16 ROTTERDAM Groen licht voor redding RDM BEL VOOR 010-144144 Wijsgeer doet Rotterdam aan 'Studeren met uitkering mag' De Kraal zonder huifkar verder 1 Wilton: 'Geen man gedwongen de poort uit' WERE GEÏNTERESSEERD IN DEELNAME CONCURRENT Pistool gestolen Capaciteit marinewerf 'De Schelde' moet omlaag Rijnmond-project voor kansloze schoolverlaters Vrouw gewond door botsing Sociale dienst: Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 8 april 1933 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De Industrie- bond FNV is tegen gedwon- f gen ontslagen bij Wilton-Fij- enoord. Bij de Schiedamse werf dreigt het ontslag voor 162 werknemers. Volgens districtsbcstuuder Dik Nas zijn de ontslagen te voorko- men als de directie instemt met arbeidstijdverkorting. „Mei enige goede wil van alle partijen is het onnodig dat er bij Wilton-Fijenoord mensen gedwongen worden ontslagen", aldus Nas. Te gen het plan van de directie 'om personeelsleden ouder dan 63 jaar met vervroegd 'pensioen te sturen, heeft de vakbond geen bezwaar. Het gaat daarbij om 168 werkne- mers. De afslanking bij Wilton is een gevolg van de ontmante ling van het RSV-eoncern. i Byars en zijn assistente hervormen Rotterdam Rotterdam Het is niet duidelijk of Rotterdam er echt om zat te sprin gen, maar de komende week beschikt de ge meente over een wijs geer. Helemaal overge vlogen uit Amerika heeft James Lee Byars, kuns- tenaar-filosoof van pro fessie, tijdelijk onderdak gevonden in de toren van museum Boy mans- Van Beuningen. Hij, gekleed in stemmig zwart, voorzien van een blinddoek waar nog net een klein beetje zicht door is, en op z'n hoofd een zwarte noed vol rode rozen, hij is de abso lute baas Zij. een tengere assistente, hulde zich in een goud pak, eveneens een zwarte hoed, maar zonder verdere versie ringen en ook zij gluurt net onder een blinddoek door. En allebei staan ze niets an ders te doen dan met het vin gertje omhoog de passerende Rotterdammer te attenderen op de wijsgeer daarboven. Want om misverstanden te voorkomen, Byars gaat welis waar zo nu en dan de toren in, maar hij is zelf niet 2ozeer de wijsgeer. Die is namelijk, hoe kan het anders, onzicht baar. Veel succes heeft het overi gens nog niet opgeleverd. Want het merendeel van de voorbijgangers reageert niet of lacherig. Bovendien blijkt dat de assistente het ook niet zo naar haar zin heeft gehad, de eerste dag dat ze stond te wijzen. „Nog afgezien van het feit dat het erg koud was (ze stond de hele dag buiten) werd ik ook nogal lastig ge vallen". zegt ze. „De mensen die in discussie gingen had den het erover dat er maar één God is en meer van dat soort opmerkingen. Maar het gaat ook niet om een god maar om een wijsgeer." Daarmee eindigt het gesprek overigens, want oppergeer Byars merkt dat ze binnen staat en niet staat te wijzen. Een bestraffende opmerking en wat boze blikken zorgen ervoor dat ze in een mum van tijd weer aan de stoep rand staat, het vingertje om hoog. Makkelijk heeft ze het niet. Want ze moet ook nog eens vertalen wat de grote baas zegt: 'the sage is in the tower' moet zij beantwoorden met een moeizaam 'de geest zit in de toren' of iets wat daar op lijkt Maar ook dan krijgt ze constant snibbige opmerkin gen van de kunstenaar-fil0- soof, die er duidelijk een ijze ren discipline op nahoudt. „Volslagen gek", roept een man die met zijn fiets zo snel mogelijk voorbij hei stel pro beert te komen. Verbaasde blikken ook bij mensen, die in Rotterdam al heel wat ge wend zijn maar dit soort fi guren toch wat wantrouwend bekijken. Waarschijnlijk be seft niemand dat we toch enorm blij moeten zijn dat er eindelijk een wijsgeer Rotter dam komt hervormen... Rotterdam De Rotterdamse gemeenteraad is in principe bereid om de reparatiewerf van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschapij te steunen. Het gaat om een bedrag van tien miljoen gulden. „Maar aan alle voorwaarden die gesteld zijn, moet worden voldaan", waarschuwde PvdA'er R.M.van Middelkoop. Hij doelde op het feit dat wil de RDM open blijven, mini maal de medewerking nodig is van de bedrijfsvereniging, de banken en Scanmartne, het bedrijf dat vergaande plannen om in de RDM te participeren. Tijdens het raadsdebat bleek dat er opnieuw een bedrijf is geïnteresseerd in deelname m de RDM. Het gaat om een re paratiewerf in het Waterweg gebied, aldus wethouder drs. Roel den Dunnen van econo- Capelle aan den Ussel Een in Capelle aan den IJssel wo nende Rotterdamse politieman heeft aangifte gedaan van in braak m zijn woning in de wijk Oostgaarde, waarbij een pistool met bijbehorende pa tronen werd gestolen. Tevens werden sieraden, geld. zijn rij bewijs en paspoort ontvreemd. De toegang tot de woning werd verschaft door een raam te verbreken. Regeringsstandpunt Rotterdam De rege ring wil alleen mee werken aan het be houd van de marine- houw bij 'De Schelde' in Vlissïngen (onder deel van het RSV-con- cern), als de capaciteit wordt afgestemd op de gemiddelde behoef te van de Nederlandse marine in de komende jaren. Waarnemend minister van economische za ken Ruding heeft dat standpunt schriftelijk aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het kabi net vindt het vooruit lopen op mogelijke exportorders voor de marinewerf te ris kant. De bouwcapaci teit mag daarop niet worden afgestemd. Buitenlandse opdrach ten zijn, aldus Ru- ding, in feite orders die met aanzienlijke steun van de overheid moeten worden ge kocht Directeur Propper van 'De Schelde' noemt het regerings standpunt teleurstel lend, omdat de mari newerf met een sterk beperkte capaciteit niet meer concurre rend kan werken. mtsche zaken. OpmerkeiijK was dat VVD'er mr.J.A.Reus zich gisteren als emge onthield van stemmmmg De liberaal is commissaris van de reparatie- werf Boele-Bolnes. Vanmiddag is er op het Rot terdamse stadhuis een gesprek rnei de nieuwe gegadigde. De kans op slagen wordt door RDM-stafmedewerker F.Nae- rebout klem geacht. „Ik moet nog zien welk reparatiebedrijf m het Rotterdamse havenge bied voldoende kapitaal heeft 1 om mee te doen. Bovendien vraag ik me af welk belang een Rotterdamse werf heeft om aandeelhouder te worden". Tevreden Naereboui toonde zich uiter mate tevreden over het posi tieve besluit van de Rotter damse raad. „Het is een fikse opsteker", aldus de stafmede werker die gelooft dat het be sluit een 'domino-effect' te weeg zal brengen. „Voor de bedrijfsvereniging en de ban ken moet de mening van de Rotterdamse raad toch wel iets betekenen", aldus Naerebout. Overigens heeft minister Korthals Alles van justitie de RDM de helpende hand toege stoken. Hij het gisteren weten dat de bedrijfsvereniging geen enkel recht heeft om de kos ten van de salarisuitbetaling te verhalen op die nieuwe repara- tie-bv. Volgens wethouder Roel den Dunnen betekent deze mededeling van de minis ter een 'belangrijke rugge steun' m de onderhandelingen met de bedrijfsvereniging. Wanneer de medewerking van banken en bedrijfsvereniging er komt. is volgens de stafme dewerker de slot-onderhande- ling met de Nationale Investe ringsbank te overwinnen Deze bank moet voor een ieia- tief laag bedrag de vaste activa overdragen aan Rotterdam „We zijn regelmatig m overleg met de NIB. En van die zijde wordt gezegd dat hun bijdrage betrekkelijke gering is, zodat er weinig in de weg kan staan." Indien de reddingsoperatie lukt, kan de RDM met een schone lei beginnen. Een posi tie waarover binnen de Rot terdamse raad gisteren enige ongerustheid bestond. Of zoals VVD'er W.Baggerman zich af vroeg: „Is er niet sprake van co n c u r ren tie-ver va !s ng? Vethouder Roel den Dunnen wees dat idee radicaal van de hand. „Het enige dat we doen is een bestaand bedrijf boven water houden. Zonder subsi die. We lenen het bedrijf geld tegen de normale voorwaar den en we kopen de grond die we tegen redelijke buursom weer verhuren." Verder toonde CPN'er Roel van Veldhuizen zich ingeno men over het feit dat Rotter dam de RDM-aandelen die de gemeente verwerft, overdraagt aan de werknemers „Het RSV-debacle heeft aangetoond dat betrokkenheid van de werknemers een noodzaak is. Wanneer er naar de werkne mers was geluisterd, waren die twee a drie miljard van de rijksoverheid nimmer in de bodemloze put terecht geko men." Rotterdam Rijnmond begint komend schooljaar een onder wijsproject voor werkeloze schoolverlaters met Ibo/mavo- dipioma. Het is de bedoeling dat onderwijs en bedrijfsleven samen die nieuwe opleiding gaan verzorgen. Tot nog toe verzorgden onderwijs en be drijfsleven slechts aparte op leidingen. Het experiment, dat twee, mogelijk drie jaar gaat duren, vloeit voort uit de aan bevelingen van de commissie Wagner (de adviescommissie voor het industriebeleid) om onderwijs en bedrijfleven be ter op elkaar af te stemmen. Juist onder de jongeren met geen of onvoldoende beroeps-1 kwalificatie neemt de werk loosheid sterk toe. En nu het, aantal beschikbare banen al leen maar terugloopt, dreigt er volgens Rijnmond een 'lost ge- neration' te onstaan, die zon der aanvullende hulp geen en kele kans meer maakt in de maatschappij. Vooral het ont breken van elke arbeidserva ring speelt die werkloze jonge ren parten, omdat bij steeds meer vacatures ervaring ge wenst is. De nieuwe opleiding die in het schooljaar 1983-1984 zou moe ten starten, wordt verdeeld in twee fasen, een sterk op het onderwijs gericht gedeelte, dat. de leerlingen een theoretische ondergrond verschaft, en een' op het bedrijf gericht gedeelte waarin beroepservaring kan worden opgedaan. Rebus ging slechts met moeite in de kar. Rotterdam De gemeente heeft de huifkar en de paarden Jotha en Rebus van kinderboerderij De Kraal verkocht aan de Schiedammer Jan van Dorp. De verkoop is een gevolg van de eer ste bezuiningingsronde van de gemeente Rotter dam. Per jaar maakten zo'n 250 scholen uit Kralin- gen, Crooswijk. Jaffa en het Oude Noorden van deze huifkar gebruik om hun leerlingen naar de gemeentelijke kinder boerderij De Kraal te brengen, waar de kinde ren lessen in plant-en dierkunde volgen. Met de opheffing van deze serviceverlening hoopte de gemeente een besparing van zeventig duizend gulden te berei ken. De voerman van de huifkar, Klaas Littel, was gisteren niet aanwezig by het afscheid van de twee paarden. Hij is nu zonder werk en zal waarschijn lijk een beroep op de ge meente moeten doen om in zijn onderhoud te - voorzien. De verkoop van de twee paarden en de huifkar gebeurde via een in- schrijfsysteem. Jan van Dorp bleek de hoogste bieder te zijn. Hij gaat in samenwerking met de heer Chardon van stal houderij Rehoboth de paarden gebruiken voor het trekken van trouw koetsen. Het jongste paard Rebus scheen hier niet 20 mee ingenomen te zijn. Bij het inladen verzette hij zich hevig en brak zelfs los. Ook het opladen van de huifkar bracht enige pro blemen met zich mee. Het onderstel, waar deze op moest, bleek te klein te zijn. Na enige improvi satie lukte het echter het ruim vier meter lange gevaarte toch op te la den. E&iS'-A.&V, Een vogelnestje onder de huifkar ging in de verkoop mee. Rotterdam De 31-jarige mevrouw J.F.van Gurp uit Brielle heeft een gebroken borstbeen opgelopen door een botsing met haar personenauto tegen een lantaarnpaal bij de oprit van de Harmsenbrug. Haar twee dochtertjes van vier en 2es jaar en haar tweejarig zoontje, die ook in de wagen zaten, kwamen er met enkele lichte verwondingen vanaf. De be stuurster was door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloren en frontaal op de lantaarnpaal gebotst. Rotterdam Rotter dammers, die langer dan een jaar een uitke ring hebben, kunnen een dagopleiding gaan volgen als dat de kans op werk verhoogd. De Rotterdamse sociale dienst doorkruist hiermee het landelijke standpunt, dat studeren en een uitke ring niet samengaan. Tot nog toe was het slechts in beperkte mate mogelijk met behoud van uitkering een opleiding te volgen. De cliént moest beschik baar blijven voor arbeid en was verplicht tot solli citeren. Door deze rege ling kon de uitkerings trekker geen dagopleiding volgen. De sociale dienst heeft zich gerealiseerd dat het aanbod van werk zo mini maal is, dat studie soms de voorkeur moet kunnen krijgen boven die sollicita tieplicht en het beschik baar blijven voor arbeid Met het nieuwe beleid van de sociale dienst kan men ook een studie kiezen als vrije-tijdsbested ing. Vooral voor bijstandsmoe ders en buitenlandse werknemers zal het stude ren met behoud van uitke ring een belangrijke stap zijn naar een verhoogde kans op werk. De sociale dienst buigt 2ich nog over de mogelijkheid een hbo- of een wetenschappelijke opleiding te volgen met behoud van uitkering. Dit wordt vooralsnog bemoei lijkt door de bestaande studiekostenregeling. De sociale dienst verwacht dat veel Rotterdammers, die tot nog toe wettelijk waren gedoemd tot niets doen, van de nieuwe rege ling gebruik zullen ma ken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 4