Mm 'Dekens' beschermen zwembaden tegen kou College definitief tegen randweg Zuid SPORT 17 Doelman Ronald Groen leert veel bij Sparta Door isolatie het hoofd boven water houden Jeugdland vaart af KNVB-clubs op een na voorzien De Ruiter en SVV beslissen maandag Kolpabad: renovatie in 1984 'Vereniging wekt onnodig angst' peugeottalbot Schakers spelen om open titel Waterweg Het heeft er alle schijn van dat de zwembaden in. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis het water tot de lippen is gestegen, nu de zomer voor de deur staat en de buitenbaden vanaf 7 mei weer worden opengesteld. Het op de juiste tempera tuur houden van de bas sins kost de drie Water weggemeenten sloten vol geld. j Terwijl de ene bezuiniging»- golf de andere overspoelt, is V het amper verwonderlijk te V noemen dat energiebesparende maatregelen in zwembaden steeds meer aanslaan en aan- dacht krijgen. I; Schiedam wacht op de beslis- Ising van het ministerie om een i J volautomatische, isolerende I 'deken' voor Groenoord tc mo- gen aanschaffen. Het buiten- bassin kan op die manier wor- ♦J den toegedekt, zodat het bad- water in de avonduren minder sterk afkoelt. Iets dergelijks heeft zwembad Dol-Fijn in Maassluis vorig jaar al in ge- bruik genomen; zij het dat de deken daar met mankracht over het zwembad heen wordt De werknemers van het Maassluisse zwembad sjorren elke avond de isolatiedeken over het bad. Vijf minuten werk, maar het bespaart een hoop op de energiekosten. Ook Vlaardingen gaat met de energiebesparing aan de slag. Het Kolpabad komt binnen kort tn het bezit van een isole rende deken van landbouwfo- lie Schiedam en Maassluis gebruiken dit materiaal even eens voor hun buitenbad terwijl een grote renovatie zich op een verbetering van de warmte-isolatie toelegt. Voor het Holybad worden de moge- lijkheden om ook de energie- rekeningen drastisch te kun- nen verlagen momenteel op het stadhuis onderzocht. ken we binnen drie, vier jaar terug te verdienen. We bespa ren minstens veertig procent op ons aardgasverbruik. In door Cock Rïjneveen sommige gemeenten is dat zelfs tot zestig procent opgelo pen." Wat nu in het Kolpabad gaat plaatsvinden, noemt hij 'provisorisch'. Het is een lap middel voor korte tijd, dat geen echte zoden aan de dijk zet. Uit Maassluis komen trouwens dezelfde soort geluiden. Dat landbouw- of noppenfolie scheurt te snel, weet bedrijfs leider Jacques van der Nouwe- lant van De Dol-Fijn. Maar zo- wei Schiedam als Maassluis gebruiken het materiaal net als Vlaardingen voor de op- warmperiode van het open lucht zwembad. V ooruitstrevend In de Eerste Stad aan de Wa terweg hoeft volgens de be drijfsleider weinig meer aan het enige 25 meter-bad te ge beuren. „Ik heb m'n ogen uit gekeken, toen ik hier kwam werken", vertelt hij. „Ze zijn erg vooruitstrevend geweest bij de bouw van het zwembad in 1970. Dubbele beglazing en zo..." Dol-fijn heeft ook ai een zwemseizoen met de isoleren de deken gewerkt. ..Dat ding hadden we eerst op proef, maar het was zo'n doorslaand succes dat we 't ding eind vo rig jaar meteen hebben aange schaft." Twee man schuiven de rutm 25 meter lange deken, die 1500 gulden kostte, elke ochtend van het bad af. Van der Nou- welant: „Het is een kwestie van vijf minuutjes werk. En je Vlaardingen Een grootscheepse renovatie van het Vlaardingse Kol pabad staat voor 1984 op het schema. Teun Goedknegt van sport en recreatie: „Het was des tijds één van de modern ste zwembaden van Ne derland. Er is incidenteel wel eens wat veranderd, maar het moet nu zwaar onder handen worden genomen. We moeten denken aan flink wat vernieuwingen, verbete ringen, aanpassingen aan de nijpender wordende situatie rond de enorm hoge energieprijzen." Om die reden zal de dak bedekking van het Kol pabad vernieuwd en te gelijkertijd van isolatie materiaal worden voor zien. Van de speelvijver de Halve Maan is de te poreuze bodem er sij pelt teveel water weg aan verbetering toe, ter wijl een gescheiden ver war mi ngsssysteem voor beide buitenbaden even eens een belangrijk kos tenbesparende factor kan zijn. Ook de grindfilters voor de zuivering van het badwater 2ijn aan een opknapbeurt toe. bespaart er twee tot driehon derd gulden per week mee. Nee, wanneer je dat automa tisch gaat doen wordt het voor Maassluis veel te duur." Experiment „Hoeveel energie kan worden bespaard", zegt Teun Goedk negt van de Vlaardingse afde ling sport en recreatie over het in gebruik nemen van het noppenfolie, „is niet aan te ge ven. Maar dat het een bespa ring oplevert is zeker. Een vergelijking met vorig jaar maken gaat mank, omdat je met de verschillende weers omstandigheden rekening moet houden, 't Is het experi ment waard; zeker gezien het kleine bedrag voor de aan schaf van die deken." De gemeenteraad moet 2700 gulden voor de 52 bij 12,5 me ter grote deken uittrekken. Het isolerende materiaal zal alleen de eerste week van mei. tijdens de zogenaamde op- warmperiode, het buitenbad tegen nachtelijke kou bescher men. Het veelvuldige en onge wenste bezoek aan het Kolpa bad 's avonds plus daarbij de zware arbeid die het vergt om telkens de deken van het bui tenbad af te sjorren weerhoudt de gemeente Vlaardingen van een permanente afdekking. Daarbij, de kosten zouden dan in de tienduizenden guldens gaan lopen. Terugverdienen De gemeenteraad van Schie dam daarentegen heeft nog niet zo lang geleden voor deze laatste oplossing gekozen. Hans van der Linden, de zwembad-isolatiespecialist van de Sehiedamse afdeling sport en recreatie, hoopt nog voor de opening van het buitenbas- sin van Groenoord de toestem ming van het rijk binnen te hebben, De kosten van de kunststof deken, die aangedre ven door een elektromotor au tomatisch over het bad heen moet rollen, komen op 70.000 gulden. Maar, verzekert Van der Linden: „Dat bedrag den- Schiedam Burgemees ter en wethouders hand haven hun standpunt uit 1978, dat de zuidelijke randweg er niet moet ko men. Een drukke verbin dingsweg tussen Rotter dam en Vlaardingen via de Havendijk in Schie- dam-Zuid is hiermee defi nitief van de baan. Als de bewonersvereniging Schiedam-Zuid even de moeite had genomen dat na te vragen op het stadskantoor, had zij dat ook meteen kunnen verne men, merkt het college van B en W enigszins verwijtend op. Het college beschuldigt de ver eniging ervan 'onnodig angst' gewekt te hebben door het schrijven van een open brief, waarin de zorg om randweg Zuid werd uitgesproken. „Ach, dat is voor rekening van de gemeente", reageerde gis termiddag opbouwwerker Ar- mand van Puyvelde von Schiedam-Zuid. „Die rol van de kwaaie pier moet je nu een maal spelen om dingen los te maken, zo gaat dat altijd. Met het gif op het GTB-terrein maakten wij er ook zó'n zaak van, en dat werd dan gesust, maar ondertussen blijkt toch maar dat het één van de meest giftige terreinen van Neder land is." Volgens Van Puyvel de leek de situatie rond de randweg Zuid eveneens zorge lijk. Maar hij zegt blij te 2ijn, dat het college nu de wijk ge rust stelt. In de brief aan de bewoners vereniging schrijven B en W dat het feit, dat de randweg niet wordt aangelegd, de ge meente niet van de verplich ting ontslaat om voor goed be reikbare industriegebieden te zorgen. Dat de Westfranke- landsedijk nu wordt doorge trokken naar de Burgemeester Van Haarenlaan, is uitsluitend ADVERTENTIE talbot „Biiceotg r«Uor Van Beethovensingel 124, Vlaardingen, tel. 010-35 79 00 Jeugdland vaart af: in de Voorhaven vertrekken de kinderen naar het museumschip De Buffel. Schiedam Op de terugreis naar Schiedam zaten ze allemaal te treuren: „Hè, nu al, kunnen we nog niet even blijven?" Zo leuk was het geweest, dat vaartochtje met Guus Klepke's schuit De Groene Vrede naar het Rotterdamse museumschip De Buffel. OOK KEUZE UIT 40 GEBRUIKTE AUTO'S V.V.N GEKEURD. BOVAG GARANTIE „Het was grandioos ge- 1 slaagd", riep Riet Immerzeel, medewerkster van het ge meentelijk bureau Jeugd land, na afloop vrolijk uit. Van de meisjes, onder wier hoede de kinderen meegin gen de Nieuwe Maas op, had zij begrepen dat veel kinde ren voor het eerst in De Buf fel kwamen. „En dat is toch gek, vind je niet, want er gaan zoveel scholen naar toe, datje zou zeggen: iedereen is er wel eens geweest. Maar dat was dus niet zo. Nou, ze vonden het zó!" Er kunnen maar twintig kinderen per keer mee, maar er is veel meer belangstelling. De vaartocht was niet het enige succesvolle Jeugdland evenement. Op het Bach- plein deden ondanks de aangrenzende kermis toch nog over de honderd kinde ren mee aan het spelcircutt. Het Zuiderkwartier zat vol voor de tekenfilms, in zaal Irene draaide het Limburgs Jeugdtoneel met het stuk 'Assepoester'. Om maar eens wat te noemen. Vandaag gaan de activiteiten onver minderd voort, evenals mor gen. bedoeld om de ontsluiting van het industriegebied rond Wil ton -Fijenoord en de Hollandse Constructie Groep (HCG) te verbeteren. Nadrukkelijk wordt gesteld dat het industriegebied rond de voormalige Gusto-werf ont sloten moet worden via de N ieu w-Mathenesserstraat. „Deze visie is niet nieuw," al dus het college. Wat hierover geschreven staat in de recente nota 'Grootstedelijke crisisver schijnselen... ook in Schiedam', wordt door B en W dan ook louter gezien als een bevesti ging van hel oude standpunt. Het college wijst op de nood zaak om het industrieverkeer buiten de woonwijk te houden, in verband waarmee aange drongen wordt op openstelling van de 'oortjes' bij Vijfsluizen naar rijksweg 19 en de Bene- luxtunnel. De brief aan de bewonersvere niging maakt niet duidelijk hoe het college denkt te voor komen dat industrieverkeer vanaf de Westfrankelandse- dijk doorrijdt in de richting van Gusto of andersom. Maar in Schiedam-Zuid kent men een ambtelijk advies, dat spreekt van een wegversmal ling op de Westfrankelandse- dijk ter hoogte van de HCG of zwembad Zuid. Het industrie verkeer richting Hoek Loos en Tankercleaning zou dan vanaf de Maasdijk moeten komen: dat gaat dus wel via de Haven- dijk. Van Puyvelde neemt echter aan, dat dit in de prak tijk wel zal meevallen. „Naar Hoek Loos gaat niet zoveel verkeer en Tankercleaning verdwijnt op den duur toch." zegt hij. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 7 apni 1983 De dansgroep Vlavoe van het CJV Liefde en Vrede no digt kinderen van acht tot twaalf jaar uit aan volksdan sen mee te doen. Je kan er on der andere de Pettycake Pol ka. Het Straatje en de Minous- ka leren. Er wordt elke woensdagmiddag van twee tot drie uur gedanst in gebouw Triangel, Fransenstraat 14 in Vlaardingen. Vlaardingen De drieën twintig KNVB-verenigmg, die deze regio telt, zijn voor vol gend seizoen op één na voor zien van een oefenmeester voor de A-selectie Veel schok kende mutaties deden zich de afgelopen maanden niet voor. Alleen het aanstaande vertrek van Jan van der Velden, die de afgelopen twee jaar bij Her mes DVS voortreffelijk werk afleverde en daar nu nog de Schiedammers behoren lot de vier titelkandidaten m de zon dagse eerste klassedoet, gaf niet alleen op sportpark Harga stof tot spreken. Voor het overige was het rus tig op de 'trainersmarkt. Het is zelfs opvallend te noemen, dat van die drieentwintig clubs slechts negen het nodig von den van technisch 'bewind voerder' te veranderen. Het wachten is nu nog op FC Nieuwland, dat Martin Schaap met lede ogen naar Aeolus 2tei overstappen. Eén troost heeft voorzitter Peter Friederich De hoeveelheid 'brodeloze' trainers is van dien aard, dat hij op z'n gemak alle kandida ten de revue kan laten passe ren en een zorgvuldige keuze kan maken. S Het volledige overzicht luidt: Club 1982-1983 1983-1984 Hermes DVS Jan van der Velden Leen Admiraal DHS Henk Konemann Wim Freriks VFC Wim van der Zwart Aad de Held Fortuna VI Jan Postema Jan Soumart Excelsïor'20 Piet Rooren Ene Gudde Martini! Hans Ruytenberg Hans Ruytenberg Hollandiaan Hans Voets Hans Voets VDL Ger Robbemond Ger Robbemond Schiedam Jack Lammers Cor Habermehi FCN'66 Martin Schaap Onbekend RKWIK John Sey Jan van 't Hof PPSC Ane Kurver Arle Kurver Zwaluwen Cor Nieuwenhui2en Cor Nieuwenhuizen Excelsior Far Groeneweg Fer Groeneweg TSB Hans Stout Henk van der Bend MW'27 Gerard Weber Gerard Weber Vlaardingen Jaap de Roode Ron Schleurhollz Boerma Hoekse Boys Cor van Rooij Cor var> ROOif DSS'26 Dirk Hoogenboom Dirk Hoogenboom HBSS Roel den Hartog Cees Hoogerwerf Satelliet Wim Poutus Wim Poulus HVO Ger Pijl Ger Piji DVO'32 Gertie Baas Gertie Baas Ronald Groen wordt onder handen genomen door Eddie van de Roer. Schiedam De carrière van kceperstalent Ro nald Groen (19) lijkt met de belangstelling van Sparta in een stroomversnelling te zijn geraakt. Aanvankelijk was het de bedoeling om slechts drie weken stage te lopen bij het tweede elftal van de Rotterdamse eredivisieclub, maar trai ner Jan Nijman was dermate tevreden over de verrichtingen van Groen, dat hij nu tot aan net eind van het seizoen bij Sparta mag blijven trainen. „Je kunt zien dat hij aanleg heeft", verklaart Nijman. „We gaan Ronald nu over een langere periode bekijken, waarin we hem natuurlijk ook in wedstrijden aan het werk wil len zien". Groen begon als pupil bij Ex- celsior'20, waar hij als voetbal ler weinig indruk achterliet. Zijn grote mond over ver meende fouten van de keeper van zijn elftal, deed de toen malige jeugdtrainer Eric Gud- de besluiten hem in het doel te stationeren. Een 'gouden' vondst naar later zou blijken. „Ik ben eigenlijk in het kee persvak gerold", vindt Groen. „Ik groeide er als het ware mee op en daar heb ik tot nu toe nog geen spijt van gehad". Kwaliteit Toen Eddie van de Roer, vroe ger doelverdediger van onder meer SVV en Excelsior, Groen anderhalf jaar geleden aan het week zag, besloot hij om de ta lentvolle doelman te gaan trai nen en begeleiden. „Ik zag al Schiedam Het Open Schaakkampioenschap van Schiedam gaat donderdag 14 april van start. Als vanouds wordt dit evenement georgani seerd door de drie Sehiedamse schaakverenigingen, te weten Groenoord, Het Zwarte Paard en Schiedam Boerderij Land- vreugd aan de Sweehncksm- gel 7 is ditmaal de plaats van handeling. Er wordt gespeeld op de volgende zeven donder dagavonden: 14, 21, 28 april, 5,12,26 mei en 2 juni. De prijs uitreiking heeft donderdag 9 juni plaats. Iedere ronde be gint om 19.45 uur. Het speeltempo is veertig zet ten in twee uur en vervolgens vijftien minuten extra om de hele partij uit te speten. Er wordt gesoeeld in een hoofd klasse, een eerste, een tweede en een derde klasse, waarin de spelers naar sterkte worden ondergebracht. Het inschrijf geld bedraagt vijftien gulden >er persoon voor de hoofd- classe en voor dc overige klas sen tien gulden. Inschrijven kan geschieden bij M. van Kleef, Joh. Straubplein 82, Schiedam, tel. 010-70.70.93. Ook voor de jeugd staat een dergelijk toernooi op stapel. Zij spelen op maandagavonden bij Schiedam (clubgebouw Wilton Fijenoord). De eerste ronde van deze titelstrijd staat voor maandag 11 april aanvang 19.00 uur— op de agenda. De spelers worden, eveneens naar sterkte, over drie groepen ver deeld- Opgeven kan bij F. Groeneweg, tel. 010-70.12.15. snel dat Ronald over veel ta lent beschikte", zegt Van de Roer. „Hij heeft genoeg kwali teit in huis om het ver te kun nen schoppen, maar of het er allemaal uitkomt, moeten we even afwachten". Een feit is, dat sinds Groen on der handen van Van de Roer is, hij letterlijk en figuurlijk met sprongen vooruit is ge gaan. Een logische ontwikke ling van al die traimngsarbeid leek aan het begin van dit sei zoen een plaats m het eerste van Excedsior'20. Piet Roozen maakte echter al in een vroeg stadium bekend, dat hij met Vaste' keus Jan van Veen ver der wilde, een beslissing die hem door zowel Groen als Van der Roer niet in dank werd af genomen. „Het was voor mij een grote tegenvaller dat Roozen al zo snel voor Jan koos", aldus Groen „Het gaat mij niet zo zeer om het feit dat Ronald riu in hot tweede slaat", vult van der Roer aan, „maar de ma nier waarop is erg onbevredi gend. Het was veel te vroeg in het seizoen, waardoor hij geen eerlijke kans heeft gehad"? Enthousiast Om niet teveel de ontwikke ling van Groen ie remmen, besloot Van de Roer contact met Jan Nijman op te nemen, die direct enthousiast zijn me dewerking verleende. Groen; „Het was m het begin wel ont zettend wennen aan het .ni veau-verschil. Ten eerste is hel tempo van de training veel hoger en ten tweede is het schieten, links en rechts, veel gevaarlijker. Op de tweede training ging het echter al een stuk beter, want je leert veel en snei". Groen ziet zich m de toekomst als een keeper die met aart de lijn gebonden is. „Ik wil graag fanatiek in de goal staan, maar ook af en toe lekker de show stelen. Ik ben aanvallend inge steld en beschouw mezelf als een tweede laatste man. Wat mij betreft mogen de verdedi gers dan ook uit het straf schopgebied blijven, want dat is tenslotte mijn terrein" Schiedam Eén. waarschijnlijk afrondend, gesprek lijken SVV en oefenmeester Nol de Ruiter van een hernieuwde overeen- kumst te scheiden Namens het bestuur had secretaris Frans Ey- kenbroek dinsdagavond een gesprek met De Ruiter, dat tot m de kleine uurtjes duurde Voor het grootste gedeelte konden de ei sen van De Ruiter door het bestuur van de Sehiedamse eerste divisieclub worden ingewilligd Slechts voor wat betreft de fi nanciële verlangens moest Ey- kenbroek het antwoord schul dig blijven. Eykenbrock zou m de loop van woensdag contact opnemen met voorzitter Cor de Vries, die voor een korte vakantie in West-Duitsland vertoeft. Het zou van zijn ant woord afhangen of de verbin tenis werd bekrachtigd of dat een volgende gespreksronde noodzakelijk was Vanuit zijn vakanue-adres in door Donald Bax de Bondsrepubliek liet Cor de Vries gisteravond zijn secreta ris weten, maandagavond in Nederland opnieuw met De Ruiter rond de tafel te willen zitten. Aan te nemen is, dat beide partijen elkaar zullen vinden, met als gevolg dat De Ruiter vrijbaan krijgt voor een tweede seizoen op Harga. Te meer, daar het de bedoeling is, dat begin volgende week de eerste contractbesprekingen met de spelers worden ge voerd. Haast is dus geboden. Voorstellen De contacten met PEC 2wolle zijn voor De Ruiter in iéder geval definitief van de baan. Hij heeft inmiddels ook van het management van de ooste lijke club te horen gekregen, dat hun voorkeur uitgaat' haar Cor Brom en dat het nog ge ruime tijd kan duren, eer m Zwolle een definitieve beslis sing wordt genomen Over de uitspraak van de arbitrage commissie in zake het geschil met FC Wagenmgen, verkeert De Ruiter evenwel nog steeds in het ongewisse. Aan te nemen is, dat De Rui ter ook volgend seizoen op Harga de 'grote baas' is.-„Ik heb m'n voorstellen gedaan", aldus De Ruiter, „en daar zou Eykenbroek De Vries over raadplegen. Het bestuur staat voor de volle honderd procent achter mijn plannen. "Het hangt nu alleen nog op de. fi nancien. Ik wil best verhuizen uit Veenendaal, zo snel moge lijk zelfs als het enigszins kan, maar dan moet ik wel zêKer- hcid hebben..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3