Extraatje van rijk voor 'oortjes' en Marathonweg Gif G I B-terrein naar Nieuwe Waterwegstraat Geen duidelijkheid over fusie Dillenburgschool VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEBAMSCHE GOÜRAIET NIEDWE WATERWEG GQÜRANT School verlaters wachten op werk Bot niet omvdwlilei tegenover project Coördinatie in klussenplam ien' i: Twee vliegen in één klap Eendracht houwt voor buurt op gifterrein Nieuwbouw, stads boerderij krijgt hetzelfde silhouet 'Procedure onzorgvuldig' Twijfel overheerst Laskabel gestolen DONDERDAG 21 APRIL 1983 Vlaardingen Wethouder Cees Bot wil op de een of an dere manier een centraal or gaan zien te vinden, dat zich in de toekomst gaat bezighou den met het coördineren van klussenplannen, bedoeld om werklozen aan de slag te hel pen. Op dit moment wordt door twee afzonderlijke instel lingen aan dergelijke plannen gewerkt. Bot vindt dat zoiets stedelijk aangepakt zou moe ten worden. Zowel door het Stedelijk Insti tuut voor Samenlevingsop bouw (SISO) als door de wijk- vereniging in de Vettenoord- sepolderzijn inmiddels klus senplannen ingediend. Met die plannen zouden werklozen die iets willen aanpakken aan de slag moeten kunnen worden geholpen, terwijl aan de ande re kant allerlei diensten zou den moeten worden verleend voor de 'minst draagkracht! gen' in de Vlaardingse samen leving, Bot is van plan, die ideeën nauwgezet en serieus te bestu deren, want hij voelt-er veel voor op korte termijn iets der gelijks op touw te zetten. „Maar het moet wel goed wor den gecoördineerd en begeleid. Want wie zijn bijvoorbeeld de minst draagkrachtigen, en wie selecteert die mensen?", aldus de wethouder. Bot heeft onlangs een gesprek met de wijkvereniging over hun plan gehad, welk gesprek op korte termijn zal worden voortgezet. De wethouder heeft de plannenmakers al ge adviseerd, ook de Kamer van Koophandel, de sociale dienst en de belastinginspecteur bij de voorbereidingen te betrek- kien. De Vettenoordsepolder had in middels een pand op het oog, dat de wijk voor haar klussen- Waterweg Het duurt nog maar een paar maan den en dan dient een nieuwe stroom schoolver laters zich op de arbeids markt aan. Maar volgens het gewestelijk arbeidsbu reau in Schiedam zijn er nog steeds veel ex-scholie ren van de lichting van vorig jaar, die er niet in geslaagd zijn werk te vin den. Hoewel hun aantal in de .maand maart iets kleiner is geworden, staan er nog heel "wat jongeren ingeschreven (bij het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord. Het 'res tant' schoolverlaters dat nog leen werk heeft is aanmer- :elijk groter dan vorig jaar !om deze tijd. Aan het begin van april ston den bij het arbeidsbureau .nog 458 jongens en 560 meis jes in de leeftijdsgroep tot 19 •jaar ingeschreven, waarvoor ;tot nu toe geen werk gevon- is. Het zyn overigens 'niet allemaal jongelui, die nog geen enkel arbeidsverle den hebben. Van de ruim 1000 jongeren zijn er 440, die een half jaar tot een jaar .werkloos 2ijn. Nog eens 161 jongeren zoeken al langer dan een jaar naar passend >erk. •De werkloosheid in het Wa terweggebied is in de afgelo pen maand in geringe mate gestegen. De werkloosheid in bet gebied is nu 11,7 procent van de mannelijke beroeps bevolking en 15,5 procent van de vrouwelijke. Het grootste aantal ingeschreve nen bij het arbeidsbureau is £og steeds uit Schiedam af komstig: bij de mannen 42 Procent. 35 Procent komt uit JHaardingen, 14 procent uit «aassluis, vijf procent uit kozenburg en respectievelijk drie en één procent uit Hoek van Holland en Maasland. Bij de vrouwen zijn er wat onderlinge verschuivingen "i die percentages, maar de volgorde van de gemeenten de ingeschrevenen uit afkomstig zijn blijft gelijk. plan wilde gaan gebruiken: een ruimte in de Landstraat. Voor dat pand heeft het colle ge echter andere Ideeën, zodat naar een andere ruimte moet worden uitgezien. Wat het col lege betreft zal dat een ruimte moeten zijn, die centraal in de stad ligt. Schiedam/Vlaardingen Schiedam en Vlaar- dingen krijgen als gevolg van de Voorjaarsnota van de regering-Lubbers een extra subsidie als stimulans voor de werkgelegenheid. In Vlaar- dingen betekent dit een 'overwinning' voor wethouder Bas Goudriaan, die een extra subsi die van vier ton ontvangt voor de reconstructie van het kruispunt Westlandseweg en Mara thonweg. Schiedam krijgt het dubbele bedrag voor de 'oortjes" bij de Beneluxtunnel. Met de reconstructie van de Marathonweg is in totaal een bedrag van 2,1 miljoen gulden ge moeid. De extra gelden betekenen een belang rijke overwinning voor wethouder Bas Goudri- aan, die zich zeer sterk heeft gemaakt voor een stimuleringssubsidie, en die er al een aantal malen blijk van had gegeven goede hoop te hebben op die bijdrage. Ook uit andere bron nen moet nog flinke rijkssubsidie komen, om de reconstructie te kunnen uitvoeren. De werkzaamheden houden onder meer in het 'omkeren' van de T-kruïsing, zodat het verkeer dat van de rijksweg afkomt vrijwel automatisch op de Marathonweg belandt, in plaats van op de Westlandseweg, zoals momenteel het geval is. Die andere verkeersafwikkeling is dringend noodzakelijk in verband met het verkeerscircu latieplan, dat Vlaardingen heeft vastgesteld. Schiedam krijgt uit het werkgelegenheidspotje een bedrag van 850.000 gulden. Dat bedrag is bedoeld voor de aansluiting van rijksweg 19 ter hoogte van de Beneluxtunnel op het gemeente lijke wegennet: de openstelling van de zoge naamde oortjes. Ook die reconstructie is van groot belang voor de verkeerscirculatïe in zo wel Schiedam als in Vlaardingen. De zes miljoen gulden, die voor het zogenaam de 'gedecentraliseerde voorwaardenscheppende beleid' in Zuid-Holland ter beschikking is, is door het college van gedeputeerde staten over 'dertien projecten in de provincie verdeeld. De verdeling van het beschikbare geld, zoals die nu door GS is gemaakt, wordt in mei nog be sproken in de provinciale commissie voor eco nomische zaken. Zes - woningen aan Korledijk Schiedam B en W van Schiedam willen de gifgrond van het GTB-terreïn aan de Hoofdstraat, op de plaats van de voormalige gasfabriek, na afgraving opslaan op het terrein waar vroeger scheepswerf De Nieuwe Waterweg was gevestigd, ten zuiden van de Nieuwe Waterwegstraat. Dat heeft ambtenaar Hans van der Vlist gisteravond op verzoek van wethouder Cor van Til- borg aan de leden van de raadscommissie voor stadsvernieuwing medegedeeld. Het college heeft om meerdere redenen voor deze plaats geko zen. Om de terreinen te kun nen gebruiken, als opslagdepot voor de 25.000 kubieke meter verontreinigde grond, moet het voldoen aan zware eisen. De vuile grond wordt op geë galiseerd terrein opgeslagen. Tussen bodem en gifgrond wordt een laag folie aange bracht. De vervuilde grond wordt later weer afgedekt met folie, waarover dan weer een laag schone grond wordt aan gebracht. „Door de grond daar te depo neren slaat de gemeente twee vliegen in een klap", aldus Van der Vlist. „De grond wordt nu geschikt gemaakt om als depot te kunnen dienen. Als de vuile grond is ver werkt, is het terrein ook weer voor gebruik gereed," Boven dien is volgens het college de Nieuwe Waterwegstraat goed af te sluiten en ligt het terrein aan het water tamelijk afgele gen. Schiedam moet nu in con tact treden met rijkswater staat, omdat de opslag buiten dijks plaatsvindt. Het is volgens wethouder Van Tilborg niet de bedoeling, dat er in de toekomst vuile grond uit andere gemeenten op het depot wordt opgeslagen. „Het lijkt me, dat Schiedam tegen de tijd dat het. depot daarvoor zou vrijkomen, haar buik wel vol heeft van gifgrond. Activi teiten in en om de haven zijn aantrekkelijk, maar het lijkt me niet de activiteit, die colle ga-wethouder Seheeres graag ziet", aldus Van Tilborg, Met het afgraven van de grond moet binnenkort al worden begonnen. De commis sie gaf gisteravond groen licht voor een krediet van 17,8 mil joen gulden voor het schoon maken van het terrein. Voor het bouw rijp maken van het GTB-terrein is ruim 6,6 mil joen gulden nodig. Ook hier mee kon de commissie instem men. Willemskade De leden van de commissie toonden zich met uitzondering van CDA'er Jan de Koning enthousiast over het uitvoe ringsplan-Willemskade. De Koning vond het maar een rare zaak, dat de gemeente een plan had opgesteld zonder me dewerking van de eigenaren van de grond, Muwi en Wil ms. Hij sprak dan ook van een 'op-hoop-van-zegen-plan'. Van Tilborg reageerde hierop door te zeggen, dat de eigenaar be reid is afstand te doen van de grond. Bovendien is het zaak een uitvoeringsplan op te stel len om claims te kunnen leg gen op woningcontingenten. Dit antwoord bleek voor De Koning voldoende te zijn. Een impressie van de huizen die op het GTB-terrein in Schiedam-Zuid worden gebouwd. De stadsboerderij is 'zo rot als een mispel'. Restauratie kost erg veel geld, en daarom wilde niemand het gebouw van de gemeente overnemen. Vlaardingen Op het stadhuis liggen de plannen klaar voor de bouw van kleine huurwoningen op de Kortedijk, op de plaats waar de oude stadsboerderij staat die binnenkort wordt afgebro ken. Architect Koppens, die voor dit bouwplan door de gemeen te is ingeschakeld en die ook drie jaar geleden al bezig was aan een nieuwbouwplan, is er in geslaagd een plan te realiseren dat uiterlijk zeer grote gelijkenissen met de stadsboerderij vertoont. Het silhouet van de stadsboerderij langs de dijk zal na de vol tooiing van de nieuwbouw weer helemaal terug zijn. Er is jarenlang gestreden, zo wel door de gemeente als door diverse burgers, om de eeu wenoude stadsboerderij te be houden. Omdat er echter al vele jaren geen enkel onder houd aan het gebouw is ge pleegd is het in dusdanig slechte toestand, dat restaura tie vele tonnen zou kosten. Daarom hebben enkele serieu ze gegadigden, die er aanvan kelijk wel iets in zagen om het gebouw op te knappen, dan ook op het laatste moment af gehaakt. Het lukte de gemeen te zelfs niet, de boerderij voor het symbolische bedrag van één gulden te verkopen, omdat de eis daaraan verbonden was dat de boerderij in de oude staat zou worden hersteld. Het plan dat Koppens nu heeft ontwikkeld omvat zes kleine woningen, 'waarvan vier met twee en twee met drie kaders. Ook wethouder Bas Goudriaan (stadsontwikkeling) vindt het spijtig, dat de Öude boerderij niet gered kon worden. „Maar het is echt niet te doen: restau ratie kost zo'n 7 tot "800.000 gulden, en voor zo'n bedrag kun je niemand vinden die dat wil opbrengen. Dat is in de af gelopen jaren met al onze po gingen wel gebleken. We zijn al acht jaar bezig." De gemeenteraad heeft vorige maand uiteindelijk ingestemd met het collegevoorstel, om de boerderij te slopen. Wanneer met dat sloopwerk wordt be gonnen is nog niet bekend, maar wel duidelijk is dat het nog enige tijd zal duren voor de nieuwbouwplannen in uit voering kunnen worden geno men. Op dit moment is er niet voldoende woningbouwcontin- gent meer om het plan uit te voeren. Vier ontslagen bij De Vaart Vlaardingen Leraren van de openbare scholenge meenschap De Vaart laakten gisteravond tegenover de raadscommissie voor onderwijs de manier, waarop de nieuwe uren verdeling van hun school tot stand is geko men. Bij De Vaart moeten vier leerkrachten ontslagen worden. In maart was de prognose nog dat het er zeven zouden zijn. Volgens de leerkrachten van De Vaart is de procedure die is gevolgd niet erg zorgvuldig. Aan inspraak zou het ontbroken hebben. Tegenover de opvatting van wethou der Arij Maarleveld, dat alles volgens de regels is gegaan, stelden zij dat er van goed overleg nauwelijks sprake is geweest. „Dit plan is van bovenaf opgelegd", zei een boze onderwijzeres Janneke Bruinsma. „Het rammelt aan alle kanten. Wethouder Arij Maarleveld ontkende die onzorgvuldig heid. De procedure was volgens hem helemaal volgens de regels verlopen. In maart werd nog gesproken van zeven ontslagen bij De Vaart. De laatste berekeningen wijzen nu uit, dat vier leerkrachten in de hoek zitten waar de klappen vallen. Het aantal leerlingen bij de school zal het volgend jaar ruim honderd lager zijn dan dit jaar. Vandaag is er een gesprek tussen de gemeente en de Al gemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP), De plannen van de nieuwe urenverdeling zijn nog niet defi nitief. „Er wordt nog aan een bijstelling gewerkt", zei Maarleveld. „Maar voor 1 mei moeten de brieven H» deur uit zijn." Vlaardingen Voorzitter Jan Bakker van de oudercommissie van de Dillen burgschool overhandigde wethouder Arij Maarleveld (onderwijs) gisteravond 150 handtekeningen van ouders, die vinden dat hun kinderen ook in de toekomst naar de school aan de Stadhouderslaan moeten kunnen gaan. Het college wil die school laten fusioneren met de Willem de Zwijgerschool, De 15Ö ouders vinden dat het andersom moet. De Willem de Zwijgerschool, met een aan merkelijk kleiner aantal leerlingen, zou volgens hen in de Dillenburgschool moe ten opgaan. Behalve de wethouder, die vasthoudt aan zijn plan, en de VVD die daar tegen is, zeiden alle politieke partijen dat ze nog geen besluit hadden kunnen nemen. De twijfel* overheerste. Er waren gisteravond niet eens voldoende stoelen voor het toegestroomde publiek bij de commissie onderwijs. Mensen moesten in de deuropening blijven staan. Ouders hielden emotionele verhalen over 'hun' school. „Als de kinderen naar de Willem de Zwijgerschool moeten komen ze in een grijze wereld van beton en langsrazend verkeer", pleitte Monique van Dongen, een van de moeders. De VVD is bang dat met het verdwijnen van de Dillenburgschool het Jenaplanon- derwiis in Vlaardingen verdwijnt Gerard Boender (PvdA) noemde die verontrus ting „opgeklopt." Het zou in het conflict veel meer gaan over de plek van de school dan over de vorm van het onder wijs. De raadsleden, die nog niet konden be sluiten of de plannen voor Maarleveld nu V' het voordeel of het nadeel van de twijfel moesten krijgen, zetten hun vraagtekens bij de fusieplannen. „De nieuwe school moet wel levensvatbaar zijn", meende Willem Kwakkelstein. „Als zou blijken dat dat niet zo is, komt er misschien een moment dat je moet zeggen: op deze ma nier dus maar niet." Veel ouders hebben al gezegd dat ze hun kind van de Dillen burgschool halen als de fusie doorgaat. Maarleveld hield vol dat het uit een oog punt van spreiding beter was om de Du- lenburgsehooi te laten opgaan ïn de Wil lem de Zwijgerschool. „Maar de kaarten zijn nog niet geschudi." Behalve de VVD, die vindt dat de redelijk gezonde Dillen burgschool moet blijven bestaan, liet in derdaad geen enkele fractie duidelijk blij ken naar welke kant hun besluit zal uit vallen.- Schiedam Naar verwach ting zal begin volgend jaar, als het gebied gifvrij is gemaakt, de bouw van start gaan van honderd woningwetwoningen op het noordelijk deel van het voormalig GTB-terrein in Schiedam-Zuid. Het gaat om veertig eengezinswoningen en zestig gestapelde woningen. Huisbaas wordt bouwvereni ging Eendracht. De huizen zullen in verschil lende grootten worden ge bouwd, van twee- tot zeska merwoningen. In de plannen zijn ook enkele bejaardenwo ningen opgenomen, alsmede enkele huizen die zijn aange past voor mirtder-validen. De kale huren liggen, afhankelijk van de grootte, tussen de circa 325 en 575 gulden, exclusief elektra en verwarming. Daar bij komen nog servicekosten van zo'n 15 gulden per maand en een huurdersbijdrage in de onroerend-goedbelasting tus sen de 75 en 100 gulden per jaar. Aan warmte-lsolatie is bij het ontwerp veel aandacht ge schonken. De bouw zal onge veer een jaar duren. Driekwart van de woningen zal al voor de start van de bouw worden toegewezen. Bij dit project wordt het thema 'bouwen voor de buurt' gehan teerd. In de eerste plaats ko men mensen in aanmerking die wegens sloop of renovatie gedwongen waren of zijn te verhulzen uit het stadsver nieuwingsgebied Zuid. Vervol gens de overige bewoners uit de wijk, dan mensen die vroe ger in Zuid hebben gewoond en naar hun voormalige wijk terugwillen. Dan pas komen de overige bij bureau huisves ting ingeschreven woningzoe kenden in aanmerking. Van de toekomstige bewoners wordt verwacht dat ze bij de verdere uitwerking van de plannen door architectenbu reau ARO uit Zoeterwoude ac tief zullen meedenken. Schiedam Na ongewenst bezoek van inbrekers mist machinefabriek Scheffers aan de Jan van Riebeeckweg tweehonderd meter laskabel. De buit vertegenwoordigt een waarde van 2700 guldnn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1