imiERDAM 15 De machteloosheid van de Poolse vluchteling Wij hebben levenslang9 AGENDA ES3I Iedereen weet dat het niet goed gaat, niemand doet wat Gezin gespleten wegens belangrijke maat schappelijke oorzaken g:r;sq Gifwijk-bewoner Van Duyvenvoorde: Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 23 apnl 1983 Eotterdam Zijn enige afleiding is Feyenoord. AI jaren lang. Ver voor dat hij als Pool besloot met zijn gezin naar het westen te vluchten. Van af 1970, toen Legia War schau door Feyenoord uit de Europa-cup werd geknikkerd, volgt Andr zej Witkowski (32) uit Gdansk het wel en wee van de Rotterdamse voetbalmagnaat. Nu hij in de Maasstad woont, gaat hij iedere zondag trouw met zijn overbuurman 'ome' Winkelman naar de stadion- ciub. Het is de enige luxe, die bij zich kan veroorloven. Even is hij dan zijn zorgen vergeten, maar lang duurt dat niet. Dan dwalen zijn gedachten weer af naar zijn vrouw en zoontje, die door de Poolse autoriteiten •van hem geseheiden worden door Dirk Melfëma gehouden. Hij is één van de ongeveer zestig Polen in Rot terdam, die met smart op een hereniging met hun gezinnen wachten. De situatie van Adr- zej Witkowski wijkt iets af van de andere Polen. Hij heeft zijn dochtertje bij zich, terwijl de .anderen hier alleen zijn. 'Even hebben ze hoop gehad, toen de Poolse eonsul in ons land vorig jaar december aan het Rotterdamse gemeentebe stuur beloofde, dat de eerste gezinsherenigingen snel zou den plaatsvinden. Daar is niets van terecht gekomen, omdat de autoriteiten in Polen anders bepaalden. Bofkont Aanvankelijk zag de toekomst er zonnig uit voor matroos Andrzej Witkowski. Hij was een bofkont vergeleken met zijn lotgenoten. Hij had name- •üjk zijn zwangere vrouw en 'zevenjarig dochtertje Anja bij zich, toon hij in februari 1982 van zijn schip vluchtte. Toevallig maakten"zij de lange zeereis naar het verre oosten mee. Ze zaten op volle zee, toen de Poolse militairen de vakbond Solidariteit de nek m -ï omdraaide. Witkowski was lid van Solidariteit. Na lang over leg besloot ook de familie Wit kowski te proberen in Rotter dam een nieuwe toekomst op te bouwen. De gemeente Rotterdam ver leende hen en de andere Pool se zeelieden alle mogelijke hulp. „Ik wens alle Polen toe, dat ze zo goed worden opge vangen", zegt Witkowski in zijn flat in de Alexanderpol der. Direct na zijn aankomst werd hij ondergebracht in een hotel. Tijdelijk woonden 2e in Rotterdam-zuid en in mei 1982 kregen ze definitief de flat in de Alexanderpolder toegewe zen. N Hij was inmiddels de trotse va der geworden van een gezonde zoon en niets leek een zonnige toekomst in de weg te staan. Andrzej wilde proberen een baantje in de binnenvaart te vinden. Alleen hadden ze be hoefte aan hun persoonlijke papieren en bezittingen, die al lemaal nog in hun flat in Gdansk lagen. Vooral zijn vrouw, die hydrologie heeft gestudeerd, wilde graag haar diploma's hier hebben en een paar spulletjes waaraan ze was gehecht. In de flat in Gdansk woonden inmiddels andere mensen. Deze nieuwe bewoners wei gerden de diploma's, geboorte akten, trouwboekje, gezond heidsverklaringen enz. op te sturen, De familie Witkovski ging daarom naar de Poolse ambas sade en vroeg aan 2e secretaris Salajezyk of het niet mogelijk was de papieren in Polen op te halen. De secretaris zei, dat dat geen problemen zou ople veren. Ook heeft de Poolse re gering volgens Adrzej ooit ge zegd, dat alle Polen het land mochten verlaten op uitnodi ging van familie in Het buiten land. Naïef Achteraf kan hij zich wel voor z'n kop slaan over z'n naïvi teit, maar na uitvoerig beraad werd besloten, dat z'n vrouw de papieren in Gdansk zou op halen. Intussen knapte hij de flat in de Alexanderpolder op. De baby ging met moeder mee. Hun dochtertje Anja bleef bij haar vader. Het was voorlopig de laatste keer dat Andrzej zijn vrouw en zoontje zag. De autoriteiten in Polen weigeren haar terug te laten reizen. Toen baar moeder wegging sprak Anja nog geen Nederlands, nu spreekt ze de taal vloeiend. Adrzej Witkovski leeft nu bij na een jaar alleen met Anja. Zijn vrouw woont met hun Adrzej Witkowski en zijn dochtertje. „Soms ben ik ook erg kwaad. Dat wil ik in mijn eentje voor de Poolse am bassade gaan demonstre ren." zoontje in Gdansk. Ze waren de eersten die van de herstelde rechtstreekse telefoonlijn ge bruik maakten. „Zeven jaar lang heb ik naar een zoon verlangd en nu kan ik nog geen vader voor hem zijn", zegt Adrzej geëmotio neerd. Maar ook Anja mist haar moeder. Witkowski: „Ze is ziek geweest en heeft hoge koorts gehad. Volgens de dok ter zijn zenuwen vermoedelijk de oorzaak, doordat zij haar moeder mist." De hoofdonderwijzer van de Minister Calsschool M.J. van Brugge denkt er net zo over. Hij schreef een brief naar de Poolse overheid, waarin hij vraagt om de terugkeer van de moeder van zijn leerlinge Anja Witkowski. Van Brugge schrijft in zijn brief dat het meisje last heeft van slapeloos heid en nervositeit en dat haar vader zo zenuwachtig is ge worden, dat hij niet in staat is Anja optimaal op te vangen. Adrzej geeft toe, dat Van Brugge geen onwaarheid schrijft. Hij is af en toe knap nerveus door de situatie en dat komt z'n dochtertje niet ten goede. „Je moet begrijpen dat mijn vrouw de spil in ons ge zin was, waar alles om draai de", zegt hij. De Paus Stilzitten kan hij niet. Zoals alle Polen in Rotterdam heeft hij een dikke map aangelegd voor zijn correspondentie met de Poolse overheid. Tientallen brieven zijn de deur al uit. Naar twee Poolse ministers, de f(resident van het Poolse par ement, premier Jaruzelski en pas nog naar de Paus. Onze koningin en de Verenigde Na ties kunnen binnenkort post verwachten. De Poolse overheid geeft na elk verzoek Maria Witkowski te verstaan dat zij niet weg mag wegens belangrijke maat schappelijke oorzaken. Elke toelichting op deze vage om schrijving wordt geweigerd. Gisteren kreeg zij te horen, dat ze minstens drie jaar van haar echtgenoot en dochtertje gescheiden moet zijn, voordat ze een kans maakt naar het buitenland te mogen. Andrzej: „Ik ben bereid er al les voor Tk wil zelfs een losge, J,*'A Soms ben ik ook erg k*,w Dan wil ik in mijn eentje voor de ambas sade gaan demonstreren. Heus dat doe ik nog een keer". Hij heeft nu al zijn hoop ge vestigd op de Paus. Vorige week kreeg hij een brief uit Rome, waarin wordt beloofd, dat de kerkelijke autoriteiten in Polen zich voor zijn geval zullen inzetten. De paus 20u zich daar volgens Adrzej per soonlijk mee bemoeien. „Ik zit nu hele dagen te piekeren. Mijn hoop op de paus en en mijn buren, de familie Win kelman, zijn belangrijk voor me." Dordrecht 'Een keer trek je de conclusie, vrijheid is een illusie!' Deze wanhopige kreet siert één van de slaapkamerramen van Rick van Duyvenvoorde, bewoner van de gifwijk in de Dordtse Mer- wedepolder. Wanhopig, omdat de leraar in 1976 met heel andere idee- en het huis aan het Damsterdiep kocht De gifvondst sloeg in één keer al zijn idealen in duigen en heeft zijn gezondheid zeer duide lijk beïnvloed. Van Duyvenvoorde zijn geduld raakt op. Hij dreigt zelfs overspannen te worden door al dat gif. Hij was de man, die bij de bezetting van de GG GD in Dordrecht, enkele maanden geleden, met ingehouden woede op milieu-deskundige Hekkelman afliep cn hem toebeet: 'Helpt U mij slechts van één iets af, van dit!' waarna hij zijn potje kalmeringstabletten voor de deskundige neerzette. Hij is tevens de man, die twee weken geleden heeft staan graven, samen met meerdere bewoners, en daarbij stuitte op twee gifvaten. „Ik hoorde dat er iets gaande was en door die hele situatie heb ik me voorgenomen iedere actie voor honderd procent te steunen. Ik heb er wel nadelige ge volgen aan overgehouden. Twee da gen lang had ik vurige plekken op die lichaamsdelen, die hebben bloot gestaan aan dat spul," Hij erkent dat het initiatief in feite onverantwoord ïs geweest en een duidelijk gevaar voor de eigen ge zondheid. „Maar aan de andere kant is de psychische gezondheid van de bewoners in gevaar. Bij die bezetting van de GG GD al ging ik totaal over de rooie. Heb ik mijn huisarts in moeten schakelen om gekalmeerd te worden. En hoe langer deze affaire duurt, hoe erger het wordt." Toxicoloog Van Duyvenvoorde, vader van twee kinderen, kreeg volgens zijn zeggen al na een half jaar last van uitslag rond zijn neus. „Geleidelijk aan werd dat meer", zegt hij. „Totdat ik een half jaar geleden van top tot teen on der zat. Ik ben naar een huidarts ge gaan die alleen maar zei dat het niet door het gif komt. De man weigerde mij door te verwijzen naar een toxi coloog." „Daarom ben ik naar een andere arts gestapt die me wel wil helpen. Alleen omdat die vorige arts verklaarde dat het niets met het gif te maken heeft. Men zegt dat het gewoon exceem is. Maar ik wil zekerheid en zal zorgen dat de onderste steen boven komt. Daarvoor moet ik naar een toxico loog, hoe dan ook." De laatste maanden heeft ook Van Duyvenvoorde klap op klap gekre gen. De laatste werd uitgedeeld door een bank. „Ik wilde mijn hypotheek over later* schrijven naar een andere bank. Dat wordt echter geweigerd omdat de banken niet bereid zijn een taxateur naar de gifwijk te sturen. Men kan er geen vinden," Levenslang „Het is me nu wel duidelijk gewor den dat als de provincie niet toestemt in het geven van een financiële bij drage voor bewoners die weg willen uit de wijk, wij allemaal levenslang hebben gekregen. Althans, de men sen die een huis gekocht hebben. Ik zelf kom oorspronkelijk uit Zeeland en zou daar dolgraag naar terug wil len. Maar ik raak mijn huis niet kwijt dus ben ik gedwongen te blijven zit ten. Dit huis was eigenlijk een tus- door Martijn Verwaaijen senstation. Maar nu blijkt dat ik niet meer weg kan. En dat is iets wat ik nooit van mijn leven zal accepteren." „Nu nog zeg ik dat ik goedschiks ac tie zal voeren. Maar dat kan best ver anderen. Het is echter bijzonder ge vaarlijk om allerlei wilde acties te gaan voeren. Ik moet tenslotte wel rekening houden met mijn gezin. Maar toch, ik denk constant aan die ellende. En aan de gezondheid van mijn kinderen, die je eigenlijk niet eens meer in de tuin kunt laten spe len." Hij is zelf in zijn huis op zoek ge weest naar de eventuele aanwezig- Rick van Duyvenvoorde: „Ik kan nu nog goedschiks actievoeren maar dat kan best wel eens veran deren." heid van chemiseh afval. „Ik ben de kruipkelder in gegaan maar heb niets gevonden. Maar ik ga binnenkort nog een keer kijken. Dan graaf ik wel wat dieper. Want ik ga er nu van uit dat wat mij betreft grote hoeveel heden gevonden mogen worden. Des noods in mijn achtertuin. Tenslotte zijn we al die jaren toch al in aanra king gekomen met dat gif zonder dat we het wisten. Die paar maanden ex tra kunnen er ook nog wel bij." Zijn huis staat al enige tijd te koop, maar het is meer een symbolisch ge baar dan een serieuze zaak. Saterdag 23 april De Schouwburg: 20.15: RO-theater wet 'Proper Operation' regie Serge Roort, met Pauline van Rhenen, Evert de Jager, Peter Tuinman, René van Asten, Annehcs v.d. Bie, Jaap van Donselaar, Marteke van Leeu wen, Dick Scheffer en Fred Vaassen. Theater Zuidplein: 20.15' 'De Hor tensia" met Lue Lutz. Simone Roos- kens. Nancy Cijs, Caroline Brouwer en Hans Cornelissen. 20.30 (arlecchi- «ozaal) Toneelgroep Theater 'Vis noch vlees' met Margreet Blanken, Cathanna ten Bruggeneate, Guy La* vreysen en René Lobo. Piccolotheater 20.30 Spiegeltheater speelt 'De Beemster voorbij met Els Jansen, Jan van Eijndthoven, Marij ke Frylink, Wendela de Vos en Jant- ne Veeren. Hofpleintheater 2015: Jubileum programma 25 jaar Sieto en Marijke Hoving 'En,„. geen paniek' met Sieto Marijke Hoving en Guidor de Croot. Muzikale begeleiding Wiebe De Lantaren-2: 2100: Het Coopera- llfd mei 'Volwassen orgasme ont snapt uti Amerikaans circus', «et Berenei: 22.00: Three wheel or- usugeïs theater). Theater de Teerstoof: Schiedam. 21.00 Theatergroep Toetssteen met J?nze jongens'. Öc Stoep: Spijkenisse. 20.15: Peter Taber met "Wonderen*. Kunstmin: Dordrecht. 20.15: Toneel- ,j>toep Paljas met het blijspel 'Mireil- buxortheaten 20.15: 'De doder heeft hei gedaan' nieuwe musical van An- •..nïeiM-G. Schmidt, Hary Bannink en faddy Stone, met oa. Conny Stuart, !-o van Hensbergen, Hans v.d. Wou- de, Ferd Hugas. Carohen v.d. Berg eva. Orkest o.l.vDick v.d. Stoep. Hal-4 Utopia: Homngerdijk, 21.00; Orkater met de opera 'Ballast'. Harbour Jazzclub: 21.30. Riverboat Jazzband. Sportpaleis Ahoy': 20.15. Ertc Clap ton Old Dutch: Rochussenstraat 20, 20 Q0. Koos v d Sluis Kwintet. Trefcentrum: 20.15* Rotterdams Jeugd Symfonieorkest met werken van o,a. Bizet. Verdi. Ravel en Ba- dings Folkhnuse Matrix: 20 30: Lovely, ballades afgewisseld met Nederlandse liederen en verhalen. Pauluskerk: 15.30 en 1615: Petra Veen wijk en Ane Hoek, orgel. Dorpskerk: Spijkenisse, 20 00: Addte v.d. Steh, sopraan, en Leo Lommers, orgel. J.C. de Singel; Ridderkerk, vanaf 14.00. Open huis i v.m. 12 1/2 jaar de Singel; 20.00 Popgroep Niettemin. Theater De Willem: Papendrecht, 20.15; One man-show van Robert Paul Poppentheater Belle Psss: Water- loostraat 137b. 14.30: Het poppenthea ter Belle Psss speelt "Timpe en de to ren ba uwertjes* (vanaf 6 jaar). Zaal Harmonie: Vlaardingen, 20 30. Film 'La vie devam s»i'. Zondag 24 april De Schouwburg: 20.15. RO-iheaier met 'Proper Operation" regie Serge Roon, met Pauline van Rhenen. Evert de Jager, Peter Tuinman. René van Asten. Annelies vd. Biè?"Jaap van Donselaar, Marieke van Leeu wen, Dick Scheffer en Fred Vaassen. Luxortheaten 20.15: 'De dader heeft het gedaan' nieuwe musical van An nie M.G. Schmidt. Hary Bannink en Paddy Stone, met oa. Conny Stuart, Lo van Hensbergen. Hans v.d. Wcu- de, Ferd Hugas, Carolïen v.d. Berg e v.a Orkest o l.v.Dick v.d. Stoep De Doelen: 14.30: Kon. Orkestvere niging 'Symfoma' dirigent Henk Brier, soliste; Shelly Greenberg, viool. Werken van Gounod, Gluck. Chausson, Saint Saéns en Meyerbeer. De Doelen: 14.30: (kleine zaal) Ma rokkaanse Muziek. 20.15: Het Ned. Kamerorkest, dirigent Hans Vonk, soliste: Annie Fischer, piano. Werken van Stravinsky, Mozart en Tsjai- kowski. Museum Boymans van Beuningen: 14 30; Stichting Nieuwe Muziek; Wim Hoogerwerf. gitaar en Thora Johan- sen. clavecimbel. Werken van Meye- nng, van Wolferen, Grimsson en Sveinsson. Petrus Bandenkerk: Delftweg, Qverschie, 13.30: Concerto Rotter dam, dirigent Heinz Friesen, Werken van o a. Ben da, Warlock en Mozart. Jazzcafé Dizzy; 15.00: Osterreich Re gional. De Klimmende Bever: IJsselmonde. 1000. Koffieconcert; Brassband Rijn- mond. Gereformeerde Kerk: Duyststraat, 15 00. Orgelconcert door Jet Dubbel dam. Werken van Bach. Franck en Guümant. Zoldertheater '4 Hof: Dordrecht, 1200: Koffieconcert door Paul Bin- dels, zang, K. Gerretsen, piano, Lous Sorge, fluit en Matja Fibbe, piano. Theater Zuidplein: 14.00: Kinder theater Wiedus met 'Ze noemen ^ne Charlie', theaterspel voor kinderen vanaf 8 jaar. Het Berenei: 16.00-02.00: 'De dag van de valstrik" dichtersdag met oa. Jules Deelder, Bart Chabol, Johnny van Doom, Dtane Ozon en Casper v.d Berg. Bioscopen Al ham bra 1: "Sophie's Choice' (16) dag. 2.00 en 8 00 u. Alhambra 2: The dark crystal' (al) dag. 2,00-7,00 en 9.30 u. zond. 130- 4 00-7,00 en 9.30 u. Calypso 1: Tootsse' (al) dag. 200-7 00 en 9.45 u, zond. 1.15-4.00-7,00 en 9.45 u. Calypso 2: 'An officer and a gentle man" (al) dag 1.45-6.45 en 9 30 u, zond. 1 00-3,45-6 45 en 9.30 u Calypso 3: 'Love you' (18) dag. 200- 7,00 en 9.45 u, zond. 1.15-4.00-7.00 en 9.45 u. Centraal: 'Vanessa, heet als wit vuur' (18) dag. 12.00-1.45-3.30-5.15 en 7.00 u. 'Nummertje tussen de coulis sen' (18) dag. 9.00 u. Cineac (Beurs): 'De gendarme in paniek* (al) dag. 2 00-7.00 en 9 30 u. zond. 1.30-4 00-7.00 en 9.30 u Cineac (Bijenkorf): 'Game of death deel-2' (16) 2at. en zond. 7.00 en 9 30 u, ma. en woe. 2.00 u, di. 2 00-7.00 en 9.30 u. Cinerama 1: 'Gandhi* (al) dag, 2 00 en 8.00 u. Cinerama 2: Tootsie' (al) dag. 2.00- 6.45 en 9.15 u, zond. 1.30-4 00-6.45 en 9.15 u. Cinerama 3: 'Best Friends' (12) dag. 2,00 en 7.00 en 9.30 u. 2ond. 1.15-4.00- 7.00 en 9.30 u. Cinerama 4: 'E.T.' (al) dag. 1.45 en 6.45 u, zond- 1.00-3,45 en 6.45 u 'Mis sing' (16) dag. 9.30 u. Cinerama 5: 'De wèheld volgens Carp' (ql) dag. 6.45 en 9l30 u. Corso: The Verdict* (16) dag 200- 6.45 en 9 30 u, zond. 1.15-4 00-6 45 en 9.30 u Krlterion: 'Fanny en Alexander' (16) dag. 8 00 u. zond. 2 00 en 800 u Lumiere 1: 'First Blood' (12) dag 2.00-7.00 en 9.30 u, zond 200-4 30- 7.00 en 9.30 u. Lumiere 2: 'Sophie's Choice' (16) dag. 2.00 en 8.00 u Lumiere 3: 'Andy Warhold's Fran kenstein" (16) dag 1.45-6.45 en 9 15 u, zond 145-4.15-6.45 en 9 15 u. Lumiere 4: 'En de tijd stond sül' (16) do vrij. ma en di 1.45-G 45 en 9 15 u, zat. zond en woe. 4.15-645 en 9.15 u Metro 1: 'Aas der azen' (1G) dag. 7.00 en 9 30 u, vrij. ma en dt. ook 2 00 u. Metro 2: 'Fame' (al) dag 2 00-7,00 en 9.30 u.^ Rex: "De amoureuze orgieén van meester O' (18) dag van 10.00 u. s'morgens tot 24 00 smachts Thalia: 'De vierde man' (16) dag.- 2.00-7.D0 en 9.30 u, zond. 2.00-4.30- 7.00 en 9 30 u. 't Venster-1: vrij. 'Jour de fète' (16), zat en zond 'Les vacances de mr. Hulot' (16) dag. 19.30 en 22 00 u. ma. gesloten 't Venster-2: 'Passion' (16) dag 20 00 en 22.00 u, ma gestoten. 't Venster-3: "Eyanaika* (16) 1930 en 22.00 u, ma gesloten. De Lantaren: 'Instant Pictures' (16) 20.00 en 22 30 u Nachtvoorstellingen (16) Alhambra I: The French lieute nant's woman' zaL 00 15 u Alhambra 2: "Lord of the rings' zat. 00.15 u. Calypso 1: Tootsie' zat. 00.15 u Calypso 2: "De vijf commando's.' zat. 00.15 u. Calypso 3*. 'Monty Python's Me of Donderdag moet de Rot terdamse gemeenteraad een extra vergadering gaan houden om de achter stand te gaan inlopen. Het is een direct gevolg (of re sultaat, zo U wilt) van het conflict, dat er sinds au gustus van het vorige jaar tussen de PvdA en VVD/CDA bestaat. De PvdA hield, hoewel niet meer over een eigen meer derheid beschikkend, VVD en CDA welbewust buiten het college van B en W. De tot oppositie gedwongen partijen boycotten sinds dien samen met de SGP de vergaderingen van de raadscommissies. Het gevolg is dat de raads vergaderingen veel langer zijn gaan duren. Hoogte punt (of dieptepunt, zo U wilt) was de vergadering van afgelopen donderdag. Voor even veertig agenda punten hadden zich een kleine vijftig sprekers aangemeld. Om half elf 's avonds was men nog niet verder dan de behandeling van punt 14 gekomen: de uitspraak over de nieuwe spoorverbinding. De extra vergadering van donder- dag is in het bijzonder uit geschreven voor de behan deling van het meerjaren plan voor de stadsvernieu wing. Maar daar komt nu het overschot van de jong ste vergadering bij. Het is de prijs, die de op positie vraagt voor het feit buiten spel gezet te zijn. Het is op zichzelf best te overkomen. De raadsvergaderingen zijn op zijn minst wat le vendiger geworden. Burge meester Bram Peper laat ruimschoots interrupties toe en is een uitstekend brandweerman, die met wat relativerende opmer kingen het begin van poli tieke brandjes onmiddel lijk blust. Hij ontneemt aan de situatie de heilige ernst en bereikt er tenmin ste mee, dat er zo nu en dan nog eens gelachen kan worden. Het is zijn ver dienste, dat de verhoudin gen niet slechter zijn dan ze zijn. Maar dat roept zo langza merhand wel de vraag op wat de zin van het In standhouden van het con flict nog is. Een paar voor beelden. De raadsleden van VVD, CDA en SGP doen aan de beraadslagingen in de commissies niet mee. Maar als zo'n commissie een excursie maakt, zijn ze wel van de partij. Het meerjarenplan voor de stadsvernieuwing is uitvoerig met alle fracties samen besproken. Alleen: wethouder Pim Vermeu len noemde de reeks bij eenkomsten geen vergade ringen van de raadscom missie, maar informatieve ontmoetingen, waarin men zich op de raadsbehande- ling kon voorbereiden. We weten niet hoe ze 2ijn ver lopen, want de vergaderin gen waren wel besloten. Je komt er toevallig achter doordat je per ongeluk op een verkeerd tijdstip een vergaderkamer binnen loopt en de leden van alle fracties welgezind bijeen rondom de tafel treft. Burgemeester Bram Peper heeft een paar weken gele den op zijn manier voor een doorbraak gezorgd. Tijdens het debat over de prostitutie smeedde hij het ijzer toen het heet was. Het probleem werd boven het conflict uitgetild en staande de vergadering werd een begeleidingscom missie Ingesteld, waarin alle fracties vertegenwoor digd zullen zijn. Het is een leuk alibi om weer met elkaar aan tafel te geraken. Maar in wezen zijn er bij het raadswerk geen belangrijke en min der belangrijke zaken: voor de Rotterdamse bur ger is elk probleem even belangrijk. Het ene pro bleem is moeilijker oplos baar dan het andere, dat wel. Maar het is natuur lijk onzin moeilijk oplos bare problemen wel met zijn allen op te lossen en de routine-klussen aan PvdA, D'66 en 'klein links' over te laten. Er is duidelijk sprake van gewenning aan de situatie. Dat ontneemt de heftig heid aan de oppositie, scheidslijnen verwateren en de behoefte aan meer contacten neemt toe. De PvdA is ongelukkig met de wijze, waarop VVD en CDA halsstarrig blij ven mokken. Ze houden het veel langer vol, dan de PvdA gehoopt en ver door Koos de Gast wacht had. De socialisten willen wel weer gewoon doen. maar missen de moed het grote gebaar te maken door ruimte in het college te scheppen met bijvoorbeeld een negende wethouder. 'Klein links* voelt zich wel bij het conflictmodel. PSP. PPR en CPN benut ten alle mogelijkheden om 'groot links' in de tang te houden. De PvdA voelt zich verplicht het progra makkoord in stand te hou den, maar o wat is 'klein links' soms lastig. In de kring van VVD en CDA willen de raadsleden ook niets liever dan weer gewoon aan het werk gaan. Maar ze hebben zich zo ingegraven en vastge legd, dat het zonder een plaats In het college onmo gelijk is. En laten we eer lijk zijn: een ander pres siemiddel dan wegblijven hebben ze niet. Hoewel: doordat ze niet in de raadscommissies ver schijnen weten ze niet, dat ze in die vergaderingen meer mogelijkheden heb ben PvdA en 'klein links' uit elkaar te spelen dan tijdens de raadsvergade ringen. Als een kwestie in de raad wordt behandeld zijn de zaken al gedaan en de koppen geteld. In de commissievergaderingen komen de prille verschil len bloot en kun je er nog op inspelen. Als VVD en CDA weer aan het raads- commissiewcrk gaan deel nemen zou het weieens kunnen gebeuren, dat PvdA en 'klein links' In klein verband moeten gaan vóórvergaderen om in het openbaar geen brok ken te maken. De conclusie is geen ande re zijn dan in alle eerdere pleinen: iedereen voelt zich ongelukkig; iedereen weet dat het gebakkelei schade doet aan de kwali teit van de besluitvor ming; iedereen ziet dat de Rotterdamse burger de re kening betaalt. Maar niemand heeft de grootheid de eerste stap te doen in situatie, die zo vooralsnog uitzichtloos blijft. Brian' zal. 00 15 u Cineac Beurs: 'Kung-Fu. de slach ter' zat 00.15 u Lumiere 1: 'Airport 80 The Concor de' zat 24 00 u. Lumiere 2: 'Schul made hen report 12' zal. 24 00 u. Lumiere 3: 'Diva' zat 24 00 u 't Venster-1: 'Lucky Luciano' zal 0015 u 't Venstei^2: "Eyanaika' zat 00.30 u 't Venster-3: 'Contes immoraux' zat 00 15 u De Lantaren: 'Subway Riders' zat 00 30 u. Kindervoorstellingen Cinerama-4: 'ET' dag 1.45 en 6.45 u, zond. 1.00-3 45 en 6 45 u. Cinerama-5: 'Annie' dag 1-45 u, zond. 1 00 en 3.45 u. Lumiere-4: 'Als je begrijpt wat ik be doel' zaL zond. en woe 1 45 u Metro-1: 'Bug Bunyfilm' zat. zond. en woe. 200 u. Passage: 'Panda's avontuur' zat zond en woe. 2 00 u Spijkenisse Euro 1: 'First Blood' (12) vrij. 6 45 en 9.15 u. zaL en zond. 1.30*6.45 en 9.15 u, woe. 1.30 en 8.00 u, ma en dt. 8 00 u. Euro 2: 'Papillon' (12) dag 8.00 u Euro 3: 'A Force One* (16) vitj. zat. en zond. 6.45 en 9.15 u. ma en di. 8.00 u, woe. 1.30 en 8.00 u. Euro 4: "Monty Python en de heilige graaf (12) vrij zat. en zond. 6.45 en 9 15 u, ma. di. en woe. 8.00 u. Kindervoorstellingen Euro: "101 Dalmaners" woe. 1.30 u, 'Annie' zat. zond. en woe. 1.30 u Nachtvoorstellingen Euro: 'First Blood" (16). "Love for sale' (18). 'A FORCE One' (16). "Hel wilde bloed" (IB), Alle voorstellineen zat. 24 00 u Hellevoetsluis Tivoli-theater; 'ET.' (al) do en vrij 20 30 u, zat. en zond 15 00-18 00 en 21.00 u. ma en di 21 30 u. woe 15 00 en 21 30 u Brielle Apolio-theater. 'ET' (al) dag 20 00 u. zat cn zond. 19 30 en 21 30 u Kindervoorstellingen ApoIIo-theater 'ET.' zat zond en woe. 14 00 u. Dordrecht Euro Cinema: Zaal-1: The Deerhun- ter* (12) dag. 8 00 u ZaaI-2 'De grote achtervolging' (ai) dt) ma. en di. 8 00 u. vrij 6 45 en 9 30 u. zat 1 45*6 45 en 9.3G u. zond. 1.45-4 15 en 8 00 u, woe 1.45 en 8 00 u. Zaal-3: 'First Blood' (16) do ma. en di 8 00 u, vrn 645 en 9.30 u, zat I 45-6 45 en 9.30 u, zond 1.45-4.15 en 8.00 u. woe. 1 45 en 8 00 Euro Cinema-4: (Voorstraat 294) "An officer and a gentleman' (al) do ma. en dt. 8 00 u, vrij 645 en 9 30 u, zaL 1 45-6.45 en 9 30 u, zond. 1,45-4 15 en 8.00 u. woe. 1.45 en 8 00 u Cinode: 'La femme enfante' (16) dag. 8 00 u. Kindervoorstellingen (al) Euro Cinema: (zaal*l) '101 Dalma tian." zat, zond en woe. 1.45 u. Cinode: 'Winneiou keert terug' zat. zond. en woe 2 00 u. Medische Diensten Apotheken: De Rotterdamse apothe ken zijn dagelijks geopend van 8.30- 17.30 u. Buiten deze Ujd. dus ook tn de weekeinden is voor spoedgevallen een waarnemtngsregeling, Men kan via hei antwoordapparaat of het me dedelingenbord van uw eigen apo theek te welen komen welke apo theek waarneemt. Betreft het een spoedrecept, dan kum u een taxi ne men. Vraag een taxibon die u aan de chauffeur overhandigt. Taxi Tele* fooncentrale. Tel 010-361222 Artsen boodschappendienst: Tel. 2066li (ook voor Vlaardmgen en Schiedam) Integraal Kankercentrum Rotter dam: „Telefoon ba ken voor vragen over kanker" I K R Tel: 010-634130. Ambulancedienst: Voor Berkei, Bergschenhoek en Dl eis wijk Tel OIO* 333300. Diversen Telefonische Hulpdienst Rijn mond: Rotterdam 010-362244. Schie dam 010-731161. Voor hulp bij maat schappelijke en geestelijke noden. Telefonische hulpdienst voor jon geren: Tel. 010-552539. dag. van 17 00-24.00 u. Telefonische Hulpdienst Spijke nisse: (van 19 00 tot 03 30 u) Tel: 01880-25952. Hulp- en informatiecentrum Postkantoor Coolsmgel Tel: 172929, sociale cn culturele informatie, rechtshulp, studie en onderwijszaken, vacaturebank, loontechnische dienst enz. Geopend maand. 11.00-17 00 u, dinsd, l/m vnj 8.30-1700 u. Crisiscentrum Rotterdam: Mathe- nesserlaan 270, tel: 763944. Voor mensen met accute problemen op elk gebied. Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. A.A. werkgroep Rotterdam: Berg weg 307a, lel: 673815, voor mensen met alcoholproblemen. Sü£SÜng Rechtswinkel: tel: 525577 en 525690 (op werkdagen van 10.00- 14.00 uur): Kralingen: Goudserijweg ^21, di. 17.00-19.00 u. Bloemhof; Vio- lierstraat 1. di 17.00-19.00 u. Spangen Potgieterstraat 8. do. 17.00-2000 u

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1983 | | pagina 3