MïïRWEG Holy ziekenhuis: argumenten provincie vol haken en ogen VVD-wethouder ziet CPN niet als gesprekspartner 'i SPORT 19 oRALOAOIRo Holy wacht een zware competitie 'Een goed ziekenhuis inkrimpen is niet acceptabel 'Ah alle reserves op zijnhebben jullie het er nog over Poppe zint nog op motie over heipalen Honkballers vol optimisme, maar... DRZ bekert verder De Ooivaars kampioen Turnproeven Rob Brunia start sterk Vlaardingen - Wat directeur-geneesheer J.H. Trommel van het Holy-riekenhuis, betreft mogen de alternatieven van de provin ciale overheid om vermindering van het aantal bedden in de re gio Rijnmond tot stand te brengen, eenzelfde weg volgen als eer dere memo's en voorstellen. Onder een grauwsluier van stof en diep weggestopt in één der rijkskasten op het ministe rie van volksgezondheid lig gen al tal van pagina's verslin dende adviezen over dit on derwerp. In de loop der jaren ingewonnen, maar even zo vaak voorzien van het predi- caat ImO: 'Interessant maar Onuitvoerbaar'. De jongste plannen zijn Trom mel nogal rauw op de maag gevallen. Het provinciaal be stuur hééft de mogelijkheid geuit 46 van de 350 bedden in het Holy-ziekenhuis te schrap pen. Het gevolg kan ontslag voor vijftig tot zestig perso neelsleden in Vlaardingen be tekenen. In Rotterdam daar entegen zouden zodoende meer zieken plaatsen beschik baar blijven. „We hebben hele series rap portages achter de rug", ver telt de directeur-geneesheer, schuin tegen de donker getinte vergadertafel aanleunend. „Rapporten gehad en bijgestel de rapporten. Maar in alle ge vallen bleef Holy steeds op de zelfde capaciteit." Slachtoffer De provincie Zuid-Holland heeft echter een viertal model len ontwikkeld, die elk de verschillende financiële conse quenties voor de gezondheids regio Rijnmond laten zien. Daarna werden de ziekenhui zen om reactie gevraagd. In drie stellingen blijkt het Holy zelf tot slachtoffer te zijn ge bombardeerd. Het Holy-bestuur heeft in een brief aan GS laten weten: „Een dergelijk goed functione rend ziekenhuis met 50 bed den in te krimpen een onver standige beslissing te vinden, die niet acceptabel zal zijn." De vrij sumnvere argumenta tie van de provincie blijkt vol gens Trommel vol haken en ogen te zitten. „Als wij vijftig bedden inleveren, komen er één of meer verpleegafdelin- gen leeg te staan. Door ver bouwingen kan een geplande uitbreiding van Holy worden voorkomen. Let wel, dat is de mening van de provincie. Die, dacht winst' te kunnen vin-' den op de investeringen." Maar met een resoluut gebaar verwijst hij deze voorstelling van zaken van de hand. „Je kan van een leeggekomen ver- pleegafdeling geen operatieka mer maken, zo'n operatieka mer kun je niet zo maar tussen andere zalen indelen. Je bent door Cock Rijneveen aan voorschriften gebonden. Als je die afdelingen aanpast-. de verbouwingen kosten tach tig procent van de nieuwbouw. Plus nog eens de organisatori sche problemen, waarmee je komt te zitten." Het voordeel van interne ver bouwingen zou de kosten in tien jaar van 63 naar 60 mil joen gulden terugdringen. Doktor Trommel: „Moeten we daarvoor inkrimpen? Het labo ratorium» de röntgenafdeling en de secundaire operatieka mers Zijn te klein, veroudërd, passen niet meer in deze tijd. Ze worden zo intensief ge bruikt, dat ze niet redelijk meer zijn te onderhouden." Holy is eigenlijk nu al te klein voor het aanbod, merkt de Directeur-geneesheer Trammel:„De patiënten worden onte vreden." ten wordt gezegd: Hoor eens, jullie moeten maar voor je ei gen behoefte zorgen. Op het ogenblik is het al zo, dat Rot terdam zijn gebied afsluit voor geestelijk gestoorde bejaarden uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Onze eigen bevol king gaat voor, zeggen 2e sim pel. Nou, dat zou mettertijd ook best eens voor de zieken huizen kunnen gaan gelden." Trommel op. „We hebben al tijd te weinig bedden, Maar het overaanbod kan steeds el ders nog worden opgevangen." Hij is evenwel bang voor een# soort zieken-protectionisme. Dat Vlaardingers alleen in Holy terecht mogen, Schie dammers enkel in Schieland en dat Rotterdamse ziekenhui zen slechts de plaatselijke bur gerij opnemen. Peinzend zegt Trommel: „Ik ben bang, dat er in de toe komst tegen andere gemeen- Slress Hij overhandigt dan een sten- ciltje met cijfermateriaal, Uit alles blijkt, dat eerder van uit breiding dan inkrimping spra ke zou moeten zijn. In 1982 nam Holy 870 patiënten meer op (in totaal bijna tienduizend) dan in het voorgaande jaar. Het bezettingspercentage (ne gentig) is een van de hoogste, terwijl de opnameduur tot de laagste van het Rijnmond ge bied behoort. Daarbij is de wachtlijst opgelo pen tot constant zo'n 630 cliën ten, „Er ontstaan wachttijden van drie maanden. De mensen worden ontevreden. De klach ten nemen toe. En je hebt nu eenmaal het recht in dat zie kenhuis te worden opgeno men", aldus doktor Trommel. De schaduwzijde van het trachten toch zoveel mogelijk patiënten te behandelen is, zegt hij, dat het verplegend personeel het steeds zwaarder te verduren krijgen. Het 'klaag-effect' noemt hij dat. „En er heerst nu al een zekere stress-situatie in het zieken huis. Zeker op de verpleegaf- delïngen. Wat we met de mond belijden, is niet wat al tijd in de praktijk gebeurt, Er zit ergens een grens voor je be houd van kwaliteit." Mentaliteit Gaat de vermindering van het aantal beddden ten koste van de aandacht voor de patiënt? Trommel: „In feite is dat zo, ja. Het wensenpakket kan met meer helemaal worden inge vuld. De verzorging kan op den duur minder worden. Het rijk probeert de kosten terug te dringen door de capaeiteit van de ziekenhuizen te ver kleinen, aannemende dat de consument wel zal wennnen aar» de veranderde omstandig heden. Het gaat hier om een verandering van mentaliteit. En da's geen kwestie van een paar jaar, nee..." Dat de voorstellen van de pro vincie in het najaar krijgt staatssecretaris Van der Reij- den de definitieve plannen doorgaan, moet hij nog bezien. „Wij hebben toch goede argu menten voor het handhaven van ons aantal bedden in Holy. En, ach, er zijn al zoveel rapporten geweest" Schiedam Als het aan VVD-wethouder Van Tilborg ligt, heeft de CPN in Schiedam zichzelf buitenspel gezet. Op de twee mansfractie van de CPN na heeft de Schiedamse gemeenteraad maandag ingestemd met een nieuwe reeks van bezuinigingen, die vooral volgend jaar doorgevoerd zullen worden. Het staat vast dat hiermee ont- allerlei voorzieningen het mes slagen in het ambtelijk appa- gezet moet worden, tenvijl raat gemoeid zullen zijn. De Schiedam nog beschikt over pijn van deze tweede bezuini- alerlei reserves, in het bijzon- gmgsoperatie zal zich erger la- der de reserve voor bijzondere ten voelen dan vorige zomer, werken. Bij de eerste ombui- voorspelt het college van B en gingsoperatie, vorig jaar, kwa- 1 .want t,oen wa? ïn *e'te men <*e kleine linkse partijen, slechts sprake van incidentele samen met de toenmalige lin- posten die op de helling gin- kervleugel van de PvdA, met |?n* een offensief waarbij gewezen Komende periode gaat de ge- werd op Schiedams rijkdom', meenteraad zich, in nauw Geëist werd van B en W dat overleg met de medezeggen- duidelijk gemaakt zou worden, schapscommissies bij de ge- om welke redenen men zo raeente en het georganiseerd deed aan doemdenken. Daar overleg van ambtenaren, bera- ging het college niet op in. En den over hoe de bezuinigingen daarom was heel klein links precies moeten plaatsvinden, tegen het op grote schaal be- Wat er allemaal zal sneuvelen, zuinigen, staat dus nog niet vast. B en W Achteraf blijken er reusaehti- willen het zoeken in belangrij- ge financiële tegenvallers te ke structurele zaken, want dat zijn geweest: de miljoenen- snijdt meer hout. Vorige keer blunder met de OGB, de drei- was het zo, dat alle kleine be- gende aanslag in verband met spartnkjes bij elkaar geen vet- pot opleverden, hoewel met name D'66 redeneert: alle beetjes helpen. De kantine dicht en voortaan een broodt rommeltje meenemen van huis Wethouder Cor van Tilborg contra de CPN'ers Collè en Bruseker, ofwel Eef Ulf: „Nee, nee, de CPN doet niet meer mee." De Groote Lucht, om maar en kele te noemen. Dat leidt ertoe dat D'66 en de PSP/PPR zich iets meer ingeschikt hebben en in tegenstelling tot de CPN in principe wel akkoord gin- r r -....«u. aat soort ingrepen. Het valt gen met het voorstel om een wat dat betreft alleszins mee, dat de Schiedammers niet ten tweede male met een hoge vlucht van de onroerend-goed- belasting (OGB) zijn gecon fronteerd. tweede ombuiging voor te be reiden. Namens deze fracties hebben Herman Noordegraaf en Adrï Reijnhout echter benadrukt, dat B en W hieruit niet mogen Rijkdom afleiden dat zij ook zonder meer akkoord gaan als de tijd De CPN is erop tegen, dat in van ombuigen aangebroken is. Dat hangt dan wat de aard der bezuinigingen af. Provoceren In de raad werd hierover een vrij scherpe discussie gevoerd. Wethouder Van Tilborg: „De CPN is als enige in de ge meenteraad tegen. Ik consta teer dus, dat de CPN niet ver antwoordelijk wïl zijn voor de financiële situatie in deze stad. Ik wil de CPN niet provoceren dit standpunt te herroepen, maar ik wil er wel de nadruk op leggen, dat de CPN 2ich daarmee plaatst buiten een verdere afweging in onze ge meenteraad." CPN'er Eef Collé: „Ja, dat zou je wel willen. Op basis waar van dan?" Van Tilborg: „Hoe je ook tegen de landelijke poli tiek aankijkt: wij moeten hier in Schiedam maatregelen ne men. En de CPN onttrekt zich daaraan. Daarom." Collé: „Mag ik er wel op wijzen, dat juist de CPN het initiatief nam tot het OGB-alternatief, dat door de wethouder nu is over genomen?" Van Tilborg: „Daar had u een nuttige in breng, maar nu staat u erbui ten." Reijnhout (D'66>: „Dit alles wil overigens niet zeggen, dat de andere partijen van klein links nu zomaar met alles akkoord gaan. Wij kunnen ook nog kri tiek hebben." Van Tilborg: „U bent van har te uitgenodigd om die te spui en." Collé: „En ook al worden wij niet uitgenodigd, wij zullen toch aan die discussie deelne men," PvdA'er Aad Wiegman: „Als Schiedam door al zijn re serves heen is, zullen jullie bij de CPN het er nog over heb ben," SP geeft niet op Vlaardingen De nota van directeur J.G. Ger- htze van gemeentewerken heeft SP-raadslid Jemi Poppe er niet van overtuigd, dat het trek ken van heipalen aan de Westhavenkade 45.000 gulden moest kosten. „Ik heb nog eens nage jaagd bij een bedrijf in Spijkenisse", aldus Poppe, „en die hadden dat karwei voor effe vijfentwintig mille gedaan." m de nota van Gerritze staat, dat het uittrek ken van de palen nog meer heeft gekost dan de rijfenveertig mille die de gemeente ervoor heeft betaald. De directeur van gemeentewer ken komt bij zijn berekening uit op meer dan vijftigduizend gulden en dat is dan nog exclu sief BTW. Poppe houdt echter vast aan zijn gegevens. „Die berekening die Gerritze heeft gemaakt is echt te hoog, Wat je ook doet, je kunt nooit aan 20*n bedrag komen." Volgens de directeur ge meentewerken echter zijn de beweringen van Poppe onzinnig. „Niet op de realiteit geba seerd", schrijft hij in zijn nota. De SP is nog steeds van plan om in de komen de raadsvergadering met een motie te komen over het trekken van de palen van de voorma lige detailhandelschool. De gegevens in de nota van de dienst gemeentewerken zijn volgens Poppe achteraf bedacht. „Ze hebben er gewoon 35 palen bij verzonnen. In het voorstel aan de raad waren het nog honderd palen, nu zijn het er opeens 135. Dat kan toch niet'" ADVERTENTIE B li 1 1—11 «m*— Van Beethovensingel 124, Vlaardingen, tel. 010-35 79 00* OOK KEUZE UIT40 GEBRUIKTE AUTO'S V.V.N. GEKEURD, BOVAG GARANTIE. Rotterdams Nieuv/sblad donderdag RW 21 apni 1983 Aanvoerder Cees Schouwenburg heeft er grijze haren aan over gehouden, maar eindelijk is het dan zover Het zaalvoetbalteam van Excelsior'20 Is, on der de bezielende leiding van Johrt Kloppers, kampioen geworden Voor zitter Jan Smolders, Piet Roozen, Eric Gudde, kortom ieder zichzelf respecte rend Excelsior-lid was bij dit heugelijke feit aanwezig Concurrent VI nam het allemaal zeer sportief op en offreerde spontaan een rondje verse consumpties Ben Versteege (voorzitter DVO'32) en Ab Schotel (voorzitter DSS'25) krijgen al slapeloze nachten bij de gedachte aan komende zaterdag Wanneer we naar de oprichtingsdatum van beide verenigingen kijken, dan zal DVO wel winnen op basis van routine en ervaring John Bunte probeerde afgelopen don derdag in 't Fust de poten van de bar kruk van sportredacteur Chris Woerts om te zagen Het was louter aan het atletisch vermogen van Woerts te dan ken dat het ongeval beperkt bleef tot wat pijn in de rug Promoveert Excel sior M zaterdag naar de eerste klasse, dan verzorgen Vlaardingen-voorzitter Sjaak Maat en Excelsior M-secretaris Karei Parre een exclusief optreden kunstfluiten Dick Vos heeft zijn eigen voetbalschoenen weer terug Die van Jaap Husselman zaten niet lekker Ment de Jong (Excelsior M) neemt te genwoordig een luchtverfrisser mee naar het sportcomplex Ron van Stra ten, Frank Vork, John Gordijn en Onno Wicherts begrijpen maar niet waarom Jan van Dijk loopt echter met een knij per op zijn neus in de kleedkamer Bij HBSS hebben sommigen slapeloze nachten van het niet doorgaan van de fusie met PPSC Ferry Meerhof ver trekt nu echt naar België Vlaardingen hoopt nog steeds op een wonder Bal dadig gelooft al jaren niet meer in won deren «ma®* Het team van Vlaardingen Holy, dat zondag, op de eerste dag van de competitie, te maken krijgt met concurrent Eurostars. Vlaardingen Ab Brui- nekool, secretaris van de Vlaardingse honkbalvere- niging Holy en korte stop in het eerste team, toont zich een tevreden man. Weliswaar viel de oefen periode van het team door het uitermate slechte weer voor bijna 50 pro cent in het water, nu, aan de vooravond van de com petitie, klinkt louter te vredenheid uit zijn stem. „De laatste jaren hebben we steeds een rol van betekenis kunnen spelen in de compe- tite. Dat moet dit jaar weer mogelijk zijn. De selectie is in vergelijking met het vori ge jaar zeker sterker gewor den. Van buitenaf keerde Bas van Hees weer terug op het oude nest. Hij verliet ons vorig jaar halverwege de competitie om bij Jeka in Breda te gaan spelen, maar hij is toch weer terug." De jeugd staat inmiddels ook te trappelen. Ab Bruinekool vervolgt: „Dat is natuurlijk een uiterst plezierige bijkom stigheid. Kun je zien dat de jeugdopleiding toch zijn vruchten afwerpt. We heb ben zelfs een 15-jarige junior Schiedam DRZ heeft de tweede ronde van de RN-eup voor de Waterweg bereikt. Na 90 minuten voetbal waren DRZ en Olympus niet verder gekomen dan een 11 score. Strafschoppen moesten toen de beslissing brengen en vanaf 11 meter toonde DRZ zich sterker. Cees Bruinsel schoot de beslissende strafschop in. In de eerste helft was Olym pus op voorsprong gekomen door een treffer van Ron Koe vermans. In de tweede helft zorgde Hennie van Dam voor de verdiende gelijkmaker, DRZ komt nu in de tweede ronde uit tegen MVV*27. in de selectie opgenomen, Michel van der Mark heeft bewezen dat hij over talent beschikt en coach Bob Sou- dijn heeft hem direct bij de selectie gehaald." Met Bob Soudijn is ook de man genoemd die Vlaardin gen Holy dit jaar de succes sen moet gaan brengen in de tweede klasse. Ab Bruine kool: „Hij heeft al eerder bij ons gewerkt voor een perio de van twee jaar. Daarna vertrok hij naar Jeka, waar hij drie jaar werkzaam is ge weest. We zijn blij met zijn terugkeer. Bob Soudijn is een man die goed in de ploeg ligt door Chris Woerts en de het team tot een hech te eenheid kan maken." De ploeg van de Vlaardingse vereniging steunt op een groot aantal routiniers, die al vele jaren deel uit maakt van het standaardteam. Piet van der Mark, Wim Pijpers, Ab Bruinekool zelf, Rignal Mari, de ex-Spartaan, Aad van den Berg, Cedric Pierre en Ge rard Wapenaar zijn de eerste jaren nog niet weg te denken uit het keurkorps. „Ook al hebben we veel rou tine in het team. we zitten wel in een heel erg zware af deling. En je weet het, er gaat er maar eentje over naar de eerste klasse. Het zal een ware slijtageslag worden. Eurostars bijvoorbeeld is een bijzonder sterk team. Veel jongens van Sparta zijn naar die vereniging gegaan en die spelers hebben wel hoofd klasse eraring. PSV is ook al zo'n zware klus. Speelde vo rig jaar nog in de eerste klas se," Controle De eerste wedstrijd van de competitie levert direct al een topontmoeting op. Vlaar dingen Holy gaat dan op be zoek bij Eurostars. „We kun nen onze borst nat maken", weet Ab Bruinekool op voor hand. Eén ding is echter ze ker. Bruinekool zal dit sei zoen niet meer als werper fungeren. „Ik heb te veel moeite met de controle. In het voorseizoen heb ik een paar injecties in mijn arm ge had. Strakke ballen gooien gaat nog wel, maar bij curve- ballen krijg ik weer last van de aanhechtingen van de spieren. Ik heb er daarom een punt achter gezet. Ik speel nu korte stop en die po sitie bevalt mij ook best." Wie de plaats op de plaat gaan innemen is nog een vraagteken. „Omdat de voor bereiding gedeeltelijk in het water is gevallen, weet Bob Soudijn nog niet precies wie er als startend werper op de plaat komt te staan. We heb ben drie kandidaten, die het in de voorbereiding redelijk gedaan hebben. De strijd gaat tussen Bas van Hees. Danny Rossini, een jeugdspe ler en Ronald Tarmond." Schiedam Na de rolstoelbas- ketballers, zijn nu ook de ta feltennissers van Invaliden- sportvereniging De Ooievaars kampioen geworden. In eigen omgeving werd Klaaswaal met 9-1 verslagen. Het Schiedamse trio is onbereikbaar geworden voor de concurrentie en pro moveert weer naar de derde klasse. Mare Chomette en Wout Pee man scoorden beiden een hat trick, terwijl ze ook in het dubbelspel tot winst kwamen. Alleen Koos van Es, die inviel voor de afwezige Ria Zwanen- velt, was minder gelukkig en moest één partij uit handen geven. Om het kampioenschap zeker te stellen moest het team van De Ooievaars winnen. De start van de wedstrijd was zeer voortvarend. Naarmate de ontmoeting vorderde ging het iets moeizamer, maar de over winning en daarmee de titel jjivram niet meer in gevaar. Vlaardingen Het rayon Delfland van de Rotterdamse Turnbond houdt zaterdag 23 april de jaarlijkse tumpoeven. Plaats van handeling is sport hal Westwijk aan de Floris de Vijfdelaan in Vlaardingen. Aan de wedstrijden doen de teams van HSV '46 (Hoek van Holland), Sparta (Maassluis), LVT (Vlaardingen), DOVIDO (Vlaaridngen) en THOR (Schiedam) mee. De aanvang van de wedstrijden is 9.00 uur en om l&.OO uur wordt het evenement afgesloten. 't 1 Schiedan De eerste ronde in de strijd om het Open Schie dams schaakkampioenschap zit erop. In boerderij Land- vreugd gingen in de hoofd"- klasse Rob Brunia en de ge» broeders De Wit uiterst sterk van start. De Schiedamse scha kers Jos van den Dool en Ro'ó Heusdens heten in hun eerste partij ook winst noteren. Hel toernooi moet het doen zonder de winnaar van het vorige jaaf- Gert Timmerman. De titelhou der doet momenteel mee aan de Nederlandse kampioen schappen. De uitslagen van de eerste ronde: Schotman-Van den Dool 0-1, Groen-Van dëf Pluym 0-1, Nieuwenhuizen- Brunia 0-1, Heusdens-Hille? naar 1-0, De Wit-Van Heerêti 1-0, Huyzer-Schroeder 0,5-0,5^ Van der Vlisl-Boonstra 1-0. Ameling-De Wit 0-1, Vat? KI eef-Wei tering 0,5-0,5 en Reitsma-Juyn 1-0.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3