'Miljoen bezuinigen op sociaal-cultureel werk' Stadhuis wacht nog op renovatiecontingent VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Te weing parkeer plaatsen Stank voor dank... Politiek mag nu ook op de markt VEEHOUDER PACHT GROND VAN RIJKSWATER STAAT Opening van Westland- Zuid gaat niet door Schiedammers lichten kassa Bibliotheek wil kandidaat niet Jeugdland druk bezocht Milieu groepen: 'Mooi symbool' Vierde VOP-fase naar 1984 VRIJDAG 3 APRIL 1983 Schiedam Verbolgen zijn de mensen van drumband Sint Radbout. „Is dat de dank voor mensen die in een dun overhemd en colbertje bij lage temperatuur een uur optreden?", vraagt J. Olst- Jioom van de drumband zich gegriefd af. Eieren kregen ze naar hun hoofd gegooid, toen de muziekvereniging woensdagavond langs het Schiedamse Johann Strauss- plein marcheerde. En dat, terwijl de drumband en harmonie op feestelijke wijze de kermis aan het Bachplein open toeterden. Het feestelijke voor Sint Radboud was er echter gauw af. Als dank scheer- den eieren omlaag. „Als men met rotzooi gaat gooien en het plezier van de muzikan ten gaat vergallen", aldus een verontwlaardigde Olst- hoorn, „dan hoeft een bui- tenoptreden voor mij niet meer. Hoezeer me dat ook spijt voor de mensen die wèl graag naar onze muziek luis teren." Schiedam Het is voortaan ook politieke partijen en le vensbeschouwelijke instanties geoorloofd om kramen te hu ren op de weekmarkten in Schiedam. Tot nu toe was poli tiek verboden op de markt, maar een desbetreffende bepa ling in de markt verordening vyerd door PvdA-raadslid Arie Verlinde sterk verouderd ge acht. Verlinde vindt wel dat markt kooplui voorrang moeten heb ben bij de verhuur van kra men, zowel op het Broersveld en in de Lange Kerkstraat als op het Bachplein. „Maar waar een kraam niet verhuurd wordt, moet bijvoorbeeld ook een politieke partij in staat kunnen worden gesteld een kraam te huren," zegt hij. Ver- linde wijst alleen al op hel voordeel, dal dan 'een gat in de markt' gevuld is. Binnenkort komt een voorstel van B en W ter behandeling in de gemeenteraad om de inarktverordening te vernieu wen. De suggestie van Verlin- de wordt daarin meegenomen. Het PvdA-raadslid redeneer de, dat het noga! krom was. dat een politieke kraam nooit óp de markt mocht staan, maar wel vijfentwintig meter ernaast. Vlaardingen CDA-frac- tieleider Jo Schriel con stateert in het laatste CDA-nieuws, dat het mo gelijk moet zijn een mil joen gulden te bezuinigen op het sociaal-cultureel werk. Dan nog hoeft het wezenlijke van het werk niet te worden aangetast, aldus Schriel in een arti kel over de meerjarenbe groting. In het verhaal geeft de fractie voorzitter aan. dat de tijd van het bezuinigen van een vast percentage per wethouder sportefeuille voorbij is. Die methode voldoet niet, omdat voorbij wordt gegaan aan de vraag welke voorzieningen Jo Schriel: „Vlaardingen kan op den duur niet in zijn eentje voor het Visserijmu seum opdraaien." moeten worden, behouden, wat van de burger gevraagd kan worden cn in hoeverre taken beter aan particulieren kun nen worden overgelaten. Schriel plaatst kanttekeningen bij het voortzetten van de sub sidie aan het Visserijmuseum. „Vlaardingen kan op den duur niet meer m zijn eentje voor dit alsmaar groeiende tekort opdraaien," Er moet volgens Schriel gekeken worden of sa men met de visserijmusea m Schevemngen en Katwijk één groot landelijk museum ge sticht kan worden Ook meent hij dat de vjsverwerkende be drijven in Vlaardingen wel wat vcc het museum over mogen hebben Schriel vindt dat de jaarlijkse subsidie mi de gemeentekas op den duur te rug moet kunnen naar vier ton. Nu staat het Visserijmu- seum voor 781.000 gulden op de begroting. Ook het onderhoud aan sport velden moet goedkoper Schnel vraagt zich af of er niet een manier te vinden is waarop de verenigingen zelf voor dit onderhoud kunnen zorgen, zodat de plantsoenen dienst er minder werk aan heeft. Ook andere taken van de plantsoenendienst kunnen volgens Schnel wellicht door particulieren worden gedaan In het onderwijs moet volgens de CDA-leider bezuinigd wor den op de schoonmaakkosten en op de huishoudelijke assis tenten, Vooral aan de subsidie ring van die assistenten moet een einde komen Met die maatregel is volgens Schnel een miljoen gulden uit xe spa ren, Datzelfde bedrag denkt Schriel, zoals ge2egd, te kun nen vinden in het sociaal-eul- tureel werk Op de gemeentelijke perso neelskosten is volgens Schnel een met onaanzienlijke bespa ring mogel.jk, als zoveel moge lijk ambtenaren van de VUT gebruik maken. Hoewel hij r iemand daartoe wil dwingen hoopt hij toch dat dat massaal zal gebeuren, ook al om voor jongeren werkgelegenheid te scheppen Schriel geeft aan te begrijpen dat de keuzes, die uiteindelijk worden gemaakt, aangevoch ten zullen worden. De ge meenteraad moet niet aarzelen impopulaire maatregelen te nemen, aldus de fractieleider ..Onze wethouders liggen daarbij in de vuurlinie en zul len als eerste het spits moeten afbijten Het is de taak van de andere fractieleden, het beleid te verdedigen en geen gehoor te geven aan allerlei op zich zelf sympathieke voorstellen, die zij in de commissieverga deringen te horen krijgen Koeien grazen op tracé rijksweg 19 Bij nieuwbouw Lamoen terrein Vlaardingen De bewoners van de vorig jaar gereedgeko men nieuwbouwwoningen op het Lamoenterrein in de Vet- tenoordsepolder hebben door lopend moeite om hun auto in de buurt kwijt te raken, zo wordt m het jaarverslag van de sector buurtwerk van de Wijk vereniging in de wijk ge steld. Volgens de berekeningen is er jn principe voldoende par keerruimte, maar er is geen rekening gehouden met bezoe kers van de Lijnbaanhallen. Vooral op dagen dat er in die hallen activiteiten zijn kunnen de Lamoen-bewoners hun voertuigen nauwelijks in de buurt kwijt. Op dat probleem heeft de Jijkvereniging al gewezen tij dens de discussies rond het verkeerscirculatieplan. De "OP kwam toen met het voorstel, om de Zomerstraat ter hoogte van het OJC af te •duiten, ora zo te voorkomen dat bezoekers van het jonge rencentrum, van de Lijnbaan hallen en van het postkantoor hun auto's in de woonstraten zouden neerzetten. Dat voor stel werd door de gemeente raad niet overgenomen. Volgens Geert ten Hertog in het buurthuis zal de moeilijke Parkeersituatie alleen nog maar verergeren, als begin volgend jaar het betaald par keren in het centrum wordt mgevoerd. Dan zullen nog meer automobilisten proberen m de VOP hun voertuig kwijt te raken, zo vreest men bij de vdjkvereniging. Schiedam/Vlaardingen Veehouder Henk Daalmeij- er mag vanaf vandaag: zijn koeien laten grazen op de dijk, die in het verlengde van rijksweg 19 loopt tussen de flats van Schiedam-Groenoord en Vlaardingen- Holy. Over een lengte van ruim twee kilometer heeft Daalmeijer dit zandlichaam gepacht van rijkswater staat. Vanochtend werden de hekken geplaatst. Daalmeijer is de veehouder, over wie de Schiedamse ge meenteraad twee maanden ge leden besliste dat hij vóór 1 mei een klein perceel van 13 meter lengte aan de Harreweg ontruimd moet hebben. Daal meijer heeft hier zijn bedrijf sinds 1967 en was de laatste tijd hard aan uitbreiding toe. Met rijkswaterstaat wist hij het onlangs op een akkoord te gooien voor de unieke strook grasland, die langs de Z-flats van Groenoord loopt. De koeien zullen enkele hon derden flatbewoners in Groe noord en Holy een onver wachts en fraai schouwspel bieden. Rijkswaterstaat is tot de verpachting overgegaan, omdat de verlenging van rijks weg 19 door Midden-Delfland voorlopig toch met doorgaat. Daalmeijer pacht de grond op basis van een jaarcontract, maar hij heeft van rijkswater staat de officieuze toezegging dat hij voorlopig kan rekenen op vijf jaar, met een eventuele verlenging. Crossers De veehouder mag met zijn 120 koeien de hele strook m gebruik nemen, dat wil zeg gen: het deel van het zandli chaam vanaf de Laan van Bo- I'es en de Zwanensmgel tot aan de plaats, waar de Brede- roweg overgaat in de Europa boulevard, alsmede het deel ten noorden hiervan, voorbij het verpleeghuis Driemaasste- de lopend tot aan de Woud weg. Ook hier komen hekken te staan, zodat er voor de ille gale crossers op deze plek niets anders op zit dan naar elders uit te wijken. Overigens vreest Henny Daal- meijer-Nieswaag, de vrouw van de veehouder, hier enige problemen, „Wij hebben bor den gekregen, die duidelijk maken dat het gebied nu on toegankelijk wordt, maar dat zullen die crossers niet leuk vinden," zegt zij. De politie korpsen m Vlaardingen, Schiedam en Schipluiden is verzocht al het komende weekeinde de situatie in de ga ten te houden. „Want stel dat iemand een gat maakt in het hekwerk, om bijvoorbeeld met een crossmotor op de dijk te komen of om zomaar vernie lingen te plegen, dan kunnen er door dat zelfde gat natuur lijk ook koeien uit. Het is wat dat betreft net als met scha pen: als er één over de dam is, volgen er meer. Dan lopen al onze koeien weg, en nu zijn wij daar wel voor verzekerd, maar denkt u zich eens in hoe gevaarlijk dat kan zijn op de openbare weg," aldus Henny Daalmeijer. Daarom verzoekt zij ook de flatbewoners in de buurt om een oogje in het zeil te houden. „En als er per ongeluk iets ge beurt, laten zij ons dan bel len," zegt zij, Haar telefoon nummer thuis is 712106 en op de boerderij aan de Harreweg is het nummer 706443. Dat het zand lichaam voor rijksweg 19 voortaan verbo den gebied Is voor crossers, verheugt veel omwonenden. Zo zal veehouder Piet Fran sen niet meer, zoals afgelo pen zondag, een ambulance hoeven te bellen als er een crosser een ongeluk krijgt. Maar niet iedereen is er blij om. Zie pagina 15. Wegens overlijden G. Sluiter: Schiedam De gemeentepoli tie van Schiedam heeft gister avond drie inwoners aange houden toen zij de kassa van een van de kermisattracties op het Bachplein probeerden te stelen. De drie, 15. 16 en 18 jaar oud, hadden een ruit uit het kassa hokje van de 'Super Bob Jet' ingedrukt en stonden op het punt de kassa mee te nemen, toen de politie arri veerde. Vlaardingen De officiële opening van de Christelijke scholengemeenschap West- land-Zuid gaat maandag niet door. De openingsplechtigheid is uitgesteld wegens het plotse ling overlijden van één van de bestuursleden van de Veteni- ging voor Christelijk Voortge zet Onderwijs, de heer G. Slui ter. De heer Sluiter, die al jaren in het bestuur van de vereniging zit en die ook veel bemoeienis heeft gehad met de nieuw bouw van Westland-Zuid, overleed donderdagnacht. De begrafenis is maandagmidag om twee uur op de algemene begraafplaats in Maassluis. Een nieuwe datum voor de of ficiële opening van het school gebouw is nog met vastgesteld. Schiedam De Rotter damse gemeenteambte naar, die had gesolliciteerd naar de directtepost bij de Schiedamse bibliotheek, is afgewezen. Hij was de enig overgebleven kandi daat voor de vacature- Wim van der Blij en on langs deelde wethouder Posthoorn in de biblio theekcommissie nog mee, dat de situatie 2ich in gun stige zin ontwikkelde. Maar de sollicitant is nu alsnog ongeschtkt bevon den. Al twee jaar zit de biblio theek in Schiedam zonder directeur. Drie personeels leden nemen voorlopig waar, maar hierdoor blijft veel werk liggen, Post hoorn had gemeld dat haast was geboden met de opvulling van de vacature. De sollicitant is, aldus een Schiedamse gemeente ambtenaar, afgewezen om dat hij voortijdig uitlatin gen zou hebben gedaar over zijn management-er- varingen, waarmee hi dacht de bibliotheek t< kunnen runnen. Onz* krant had hem naar zijr opvattingen over het bi bliotheekwezen gevraagd. Ook voor de Schiedamse jeugd zit de paasvakantie er weer op. Honderden kinderen bezochten de in het kader van Jeugdland georganiseerde activiteiten en deden mee aan de sport- en speldagen, zoals deze kinderen die heel wat fraaie dingen van klei maakten. Er waren ook andere activiteiten. In dienstencentrum De 4 Molens debuteerde gistermorgen de uit de Oostwijk afkomstige dansgroep 'The Swinging Girls'. Jeugdconsulent Joop van Broekhoven had zich zorgen gemaakt of de kinde ren het wel leuk zouden vinden. Na afloop: „Grandioos hè, al die gezichtjes, dat enthousiasme, Nee, dit is meer dan ik verwacht had..." En die opmerking sloeg ook op de rest van Jeugdland. Schiedam/Vlaardingen De samenwerkende milieugroepen Midden- Delfland reageren ver- f heugd op het nieuws i dat veehouder Henk Daalmeijer zijn koeien mag laten grazen op het zandlichaam voor rijksweg 19. „Het is een mooi symbool: echte koeien op een denkbeel dige autoweg." zeggen Everard ter Haar en Nancy MacGillavry van de Stuwgroep Mid den-Delfland Schiedam. Ook de werkgroep Stop Rijksweg 19 is bij mon de van Henk Tetteroo uit Delft blij met die ontwikkeling. Tetteroo meent dat hier stilzwij gend bevestigd wordt wat de milieubeweging al langer vermoedde: dat de rijksoverheid voorlopig geen geld heeft voor de aanleg van de weg door Mid den-Delfland. Hij wijst op een uitspraak van de vorige minister van verkeer en waterstaat, Zeevalking, die al meende dat de aanleg voorlopig tot 1988 van de baan moest zijn. „Als die veehouder nu officieus te horen ge kregen heeft, dat hij voorlopig vijf jaar van het zandlichaam ge bruik mag maken, dan is dat met die uit spraak van Zeevalking in overeenstemming," constateert Henk Tette roo. Toch wil hij ervoor op passen zich blij te laten maken met een dooie mus. Tetteroo: „In feite is dit een bijdrage aan de onzekerheid over aanleg van rijksweg 19, want een hard besluit is er weer niet mee ge nomen. De druk lijkt nu wel van de ketel, maar ondertussen ko men nu toch zelfs uit de reconstructiecom missie Midden-Delf land geluiden dat de voorwaarden voor in passing van rijksweg 19 in Midden-Delfland maar wat ruimer geno men moeten worden". Vlaardingen Nog altijd is niet officieel bekend, hoeveel vooroorlogse wo ningen Vlaardingen dit jaar mag renoveren met subsidie van het rijk. Er zijn v/el al wat getallen genoemd, maar de officië le toewijzing van het con tingent is, ondanks het feit dat het eerste kwar taal van 1983 al weer voorbij is, nog steeds niet binnen. Een en ander betekent, dat de Vlaardïngse stadsvernieu wing nog altijd moet wach ten op duidelijkheid rond de vraag, welke plannen wel en welke niet dit jaar uitge voerd kunnen worden. Met name geldt dit voor de vier de renovatiefase in de Vette- noordsepolder, die als derde op de Vlaardingse plannen- lijst staat. Uit het contingent dat zal worden toegewezen moeten in elk geval eerst de laatste 200 van de 410 semi- permanente huizen in de Babberspolder worden opge knapt, alsmede de 96 wonin gen in de Cronjéstraal en omgeving. Op het stadhuis wordt er, ge zien de tegenvallende contin genten in de afgelopen jaren, al vrijwel volledig rekening mee gehouden dat de vierde renovatiefase in de VOP pas begm volgend jaar zal kun nen starten. Dat betekent dat aannemer Van der Waal dit keer niet, zoals bij de vorige renovaties, van de ene naar de andere fase in één bouw- stroom zal kunnen overgaan. Bewonersdeskundige Geert den Hertogh in de VOP noemt het feit dat de start van de vierde renovatie zo goed als zeker een aantal maanden later start dan hij oorspronkelijk had verwacht teleurstellend. „Zeker van wege het feit, dat het rijk steeds meer druk uitoefent om de gemiddelde verbete- ringskosten omlaag te krij gen. Wij zitten met de reno- vatiekosten echt wel aan het plafond, en hoe langer het duurt voor we met die laatste fase kunnen beginnen, des te groter zal de druk van het rijk worden om de kosten alsnog omlaag te brengen." De plannen voor de vierde renovatie in de VOP zijn vrijwel rond. De aannemer is al aan het berekenen, voor welke prijs hij het karwei wil doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1