R0TTER1AMS NIEUWSBLAD Bij Wilton-Fïjenoordontslagen minder Vergeten sla 200gulden afgeprijsd GRAAGGEDAAN m .Boai Alle RS V-bedrijven verzelfstandigd HHAf Beslissing valt over twee weken Schiedamse werf handelt uit concurrentie-overwegingen Rangeren met booreiland Huurachterstanden bij woningbedrijf verdubbeld Vijfde verdachte aangehouden na dodelijke steekpartij CHAP. ;n pro. eur tj- 51-55, ien). :H- en viegen, Te. Jan ij_7e^ Stelen m. Van Wet e- 010- terdag )rden. loiter. 5TR1E. 52030, Piexl- maat ïatie> in- ot e, v.a. ■n en Mwe. ■- Get 7S5,-, i ert 4- e. Ma- sheer. ivoma. 3n ge- agmo. .010- CHTl- itj Jll- Math- partij dlgl- incur- 1828- 3 atte e van r*end ie en CO., 010- Jlgor- t. To- winst FGE- voor- n dlv. PiJT- nweg >9,50 f IS. gels, k/n- 3fSt., /-art. >OST 5.95; 4,75, Beg- Tel. mod. :of.4 p.sl., tafel, 175.-; 3x60, nu itras, 1 bu- nleu- 75,-. g na ssen ^ROTTERDAM ZATERDAG ]6 APRIL 1983 Schiedam Een tweede gesprek tussen FNV en directie van Wilton-Fije- noord heeft opgeleverd dat er in ieder geval 44 minder ontslagen zullen vallen bij de Schledamse werf- De komende veer tien dagen zal worden ge probeerd het aanvanke lijke aantal van 330 ont slagen nog verder terug te brengen. Zoals het er nu voor staat zal aan 168 zestigplussers bij Wilton worden gevraagd of zij vrijwillig gebruik willen maken van de SUM, de vrij willige uittreding voor de groot-metaal met behoud van 87 procent van bet sala ris. Verder dreigt nog ge dwongen ontslag voor 118 werknemers. Dik Nas van de Industrie bond FNV verwacht dat door verder overleg tussen vakbonden en directie meer arbeidsplaatsen kunnen worden gered. Directie en vakbonden zijn gistermiddag overeen gekomen dat een tweetal commissies de ko mende twee weken zal pro beren het aantal ontslagen terug te dringen. De directie wil voor 1 mei een beslissing nemen en heeft op haast aangedrongen bij het verde re overleg. Verwacht wordt dat voor die datum ook de besprekingen met Taiwan zullen zijn afgerond en de fi nanciële kruisverbanden tussen RSV en Wilton kun nen worden ontbonden. De zogenaamde continue- ringscommissie directie en vertegenwoordigers van de ondernemingsraad be kijkt of werknemers binnen het bedrijf herplaatst kun nen worden. En samen met de personeelsdienst zal de vakbond studeren op de mo gelijkheden tot arbeidstijd verkorting en de invoering van flexibele werktijden, waarbij op momenten dat er veel opdrachten zijn overu ren moeten worden ge maakt, die in stille perioden in vrije tijd dienen te wor den opgenomen. „Als wij niet het idee had den dat zoiets lukt, zouden we niet in zo'n club gaan zit ten," verklaart Dik Nas van de FNV. Hij deelt de ver wachting dat Wilton-Fije- noord nog deze maand los kan worden gemaakt van het RSV-concern. Dat geldt eveneens voor dochterbe drijven van Wilton, zoals Manotherm, De Neef en Turboblow. „Maar of het lukt hangt he lemaal af van de onderhan delingen met Taiwan over een tweede vooruitbetaling op die duikbotenorder. Als dat niet slaagt, gaat Wilton failliet," aldus Nas. Wilton heeft interesse voor dokken van RDM Rotterdam Alle bedrijven van Rijn-Schelde-Verolme worden verzelfstandigd. Het één en ander moet voor het eind van deze maand zijn beslag krijgen, omdat de over heid het boedelkrediet dan staakt. Botterdam De Schiedamse werf Wilton-Fije- noord heeft interesse voor de grotere dokken van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij op de Heyplaat. En bod is er volgens directeur ir. B. Sluis nog niet uitgebracht. Bij de RDM is het bericht met verontwaardiging ontvangen. „Slechts" 960 wielen telde het trailersysteem dat gisteren het 2650 ton zware boorplatform TCP-A vanuit de assemblagehal van De Groot Constructie in Zwijndrecht naar het wachtende ponton bracht. Het is de eerste keer dat een platform van deze afmetingen (60 meter lang, 40 meter breed en 23 meter hoog) als één geheel wordt getransporteerd. Normaal vinden bouw en vervoer van een dergelijke constructie, gezien da afmetingen en het gewicht, in twee delen plaats. Extra moeilijkheden bij dit transport was, dat de gehele trailercombinatie met de zware last net buiten de hal moest „rangeren", omdat een bocht van negentig graden moest worden gemaakt om het gevaarte in de richting van hel ponton te kunnen rijden. Het platform ia in tegenstelling tot andere platforms al gedeeltelijk voorzien van de nodige uitrusting. Normaal dient een dergelijk platform om zogenaamde „modules" met uitrusting te dragen. Door de huidige werkwijze wordt nu ruimte effectief, die normaal niet gebruikt kan worden. De TCP-A wordt naar het Tyra Field in de Noordzee ten westen van Denemarken vervoerd. Opdrachtgever is Dansk Boreselskab A/S uit Kopenhagen. Met name geldt dit voor de werven Wilton-Fijenoord, Verolme Botlek en 'De Schel de' in Vlissingen en Thomas sen-Ter Steeg. De verzelfstan diging van Verolme Botlek wordt volgende week ver vacht. Daarna zal Thomassen- Ter Steeg volgen. Over de op passing, die er voor 'De Schel de' uit de bus moet rollen, wordt dit weekeinde koorts achtig overleg gevoerd. Mini-RSV Volgens concernbestuurder Aalko van der Veen van de Industriebond FNV betekenen deze mededelingen van de be windvoerders dat een 'mini- RSV' van de baan is. De vak bonden waren voor een herrij zenis van het concern be vreesd, nadat er vorige maand geruchten gingen dat er een plan tot overleven was bij de huidige raad van bestuur. ,',Maar dat lijkt nu over", aldus Van der Veen, immers nu vrijwel niets waard". De vakbonden hebben zich wèl op het standpunt gesteld dat Rijn-Schelde-Verolme niet te lang de aandelen in eigen dom mag houden. „Anders zou dat de bedrijfsvoering in ge vaar kunnen brengen", aldus Van der Veen. Bij het verzelfstandigen van de ondernemingen krijgt een stichting waarin de overheid .participeert, de zeggenschap over de aandelen. De aandelen zelf zullen volgens Van der Veen rusten bij RSV, totdat er het pakket tegen een redelijke prijs verkocht kan worden. „De aandelen van RSV zijn Werknemers Bij de komende verzelfstandi gingen van RSV-bedrijven zijn de rechten van het personeel inmiddels gewaarborgd. Be windvoerders hebben de vak bonden ervan verzekerd dat zij in principe de oude tek stuitleg van de wet zullen na komen. Die uitleg stond ter discussie, nadat minister Kort hals Altes van justitie vorige week een andere interpretatie aan de betreffende wetsartike len had gegegeven. Daarbij liepen werknemers het risico dat zij bij een faillis sement van het bedrijf eerst worden ontslagen om daarna bij voortzetting van het bedrijf opnieuw te worden aangeno men. Daarbij zou een nieuwe arbeidsovereenkomst moeten worden afgesloten. Verder zou een deel van het personeel de kans lopen voorgoed te wor den ontslagen zonder dat daar bij de regels, die gelden voor een reorganisatie, worden na geleefd. Wilton-Fijenoord kwam tot deze stap, nadat de RDM, de scheepswerf Boele-Bolnes, ScanMarine en de gemeente Rotterdam het principe eens waren geworden over een nieuwe RDM-reparatiewerf. Directeur ir. Sluis: „Met deze stap willen we vermijden dat Boele zijn concurrentiepositie kan vergroten. Bij slagen van het reddingsplan krijgt deze werf immers capaciteit ten westen van de bruggen. Daar zijn we weinig gelukkig mee". Stafmedewerker Stok van de RDM is verbolgen over de aankoopplannen van 'con current Wilton. Hij noemt de interesse van de Schie damse werf, dat twee weken terug met de RDM nog een RS V-groep vormde, de „aan val in de rug". „Het heeft nu nog veel weg van dwarsbo men, maar komt het tot een bod dan is er regelrecht spra ke van het torpederen van het overlevingsplan dat wij voor de reparatiewerf heb ben", aldus de stafmedewer ker. De bewindvoerders van RSV en curator drs. C, Vellekoop van de RDM hebben nog niet gereageerd op de telex waar in Wilton-Fijenoord afgelo pen dinsdag zijn interesse kenbaar maakte, Kennelijk willen ze daarmee wachten tot de Schiedamse werf defi nitief uit surseance is. Vol gens ir. Sluis is 1 mei de streefdatum, waarop zijn be- drijfs zelfstandig verder gaat. „Dan weten we ook of we voldoende middelen hebben om de doxken aan te kopen", aldus de directeur, die zijn bedrijf twee maanden lang uit een boedelkrediet van de overheid financiert. Bij de Industriebond FNV wordt verontwaardigd gerea geerd op de plannen. Dis trictsbestuurder Dick Nas: „Sluis heeft zijn hielen nog niet gelicht bij de RDM en hij legt een optie op een deel door Nico de Vries van zijn oude bedrijf. Ik kan dat nauwelijks loepzuiver noemen". Voorzitter Jules Bindenga van de kadergroep van de bond bij de RDM spreekt van een misselijk makende zaak'. „Dit is een poging om het reddingsplan de grond in te trappen. Aan de werkgele genheid van bijna 500 RDM'ers wordt daarbij niet meer gedacht", aldus Bindin- ga. Rotterdam De huur achterstand bij het ge meentelijk woningbe drijf is het afgelopen jaar verdubbeld en komt nu op 4,3 miljoen gul den. In 1981 bedroeg de huurachterstand bij het woningbedrijf nog 2,1 miljoen gulden. De huurachterstand geldt voor achtduizend gezinnen, dat komt neer dat één op de Rotterdam De groenteman Willem Alders, die 250 gul den boete kreeg omdat hij voor de winkelopening een «op sla aan een klant had meegegeven, moest gisteren voorkomen bij de economische politierechter mr. W.D. Meeter. pc Rotterdammer had drie kwartier voor zijn winkel openging een krop sla aan een Mevrouw meegegeven omdat ze die de vorige dag bij het in pakken van haar boodschap pentas vergeten was. Op het moment dat hij de sla aan haar °verhandigde, kwam er een politiewagen langsrijden die nem op de bon slingerde. groenteboer was hier zeer verontwaardigd over. Hij wei gerde de boete van 250 gulden betalen. „Stel nu eens dat ®ön klant zijn portemonnee in •rijn zaak Iaat liggen en daar Pas achter komt als hij thuis is. hij heeft geen zin om het hele e'nd terug te lopen en belt mij Pp om te vragen of hij hem in de loop van de week op kan f^en. Natuurlijk zeg ik dan Ja» want die portemonnee is rijn eigendom. En als hij die toevallig op komt halen voor toijn winkel open is, dan weï- fier ik toch echt niet om hem toch te geven. En zo is het ook met die krop sla. De sla was eigendom van die klant en zodoende heb ik het haar op de bewuste dag overhan digd." De rechter vond de vergelij king niet opgaan omdat het in dit geval om groente ging. Hij legde er de nadruk op dat de winkelsluitingswet tot stand was gekomen op verzoek van de middenstand en dat als je een wet instelt, die ook nage leefd moet worden. Evenals in een voorgaande zaak, waarbij de eigenaar van een internationale avondwin kel een boete van tweehon derd gulden kreeg voor het verkopen van een brood, acht te hij de overtreding overtui gend en wettelijk bewezen. Hij accepteerde echter de verkla ring van Alders, dat de krop sla de vorige dag al afgere kend was en de dag van de overtreding enkel maar opge haald werd. Hiermee rekening houdend liet hij de boete zak ken tot 50 gulden. Groente man Alders op weg naar zittingszaal. voor de zekerheid had hij een krop sla mee genomen. vier gezinnen in Rotterdam de huur niet kan betalen. Volgens directeur H.W. van Rijt van het gemeentelijk woningbedrijf zijn er geen duidelijke verschillen waar te nemen tussen goedkope en dure woonwijken. Evenmin is er verschil tussen de men sen die wel of geen huursub sidie krijgen. Van Rijt ver wacht overigens wel meer problemen als de huursubsi die omlaag gaat. Oorzaken voor de huurschul den ziet het gemeentelijk woningbedrijf voornamelijk in de economische recessie, verhuizing naar dure nieuw bouw, een onevenwichtig be stedingspatroon, maar ook de administratieve achterstan den van het gemeentelijk woningbedrijf spelen een rol. Daardoor kan het gebeuren dat mensen die in een nieuw huis wonen, pas na drie maanden een acceptgiro kaart krijgen, om de huur over de afgelopen maanden te betalen. Veelal is dit geld niet gereserveerd en komen er betalingsproblemen. Het gemeentelijk woningbe drijf beheert 35.000 wonin gen in Rotterdam met een totale huuropbrengst van 100 miljoen gulden per jaar. Te gen de wanbetalers worden geen speciale maatregelen genomen. In slechts 35 geval len per jaar wordt ontrui ming toegepast. Deze geval len worden dan een woning aangeboden, die beter bij hun budget past. Twee pro mille van de achterstallige huren blijkt uiteindelijk on inbaar. Rotterdam De Rotter damse politie heeft gister avond een 25-jarige vrouw aangehouden in verband met de dodelijke steekpar tij van afgelopen maan dagavond in een woning aan het Mathenesserplein. Zij is de vijfde verdachte die in verband met deze zaak is aangehouden. De 39-jarige Turk S. Demir kwam afgelopen maan dagnacht om het leven na een ruzie met een aantal personen. De onenigheid ging vermoedelijk over verdovende middelen. Lensen die onze krant nog niet I ^wIW O Er zijn mensen die onze krant nog niet I wJW lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even -Naam.-, verandering in. m Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f Posteert en goed beloond! Want voor die kleine* 1 moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. a met 00nPU*ts; utaisdank mirnat Uur van urQnsk&rk I 7Go»PlzztS: Telefoon; I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1