BOTTERDAM 17 Burgemeester Van Zuuren:'Voor mijn p 9 GRAAG ££DAAN BEL VOOR 010144144 Nauwelijks verschil bij bouw spoorbrug of - tunnel Na veertig jaar voor 'f laatst de poort uit Rijnmond: Vrees voor ontslagen bij leveranciers RSV TTS na eigen onderzoek: geen illegale lozingen Ontslagen RDM'ers korter in WW Tweemaal vrijspraak in heroïnezaak ONS wil onderzoek duwvaart met vier bakken I f ^'tp°e74:rm°«'e Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RZ/RV/RY/RW 12 apnl 1983 vervolg van de voorpagina Dordrecht Woedend haalde burgemeester J.H.van Zuuren uit naar het bestuur van de VAVM (Vereniging Actiecomité Vervuiling Merwedepol- der). „Wat dacht u. Deze hele affaire vreet aan mij. Het heeft al anderhalf jaar lang mijn bestuurlijke taak verziekt en beïn vloed. Van mijn part don der ik morgen nog op. Maar dat kan niet, omdat ik dan weer de stempel opgedrukt krijg, dat ik wegloop voor de proble men. Maar het is onjuist te stellen dat ik me er niet bij betrokken voel, laat dat duidelijk zijn." De onverwachte uitbarsting van de burgervader kwam naar aanleiding van een ge sprek, dat hij samen met de wethouders De Kovel en La- mers had met het bestuur van de VAVM. Aanleiding was de schokkende ontdekking van de bewoners zelf, die aan de Haringvlietstraat chemisch af val vonden, terwijl volgens de overheid het hier om een 'gif- vrij' gedeelte van de wijk ging. De woede maakte echter nau welijks indruk. Het bestuur van de bewonersorganisatie bleef vasthouden aan de drie eisen, die men eerder bij het college indiende en houdt nog door Martijn Verwaaijen altijd vast aan de slogan 'het gif eruit of wij eruit'. Voorals nog wil zowel de gemeente Dordrecht als Provinciale Sta ten (de eerste verantwoordelij ke voor een redelijke oplos sing), daar niets van weten. De eisen van de bewoners hielden in, dat het onderzoek en saneringsprogramma op nieuw zal worden vastgesteld, het voorlopige saneringsplan onverwijld wordt ingetrokken en dat rekening gehouden djent te worden met hei feit dat de bewoners óf het gif uit de wijk verdwijnt. „Het vertrouwen is door jullie beschaamd", verwoordde se cretaris Hans Vermeulen van de VAVM de mening van de bewoners. „De mensen gelo ven jullie niet meer. De vraag is in hoeverre de gemeente zich verschuilt achter de pro vincie. Maar zeker is dat er onvoldoende controle is uitge oefend op de bodemonderzoe ken. Wij hebben slechts een heel simpele vraag: stel u als gemeentebestuur als een soort halve actiegroep achter de be woners." Onvoldoende Dat ook deelde wethouder De Kovel (milieuzaken) deelde de bewoners mee, dat dat formeel onmogelijk is. „Natuurlijk, het kan zijn dat wij onvoldoende controle hebben uitgeoefend op de onderzoeken die zijn ge pleegd. Ondanks dat is ons nog steeds niet duidelijk wat in houdelijk de bezwaren zijn te gen het saneringsplan. Als we dat van jullie horen zullen we dat zeker bekijken." Volgens het onlangs versche nen bodem-rapport van de Grontmij is het grootste deel van de wijk gifvrij en zal al leen voorkomen dienen te worden, dat het gif uit het sloopgedeelte het 'schone deel' binnenkomt. Daarvoor vatte men het plan op een damwand te slaan die de sloopwijk iso leert van de rest van de woon wijk. „De vraag is alleen in hoever re het saneringsplan moet worden aangepast aan de ont wikkelingen van het afgelo pen weekeinde", erkende De Kovel. „Daarom heeft de pro vincie een nader onderzoek ingesteld, dat op 30 april moet zijn afgerond." Het gevonden afval is voor on derzoek naar de TMD (Tech nische Milieudienst Drechtste- den) gestuurd. Een uitslag van het onderzoek wordt binnen enkele dagen verwacht. Wat echter ook de uitslag zal zijn. de bewoners bereiden zich voor op een nog langdurige strijd. Dat werd wel duidelijk, toen wethouder Lamers het officiële standpunt van dr. Hek keiman verwoordde. „Hij gaai er van uit dat hij verantwoordelijk is en wij als gemeente met de afwikkeling van de affaire mets te maken hebben. En formeel heeft hij daar helaas gelijk in." Inmiddels is de verontrusting in de wijk zodanig, dat ook het personeel en het bestuur van de in de wijk liggende kleuter en lagere school zich schrifte lijk heeft gewend tot B en W van Dordrecht met het ver zoek ook daar een bodemon derzoek te verrichten. Men vreest dat ook daar chemisch afval in de grond zit Mocht de gemeente binnen veertien dagen geen bevredi gend antwoord geven op de vragen van de VAVM, dan overweegt men andermaal graafacties te ondernemen. Rotterdam De Rot terdamse tankrederij TTS ontkent dat ze de afgelopen jaren indus trieel afvalwater van een Deens bedrijf ille gaal in de Atlantische Oceaan heeft geloosd. Volgens het bedrijf is uit nader onderzoek van de eigen admini stratie wel gebleken dat de gezagvoerder van het TTS-schip Sali- neke één keer in de cember 1980onder in vloed van slechte weersomstandigheden heeft besloten de la ding niet op de aange wezen plaats te lossen. Hij deed dat in een na bijgelegen gebied, waar naar de kapitein be kend was, een soortge lijke lading met ver gunning werd gelost. Volgens directeur C.A- .van Tol van Tanker Transport Services is dat gebeurd buiten me deweten van de rederij. TTS heeft tussen april 1980 en januari 1983 met de kustvaarder Sa- lineke veertien trans porten uitgevoerd voor het betrokken Deense bedrijf Grindstedver* ket, dat volgens Van Tol bekend staat als een eersteklas bedrijf. De Deense justitie heeft onlangs bij het Deense bedrijf een groot deel van de admi nistratie in beslag ge nomen, omdat de ver denking bestaat dat het bedrijf illegaal che misch afval heeft ge stort. Volgens de mi lieu-organisatie Green peace gaat het om grote hoeveelheden zeer scha delijke koolwaterstof fen in het afvalwater. Het bedrijf zou echter alleen vergunning heb ben gevraagd voor het storten van onschade lijke stoffen. De kapitein van de Sa- lineke heeft tegenover Rijkswaterstaat toege geven met het logboek te hebben geknoeid om in ieder geval de loka- tie van de lozingen te verdoezelen. Volgens TTS heeft het bedrijf Rijkswaterstaat regelmatig voorzien van monsters van de la ding. Daar zijn nooit aanmerkingen op geko men. Rotterdam De WW-periode van ongeveer duizend werk nemers van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij, die vandaag en morgen wor den ontslagen, zijn met een maximum tot vijfentwintig procent gekort. Het gaat om die personeelsle den waarvoor in januari en maart werktijdverkorting is aangevraagd. De directie van de RDN had destijds toege zegd dat deze maatregel geen invloed zou hebben op de ontslagen. Curator mr.Veilekoop heeft echter vrijdag anders beslist. Volgens een woordvoerder van de werf was de curator van mening dat de schuldei sers voorrang verdienen. 'Centrum blij ft goed bereikbaar' i Verslagen vernemen de werknemers dat er voor de meesten geen weg terug meer is. Rotterdam Verwarring en verslagenheid gis teren in de kantine van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij op Heypiaat. In groe pen van tweehonderd man vernamen de 1365 ontslagen werknemers van het failliete bedrijf, dat er voor hen voorlopig geen weg terug meer is. Slechts voor 481 van de op non-actief gezette werknemers gloort er nog een sprankje hoop. Er bestaat nog een kans dat zij in de nabije toe komst m dienst kunnen treden bij nieuw op te zetten reparatie bv. Maar het overgrote deel maakte de laatste gang naar het bedrijf aan de Heyplaatweg. Voor het laatst. Voor sommigen na meer dan veertig jaar... In de kantine van de houtloods werd de ontsla gen werknemers koel en zakelijk duidelijk ge maakt wat de gevolgen zullen zijn. Vertegen woordigers van het gemeentelijk administratie kantoor, het gewestelijk arbeidsbureau en de bedrijfsvereniging gaven ieder hun uiteenzet ting over de sociale en financiële gevolgen van het collectieve ontslag. Onder de gedupeerde werknemers overheerste een gevoel van ver slagenheid en verwarring, maar ook van berus- ting. „Ik heb hier 42 jaar van m'n leven gelaten. Ik had gehoopt op m'n zestigste eruit te kunnen gaan. Zo oud ben ik nu. Maar op deze manier... Ik zou niet eens meer willen. Als een stuk vuil worden we er uit gewerkt", mokte een werkne mer. „Ik was zelfs al met pensioen", vertelde een ander. „Tóch kreeg ook ik vorige week een brief: ontslagen! Op zo'n manier gaat het. On zorgvuldig tot en met." Rotterdam Het gerechtshof in Den Haag heeft een 24- jarige Rotterdammer en diens 39-jarige schoonmoeder vrijgesproken van handel in heroïne, nadat zij eerder door de Rotterdamse rechtbank tot straffen van ivveeenhalf en een jaar waren ver oordeeld. De Rotterdammers waren benaderd door een informant van de Duitse politie, die in Rotterdam opereerde zonder dat de Neder landse politie daarvan op de hoogte was. De informant, een ze kere David, probeerde de jonge Rotterdammer over te halen he roïne naar Frankfort te brengen. Toen de knaap dat weigerde, kwam David naar Rotterdam om de herome zogenaamd op te halen. De Rotterdammer bracht David in contact met drie Tur ken, die bereid waren tweeenhalve kilo heroïne te leveren. Pas op dat moment, de onderhandelingen waren toen al maan den gaande, werd de Rotterdamse poliue door de Duitsers inge schakeld. Het resulteerde uiteindelijk in de arrestaties van drie Turken, de jonge Rotterdammer en diens schoonmoeder, die zij delings bij de zaak was betrokken. Zij werden gearresteerd op het moment, dat zij de herome vlakbij vliegveld Zestienhoven aan David afleverden. Zowel de Duitse politie als de informant David weigeren nu naar Nederland te komen om te getuigen. De jonge Rotterdammer en zijn schoonmoeder zeggen dat zij nimmer van plan waren in herome te handelen, als David dat niet aan hen had gevraagd. Zij stellen te zijn uitgelokt en dat toag niet in Nederland. In Duitsland is dat onder bepaalde om standigheden toegestaan. Het gerechtshof heeft hen nu vrijgeps- roken, omdat uitlokking niet uitgesloten wordt geacht. De drie Turken werden veroordeeld tot straffen van respectie velijk twee jaar, 21 maanden en 16 maanden. Dat is aanmerke- l'jk lager dan de eisen van zes en zeven jaar, die de procureur- generaal K.H, Meijring had gevraagd. Rotterdam Het openbaar lichaam Rijnmond vreest dat de werkloosheid onder de toeleveringsbedrijven voor RSV even groot zal zijn als de ontslagen, die onlangs zijn gevallen bij het RSV-con- cern. De werkloosheid zal volgens Rijnmond door de ontslagen van grote groepen RSV- werknemers met drie pro cent oplopen tot 19 procent in de regio. Daarmee ligt de werkloosheid ver boven het landelijke gemiddelde van 1? procent. Rijnmond maakt zich 2orgen over de gevolgen van deze werkloosheid, die onevenre dig zwaar zal drukken op sommige wijken, waaronder de Heypiaat. Het openbaar li chaam zal trachten op zo kort mogelijke termijn vervan gende werkgelegenheid te vinden in de vorm van een arbeidspool. Alle gemeenten in de regio zullen direct financieel na deel ondervinden, doordat zij tien procent in de uitkerin gen bijdragen. Rijnmond ver wacht dat de ontslagen bij Werkloosheid stijgt nu al 3 procent RSV de gemeenten enkele miljoenen guldens extra per jaar zal kosten. De aandacht van het rijk voor het Rijnmondgebied staat volgens het openbaar li chaam in schrille tegenstel ling tot de ernstige economi sche situatie. Het zogeheten 'gentlemen's agreement' is door het rijk onvoldoende nagekomen. Het rijk moet goede voor waarden scheppen om ver- volgorders van de scheeps- nieuwbouw veilig te stellen door onder meer het verwer ven van opdrachten uit het buitenland voor de bouw van marineschepen. Wat betreft de scheepsreparatie zal vol gens Rijnmond gekeken moeten worden naar de toe komstige te verwachten re- paratiemarkt en niet naar de huidige situatie. Rotterdam De overlast voor de bedrijven in het centrum, zal bij de bouw van een spoortunnel niet noemenswaardig groter zijn dan bij de bouw van een spoorviaduct/brug. Dat probeert het college van Ben W duidelijk te maken aan de raadsleden, die volgende week donderdag na bijna negen maan den uitstel zullen beslissen over de nieuwe oever verbinding voor de NS. Die beslissing wordt van daag voorbereid in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, aan de hand van een concept-raads voorstel. Het enige grote bereikbaar heidsprobleem bij de bouw van een spoortunnel zal zich volgens de Verkeersdienst voordoen bij het Pompenburg <4'/& meter omhoog) en de Schlekade (2'/i meter omlaag). Hier zullen belangrijke ver- keersomleggingen moeten plaatsvinden. Overal elders m het centrum kan een goede be reikbaarheid worden gegaran deerd met hulpbruggen. Vol gens de Verkeersdienst is dit vrij gemakkelijk uit te voeren doordat de verkeersstromen haaks op de bouwsleuf staan. Of er nu een tunnel of een vi aduct gebouwd wordt, dc cen- trummarkt zal in ieder geval in z'n geheel verplaatst moe ten worden. De overlast door werkzaamheden aan kabels en buizen is voor beide oplossin gen eveneens gelijk. Dat geldt ook voor de overlast bij de Maasboulevard als gevolg van de nieuwbouw van station Blaak. Voor de bouw van een spoor tunnel stellen B en W als eis dat het verlies aan parkeer plaatsen gecompenseerd wordt. De Verkeersdienst en het college concluderen: „On getwijfeld z; 1 er hinder optre den, maar niet m die mate dat hierdoor op grote schaal lang durige ernstige verstoringen optreden." Voor directe schade als gevolg van de bouw van een tunnel zal een neutrale schadecom- mïssie worden ingesteld. Van alle gebouwen die binnen een afstand van honderd meter van de bouwsleuf liggen wordt voordat met de bouw begon nen een proces vei baal van de huidige toestand worden opge maakt. Een risicoverzekering moet de eventueel veroorzaak te schade dekken. Voor indirecte schade wordt een aparte regeling uitge werkt. Bedrijven en winkels kunnen bijvoorbeeld indirect schade lijden door omzetver liezen als gevolg van slechtere bereikbaarheid. Uit vrees voor grote bouwoverlasl in het cen trum gaf de Stichting City Rotterdam de Workshop Wal- dex Kooyman opdraent een plan voor een minder overlast gevend spoorviaduct/-brug uit te werken. Dit plan wordt zo wel door het college als door de raadscommissie voor ruim telijke ordening afgewezen. B en W staan op het standpunt dat er een korte viersporige tunnel moet worden gebouwd. Wel is een tweesporige via- duet/brug voor het college be spreekbaar. De NS wijzen dit af. Minister voor vorkeer en waterstaat Neelie Smit geeft de voorkeur aan een spoorvia duct/brug, die eventueel in twee fasen van twee sporen gebouwd zou moeten worden. De plannen voor de nieuwe spoorverbinding blijken de Rotterdamse bevolking erg aan te spreken, getuige de gro te belangstelling voor de expo sitie hierover in de Paulus- kerk. Deze expositie is daarom verlengd tot 23 april. Rotterdam De Onaf hankelijke Nederlandse Schtppersvakbond (ONS) vindt dat een permanent onderzoeksteam moet gaan bekijken in hoeverre de duwvaart met vier bak ken verloopt. Volgens de bend is er nooit een onder zoek gedaan naar het ge dwongen uttwijkgedrag van de overige binnen vaart en het aantal bijna- onge vallen. De ONS heeft dit meege deeld nadat men afgelopen vrijdag een delegatie van de vaste Kamercommissie voor verkeer en water staat aan boord van een binnenvaartschip het Waaltraject Nijmegen Pannerden heeft laten be varen. Op dit stuk bevin den zich een aantal knel punten (bochten) die vol gens een m opdracht van de minister verricht on derzoek met zodanig kun nen worden verruimd dat de vaarweg zou voldoen aan de veiligheidseis van dnestrooks-verkeer (twee stroken duwvaart en één strook overige vaart). Er zijn slechts twee stroken realiseerbaar, omdat an ders de waterafvoer van de Gelderse IJssel en de zoetwatervoorziening van het Usselmeer zou stagne ren. De ONS stelt dat dit ertoe leidt dat de overheid bij toelating van zesbakken- duwvaart de technische mogelijkheid uitsluit dat de overige vaart in nood gevallen kan uitwijken voor de duwvaart. Dit be tekent voor de overige vaart een onverantwoorde aantasting van de veilig heid, meent de bond. De ONS vindt dat een op lossing waarbij de opvaart in de vorm van een ver keersregeling moet wach ten voor afvaart ook niet te realiseren is. Er is na melijk geen plaats genoeg om te stoppen en de overi-, ge vaart zou, vanwege een passeerverbod, een onaan vaardbaar reisverlies oplo pen. De minister wijst ove rigens ook een verkeersre geling af. De ONS is tegen proef vaarten met zes duwbak ken, omdat daarmee niet duidelijk kan worden of veilige zesbakkenvaart mogelijk is. Men zegt dit mede naar aanleiding van uitlatingen van de minis ter dat er geen proefvaar ten gehouden kunnen worden als er een goede kans op een ongeval be staat. Proefvaarten kun nen op het gebied van de veiligheid dus niets bewij zen, aldus de ONS. Br zijn mensen die onze krant nog niet t lezen. Uw beste vriend of vriendin i Adj W -- «11C1IU Ui vilt misschien. Breng daar even o - o weiwunu: vu am voor ene Kien moeite krijgt u een telefoonklapper. verandering in. AdZ Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f pQ en goed beloond! Want voor die kleine* u. °d' - I ^osfcode: Ij TeI*foon:_^ ,rjivin0 i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 5