Maassluis handhaaft subsidie voor Holy Alle extra's bij de Haven al geschrapt Hoogstraat vernieuwt er 'ijlt toch oud van karak 'Geef ons opbouwwerker voor buitenlanders' VLAARDINGS DAGBLAD SGfifEDAMSGHE CDÜRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Waterweg in touw voor Derde Wereld 9Er is niks meer in te leveren9 ]Rijnmond wil bagger bij Tanker- cleaning controleren Edisonschool "voor de sloop C A verhuist voor renovatie Twintig kratten gestolen 'Regelrechte aanfluiting' - Ravage na voorrangsfout Stedelijk overleg migranten aan gemeente VLOS vraagt steun van bedrijven Vinger in pap bij Sint Joris .Vatton I 120 m 2 20 wo w m TH to stnoa. AbMjia n Lyme- VRIJDAG 22 APRIL 1963 Schiedam Het dagelijks be stuur van Rijnmond wil een onderzoek naar de kwaliteit van baggerspecie in de havens bij Tankercleaning. Het open baar lichaam vindt dat de stuurgroep baggerspecie de be staande monstercampagne die plaatsvindt in het Rotterdamse havengebied zodanig moet aanpassen of uitbreiden dat ook bij Tankercleaning mon sters worden genomen. Dat antwoordt het dagelijks -bestuur op vragen van het PvdA-Rijnmondraadslid Len Edzes-van Loon naar aanlei ding van de affaire Booy Cle an, het Rotterdamse tankercle- aningbedrijf dat onlang werd betrapt op het lozen van afval stoffen in de Geulhaven. On derzoek wees uit dat die illega- ,1e praktijken al jarenlang .gaande waren. Ruim tien jaar geleden stelde het Vlaardingse - SP-raadslid Remi Poppe de 1 zaak al aan de orde. Door de baggerspecie in de ha- - vens bij Tankercleaning, even- ;als die bij het tankschoon maakbedrijf van Verolme in de Botlek nauwlettend te con- 4 troleren, wil Rijnmond voor- 1 komen dat praktijken, zoals bij ;Booy Clean, ook daar kunnen voorkomen. Zouden er illegale 'lozingen in het water plaats- vinden, dan is men daar door s regelmatig onderzoek van de bagger snel van op de hoogte. Schiedam Van alle scholen, 'die volgens de afdeling onder- wife de komende jaren in Schiedam leegkomen, zal in elk geval de Edisonschool ge sloopt moeten worden. B eri W hebben de dienst gemeente werken opdracht gegeven om te kijken hoe hoog de sloop- kosten voor het gebouw aan Aet Edisonplein uitpakken. Bij andere scholen wil het col lege zover nog niet gaan. Het is mogelijk dat deze een ande re bestemming krijgen. Schiedam -De gemeente '"Schiedam gaat het schooige- jbouw aan de Singel 5 renove- ■.ren. Dat was al de bedoeling toen een paar jaar geleden be kend werd dat Schiedam-Oost in de extra subsidieregeling voor stadsvernieuwing was op genomen, want daarvan wilde de gemeente ook bii de reno vatie van de school gebruik maken. Nu het karwei op stapel staat, moet C A noodgedwongen verhuizen. Het kledingconcern huurde tijdelijk ruimte in de school, omdat het onderkomen op de Koemarkt te klein was om ook nog een kantoor te herbergen. Nu mag C Sc A misschien gebruik gaan ma ken van de ruimte onder het speellokaal van de school. Vlaardingen Twee Vlaar dingse jongens die gisteren door de politie zijn aangehou den hebben bekend meer dan twintig keer kratten met lege bierflesje te hebben gestolen uit tuinen en van balkons. Die kratten werden bij slijters in geruild voor statiegeld. De twee jongens werden aan gehouden toen ze op een brommer door de Adriaan Pauwstraat reden met een krat bij zich. De jongens wer den, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer naar huis ge stuurd. Schiedam De winkeliers vereniging, die voor het voor ste deel van de Hoogstraat in oprichting is, wil niet de ande re winkelersverenigingenin de Schiedamse binnenstad 'klanten aftroggelen'. De initi atiefnemers Chris Coppens, Corrie Albers en Rob Leng- keek zien geen heil in concur rentie. „Eerder is het zaak de handen ineen te slaan om te kijken hoe wij de stad het best kun nen promoten. Er moet ge woon meer gebeuren." Dit is een fijn centrum en dat moet met weinig middelen nog ge zelliger gemaakt kunnen wor den, aldus Chris Coppens. Hij vlast dan ook op een Schie damse tegenhanger van hel Vlaardingse Haring- en Bier feest en de Rotterdamse Bïn- nenstadsdag, maar hij heeft er nog geen goede naam voor. Hoewel reeds negentig procent van de Hoogstraat-winkeliers het nut ziet van een nieuwe winkeliersvereniging, hoopt Lengkeek ook de andere tien procent te overtuigen en een middel daartoe is de grote braderie, die morgen gehou den zal worden. „Er gebeurt hier niet zo vaak iets en dan is zo'n braderie iets heel bijzon ders." zegt Chris Coppens, wij zend op de oude ambachten /mandenvlechter, glasblazer, smid en Hindelooper schilders) en op de muziek (Westcoast Jazzband, Robert Bergum). „Natuurlijk zijn die dingen een groot risico, want als het re gent, heb je alles voor niets ge organiseerd. Maar probeer je het niet, dan kan het aan de andere kant geen succes wor den ook." Om meer publiek in de bin nenstad te krijgen verlagen de meeste winkeliers morgen hun prijzen. Ook kreeg de winke- ïiersveremging-in-oprichting de medewerking van SVV, die op het museumplein een fan cy-fair en rommelmarkt houdt. Tot die plaats strekt zich de winkeliersvereniging uit. Voor het staartstuk van de Hoogstraat, van museum tot stadhuis, bestond al een vere niging. Rob Lengkeek: „Die werd destijds opgericht om een afstervend stukje op te. pep pen. Dat hebben ze goed ge daan, het is er al veel beter. Ik denk dat er in de toekomst nauw samengewerkt zal kun nen worden.' Er bestaan in Schiedam nu ze ven winkeliersverenigingen, die op kleinere centra gericht zijn dan vroeger het geval was met City-Centrum Schiedam. Dat is een zachte dood gestor ven. „Geen wonder," zegt Cor rie Albers, „want met zes mensen moest je dingen orga niseren voor meer dan 150 winkeliers. Dat ging niet." Bo vendien verdween er geld aan busreisjes en Zwarte Piet-ca deaubonnen, bevestigen de winkeliers. Lengkeek noemt het grote voordeel van de Hoogstraat, dat deze zich steeds vernieuwt en toch een oud karakter be- Winkeltje van Zijdeveld: Schiedam Het binnenstadswinkeltje van wethouder Zijdeveld aan de Hoogstraat is de winkeliers een doorn in het oog. „Een regelrechte aanfluiting," zeggen Corrie Al bers en Chris Coppens. „Het is nooit open en zelfs de planten worden niet verzorgd." Zijdeveld opende zijn winkeltje destijds om er de binnenstadsplannen toe te lichten en om er vrijblijvende inspraak te bundelen. In enkele jaren tijd is het slechts enkele uurtjes open geweest. Volgens de winke liers slaat het een gat in de winkelgalerij. Morgen tijdens de braderie zullen de win keliers proberen die leegte te camoufleren door er een kraam voor te zetten met één der oude ambachten. „Zodat je het niet ziet," bromt Coppens. Vlaardingen/Maassluis Het voornemen om de jaarlijkse subsidie aan het Vlaardingse Holy- zïekenhuis stop te zetten, is door het Maassluise college weer ingetrokken. Maassluis kwam kon geleden met dit bezuinigingsvoorstel, dat de ge meente twaalfduizend gulden voornamelijk voor de EHBO-functie van de kliniek zou besparen. „We hebben de zaken nog eens op een rijtje ge zet en besloten de subsidie te handhaven", zegt wethouder Elly Coenen (volksgezondheid), die samen met twee Maassluise raadsleden lid is van het dagelijks bestuur van het ziekenhuis. De belangrijke taak die het Holyziekenhuis heeft in de gezondheidszorg voor Maassluizers heeft voor burgemeester en wethouders uitein delijk de doorslag gegeven. Directeur-geneesheer Trommel van het Holy- zieknhuis verwachtte ook min of meer. dat deze subsidie zou blijven gehandhaafd. Met de 12.000 gulden, plus de ton bijdrage van Vlaar dingen, betaald Holy twee extra assistent-art sen. Coenen: „De polikliniek van het Holy is een belangrijke service aan Maassluis." Verder ver zorgt het Vlaardingse ziekenhuis de eerste hulp bij ongelukken ook voor de gemeente Maassluis en halen inwoners van die stad injecties in het huisartsenlaboratorium van Holy, Het aantal Maassluizers, die het afgelopen jaar gebruik maakten van de polikliniek, is opgelopen tot 18382. Het is niet de bedoeling om klanten af te troggelen. houdt. „Het doet historisch aan, in tegenstelling tot het Liesveld in Vlaardingen en de Lijnbaan in Rotterdam," vindt hij. Een voorbeeld van de ver nieuwing vindt men aan het begin van de Hoogstraat, waar morgen de nieuwe slagerij Pim van Eijk zijn deuren opent. Hij is een neef van sla ger Slieker, die ermee gestopt letten. De animo voor samen werking in verenigingsver band is er dus wel, zo wordt geconstateerd. Chris Coppens acht het zinnig om ook naar de gemeente toe een vuist te ma ken, bijvoorbeeld waar het gaat om parkeerruimte en laad- en losverkeer. De winke liers zijn al heel tevreden over het nieuwe parkeerterrein aan de Buitenhavenweg. Als Van Eijk bij Lengkeek de zaak uitstapt, wordt hij bijna van de sokken gelopen door de bedrijfsleider van schoenen zaak Van Haaren, waar een winkeldievegge heeft toegesla gen. Zij laat de schoenen val len en de bedrijfsleider keert tevreden terug. „Ach, dat ge beurt hier wel meer," zeggen de winkeliers, van wie de meesten afgesproken hebben dat zij ook op eikaars waren Schiedam Door een voorrangsfout van een 25-jarige automo- blist uit Nijverdal klapten gistermiddag op de 's-Gravelandse- weg bij de oprit naar rijksweg 20 een bestel- en een vrachtwa gen op elkaar. De klap was zo hard dat de bestelwagen door de middenberm vloog en op de andere weghelft van de 's-Grave- landseweg twee personenauto's ramde. De ravage was enorm. Twee passagiers van de bestelwagen werden ter observatie in het Sc hieland zieken huis opgenomen. De bestuurders en passa giers kwamen met de schrik vrij. Vlaardingen Het stedelijk overleg migran ten (STOM) heeft er in een brief aan het Vlaardingse gemeentebestuur op aangedron gen de vacature bij het stedelijk instituut sa menlevingsopbouw (SISO) snel op te vullen. De vacature ontstond in april door het ver trek van Ton Jochems. SISO en STOM wil len op die plaats nu een opbouwwerker, die organisaties voor buitenlanders ondersteund. Het STOM schrijft in haar brief te vertrou wen dat de gemeente de vacature opvult. In de pas gepresenteerde meeijarenbegroting staat echter het voorstel om het SISO voort aan met maar één beroepskracht te laten werken. „Het financiële risico is voor de ge meente niet zo groot", zegt George Herders van het SISO. Hij verwacht dat het rijk bin nen anderhalf jaar twee beroepskrachten voor buitenlanders aan Vlaardingen zal toe wijzen, „Het STOM kan zieh voorstellen, dat de ver vulling van de vacature hier een voorloper van kan zijn", staat in de brief, die onderte kend is door de Turkse, Marokkaanse en Palestijnse vereniging. Als het gemeentebe stuur de vacature niet opvult, zal de belan genbehartiging van de buitenlandse vereni ging in het gedrang komen, vreest Herders. Hij meent dat van het SISO niet verwacht kan worden dat het met één opbouwwerker al zijn taken uitvoert. Want behalve vereni gingen van buitenlanders doen ondermeer ook groepen in de stadsvernieuwing, het breed overleg woonlasten en de vereniging mensen zonder werk een beroep op het ste delijk instituut. Het is al de vierde keer dat het overleg migranten probeert een opbouw werker voor de buitenlanders te krijgen. Waterweg De Vlaardingse burgemeester Fred van Lier heeft de inwoners van zijn stad opgeroepen, mee te wer ken aan de huis-aan-huiscol- lecte van Unicef. Volgende week gaat Unicef langs de deur voor een project voor kinderen in Buthan, een klein koninkrijk aan de voet van de Himalaya. In dat landje is de kindersterf te opgelopen tot ruim 36 pro cent en is één op de vijf kinde ren ondervoed, Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, wil aan die problemen iets doen. Van Lier roept de Vlaardingse bevolking op de collectanten niet tevergeefs aan te laten bellen. „Stuur ze niet weg, maar geef wat u missen kunt. Ik weet wel. er is overal op onze aardbol honger en dorst. Maar de volgende week vindt u de kleine kinderen van het Aziatische bergland Buthaan op uw weg. U zult er niet ar mer op worden", aldus Van Lier in zijn persoonlijke aan beveling. Maassluis en Maasland hebben eveneens een hulpprojekt voor de Derde Wereld in werking gezet. Het gaat hier om het Westafrikaanse land Ghana. Drie Maassluise ontwikke lingswerkers, gaan daar het dorp Maasse Offinsa de hel pende hand reiken. Daarvoor is uiteraard geld no dig en dat wil men in Maas sluis en Maasland bijeen pro beren te krijgen met een fan cy-fairmarkt, die speciaal voor dat doel 'zwarte markt' zal gaan heten. Aan het gemeen tebestuur is een verzoek om zo'n markt te organiseren in gediend. Schiedam tenslotte gaat mor gen kleding inzamelen voor de stichting Mensen in Nood. Derde Wereldlanden kunnen ook wat textiel betreft niet in hun eigen behoefte voorzien. Met de nog 'draagbare' afdan kertjes van de welvaartsstaten kan in dat opzicht veel nood gelenigd worden. De kledingaktie beeft daar een tweeledig doel: hulp aan arme landen en milieuvriendelijke afvalbestemming. De kleding kan van tien tot een uur wor den afgeleverd in de Grote Kerk, de Julianakerk, Onze Lieve Vrouw Visitatiekerk, de Jacobuskerk, de Martinus- kerk, in Wijkcentrum De Rank en in de koningin Wil- helminaschool aan de Zalm- straat. Vlaardingen Vlaardingen voor ontwikkelingssamenwer king (VLOS) heeft in een brief het bedrijfsleven steun ge vraagd voor haar Eritrea-actie. Samen met een huis-aan-huis collecte moet dat geld opleve ren voor onderwijs aan de Eri- trese vluchtelingen in vluchte lingenkampen m Soedan. Als streefbedrag voor de actie noemt de VLOS 45 mille. Daarmee kunnen 1200 mensen een jaar lang onderwijs vol gen. „We beseffen dat de eco nomische situatie op het ogen blik niet erg rooskleurig is", staat er in de brief aan de be drijven. „Toch willen we een beroep op het bedrijfsleven doen m de wetenschap, dat de problemen in de vluchtelin genkampen in Soedan nog vele malen groter zijn dan die in onze betrekkelijk welvaren de samenleving." Schiedam/Maassluis De ge meenten Schiedam en Maas sluis willen een vinger in de pap krijgen bij de Delftse psy chiatrische inrichting, het Sint Joris Gasthuis. In het bestuur hiervan is een vacature ontsta an en daar wil len beide steden graag een vertegenwoordiger van het ge bied Nieuwe Waterweg-Noord voor benoemd zien. Dat hangt samen met het plan om in het Waterweggebied een zelfstan dig psychiatrisch ziekenhuis te vestigen. Als het eenmaal zo ver is. zal Sint Joris moeten inkrimpen. Schiedam en Maassluis hebben hun verzoek gericht tot gede puteerde staten van Zuid-Hol land. Het is vooralsnog niet bekend, waarom de gemeente Vlaardingen in dit verband niet genoemd is. Vlaardingen Het Vlaardingse buurthuis de Ha ven heeft het afgelopen jaar extra op de pennin gen moeten letten. Niet alleen kortte de gemeente op de subsidies, er moest ook een tekort worden weggewerkt dat ontstond toen de stichting begin volgend jaar zelfstandig werd. „We hebben nu niks meer in te leveren", zegt bestuurder André van Velsen. „Een alternatief voor de bezuinigin gen van de gemeente kunnen we daardoor niet meer bieden. We hebben niks meer in te leveren." Begin vorig jaar werd de overkoepelende stichting voor de buurthuizen opgeheven. Toen bleek de Haven plotseling 30.000 gulden rood te staan. Een tekort dat in de loop der jaren was ontstaan op de peuterspeelzaal en waar de Haven tot het moment dat het buurthuis zelfstandig werd niets van wist. Het bestuur heeft daar meer dan een jaar over on derhandeld met de gemeente en nu is het einde lijk tot een oplossing gekomen. De Haven mag het bedrag in tien jar afbetalen. „We hebben gigantisch bezuinigd in het buurthuis zelf", zegt opbouwwerker Leo van Gerven. „Alle leuke dingen zijn geschrapt. De vrijwilligers krij gen geen consumpties meer en poppentheater voor kinderen is onmogelijk geworden. Bij ons jaarlijkse uitstapje met de kinderen naar BÜjdorp kunnen we geen limonade meer geven. De hele simpele dingen kunnen niet meer." Het bestuur is ervan overtuigd dat de Haven goed werk doet. „We hebben gekozen voor inhoudelijk goede groepen, zoals met de Turkse jongeren, vrouwen, werklozen", zegt Van Velsen. Het be stuur vindt dat de gemeente dat moet waarderen, omdat dat de prioriteiten zijn die de politiek zelf gesteld heeft. „Dat zijn activiteiten die veel tijd van beroepskrachten vragen. Ik denk dat de Ha ven in die zin uniek is." Het buurthuis voor het centrum heeft alle pülitie- ke partijen uitgenodigd om eens te komen kijken. „Wij vinden dat we ons door ons werk bewijzen, dat de politici dat moeten kunnen zien." De nieu we bezuigingen zouden voor 'moeilijke' activitei ten van de Haven weieens desastreus kunnen zijn. Tot nu toe is het buurthuis heel tevreden over wat tot nu toe bereikt is, bijvoorbeeld met de groep Turkse jongeren. Van Velsen: „Die hebben hun eigen groep op vrijdagavond, maar bij de soos van zaterdagavond komen er nu ook een paar. Oké, ze zitten apart in een hoekje, maar ze zijn er. Dat is toch het begin van integratie." De Haven weet wel een manier om geld binnen te krijgen. „Als we hier een bord tegen de muur spij keren met: Pils, zestig cent' dan zit het binnen de kortste keren vol'zegt Van Velsen. „Maar we hebben bewust niet gekozen om alleen maar een ontmoetingscentrum te zijn. Hier ligt een goed stuk werk."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 1