11 Boele wil ook deelnemen in 'RDM werf Verontwaardiging en woede in Dordtse gif wijk GRAAGGEDAAN £555! BEL VOOR 010-14# 144 .-sigggsar- fW erk verruimende maatregel ruimer toepassen' In forma tie dag voor jongeren in voedingssector Gesprek vandaag voortgezet Thema-avond over emancipatie Autobanden lekgestoken Bewoners praten vandaag met gemeente Zevenkamp vernoemt jazzmusici Maasstroom van stapel Zes jongens geven 75 inbraken toe RET- controleur in been gestoken Rotterdams Nieuwsblad maandag VRY'RW' 11 apnl I9S3 Rotterdam Boele in Bolnes wil net als het internationaal werken de seheepsreparatiebe- drijf Seanmarine deel nemen in de nieuw op te zetten reparatie- werf van de RDM. Samen met vertegenwoor digers van de gemeente Rotterdam, die tien miljoen in de nieuwe maatschappij wil steken, hebben beide bedrijven vanochtend over de uitwerking van het re paratieplan overleg ge voerd. Zaterdag hebben de gemeente en Scan marine ook reeds onderhandeld. Het slagen van het plan hangt mede af van de be slissing die de Bedrijfsvere niging Metaalindustrie deze week neemt over het al dan niet intrekken van een uitkerings-claim van vijf miljoen gulden op de nieuwe vennootschap. Van de kant van de gemeente Rotterdam gaat men ervan uit dat die beslissing posi tief zal zijn. Alie 3.100" werknemers van de vorige week failliet ver klaarde RDM hebben za terdagochtend een ontslag brief ontvangen. Een deel van hen, 1.730 man, kreeg een tweede brief, waarin hen werd aangeboden vol gende week in dienst te treden van de nieuw opge richte defensie-b.v. Dege nen die ontslagen worden, werkten voornamelijk in de opgeheven offshore-af deling en in de scheepsre- paratie-sector. Bij vijfhon derd van de ontslagenen bestaat de kans dat zij werk krijgen bij het te vor- men reparatiebedrijf. Vandaag en morgen zullen 23 vertegenwoordigers van net Gewestelijk Arbeidsbu reau de ontslagen RDM'ers in de werfkantine op de Heyplaat van advies die nen. Ook het GAK en de vakbonden zijn daar pre sent. Rotterdam De afdeling Zuid-Oost van de Partij van de Arbeid houdt woensdag 13 april een thema-avond over emancipatie. Marie-José Gro tenhuis zal in dienstencentrum *t Witte Paard praten over de plaats van de vrouw in een verslechterende economische situatie, Gerda Korteland zal een inleiding houden over het emancipatiebeleid van de ge meente Rotterdam en Hans van Zuuren zal spreken over de Partij van de Arbeid en het emancipatiebeleid gezien van uit de visie van de vrouwelijke leden. De avond wordt gehouden dienstencentrum 't Witte Paard aan de Groene Zoom 245 en begint om 2f> 00 uur. Rotterdam In de wijken Berpolder en Blijdorp zijn za terdagnacht vele autobanden lekgestoken. Bewoners spre ken over een aantal dat in de honderden loopt. Bij de politie is tot nu toe slechts in twee ge vallen aangifte gedaan. Dordrecht Verontwaardigd lopen bewoners van de gifwïjk in de Merwedepolder in Dordrecht rond. De vondst van chemisch afval in de nabijheid van woningen, die op 'schone' grond stonden volgens de overheid, heeft voor erg veel beroering gezorgd. JSat King Colesingel Bittg Crosbystraat Tommy Dorseypad... Rotterdam In het deelplan 4 van Zeven kamp wil men een aantal straten vernoemen naar Amerikaanse jazzmusici. De commissie van advies inzake straatnamen heeft de gemeenteraad daartoe een voorstel gedaan. Voorzien wordt volgende namen: Whitemansingel, Crosbystraat, Smithstraat, Charli kersingel. Paul in de Paul Bing Bessie e Par- Des- mondsingel. Tommy Dorseypad, Cole Porter- straat, Charles Mingus- singel, Charlie Schaver slaan, Nat King Colesin gel, Duke Ellington- straat, Louis Armstrong- weg, Lester Youngveld, Ben Websterstraat, Fats Wallerhof, Art Tatum- straat, Thelonius Monk- bof en Stan Kenton- straat. Het initiatief van in eerste instantie tien bewoners is weliswaar dankbaar ont vangen, toch is het een be vestiging van wat men eer der vermoedde. En dat brengt de nodige onrust te weeg. „Er moet zich ineens iets voordoen voordat de bewo ners werkelijk schrikken." Woorden van die strekking sprak sociaal-raadsvrouw Jet Hardenbol onlangs nog in deze krant. Dat moment lijkt te zijn aan gebroken, want iedereen die in de verontreinigde wijk woont wil nu weg en duldt to taal geen uitstel meer. „Je kunt zeggen dat de men sen laaiend zijn", aldus Han Vermeer, voorzitter van de Vereniging Actiecomité Ver vuiling Merwedepolder (VAVM). „Het is nu wel dui delijk geworden dat er op veel meer plaatsen chemisch afval is gestort dan de gemeente heeft aangegeven. De mensen voelen zich beduveld, omdat de overheid er saneringsplan nen probeert door te drukken terwijl nu is gebleken dat de bodemonderzoeken, door haar gedaan, volslagen onvoldoende zijn geweest." De opgravingen, die vrijdaga vond spontaan door enkele be woners werden gestart, lever den twee vaten chemisch afval op en een nog onbekende, lichtblauwe substantie, volgens de bewoners eveneens zwaar verontreinigd afval. Dat laat ste werd bij verdere opgravin gen afgelopen zaterdag in gro te hoeveelheden aangetroffen in dat deel van de wijk, dat vlak naast het deel ligt, dat per 1 september ontruimd en daarna gesloopt zal worden. Verslagenheid Verontwaardiging, maar ook verslagenheid, en dan met name onder de bewoners van de flats aan het Haringvliet waar het afval is gevonden, overheersen in de gesprekken onderling. „Constant heeft men gezegd dat wij ons geen zorgen hoefden te itfaken. Steeds weer werd ons op het hart gedrukt dat onze grond veilig was en dat we er weer een gezellige wijk van moes ten maken. En dan ineens dit. Het is een schande. Als ik nu nog geen toestemming van de gemeente krijg om te vertrek ken dan gaan er gekke dingen gebeuren." Een bewoner van de flat zegt het met volle over tuiging, zich gesterkt voelend door de omstanders. Boosheid ook bij het bestuur van de VAVM. Enerzijds door de afwezigheid van dr. Hek- kelman, milieu-deskundige van Provinciale Staten. Han Vermeer: „Hij heeft in eerste instantie verklaard het initia tief van de bewoners toe te jui chen. Maar ondanks dat was hij niet bereid zijn vrije week- door Marlijn Verwaaljen einde op te offeren om een kijkje in de wijk te komen ne men. Hetzelfde geldt overigens voor wethouder Lamers (ruimtelijke ordening) die het als enige wethouder niet de moeite waard vond om even langs te komen. Uitgerekend de man die zo enthousiast was over de saneringsplannen." Wel aanwezig dit weekeinde waren naast een groot aantal belangstellenden van buitenaf burgemeester Van Zuuren van Dordrecht, vrijwel alle wet houders. Tweede-Kamerlid Schelto Patijn alsmede enkele vertegenwoordigers van de Dordtse gemeenteraad en de provincie. Bewoners van de Merwedepolder groeven zaterdag door, op zoek naar meer chemisch af-val. lActiecomité Pro Castarbeiders: Botterdam Het actiecomité Pro Gastarbeiders vindt dat de werkgelegenheidsverruimende maatregel, die ^werklozen in staat stelt,een jaar arbeidservaring op te jdoen, ook moet worden toegepast op buitenlandse jon geren beneden de 23 jaar. ^uist de groep buitenlandse jongeren, die bij het bereiken van de 21-jarige leeftijd min der dan drie jaar in ons land verbleef, viel bij de vorige verdeling buiten de boot, volgens het actiecomité Pro Gastarbeiders. „De vreemde lingenpolitie had immers hun verblijfstitel voorlopig ingenomen, waardoor de ar beidsbureaus deze jongeren niet konden inschrijven". schrijft het actiecomité in een brief aan minister de Koning. 'Pro Gastarbeiders' vindt dat deze maatregel indruist te gen de menselijkheid. Het was immers niet de schuld van de vader, maar te wijten aan de woningnood, dat deze zijn gezin niet eerder naar Nederland kon halen, aldus de brief. Gesprek Burgemeester Van Zuuren ar rangeerde direct een gesprek tussen de bewonersorganisatie en de gemeente. Vanavond nog komen beide partijen bij elkaar, waarbij de VAVM een pakket eisen op tafel zal leg gen. Het belangrijkste zal waarschijnlijk zijn, dat alle be woners die in de wijk wonen alle mogelijke faciliteiten krij gen om op redelijke basis de wijk te kunnen verlaten. Dat zou inhouden dat de gemeente voor bepaalde vergoedingen zou moeten zorgen, „Wij zullen voorlopig het re sultaat van dat gesprek af wachten", aldus Vermeer. „Maar komen we niet tot een bevredigende oplossing, dart is de kans erg groot dat er meer acties vanuit de bewoners zul len komen. Want het is nu wel duidelijk dat als de overheid niet bereid is zelf maatregelen te nemen, de bewoners het dan wel doen. Wat dat ople vert is dit weekeinde wel dui delijk geworden." Inmiddels is een commissie, bestaande uit drie leden, ge start met getuigenverhoren van mensen, die zo'n tien jaar geleden betrokken waren bij het storten van afval op de voormalige stortplaats. De 'informantencommissie', benoemd door provinciale sta ten van Zuid-Holland, roept juist gezien de laatste ontwik kelingen mensen op, die meer duidelijkheid kunnen ver schaffen over de periode dat het afval in de Merwedepolder werd gestort. Absolute anoni miteit wordt in dit geval ge waarborgd, Mensen die iets meer weten over de voorbije periode kunnen hierover con tact opnemen met mevrouw Epema, Gerrit de Voslaan 28, 3297 A£ Puttershoek, telefoon: 01858-1582. Een verdachte vondst.. Aan de hand van tekeningen wor den de plaatsen bepaald waar de spaden de grond in gaan. Burgemeester Van Zuuren zaterdag in de Merwedepolder. Rotterdam De jongerenbeweging van de Voedings bond FNV organiseert een algemene informatiedag voor alle jongeren uit de voedings- en genotmiddelen branche. Deze dag is vooral bedoeld voor jongeren die werkzaam zijn of waren in de bakkerij, slagerij en horeca. Ook jongeren die geen lid zijn van de vakbond of de jongerenbeweging zijn wel kom op de informatiedag, die maandag 18 april wordt ge houden in de Graaf Floris- straat 80a. Onderwerpen die aan de orde komen zijn de cao's, hoe zitten ze in elkaar, de loonberekeningen, hoe re ken je je eigen loon uit, ont slag, hoe zit het dan met uit- keringen. Uiteraard zullen ook persoonlijke vragen of klachten aan de orde komen. Als er eventueel vrij ge vraagd moet worden op het bedrijf kan de Voedingsbond hiervoor zorgdragen. De bond neemt ook het betalen van het loon over, als dit niet door de werkgever wordt ge daan. Men kan zich voor de infor matiedag aanmelden onder telefoonnummer 780480. De informatiedag begint om 10.30 uur. Als laatste van een serie van vier produktentankers van 38.000 ton draagvermogen is zaterdag bij Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel de Maasstroom van stapel gelopen. De drie, 164 meter lange voorgangers Maassluis, Maasstad en Maassfot zijn inmiddels onder de vlag van de Rotterdamse rederij Nedlloyd Bulk in de vaart. Het Nedtloyd-concern heeft op dit moment nog drie containerschepen bij de werf in bestelling. Ze, worden gebouwd in de hellingloods die eind vorig jaar in gebruik is genomen. Rotterdam De Rotterdamse politie heeft zes jongens in de leeftijd van 17 tot 22 jaar aan gehouden, die de afgelopen maanden 75 inbraken hebben gepleegd. Drie van de daders zijn uit Rotterdam afkomstig, de anderen wonen in Capelle aan den IJssel. De recherche is met het on derzoek begonnen naar aanlei ding van een inbraak in een winkel in de Van Oldenbarne- veltstraat afgelopen februari. De totale waarde van de buit is nog niet precies bekend, maar loopt in de duizenden guldens. Het geld zou voorna melijk aan discotheekr bezoek zijn opgegaan. Rotterdam Een 19-jarige Rotterdammer heeft in bus 06 aan de Polderlaan een 27-jari- ge RET-controleur in een been gestoken. De dader kon bij een controle in dc bus geen plaats bewijs tonen, waarna een handgemeen ontstond. RET- controleurs besloten daarop de man uit de bus te zetten. De Rotterdammer trok een mes en stak één van hen. De dader vluchtte, maar werd later op dc Groene Hilledijk aangehou den Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloondWant voor die kleine moeite krijgt u deze, twee zwaar verzilverde mini-poesjes thuisbezorgd. J Woonpfa ISf®,, kws't*Ybonneeh!'"V",S; d Is Oplaat,, ^eJe/oon: Ptakk, poesi«naar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3