Goudriaan passeert eigen ambtenaren Holy-directie vreest voor bedden en banen Waakvlam voldoende voor verwarming Consumentenbond vindt kredietbank 'te duur" V1AAR0INGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT fH-studenten in rapport: fOpdrachten gegeven aan ex- werkge ver Brugmanstraat zoekt nu andere oplossing Tasje geroofd Proef minimum energie huizen In drie van de vier modellen moet ziekenhuis inkrimpen 'On voldoende bedden voor spoedgevallen9 Duiventil zorgt voor conflict Maassluis rekent te hoge tarieven Lozen van afvalgips jarenlang strijdpunt Boeren eensgezind over afwatering poldergebied □WATERWEG VRIJDAG 15 APRIL 1983 Vlaardingen Vethouder Bas Goudriaan geeft buiten gemeentewerken om recht streeks opdrachten aan architectenbureaus. Dat doet hij onder meer met Kuipers Co, zijn vorige werkgever. Zonder overleg met gemeentewerken neemt Goudriaan beslissin gen die eigenlijk op het terrein van die ge meentelijk dienst liggen. Dat is een van de belangrijkste conclusies uit een tussenrap port over het reilen en zeilen bij gemeentewerken, dat is op gemaakt door studenten van de afdeling bedrijfskunde van de Technische Hogeschool in Delft. Vorig jaar rondde dezelf de groep al een rapport af over het Gemeentelijk Energie- en Waterleidingbedrijf, dat flink wat stof deed opwaaien. De Socialistiese Partij deed vanmorgen bij monde van raadslid Remi Poppe onthul lingen uit het rapport. Poppe is van mening dat de ge meenteraad nog deze maand de beschikking over het tus senrapport moet krijgen, zo- da de raadsleden het kun nen betrekken bij de bespre kingen over de meerjarenbe groting. Hij heeft verant woordelijk wethouder Cees Bot gevraagd het tussenrap port in de raadscommissie voor personeelszaken, die gisteravond vergaderde, te bespreken. Van de wethou der kreeg hij echter nul op het rekest. „Ik kreeg te horen dat het eerst door een stuurgroep en de medezeggensehapeommis- sie besproken moet warden voordat de raad het krijgt. Een rare zaak. Er valt in het rapport te lezen dat er in de komende jaren 900.000 gul den is uitgetrokken voor au tomatisering, maar waaraan precies weet gemeentewer ken ook niet", aldus Poppe. Een andere conclusie in het tussenrapport is dat de over headkosten een groot per centage van de totale omzet (42,5 miljoen gulden) uitma ken en dat die steeds blijven stijgen, terwijl ze niet volle dig worden doorberekend bij het uitvoeren van werken. Wethouder Cees Bot ver klaarde vanmorgen desge vraagd tegenover onze krant: „U kunt van mij niet ver wachten dat ik iets zeg over een rapport dat ik nog niet heb gelezen." Wethouder Goudriaan was vanmorgen voor commen taar onbereikbaar. Schiedam Nu het ernaar uitziet dat de stadsvernieu wing in Schiedam ontzettend gaat stagneren, wil -de projeet- kider in Schiedam-West, Han de Kluyver, andere oplossin gen gaan zoeken voor de huis vestingsproblemen in de Brug- ®anstraat en omgeving. Er was voor dit gebied een plan gemaakt, waarbij onder meer een blok woningen aan de k^nt van de Westfrankeland- ssstraat en de Fabristraat ge doopt zou moeten worden. In roei zal dit plan ter goedkeu- nng naar het rijk worden ge stuurd. echter het aantal nieuw bouwwoningen wordt terugge schroefd, kan het volgens De Sluyver nog wel een paar jaar buren, voordat er aan de "fUgmanstraat aan stadsver nieuwing kan worden gedaan, j-tet gooit nu behoorlijk roet in het eten, zegt de projectleider. Voorlopig kan beter niet ge doopt worden, denkt hij, om gat te slaan middenin de Woonwijk. Hij wil hierover de bewoners van de Fa- önstraat 31-55 en 52-56 gaan preken en kijken wat er in de hhSentijd, tot de sloop, mis kien aan hun problemen ge- baan kan worden. Volgende 7?ek donderdag is er een «ond over in wijkcentrum De Bezwaren van SG te laat binnen Schiedam De bezwaar schriften van de VVV en de Sehiedamse Gemeenschap te gen de bezuinigingen op cul tuur zijn door het college van B en W niet ontvankelijk ver klaard. De geschriften waren te laat binnengekomen, toen de beroepstermijn al om was. Voor de goede orde hebben B en W het wel op zich genomen om nog inhoudelijk op de ma terie in te gaan. Ondertussen beraadt de Sehiedamse Ge meenschap zich erover hoe verder actie kan worden ge voerd tegen de subsidiever mindering van bijna een ton. Aanstaande woensdag verga dert de SG in het kantoor van de stichting, aan de Buitenha venweg 7. Dan staat ook het verslag op de agenda van de werkgroep, die zich met de nieuwe structuur van de Sehiedamse cultuur bezig houdt. De SG had dat eigenlijk al een maand na de retraite in Olaertsduyn af moeten heb ben, maar het wordt nu haast een kwartaal. Schiedam Een jongeman heeft gistermiddag op de Nieu we Damlaan in Schiedam een 55-jarige vrouw van haar handtasje beroofd. De tas werd de nietsvermoedende Sehie damse uit de handen gegrist, waarop de dader zich ermee uit de voeten maakte. In het tasje zat een portemonnee met honderd gulden. Schiedam Het experiment met minimum-energiehuizen in de wijk Woudhoek-Noord in Schiedam is volgens de eerste metingen van TNO volledig geslaagd. De tot nu toe uitge voerde berekeningen wijzen uit, dat om de woningen warm te stoken op jaarbasis 150 kuub gas nodig is. Dat is ongeveer een tiende van wat in een normaal huis nodig is. Een pitje dat vergelijkbaar is met de waakvlam van een gei ser is voldoende om de aan alle kanten geïsoleerde huizen in Woudhoek warm te stoken. „Energiebesparing is de be langrijkste nieuwe energie bron", sprak ir. P.W. Renaud van het projectbureau energie onderzoek op het door zijn bu reau georganiseerde symposi um over de minimum-energie huizen. Iedereen op het symposium in het Passagetheater in Schie dam sprak lovende woorden over de huizen, die door Peter Ghïjsen van het architectenbu reau Kristinsson uit Deventer zijn ontworpen. In Woudhoek worden er 184 van gebouwd. De minimum-energiewonin- gen blijken niet veel duurder dan andere woningwetwonin gen. De extra kosten waren in Schiedam ongeveer negendui zend gulden. Bij nieuwe pro jecten in Amsterdam en Rot terdam, waar het Sehiedamse voorbeeld navolging heeft ge kregen, zijn die extra kosten al duizenden guldens lager. Dik ingepakt Uit het hele land kwamen gis teren bestuurders, ambtenaren en architecten naar Schiedam om de in aanbouw zijnde hui zen in de Woudhoek te bekij ken, Vloeren, muren en daken zijn zo dik ingepakt dat de huizen bijna tochtvrij zijn. De ventilatielucht wordt ver warmd het huis in geblazen. Aan de lucht die het huis wordt uitgezogen wordt de meeste warmte weer onttrok ken. Door de goede isolatie wordt de warmte lang vastge houden. Het energieverbruik kan ho ger dan 150 kuub zijn, als de bewoner niet 'zuinig' met het huis omgaat. Voor alle ramen zitten luiken, die 's avonds ge sloten moeten worden. „De be woners moeten voorgelicht worden over de bijzonderhe den van de huizen", zei wet houder Zijdeveld. Maar ais mensen niet zuinig met de wo ningen omgaan ligt het ver bruik volgens de ontwerpers nog altijd niet hoger dan vijf honderd kubieke meter gas. Volgens Zijdeveld is deze ma nier van bouwen de manier van de toekomst. Niet alle hui zen kunnen zo zuinig worden, weet hij, maar volgens hem moeten de energiekosten aan gepakt worden om de woon lasten te drukken. „Elke op drachtgever die een energie verbruik van meer dan dui zend kubieke meter per jaar accepteert is een dief van zijn eigen portemonnee en van die van de huurder of koper", zei Zijdeveld. Bestaande voorraad Toch wilden vooral de ambte naren van volkshuisvesting en economische zaken de optimis tische stemming een beetje drukken. De bestaande voor raad huizen bedraagt vijf mil joen en die huizen zijn bepaald niet zuinig met energie, bena drukte ingenieur L.W, van Resteren, adjunct-directeur van de Nationale Woningraad. De symposiumgangers be kijken de minimum-energie huizen in Woudhoek-Noord. Alleen met nieuwbouw kan er niet voldoende bezuinigd wor den; het huidige woningbe stand zal ook energiebespa rend moeten worden gemaakt. Van Resteren pleitte er dan ook voor de kennis van de huidige woningvoorraad te vergroten. Sen tweede knelpunt was het feit dat door de hogere bouw kosten van de energiezuinige huizen worden ook de aan- vangshuren hoger. Architect Ghijsen vindt dat die hobbel moet worden weggewerkt. „Het is een zware rem op energiezuinig bouwen." Drs. R.M. de Haan van het ministe rie volkshuisvesting bestreed dat echter. Hij betoogde dat een huis met lagere stookkos ten ook duurder moet zijn, omdat zo'n huis van hogere kwaliteit is. „Als de kwaliteit verhoogd wordt door energiebesparende maatregelen, dan moet er op andere punten kwaliteit wor den ingeleverd", meende De Haan. Volgens hem moet er soberder worden gebouwd dan in de afgelopen, jaren gebrui kelijk was. De Haan; „Door deze beleidslijn worden de woonlasten die de huurders te dragen krijgen het meest ge drukt." Als de huizen in Woudhoek een jaar bewoond 2ijn wordt er nog een keer een onderzoek gedaan naar het gasverbruik. Dan wordt bekeken of de meetresulaten in de onbe woonde huizen wel betrouw baar waren. Vlaardingen Het Holy-ziekenhuis moet vijftig tot zestig arbeidsplaatsen afstoten, in dien minister Eelco Brinkman van volksge zondheid zijn plannen voor inkrimping van het aantal ziekenhuisbedden doorzet. Voor het Rijnmondgebied liggen vier verschillende modellen klaar om het aantal bedden in deze regio te beperken. In drie van de vier geval len moet het Holy-ziekenhuis 46 bedden inle veren. Een onaanvaarbare situatie noemt de directie dit. Wan neer het beddenbestand van 350 naar net 300 wordt terug gebracht, betekent dat bijvoor beeld dat de EHBO-afdeling niet behoorlijk meer kan func tioneren. In een brief aan de provincie - gedeputerde sta ten van Zuid-Holland hebben namens de rijksoverheid de modellen ontworpen spreekt de directie haar be- zorgheid uit over het feit, dat dan „onvoldoende bedden voor spoedgevallen kunnen worden gereserveerd". Ook het specialistenbestand zal kleiner moeten worden. Het ziekenhuis meent op die ma nier steeds moeilijker de ge vraagde hulp te kunnen bie den, In de vier modellen moet de regio 400 tot 500 bedden inle veren. Slechts, in één geval blijft het Holy-ziekenhuis bui ten schot. Welk voorstel ge hanteerd zal worden, is nog een open vraag. De directie heeft in ieder geval, naast het gemeentebestuur van Vlaar dingen ook Maassluis en Ro zenburg aangeschreven, die eveneens gebruik van 'Holy' maken. B en W van Vlaardin gen ondersteunen de nood kreet van het ziekenhuis, dat inkrimping op deze wijze on verantwoord is en zullen dat in een brief aan de provincie laten blijken. Schiedam De duiventil van R, Pietersz is de inzet van een conflict tussen deze Buis-bewoner en de gemeente Schiedam. Van de gemeente mag de man in de Boten buurt geen dui venhok houden, omdat het niet in de omgeving zou passen. Maar zelf ziet heer Pietersz geen problemen en daarom heeft hij zich gewend tot de afdeling rechtspraak van de Raad van State. In december ging de zaak spelen, maar inmiddels is de afdeling rechtspraak erachter ge komen dat zij over te wei nig informatie beschikt om een oordeel over de duiven te kunnen vellen. Binnen twee maanden moet de gemeente aanvul lende informatie opsturen. De Buis-bewoner kan op een lange procedure reke nen. Tenzij de Sehiedamse gemeenteraad er aanstaan de maandagavond een an der standpunt over in-, neemt. Dat zit er echter niet in, want B en W stel len de raad voor om alvast gemachtigden aan te wij zen, voor het geval er in Den Haag een hoorzitting mocht worden gehouden. Maasluis De Maassluise kredietbank rekent voor zijn persoonlijke leningen tarieven, die hoger liggen dan die van kredietverstrekkers die aan een wettelijk maximum zijn gebonden. Dat zegt de Consumentenbond in haar geldgids van april. De bond noemt ook de kredietban ken in Appingedam, Enschede, Groningen en Zwolle als voorbeelden van hoe het niet moet. De gemeentelijke kredietbanken in totaal 45 in ons land hebben een sociale taak. Ze zijn opgericht om te voorkomen, dat mensen, die hun lasten niet meer kunnen betalen, moeten aankloppen bij particuliere geldgevers, die woe kerrentes vragen. Kredietbanken zijn niet aan een wettelijk maximum gebonden. De Maassluise krediet bank maakt samen met de vier andere genoem de banken misbruik van die vrijheid, aldus de consumentenbond. De bond constateert dat er voldoende gemeentelijke kredietbanken zijn die redelijke rentes vragen. Het wettelijk^ rentemaximuio voor een 36- maandslening van vijfduizend gulden ligt op 19,1 procent, De kredietbank in Maassluis re kent hiervoor 20,1 procent, die in Appingedam 20,4 en die in Groningen zelfs 21,3 procent. Dat het anders kan bewijst bijvoorbeeld de krediet bank in Zierikzee, die 9,2 procent rekent. De Consumentenbond concludeert uit haar on derzoek, dat ook de gemeentelijke kredietban ken onder het maximum van de wel op het consumptief geldkrediet moeten vallen. De Nederlandse vereniging voor volkskrediet wezen, de overkoepelende organisatie van alle gemeentelijke kredietbanken, zal de Maassluise bank „dringend aanbevelen" om het voor com merciële kredietverstrekkers geldende wettelij ke maximum van 19,9 procent niet te over schrijden. Voorzitter P.C.M. Duyndam van de vereniging zei de tarieven van de vijf gewraak te kredietbanken te hoog te vinden. Duijndam wees er echter op dat die vijf niet re- presentatief zijn voor allo gemeentelijke kre- dietbanken. Als „verzachtende omsianatgneiu voor de te hoge rentetarieven noemde hij de grotere risico's, die kredietbanken nemen bij het verstrekken van leningen. „Vaak gaat het om werklozen of arbeidsongeschikten, die bij commerciële banken nooit een lening zouden krijgen. Dergelijke leningen zijn bijna altijd verliesposten", aldus Duyndam. Hij vindt het niet nodig om de gemeentelijke kredietbanken onder de wet op het consumptief geldkrediet te brengen, zoals de Consumentenbond wil. Vol gens hem moet de Maassluise gemeenteraad erop toezien, dat de kredietbank niet te hoge rentes berekent Vlaardingen en Windmill naar Raad van State Vlaardingen Het al precies 37 maanden durende conflict tussen het Windmill Holland BV en de gemeente Vlaardin gen over het stonen van afval gips, afkomstig van de berei ding van fosforzuur, op het Scheur komt volgvnde maand (17 mei) voor de Raad van Sta te. Het college van B en W vecht de lozingsvergunning aan, die Rijkswaterstaat op 13 maart 1980 aan het kunstmest- concern verstrekte. Volgens Vlaardingen heeft het storten van afvalgips op het Scheur het gedeelte van de Nieuwe Waterweg nabij Windmill kwalijke invloed op het milieu. Dit afvalgips be vat onder meer de 'zwarte lijst'-stof cadmium, dat een zeer schadelijke werking op de natuur heeft. Windmill stort jaarlijks 1.700.000 ton van dit spul. De lozingsvergunning had, stelt het gemeentebestuur, tij delijk moeten zijn; een bepaal de termijn behoren te bevat ten. Zij wijst naar Zweden, waar speciaal voor afvalgips een storteiland in zee is ge maakt. Vlaardingen vindt dit een indicatie, datje niet jaar in jaar uit dit gif kan blijven lo zen. Midden-Delfland De boeren in het poldergebied tussen Schiedam, Vlaardingen, Delft en het Westland, moeten de vrijheid houden het waterpeil naar eigen inzicht vast te stel len. Tevens moet de recon structie in Midden-Delfland mede leiden tot verbetering van de inkomens van de boe ren. Een door agrariër J. van der Kooij uit Maasland ingediende motie van die strekking is gis teravond unaniem aangeno men in de door ruim vijfen twintig leden bezochte jaar vergadering van de Midden- Delfland Vereniging. Het door hen ingenomen standpunt geldt als een advies voor de reconstructiecommissie Mid den Delfland, die over de ma terie beslist. Hoewel er nog vorige maand heftige discussie ontstond over het al dan niet moeten zakken van het grondwater in het ge bied, bleek binnen de vereni ging, waarin naast de belangen van de boeren ook die van na tuurbeschermers en recrean ten worden behartigd, opmer kelijke eensgezindheid te be staan. De motie bleek voor alle partijen een redelijk alterna tief.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1