18 WATERWEE Wat was er loos met de chirurgijn? Gemengde gevoelens bij viering derde lustrum Passage viert jubileum op 5 ïovember met tropennacht Nieuw in Woudhoek: de hovenier, de heelmeester en de kleermaker IÉ - I «SM w a f Rotterdams Nieuwsblad donderdag 21 april 1983 KW Schiedam Er was iets aan de hand met die drie: de chirurgijn, de garentwijnder en de netten boetster. Van alle oude ambachten, waar in Woudhoek-Noord straten naar ver noemd gaan worden, mochten juist deze drie niet in aanmerking komen. Dat had het Schiedamse coliege van B en W zelf beslist. Wat had het college dan precies tegen die drie namen? De speculatiemachine stond al weer op volle toeren. Mocht 'nettenboetster' niet omdat de wethou ders Posthoorn en Hafkamp vanwege hun betrokkenheid met emancipatie vonden, dat het 'nettenboeter' zou moeten zijnMaar dat door Kor Kegel Alleen wethouder Scheeres konden we ner gens thuisbrengen. Het was allemaal niet te geloven, maar het coilegebesluit gaf er geen opheldering over. Wat was er nu echt gek aan die namen Waarom mochten die drie niet Gistermiddag kwam het nieuws los uit het stadskantoor, dat cr drie vervangende straat namen zijn gedropt. Ach tereen volgens zijn het: heelmeester, kleermaker en hovenier. Een chirurgijn is een heelmeester, maar een nettenboetster is nog geen kleermaker, bo vendien is een vrouw geen man, en een ho venier is in de verste verte geen garentwijn der. En waarom mochten deze nieuwe drie namen nu wel was dan historisch onjuist geweest: het waren vrouwen die netten boettenMannen hielden zich toentertijd minder met zulk herstelwerk bezig. Mocht 'chirurgijn'niet omdat wethouder Van Tilborg in deze tijd van bezuinigingen alleen maar kan lachen als een boer die kiespijn heeft en dus bang is voor de dokter? Zou een simpele straat in Woudhoek hem daar niet aan mogen herinneren? Mocht 'garentwijnder' soms niet omdat bur gemeester Te Loo, die de touwtjes in het col lege in handen heeft, daar niet in zijn \nrije tijd tijdens een wandeling door Woudhoek aan herinnerd wilde wordenOf zette wet houder Zijdeveld een lijntje uit naar Den Haag en mocht dat mooie, oude beroep daar niet de aandacht op vestigen? Kwam hij daar mee in de knoop? Omdat ze makkelijker zijn. De grote problemen voor B en W waren: dat het woord 'chirurgijn' zo moeilijk te schrijven is en 'heelmeester' is heel wat eenvoudiger; dat je in 'nettenboetster' struikelt over de stemloze medeklinkers de perfecte straat naam moet je tenslotte kunnen scanderen; en dat 'garentwijnder' op zichzelf een idioot woord is nee, dan hovenier. Het was dus niet meer dan een taalkundig bezwaar, dat tegen die drie ambachten gold. Zou de stra at na men commissi e zich, met dat criterium in het achterhoofd, niet opnieuw kunnen bezinnen om kolossale straatnamen die nu omwille van de lengte door iedereen afgekort worden tot BK-, PKO- BHC-laan? Altijd al gezegd: Schiedam moet wal minder ingewikkeld doen. Dienstencentrum Hoek van Holland: Hoek van Holland Het Dienstencentrum Hoek van Holland viert deze week met ge mengde gevoelens het derde lustrum. Enerzijds staat het voortbestaan van het in stituut op het spel door de steeds sneller voortschrijdende bezuinigingen. Anderzijds 'vervult het centrum een steeds grotere func- tie. Meer mensen verlaten op jongere leeftijd het arbeidsproces en ook zij vinden veelal de weg naar het dienstencentrum om daar te kaarten, te biljarten of gewoon een praatje te maken. Ondanks de resessie zal het derde lustrum niet zonder meer voorbijgaan. Dankzij het opbouwen van een bescheiden reserve en subsidie van de deelgemeenteraad kon er er toch een feestprogramma worden gereali seerd. De feestelijkheden begonnen maandag met een uitgebreide infomarkt, waaraan onder meer medewerking werd verleend door ge- zinsverzorgende instellingen, algemeen maatschappelijk werk, soeiale dienst, insti- - tuut raadslieden, politie, rode kruis en het welfare werk. En gisteren was er een korenfestival met .twee koren uit Den Haag. één uit Monster en - het eigen Hoekse bejaardenkoor. Vanmorgen was er een koffie-ochtend voor alle belang- stellenden, terwijl het Schiedamse duo Bar bara en Bas vanmiddag voor vertier zorgde. .Morgen wordt de feestweek afgesloten met een modeshow, die om 20.00 uur begint. Ter afsluiting van het lustrumfeest volgt daarna een feestelijke bijeenkomst voor alle vrijwil ligers van het Hoekse dienstencentrum. Schiedam Het Passagetheater viert zijn vijftigjarig bestaan met een aantal evene-; menten, waaronder een tropennacht op za terdag 5 november, wanneer er in de voor malige bioscoop en tegenwoordig succesvolle schouwburg de gehele nacht gedanst kan worden op muziek van verschillende bands. Althans, dat is het plan. Maar niemand twij felt voorlopig aan het welslagen daarvan, want in de speciale jubileumcommissie van Passage vindt men onder anderen het geta lenteerde organisatieduo Van der Lugt Van der Lugt. Het gaat hier om de Schie damse gebroeders Dick en Jos, die voorheen ook verantwoordelijk waren voor het bene fietbal in Frans van Rijsbergens Musis Sa crum. In de jubileumcommissie zitten meer mensen die van wanten weten, zoals Madeleine van Lennep en Corrie Slaghecke, respectievelijk werkzaam bij de gemeente Schiedam en de Schiedamse Gemeenschap/VVV. Beiden zit ten op persoonlijke titel in de commissie om eventuele aanvaringen met hun werkgever te voorkomen. Ook de Schiedamse historicus en universitair voorlichter Han van der Horst maakt er deel van uit, want hij heeft verstand van muziek en daar zal het straks minstens één hele nacht om gaan. Han kan swingen, en nog tamelijk erudiet ook, dat de monstreerde hij maandagavond na afloop van de gemeenteraad aan een kleine schare bij hem thuis. De commissie is nog in het aanloopstadium. Wat er rond het Passage-jubileum allemaal precies te doen zal zijn, zal pas gedurende deze zomer duidelijk worden. Volgende week dinsdag 26 april houdt Amnesty Interna tional in het Broederhuis aan de Nieuwe Kerkstraat 3 weer èen schrijfavond. Ditmaal kan een ieder brieven sturen naar de autoriteiten van Pakistan, Polen, Kenia en El Salvador. Een dag later geeft het koor van de hervormde kerk om acht uur 's avonds een eon- cert-bij-kaarslicht. In de Grote Kerk van Schiedam zingen zij bekende en minder bekende koormuziek, afgewisseld met een orgelsolo en een muziek stuk voor orgel en fluit De reumapatiëntenverenl- fing Nieuwe Waterweg-Noord oudt op diezelfde woensdag In dienstencentrum De 4 Mo lens (Nieuwe Damlaan 766 in Schiedam) een bijeenkomst. Dr. H. van Pa assen zal een voordracht houden over de be handeling van reuma. Wie niet in staat is op eigen gele genheid te komen, kan wor den afgehaald (telefoon 348013). De VVR, de Vlaardingse Vrouwenraad, heeft voor don derdag 28 april een thema avond georganiseerd over het onderwerp 'Problemen bij het (ón)vTijwUiig thuis zijn van ge zinsleden. Wil van den Beu kei. agogisch medewerker van de gereformeerde kerk. Be langstellenden moeten om 'acht uur naar kamer 10 in het stadhuis komen. vjOO' voor alle lieve familiefeesten hebben wij een exclusieve collectie kaarten drukkers van kaarten met stijl en karakter Rotterdam centrum Weena 144 010-124152 Karei Doormanstraat 294 010-111788 Rotterdam zuid Zuidplein Hoog 652 010-812977 Printhouse brengt ook betaalbare •t* „U kijkt uw ogen uit" kadootjes GEZOND VERSTAND. Lang niet iedereen kan zich de adviezen van een binnenhuisarchitekt veroorloven. Maar in de showroom bij Woonwereld doet u zoveel nieuwe leuke woonsug- gesties op, dat u best ze!f kunt bepalen wat leuk is voor uw persoonlijke stijl. En voor uw portemonee! Tot ziens, bij Woonwereld Waalwijk. Balibruine slaapkamer. Royale bedset met ombouw en 2 nachtkastjes met verlichting, f 695,- 3 deurs kast breed ledikant, 2 nachtkastjes met ombouw en verlichting f 1475,- Uw gulden meer waard bij woonwereld. Leetkuil 6 persoons, lekkere weefribstof. kompleet f 1495 Balibruine opberg-slokop. Magnifieke afwerking. Minder geld voor méér wandmeubel.f 1195,- W8 «'We "Wfc onde. Elders kijken bij Woonwereld kwali teit en prijzen vergelijken Balibruine eethoek, zoals afgebeeld, f 895,- WOON Gelegen aan de weg Waalwijk-Tilburg, Industrieterrein Zanddonk, Postbus 170 Waalwijk, Tel: 04160-36947 Geopend: ma. t/m do. van 9.30-17.45 uur - vrijdags van 9.30-21.00 uur - zaterdags van 9.30-17.00 uur. Gespseide betalS„„ mogelijk Vrijdagavond koopavond

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 2