WATERWEG 19 De maat en de kelders zijn vol... Nieuwe bouwplannen voor de Willemskade ^3 BRIEVEN rnrnm 'A tlan tiswijk Lage Weide stelt ultimatum - W' 4 fc. V - m H 'Hel regen wa ter spoelt van het veldje zo onze huizen binnen Crossïawaai I Tentoonstelling ïliSiiSS fö»4»HB8ri isÉilSi'- U 3 &21ÉÉS mm Gemeente wil Muwi en Wilma over de streep trekken Kaarten voor popconcerten bij de VVV Wethouder op de bres voor VAC Project over fascisme in buurthuis Maassluis: zestig erbij Trouwen in Maasland nog aantrekkelij ker Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 20 apul 1983 Bingo! Bij Lentefeest I (Broersvest 101) is het don derdag weer zo ver. Aan- j vang is acht uur. 'Vrouwen en verleiding in bijbel kerkgeschiedenis'. Dat is «ie titel van de verhan deling die theologe Wille nden Boot donderdagmiddag I zal houden in het Vlaarding- se Vrouwenhuis, Pieter Ka- rel Drossaartstraat 65/67. Aan de hand van voorbeel- 1 den komen vrouwen uit de bijbel en de manier waarop men later in de kerk deze vrouwen beschouwde ter sprake. Kinderoppas is gedu rende de bijeenkomst die om J haK twee begint aanwezig. #Op de braderie aanstaande I zaterdag aan de Vlaardingse Van Hogen dorplaan zat de gemeentebibliotheek in een f van de kraampjes afgeschre ven boeken verkopen. Daar door zal er de eerste donder dag in mei geen verkoop in het filiaal worden gehouden, f De werkgroep Kerk en Sa menleving heeft voor zondag een maatschappelijk avond gebed over het thema arbeid- /werkloosheid georgani seerd. De dienst wordt om zeven uur in het Kerkcen trum Holy aan de Reigerlaan gehouden. Het artikel 'Crossïawaai be zorgt Woud hoek hoofdpijn" in de krant van vrijdag 8 april .heb ik met ontsteltenis gele zen. Het beleid, dat hel be stuur van de vereniging van huiseigenaren Woudhoek ten opzichte van andere wijken .voert, is bedroevend. Liever had ik een positieve suggestie gelezen. Het bestuur verlegt het probleem nu naar een an dere wijk. Want crossïawaai bezorgt dan Polderweg en Broekkade de hoofdpijn. Uit het RN van 11 februari. Ond^'tussen heeft de laatste druppel de emmer (lees: de kruipkelder) doen overlopen. Schiedam Th.A. van der Drift Met belangstelling heb ik de recensie gelezen over de ten toonstelling, die momenteel in het Nationaal Sleepvaartmu- seum te Maassluis te zien is; Uw toch wel afbrekende kritiek zal ongetwijfeld op een aantal mensen onplezierig overko men, temeer daar zij mijns in ziens berust op onvolledige kennis van de geschiedenis van de sleepvaart. U memoreert onder meer, dat er weinig aandacht wordt be steed aan de bemanningen en hun behuizing, ik weet zo goed als zeker, dat de oorzaak Is te vinden in het feit, dat er weinig of geen foto's van runnersver- blïjven zullen bestaan. Er wa ren toen nog geen fiitsappara- ten, zodat die foto's ook niet genomen konden worden. De enige foto, die er met betrek king tot dit onderwerp hangt, is genomen in een dok en niet in een sleepboot, zoals u schrijft. De kop van het verhaal be schrijft hoe dokken in de scha- jdiiw van de sleepboten staan. ;Naar mijn gevoel is dat bewust gedaan, omdat men in het ai- gemeen aan een foto van een "dok alteen niets heeft. Dokken 'zijn nagenoeg gelijkvormig en •men zai er dus een sleepboot naast of voor moeten zetten, om een indruk te krijgen van de afmetingen, die wèl uiteen lopen. Bovendien gaat de ten toonstelling om het slepen van dokken en niet over dokken zonder meer. Verder constateert u, dat er •slechts één dok breuk te zien 'is. u vraagt zich af, of er in de afgelopen jaren niet meer van die ongelukkige voorvallen nebben plaatsgehad, daarbij suggererend, dat dit wel het geval zal zijn geweest. Geluk kig is dat nauwelijks zo ge weest. Voor 1930 is er een dok verloren gegaan bij Terschel ling in zwaar weer, daarbij wa ren uiteraard geen fotografen, dus zijn er ook geen foto's. Na de oorlog zijn er ook nog twee gevallen geregistreerd; een df»k, dat op de kust van Frank rijk liep (staat op een videofilm in het museum) en het Moer- .mansk-dok, dat op de tentoon stelling te zien is. Verder heb- ,ben de Nederlandse slepers geen dok verloren en zijn er dus op de expositie geen feiten Verdoezeld. U schrijft, dat de kijker door deze tentoonstelling geen beeld krijgt van de Nederland se sleepvaart in heden en ver leden. Dat pretendeert deze .tentoonstelling niet. Wel is in andere vertrekken zo'n over wicht te zien, maar daarover in ,MW krant geen woord. Ik vind .bet jammer dat u, werkend bij «en dagblad dat vroeger een .uitstekend scheep vaartred ac teur had, zich kennelijk onvol doende heeft laten informeren. T. Kalkman Maassluis Vlaardingen De be woners van de Lage Weide in Vlaardingen- West pikken het niet langer. Irritatie en on vrede over de aanhou dende wateroverlast zijn de laatste maanden al leen maar toegenomen. En nu, vinden ze, nu is de grens wel bereikt. De maat is vol; evenals trou wens hun kruipkelders. Het gemeentebestuur heeft een ultimatum op zijn bord gekregen: vóór 30 april moet een drietal eisen worden ingewil ligd. Zo niet... dan stapt de Lage Weide resoluut naar de Raad van State. „Die heren bestuurders moe ten op de vingers worden ge tikt", meldt Roel Bosman, die samen met buurman Wim van Diggele hel meest van overtollig hemelvocht heeft door Cock Rijneveen te lijden. Bij een beetje re genbui, beweren de beide Hugo de Grootstraat-bewo ners, stroomt het water regel recht de kruipkelders in. Sinds de ophoging van het grasveldje vlak voor hun deur zou er in de Buys Bal lotlaan, Kamerlingh Onnes- straat, Hugo de Grootstraat en de Leeghwaterstraat van enige afdoende drainage geen sprake meer zijn. Atlantis „Ze zullen me niet de teil in helpen", is de strijdvaardige houding van Bosman. „Wan neer de gemeente dingen na laat, ga ik daar niet voor be talen. Ik peins er niet over." In een nieuwe, nauwkeuriger geformuleerde brief aan de gemeente heeft hij B en W onomwonden aansprakelijk gesteld voor de enorme wa teroverlast in de kruipkel ders en tuinen. Schadeclaims van zo'n drie, vier mille eisen de huiseige naren van wat door een andere bewoner schamper 'de verzonken wijk Atlantis' wordt genoemd. Roel Bos man; „Het water is tot onge kende hoogte gestegen. Zes tig. zeventig centimeter bij een goeie bui, terwijl de krui pruimtes droog horen te staan..." Het conflict lussen zo'n 48 ei genaar-bewoners in de Lage Weide en de gemeente Vlaar dingen speelt al vanaf sep tember van het vorig jaar. De gemeente noemt het simpel geluk, dat de kelders 25 jaar kurkdroog zijn gebleven. Vreemd genoeg kwam aan die periode pas in de zomer van '82 een einde. Nadat de dienst gemeentewerken op hogingswerkzaamheden had SBsfSfaS W WSÈmimtmm kV Kt,/?, -é. uitgevoerd. „Dat is", aldus Bosman, financieel begelei der bij Patrimoniums Wo ningstichting in Rotterdam, „de oorzaak van alle ellende geworden." 'Niel zeuren-.' De gemeente heeft teveel op de kosten bezuinigd en het karwei maar half geklaard, menen de bewoners, Rpel Bosman: „Normaal wordt eerst de graslaag verwijderd. Ze hebben er nu echter di rect nieuwe aarde op gestort. Maar als je de grond niet goed omploegt, krijg je daar onder een harde ondoor dringbare laag. Het hemel water kan nu niet meer weg; spoelt van het veldje zo onze woningen binnen." Kortgeleden moest de brand weer er aan te pas komen om de kelder van Wim van Dig- even op hetzelfde peil als vo rig jaar. Geen enkele zin heeft het. 't Klinkt in als een gek. Je kan je hele kruipkel der wel dichtgooien. Trou wens, ik betaal toch niet voor niets m'n rioolrecht..." Zand voor het huis van Wim van Diggeie. De krui pruimte moet er mee volge- gooid worden, al blijft het 'dweilen met de kraan open'. gele leeg te pompen. Hij wil de zijn centrale verwarming vervangen. De CV-instalJa- teur weigerde echter om tol zijn knieen in het water te moeten werken. En het blus- korps gaf na haar klus al tc kennen een volgend keer niet meer gratis te komen. Met stemverheffing verteli Bosman: „Van gemeentewer ken krijgen we te horen: 'Je moet niet zeuren. Ophogen!'. Van Diggeie, die is er weer mee begonnen, ja. Is-ie straks Schadeclaims In de de brief aan het college schrijft hij onder meer: „De afgelopen maanden heb ik zeer nauwkeurig het water niveau gecontroleerd Mijn conclusie is nu dat de water overlast wordt veroorzaakt doordat u hemelwater van het openbaar groen feitelijk loost m mijn kruipruimte en achtertuin." Om die reden eist de door het tweetal ge mobiliseerde 'Atlantis wijk' schadevergoeding. Tot nu toe doen burgemees ter Wtm van Diggeie had een onderhoud met hem en wethouders in navolging van gemeentewerken of hun neus bloedt. „De gemeente is alleen verantwoordelijk voor de openbare straat, de rest moeten eigenaren zelf beta len", verklaarde wijkinspec- teur Tunmssen van Bouw -en Woningtoezicht eerder al. Hij geeft toe, dat de water overlast in de Hugo de Grootstraat veroorzaakt wordt door regenval en op hogingen De conclusie dat Vlaardingen dus verantwoor delijk is, verbindt hij er ech ter met aan. Integendeel. „Dit is geen oniechtmauge daad van de gemeente." Schiedam Vier jaar nadat de bouwgiganten Muwi en Wilma hun eerste plan leverden voor nieuwbouw aan de Willemskade, is er gisteren weer een nieuw plan gedropt, deze maal door gemeentewerken. Het plan beoogt de bouw van 144 twee-, drie- en vierkamerwoningen, die in maximaal vier woonlagen zullen verrijzen. Het is de bedoeling, dat Muwi en Wilma als op drachtgevers blijven fungeren. De grond tussen de Willemskade en de Hagastraat is tenslotte hun eigendom. Projectontwikkelaar Wilma kocht de grond destijds van de failliet verklaar de distilleerderij Arie Bitter en de Rotterdamse aannemingsmaatschappij Muwi nam de grond over van verffabriek Veveo. Volgens het nieuwe bouwplan worden 76 wo ningen in de woningwetsector gebouwd en 68 in de sfeer van de premiekoop. Bij de bouw wordt gekozen voor lage woon- en energielas- ten. De oorspronkelijke rooilijn van de vroege re bebouwing wordt ook nu aangehouden. Naast de Spuistraat wordt in de toekomst even wijdig daaraan een tweede verbinding aange legd, in het verlengde-van de Dwarsstraat. Ook wordt in het plan rekening gehouden met voldoende groenvoorzieningen. Aan de Wil lemskade wordt zelfs een klein parkje aange legd. Voor welzijnsvoorzieningen is 450 vier kante meter grond gereserveerd. Hier zou het langverwachte sociaal-medisch centrum kun nen komen, dat aanvankelijk op de locatie-Be- thelkerk was gepland. Overigens is intussen op die plek begonnen met voorbereidingen voor de bouw van 44 bejaarden woningen. Woonfunctie Het plan valt binnen het zogenaamde ISR-ge- bied Schiedam-Zuid, hetgeen extra subsidie voor de stadsvernieuwing behoort op te leve ren. Het ISR-gebïed Zuid is in drie stukken ge knipt en in fase één gaat het om het GTB-ter- rein en de omgeving Willemskade. Het nu ge presenteerde bouwplan staat los van wat er op het GTB-terrein zal gebeuren. Het plangebied wordt begrensd door de Willemskade, de Nieu we Haven, de Hagastraat en de Groenelaan. Door herbebouwing wil het Sehiedamse ge- door Bert van Elk meentebestuur de woonfunctie van dit gedeelte van Schiedam-Zuid weer versterken. Met de bestaande bedrijven in de omgeving, zoals het automobielbedrijf van Jaap Beumer en de li keurstokerij A.H. Wanders, wordt in het plan rekening gehouden. Er moet uiteindelijk een vermenging plaatshebben van wonen en wer ken. De kade aan de Nieuwe Haven wordt, voor wat betreft het stukje tussen de Willemsbrug en de Hagastraat, voorzien van een nieuw plaveisel en een gedeelte van de waterkant van de Wes- lerhaven moet eveneens worden vernieuwd Ook de zogeheten remmmgswerken bij de Wil lemsbrug worden vervangen. Om wateroverlast te voorkomen in de lager gelegen delen van Schiedam-Zuid wordt aan de Willemskade een rioolgemaaltje gebouwd, dat afvalwater via een zinker naar het andere bemalingsgebied wordt gepompt. Parkeren De verkeersfunctie van de Willemskade en de Nieuwe Haven wordt in de toekomst terugge drongen. Ook wordt in het meuwbouwgebied een flink aantal parkeerplaatsen aangelegd. Er wordt uitgegaan van acht plaatsen voor elke tien woningen. Bij bedrijven wordt voor elke zeventig vierkante meter, die het bedrijf telt, een parkeerplaats aangelegd. Voor de woonbo ten aan de Willemskade zijn in de nieuwbouw- plannen tien parkeervakken gepland. De na druk komt voor wat het parkeren betreft te lig gen op de Willemskade en de Spuistraat. De Hagastraat wordt daarbij zoveel mogelijk ont zien. Vertegenwoordigers van de bewoners hebben ingestemd met de nieuwbouw en een door braak in het verlengde van de Dwarsstraat. Wel zijn zij bezorgd over de hoogte van de be bouwing langs de Hagastraat en hebben zij be zwaren tegen de bouw van premiewonmgen aan de Willemskade, Wat het woningwetgedeelte betreft, is realisatie volstrekt afhankelijk van de verdeling van het door het rijk toegewezen woningconlingent. Gustaaf Schaap, chef stadsontwikkeling van de gemeente Schiedam, denkt dat eerst in 1984 of 1985 met de bouw van de woningwetwoningen kan worden begonnen. Het lijkt hem niet voor de hand liggend, dat eerst met de bouw van de prerniekoopwoningen wordt begonnen en pas over enige tijd met de woningwetwoningen. Tussen gemeente en Muwi en Wilma moet nog over het plan worden onderhandeld. Volgens Schaap is het een plan, op grond waarvan de gemeente met de betrokken partijen overeen stemming hoopt te bereiken. Definitief is er dus feitelijk nog niets, maar wel komen de nieuw- bouwplannen vanavond ter sprake in de verga dering van de raadscommissie voor stadsont wikkeling. Eén van die aspecten, die nog uitgedokterd moeten worden, is hoe de verontreinigde Ve- veo-bodem geschoond moet worden en vooral ook wie dat betaalt. De gemeente hoopt, door samen met de twee bouwreuzen tot een bouw plan te komen, dat het rijk het leeuwendeel zal willen betalen. Vlaardingen/Maassluis Bij de VVV's in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis zijn kaar ten te koop voor het concert van Supertramp op 8 juni in het Olympisch Station tn Am sterdam. Bovendien kunnen er kaarten worden gereserveerd voor de concerten van Ene Clapton, Golden Earring, San- tana. Rush, Joan Armatrading, Cliff Richard, Al Jarreau en het vierde concert van de Kids of Fame. Ook zijn de kaarten te bestellen voor het Pinkpop- festival. het Lochem-festival en diverse toneelvoorstellin gen en klassieke concerten. De VVV in Vlaardingen is ge opend van tien tot half een en van half twee tot vier uur. De kaarten voor de popconcerten moeten persoonlijk aan de ba lie worden afgehaald. De Maassluise VVV is elke werkdag geopend van acht tot vijf uur. Vrijdagmiddag sluit men al om kwart voor vier. Tot eind augustus is de VVV ook op zaterdag geopend: van tien tot een uur. Vlaardingen De vrouwen- ad viescommissie (VAC), die adviezen geeft over de inrich ting van nieuw te bouwen hui zen in Vlaardingen, overleeft mogelijk de gemeentelijke be zuinig! ngs woede. Het college van burgemeester en wethouders stelt in de meegaren begroting voor. de subsidie aan de VAC maar te schrappen. In de commissie voor stadsvernieuwing bleek, dat de raadsleden er veel voor voelden om de zuinige vrou wenclub, die deze maand haar vijfjarig bestaan viert, in stand te houden. Fractievoorzitter Mariette Hoogendijk van de VVD noemde het 2elfs „een verlies voor de stad", als Vlaardingen de adviezen van de vrouwen over woningbouw in de toe komst zou moeten ontberen. Wethouder Bas Goudriaan vond dat allemaal leuk en aar dig. Maar het zou hem toch te ver gaan als de VAC, die het afgelopen jaar tweeduizend gulden subsidie kreeg, niets zou hoeven in te leveren. „Is vijftienhonderd gulden ge noeg?", vroeg wethouder Ba* Goudriaan aan mevrouw Ma riene van Toor van de VAC. „Daar doen we het voor", was het slagvaardige antwoord van het vroegere WD-raadslid. Goudriaan toonde zich daarop bereid zich in het college hard te maken voor het voortbe staan van de VAC. Vlaardingen Het Vlaar- dings anti-fascismecomité. dat eind vorig jaar is opgericht, gaat in samenwerking met buurthuis de Haven een pro ject over fascisme op touw zet ten. Het is de bedoeling dat groepen die in buurthuis bij el kaar komen over het onder werp gaan praten. Er is ook een brief aan de scholen in de omgeving van de Haven om eens te komen kij ken naar de tentoonstelling Tekens aan de wand, van de Anne Frankstichting Die ex positie, die kort geleden in het Hollandlagebouw te zien was, staat nu in hel buurthuis aan het Weeshuisplein. Het comité wd met de scholen en buurthuisgroepen pralen naar aanleiding van de ten toonstelling. „We zien wei of daar tets meer uit groeit dan alleen maar een gesprek over fascisme", zegt Elsje van Kal ken van het comité. De exposi tie is van 25 april tot 7 mei elke doordeweekse middag van twee tot vijf uur te bezich tigen in buurthuis de Haven. Maassluis De gemeente Maassluis heeft er in de eerste drie maanden van het jaar zes tig inwoners bij gekregen. In de maand maart groeide de stad tot een totaal van 33351 inwoners. Het aantal nieuwkomers over trof m maart het aantal ver trekkers met elf. Er werden tien huwelijken gesloten en vier echtscheidingen inge schreven. Maasland Voor aanstaande bruidsparen wordt het trou wen in Maasland nog een beetje aantrekkelijker ge maakt. Behalve de bekoring van het pittoreske gemeente huis en de twee inmiddels al vermaarde vrouwelijke ambte naren van de burgerlijke stand, komen er nu ook trouwboekjes in een lederen I omslag. Kosten; veertig gulden in plaats van de ƒ12,50 voor de kunststoffen boekjes, -I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3