50 Vlaardingen 'kernwapenvri j VIAARDINGS DAGBIAO SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Werkgroep 9Eng op straat' vindt het nergens veilig Veertigduizendste bezoeker te vroeg geven Bruseker gelijk 'Schiedam moet wel naar conferentie' Auto tegen lichtmast Lutherse kerk prijst Advocaten- collectief Automobilist in elkaar getrapt Echtpaar in de clinch met Chinees Burgemeester Fred van Lier schrijft Reagan en Andropov Tandartsen gaan zelfstandig verder Doka blank door wassen Voetballer breekt arm Broers drinken zonder betalen Passage verdubbelt activileitc-H Vermiste man dood gevonden Dijkman volgt Jan Bulva op □MFERWEG MAANDAG 11 APRIL 1983 Schiedam/Vlaardingen Volgens de werkgroep 'Eng op straat' is het overal in Vlaardingen en Schiedam heel eng. Volgens woord voerster Jannemieke van de Gein wordt dat keer op keer door de politie bevestigd. Zij schrijft dat in het blad De Vogelvrije Fietser, de maan delijkse periodiek van de Echte Nederlandse Fietsers bond (ENFB) waarvan de werkgroep 'Eng op straat' deel uitmaakt. De werkgroep is onder meer actief in de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Er is in dit gebied aü eens een praata vond gehouden, waarop wel geteld vier vrouwen afkwa men, die het allemaal eng vonden om te fietsen op pa den, waarlangs struiken staan. Dergelijke vrees heeft er in Wijk aan Zee al toe ge leid, dat al het groen langs het fietspad richting Bever wijk verwijderd werd. Hier op is overigens binnen de ENFB verontwaardigd gerea geerd. Veel fietsers vinden het groen langs hun route juist plezierig. „Groenvijandi ge acties hebben daarom ook een fiets vijandige kant", al dus een reactie in De Vogel vrije Fietser. Als de Water weg-werkgroep 'Eng op straat' ook gaat ageren tegen enge bosjes, dan wordt er nogal wat bedreigd. In Schie dam en Vlaardingen kan men vele 'groene fietspaden' vinden. Jannemieke van de Gein, en kele jaren geleden nog actief voor het behoud van de scheepswerf Gusto, nu lid van de werkgroep 'Eng op straat', hoopt op een volgen de praatavond in Schiedam of Vlaardingen wat meer vrouwen te ontmoeten die zich gaan buigen over „een piek in de stad waar iets aan de engheid gedaan kan wor den." Een cynisch ENFB-Iid rea geert met de opmerking, dat, als enge bosjes verwijderd moeten worden, dan net zo goed meteen het hele Prinses Beatrixpark betegeld kan worden. Het was zaterdagmorgen feest m het Sleepvaartmuseum in Maasluis. Rond een uur of half elf werd de veertigduizendste bezoeker van het museum, dat op 18 april 1979 is geopend, opge wacht. Het was Maassluizer P Visser die indertijd m hetzelfde gebouw aan de Hoogstraat, dat toen nog stadhuis was. in de echt is ver bonden. Voor de veertigduizendste bezoeker waren er enkele boeken naar keuze over de sleepvaart en zijn vrouw v c-rd in de bloemen gezet. Voorzitter G Lange! aar van het Sleepvaartmuseum merkte op dat de veertigduizendste bezoeker eigenlijk te vroeg was geko men. De portier registreerde de heer Visser namenhjk donder dag al als veertigduizendste Maar omdat die speciale gelegen heid stond gepland voor de zaterdag had men hem gevraagd op die dag nogmaals een bezoek aan het museum te willen brengen Voorzitter Langelaar „We kregen woensdag om een uur of vier nog een bus met vijftig personen Daaronder waren enkele En gelse voetbalelftallen die in de buurt waren voor een toernooi Maar door het slechte weer waren de velden afgekeurd en daar om brachten ze een bezoek aan ons museum Vandaar dat wc donderdag de heer Visser al als veertigduizendste bezoekei kon den begroeten." Schiedam Een 26-jarige Schiedamse automobilist is vannacht met zijn wagen te gen een lichtmast op de Burge meester Van Haarenlaan gere den. Toen de door omwonenden ge alarmeerde politie aankwam zat er een twintigjarige vrouw naast de auto. Zij had een ge kneusde schouder en schaaf wonden aan de benen. Van de bestuurder was echter geen spoor. Die had de benen geno men toen hij de politie zag aankomen. Twee uur later kreeg de man echter spijt en meldde zich bij het bureau, waar de politiedokter drank gebruik constateerde. Schiedam De lutherse pre dikant A.C.J. van der Poel is zeer in zijn nopjes met zijn bu ren aan de Lange Nieuwstraai, hoek Oranjestraat. Daar is het Advocatcncolleetief Schiedam gehuisvest. Dominee Van der Poel kan zich geen beter doei 'denken voor de voormalige pastorie van de evangelisch- lutlierse gemeente, die zelf in het belendende perceel al ja ren haar pastorie heeft. i.Het is prettig te weten, dat pnze naaste buren sociaal be wogen zijn en het opnemen voor de zwakken in onze sa menleving", zegt dominee Van jÜer Poel in het lutherse maandblad Onze Kerk. De predikant wijst op het span doek, dat bij het advocatencol- lectief voor de ramen hangt en Waarop staat; „Duur recht is geen recht." Van der Poel leeft daarin helemaal mee, schrijft hij. Vlaardingen Een 35-jarige Vlaardingse automobilist is dit weekeinde in elkaar getrapt omdat hij op de Zuidbuurt een andere auto inhaalde en vast- reed. De Vlaardinger wilde een auto die voor hem reed inhalen, maar die bestuurder probeerde dat te verhinderen door het gaspedaal een beetje verder in te trappen en op het midden van de weg te gaan riiden. De automobilist werd daarop boos, haalde met de nodige moeite toch in en reed de an dere bestuurder klem. Diens zoon, een 15-jarige jongen, pik te dat niet en vergastte de in haler op een paar karatetrap- 1 pen. De 35-jarige Vlaardinger j deed aangifte bij de politie. Schiedam Een Schiedams echtpaar van in de vijftig jaar heeft gisteravond de boel op stelten gezet in een Chinees restaurant aan het Broersveld. Man en vrouw kregen woor den met de ober over een be stelling. Toen daarop een handgemeen ontstond sprong een andere klam tussen beide partijen in. De interventie van de sussende Schiedammer Werd niet gewaardeerd, want hij kreeg van de vrouwelijke helft van het echtpaar een klap in het gezicht. Het gevolg was een beschadigd ooglid en een .kapotte bril. Schuldenaren ONS naar sociale dienst Schiedam De ONS mag niet meer onverteddellijk overgaan tot het afsluiten van gas, water en elektrici teit, als Schiedammers hun rekening niet kunnen beta len. Het is de bedoeling, dat er eerst geprobeerd wordt een regeling te treffen, waaraan zo nodig de volkskre dietbank en de gemeentelijke sociale dienst (GSD) te pas komen. Nadat burgemeester Fred van Lier, samen met Jc-Anne Bon jernoor, het bordie had ooaehanaen lieten zij 99 ballonnen op, die melding maakten van het feit dat Vlaardinaen eefT 'Kernwapenvrije gemeente' is. Vlaardingen 'Kernwapen- vrije gemeente'. Een blauw bord met die tekst prijkt sinds zaterdag aan de grens tussen Schiedam en Vlaar dingen op de Mr. L.A. Kes- perweg. Met de plaatsing van het bord is uiting gege ven aan een motie, waarin de gemeenteraad zich uit spreekt tegen kernwapens en het licht op rood zet voor een eventuele plaatsing van kernwapens op Vlaardings grondgebied. Vlaardingen stond zaterdag in het teken van de kernwapens, of beter gezegd het protest er tegen. Vlaardingen tegen kernbewapening en het plaat selijke interkerkelijk vredes beraad hielden in de Harmo nie een bijeenkomst, waarvoor zo'n dertig organisaties waren uitgenodigd, met het doel om tot acties te komen die kunnen leiden tot het terugdringen van kernbewapening. Er werd onder meer gespro ken door burgemeester Fred van Lier, een omroeppastoor, een internist van de Daniél den Hoedkliniek en een totaal weigeraar. Aan het eind van de middag ondertekende bur gemeester Fred van Lier na mens de circa honderd aanwe- Schiedam De PvdA-fractie zal één van zijn 'gewone' le den afvaardigen naar een IKV-congres over kernbewape ning, als er van de PvdA-wetbouders of de burgemeester niemand bereid blijkt te zijn Schiedam te vertegenwoordi gen. Fractieleider Gé Brouwer heeft deze week meegedeeld, dat „eventueel een raadslid" zal gaan, als de wethouders niet willen. Als het aan de achterban ligt, zou echter op zijn minst het college van B en W zelf vertegenwoordigd moeten zijn. Zo zei afdelingsvoorzitter Ruurd van der Veer, dat het hem speet uit de krant te moeten lezen dat B en W van Maassluis niet present zullen zijn op die conferentie. Probleem voor de PvdA-wethouders in Schiedam is, dat zij deel uitmaken van een college met WD-wethouders, die het niet met een afvaardiging eens zullen zijn. Er zijn echter PvdA'ers die vinden dat zij niet aan de leiband van hun coalitiepartner moeten lopen. zigen een brief gericht aan de staatshoofden van de Verenig de Staten en de Sovjet Unie. In de brieven wordt zowel op Andropov als Reagan een be roep gedaan om te ontwape nen. Cabaretier Yoep van 't Hek besloot de middag met een belangeloos gegeven op treden. Dr, J.H. Mulder, als internist verbonden aan de Daniel den Hoedkliniek in Rotterdam, hield de aanwezigen voor dat medici in samenwerking met andere wetenschappers meer moeten doen aan ooriogsbe- strijding. Daarbij maakte hij gebruik van dia's, waarmee hij de verschrikkingen van een bombardement met kernwa pens liet zien. Vernietiging „Artsen moeten zich niet slechts bezighc tden met de to tale vernietiging door kernwa pens, maar ook met de gevol gen van kleine bombardemen ten met kernwapens en onge lukken met kernbommen. Ook met oorlogsgeweld op kleinere schaal, met martelin gen en met de doodstraf door middel van een injectie", aldus dr. Mulder. Burgemeester Van Lier wees erop dat manifestaties zoals za terdag in de Harmonie, en de massale demonstratie tegen kernwapens op 21 november 1981 in Amsterdam, enorm be langrijk zijn. „In een land als het onze moeten we gebruik maken van onze democrati sche rechten. Het is belangrijk om actief te blijven. Mensen moeten niet denken: er is toch niets aan te doen. Natuurlijk, het is een rijksbeslissing. Maar dat betekent niet dat we er op kleine schaal niets aan kunnen doen", aldus de burgemeester. Evenals dr. Mulder wees V-an Lier erop dat de discussie niet alleen toegespitst mag worden op kernwapens. „Het gaat om oorlog en vrede. De bombarde menten in de tweede wereld oorlog onder meer op Rot terdam en Dresden hebben veel meer doden gekost dan Nagasaki en Hiroshima bij el kaar." Bovendien benadrukte hij een tegenstander te zijn van een zijdige ontwapening. „Ik ben alleen voor tweezijdige ontwa pening. Denkt u maar eens aan wat er na de eerste we reldoorlog is gebeurd. Dat heeft toch in een volgende oorlog geresulteerd." Dik Glasbergen van Vlaardin gen tegen kernbewapening constateerde na afloop dat de manifestatie zinvol was ge weest, „Zo zijn de politieke partijen van plan om de bur gemeester te bewegen naar een conferentie te gaan van burgemeesters van gemeenten die zich hebben uitgesproken tegen kernbewapening. Maar wat veel belangrijker is, is dat in tal van organisaties mensen bereid zijn de handen uit de mouwen te steken om de kernwapens de wereld uit te helpen." Een advies van deze strekking ligt vanmiddag op tafel van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden in Schiedam, die hierover achter gesloten deuren vergadert. Het voorstel is afkomstig van de vereniging van exploitanten van gasbedrijven in Nederland (Vegïn), waarbij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, de ONS, aangesloten is. Het advies van de Vegin is exact gelijk aan het standpunt, dat CPN-raadslid Ulferd Bru seker in maart 1982 in de Schiedamse gemeenteraad in nam, Bruseker bepleitte een betere regeling voor de schul denaren van de ONS, waarbij voorop moest staan dat er eerst met instanties zoals de sociale dienst bekeken zou Stichting niet meer nodig Vlaardingen De twee tand artsen R.H.H. Steinmeijer en P.J.G. van Vugt, die momen teel als werknemer in dienst zijn bij de Stichting Tandarts- groepspraktijken Vlaardingen. gaan hun praktijk zelfstandig voortzetten. De stichting wordt over enige tijd opgehe ven, omdat de instelling over bodig is. Enkele jaren geleden werd de stichting met steun van de ge meente opgericht om het te kort aan tandartsen, dat toen nog bestond, weg te werken. Op dit moment is er van een tekort aan tandartsen m Vlaardingen geen sprake meer. Er is zelfs een overschot. De beide tandartsen zetten hun gezamenlijke praktijk voorlopig nog voort in het tij delijke gebouwtje, dal hiervoor destijds op het terrein van het Holyziekenhuis is neergezel. Later verhuizen ze echter naar een nieuwe ruimte, die aan de Willem Lodewijklaan in Holy gebouwd moet worden. De tandartsen, die van plan zijn ook in de toekomst te blijven samenwerken, hebben een op tie op die grond, maar de defi nitieve plannen voor de nieuwbouw ztjn nog niet ge reed. Schiedam Een fotograaf in de Brugmastraat heeft gister middag zevenduizend gulden schade opgelopen doordat de afvoerslang van de wasauto maat van zijn bovenburen niet goed was aangesloten Tijdens het wassen gingen de buren weg. Daardoor kon nie mand iets doen toen het water over de keukenvleor liep en vervolgens in de eronder gele gen doka van de fotograaf te recht kwam. worden of de schuld te sane ren was. Voorheen was het zo, dat aan schuldsanering prak tisch niet werd gedaan en dat de ONS onverbiddellijk de le verantie van gas en water be ëindigde. Ijskast Bruseker had ook eind 1981 al gewezen op deze situatie, die hij a-sociaal noemde in een tijd waarin veel mensen toch al geconfrontreerd worden met enorm stijgende woonlasten. Op verzoek van de PvdA-frac tie liet hij een motie toen enige tijd in de ijskast liggen, zodat de PvdA'ers tijd restte om de consequenties te overzien Maar toen hem dat te lang duurde, kondigde hij aan er toch opnieuw mee in de ge meenteraad te komen. De PvdA wilde echter slimmer zijn en diende zelf als eerste een motie in, waarin de direc teur van de ONS werd ver zocht om voor met-betalers oplossingen te zoeken Afgezwakt Deze motie haalde het, maar voor de CPN, de PPR en in enige mate ook de VVD had het allemaal wel wat krachti ger gekund. De CPN, boos om dat de PvdA, die zelf op uitstel had aangedrongen, de eer wil de opstrijken, sprak van een zwaar afgezwakte motie. Maar iets was beter dan niets, rede neerde Bruseker, en hij stem de dus voor. al had hij bever gezien dat de gemeenteraad duidelijk uitsprak dat arme mensen, die echt niet meer kunnen betalen, toch hun recht zouden behouden op le vering van gas en water. Snelle incasso Het advies van de Vegin sluit daar nu geheel op aan. zij het dat ook hei recht wordt onder streept van de gasbedrijven om in bepaalde gevallen de leidingen af te sluiten Dat verdient echter de voorkeur niet. Het overlegorgaan nuts voorzieningen, waarin naast de Vegin ook vertegenwoordi gers zitten van het ministerie, het volkskredietwezen en de sociale diensten in Nederland, meent dat er telkens een goe de betalings- respectievelijk schuldregeling moet worden getroffen, zodra er op een re kening een achterstand blijkt. Met een snelle incasso kan dat spoedig blijken, waarmee te vens voorkomen wordt dat ie mands schulden zo hoog oplo pen dat er aan schuldaflossing helemaal niet meer te denken valt. Schiedam Een veertienjari ge C-pupil van de voetbalclub SFC heeft zaterdagmorgen zijn rechter onderarm gebroken. Dat gebeurde toen hij tijdens de wedstrijd op sportpark Thurlede ongelukkig ten val kwam. Maassluis De Maas- sluise politie heeft twee broers ingerekend die er een gewoonte van had den gemaakt kratten pils uit achtertuinen en van balkons te stelen. Nadat zij de Inhoud van de flesjes hadden gele digd. incasseerden zij vervolgens het statiegeld van de lege kratten. Ook hadden zij het voorzien op lege kratten De politie kwam de twee broers, zestien en zeven tien jaar op het spoor, na dat de afgelopen week bijna dagelijks enkele aangiften binnenkwa men van mensen die hun drankvoorraad misten. De politie hield het werkgebied van de kna pen extra in de gaten, wat resulteerde in het op heterdaad betrappen van de drankluslige broers Schiedam Hc-t Passagedhea ter heeft het aantal theater voorstellingen èn de hoeveel heid publiek weten te verdub belen, als de cijfers over de eerste vier maanden van dit jaar vergeleken worden met dezelfde tijdsperiode in het vo rige jaar. Het toneelaanbod is meer gevarieerd en zowel op de planken als in de riante kussens belanden nu veel meer Schiedammers dan voor heen Passage blijkt bestaans recht te krijgen. Ook is er, m tegenstelling tot vorig jaar, nu aandacht voor culturele min derheden Bovendien wordt de repetitieruimte nu verhuurd. Volgens Connie Eggtnk speelt een belangrijke rol. dat er m Passage een parketvloer is aangelegd, die het voor de Schiedamse verenigingen mo gelijk maakt na afloop van een voorstelling het gewenste bal- na tc houden Vlaardingen Een 33-jange Vlaardinger die sinds 5 april vermist was is dood aangetrof fen m het Oostenrijkse plaatsje Ra tien burg Do man is tijdens zijn wintersportvakantie dodc- li|k verongelukt Vlaardingen Harne Dijk man is mei algemene stemmen gekozen als nieuwe Voorzitter van de organisatie van Vlaar dingse ondernemers (OVO), een functie die VVD'er Jan Bulva door zijn raadlidmaat- schap niet meer kon vervul len. Dijkman was al voorzitter van het Koopcentrum Vlaar dingen. een vereniging van winkeliers in het centrum. Dijkman wordt voorzitter na dat de opwinding over het door de win kekers gewraakte VCP weggeebt is. „Er is een periode afgesloten", zegt Dijk man. „Het VCP ts door de ge meenteraad aangenomen, nu moet het uitgevoerd worden en daarvoor moeten we in rus tig vaarwater zitten. En daar zitten we nu." Bulva en Dijkman hebben in feite gewoon stuivertje gewis seld binnen de OVO. Bulva was voorzitter. Dijkman vice- voorzitter. Die rollen zijn nu omgedraaid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1