonie heeft de PvdA-afdeling Schiedam gisteravond besloten alle 'oud zeer' te begraven. Zonder kritiek besloten de zestig aanwezige leden van de vorig jaar verscheur de afdeling om de handen ineen te slaan en alle conflicten met de mantel der liefde te bedekken. De Sehiedamse oud-burge meester Arie Lems, die aan wezig was als voorzitter van de onafhankelijke onderzoeks commissie en die zichzelf ver geleek met een huwelijksadvi seur, kon zijn missie geslaagd noemen. Zo eensgezind als de afdeling zich gisteravond in de Blauwe Brug gedroeg, heeft de PvdA de laatste jaren in Schiedam niet geopereerd. Het had er voor de aanvang van de ver gadering anders uitgezien. Af delingsvoorzitter Ruurd van der Veer had verklaard, dat wat hem betreft de vergade ring achter gesloten deuren zou worden gevoerd. Maar een dergelijk voorstel bleef achter wege. Financiële beschuldigingen je gens dat voormalige bestuur bleken onterecht te zijn, zo constateerde de onderzoeks commissie in een rapport. En voor een toelichting hierop waren Arie Lems en Koopman, penningmeester van het PvdA-gewest Zuid- Holland, gisteravond aanwe zig. Lems legde uit dat de commis sie zich zo verzoenend moge lijk had opgesteld. Om die re den had men zich niet beperkt lot een financieel onderzoek, maar ook de sfeer in de afde ling beschouwd. De beschuldi gingen over financieel wanbe heer zijn volgens Lems ont staan vanuit een situatie, waarin het ex-Bestuur een jaar geleden een ontactisch voorbe reide kandidatenlijst voor de gemeenteraad presenteerde, waar de achterban later de be zem doorheen haalde. Ook dat was niet al te slim geweest, constateerde de door het Pvd A-gewest ingestelde com- missie-Lems. De commissie bepleit dan ook een meer formele afbakening van taken en bevoegdheden. Een aanbeveling in het rap port is bijvoorbeeld om de kandidaatstelling voor de ge meenteraad punt van discussie te maken. Waar het ging om het financiële geharrewar, liet Lems weten dat 'een commu nicatiestoornis' tussen vorig penningmeester Henk de Veld en huidig penningmeester Ben Stuivenberg de helderheid niet bepaald vergroot had. Lems legde uit dat het huidige bestuur halverwege het jaar een ander boekhoudkundig sy steem was begonnen, wat hoogst verwarrend had ge werkt. Hij nam het op voor de ex-penningmeester, waar het ging om betalingen die door deze nog verricht zijn na over dracht van de boeken en waarvoor dit bestuur geen verantwoordelijkheid vtenste te dragen. „Maar zoiets is ge bruikelijk," redeneerde Lems. „want met alle respect; het gaat hier om amateurs, geen mensen met een SPD-diploma, maar mensen die best een beetje kruïdenierachtig mogen schipperen." „Zand erover," besloot de PvdA, overigens nadat Hans van der Vlist nadrukkelijk had geverifieerd of het be stuur zich kon vinden in de aanbevelingen van de commis- sie-Lems -hetgeen het geval bleek. Han van der Horst be pleitte, om de verzoening echt te onderstrepen, een woord van dank aan het onterecht beschuldigde ex-bestuur en de vorig jaar afgetreden raadsle den van de linkervleugel -en ook daar had voorzitter Van der Veer geen moeite mee. Als tegenprestatie liet de weer sterk aanwezige linkervleugel het huidige bestuur ook voor het komende jaar aanblijven. De verkiezing van het nieuwe bestuur was zelfs een hamer- stuk. En daarmee was einde lijk de in december afgebro ken jaarvergadering voorbij. Volgende keer presenteert het bestuur een werkplan en een begroting voor dit jaar. Oud-burgemeester Lems temidden van de PvdA-be- stuurders in Schiedam, met onder anderen Ruurd van der Veer, Hans Ver linde en Ben Stuivenberg. mm 'ïêÊjfè. Schiedam De heer R. Kluin uit Vlaardingen heeft de twee de prijs gewonnen in de wed strijd kaas raden, die in het Sehiedamse Novotel werd ge houden in het kader van het Zuiver Hollands Zuivel Festi val. De eerste en derde prijs gingen respectievelijk naar de heren N. Breyer en A. de Vink uit Rotterdam. De drie prijs winnaars kregen een weekein de in het Novotel in Venlo aangeboden. Maassluis Op het Koningin Julianaplein in Maassluis is gisteravond een volière van de gemeente vernield.. Er werd een ruit kapot geslagen en het gaas kapot geknipt; 29 siervo- gels zijn verdwenen. Of de 14 kanaries, 10 parkie ten en 5 andere tropische vo gels zijn gestolen of gewoon de vrijheid hebben gekozen toen ze die mogelijkheid hadden, is niet bekend. I Vlaardingen De sector muziek binnen de ama teuristische kunstbeoefe ning voelt zich benadeeld ten opzichte van de ande re sectoren in het sociaal- cultureel werk, zoals de club- en buurthuizen. De Federatie van Muziekge zelschappen noemt bet onjuist dat er voor de amateuristische kunstbe oefening een vast bedrag in de begroting voor het sociaal-cultureel werk is opgenomen. Verder heeft de federatie ook moeite met de wijze, waarop de beschikbare subsidie wordt verdeeld. Met name mei het feit, dat er voor de hoge mate riaalkosten van de muziekver enigingen, 2oals instrumenten, uniformen en dergelijke, geen subsidies beschikbaar zijn. Een en ander blijkt uit een notitie van het VCW over de thema- gesprekken die zijn gehouden over de amateuristische kunst. Sinds 1981 hebben de vereni ging voor de amateuristische kunstbeoefening te maken met een nieuwe subsidiemethode. Er zijn 22 verenigingen, die op basis van die methode de helft van de kosten voor vergoedin gen aan de dirigent, de in structeur of de regisseur be taald krijgen, alsmede alle goedgekeurde kosten voor de huur van repetitieruimten. Daarnaast ontvangen de Fede ratie van Muziekgezelschap pen, het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel en het Popoverleg een eigen subsidie voor overkoepelende activitei ten. Binnen het bedrag dat voor 1983- voor deze sector van het sociaal-cultureel werk op de begroting staat is subsidiëring volgens de afgesproken nor men al niet meer haalbaar, zo wordt in de notitie geconsta teerd. Als de begrotingen die door de gesubsidieerde vereni gingen over dit jaar zijn inge diend kloppen, dan is er te weinig geld beschikbaar. De Federatie van Muziekge zelschappen vindt dat er een aparte subsidie moet worden ingesteld voor materiaalkosten voor de muziekverenigingen. Volgens het VCW is een ver betering van de subsidierege ling momenteel echter niet te verwachten. De enige moge lijkheid zou zijn, binnen het huidige budget verschuivingen tussen de diverse verenigingen onderling aan te brengen. Vlaardingen De West- wijkmarkt in Vlaardin gen is met ingang van deze week geslonken. AUe lege standplaatsen, vijf tien in totaal, zijn er tus senuit gehaald om de markt een beter aanzien te geven. Alleen de 35 kraampjes, die er elke week staan, zijn nu over gebleven. De buurtmarkt heeft nooit aan de verwachtin gen voldaan. De opzet vijf jaar geleden bleek te groots. De Westwijk- markt heeft zich nooit de status kunnen verwerven van die in bijvoorbeeld Holy, waar velen naar toe trekken. Kooplieden klaagden in de Westwijk al langer over de lege plekken. Het aangezicht van de markt had er on der te liiden. Door de Westwijkmarkt te beperken tot alleen de vaste standhouders hoopt men een aantrekkelijker beeld te scheppen. Het moet een positieve uitwer king hebben op de stroom op koopjes beluste klan ten. Vlaardingen Als de ge meenteraad ermee akkoord gaat kan de Stadsgehoorzaal nog dit jaar beginnen met het vernieuwen van de dakbedek king. Met dit karwei is een be drag van zo'n 90.000 gulden gemoeid. Hel dak van het complex is hard aan een nieu we bedekking toe. Afgezien van deze onder- houdswerkzaamheden wil heL college van B en W dit jaar ook nog een bedrag van 80.000 gulden beschikbaar stellen voor allerlei voorzieningen in het cultureel centrum De Har monie en in de Stadsgehoor zaal zelf. Van dit bedrag moet onder andere een nieuwe ge luidsinstallatie en een filmpro jector voor de Harmoniezaal worden aangeschaft, terwijl ook de geluids- en filmcabine van de Stadsgehoorzaal zelf moet worden verplaatst en verbeterd. Maassluis Een inbre ker die een winkel in de Nieuwstraat bezocht vond het raadzaam om naast twintig pakjes kauwgom ook twintig tandenborstels mee te ne men. Verder nam de on gewenste bezoeker hon derd scheermesjes met en twintig bijbehorende scheerapparaten. De dief richtte een breekschade aan van vijftig gulden. Vlaardingen In oen brief aan het college van B en VV heeft het Plaatselijk Educatief Centrum geëist, dat er waar borgen komen voor de kwali teit van de volwasseneneduca tie in de toekomst. Er moet een 'duidelijke structuur' ko men, waarbinnen afspraken gemaakt kunnen worden, al dus hel PEC. Met de brief haakt het educatief centrum in op dc bijgestelde ontwerp- bricf, die het VCW namens de commissie voor de democrati sche planning aan het ge meentebestuur heeft gestuurd over de problemen, die met de buurthuizen over het educatie ve werk zijn ontstaan. In de brief van de commissie voor democratische planning wordt gesteld, dat het hoog tijd wordt dat er voor de buurthui zen een overkoepelend stede lijk orgaan komt, waarmee af spraken over allerlei zaken kunnen worden gemaakt. Op dat stedelijke orgaan duidt ook het PEC-bestuur in haar brief. Maassluis De PvdA'er Robert Punt heeft deze week tijdens de gemeente raadsvergade- ring in Maassluis het college verzocht een peti tie van Rotterdammer F.Linneman te onder steunen, waarin werd geprotesteerd legen het intrekken van de BKR-regeling. Punt sprak van een 'ondoordacht afbraakbeleid van de re gering', omdat 75 procent van de kunstenaars financiële steun zouden moeten krijgen van de gemeentelijke sociale diensten. „Daardoor bedraagt de besparing geen 80 mil joen, maar slechts 18 miljoen", protesteerde hij, daarbij desieund door PPR/PSP-raadslid Jaap van der Griend. VVD-fractievoorzitter John Scheerstra was het niet met de socialist eens. „Bezuinigingen moeten niet in dc gemeente raad worden besproken. Dat zijn zaken die in de Tweede Kamer moeten worden behandeld", vond de liberaal. „Het college heeft juist gehan deld." Bovendien wonen er in Maassluis geen kunste naars die gebruikmaken van de BKR, zodat er ook geen belangen van de gemeente zijn ge diend. Zijn mening werd gedeeld door de frac tie van het CDA. Fractievoorzitter Joke van de Rest meende eveneens, dat het om een landelij ke aangelegenheid ging. Bovendien verwees zij naar de principe-uitspraak van de raad geen moties van derden te ondersteunen. Op grond van de afwijzende reacties van de overige politieke partijen besloot Punt een door' hem opgestelde motie niet in te dienen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1